)e zachte infiltratie van Frits Bom NOS legt „noodverband" aan Bach komt ook als organist aan bod i - letiaans Weekend slot van 'inifestatie Amsterdam-Venetië De VPRO kiest voor uiterst korte zomer L ALLEEN B-OMROEPEN STEMMEN TEGEN ïiNST/RTV CcidaeSouiatit ZATERDAG 25 MEI 1991 PAGINA 17 Rensen hoofd ormatieve (gramma's RTL 4 IERSUM Rik Rensen (35), de [redacteur van het RTL 4 vs, is benoemd tot hoofd van de jre afdeling informatieve pro- tia's van de commerciële zen- lensen wordt, met onmiddellij- tang, als hoofd van de nieuwe verantwoordelijk voor alle nieuwsprogramma's, sportuit- igen en de culturele en politie- igramma's. De afdeling maakt 't van de RTL 4-programma- Tot coördinator van de afde- port bij de zender is, eveneens lijlhmiddellijke ingang, René Oos- (32) benoemd. Leo Pot directeur Schouwburg Tilburg TILBURG Leo Pot (44), directeur van Cultureel Centrum De Vest in Alk maar, is per 1 oktober be noemd tot directeur van Schouwburg Tilburg. Pot is de opvolger van N. van Gelderen, die twee jaar aan de Tilburgse schouwburg verbonden was en na een conflict met het bestuur be gin dit jaar vertrok. Pot was door het bestuur in februari reeds op tijdelijke basis aan getrokken om het theater programma voor het ko mende seizoen samen te stellen, aldus Schouwburg Tilburg. 'Keek op de Week' favoriet bij de cultuurliefhebber HILVERSUM Het VPRO-programma 'Keek op de Week' blijkt bij mensen met een grote culturele belang stelling het favoriete programma te zijn. Dat blijkt uit een onderzoek dat op verzoek van de STER is verricht onder deze doelgroep in het eerste kwartaal van 1991. Deze groep (mensen die vaak naar theater en concerten gaan en houden van een goed boek) maakt in totaal acht procent uit van de totale bevolking van dertien jaar en ouder. Het kijkgedrag van het cultuurminnende publiek blijkt overigens redelijk in de pas te lopen met dat van de doorsnee televisie-kijker. Behalve naar 'Keek op de Week' (eerste plaats) wordt intensief gekeken naar se rieprogramma's als 'Zeg 'ns AAA' (tweede plaats), 'Ook dat nog' (derde plaats) en 'Medisch Centrum West' (vijf de plaats). Binnen de categorie talkshows scoort 'Sonja op Zaterdag' met een vierde plaats ook hoog. Zij komt daarmee nog voor Ivo Niehe (negende plaats) en Adri- aan van Dis (elfde plaats). Marjon Lambriks daagt uitgever 'Weekend voor de rechter AMSTERDAM De operettezangeres Marjon Lambriks eist in een kort ge ding dat zij gisteren heeft aangespannen tegen de uitgever van het weekblad 'Weekend' dat dit blad ophoudt met het publiceren van onjuiste artikelen over haarzelf en haar 7-jarige dochter. Het kort geding dient 29 mei bij de recht bank in Amsterdam. Lambriks' advo caat mr Ph. van Engelen heeft dit be vestigd. Lambriks kwam onlangs in het nieuws omdat haar ex-man zichzelf van het leven beroofde. De omslag van Weekend van 25 mei meldt „exclusief", dat de politie „de doodsbange Maijon Lambriks" bewaakt. Wilhelm Kempff overleden MÜNCHEN De 95-jarige Duitse pianist Wilhem Kempff is in de Italiaanse stad Po- sitano, waar hij sinds 1950 woonde, overle den. Dit heeft een van zijn kinderen giste ren in München meegedeeld. Kempff die zijn stempel heeft gedrukt op een hele ge neratie pianisten, is ook bekend geworden door zijn eigen composities. Hij is in Jüterborg, in de buurt van Berlijn, geboren. Kempff stamde uit een familie van organisten en gaf tien jaar geleden in Parijs zijn laatste concert. Met name in de periode tussen de beide wereldoorlogen werd Kempff tot een van de grootste pianisten van dat moment gere kend. Hij heeft twee symfonieën geschreven, vier opera's, verscheidene pianoconcerten en liederen. IUISLOZE TERUGKEER OP TELEVISIE IN SWIERS 'ERSUM Omringd een wereldbol, een ion, een tropisch op baar eiland, plastic li en een modelvlieg- blikt Vakantieman Bom de huiskamer ït beeld wordt alleen ^broken door een ri- Doeclameblok, filmpjes n I vakantiebestemmin- rragen van kijkers en van gasten. ;kend is de terug- van Bom op televisie niet. Eigenlijk ver- m zijn comeback ge- Po pwereld beeft niet, de nentenbonden zijn niet I de leiding van de om- venmin. Terwijl dat bij programma's van de budsman en ex-Konsu- iman geregeld het geval Jom heeft vanaf 1978 at tijd doorgebracht bij (ter. Om tientallen con- met bedrijven en orga- uit te vechten. En )et succes, bland reageerde uiter- iportief op zijn terug- Een van de aardigste fcpond Bom een grote bos r7i van zijn voormalige -collega's. „Ik heb de £n wel goed onderhou- n lar dit was een comple- Ze hadden het nnen laten". Zeker ge in et opvallende vertrek bij de VARA in fe- 9. Nadat hij voorzit- :el van Dam een dok- !np)8! ,JH Frits Bom: „Als ik van de zomer op locatie een adverteerder te genkom die de consument schade berokkent, dan ga ik hem echt niet milder behandelen". FOTO: DIJKSTRA Aanleiding voor Boms' ver trek was dat de VARA hem ervan beschuldigde een com mercieel web te hebben gewe ven rond zijn programma 'De Konsumentenman'. Daarbij zou het bedrijf van Bom, de Stichting Konsumenten Infor matie, een rol hebben ge speeld. Ruim twee jaar later heeft Bom dit beroemde inci- tersbehandeling aanraadde vanwege zijn vermeende alco holprobleem, nam hij ontslag. Na wat geruzie over en weer werd Bom door Van Dam voor de rechter gesleept op beschul diging van laster. Maar omdat beide partijen het liever niet op een openbare behandeling wilden laten aankomen, werd de rechtzaak afgeblazen. dent uit zijn geheugen gewist. „Ik heb er geen herinnering meer aan. Het is lang geleden. Er is geen seconde meer dat ik de gebeurtenissen analyseer of probeer te reconstrueren. Ik praat er ook helemaal niet meer over. Het is voorbij". 06-lijn Bom vulde zijn televisieloze ja ren met het adviseren van het bedrijfsleven over koopgedrag, het onderzoeken van koopge drag, het schrijven van boe ken, het voorzitten van sym posia en het geven van com municatie- en mediatrainin gen. Hij begon in september 1989 met het openen van een consumenten 06-lijn. „Die lijn is binnen twee dagen aan het succes gestorven. De mensen gingen namelijk niet alleen bellen, maar ook schrijven. Na twee dagen had ik een postzak vol in mijn woonkamer. Wat moest ik daarmee, dat was een groot probleem, dat kon ik fy siek niet aan. Ik heb er pijlsnel een einde aan gemaakt. Op zich best jammer, want ik heb er veel energie in gestopt". De Vakantieman is het resul taat van een toevallige ont moeting en ideeënuitwisseling tussen programmadirecteur Ruud Hendriks van RTL4 en Bom. „Een goed vakantiepro gramma ontbrak op televisie. Er zijn veel vakantieprogram ma's geweest. En er komen er wel weer een aantal van de zomer. Maar het zijn toch te veel plaatjesprogramma's, waarin je alleen kunt kijken naar prachtige Bounty-stran- den. Daarmee kun je niet vol staan. De consument wil ook over huisjes in Zeeland wor den geïnformeerd. De beelden daarvan zijn niet spectaculair. In mijn programma zal soms ook meer gesproken worden, dan dat ik zal laten zien. Dat is het verschil met andere va kantieprogramma's". „Mijn programma is te verge lijken met de reisbijlage van een dagblad. Journalistieke ac tualiteit gekoppeld aan vakan tie. Het programma heeft ook een educatieve waarde. Je kunt informatie geven zonder dat de mensen het door heb ben. Dat doe je met het spel. Je wijst aan waar het land ligt. Je geeft culturele informatie. Anders raak je nooit bij zo'n land betrokken. Wie leest er nou een boek over bijvoor beeld Jamaica? Ik wil met zachte infiltratie informeren. Niet zo keihard met stoere teksten die je voorleest, maar met een aangenaam spelletje". Vakantieliefde Boms voornaamste doel is voorlopig het programma tot een succes maken. Daarvoor heeft hij ideeën genoeg. „Va kantieliefdes. Ik roep maar wat. Of ruzie op vakantie, dat vind ik veel leuker. Voor veel echtparen is dat het hoogte punt van de ellende. Hoe komt dat?" Rampen, zoals de olie voor de Italiaanse kust, wor den ook aangepakt. „Het wor den geen reportages over ge sneuvelde vogels. Natuurlijk is dat ernstig, maar daar zijn an dere programma's voor. Zodra de invalshoek vakantie is, zijn we erbij. Bijvoorbeeld als po pulaire badplaatsen worden bedreigd. Het gaat dan puur om informatie. Journalistiek goed aangepakt en op vol strekt onafhankelijke basis". En dat bij een televisiestation dat zijn bestaansrecht ontleent aan reclame-inkomsten. Bom is juist gelukkig met die reclame. „Alles wat vroeger verstopt was, is hier open en eerlijk te zien. Dat de reizen door een sponsor beschikbaar worden gesteld komt in beeld, hoeft niet te worden afgeplakt. In Nederland zie je veel sluik reclame. Hier is tenminste dui delijk dat het om reclame gaat. Het reclameblok dijt uit en dat zegt weer iets over het succes van het programma. Er is hier één inkomstenbron en dat is de reclame. Bij het publieke bestel zijn er meer bronnen: de voor de consument verplichte omroepbijdrage, de gidsen en de commercie". Bom zegt dat hij niets met de adverteerders te maken heeft. Dat hij volko men onafhankelijk kan wer ken. Hij heeft ook geen idee welke adverteerder in 'zijn' reclameblok zit. „Als ik van de zomer op locatie een adver teerder- tegenkom die de con sument schade berokkent, dan ga ik hem echt niet milder be handelen". Stropdas Na september, als het pro gramma is afgelopen, gaat de Vakantieman zelf op vakantie. Waarheen dat weet hij nog niet. „Het maakt niet uit waar ik naar toe ga. Het publiek weet me toch altijd wel te vin den. Hoe verder je weg gaat, hoe meer Nederlanders je ziet. En ik word altijd aangespro ken, dat vind ik niet erg. Dat heeft met het verleden te ma ken. De mensen die mij zien zeggen niet: hallo Frits, mooië stropdas. Nee, ze leggen een zaak voor. Vaak gaat het om problemen die al jaren spelen en die niet ter plekke zijn op te lossen. Dat moet je de men sen altijd heel snel duidelijk maken. Vaak kan ik wel van dienst zijn, dat komt doordat ik de reiswereld ken". Werkonderbreking omroep 5 juni HILVERSUM - De omroepbonden hebben besloten op woensdag 5 juni een landelijke actiedag te houden naar aanleiding van het mislukken van de CAO-onderhandelingen donderdag. Het werk zal dan voor twee uur worden onderbroken. De bonden zullen hun leden in de gehele omroep vragen in die tijd naar een vergadering te komen voor uitleg over het verloop van de CAO-onderhandelingen. Het CNV zal eerst zijn leden op 30 mei raadplegen alvorens tot acties te besluiten. Personeel van Radio West heeft besloten volgende week dinsdag ook actie te voeren. Volgens vakbondslid K. Marleveld zal die dag alleen muziek worden gedraaid, maar worden de nieuws bulletins op de hele uren gehandhaafd. Volgens FN V-woord voerder K. Koornstra zal na de actie elke week „een klapper" wordt uitgedeeld onder de motto's 'zet 'm op zwart' voor televisie en 'zet 'm op witte ruis' voor radio. Bachcomposities uitgevoerd door organist Gerard Akkerhuis in het kader van het zevende Haags Bach- festival. Gisteravond, Grote Kerk, Den Haag. Voor zijn organistisch aandeel aan het zevende Haags Bach- festival gaf Gerard Akkerhuis, organist van de Kloosterkerk, gisteravond de voorkeur aan het Metzler-orgel van de Grote Kerk. De praktijk van organist Akkerhuis omvat een periode van enkele tientallen jaren waarin hij, na organist te zijn geweest in Voorburg, Loosdui nen en Wassenaar, vanaf 1959 in Den Haag heeft gewerkt- Met het geven van orgelcon certen is Akkerhuis de laatste jaren wat 'zuinig' geworden, reden voor veel orgelliefheb bers hem gisteravond te gaan beluisteren. Zij zullen daar geen spijt van gehad hebben. Akkerhuis koos een zestal werken uit diverse levensfa sen van de componist uitmon dende in de grootse Passaca- glia in c, BWV 582. Een magi straal werk waarin Bach zijn meesterschap en originialiteit in iedere maat onderstreept. Kenmerk van het spel van Akkerhuis is dat het altijd weet te boeien. Niet alleen in een dergelijk omvangrijke en veeleisende Passacaglia of in die harmonisch fascinerende Fantasie en fuga BWV 542, maar ook in de ogenschijnlijk eenvoudige Leipziger Chorale. Uit die verzameling van BWV 651-668 uit de jaren 1747-49 speelde Akkerhuis het Trio su per 'Herr Jesu Christ dich zu uns wend' (655) en 'Schmücke dich, o liebe Seele' (654). Ver tolkingen die zo uitblonken door helderheid, dat de parti tuur als het ware zichtbaar werd en dat gepresenteerd in een welsprekende registratie. Het is een goede zaak, dat in dit tweejaarlijkse festival ook plaats is ingeruimd voor orga nist Bach. In de Anton Philipszaal speelt vanavond Das neue Orchester onder leiding van Christoph Spering in een programma ge titeld 'Bach: Vater, Söhne und Enkel'. f' - -v tl isia voor Annie Schmidt jjrote hilariteit kreeg Annie M.G.Schmidt 3 fuchsia - in veel van haar liedjes terug - als cadeau voor haar 80ste verjaar- I gebeurde tijdens de opening van de stelling gewijd aan haar werk in het Let- 'j Museum in Den Haag, getiteld 'Altijd bleven'. Daar werd ook het aan haar ge- |lste Schrijversprentenboek gepresen- vaaraan kopstukken als Karei van het Reve, Kees Fens en Ed Leeflang bijdroegen. „Niemand kan nu nog volhouden dat Annie Schmidt niet is ingelijfd bij de literatuur", aldus Anton Korteweg, directeur van het Letterkundig Museum. Bovendien verscheen een niet eerder gepubliceerd vers over Het Schaap Veronica als minuscuul boekje met een echt wollen staartje. FOTO: ANP IRDAM Vijfendertig ïri en theateroptredens Id over zes Amster- Okaties, die allemaal in en van Venetië staan, fiet Venetiaans Week- II en 2 juni in Amster- r afsluiting van de ma le Amsterdam-Venetië, december van start is Zondagavond 2 juni het weekend bij het 'aartmuseum feestelijk én met een spectacu- irwerk La Notte, ver- naar en uitgevoerd op van de Venetiaan Vi- hisatie verwacht in het ans Weekend 20.000 10 bezoekers, ruk zal gelegd worden lelatie Venetië-muziek, Vooral de oude muziek van de Venetiaanse school. Musici en ensembles als Musi- ca Fiata, Toktet, Daniël Speer, Trombone Consort en Brisk zullen werk spelen van Vene tiaanse componisten vanaf 1500 tot nu. In de Nieuwe Kerk geeft Geert van Tijn een openbare zangles, waarbij hij met het publiek een dubbelkorig ma drigaal (meerstemmig lied uit de late renaissance, vroege ba rok) van Giovanni Gabrieli zal instuderen. Ook wordt werk van Veneti aanse componisten als Monte verdi, Marcello en Vivaldi uit gevoerd. Zondagavond voert het Combattimento Consort Amsterdam op de Dam samen met de soliste Isabella van Keulen de Vier Jaargetijden van Vivaldi uit. Er staat ook populaire muziek op het programma. Zo zal de groep El Doge, bestaande uit tien Venetiaanse beroepsgon deliers, liederen in Venetiaans dialect vertolken. Vanaf 30 mei kunnen vanaf de steiger van het Scheepvaartmuseum gondeltochten door de Am sterdamse grachten worden gemaakt. De tien Venetiaanse gondeliers maken de tochten in vier authentieke gondels. Na het Venetianse Weekend staan nog drie tentoonstellin gen gepland: de Pulitzer Art Gallery laat werk zien van de Venetiaan Emilio Vendova, in het Koninklijk Paleis is de ex positie 'Venetië, stad van de drukkunst' te bezichtigen, en in de Nieuwe Kerk worden drie tentoonstellingen gehou den rond modern en antiek uit Venetië. ZOMERGASTEN GEPROLONGEERD HILVERSUM Bij de VPRO-televisie houden ze niet zo van vakantie, tenminste ze zijn er zwaar op tegen de kij ker een eindeloze reeks herha lingen voor te schotelen alleen maar om zelf in de zon te kun nen liggen. Daarom duurt de zomer bij deze omroep maar drie maanden en heeft de pro grammering weliswaar een zo mers uiterlijk, maar gaat dat nauwelijks ten koste van de kwaliteit. Bij de VPRO zeggen ze: laten we wat later begin nen en wat eerder ophouden, daar heeft iedereen baat bij. Vandaar dat de avond om ze ven uur begint en kwart over elf eindigt. Zoals de drie voorgaande zo mers ook het geval was, staat de maand juni in het teken van 'Zomergasten'. In deze rechtstreekse, avondvullende uitzending wordt een aantal, door de gast geselecteerde tele visie-programma's of -frag menten in beeld gebracht. De eerste gast (op 2 juni) is de beeldend kunstenaar, schrijver en muzikant Armando. Hij heeft aan de VPRO gevraagd fragmenten te tonen uit films van Laurel Hardy, de Snoopy-animatie Peanuts, de Edison-uitreiking door God fried Bomans aan Marlène Dietrich en de nazi-propagan- da-film 'Triumf des Willen' van Leni Riefenstahl. Andere zomergasten zijn de schrijver Jan Wolkers, de journaliste en schrijfster Jacqueline de Gier, de musicus Willem Breuker en de hoogleraar psychologie Piet Vroon. 'Natte Mannen' In juli krijgt Paul Haenen alle ruimte. Zijn wekelijkse, recht streeks uitgezonden show komt vanuit het Betty Asfalt Complex. De rest van de avond wordt gevuld met de achtdelige Zweedse drama-se rie 'Tre Karlekan', waarin vooral de gebeurtenissen van de drie kinderen van een boe renfamilie tegen de achter grond van de Tweede Wereld oorlog centraal staan en de do cumentaire-drieluik over het wereldberoemde fotopersbu reau Magnum. Ook is er de ei gen humoristische reeks 'Natte Mannen'. In deze achtdelige vertelling worden de twee hoofdrollen gespeeld door Bruun Kuyt als Mario en Rik Hoogendoorn als Buur. Eerst genoemde is een AOW'er van rond de veertig, de ander is Monty Python wordt in vijf klassieke afleveringen weer tot leven gewekt. lam, blind en dement. Ze gaan wekelijks zwemmen en heb ben aan de waterkant gesprek ken over het leven. Lachwekkend en tegelijkertijd indrukwekkend is de Britse reeks 'The Comic Strip', omdat hierin te zien is hoe komische talenten als het illustere duo French Saunders, Alexei Sayle en Nigel Planer hun eerste wankele schreden op weg naar faam en roem zetten. Ook om te lachen is 'Monty Python'. De VPRO zendt van af 7 juli nog eens vijf klassieke afleveringen uit. Augustus wordt gedomineerd door de serie 'Jonge portret ten' waarin hedendaagse, on dernemende twintigers aan het wordt komen. Het aardige is, dat hij werd vervaardigd door nieuwe programma-ma kers uit dezelfde leeftijdsgroep als de geportretteerden. Zo maakt Rob Smits een film over jonge kermisexploitanten en gaat Ivette Forster in de FOTO: VPRO weer met jazz-musici. Diezelf de maand ook een documen taire over de filmproduktie- maatschappij van ex-Beatle George Harrison Handmade Films. Ooit begonnen als fi nancier van de film 'The life of Brian' is deze maatschappij uitgegroeid tot een van de meest succesvolle produktie- bureaus van Engeland. Het do cument laat interviews zien met onder anderen George Harrison, Michael Palin, John Cleese en Bob Hoskins. Luciano Berio vervangen wegens ziekte AMSTERDAM - Luciano Berio is wegens ziekte niet in staat de semi-scènische uitvoering van zijn opera 'Un re in ascolto' te diri geren op 4 juni in het con certgebouw in Amster dam. Het Rotterdams Philharmo- nisch Orkest, dat de opera in het kader van het Holland Festival uitvoert, zal nu wor den gedirigeerd door Step hen Harrap. De eveneens wegens ziekte verhinderde Duitse tenor Peter Haage zal in de opera worden vervan gen door dé Amerikaan Pe ter Kazaras. HILVERSUM - Het NOS- bestuur heeft besloten dat de VARA en de AVRO in oktober van zender moeten ruilen. Daardoor komt de AVRO op het eerste net, samen met de KRO en NCRV. De VARA komt op het twee de net samen met de TROS en Veronica. Het derde net blijft ongewij zigd. NOS-voorzitter M. de Jong maakte dit „nood verband" gisteren be kend. Alleen de B-omroe- pen VPRO en EO hebben tegen gestemd. De EO omdat zij nog geen garan ties kon krijgen van de andere omroepen op het eerste net over de dag van uitzending. De VPRO vindt de tussenop lossing niét geloofwaardig, omdat het afwijkt van de inde ling voorzien in het Meerja renplan van de NOS. Daarin zouden AVRO, KRO en NCRV op het eerste net ko men, maar zou de VARA sa men met de NOS en VPRO het derde net vullen. De TROS, Veronica en EO komen in dat meerjarenplan op het tweede net. De Jong benadrukte dat deze nieuwe indeling, die voor één seizoen geldt, nodig is om be drijfsorganisatorische redenen (sluiten van contracten en reserveringen'van faciliteiten). Bovendien kunnen AVRO, KRO en NCRV alvast inspelen op de toekomstige samenwer king en kunnen TROS en Ve ronica hun voorziene samen werking uitbouwen. De VARA- zal nadrukkelijk niet participeren in die samenwer king. De Jong herhaalde het onge noegen in omroepland over de politieke besluiteloosheid ten aanzien van het Meerjaren plan. Een dure grap, aldus De Jong: „We lijden elke week 1,5 Alle omroepen reageerden fel op de 'Pinksternotitie' van mi nister D'Ancona. Haar voor stellen om het Meerjarenplan mede te financieren door de eigen bijdrage van de omroe pen te verhogen werd „vol strekt van de hand gewezen". De minister, aldus de unanie me reactie, gaat voorbij aan de essentie, de vorming van een „vechtnet" dat de aan RTL 4 verloren kijkers terug moet halen. Het kabinet is gisteren in het wekelijks beraad overigens niet aan behandeling van Pinksternotitie toegekomen.

Leidse Courant | 1991 | | pagina 17