Schilders regio Leiden oorop bij stakingsactie li 140óc ggmcmtstap omgeving/rtv Chauffeur strijdt tegen parkeeroverlast Verbeeklaan Een cadeau van formaat CekLeSoutwit ffi j m WOENSDAG 22 MEI 1991 PAGINA 9 Subsidie van provincie voor stedelijk groen DEN HAAG De grotere ste den in Zuid-Holland kunnen nog dit jaar voor in totaal 835.000 gulden subsidie ver wachten van de provincie. Daarmee willen Gedeputeerde Staten de aanleg van groene verbindingen en recreatieve voorzieningen in de stad en de stadsranden subsidieëren. Dit jaar geeft de provincie subsidie aan elf projecten in zeven ge meenten waaronder Leiden. Leiden krijgt 35.000 gulden voor een onderdeel van het meerjarenplan voor een groen singelplan, de verbinding naar en door het Ankerpark. De provincie constateert met genoegen dat haar beleid voor een grotere aandacht voor re creatie in het gemeentelijk be leid aanslaat. Steeds meer ste den komen met samenhangen de plannen, waarin voor de hele stad aan een groenstruc tuur wordt gewerkt. Volgens de gedeputeerde voor natuur, recreatie en landschap, mevrouw Lynde Blok, „is het wenselijk dat de grote steden als Den Haag, Rotterdam, Lei den, Dordrecht en Gouda en het rijk gezamenlijk plannen maken en geld inzetten voor inrichting van groene onbe bouwde zones. Hier doorheen kunnen groene verbindingen ontstaan die vanuit de stad naar buiten lopen, de zoge naamde groene vingers". Zuid- Holland gaat ook met de rand gemeenten waar deze 'groene vingers' doorheen lopen, over leg voeren. ,,Ik wil de besturen van oude steden oproepen ook recreatie- plannen in te brengen bij soci ale vernieuwing in oude stads wijken. De provinciale subsi die is ook daarvoor te gebrui ken. De provincie kan een be langrijke bemiddelende rol spelen tussen de verschillende overheden en een kader voor de inzet van alle financiële middelen van deze overheden ontwikkelen", aldus gedepu teerde De Blok. ^dachte van verkrachting en mishandeling vindt aantijgingen overdreven a n/den haag- Het 2 lgens de 44-jarige ver- die gisteren voor de rechtbank terechtstond n|al best kloppen' dat hij (uw in haar eigen wo- I Leiden een mes op de :stltte en verkrachtte, of .militairen in een eerste ipe van de trein uit- lis voor 'nazi's', hen met iovergoot en de hoofd nog een paar i jpn uitdeelde. Toch e de man die zijn daklo- ian al jarenlang uitslui- iderbreekt voor een tij- /erblijf achter de tralies, 'Stijgingen die officier itie J. van Ek gisteren „overdreven". De officier dacht daar duide lijk anders over; Deze man moet een tijd uit de maat schappij gehaald worden". Mr. Van Ek eiste vier iaar cel. Hij hield in die eis rekening met het raport van de psychiater die de man wegens overmatig drankgebruik 'verminderd toerekeningsvatbaar' verklaar de, maar wees aan de andere kant op het lange strafblad van verdachte. Nadat de zwerver op 9 februa ri vergeefs bij Leidse vrienden om een slaapplaats kwam, be sloot hij zijn geluk te beproe ven bij een vrouw in de buurt, die hij nog kende van een ver blijf in een psychiatrische in richting. De vrouw verklaarde bij de politie dat de man stom dronken en in opgefokte ge moedstoestand aanbelde. Po gingen hem te kalmeren faal den, wel kreeg zij een pak slaag dat verwondingen over haar hele lichaam opleverde en werd zij verkracht onder bedreiging van een mes. De vrouw, die jaren geleden ooit vrijwillig het bed deelde met de verdachte verklaarde dat alles dit keer geheel tegen haar wil in gebeurde. Aanvankelijk hield de ver dachte het tijdens er tijdens de zitting op dat hij „gewoon de liefde had becjreven, hoewel d'r eigenlijk niet veel aan was", waarna hij haar een keer had geslagen omdat er ruzie was over een sieraad dat het slachtoffer hem in het ver leden eens had geleend en dat 'ie had verkocht. Maar na een vragenvuur var» rechtbankpresident, mr. S. Donkers, gaf de verdachte er toe dat het er meer aan de hand was. Ook kon het klop pen dat hij de verwondingen van de vrouw, die door de po litie op de gevoelige plaat wa ren vastgelegd, had toege bracht. Het zou volgens de verdachte echter een incident zijn geweest, waaraan door de rechtbank niet te zwaar moest worden getild. derd georganiseerde schilders in de regio Leiden, van Voorschoten tot Hillegom, hadden zich bijna honderd vijftig mensen ingeschreven. Aan het einde van de eerste dag waren zij daarmee koplo per. 's Morgens voor negen uur hadden zich al kleine files gevormd voor de inschrijfta fel, waar groepjes schilders zich de gang van zaken lieten uitleggen. Complete buiten- ploegen van verschillende grote schilderbedrijven wa ren aanwezig. Dertig schil ders van het Leidse bedrijf Pasman stonden even later op de lijst. Ook 52 schilders van de firma Snoek uit Al phen aan den Rijn lieten zich inschrijven. Bij Sluiter in Leiderdorp is ook een groot deel van het personeel plat' gegaan. Jeroen Lelieveld van Sluiter: „Tijdens de actiéver- gadering van afgelopen don derdag was iedereen het ero ver eens dat er iets gedaan moest worden. We zijn al zo lang lid van de bond en nu er werkelijk besloten is om actie te voeren, moeten we die ook steunen. Je hebt er ook stille jongens bij zitten voor wie die staking niet zo nodig hoeft maar het overgrote deel staat er volledig achter". Rustige mensen In vergelijking met de rest van het land scoorde de regio Leiden hoog: hier stond 25 procent van de leden als sta ker geregisteerd, landelijk was dat nog geen 10 procent. In het schilders- en afwer- kingsbedrijf is 70 procent van de werknemers georgani seerd, een percentage dat in vrijwel geen andere sector wordt gehaald. Voor de vorige staking bij de schildersbedrijven moet twintig jaar worden terugge gaan. Begin jaren '70 deden de schilders mee aan een al gemene, landelijke staking voor vierhonderd keiharde fuldens. Districtsbestuurder chotanus: „Schilders zijn over het algemeen rustige mensen, die leggen het werk niet zo vlug neer". Bij de voorbereidingen voor de ac ties bleek al dat de mensen moeilijk bereikbaar waren omdat zij zeer verspreid op verschillende projecten wer ken. Vorige week donderdag werd in Katwijk, evenals op vele andere plaatsen in het land, een actie vergadering belegd. De resolutie waarin werd opgeroepen tot staking als de werkgevers niet alsnog aan de eisen van de bonden wilden voldoen, werd daar aangenomen. Ultimatum Op 6 mei liepen de onder handelingen tussen werkge vers en werknemers stuk. Het ultimatum dat de bonden de werkgevers vervolgens hadden gesteld, werd don derdagochtend overschreden. De twistpunten concentreren zich rond handhaving van de automatische prijscompensa tie en de opnamemogelijkhe den van atv-dagen. De werk gevers willen van de automa tische prijscorrectie af en wensen een plafond in te stellen. Ook de ATV-dagen vormen een heet hangijzer: ze zouden moeten worden in geleverd in geval van ziekte of ze moeten in de winter maanden worden opgeno men, waarin het werk sowie so stilligt. In ruil voor het in willigen van de vakbondsei- sen willen de werkgevers een systeem van premiediffe rentiatie doorvoeren, waarbij bedrijven met een hoog ziek teverzuim hogere premies Werknemers van Sluiter in Leiderdorp laten zich inschrijven in het actiecentrum aan de Boshuizerlaan. betalen. Dat zijn echter vaak bedrijven met veel ouderen in dienst en de bonden zijn I FOTO: HENK VAN DEN ENDE bang dat die als eerste op omlaag te krijgen. De werk- de tafel gaan zitten maar dat straat staan om het ziekte- geversorganisaties in de overleg heeft tot nu toe niets dus de premies branche zijn gisteravond om opgeleverd. LEIDEN Stapelgek wordt Bram Hensing er van: auto's die half op de stoep staan, dubbel gepar keerd of op een andere manier de weg versperren voor iemand die gewoon zijn werk wil doen. Als er niet gauw wat aan gedaan wordt, ziet Hensing zich genoodzaakt moedwillig een parkeerbon of een an dere bekeuring uit te lok ken om een proefproces aan te spannen. „Zó ver is het nu al gekomen. Ik wil alleen maar dat ik nor maal door de Verbeeklaan kan rijden om daar mijn passagiers af te zetten. Ook de brand weer, de ambulance en de vuilnisophaaldienst hebben last van die mensen die hun auto's maar overal neerkwak ken. Moet er dan eerst iets ergs gebeuren eer de politie of de gemeenteraad ingrijpt?" Hensing heeft een part-time baantje als chauffeur van een pendelbusje van een Zoeter- woudse firma. Zijn taak be staat een paar uur per dag uit het ophalen van mensen bij het station, om die vervolgens af te leveren bij hun werk. Versperd Daarvoor moet de Leiderdor per onder meer in de Ver beeklaan zijn, die hij regelma tig volkomen versperd vindt door de vervoermiddelen van mensen die „te beroerd zijn om hun auto in de grote par keerkelders onder hun kan toor te zetten". Hensing: „In die kelders is ruimte genoeg. Aan de Einsteinweg naast de Firma Nijssen koeling ligt ook nog eens een groot parkeerter rein, maar dan moet je even een paar minuten langer lopen om op je werk te komen. Dus zetten ze hun auto zomaar er gens in de straat, en de politie gedoogt dat. Bij de parkeerpo litie zeggen ze dat ik bij de po litie moet gaan klagen, omdat de Verbeeklaan niet onder Eigenhandig door Bram Hensing aangebrachte gele strepen helpen ook al niet tegen de parkeeroverlast in de Verbeeklaan. FOTO WIM VAN NOORT hun gebied valt. De politie weet er van, maar ér gebeurt niets." Doordat er zoveel auto's ge parkeerd staan, in de bochten en aan beide zijden van de weg, ontstaan er in de Ver beeklaan vaak enorme opstop pingen waarbij men slechts achteruitrijdend het vege lijf kan redden. „Zo word ik ge dwongen om verkeerovertre- dingen te plegen. Wanneer het voorsorteervak om rechtsaf te slaan helemaal vol staat met geparkeerde auto's, moet ik wel het vak voor rechtdoor nemen. Dan sla ik natuurlijk wel op een gegeven moment rechtsaf, dus dat is levensge vaarlijk. Er zijn al collega's van me geweest die niet eens hun proeftijd hebben volge- maakt, die konden er niet meer tegen". Gele rand Om een daad te stellen plaat ste Hensing in één van de bochten van de Verbeeklaan een aantal mini-hegjes in grote bloembakken, om het de auto mobilisten onmogelijk te ma ken daar nog hun vervoermid del te parkeren. Deze maatre gel is succesvol gebleken. Tij dens het pinksterweekend probeerde Hensing een ander lapmiddel uit: „Ik heb met een spuitbus de hele stoeprand bij een felrode brandweerkraan geel gespoten. Stel je voor dat er brand uitbreekt: als het daar volstaat met auto's, kan de brandweer niet eens water tappen. Ik was nog geen kwar tier klaar met mijn spuitbus, toen er alweer een auto stond." Hensing vindt het onverteer baar dat men zo massaal de boel blokkeert: „Ik heb al een paar keer een foldertje van die 06-11 aktie tussen de ruitewis- sers gestopt, maar daar wor den meteen snippers van ge maakt. Wat ik eigenlijk wil is, dat er een volledig parkeer verbod aan beide kanten van de Verbeeklaan wordt inge steld, zodat brandweer, ambu lances, vuilnisophalers en koe riersdiensten gewoon hun werk kunnen doen. Die staan allemaal achter me. Ik ben nu zelf echt zó ver, dat ik expres een parkeerbon wil uitlokken om te proberen aandacht te krijgen voor de situatie. Ik heb al eens geprobeerd om des noods op eigen kosten een auto, die verschrikkelijk in de weg stond, te laten wegslepen. Dat lukte niet, omdat ze alle maal bang zijn voor juridische problemen." Zevende luistertocht langs Leidse orgels LEIDEN De zevende Leid se orgeldag wordt zaterdag ge houden. Belangstellenden kunnen dan achtereenvolgens een aantal Leidse kerken de historische orgels beluisteren. De dag is georganiseerd door de stichting Orgelstad Leiden. Het programma begint om 10.00 uur. Dan bespeelt Eric van Bruggen het orgel van de Waalse Kerk aan de Bree- straat. Vervolgens is het vanaf 10.45 uur de beurt aan Hen drik Kooiker die het orgel van de Pieterskerk bespeelt. Anton Doornheim musiceert vanaf 11.30 uur in de Lokhorstkerk. Na de middag bijt Henk Jas- perse vanaf 13.30 uur het spits af in de Evangelisch Lutherse kerk. Joop Brons bespeelt van af 14.15 uur het orgel van de Hooglandse kerk. Daar treedt dan ook de cantorij van de Hooglandse kerk voor het voetlicht. In de Marekerk be speelt Ben Feij vanaf 15.15 het orgel. De Hartebrugkerk in de Haarlemmerstraat is vanaf 16.00 uur het toneel van de slotmanifestatie. Daar bespe len Folkert Grondsma en An ton den Boer het orgel. Behal ve deze organisten treedt ook het Noordhollands Koper kwartet op. Dat gezelschap speelt ook steeds voor aanvang van de concerten bij de ver schillende kerken. Professor krijgt geld voor boek LEIDEN Professor dr. F.P. van Oostrom krijgt van het Prins Bernhard Fonds een bij drage van 135.000 gulden voor zijn boek over Nederlandse li teratuur en cultuur in de mid deleeuwen. Dat is gisteren be kend gemaakt. Prehistorisch weekeinde in museum van oudheden LEIDEN Uitgedost in authentieke kledij geven medewerkers van de stichting Prehistorisch Huis zaterdag en zondag in demonstraties van pre historische technieken als houtbewerken, spinnen, vlechten en weven. Ze doen dat in de hal van het Rijksmuseum van Oudhe den aan het Rapenburg 28. De demonstraties zijn onder deel van een prehistorisch weekeinde dat het museum organiseert. Behalve deze de monstratie staat er nog een aantal andere activiteiten op het programma. Zo wordt met microscoop en video-ap- paratuur getoond hoe aan de hand van krasjes en glans van vuurstenen werktuigen is te zien waarvoor ze zijn gebruikt. Op de tentoonstel ling Oermensen in Neder land is te zien hoe ruw vuur steen wordt verwerkt tot bruikbare werktuigen. Bezoekers kunnen met een troffel en een kwast zelf pro beren hoe het is om voor werpen op te graven. Ieder half uur worden beide dagen 's middags rondleidingen ge geven. Beide dagen zijn di verse films voor volwassenen en kinderen te zien. Conservator prehistorie Leo Verhart verzorgt op beide dagen een lezing over „Ja gers en verzamelaars in het jong-paleolithicum en meso- lithicum". Egyptoloog Paul Haanen gaat in zijn lezingen in op de overgang van de Egyptische prehistorie naar historie. Het museum is op zaterdag geopend van 10.00 tot 17.00 uur en op zondag van 12.00 tot 17.00 uur. J Noteer als nieuwe abonnee ingaande I Naam: Voorl: I I Adres: Een luxe handdoek van 50 x 100 cm wordt uw deel als u ons een nieu we abonnee opgeeft. De nieuwe abonnee wordt ook hartelijk verwelkomd: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. -1 I I Postcode/plaats: Telefoon: (voor controle bezorging) I 1 Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. I Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per: j maand (automatisch betalen) f 25,70 I kwartaal via acceptgiro f 78,60 Stuur als dank de luxe handdoek naar: J Naam: J Adres: l Postcode/plaats:I I Stuur deze bon in een open envelop - postzegel niet nodig - naar I I Leidse Courant, antwoordnummer 998, 2501 VC Den Haag. |NZ I II ■ininmaiiimmtiin Over de mishandeling van de militairen en de conducteur in de trein vorig jaar, was de man even luchtig; Ja, ik had het nu eenmaal naar mijn zin in die trein". Raadsvrouwe, mr. Van Roy- Vissers, wees met de beschul digende vinger naar het wel zijnsbeleid van de gemeente Leiden. Die zou door onvol doende opvang voor daklozen, gebeurtenissen als deze in de hand werken. Zij vroeg de rechtbank een straf op te leg gen die gelijk was aan de tijd die haar cliënt reeds in voor arrest doorbracht. De rechtbank zal op 4 juni uit spraak doen. DEN Een bakkie Jie van de bond, een "(nuliertje om in te en en grote eenge- >m Isheid. Dat tekende de sfeer op het iingsmeldpunt voor regio Leiden, het res- rant van bowlingcen- m Hans Menken aan Boshuizerlaan. Giste- jging in het schilders- 'afwerkingsbedrijf de onfete dag in van een sta- jg voor onbepaalde mensen weten verdraaid i waar het om gaat. Vei- ellen van de prijscom- jatie, atv-dagen die niet ie winter hoeven te wor- opgenomen. Schilders en niet zo gemakkelijk, j heel wat voor nodig om op de barricaden te krij- Districtsbestuurder N. i)tanus van de Bouw- en ftbond FNV toonde zich >rmiddag een tevreden Van de circa zeshon- LERLEI(DS) Izen onrechte vermeldden |rige week dat Jong K als enige Leidse mu- yS rps bij het internatio- 'stival in Maasbree in zen was gevallen. Be- long K en G wonnen ook de Franciscus Leiden en Tamarco mÈes. De Franciscus- leepte niet alleen een 'b plak in de wacht, won ook de tweede tij de tambour maitre- r ijden om uiteindelijk t dagklassement een prijs te halen. Tamar- >n zelfs twee gouden fn en twee eerste prij- het dagklassement. ilde-Leiden viert vrij eerste lustrum met >en middag in de re ezaal van de Parel- aan de Bizetpad in i. De middag wordt 1.00 uur geopend en 14.30 en 17.00 uur een receptie gehou- pij deze gelegenheid ook het nieuwe in- Jjietableau gepresen- Ép?Het Gilde is opgericht en ervaring van en over te dragen op igere generatie. Meer natie over het Gilde: 16695 (donderdag, j16.00 uur). tui pert p.njf Ernst Stolz geeft JjB een concert in de mmaal van K O aan Vest 45. Het con- ^fegint om 20.15. Op het Imma staan werken ïïT\eethoven, Schumann, jpn Grieg. Qling Hor us houdt vrij- et laatste open podium puziek van dit sei- De toegang in het ..jftebouw, Aalmarkt 21, M$tis. De optredens be- om 20.30 uur. In- en Jgen: 071-612726 de v! v\c<ren ;o-Nederlandse Postdui- I uders organisatie een 06 telefoonlijn ge- met informatie over \jiuitslagen. Voor het 1 Leiden is dat num- 06-35035039. Via dat Jer kunnen naar keu- lossingsberichten, het j00 duivennieuws en uit- j worden beluisterd. Wijding voor het instel- ïn het nummer is het Jat de omroepen zijn H met het melden van gsberichten via de ra-

Leidse Courant | 1991 | | pagina 9