!eidóc Sou/to/nt Leidse bejaarden gaan niet snel naar de dokter STAD OMGEVING/RTV Jensen ;bben nke duw (dig' UNIEK ONDERZOEK ONDER BIJNA ALLE 85-PLUSSERS IN DE STAD WEEK EINDE li Goed op tijd £eïdóe(3ou/tont ZATERDAG 25 MEI 1991 PAGINA 13 |)S GILDE IAAT VIJF JAAR IQUE ROSO ËN Ouderen zijn (zielig of 'vervelend, ^ennis, opgedaan via of hobby's, is niet oos en van hen kan ïgère generatie nog wat leren. Met die hte zijn in 1984 de opgericht. Het Gil- Leiden vierde giste- ijn vijfjarig bestaan ar werd in bejaar- De Parelvissers as op geheven. de werkelijke achter- zoor oprichting van het een andere. Voorzitter 1; We willen niet dat thuis bleven zitten en :aamden nadat ze in de net pensioen waren ge- ^chter de spreekwoor- geraniums zitten kan eel leden was dat ook n om zich bij het Gilde sluiten, bijvoorbeeld orry Bonarius-Laman. renlang costumière ge- ot het moment waarop loot de naaimachine aar beroep definitief :n zijkamer van haar verwijzen. Toch kwam aar geleden tot de con- at doelloos thuis zitten n haar was besteed. „Ik bts om handen hebben. I is ontzettend leuk bij je komt met veel I in contact. Bovendien de jongeren nog wat riw vaardigheden mee- Dat geeft veel voldoe- Bij de viering van het vijfjarig bestaan werd een bord kennis het Gilde aanbiedt en vraagt. uithoek van de wereld naar de andere. Nu geeft hij mavo leerlingen een cursus fotogra fie en doka en daar voelt hij zich prima op zijn plaats. „Elke dag maar weer je auto wassen en een ommetje maken gaat op den duur ook verve len. Doordat je eigenlijk je oude werk een beetje kunt voortzetten blijf je gemoti veerd". ramboo is ook heel blij ien jaar geleden de stap it Gilde zette. Hij was als fotograaf in dienst dl en reisde van de ene Erkenning Het Gilde heeft op dit moment meer 'vragers' dan 'aanbie ders', dat wil zeggen: meer mensen die wat willen leren dan mensen die hun dat kun nen leren. Voorzitter Cebol: „We zoeken al tijden naar vijf tigplussers die hun vaardighe den willen overdragen. Maar de weg naar het Gilde schijnt een beetje moeilijk te vinden te zijn". Corry Bonarius heeft daar wel een reden voor: „Ou deren voelen zich uitgeran geerd als ze niet meer werken. Daar kunnen ze wat aan doen maar ze berusten in hun situa tie, ik bespeur soms een enor me laksheid. Sommige mensen hebben een flinke duw in de rug nodig voordat ze bij ons actief worden. Maar zijn ze ïthuld waarop staat aangegeven welke FOTO: WIM VAN NOORT eenmaal over de drempel, dan zijn ze blij de stap genomen te hebben". Voor het eerst in vijf jaar heeft voorzitter Cebol nu het gevoel dat zijn organisatie wordt gerespecteerd. „De VVV heeft ons gevraagd om in juli stadwandelingen langs Leidse kerken te houden. Daaraan geven wij graag ge hoor want we organiseren al een tijdje stadwandelingen langs hofjes en andere Leidse bezienswaardigheden. Maar het verzoek van de VVV zie ik als een eerète stap naar ech te erkenning". LEIDEN Eenderde van de Leidse 85-plus- sers lijdt aan aderver kalking, eenvierde deel aan dementie. Verreweg de meeste kwalen waar de Leidse ouderen mee te kampen hebben, heb ben te maken met ogen, oren, mobiliteit en in continentie. Hoewel deze aandoeningen de kwaliteit van het leven er niet beter op maken, gaan de Leidse bejaar den er niet gauw voor naar een dokter. Onge veer vijf procent van de onderzochte groep is volkomen gezond en heeft geen last van 'ou- derdomskwaaltjes'. Deze conclusies worden ge trokken uit een onderzoek van de medische faculteit van de Leidse universiteit naar de gezondheidstoestand van ouderen boven de 85 jaar. Aan het onderzoek deed maar liefst 94 procent van alle Leidse 85-plussers hebben mee. De resultaten van het onderzoek zijn gepu bliceerd in het blad Cicero van het AZL en de Medische Faculteit Leiden. Vele wetenschappers in de hele wereld blijken geïnte resseerd te zijn in het onder zoek, dat in het Academisch Ziekenhuis is uitgevoerd on der leiding van internist-ge riater drs. Gooke Lagaay. Het is uniek dat zoveel men sen uit éénzelfde bevol kingsgroep hebben willen meewerken. Omdat er steeds meer ouderen komen, is de wetenschap sterk geïnteres seerd in deze groep. Het Leidse 85-plus onderzoek is inmiddels omgedoopt in 'Peilstation Ouderen.' Daar kunnen regelmatig kwalen, ziekten en problemen van ouderen worden gepeild. Amerikaans Het Leidse onderzoek kon in 1986 van start gaan met Amerikaanse subsidie. In eerste instantie wilden de Amerikanen de erfelijk heidsfactoren onderzocht zien die een rol spelen bij ouderdom. Preventie, dus niet roken, sport of bewe ging en gezonde voeding bleken veel invloed te heb ben op het bereiken van een hoge leeftijd. Tevens kwam aan het licht dat ouderdom niet altijd met gebreken hoeft te komen. Het is heel goed mogelijk om gezond oud te worden. Veel meer 85-plussers dan verwacht bleken over een goede ge zondheid te beschikken. De meeste ouderen die zijn ondervraagd en onderzocht blijken zelf te denken dat al lerlei kwaaltjes onvermijde lijk bij het ouder worden ho ren, en proberen daar dan maar mee te leren leven. Weinig dokters besteden ook voldoende aandacht aan deze narigheden. De oude ren zelf zullen dan ook niet gauw een dokter met hun kwaaltjes 'lastigvallen'. Gelaten De onderzoekers winden zich over deze vorm van ge latenheid op: „Het moet maar eens afgelopen zijn met de gedachte dat oud en ziek bij elkaar horen", vindt Lagaay. De problemen van ouderen moeten zo goed mo gelijk worden opgelost om de kwaliteit van het leven te verbeteren. Uit het onderzoek onder de Leidse ouderen blijkt boven dien dat sommige ziekten voorkomen hadden kunnen worden, of in ieder geval een beter verloop hadden gehad als de oudere eerder een huisarts had geraad pleegd. Pas als een klacht heel ernstig wordt, trekt men bij de huisdokter aan de bel, maar dan is het dik wijls al te laat. taen: Kees van Herpen, f Kleijn, Rens Kolden- i Arie Schakenbos. (fitly) nacht van 18 op 19 mei eden wefden te Rijns- n totaal 18 graven met jy bespoten". De aanhef et politiepersbericht dat ant dinsdag kort voor 'stijd via de fax bereik- alarmerend. Zou ook jnsburgse begraafplaats It zijn door zo'n infame, Irfspuitbussen gewapen- ide jongelingen? Zou de jchtenis van goede irgers, die het tijdelijke iet eeuwige verruild besmeurd zijn met teksten en kwalijke fee symbolen? jersbericht is enigszins Stellend. „De graffity is zontale strepen over de |i van de grafstenen ge- Er zijn geen symbolen kt", stelt men met kli- I precisie vast. „De be- J graven waren door de s) willekeurig uitgeko- vervolgt het bericht. iar die mededeling? Oh, lijk. De politie denkt In alles. Misschien was sprake van een fami- of iets dergelijks en verband tussen de na- de besmeurde stenen, jnsburgse politie mag iet alle dagen gecon- frd worden met zware aliteit, als het nodig is te hun mannetje. Snel pdig, het moet gezegd, jog maar even bellen. Goed dat u nog even- lt. Het ziet er naar uit jsprake is van een mis- ïdje", klinkt het enigs- ■4dremmeld vanuit het politiehoofdkwar- )e strepen op de graf zijn aangebracht door Jonker, een begrafe- rnemer uit Den Haag, 'raven onderhoudt. De les i toe itreurenswaardig voor- esluit het persbericht, lad, maar zand erover, tve er maar een streep etten. Een horizontale. •J" is voortaan Leiden En sinds vandaag is fs Leiden in Zee. Die naamswisselingen zijn danken aan wethou- )op Walenkamp van ische zaken en ver- ie kennelijk niet erg irig is als het gaat om je handelingen, i met burgemeester Goekoop betuigde hij l/pag eerst de Leidse Ie over het gereed ko- #jan de S4, de nieuwe j weg van Leiden via Valken burg naar de kust. Dankzij die prachtige strook nieuw asfalt ben je als automobilist binnen de kortste keren aan de kust. Ook de bus doet er nu acht minuten minder over. Voor Goekoop en Walenkamp re den om vrolijk de Sleutelstad langs de S4 te voorzien van het bord met het opschrift Leiden aan Zee. Maar niet iedereen is blij met die nieuwe weg waardoor het autoverkeer in de regio nieu we impulsen krijgt. Voor de Kerngroep Milieudefensie Leiden en Politiek Infocen trum De Invalshoek reden om bij de feestelijke ingebruikna me te demonstreren en er op te wijzen dat het autoverkeer in belangrijke mate bijdraagt aan onder andere de zure re gen. Die zure regen draagt naar alle waarschijnlijkheid bij tot het broeikaseffect. En dat zorgt er weer voor dat de zee spiegel stijgt. Reden voor Mi lieudefensie Leiden om op te merken dat het straks geen Leiden aan Zee, maar Leiden in Zee wordt. Milieudefensie heeft zeekoning Neptunus daarom op pad gestuurd om op de Rijnsburgerweg/Nach- tegaallaan een bordje te plaat sen met het opschrift Leiden in Zee. En de vriendelijke goedlachse Joop Walenkamp ■was niet te beroerd om dat te onthullen. Walenkamp kan in elk geval niet worden verwe ten dat dé volgorde niet klopt. Van het een komt het ander, zullen we maar zeggen. Er zullen in elk geval weinig wethouders in Nederland zijn die zich erop kunnen beroe pen binnen een paar dagen tijd de kustlijn van Nederland zo ingrijpend te hebben ver anderd. Pechvogel Je zal maar burgemeester zijn van Alphen aan den Rijn, de gemeente met de meest be ruchte stortplaats van Neder land. Tot maart 1988 kabbelde het leven in deze provincie plaats rustig voort, maar in maart 1988 stond Alphen in eens in het brandpunt van de belangstelling. Op de stort plaats in de Coupépolder zou den 100.000 vaten chemisch afval illegaal zijn gestort, zo werd onthuld. Alphen was voorpaginanieuws en burge meester Maarten Paats was ineens een bekende Nederlan der. Paats, sinds november 1979 eerste man in Alphen, had het niet gemakkelijk, maar zag kans zich manhaftig door die moeilijke periode heen te slaan. En na een hec tische periode keerde de rust weer terug en kon de burge meester weer rustig adem ha len. Wethouder Walenkamp en burgemeester Goekoop zijn blij met Leiden aan Zee (zie Kustlijn). Pechvogel (2) Maar vorige week was Al phen weer voorpaginanieuws en dit keer was Paats zelf de boosdoener. In het NOS-jour- naal en het televisieprogram ma NOS-laat gaf hij toe dat de gemeente Alphen op de hoog te was van de illegale stort van gif en er zelfs aan had meegewerkt. Televisiekijkend Nederland keek ademloos toe hoe de burgervader moeizaam formulerend en hakkelend zijn eigen graf groef. Kort daarna verklaarde Paats dat de journalisten hem hadden overvallen. Hij was voor de camera gesleept en de onder vrager -was afgeweken van een vooraf afgesproken vra genlijst. Dat de burgemeester zo slecht overkwam op de buis had te maken met jet-lag. Paats was de vorige dag te ruggekeerd van een vakantie in de Verenigde Staten en had last van de gevolgen van de vliegreis. Verder zou de NOS stukken uit het inter view hebben gehaald zodat zijn woorden verdraaid wa ren. Kortom, Paats trok zijn woorden terug. Tot grote woede van NOS-laat, dat de kranten liet weten dat de bur gemeester zelf de datum van het interview had mogen vaststellen en dat er helemaal geen vragenlijst was. De NOS stuurde de burgemeester de band met het complete inter view als bewijs dat er niet ge manipuleerd was. Pechvogel (3) Moeilijke tijden dus voor Paats dieafgelopen zaterdag ontspanning zocht op de boer derij van collega-burgemees ter Piet Verhoef van Ter Aar. Paats was uitgenodigd om koe Beatrix 59 te huldigen omdat dit 12-jarige dier erin was ge slaagd 100.000 liter melk te produceren. Feest dus, maar Paats zal er met gemengde ge voelens aan terugdenken. Op die zaterdag op de hofstede van Verhoef aan de Gnep- hoek in Alphen aan den Rijn werd duidelijk dat Paats mo menteel in de hoek zit waar de klappen vallen. Koe Bea trix toonde namelijk weinig eerbied voor de burgemeester van Alphen. Tijdens de huldi ging ontlastte zij zich op uit bundige en produktieve wijze en sloeg daarbij de burge meester niet over. Bloemen voor Beatrix, een strontpak voor pechvogel Paats. De lu dieke actie van Beatrix maak te de positie van die arme Al- phense burgervader nog eens goed duidelijk. Hij zit echt goed in de stront. Schandaal In de schaduw van de gebeur tenissen in Alphen aan den Rijn kent Warmond haar ei gen bestuurlijke schandaal. Hoewel het niet om giftige stoffen gaat, is de zaak zoda nig ernstig dat er vragen over gesteld zijn aan Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland. „Is het uw college bekend dat B en W van Warmond een bouwvergunning hebben ver leend in strijd met het vige rende bestemmingsplan, zon der dat hiervoor een artikel- 19 procedure is gevolgd en publicatie heeft plaatsgevon den?" Zo luidt de'eerste vraag van het duo Peter van Heemst en Kees van der Zalm. Waarmee laatstge noemde zich weer eens mani festeert als de horzel in de pels van de plaatselijke poli tiek. Wat is er precies aan de hand? Het bedrijf Dekker, dat bijna de helft van het industrieter rein in de Warmondse Veer- polder heeft opgekocht, wilde een loods bouwen. Alles was keurig in orde, Dekker wilde beginnen met bouwen, maar wachtte daar op verzoek van wethouder Wassenaar even mee. Wassenaar wilde een paar andere bedrijven tege moet komen door een keerlus voor vrachtwagens aan te la ten leggen. Dat zou alleen kunnen door de geplande loods zeven meter op te schui ven. Dekker ging akkoord en verkocht de grond voor de keerlus voor een zacht prijsje aan de gemeente Warmond. Er was èèn probleem. Het verschuiven van de loods was in strijd met het bestem mingsplan. De wettelijke pro cedure om een en ander weer recht te breien zou een jaar duren en daar kon niet op worden gewacht door Dek ker. „Dan maar geen proce dure", dacht de uit het bedrijfsleven afkomstige CDA-wethouder. Hij maakte een voorstel, zette dat op de overvolle agenda van de be grotingsbehandeling en lood ste het vervolgens behendig door commissie en gemeente raad. Er werd daar door de oppositie wel wat gesputterd, maar veel bezwaren werden er niet naar voren gebracht. Zonder hoofdelijke stemming FOTO: WIM VAN NOORT ging de gemeenteraad ak koord met het voorstel, waar in natuurlijk niet stond dat het in strijd met de wet was. Schandaal De wethouder ging over tot de orde van de dag en er had geen haan meer naar ge kraaid ware het niet dat twee statenleden een half jaar later vragen over deze zaak stelden aan Gedeputeerde Staten en daarmee het gedrag van de wethouder in de openbaar heid brachten. Volgens vragensteller Van der Zalm lijkt het erop dat in Warmond de een alles mag en de ander niet. „Het grievende ervan vind ik dat Dekker al les kan en mag", aldus de so cialist Het is hem overigens niet te doen om het stilleggen van de bouw van de loods. „Het gaat louter en alleen om de zuiverheid van de besluit vorming". „Het is in alle openheid gebeurd", aldus wethouder Wassenaar. „En zoiets mag je alleen in zeer speciale gevallen doen. Maar regels zijn er niet om de re gels". De door Wassenaar mis leide gemeenteraad oordeelde afgelopen donderdag opmer kelijk mild over de handel wijze van de wethouder. Al leen Progressief Warmond was boos. Dat Wassenaar zo weinig tegenstand kreeg zal wel te maken hebben met het feit dat de raadsleden zich er voor schaamden dat ze zich zo hadden laten beetnemen door Wassenaar. Kees van der Zalm heeft nu zijn hoop ge vestigd op het provinciebe stuur. Dat zal zich toch niet zo laten foppen als de Warmon- der raad? Leidenaar succesvol op kampioenschap Go KANAZAWA/LEIDEN Leidenaar Ronald Schlemper is in het Japanse Kanazawa als derde geëindigd op het we reldkampioenschap Go. Schlemper slaagde er als enige in de latere kampioen Fumia- ki Imamura uit Japan te ver slaan, maar verloor van de Taiwanees Hsienjui Hsia. Geen van de deelnemers bleef onge slagen, zodat de weerstands- punten de doorslag moesten geven. Vrijmarkt op braderie LEIDEN De winkeliers van Doezastraat/Herenstraat hou den op 5 juni de jaarlijkse bra derie. Traditioneel wordt de braderie op 5 mei gehouden, maar omdat die datum dit keer op een zondag viel is de braderie een maand opgescho ven. De braderie telt dit keer 80 kramen. Daarbij is plaats ingeruimd voor een vrijmarkt voor kinderen tot twaalf jaar. De kramen zijn overigens na drukkelijk bedoeld voor niet- commerciële instellingen en verenigingen die tijdens de braderie de kans krijgen hun kas enigszins te spekken. Wanhopige vrouw eist met mes baby terug DEN HAAG/LEIDEN „Als ik het kind niet krijg, dan krijgt niemand het!". Met die woorden probeerde een 32-ja- rige vrouw vorig jaar haar baby uit het Voorburgse kin dertehuis Vliet en Burgh te ontvoeren. Daarbij hield ze een mes op het borstje van het kind gedrukt. Uiteindelijk werd de moeder overmeesterd en tijdelijk achter de tralies gezet. Eenmaal vrijgelaten leek ze een tijdlang van de aardbodem verdwenen, totdat ze op eerste kerstdag in Lei den opdook bij haar grootva der. Er ontstond ruzie, waarbij ze de oude man met een mes talloze steekwonden toebracht. Voor de Haagse rechtbank eis te de officier van justitie mr. J. de Waardt gisteren dat de vrouw een gedwongen verple ging ondergaat. De geboren Leidse, tot voor kort verslaafd aan drugs, was haar kindje na een rechterlijke beslissing afgenomen. Op 6 fe bruari '90 ging ze gewapend met een mes naar Voorburg om het zoontje desnoods met geweld terug te eisen. „Ik had een mes meegenomen, omdat ik me realiseerde dat ze me niet serieus zouden nemen als ik met lege handen op de stoep zou staan". De politie trof de zwaar overspannen vrouw met de baby in haar armen aan. Agenten praatten meer dan een half uur op haar in om het kind terug te geven. Al die tijd hield ze de punt van een mes tegen de borst van de zuige ling gedrukt. Naderhand zou de dokter allerlei oppervlakki ge wondjes in de babyhuid vinden. Uiteindelijk kon de vrouw worden overmeesterd. Tien maanden later verscheen ze bij haar opa. „Ik had geen dak boven m'n hoofd, geen geld en hulp kreeg ik niet van hem. Ja, een tientje". Tijdens de ruzie die daarop volgde pakte ze een knipmes en stak wild op hem in. Ook verwond de ze de bejaarde man met een aardappelschilmesje dat ze uit zijn hand had getrokken. Met steekwonden in de borst, rug, hals en gezicht werd hij in kri tieke toestand overgebracht naar het ziekenhuis. Omdat ook een slagader was geraakt, had het slachtoffer ruim drie en een halve liter bloed verlo ren. Rechtbankpresident mr. A. Verhey: „Het is een wonder dat hij niet is overleden". De psychiater heeft geconsta teerd dat de vrouw een ernsti ge persoonlijkheidsstoornis heeft en sterk verminderd toe rekeningsvatbaar is. In plaats van een gevangenisstraf advi seerde hij TBS (terbeschi kkingstelling) met dwangver pleging. Die suggestie nam de officier in zijn eis over. Advocaat mr. G. Spong merk te op dat zijn cliënte een ern stig zieke vrouw is die niet heeft beseft wat ze deed. Om dat er zijns inziens geen spra ke van opzet was geweest om de grootvader te doden 'mogst ze worden vrijgesproken. Over de onttrekking van haar kind je aan het wettig gezag zei hij dat ze in psychische over macht had gehandeld. „Net" als alle moeders heeft ze de diepe wens om haar eigen kind op te voeden. Hét' is Invoelbaar dat een vrouw tot wanhoop wordt gedreven als ze door een rech terlijke beslissing niet voor haar kind kan zorgen". De uitspraak is op 7 juni. Zowel thuis als op reis zal dit handig opvouwbare quartz wekkertje u zeker goed van pas komen. Ondanks het bescheiden formaat heeft het een groot aantal func tiemogelijkheden. Het wordt van u na het opgeven van een nieuwe abonnee. J Deze nieuwe lezer krijgt de Leidse Courant de eerste twee weken gratis bezorgd. J Noteer als nieuwe abonnee ingaande I Naam: I Adres: Postcode/plaats: Telefoon: (voor controle bezorging) I J Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. I Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per: J maand (automatisch betalen) f 25,70 l kwartaal via acceptgiro f 78,60 Stuur als dank het reiswekkertje naar: Naam: j Adres: j Postcode/plaats: I Stuur deze bon in een open envelop - postzegel niet nodig - naar I^Leidse Courant, antwoordnummer 998, 2501 VC Den Haag.

Leidse Courant | 1991 | | pagina 13