jlessen moeten beter én duurder iieuwe Audi 100-reeks eeft er topmodel bij OORZITTER BOND VAN RIJSCHOOLHOUDERS ABAN: Terreinknecht met heren-manieren UTO QeidóaQowuvnt ZATERDAG 25 MEI 1991 PAGINA 11 Het is slecht gesteld met de rijkunst van de gemiddelde Nederlander. Vooral de manier waarop rijlessen worden gegeven en examens worden afgenomen is hier debet aan. Daar over is het anders zo verdeelde wereldje van rijschoolhouders, ambtenaren en belangenbe hartigers het roerend eens. Maar welke ver andering zullen soelaas bieden? Het Centraal Bureau Rijvaarigheidsbewijzen (CBR) en de afdeling Auto- en motorrijscholen van de Bo- vag willen de kwaliteit van de rijlessen ver beteren. Minister Maij-Weggen van Verkeer heeft een pittiger rij-examen aangekondigd. De Algemene Verkeersdienst van de rijkspo litie in Driebergen roept om strenge controle op rijlessen. De ANWB ziet een oplossing in autorijleskampen. De Raad voor de Verkeers veiligheid wil tieners twee jaar onder geleide laten autorijden en Veilig Verkeer Nederland zou het liefste een voorlopig rijbewijs voor be ginnende automobilisten laten invoeren. Maar volgens de Algemene Bond van Auto- en Mo torrijschool Ondernemers Nederland (Aban) zijn alle veranderingen zinloos wanneer niet eerst de economische omstandigheden van rij- instructeurs en de enorme, onderlinge concu- rentiestrijd worden aangepakt. „De rijschool branche is doodziek", zegt Aban-voorzitter. „Stuur de parttimers de laan maar uit. Maak de autorijlessen duurder, dan worden de kwa liteit van het onderwijs en het rijgedrag op de weg vanzelf beter." |LMA VAN DEN BERG jjverzekeraars weten [uit ervaring: wie pas [rijbewijs heeft, loopt kans om brokken te [en dan ervaren weg- f-uikers. Rijschoolhou- erkennen ruiterlijk jde huidige opleiding (sen vaak onrijp voor [verkeer aflevert en [examen geen goede recent onderzoek van de :ing wetenschappelijk on- verkeersveiligheid heeft zelfs uitgewezen procent van de jonge, lende automobilisten herexamen zou zak- iok Pieter van Vollenho- leeft in zijn functie als litter van de Raad voor de Tsveiligheid onlangs :ns laten weten dat de irsopleiding in ons land ichtergebleven gebied'. branche-organisa- belangenbehartigers jelen nu over elkaar in jinden en aandragen van gingen. Maar, zo waar- "yt de Algemene Bond iAuto- en Motorrijschool rnemers (Aban), span het I niet achter de wagen. hebben we op papier 1 opleidingen, maar geen fcol die ze nog kan geven, ter Maij heeft de rij- Ibranche laten weten dat principe bereid is mee te 6n aan pittige verande- i van het rij-examen: iging van de zuivere ïntijd, geen vaste exa- )utes meer en verhoging Je norm om te slagen 'iet theoretische Rijlessen moeten fors duurder worden zodat de rijinstructeurs weer plezier in hun werk krijgen. van 60 naar 65 goede antwoor den. Het invoeren van een variabe le examenroute zou nodig zijn om de examinator een beter beeld te geven van de vaardig heden en het verkeersinzicht van de kandidaten. Dit omdat rij-instructeurs de vaste route kennen en hun leerlingen vaak alleen vertrouwd maken met de hindernissen van die wegen. Een recent onderzoek van Swov en Traffic Test heeft zelfs uitgewezen dat van (ADVERTENTIE) famsteeg autobedrijven D RIJN HIILEGOM )-21521 Tel. 0252o'n29°23 de rijvaardigheid van de kan didaat weinig overblijft wan neer op het rijbewijsexamen van de vaste routes wordt af geweken. Ook het Centraal Bureau Rij vaardigheidsbewijzen (CBR) wil dat rij-instructeurs hun leerlingen beter op het exa men voorbereiden. Gemiddeld slaagt in ons land momenteel maar veertig procent van de kandidaten en de CBR is daar weinig gelukkig mee. Betere opleidingen zouden volgens het CBR veel meer Nederlan ders aan het felbegeerde pa piertje, het B-E rijbewijs, kun nen helpen. Kolonel C. Doornheim, voor zitter van de Centrale Politie Verkeerscommissie en com mandant van de Algemene Verkeersdienst van de rijkspo* litie in Driebergen pleit voor strenge overheidscontrole op de kwaliteit van rijlessen. Doornheim: „Het verkeer in Europa eist elk jaar 50.000 do den en meer dan een miljoen gewonden. Het is te gek voor woorden dat dit gigantische probleem nog steeds wordt ge negeerd. We zijn in Nederland hard toe aan een levenslang leersysteem. Met verkeersles- sen op alle scholen, van kleu terklas tot voortgezet onder wijs, en met goede rij-opleidin- gen die door de overheid wor den gecontroleerd". De ministeries van Verkeer en Justitie buigen zich momen teel over het voorstel van Vei lig Verkeer Nederland om voor beginnende automobilis ten een voorlopig rijbewijs in te voeren, al dan niet in com binatie met een puntenstelsel. Maar volgens de Raad voor de Verkeersveiligheid moeten er nog meer 'radicale' verande ringen komen om de rij-oplei- ding naar een hoger nivau te tillen. Zo adviseert de Raad een studie naar het rijden on der geleide, waarmee in Frankrijk positieve ervaringen zijn opgedaan. Vanaf 16 jaar kunnen jongeren daar na het volgen van 20 uur rijles, erva ring opdoen onder begeleiding. Hierbij moet 3.000 kilometer met steeds dezelfde begeleider worden gereden. Als de kandi daat dan op 18 jarige leeftijd gewoon examen doet, blijkt de slaagkans gemiddeld op 87 procent te liggen. Een nog be langrijker voordeel van dit sy steem zou zijn dat de jonge au tomobilisten opmerkelijk min der bij een ongeval betrokken raken dan mensen die geen twee-jarige voorbereiding heb ben gekregen. Eigen boezem De autorijschoolhouders ste ken de hand in eigen boezem. De afdeling Auto- en motorrij scholen van de Bovag heeft er- I FOTO: SP kend dat de kwaliteit van de rijlessen moet worden verbe terd. Niet langer zal een kan didaat allerlei kunstjes moeten leren om het rijbewijs op zak te krijgen. Verkeersinzicht en praktijk ervaring zullen de bo ventoon moeten gaan voeren. Ook de Aban, waarbij ruim 600 rijschoolhouders zijn aan gesloten, vindt het hoog tijd voor veranderingen. Zij pleit eveneens voor een fors aantal zwaardere eisen bij zowel het theoretische als het praktij kexamen. „Maar", zegt voor zitter G. de Hoop in Harder wijk, „we moeten wel begin nen bij het begin. Eerst moet onze branche weer gezond worden gemaakt. De rijlessen moeten beter, maar ook duur der. De overheid moet de moordende concurrentie onder rijschoolhouders aanpakken. Pas dan zullen rijschoolhou ders de mogelijkheden hebben om zich over ae kwaliteit van hun lessen te bekommeren". Moordend De moordende concurrentie maakt dat rijlessen voor ver onder de prijs worden aange boden. De Hoop: „Voor een uur rijles zou je eigenlijk mini maal 57 gulden moeten vra gen. Dan heb je aan arbeids loon maar 28 gulden, maar er komen allerlei zaken bij, zoals autokosten overheadkosten en btw. Want vreemd genoeg vallen we in het luxe tarief van 18 procent. Toch wordt voor een rijles gemiddeld niet meer dan 43 tot 45 gulden ge vraagd. Een rijschoolhouder kan er dus alleen maar van komen door meer uren te draaien. Als mensen een ge woon, goed salaris verdienen, krijgen ze weer lol in hun werk. Dan' worden ze weer ge motiveerd om voor hun leer lingen het beste uit de hoed te halen en eens over de heg te kijken. Want als instructeurs enigszins normale werktijden maken, hebben ze ook weer eens tijd voor vakliteratuur en bijscholing". De Aban staat evenmin te jui chen over de veranderde rijexamenroutes die Maij-Weg- ge voor de kandidaten in petto heeft. De Hoop: „Vaste exa menroutes zijn destijds inge steld om iedere kandidaat ge lijke kansen te geven. Net als bij een havo of mavo-examen, weten mensen nu waar ze aan toe zijn. Terwijl je met wisse lende routes maar moet af wachten wat je tegenkomt". De Hoopzegt veel meer te voelen voor een vastgesteld minimum aantal praktijk- en theorielessen en verplichte on derdelen in de rij-opleiding. Zo zal iedereen die rij-examen doet, eerst drie rijlessen op grote afstand van de eigen woonplaats moeten nemen. Dit om te voorkomen dat een Am sterdammer niet op de smalle bos weggetjes van de Veluwe durft te rijden en een Byn- schoter de stadsdrukte niet zal ontwijken". Een en ander be tekent wel dat de kosten van de rij-opleiding nog eens zul len stijgen De ANWB zegt de oplossing van de instructie-problematiek te zien in autorijleskampen, zoals onlangs in de Biesbosch is geopend. Maar volgens de Aban heeft de ANWB met dit initiatief een andere reden. „De kampen draaien al een tijdje, maar er is nooit een eva luatie-onderzoek geweest of zo'n methode hout snijdt. Wij hebben daarentegen sterke aanwijzingen dat jongelui op zo'n autorijleskamp onvol doende worden voorbereid op de weg, waardoor er nader hand veel ongelukken gebeu ren". De ware reden waarom een service-organisatie als de ANWB zich met autorijles kampen inlaat, is volgens De Hoop van financiële aard: „Er is immers geen sprake van service. Die kampen kosten ruim 2.000 gulden per persoon. Ze willen er dus gewoon geld mee verdienen, niets anders. Maar daarvan worden de re guliere autorijscholen nog eens extra de dupe". t EEN KOMT, DE ANDER GAAT ER FOKKER was onwaarschijnlijk e autotentoonstelling Barcelona ander dan autonieuws (de Toledo) zou bieden, zowaar, Seat's moe- ncern VW/Audi le- ook nog een pri- je. De merkbaar ontvangen nieuwe 100 reeks krijgt er >pmodel S4 bij. ipersportieve uitvoering vvierwielaandrijving en leps turbomotor, aan- d op de vorig jaar gede- de Coupé S2. Mocht er "ijfel zijn, dan is het S4- een extra bewijs dat er hieuwe Audi 200 meer s'pien - daarvoor zou een ;achtiger motor bedacht i worden. al Audi weinig behoefte ;bben. Voor de 100 S4 men alweer wat extra i bekend recept, de 2,3 ijfcilinder met dubbele lassen, twintig kleppen turbo met tussenkoeler. t precies gedaan is ver iet verhaal niet., het zal maken hebben met de inbouwruimte die een frosserie biedt. Diezelf- for levert namelijk in de S2 162 kW/220 pk en aximum koppel van 309 l>ch in de nieuwe S4 nog 7 kW meer (230 pk) en zelfs 41 Nm extra koppel. Kwestie van een grotere inlaatluchtkoeler, misschien, of gunstiger ge vormde in- en uitlaatbuizen? Zes versnellingen Het doet enigzins merkwaar dig aan dat deze super-100 als extra technisch nieuwtje een versnellingsbak met zes over brengingen meekrijgt. Het gi gantische motorkoppel komt al bij 1950 tpm vrij, dus gebrek aan souplesse is wel het laatste waarvan je deze sportmotor kan beschuldigen. Dan lijkt het dus ook niet nodig om zes versnellingen te bieden, die dichter opeen liggen dan de vijf versnellingen van een Coupé S2. Voelt Audi zich weer eens verplicht te bewij zen dat ze het ook kunnen, omdat anderen (BMW 850i, Chevrolet Corvette) al een zes- bak bieden? Buiten dit hoogstandje geeft Audi de S4, die wel duurder zal worden dan een Coupé S2 (van 123.900 gulden), een tra ditioneel ingehouden aankle ding mee. Niet dat het aan luxe ontbreekt, maar uitwen dig hield men het uiterst be schaafd. De voor- en achter steven werden nog iets boller met aangepaste spoilers onder de bumpers, natuurlijk krijgt de auto lichtmetalen velgen. Verder heeft hij een doorlo pend rood paneel tussen de achterlichten dat zal wel net zo'n gewild onderdeel Rechts: Met de 100 S4 wordt niet alleen de vroegere 200 af gelost, maar ook de Audi V8 als snelste model van het merk. Onder: Voorzijde van de Audi 100 S4, het nieuwe topmodel van Audi. FOTO'S: PR worden als het achterlichtpa neel van de 90 bij eigenaren van een 80-model. Want je moet een kenner zijn om een echte 100 S4 aan iets anders te kunnen onderscheiden van een gewone 100. Zo zal het pas bij een tweede blik opvallen dat onder de grote koplampglazen zeer compacte projektie-schijnwer- pers schuilgaan bij ae S4. Daarmee hoefden geen extra lampen in de bumper onderge bracht te worden (kwetsbaar en stroomlijn-verstorend), er zitten nu achter elk koplarrfp- glas drie afzonderlijke licht bronnen. Aflossing Met deze 100 S4 wordt dus zo'n beetje de vroegere 200 af gelost, maar ook de Audi V8 als snelste model van het merk. De V8 heeft weliswaar iets meer vermogen aan boord, doch minder trekkracht dan de S4. Evenals de V8 wordt hij opgegeven voor een top van 244 km/h, de acceleratie van 0 tot 100 km/h verloopt met 6,8 seconden een ruime seconde sneller dan bij de V8. Hij is volgens de fabriekscijfers nog eens zuiniger ook. De vraag die bij het debuut van de 100 al opkwam wordt nog aktue- ler: wat gaat Audi doen om de V8 als topmodel beter te profi leren naast de nieuwe 100? We kregen ook nog een offi cieel overlijdensbericht: de oorspronkelijke Quattro coupé wordt niet meer gemaakt. Dat zat er wel dik in, na het ver schijnen van de nog iets snel lere S2-versie in de nieuwe coupé-reeks. Daarmee is de al lereerste Quattro toch ruim tien jaar in produktie geweest, terwijl het eigenlijk de bedoe ling was er alleen een beperk te serie van te maken voor de rallysport. Vierhonderd stuks was daartoe voldoende, het zijn er 11.500 geworden. Daar bij is het model niet eens kunstmatig in leven gehouden om hem in de rallysport te mogen blijven gebruiken, want daarin zijn de glorieda gen van de oer-Quattro allang voorbij. Er bleef kennelijk een kring van liefhebbers bestaan die puur voor zichzelf deze pionier wilden hebben, die de aanzet gaf voor gebruik van vierwielaandrijving op snelle straat-auto's. Ik heb eens gere den met de meest zedlzame groduktieversie: de ingekorte port-Quattro, waarin de twintigkleps turbomotor debu teerde. Dat was overigens offi cieel de Sl. En het blijft je in derdaad altijd bij hoe je zo'n ding met ongeloofwaardige snelheid om een haakse bocht kon jagen, zonder ook maar enig fantasievol stuurwerk te hoeven verrichten. Hij góét gewoon, zoals de 100 S4 ook wel zal doen. De Pajero, de meestverkochte terreinwagen ter wereld. FOTO: P NIEUWE MITSUBISHI PAJERO Idoor PETER FOKKER Negen jaar geleden debu teerde de eerste Pajero bij Mitsubishi, die zich ont wikkelde tot de meestver kochte terreinwagen op de wereldmarkt. Kenne lijk vond Mitsubishi de meest aansprekende com binatie van goede eigen schappen op de weg en in het terrein veel ter reinwagens dienen eerder als trek- en lastdier, dan voor gebruik op de weg. Men vond het nu tijd om die balans meer in de richting van het gebruik op normale wegen te verleggen. Dat leidde tot een geheel nieuw model. We probeerden het op de weg, tus sen München en het Oosten rijkse wintersportdorp Ehr- wald, en daar aangekomen in niet al te moeilijk bergterrein. Dat de oude Pajero uitgangs punt bleef voor een nieuw mo del zie je meteen aan het uiter lijk, dat vertrouwd aandoet en toch een veel eleganter indruk maakt. De vele scherpe hoe ken en kanten van het oude model werden afgerond, ook door minder diep in de carros serie verzonken ruiten ziet de nieuwe Pajero er gladder en vriendelijker uit. Praktisch ge volg is aanzienlijk verminderd windgeruis. De auto groeide in lengte, breedte en wielbasis maar werd iets minder hoog; vooral de veranderde breedte- hoogte verhouding zorgt voor een 'dikker' aanzien. Het interieur werd eveneens geheel herzien. De vormge ving werd moderner, maar in de cockpit vind je nog overal om je heen rondgestrooide schakelaars, en veel plastic. Nu kun je volhouden dat ede ler bekleding niet past in een auto die modder niet schuwt, maar er is toch niets tegen een ordelijk ingedeelde comman docentrale in personenauto- stijl. Waarom die oranje op schriften op de meters bijvoor beeld, die de afleesbaarheid bij daglicht bepaald niet verbete ren? Op een ander belangrijk punt koos Mitsubishi wel de goede koers: de stoelen zijn prima. Stevig gevuld, groot genoeg, uitgebreid verstelbaar en met een prettige pasvorm. De kor te driedeurs Pajero heeft een deelbare achterbank, die van pas komt daar de bagageruim te niet erg groot is (de zit ruimte doet niet onder voor die van een lange vijfdeurs versie). De lange variant heeft geen gedeelde bank nodig, het was echter handig geweest als hij die toch had meegekregen. Helemaal achterin heeft deze versie twee opklapbare extra stoelen. De klapstoelen staan plat op de grond, zelfs kinde ren zullen er al met opgetrok ken knieën zitten, om ze te be reiken moet je over de achter bank klimmen of eerst door de achterklep instappen en dan pas de stoelen neerklappen. Wat mij betreft hadden die stoeltjes beter op de extra-lijst kunnen staan. Iets te comfortabel Motorisch veranderde er wei nig aan de Pajero. De 2,5 liter viercilinder turbodiesel werd iets sterker door verbeteringen aan het inlaattrajekt, hij levert nu 73 kW/99 pk in plaats van 70 kW. Ook de drieliter zesci linder benzinemotor ging er wat op vooruit, met 110 kW/150 pk in plaats van 104 kW. Voor terreinrijden is de zescilinder niet optimaal. Hij is in trekkracht vrijwel even sterk als de turbodiesel, maar pas bij zo hoog toerental dat je langzaam rijdend door een moeilijk stuk terrein kracht tekort komt. De turbodiesel doet het daar uitstekend, zijn zwakke punt ligt eerder in het normale weggebruik. De nieu we Pajero is flink zwaarder dan de oude (200 kg), de wat kleine turbodiesel heeft daar nogal moeite mee bij het acce lereren. Beide motoren zijn, elk naar hun eigen aard, wel mooi stil. Met name op de snelweg ko men ze goed uit de verf. Het duurt nogal even, maar de tur bodiesel haalde makkelijk de beloofde top van 145 km/h, die ook als kruissnelheid goed is vol te houden. De V6 kwam nog verder dan de opgegeven 165 km/h en bleef daarbij op vallend stabiel sturen. Dat ligt meer aan het onderstel dan aan de besturing, die zwaar bekrachtigd en weinig gevoe lig is. Uitrusting De uitrusting van de GLX tur bodiesel en GLS V6 laat wei nig wensen open. Op de prijs lijst blijken alle modellen zo wel op personen- als bedrijfs wagen-kenteken leverbaar. Er is ook een versie met ver hoogd dak (circa 1600 gulden meerprijs), die als bedrijfswa gen geen geblindeerde ruiten hoeft te hebben. De lijst begint met de eenvoudig uitgeruste korte GL turbodiesel, op geel kenteken voor 68.345 gulden (incl. BTW) en op grijs voor 42.195 gulden (excl. BTW). We gaan verder met 'grijze' ver sies, volgens de importeur goed voor 80% van de verko pen. Een GLX turbodiesel kost een goede drie mille meer, een lange versie daar van nogeens vijf mille extra. Die kan tevens met viervers- nellings automaat geleverd worden, evenals de lange V6. Een zescilinder Pajero kost 82 tot bijna 96 mille op geel, of 53 tot 62 mille op grijs kenteken. Samengevat komt dat neer op een prijsstijging van circa tien procent, en dat is het zeker waard. De levering begint in juni. In september, hoorden we, komt Mitsubishi nog met an der nieuws: een nieuwe Space- wagon, plus een eraan ver want totaal nieuw model Spa ce Runner met meer vrijetijds- auto-karakter. (ADVERTENTIE) Pleidooi voor proefri jbewijs voor jonge buschauffeurs Dr. M.L.I. Pokorny, die de veiligheid van het busvervoer heeft onderzocht, adviseert een proefrijbewijs voor jonge buschauffeurs in te voeren. Een jaar na de afgifte van het proefrijbewijs, zouden de nieu welingen opnieuw examen moeten doen. Uit onderzoek van de weten schapper blijkt dat chauffeurs tussen de 21 en 30 jaar in de eerste twaalf tot achttien maanden dat zij werken, va ker bij een ongeval betrokken raken dan hun collega's van 31 tot 40 jaar. Daarna daalt bij jonge buschauffeurs de kans op ongelukken. Pokorny is van het. Neder lands Instituut voor Preventie ve Gezondheidszorg TNO. Hij was een van de sprekers op Toekomst Transport, Veilig heid Voorzien?, een symposi um in Delft over transport en veiligheid. Het symposium was georganiseerd door het Ge nootschap voor Veiligheidswe tenschap en de vakgroep Vei ligheidskunde van de TU Delft. Het vond plaats in het licht van nieuwe vervoerspro- jecten die gevolgen hebben voor de veiligheid: de Kanaal tunnel, de TGV, de luchtha ven Schiphol en het structuur schema Verkeer en Vervoer. Ing. J.P. J Hendriks van de Nederlandse Spoorwegen zei op het symposium dat door ho gere treinsnelheden, meer treinen per spoor en 4- en 6- sporige trajecten de veiligheid van het onderhoudspersoneel van de NS wordt bedreigd. „De onderhoudsmedewerker moet zelf zijn werkplek aan de spoorbaan kunnen beveiligen, bij voorbeeld door in te grijpen in het treinbeveiligingssys teem". Dr. Ir. H.B. Hanekamp van het Gemeentelijk Havenbe drijf Rotterdam onderzocht de veiligheid van de Rotterdamse haven. „De kosten van de vei ligheidssystemen zijn hoger dan de kosten van ongevallen en vertragingen in de haven van Rotterdam".

Leidse Courant | 1991 | | pagina 11