►1004 4antal wao'ers jlijft groeien ■"re Afscheid van Rajiv Gandhi Buitenlandse Zaken: geen troepen naar Suriname 7 12 13 14 15 Nagebouwd CcidócSouoont li 0 Conducteurs jij op de treinen 14 Dagen Gratis Icidóc (Sowcmt Uitgave Westerpers (behorende tot Sijthoff Pers), Postbus 11, 2300 AA Leiden, telefoon 071 - 122 244, fax 071 - 134 941 t.b.v. redactie. Directeur-hoofdredacteur: J.W.C. Leune, chef-redacteur: G.J. Onvlee. Vrijdag 24 mei 1991 82ste jaargang no. 25038 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Morgen toenememde bewol king en vooral in het oosten van het land mogelijk wat re gen. Minimumtemperatuur rond 7 graden, middagtempe- ratuur ongeveer 15 graden. Wind uit zuidwest tot west, in de ochtend draaiend naar noordwest, matig. De vooruit zichten voor zondag tot en met woensdag: perioden met zon en droog. Pf r/M v* risie mogelijk volgende week ag op zwart (SUM De Nederlandse televisie gelijk vanaf volgende week vrijdag irt". Voorafgaande aan de staking vanaf midden volgende week pro onderbrekingen te verwachten. Als _!urt worden bij het NOS-journaal riensten gedraaid. De kijkers dan rekening houden met korte •uitzendingen. Dit heeft onderhan- Claas Koornstra van de Dienstert je meegedeeld, nadat vannacht het tussen de omroepwerkgevers en de len was vastgelopen. Er kon geen itemming worden bereikt over een hoging. Vanaf maandag acties bij omroep VDA EN LUBBERS BOTSEN OVER KOPPELING Stevie Wonder heeft interesse in draaiorgel Idoor HANS PIËT LONDEN Stevie Wonder denkt erover op zijn nieuwe solo-elpee het Nederlandse draaiorgel te ge bruiken. De Amerikaanse zanger-componist legt mo menteel de laatste hand aan zijn plaat 'Conversation Pieces', die over een half jaar moet verschijnen. Hij hoorde in Londen, waar hij verblijft ter promotie van de door hem gecomponeerde muziek voor Spike Lee's film 'Jungle Fe ver', een uitvoering op een Gouds draaiorgel van 'I just called (to say I love you)' op draaiorgel en was zo onder de indruk dat hij graag kennis wil ma ken met het instrument en zijn mogelijkheden. Stevie: „Wat mij vooral boeit, is dat het zo vrolijk klinkt. Deze uitvoering klinkt echt fantastisch. Ik wil absoluut meer over het instrument weten zodat ik kan onderzoeken hoe ik er in een van mijn volgende nummers gebruik van kan maken. Het is voor mij een nieuwe vorm van expressie". Japan bouwt Hollandse stad na op ware grootte NAGASAKI Nabij de Japan se stad Nagasaki wordt opnieuw en op ware grootte een Neder landse stad uit de grond ge stampt. Het moet het grootste recreatiepark van Japan wor den. De grote trekpleister wordt een kopie van het koninklijk paleis Huis ten Bosch in Den Haag. De bouw van de stad ter grootte van 152 voetbalvelden kost zes miljard gulden, waar van een groot gedeelte in Ne derland wordt besteed. In totaal moeten honderd nagebouwde, historische gebouwen voor een typisch Nederlandse sfeer gaan zorgen. Zo zal men vanaf een 112 meter hoge Utrechtse Dom toren een uitzicht hebben over het Leidse Rapenburg en de Haagse Passage. De Waterpoort van Sneek wordt nagebouwd naast het stadhuis van Gouda, molens van Leidschendam en de haven van Lemmer. Behalve de zesduizend permanente be woners die de stad kan huisves ten, worden per jaar vier mil joen bezoekers verwacht. Pagina 4: Holland Village lu cratief voor bedrijfsleven 102-jarige trouwt met jongere man GOSFORD Minnie Munro en haar verloofde Dudley Reid maken zich geen zorgen over het leeftijdsverschil van 18 jaar. Hun kinderen, kleinkin deren en achterkleinkinderen zullen erbij zijn als de 102-jarige Munro en de 84-jarige Reid elkaar volgende week het ja-woord geven in de tuin van hun huis in het verzorgingscen trum Orana. Dudley heeft gezworen de rest van zijn leven voor zijn aan staande vrouw te zorgen. „Hij heeft lang op me gewacht en ik ben vrij oud, weet u, dus besloot ik maar ja te zeggen", aldus Munro. De twee ont moetten elkaar vier jaar geleden voor het eerst in een dagverblijf bij de plaats Woy Woy. Voor Reid was het liefde op het eerste gezicht. SN HAAG Het ntal arbeidsonge- hikten blijft toene men. In het eerste C wartaal van dit jaar n /amen er bij de Ge- eenschappelijke Me- sche Dienst (GMD) .000 aanmeldingen een uitkering /öinen. Dat zijn er enveel als in dezelf- periode van 1990. verlo- vijftienduizend ;nsen hun wao- of w-uitkering, waar- or er in totaal nu ,93.00.0 mensen ar- tidsongeschikt zijn. t kabinet wil dat het ntal wao'ers in 1994 lijk is aan het niveau n 1989, maar met de püiidige ontwikkeling is ar geen enkel zicht op. lgens premier Lubbers mede daardoor het linet besluiten vanaf 1 januari de koppeling tus sen lonen en uitkeringen te laten vervallen. De ,PvdA vindt het echter veel te vroeg vóór die conclusie. De sociaal-de mocraten zeggen dat pas in het voorjaar van 1992 iets zinnigs te zeggen valt over de koppeling. Ook minister De Vries van sociale zaken zegt dat Lubbers te voorbarig is met zijn uitlatingen. De Vries stelt dat bij de GMD sprake is van aan meldingen en nog niet van het toekennen van uitkeringen. Pas na de zomer is bekend hoeveel meer mensen er exact een wao- of aaw-uitke- ring krijgen. Niettemin is de minister ongerust over de ontwikkelingen. Voorzitter Stekelenburg van de vakcentrale FNV reageerde geschokt op de uitlatingen van Lubbers. Als de koppeling ver dwijnt, heeft het kabinet volgens hem geen be staansrecht meer. Steke lenburg zei dat de FNV de loonstijging volgend jaar wil beperken tot drie procent om de koppeling betaalbaar te houden. Het kabinet heeft daarop aangedrongen en volgens Stekelenburg is de vak beweging bereid daaraan mee te werken. Pagina 3: Lubbers: „Koppeling nauwelijks te handhaven" Vanochtend werd de laatste hand gelegd aan het platform in New Delhi waarop de rituele verbranding van het stoffelijk overschot van Rajiv Gandhi later op de dag zou plaatsvinden. B F0T0. AFp NEW DELHI In het bijzijn van hoge vertegenwoordigers uit vele landen is vanmiddag Rajiv Gandhi gecremeerd. De ex-premier van India en leider van de Congrespartij kwam dinsdag om het leven bij een bomaanslag. Gandhi's verminkte lijk werd op een baar, bedekt door de Indiase vlag en bloemen, in een processie naar de crema tieplaats aan de rivier de Ja- muna bij New Delhi gebracht. De baar werd gevolgd door Gandhi's weduwe Sonia, haar dochter Priyanka (20) en zoon Rahul (17). Omstanders pro beerden de baar nog even aan te raken toen die Teen Murti House, het huis van zijn groot vader Jawaharlal Nehru waar Rajiv een deel van zijn kinder tijd doorbracht, verliet. Gand hi's zoon stak later de brand stapel aan voor de rituele lijk- verbanding. Onder de gasten die Gandhi de laatste eer kwa men bewijzen bevond zich na mens Nederland onder ande ren prins Willem-Alexander. Uit vele delen van het land waren honderdduizenden mensen naar de Indiase hoofd stad gestroomd om afscheid te nemen van Rajiv Gandhi. In het kader van het onder zoek naar de moord op de ex- premier, wiens vrouw gisteren weigerde hem op te volgen als partijleider, heeft de Indiase politie in de zuidelijke stad Madras tientallen vermeende militante Tamils opgepakt. Gisteren overleden twee poli tiemannen als gevolg van bij de aanslag op Gandhi opgelo pen verwondingen. Hierdoor is het dodental gestegen tot 18. Pagina 5: Congrespartij ra deloos na weigering Sonia Gandhi W AKKOORD BONDEN EN NS e HT De Nederlandse egen en de vakbonden gisteravond na bijna uur onderhandelen stemming bereikt over rijding van agressie in en. Belangrijkste maat- dat er vierhonderd eurs bijkomen. Van- uden de bonden het re- met een neutraal ad- ln hun achterban voor de afspraken geen ga- opgenomen over de da- waarop de vierhonderd :onducteurs in dienst zijn. De bonden had einddatum de aanvang zomerdienstregeling jaar willen opnemen, it lukte niet. Wel is af- ien dat in de periode jnog onvoldoende nieu- ,?}ducteurs zijn aangeno- Vticuliere beveiligings- ;n de conducteurs op tinen zullen begelei- beveiligers krijgen rtofoon, waarmee ze kunnen opnemen met irwegpolitie. De spoor- tie wordt uitgebreid :tig man. de extra conducteurs worden ingezet is, in tegenstel ling tot de vakbondswensen, niet vastgesteld. Dat zal later in regionaal overleg tussen management en personeel worden bepaald. Daarmee is de norm van één conducteur op zes rijtuigen dus niet bijge steld naar één op vier, zoals de bonden hadden geëist. De maatregelen, die volgens NS-directeur Exploitatie ir. J. Schouten 25 miljoen gulden kosten, zullen over twee jaar op hun effectiviteit worden beoordeeld. Intussen zal de NS werken aan een alternatief pakket maatregelen dat de agressie -in de trein moeten verminderen. De kans bestaat dat daarbij de uitbreiding van het aantal conducteurs (deels) wordt teruggedraaid. De vakbonden waren niet laaiend enthousiast over het resultaat. Hoewel onderhande laar W. Korteweg van de Ver- voersbond FNV het „een be hoorlijke stap vooruit" noem de, was hij niet gelukkig met het feit dat er geen garantieda tum voor indiensttreding van de nieuwe conducteurs is ge komen. Ook over het uitblij ven van de norm één op vier toonde hij zich teleurgesteld. typt met haar voeten 1NDAAL De 12-jarige Kim van Dinther haalt met ty- aanslagen per minuut. Op zich niets bijzonders, zij het zonder armen is geboren. En haar voeten gebruikt om iltaat te bereiken. Kim gaat na drie maanden oefenen op [31 mei op voor haar typediploma. Ze is de eerste in Ne- ...;d die type-examen doet met haar voeten. „Ze heeft geen ^aste lessen gehad", benadrukt haar vader. Het aantal aan- Jdat nodig is om het begeerde diploma in handen te krij- A-slechts' 105. Succes gegarandeerd, aldus pa. idium: Kamer moet beeld accepteren |AAG De Tweede Kamer moet het omstreden beeld van :ks/Italiaanse kunstenaar Kounellis accepteren. Dat vindt lidium van de Tweede Kamer. Het presidium koerst daar- bp een confrontatie met een meerderheid in de Tweede j die dit cadeau van minister D'Ancona (WVC) ter gelegen- pn de oplevering van de nieuwe vergaderzaal, wil weige- Je commissie die de nieuwbouw begeleidt vindt de wijze tot de keuze van Kounellis is gekomen niet juist. *9» Gloednieuwe stembussen worden uitgeladen bij verdeelpost 'Ons Erf' in Paramaribo. FOTO: ANI PARAMARIBO Vol gens een rapport van de Staatsraad van Suriname heeft minister Van den Broek van buitenlandse zaken de gedachte geop perd tot militaire samen werking te komen. „Een mogelijkheid is dat een Nederlands militair deta chement samen met het Su rinaamse leger tot militaire eenheid wordt gemaakt. Dit zou slechts mogelijk zijn in dien beide soevereine staten zulks op puur vrijwillige ba sis tot stand wensen te bren gen", geeft het rapport de 'woorden van Van den Broek' weer. Het ministerie van buitenlandse zaken ont kende vanochtend dat minis ter Van den Broek bereid is troepen naar Suriname te sturen. President Kraag van Suriname ontkende gisteren overigens een Amerikaans militair ingrijpen voor te staan. Volgens Kraag zijn zijn woorden tijdens een Ne derlands tv-interview „op zettelijk verdraaid" door de pers. De Staatsraad van Suriname bepleit een associatieverdrag met Nederland. Een breed commissie moet binnenkort een zogehe ten raamwerkplan opstellen. Dat plan dient in een refe rendum (vóór 1 augustus), waarbij een twee derde meerderheid vereist is, aan de Surinaamse bevolking te worden voorgelegd, zo staat in het advies van de Staats raad aan de president, dat door president Johan Kraag, de voorzitter van de Staats raad, is ondertekend. Ronald Venetiaan is gister avond door het Nieuw Front als kandidaat voor het Suri naams presidentschap naar voren geschoven. Morgen zijn in Suriname parlements verkiezingen. Pagina 5: Surinaamse kie zers op zoek naar rugge- graat Soft drugs in beslag genomen LEIDEN Bij een inval in een coffeeshop aan de Mors- straat in Leiden zijn gisteren 300 gram hasj, 225 gram weed en 142 joints in beslag genomen. De straatwaarde bedraagt zo'n zesduizend gulden. Aanleiding voor de inval was het vermoeden dat ook drugs aan minderjarigen verkocht zou den worden. Leidse politiechef: arrestant werd niet mishandeld LEIDEN De Leidse politie heeft geen geweld gebruikt toen zij vorig jaar oktober een Amsterdammer aanhield om dat hij bij het inparkeren van zijn auto twee auto's zou heb ben geraakt. Dat schrijft hoofdcommissaris B. Poeiert aan de raadslieden van de man. De man werd op 25 okto ber vorig jaar meegenomen om een ademanalyse af te leg gen. Hij zou zijn opgesloten in een kleine kamer terwijl hij daar niet tegen kon. Ook zou hij zijn mishandeld. Na te zijn flauwgevallen zou hij zijn nat- gegooid. Volgens Poeiert heeft de man schromelijk overdre ven. De betrokken agenten overwegen een aanklacht we gens smaad omdat de Amster dammer kort na de gebeurte nis, voordat de klachtenproce dure was afgerond, met zijn verhaal de publiciteit zocht. (ADVERTENTIES) AUTOVERHUUR F.PRAMGEKÏ Verhuur van luxe auto's en busjes vanaf 30.- p. dag. HOOFDSTRAAT 104 - LEIDERDORP Tel. 071-894040 18 PAGINA'S Lucht tussen Raad van Kerken en OJEC „beetje opgeklaard" Meer controleurs in burger tegen zwartrijden inzetten Economie havo/ a vhbo „griezelig Pi makkelijk" i Nutsspaarbank niet meer faliekant tegen fusie Zwakke punten bepalen het beeld van Leiden Buurt tegen uitbreiding van tenniscomplex Rijpwetering Pastoor Harding 40 jaar priester sindsde Ramp" Raad Warmond maakt het wethouder niet lastig Herr Flick: „We maken het hele oorlogsfilm genre belachelijk" GEESTELIJK LEVEN/OPINIE BINNENLAND 8UITENLAND ECONOMIE LAND- EN TUINBOUW KERDIENSTEN SPORT LEIDEN/REGIO11/1 DIENSTVERLENING KUNST/RTV RTV-PROGRAMMA'S WEER/PUZZEL/MENU Binnenkort hoeven we alleen nog maar naar Japan te reizen om de Nederlandse bezienswaardigheden in één oogopslag bij elkaar te zien staan. Immers vlakbij de stad Nagasaki wordt een Nederlandse stad nagebouwd die als zodanig in heel Nederland zelfs niet te vinden is. De Utrechtse Domtoren staat vlak bij het Leidse Rapenburg en de Haagse Passage. De waterpoort van Sneek vind je op een steenworp afstand van de drie beroemde Leidschen- damse molens. Zij het allemaal nu nog in aan bouw. Vandaag staat alles in de Leidse Courant. Altijd goedkoper dan een reis naar Japan. Op proef zelfs gratis. En niet na te maken. Ook niet in Japan. Ik wil de Leidse Courant 2 weken lang, gratis en vrijblijvend, ontvangen. Ik wil een proefabonnement van 5 weken Ik hoef voor slechts 3 weken te betalen, t.w. f. 18,50. Noteer mij direct als abonnee De eerste 2 weken krijg ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen per: maand f. 25,70 (met automatische betaling) L kwartaal f. 78,60 I I I I I I I I I I I I I I I I Postcode/Plaats: I Dhr/Mevr: Voorl: Straat: Telefoon: (voor controle op bezorging) Deze bon opsturen in een open envelop - zonder postzegel - naar Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2501 VC Den Haag Of bel 071 - 313 677 iiuiiriiiuiiiHnimin

Leidse Courant | 1991 | | pagina 1