„Moord op Gandhi was onvermijdelijk andhi: politicus >gcn wil en dank ÏËN L AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB Gevluchte president van Etiopië was onbekend en onbemind uffENLAND QeidóaQowumt WOENSDAG 22 MEI 1991 PAGINA 5 •meens parlement laleis Ceausescu REST Het protserige pa- [at wijlen dictator Nicolae :scu in het centrum van Bu- voor zichzelf liet bouwen irden voltooid om te dienen iderkomen voor het Roe- parlement. Regerings- oerder Baltazar verklaarde In dat het gebouw, na het ;on het grootste ter wereld, -ee jaar in gebruik kan genomen. De totale kos- ragen 1,4 miljard lei (450 gulden). Tot de voltooiing iten omdat het gebouw vele van objectieve waarde telt ^t teloor mogen gaan. Bellen in EG: '09' wordt '00' BRUSSEL Om het internatio naal telefoneren in het Europa zonder binnengrenzen te verge makkelijken heeft de Europese Commissie gisteren een uniform toegangsnummer voor heel de EG voorgesteld. Dat moet, vanaf 1993, '00' worden. In Nederland is dat nu nog '09'. Voor België, Luxem burg, Duitsland, Griekenland, Ita lië en Portugal verandert er niets. Daar moet men al '00' bellen voor een telefoontje naar het buiten land. Maar voor de rest hanteren de lidstaten verschillende num mers: in Denemarken is dat 009, in Groot-Brittannië 010, in Spanje 07, in Ierland 16 en in Frankrijk 19. Achthonderd jaar cel voor illegale abortussen MALAGA Het Openbaar Ministerie in de Spaanse stad Malaga zal tegen dertig personen in totaal achthonderd jaar gevangenisstraf eisen wegens be trokkenheid bij het plegen van illegale abortussen. Onder de dertig aange klaagden bevinden zich drie artsen en vier werknemers van de kliniek San- tamaria die door de arts German Saenz wordt geleid. De overige 23 aange klaagden zijn vrouwen die zich hebben laten aborteren in de kliniek. De open bare aanklager in Malaga wil nu 94 jaar gevangenisstraf eisen tegen Saenz voor gepleegde abortussen in de onder zijn leiding staande kliniek. Premier Zuid- Korea treedt af SEOUL De Zuidkoreaanse pre mier Ro Jai-bong is vandaag afge treden om de regering, die onder druk staat door het aanhoudende geweld, meer lucht te geven. Het ontslag van de 55-jarige Ro moet het aanhoudende geweld, dat ont stond nadat de politie op 26 april een student had doodgeslagen, temperen. Door dit incident staat de regering-Ro onder de zwaarste druk sinds haar aantreden in fe bruari 1988. Ro, die nog maar een half jaar in functie was, bood in een verklaring zijn verontschuldi gingen aan het Zuidkoreaanse volk aan en zei te hopen dat zijn aftre den de regering van president Roh Tae-woo daadkrachtiger maakt. Escobar wil zich overgeven BOGOTA Rafael Garcia, de priester die bemiddelt tus sen de Colombiaanse rege ring en de drugskartels, heeft gezegd dat cocaïneba- ron Pablo Escobar zich bin nen twee weken over zal ge ven. Escobar is de leider van het cocaïnekartel van Mede- llin. Garcia heeft met presi dent Cesar Gaviria gespro ken over de mogelijke over gave van Escobar. De drugs baron wordt door de autori teiten verantwoordelijk ge houden voor de dood van honderden tegenstanders. Sharon wil nederzettingen in Golan verdubbelen JERUZALEM De Israëlische minister van huisvesting, Ariel Sharon, wil het aantal joodse inwo ners op de hoogvlakte van Golan verdubbelen. Dit heeft hij gisteren verklaard bij de vestiging van een nieuwe joodse nederzetting op de hoogvlakte. Sharon bezwoer dat de hoogvlakte nooit aan Syrië terugge ven zou worden. Nu wonen er 12.400 joden op de hoogvlakte van Golan en dat moet zeker het dub bele worden, aldus Sharon. De mi nister is er een uitgesproken voor stander van dat Israël al het land dat in de oorlog van 1967 werd ver overd op Syrië, Egypte en Jorda nië, annexeert. Lancering Columbia uitgesteld CAPE CANAVERAL De NASA heeft de voor vandaag geplande lancering van het ruimteveer Co lumbia met minstens twee dagen uitgesteld wegens problemen met de computers en haarscheurtjes in de lassen van een brandstofthermo meter. Het Europese ruimtevaart bureau ESA heeft besloten door te gaan met een eigen programma voor een ruimtestation, Columbus geheten, ongeacht de financiële problemen waar het Amerikaanse station Freedom mee kampt. Het project van dit station, waarin ook ESA, Japan en Canada deelnemen, is vorige week op de tocht komen te staan. oilKUITERT Ie DELHI De bom Hi einde maakte aan k Ven van Rajiv Gan- iet)alt ook een drasti- ejreep door een poli- „Jdynastie die India, |n paar korte onder- ,Iigen, vanaf de onaf- 'n tijkheid in 1947 „ze dynastie was Gandhi wjjcste telg en zeker dege- 1 ^zich het minst tot het rlje bedrijf voelde aange- Zijn voorkeur ging g jf de techniek, vooral de Uica waarin hij al tij- mJn studies in binnen- en jènd uitblonk. gJinzoon van India's eer- :.jfjnier Jawaharlal Nehru rJkjfi van Nehru's dochter pandhi werd Rajiv per "in de politiek getrok- °j{jn moeder had Rajivs qj. broer Sanjay opgeleid olitiek, zoals Nehru met ^jiiad gedaan. Rajiv kon aryreden stellen met zijn S piloot bij Indian Airli- j^Jeen gelukkig gezinsle- waden met zijn Italiaanse "aSonia en zijn twee kin pen zoon en een doch- re lar in juni 1980 kwam ;n pm bij een vliegtuigon- rïJndira, die ervan over- vjas dat India het niet de Gandhi's kon stel- >ong haar zoon Rajiv in iek. ktober 1984 werd Indi ra vermoord en vrijwel on middellijk stelde de regerende Congres I-partij Rajiv Gandhi aan als voorziter en daarmee als premier. De jonge ex-piloot schreef vervroegde verkiezin gen uit en in januari 1985 zag de Indiase kiezer het jeugdige elan van de toen 39-jarige Ra jiv als buitengewoon verfris send. Zijn partij won toen liefst 75 procent van de zetels. In de bijna vijf jaar dat Rajiv premier was, vergleed dit elan tot het in 1989 zozeer was gèërodeerd dat het land in de ban was van een anti-Gandhi- golf. Wat eerst als deugd werd gezien, werd nu een vloek. Gandhi, die beter Engels sprak dan Hindi werd beschimpt om zijn arrogantie, die eerder on handigheid was en menselijke schuwheid dan een werkelijke levensinstelling. Gandhi was ontoegankelijk maar in een strikt persoonlijk contact was de kleinzoon van Nehru aan genaam gezelschap. Tot hij zichzelf gedwongen voelde vormelijk te worden, omdat hij zich buiten zijn eigen ui terst kleine kring bewoog. Dis sidenten uit zijn partij zoals ex-minister van defensie V.P. Singh slaagden erin de Con gres I in 1989 van een verkie zingsoverwinning af te hou den. Gandhi moest onwennig in de oppositiebankjes plaats nemen en ondernam de moei lijke taak zijn partij te her structureren. Daarbij maakte hij eigenlijk alleen maar vijan den. Corruptie Het was allemaal zijn eigen schuld, zeiden velen in India. Zijn regering was geplaagd door corruptie-schandalen en met name steekpenningen, ontvangen van de Zweedse wapenfabriek Bofors, speelden Gandhi in de campagnes sinds 1989 danig parten. Vergeten was dat hij het land had gemo derniseerd, althans een aanzet daartoe had gegeven; zozeer dat er gedurende de vijf jaar dat hij premier was, een nieu we klasse ontstond: een mid denklasse, die India ook eco nomisch een sprong vooruit bracht op de ladder van de ontwikkeling. En dat hij India in de Derde Wereld een presti ge had bezorgd als leidend na tie. Gandhi, die ondanks de Bo- fors-affaire altijd het imago van onkreukbaarheid heeft weten te behouden, werd vooral in de laatste jaren van zijn premierschap de arrogan tie van de macht verweten, maar na zijn val in november 1989 en ook tijdéns de afgelo pen verkiezingscampagne trad een andere, bijna herboren Gandhi op de voorgrond. Hij was nog steeds de ietwat verle gen, maar niettemin welbe spraakte man wiens zachte stem velen in vervoering bracht. Maar hij toonde zich ook een man van het volk, door dorpen in te trekken, persoonlijk de problemen van de arme plattelandsbevolking aan te horen en waar mogelijk oplossingen aan te dragen. Hoewel zijn leiderschap verre van onbetwist was, stort zijn dood zijn partij, in een crisis. Gandhi en de Congres I waren hoe dan ook synoniem. „Met hem is ook een stukje India gestorven", zei één van zijn politieke tegenstanders kort na zijn dood. Pronk: „Gandhi was innemende persoonlijkheid" LONDEN De moord op ex-premier Rajiv Gandhi was „historisch onvermij delijk", want „hij had de heilige tempel onteerd" van de sikhs in Amritsar in de Noordindiase staat Punjab, zo hebben naar onafhankelijkheid stre vende sikhs in Londen ge zegd. Het Tamil-front voor de be vrijding van Sri Lanka heeft „niets te maken" met de moord op ex-premier Gandhi, zo deelde een woordvoerder van de Tamil-tijgers in Lon den mee. „Het is altijd jammer dat iemand sterft, maar voor Gandhi, net als voor Indira Gandhi vóór hem, was het his torisch onvermijdelijk: allen die de gewijde tempel schen den, sterven", aldus Jagjit Singh Chohan, de president van Khalistan, de „onafhanke lijke republiek van de sikh-na tie". „Ik geloof niet in de macht van kogels", aldus Chohan die zei niet te weten wie achter de aanslag op Gandhi zat. „Maar ik geloof dat de gebeden een kracht hebben, en de dood van Gandhi is een antwoord op onze gebeden". Chohan Hij voorspelde dat India aan de vooravond van een golf van geweld staat en dat „in de ko mende dagen duizenden men sen gedood zullen worden". Wereld geschokt De wereld heeft geschokt ge reageerd op de moordaanslag op Rajiv Gandhi. De minister van buitenlandse zaken van Pakistan, de traditionele vij and van India, zei „diep ge schokt en zeer bedroefd te zijn over de tragedie die India ge troffen heeft". De Pakistaanse president, Ghulam Ishaq Khan, noemde de moord een „laffe terroristische daad". De Srilankaanse president, Ranasinghe Premadasa, noem de de aanslag „barbaars". Chi na omschreef de vermoorde premier als „een goede vriend van het Chinese volk" die veel heeft bijgedragen „aan de ver betering van de betrekkingen tussen China en India". Beide landen voerden begin jaren zestig een grensoorlog. President George Bush van de Verenigde Staten noemde de moord op de Indiase ex-pre mier een tragisch verlies. „Ik weet niet waar het heen gaat met de wereld", aldus Bush. „Barbara en ik waren goed be vriend met Gandhi en zijn vrouw". Het Huis van Afge vaardigden nam een minuut stilte in acht nadat het kennis had genomen van de moord- Sovjetleider Michail Gorbats- jov zei in een condoleantietele- gram aan de Indiase president, Ramaswamy Venkataraman, diep geschokt te zijn over deze „vreselijke misdaad". India onderhield als lid van de Be weging van Niet-gebonden landen sinds zijn onafhanke lijkheid goede relaties met Moskou. De secretaris-generaal van de Verenigde Naties, Perez de Cuellar, betuigde eveneens zijn medeleven in een tele gram aan Gandhi's Italiaanse vrouw Sonia. Perez de Cuellar liet zich lovend uit over de bij drage van de „opmerkelijke politieke leider" en „zijn inspi ratiebron" aan de politiek in zowel binnen- als buitenland. Premier John Major van Groot-Brittannië zei in een eerste reactie: „India heeft in Gandhi een zeer dapper man verloren, maar de Indiase de mocratie overleeft deze slag". De moord op Gandhi is af schuwelijk, zo liet de Franse premier Edith Cresson in Pa rijs weten. „Een moord is altijd afschuwelijk", zei Cresson. DEN HAAG De Neder landse regering heeft met afschuw en verslagenheid gereageerd op de moord op de Indiase oud-premier Rajiv Gandhi. De regering zegt in een verklaring dat India in Gandhi een inspi rerend leider heeft verlo ren. Minister Pronk van ontwikke lingssamenwerking verwacht niet dat de moordaanslag de politieke instabiliteit van het land zal vergroten. De be windsman meent eerder dat India de aanslag snel te boven zal komen. Volgens Pronk was Gandhi een innemende per soonlijkheid, die eerder tech nocraat dan politicus was. „Gandhi is als politicus de laatste jaren sterk gerijpt, hoe wel hij de politiek nooit heeft geambieerd. Ik denk dat zijn betekenis nog had moeten ko men", aldus Pronk. Gandhi, die na enkele corrup tie-schandalen terug moest treden als premier is, volgens Pronk zelf gevrijwaard geble ven van alle aantijgingen. Rajiv Gandhi was er niet de persoon naar om persoonlijk gewin na te streven". Pronk denkt niet dat Gandhi het ver scheurde land wezenlijk had kunnen verenigen. „Maar de Congrespartij van Gandhi zou je als unificerende partij wel moeten verwelkomen. Ik ver moed dat de moord op Gandhi de terugkomst van de Con grespartij in de regering be spoedigt", aldus de minister van ontwikkelingssamenwer king. Volgens de bewindsman, die Gandhi een aantal keren per soonlijk heeft gesproken, is de chaos in India in de eerste plaats te wijten aan religieuze en nationalistische tegenstel lingen en niet zozeer aan de grote tegenstellingen tussen arm en rijk. Het geweld in het land met 700 miljoen inwoners wordt vooral veroorzaakt door Tamils, sikhs en fanatieke moslims. Staking in Polen Bij het openbaar-vervoerbedrijf van Warschau besloot men gisteren het werk erbij neer te leggen. De staking van de werknemers zorgde voor grote chaos en lange files In de Poolse hoofdstad. FOTO: EPA Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19 00 uur, zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr.071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. HET LEVENDE EILAND r- Tegen het aanbreken van de dag zendt de spion nog- jen bericht uit en wanneer direct daarop het antwoord Titkleedt hij zich snel en smeert zich in met een pasta, die hen heeft meegegeven. Het vet zal hem tegen de koude men en bovendien bevat het een middel, dat de haaien afstand houdt. Dan wringt hij zich door de patrijspoort en n zee. Met krachtige slagen verwijdert hij zich van het, lat gewoon zijn koers vervolgt. Op de brug heeft men blijkbaar niets gemerkt. Het is nog schemerdonker en van de 'Walrus' is niets te zien. Telkens geeft de spion met zijn 'vulpen' opnieuw signalen, op deze wijze de 'Walrus' naar de plaats lood send, waar hij rondzwemt. Het wemelt van de haaien, maar zij wagen het niet de zwemmer te naderen. Na een half uur doemen de omtrekken van een schip aan de horizon op: het is de 'Wal rus' die zijn passagier komt afhalen. (ADVERTENTIE) Miele inbouwapparaten voor optimaal komfort in uw keuken Miele-Keuken-Centrum "Leiden". Korevaarstraat 11tel. 071 -149859. ADDIS ABEBA De gis teren naar Zimbabwe ge vluchte president Mengis- tu van Etiopië heeft zijn land ruim dertien jaar be stuurd met een meedo genloosheid die hem van onbekend soldaat maakte tot de absolute leider van het marxistische regime dat hij uit de as van een feodaal keizerrijk op bouwde. De strijd tegen de opstanden die In 1962 in Eritrea en in 1975 in Tigre begonnen, slokte meer dan de helft van de na tionale begroting op en verer gerde de verpaupering van de 51 miljoen inwoners van het land, volgens de Wereldbank de armsten ter wereld. Etiopië staat ook nu weer voor een omvangrijke droogte die 7,3 miljoen mensen met de dood bedreigt. Meerdere droogten en hongersnoden en het falen van Mengistu's land bouwbeleid dwongen Etiopië voortdurend een beroep te doen op internationale voed selhulp, ook al is negentig pro cent van de bevolking boer. Het afgelopen jaar deed Men- gistu officieel afstand van de marxistisch-leninistische ori ëntatie en beloofde hij een vrijere economie en een ope ner politiek systeem. Hij deed echter weinig meer dan het verwijderen van de giganti sche portretten van Marx en Lenin op openbare plaatsen. In 1974 sloot Mengistu, toen burgemeester, zich aan bij een groep legerofficieren die kei zer Haile Selassie afzetten, de belangrijkste bondgenoot van de Verenigde Staten in Afrika. Drie jaar later, na zijn rivalen uit de weg te hebben geruimd, was hij de hoogste leider. Hij begon in 1977 een terreurcam- pagne tegen opponenten en liet volgens mensenrechtenor ganisaties duizenden mensen vermoorden. Sinds de coup van 1974 zijn door honger, burgeroorlog en politieke zui veringen zeker 2 miljoen men sen om het leven gekomen. Met zijn veiligheidsdiensten hield hij het land jarenlang in een ijzeren greep. Volgens schattingen zijn zo'n 80.000 mensen „verdwenen". Mengistu richtte in 1984 de marxistisch-leninistische Ar beiderspartij van Etiopië op. In 1987 doopte hij het land in de Volksdemocratische Republiek van Etiopië, waarmee hij for meel afstand deed van zijn mi litaire rang om de eerste bur gerpresident te worden. Hii laadde enorme internatio nale kritiek op zich door in 1984 een droogte en hongers nood in het noorden van Etio pië te negeren terwijl hij met gulle hand geld stak in de vie ring van de tiende verjaardag van de revolutie. Tienduizen den mensen stierven de hon gerdood voor Mengistu toe stemming gaf voor internatio nale hulp. Onder zijn bewind werden, vaak met geweld, honderddui zenden boeren geronseld voor een volksmilitie om tegen de opstandelingen te vechten.' Duizenden anderen, onder wie| jongens van 14 of nog ionger,' moesten dienst doen in het ge wone leger, het grootste van donker Afrika. Mengistu werd zelden in het openbaar gezien. In de heuvelachtige hoofdstad reisde hii in konvooien van zes tot twaalf wagens met geblin deerde ramen om te verhinde ren dat men kon zien in welk voertuig hij zat. Dat de macht van Mengistu tanende was, bleek vorige maand al toen een aantal academici hem straffeloos kon vragen af te treden in ruil voor een staakt- het-vuren.

Leidse Courant | 1991 | | pagina 5