NS-top somber over welslagen overleg Aantekeningen bij Griel; blijken verstopt te zittenf EXAMENS '91 Goede antwoorden PvdA wil afschaffing algehele huurverhoging BINNENLAND EaidóaQowuvnt Vermeend IRA-lid mag worden uitgeleverd DEN HAAG Staatssecretaris Kosto (justitie) heeft toestemming verleend voor de uitlevering van Sean Hick (30), één van de vrijgesproken verdachten van de op 27 mei vorig jaar gepleeg de moord op twee Australische toeristen in Roer mond. De uitlevering van Hick was door de Roermondse rechtbank in februari 1991 toelaat baar verklaard. De feitelijke uitlevering van Hick aan Duitsland zal overigens pas plaatsvin den als het hoger beroep dat door de Roermond- se officier van justitie Laumen tegen zijn vrij spraak is ingesteld, is behandeld en een even tueel opgelegde straf door Hick in Nederland is ondergaan. Tot dat moment blijft Hick in uitle veringsdetentie. Vorige maand werd omtrent de uitlevering van een ander vermeend IRA-lid, Paul Hughes (27), een zelfde beslissing genomen. Uitzetting Palestijn gebaseerd op geheim BVD-rapport ROTTERDAM In een verklaring, die de Palestijn Ibrahim Al Baz gisteren in de Rotterdamse Pauluskerk heeft afgelegd, blijkt dat zijn uitwijzing is gebaseerd op een geheim rapport van de BVD. Al Baz stelt, dat noch hij, noch zijn advocaat Ve- nema inzage heeft gekregen in die informatie, zodat hem een fatsoenlijk verweer onmogelijk wordt gemaakt. Al Baz, voor zitter van de Algemene Palestijnse Arbeidersvereniging in Nederland en actief lid van de Palestijnse Bevrijdingsorgani satie PLO, kwam vorige week in het nieuws, toen het ministe rie van justitie hem tot ongewenst vreemdeling had verklaard, omdat hij een gevaar zou zijn voor de nationale veiligheid. Justitie heeft de verblijfsvergunning van Al Baz ingetrokken. Volgens Al Baz zou het ministerie haar beslissing mede heb ben genomen op grond van zijn veroordeling in Frankrijk in 1979 wegens bezit van explosieven. Al Baz verblijft al ruim twaalf jaar in Nederland en is al jaren werkzaam voor diverse instellingen in Rotterdam en Vlaardingen. Nog geen akkoord over basisscholen ZOETERMEER Overleg over nieuwe regels voor de minimumgrootte van basisscholen heeft gisteren niet tot resultaten geleid. Staats secretaris Wallage (onderwijs) en de organisa ties van leraren, schoolbesturen en ouders von den in Zoetermeer „onvoldoende aanknopings punten" voor verder overleg. Wallage wil de regels voor minimumgrootte van basisscholen drastisch veranderen. De organisaties van lera ren, schoolbesturen en ouders stemmen daar mee in. Zij kunnen zich echter niet vinden in de sluiting van 1600 basisscholen (op een totaal van 8400), zoals Wallage onlangs voorstelde. Dat aantal is veel te hoog, vinden zij. Het over leg wordt maandag 27 mei voortgezet. Bij het ministerie acht men de kans groot dat beide partijen er dan wel uitkomen. LEIDEN „Het was ge woon aso dat de aanteke ningen op de achterkant stonden. Ik was al drie kwart op weg met de ver taling en wilde al stoppen. Sla ik het blad om, zie ik ineens de aantekeningen staan". Victor van Roy van het Stedelijk Gymna sium in Leiden is, eufe mistisch uitgedrukt, een beetje boos na afloop van het examen Grieks. En met hem de andere leer lingen en de beide docen ten Grieks van het Stede lijk. De vormgevers van het exa men kregen unaniem de Zwarte Piet toegespeeld. Het nieuwe examen Grieks kreeg daardoor een koele ontvangst. Vlak voor twaalf uur komen Dirk Jan Stevens en Huib Tabbers, beiden waren eerder uit de gymzaal vertrokken, te rug naar de zaal om het werk met de klasgenoten even na te bespreken. „Goed te doen, pri ma te maken", oordelen ze, om vervolgens op geïrriteerde toon hun hart te luchten over de 'valstrik' met de aanteke ningen van de vertaling. „Wat een lay out zeg, waardeloos". Sassenheimer Kristian Widjaja - een Pietje Precies die zich keurig presenteert met een kaartje en ruim een uur voor het examen begon al aanwezig was vond de vertaling het lastigst. „Maar de vragen wa ren simpel, al zat er bij sommi ge vragen wel wat achter hoor". De 'lichting van twaalf uur', de leerlingen dus die de volle drie uur besteedden aan het examen, kwam met af en toe bedrukte gezichten uit de gymzaal. „Volgens mij heb ik nog wel een 3,8", meldde een weinig optimistische gymnasi ast. Een ander kwam niet ver der dan een hartgrondig „pffffffffft". Jacqueline Hoek- sema, docente Grieks aan het in een echt statig schoolge bouw gevestigde Stedelijk Gymnasium, meldt na afloop van het examen dat ze „de lay out een schandaal" vindt. „De leerlingen moesten het blad omslaan. Er stond wel op de papieren aangegeven dat er aantekeningen waren, maar vanaf de brugklas leren de kinderen werken met losse lijstjes (woorden en /of zinnen uit de tekst die worden ver taald of toegelicht, red.) die naast de te vertalen tekst kun nen worden gelegd. In de ze nuwen vergeten de leerlingen dan nu soms te zoeken naar die aantekeningen". Collega Mariet Schuurman knikt in stemmend. Beiden zijn het er wel over eens dat het examen te maken was. „De vragen wa ren soms zelfs onder het ni veau van de schoolonderzoe ken die we hebben gegeven. De vertaling was niet makke lijk, maar wel te doen", vertelt Schuurman. „En het sloot goed aan bij de stof die is behandeld voor het examen". Carrière Over de Medea van Euripides, die tijdens de lessen groten deels was vertaald, werden vragen gesteld. Thema van de Meaea is de verdenking die een vrouw uit een 'barbaars' land door haar intelligentie opwekt in een 'geciviliseerd' land (Korinthe). De te verta len tekst had hetzelfde thema. Het was dit jaar voor het eerst dat er naast een vertaling ook vragen werden gesteld over stukjes tekst. De gymzaal waar het examen- zweet vloeit, ligt helemaal los van het hoofdgebouw. Maar de absolute stilte waarom de leer lingen via een schoolbord vroegen, was bij voorbaat een illusie. Óm tien voor twaalf is er een normale les afgelopen en leerlingen komen hun fiets halen bij de stalling die zich naast de gymzaal bevindt. Echt kabaal blijft overigens uit. Een gelukje voor degenen die tijdens het examen de aan tekeningen pas laat in de ga ten kregen. Voor hen was het laatste pakweg half uur waar schijnlijk het meest hectisch van hun carrière in de klassie ke talen. Het geloop in en om de school en het feit dat er naast het im posante gebouw aan de Fruin- laan ook nog .een dependance aan de Du Rieustraat is, doet vermoeden dat er een comple te scholengemeenschap geves tigd is. Niet dus. Het Stedelijk huisvest alleen gymnasium leerlingen, 940 in getal. Het is daarmee het grootste categora le gymnasium van Nederland. Ongeveer 210 leerlingen doen er dit jaar examen. De leerlingen van de school komen voor zestig procent van buiten Leiden. Ze willen per se naar een gymnasium, oor deelt waarnemend rector G. Desar, dat is dan ook de reden voor de grote toeloop op de school. „Kinderen die elke dag vanuit Roelofarendsveen of Noordwijk naar de school ko men, hebben er veel voor over". Die betrokkenheid wordt uitgedrukt in de vele activiteiten van de leerling vereniging USA en de leerlin- genraad. „De leerlingen willen hier dan ook graag binnen boord blijven". Dat er binnen de school geen „afleidende" schoolrichtingen zijn als havo en mavo is daarbij een voor deel, vindt Desar. Toch zitten er niet alleen studiebollen. „De leerlingen moeten bevrediging vinden in het studeren, in het behalen van leerdoelen. Maar er moet gewoon elke dag tijd overblijven voor muziek, sport en andere ontspanning". Vol gens Desar zijn 'zijn' leerlin gen bevoorrecht. Als je geen Latijn of Grieks hebt heb je volgens hem oorspronkelijke lif kunnen raadplegen c principes waarop onz^ schappij is ingericht] naast gaan niet-gyn leerlingen „wellicht n tensief genoeg om met; dens hun schooltijd. G] um-leerlingen leren ziq anceerd uitdrukken. D| mensen in het dagelijk van pas, bijvoorbeeld tracten of bij intern vraagstukken, maar oc persoonlijke omgang. I een wezenlijk verschfl zeg 'rot op' of dat ik komt me nu niet uit' Sessie Vanaf twee uur wor hersenen gepijnigd tijd examen natuurkunde sommigen is het de sessie van de dag. B Huib Tabbers en Dirk J vens niet tegen, na het van die ochtend. Rede! en met veel praatjes i ze om half vijf de gym: bine van der Heide eerder vertrokken. „I wel maakbaar. Ik kon ste overal wat invuller antwoorden, dus gauw ben niet zo'n ster in kunde, dus schrijf ik o] weet en dan is het w< Ze heeft zeven van i examens achter de ri dat lucht behoorlijk meesten benutten alle 1 bare tijd, maar over h meen viel het exame Edi Gittenbergen: „I! het wel te doen, maar ste vraag, over schijf] was lastig". Een voorbi de 'collega' roept: dacht je van die vraag sterren?" „Die was d heel makkelijk", brult dere wijsneus terug, den Berg vond sommij ven zelfs leuk. „Maar ook wel goed geleerd, gen over het keuzi werp, vaste stoffen, wj lijk wel makkelijk", meesten begonnen een paar loodzware Gisteren, vandaag en kwamen en komen di vakken aan bod op 1: „Terwijl de alpha's nu op de Bahama's zitten' een bèta-leerling. DEN HAAG Hieronder volgen de goede antwoorder meerkeuze-opgaven van de centrale schriftelijke eindi gehouden op vrijdag 17 mei. De gegevens zijn verstrekt Centraal Instituut voor Toetsontwikkeling, verantw» voor de produktie van de examens. Vwo Frans 1B 2 C 3 A 4 A 5 D 6B 7C 8A 9 11 C 12 D 13 B 14 A 15 C 16 D 17 C 18 A 19 21 D 22 B 23 B 24 A 25 B 26 A 27 C 28 A 29 31 C 32 C 33 D 34 B 35 D 36 A 37 B 38 D 39 41 A 42 A 43 B 44 A 45 B 46 C 47 D 48 B 49 Havo Vhbo Frans IC 2 A 3 B 4 A 5 B 6B 7B 8D 9 11 C 12 C 13 A 14 A 15 B 16 B 17 D 18 A 19 21 A 22 D 23 B 24 B 25 C 26 B 27 A 28 D 29 31 C 32 C 33 A 34 A 35 A 36 C 37 A 38 B 39 41 A 42 A 43 A 44 D 45 C 46 B 47 D 48 D 49 Lbo (c) mavo (c) wiskunde IB 2 C 3 E 4 D 5 E 6F 7A 8A 9 11 C 12 A 13 C 14 B 15 B 16 E 17 E 18 B 19 21 B 22 C Lbo (d) mavo (d) wiskunde IB 2 C 3 E 4 E 5 B 6A 7E 8A 9 11 C 12 F 13 B 14 C 15 D 16 B 17 C 18 B 20 D 21 C 22 C NOS-laat: interview met Paats is juist weergegeven DEN HAAG NOS-laat heeft burgemeester M. Paats van Alphen aan den Rijn verzocht „te stoppen met onjuiste uitspraken over het televisiegesprek" dat de actualiteitenru briek met hem had over de Alphense gifaffaire. Om alle misverstanden uit de weg te ruimen heeft NOS-laat hem gisteren de filmband toe gestuurd met het volledige 35 minuten durende interview, dat de burgemeester vorige week over de Alphense gifaf faire gaf. Volgens Paats zou NOS-laat een verkeerde indruk hebben gewekt door stukken uit het gesprek weer te geven zonder context. De redactie stelt ech ter dat de essentie van het ge sprek correct is weergegeven. Ook tegen verwijten van Paats over de manier waarop het ge sprek tot stand is gekomen en in de reportage is verwerkt, maakt NOS-Laat bezwaar. Volgens A. van Liempt, eind redacteur van NOS-Laat, is de burgemeester anderhalve week voor het gesprek de keus gelaten of hij het op maandag of woensdag wilde geven. Hij koos daarbij volgens de NOS zelf voor maandag, ondanks het feit dat hij juist een vlieg reis achter de rug had. Ook is Paats volgens de NOS aan het einde van het gesprek aangeboden om bepaalde ant woorden over te doen of aan te vullen, maar daarvan heeft hij geen gebruik gemaakt. Van een vragenlijst is geen sprake geweest, zodat ook het verwijt dat daarvan zou zijn afgewe ken geen hout snijdt, aldus de NOS Bugemeester Paats weigerde gisteren te reageren op het verzoek van de NOS, maar wil wachten tot 29 mei als het col lege zich over de kwestie buigt. CDA nog verdeeld over duurdere ongelode benzine DEN HAAG De CDA-frac- tie in de Tweede Kamer is verdeeld over de accijnsverho ging voor loodvrije benzine. Een deel van de fractie van het CDA meent dat het kabi netsvoorstel de prijsverschillen tussen Duitsland en België te groot maakt. In plaats van een kwartje zou de prijs met 21 cent moeten stijgen. Woord voerder Reitsma van het CDA die het offciële fractie-stand- punt vandaag verdedigt, is echter voorstander van de verhoging met een kwartje. Het Nederlands Economisch Instituut (NEI) heeft berekend dat na de verhoging van brandstofaccijnzen in Duits land de Nederlanders meer zullen gaan tanken in België. Het verschil met een liter Ne derlandse en Belgische ongelo de benzine zal na de accijns verhoging met een kwartje ge middeld dertig cent bedragen. SUSKEENWISKE UTRECHT De directie van de NS is somber over de kans dat het overleg morgen met de vakbon den over extra veilig heidsmaatregelen voor de conducteurs snel tot resul taten leidt. In een brief, tevens de uitno diging voor het overleg, con stateert de NS-top dat het nieuwe eisenpakket waarmee de vakbonden komen eerder stoelt op „een emotionele dan op een rationele basis". Als de vakbondsleden verwachten dat het inwilligen van die ei sen op zeer korte termijn mo gelijk zou zijn, dan rust op het overleg „wederom een nage noeg onaflosbare hypotheek", zo waarschuwt de NS-directie somber. Als het overleg niets oplevert, zullen de bonden de conduc teurs oproepen vanaf maandag plat te gaan. „Dan zijn de ra pen echt gaar. Dat moet de NS goed beseffen", aldus onder handelaar Korteweg van de Vervoersbond FNV. „Als de directie morgen verder de knip op de portemonee houdt en zegt dat er behalve het toe gezegde geld geen cent extra in de veiligheid van het perso neel gestoken kan worden, dan staan we zo weer buiten. Dan komen er niet alleen ac ties, maar dan moet de NS ook voor langere termijn rekening houden met ernstig verstoorde arbeidsverhoudingen binnen het bedrijf. Dan is de sfeer voor jaren verziekt, ook als de acties voorbij zijn", zo waar schuwde hij. Onder druk van de leden gaan de vakbonden het overleg in met aanzienlijk aangescherpte eisen. Zo willen ze er minstens 600 extra conducteurs bij. De 250 man extra vinden de bon den veel te weinig. Alle risico- treinen moeten twee conduc teurs krijgen. Verder moet bij voorbeeld de bezettingsnorm van een conducteur per zes rij tuigen omlaag naar een con ducteur per vier rijtuigen. Ook moet elke conducteur een por tofoon krijgen of als dat tech nisch niet mogelijk is een an dere directe verbinding met de spoorwegpolitie. De NS zegt dat het overleg „kansrijker" is als er onder scheid gemaakt zou worden tussen maatregelen die binnen enkele weken of maanden te realiseren zijn en maatregelen „waarvan de realiteitszin ge biedt te erkennen" dat ze in het gunstigste geval pas over acht tot twaalf maanden effect sorteren. Bestuurder T. de Jong van de Vervoersbond CNV zei dat de aangescherpte eisen van de NS'ers op ratio nale overwegingen zijn geba seerd. Ook zouden de NS'ers reeël genoeg zijn om te begrij pen dat niet alle eisen in een dag kunnen worden gereali seerd. Zuivering Koningin Bea trix stelt een in stallatie voor zuivering van oppervlaktewa ter in het Ter Apelkanaal in gebruik door een van de deu ren van de schutssluis te openen. Met deze handeling is gisteren de laatste water zuiveringsin stallatie van het aardappelmeel- bedrijf AVEBE operationeel geworden. Bij Nieuw Staten- zijl opende de koningin een nieuw sluizen- complex. Links voorzitter van de directie van AVEBE, J.P. Poutsma en rechts van de koningin A.J. Brouwer, voor zitter van het bestuur van het aardappelmeel- bedrijf. FOTO: ANP MEI F-16 stort neer bij Sardinië WOENSDAG 22 1991 PA<§ DEJNf HAAG Binnen vier jaar moet een einde komen aan de algehele huurverhoging, zoals die nu jaarlijks door de Twee de Kamer wordt vastge steld. De huren moeten dan alleen extra omhoog bij woningen waarop het rijk subsidie geeft. Daarbij dient wel een door de Ka mer aangegeven maxi mum percentage gehan teerd te worden. Dat zegt volkshuisvestings woordvoerder W. de Pree van de PvdA. Hij vindt een huur verhoging over de hele linie „te grof", omdat een deel van de opbrengst niet leidt tot la gere rijkssubsidies, maar in de zakken van de verhuurders te recht komt. Het kabinet besloot in de tus senbalans de huren niet met 3 procent per jaar te verhogen, zoals de laatste jaren gebruike lijk was, maar met 5,5 procent. De opbrengst wordt gebruikt om de woningbouwsubsidies voor verhuurders te verlagen. Bovendien moeten die ver huurders de niet-ingrijpende woningverbetering nu groten deels uit eigen zak betalen. De Pree vindt het op zich te recht dat de huren extra stij gen om de rijkssubsidies te verminderen. Hij ziet echter niet in waarom woningen, waarvoor geen rijkssubsidie meer wordt verstrekt, of zelfs nooit is verstrekt, ook jaarlijks duurder moeten worden. Het kamerlid vindt dat er „zo snel mogelijk" een systeem moet komen waarbij het jaar lijks huurverhogingspercenta ge alleen nog dient om aan te geven met hoeveel de rijkssub sidie moet worden vermin derd. Intussen heeft de Eerste Ka mer gisteren op initiatief van D66 besloten nog geen goed keuring te geven aan het wets voorstel van staatssecretaris Heerma om de huren op 1 juli met 5,5 procent te verhogen. De fractie van D66 is ontevre den, omdat Heerma een aantal vragen niet heeft beantwoord. Ook CDA en PvdA hebben Heerma na schorsing van het debat in de senaat nadere schriftelijke vragen gesteld. De voorzitter van de Eerste Kamer heeft het debat nu ver daagd tot dinsdag. Dan moeten de fracties in de senaat wel akkoord gaan met het wets voorstel, anders gaan de huren op 1 juli niet omhoog. Ver huurders moeten hun huur ders minimaal een maand te voren schriftelijk op de hoogte stellen van een huurverho ging. Dat zou dus uiterlijk op 1 juni moeten gebeuren. eSPRlra V rf-ï- -A" CAGLIARI Een piloot van de Nederlandse luchtmacht heeft zich gisteren voor de kust van Sardinië met zijn schietstoel in veiligheid gebracht, nadat zijn F-16 gevechtsvliegtuig onbestuur baar was geworden. De piloot kwam in zee terecht en werd op gepikt door een helikopter van de luchtmachtbasis in Cagliari. Hij is met een shock opgenomen in een ziekenhuis. Het ongeluk gebeurde tijdens een gevechtsoefening. De piloot maakte een duikvlucht, maar kon zijn toestel niet weer terug op hoogte krij gen. Volgens een woordvoerder van het ministerie van defensie in Den Haag werd het ongeluk veroorzaakt door een technisch mankement. Er is nog een onderzoek gaande om de precieze oorzaak vast te stellen. HET WITTE WIEF

Leidse Courant | 1991 | | pagina 4