naar bij olitiemensen Dure merkmedici jnen in prijs verlaagd ^oor^eelj 25% korting! „Tekort politie Randstad rechtvaardigt herverdeling" )A wil lidmaatschap aantrekkelijker maken DJENLAND £eidóC Commit woensdag 22 mei 1991 pagina 3 -«es Margriet hernia geveld AAG Prinses Mar- jet in verband met een 4 wee weken strikte be- ■jpuden. Daardoor heeft afspraken voor de ko- wee weken moeten af- de Rijksvoorlichtings- langt het van het her- es af of de prinses na ee weken weer haar programma kan her- iter van Vollenhoven haar plaats in Helsin- '^Holland Nordic Trade Prinses Margriet DEN HAAG De meeste Nederlandse fabrikanten van geneesmiddelen zul len na invoering van het medicijnenplan van staats secretaris Simons (geplan de ingangsdatum 1 juli), de prijzen van een groot aantal dure merkmedicij- nen verlagen. Fabrikant Organon is echter niet van plan de prijs van de anticonceptiepil te verla gen. Het gevolg is dat ge- bruiktsters moeten bijbe talen. Met een prijsverlaging willen de fabrikanten voorkomen dat dure geneesmiddelen niet meer worden verkocht. Dure preparaten dreigen immers uit de gratie te geraken omdat zie kenfondsverzekerden daar voor een bedrag uit eigen zak moeten gaan bijbetalen. Hoewel de geneesmiddelenfa brikanten, verenigd in de or ganisatie Nefarma, nog gewik keld zijn in een gerechtelijke procedure tegen het plan-Si- mons (in de wandeling GVS genoemd), houden ze er toch al rekening mee dat ze ge dwongen worden eieren voor hun geld te kiezen. De voorzit ter van Nefarma, dr. J. San ders, zei vanmiddag bij de pu blicatie van het Nefarma-jaar- verslag: ,,Als het GVS-plan doorgaat, zal een groot aantal veel gebruikte merkgenees middelen zonder bijbetaling verkrijgbaar blijven". Fabrikant Organon is niet van plan de prijs van de pil per 1 juli te verlagen. Voor de nieuwste creaties van Orga non, zoals Mercidon en Femo- deen, moet vanaf die datum ongeveer vier gulden per maand worden bijbetaald. De meest geslikte anticonceptiepil van Nederland, Marvelon, komt de gebruikster op een gulden per maand aan eigen bijdrage te staan. De fabrikant vreest dat door het GVS de duurdere nieuwe pillen in on min zullen raken. Vrouwen zullen al snel kiezen voor de pil die hen niets kost. „De nieuwe pillen worden vervan gen door een anticonceptiepil van twintig jaar geleden. On derzoek van dertig jaar wordt zo in een klap ongedaan ge maakt", aldus een woordvoer der. Pomphouders overtreden massaal winkelsluitingswet DEN HAAG De Economische Controledienst (ECD) heeft 503 processen-verbaal opgemaakt tegen pomphouders, die de winkelsluitingswet hebben overtreden. Dat is gisteren bekend gemaakt door een woordvoerder van de ECD. De afgelopen maand zijn na verscherpte controle 716 pompstations bezocht, waarvan bijna zeventig procent zich niet hield aan de nieuwe algemene maatregel van bestuur. Na zes uur mag op het benzi nestation een groot aantal produkten niet meer worden ver kocht. Justitie heeft aangekondigd, dat de boetes fors omhoog gaan, tot soms tienduizenden guldens bij herhaaldelijke overtre dingen. „De meeste aangehouden tankstations hebben geen en kele poging gedaan om de oneerlijke concurrentie te voorko men", aldus de ECD-woordvoerder. Na sluitingstijd werden vol gens de ECD ondermeer bier, sigaretten, wijn, bloemen, sport- kleding, speelgoed, houtskool en fotorolletjes verkocht. VROOMS DREESM ANN Aanbiedingen geldig i/m\ïaterdag,l juni 1991 of zolang de voorraad strckl. n i\. (ADVERTENTIE) U kunt nu een enorm zomervoordeel halen bij v&D. Niet alleen krijgt u nu 25% korting op alle witte kunststof tuinstoelen en tuintafels, maar ook op de bijbehorende kussens en parasols. Ja, officieel duurt het nog even voor de zomer begint. Bij v&D is hij nu al in volle gang. Idoor ALEX SNELLEMAN DEN HAAG Bij de po litiekorpsen in de Rand stad is volgens de Tweede Kamer sprake van een noodsituatie. „Daarom", zo reageren de woord voerders Stoffelen en Koffeman van PvdA en CDA, „moeten die korp sen zo snel mogelijk wor den versterkt". Maar of dat moet gebeuren door overplaatsing naar het Westen van ettelijke honder den agenten uit Drenthe, Friesland en Overijssel, zoals een commissie onder leiding van de Bredase burgemeester Nijpels in een vandaag ver schenen rapport voorstelt, laat de Kamer ter beoordeling over aan het kabinet. „De regering", zegt Stoffelen, „moet nu eerst de feiten geac tualiseerd op een rijtje zetten. Het zou te simpel zijn als we nu al zouden aangeven wat er moet gebeuren. Daarvoor is de situatie te gecompliceerd. Maar in beginsel moet de door de commissie-Nijpels bepleite verdere herverdeling van de politiesterkte wel worden uit gevoerd". De PvdA-politiespecialist be vestigt de visie van de com missie dat er 'alle reden is om de randstedelijke korpsen te versterken'. „De nood bij de Rijkpolitie in Den Haag en an dere grote steden is zo hoog dat het ophelderingspercenta ge dat landelijk 23,2 procent bedraagt, bij die korpsen is ge daald tot slechts 5 procent. Een absurde situatie", vindt Stoffe len. Hii herinnert aan de onlangs door de Kamer aanvaarde PvdA-CDA-motie waarin het kabinet wordt opgedragen de inkrimping van de korpsen te beëindigen, zolang de fusie tussen rijks-en gemeentepolitie nog niet is afgerond. Volgens de politievakbonden staat die motie echter haaks op de voor stellen van de commissie-Nij pels. De bonden hebben met het kabinet afgesproken dat er geen gedwongen ontslagen en overplaatsingen van politie mensen komen. Kamerlid Kohnstamm (D66) verwijt de regeringsfracties de 'noodzakelijk herverdeling van de politiesterkte vroegtij dig te hebben gestaakt'. Het rapport van de commissie-Nij pels bevat volgens Kohn stamm „in feite weinig nieuws. „Want het al veel eerder verschenen PKP-rap- port over de kwantificering van de politiezorg gaf immers al aan dat de politiesterkte in ons land moet worden herver deeld". Hij stelt vast dat er in de landelijke regio's, zoals Drenthe, sprake is van minder criminaliteit dan in de grote steden, zodat daar dus ook minder politietaken moeten worden verricht. Die situatie rechtvaardigt volgens de D66- woordvoerder een herverde ling. D66 vindt echter dat het kabi net meer geld moet uittrekken voor versterking van de poli tie. „We moeten de problemen op Haags niveau aanpakken en niet de oplossing van alle 'vuiligheid' overlaten aan de beheerder van regionale korp sen". PvdA-er Stoffelen: „Her verdeling binnen de regio's biedt geen oplossing en is nau welijks de moeite waard". Dat de rijkspolitie in de Randstad kampt met personeelstekort werd gisteren nog eens cijfer matig aangetoond door de dienstcommissie van het Haag se district rijkspolitie. Men komt daar 135 mensen tekort op een aan vaardbare sterkte van 1140 functionarissen. Het tekort zal door het vertrek van nog eens 50 manschappen en de in stroom van slechts 10 oplopen tot 175 of wel 30 procent. „Daardoor komt de politiezorg ernstig in gevaar", aldus de dienstcommissie. Pagina 11: Politiezorg door onderbezetting in groot ge vaar Van den Broek bepleit versterking van CVSE DEN HAAG Minister Van den Broek (buiten landse zaken) heeft van morgen tijdens een bijeen komst van de Atlantische Commissie ideeën ontwik keld over het versterken van de CVSE, de Confe rentie over Veiligheid en Samenwerking in Europa. De minister sprak bij de ope ning van een conferentie over parlementaire democratie en internationaal veiligheidsbe leid in de Haagse Ridderzaal. Het politieke consultatieme chanisme van de CVSE zou kunnen worden versterkt door het de bevoegdheid te geven missies te zenden naar landen die in geschillen of conflicten zijn gewikkeld. Het CVSE- Centrum voor Conflictbeslech ting, opgezet om van gedach ten te wisselen over militaire ontwikkelingen in Europa, zou na de CVSE-top die volgend jaar in Helsinki wordt gehou den kunnen worden uitge bouwd tot een overlegorgaan over wapenbeheersing. De CVSE, waaraan alle Euro pese landen behalve Albanië plus de Verenigde Staten en Canada deelnemen, kwam in 1975 op gang met de aanvaar ding van de zogenaamde Slot akte van Helsinki. In novem ber werd in Parijs opnieuw een CVSE-top gehouden, die een „Handvest voor een Nieuw Europa" afkondigde en besloot een aantal min of meer permanente instellingen in het leven te roepen. Bekoeld Na de omwenteling van 1989 hadden vooral de Oosteurope- se landen aanvankelijk hoge verwachtingen van de CVSE. Die zijn inmiddels flink be koeld, niet in de laatste plaats omdat men zich in de Oosteu- ropese hoofdsteden duidelijker is gaan realiseren dat dë CVSE, waarin elk land het recht van veto heeft, nauwe lijks echte veiligheid kan bie den. Hongarije en Tsjechoslowakije zouden het liefst NAVO-lid willen worden. Maar de ver dragsorganisatie vreest een Sovjetreactie die de veiligheid in Europa zeker niet zou ver groten. Minister Van den Broek heeft al eerder gesuggereerd dat Oosteuropese landen die zich in veiligheidsopzicht min of meer „dakloos" voelen, een of andere band aanknopen met de Westeuropese Unie. De WEU, een militair bondge nootschap van negen van de twaalf EG-landen (Ierland, Griekenland en Denemarken niet), moet naar Nederlandse opvatting gaan fungeren als brug tussen de NAVO en de EG, maar volgens Frankrijk en Duitsland worden belast met de uitvoering van het de fensiebeleid van een nieuw te vormen Europese Politieke Unie. De WEU dient volgens minister Van den Broek te worden uitgebreid met de (niet bij de EG aangesloten) NAVO- flanklanden Noorwegen en Turkije. Hij verklaarde opnieuw dat de WEU „een nuttige rol behoort te spelen bij het vergemakke lijken van de volledige inte gratie van de nieuwe democra tieën van Midden- en Oost-Eu ropa in de gemeenschap van democratische naties". Waar uit die rol zou moeten bestaan zei hij niet. dikeerbureau delingen k (\AG Staatssecreta- b van justitie heeft gis- Den Haag de Neder- festiging van de Inter- je Organisatie voor Mi- [MO) geopend. Het is pling van de bewinds- het bureau zal funge- fterugkeerbureau' voor Êlingen. Het gaat om Hingen, die geen ver gunning krijgen, Ne- j vrijwillig willen ver baar daarbij financiële fere steun behoeven, j Kosto kan een terug- leau een instrument een humaan en effec- yijderingsbeleid van il- reemdelingen. Een uit- voorstel voor het te- bureau zal volgens eer binnenkort 'bij de hef} Kamer worden inge- k°«AAG Het CDA politiek en dus ook |f aantrekkelijker voor de burgers. 1 an de manieren om doen is van de partij irvicestation' te ma- L-Ëen politieke partij ft voor zijn leden kbaar te zijn „als door het oerwoud overheid", zegt een NeCommissie onder lei- dr. J. van Laar- in het gisteren ge- [teerde rapport 'Po- Miifdichter bij de bur- Hoewel het CDA er vorig jaar in is geslaagd tienduizend nieuwe leden in te schrijven, kampen de meeste afdelingen van deze partij met een verou derd ledenbestand. Weinig mensen willen actief zijn in de partij en er is nauwelijks aan was van jongeren. Het CDA telt nu 122.000 leden, dat wil zeggen dat slechts drie procent van de mensen die op deze partij stemt ook de moeite neemt lid te worden. De Belgi sche zusterpartij CVP weet zes procent van de kiezers via een lidmaatschap aan zich te bin den. Daarom wil de commissie-Van Laarhoven het partijlidmaat schap aantrekkelijker maken. Waarom worden veel meer mensen wel lid van bijvoor beeld een omroepvereniging? „Bij een omroeporganisatie krijgt men tenminste nog een programmablad, maar van een politieke partij krijgt men druksels waarmee men in het dagelijks leven weinig kan doen", beantwoordt de com missie de door haar opgewor pen vraag. Zij vindt dat de plaatselijke af delingen van de partij nieuw leven moet worden ingebla zen. Naast het creëren van een ombudsfunctie krijgen de af delingen op nog een aantal terreinen praktische tips om hun functioneren te verleven digen en effectiever te maken. Probleem voor veel afdelingen is echter hun geringe financië le armslag. Uit een enquête die de partij heeft gehouden, blijkt dat veel afdelingen vinden dat ze te weinig geld krijgen uit de opbrengst van de contributies. Dat maakt dat ze hun taken niet altijd optimaal kunnen uitvoeren, iets wat wordt beaamd door mevrouw M. de Jonge, voorzitter van het CDA afdeling Leiden. „Eigenlijk zit ten we altijd al financieel moeilijk. Een groot deel van de contributie-opbrengst gaat naar de partij, de kamerkrin gen en de provincies en dan blijft er nog maar weinig geld over voor de afdelingen. Mis schien dat er iets veranderd kan worden aan de contribu tieverdeling", aldus De Jonge. PER EN HOBBES féOKOPIL PEIOFT VlOPPtZMlAKTt PE AMA'ZOm vaf opent e, I SPOOR DRUKKERS VALSE VERBLIJFSVERGUNNINGEN ujhUE VAN DE VEN Politie- ogi bij een aantal delingendiensten in ld worden verdacht ijrruptie. Verdachten •kfitig van de politie- l fji Den Haag en dmmermeer moeten vJkort voor de rech- De Am- injnse politie heeft onderzoek in- anl naar een mogelijk corruptie bij de ■bidelingendienst. ne onjit jaar liet de Centrale ,'he Informatiedienst .^esgevraagd weten dat 111 levendige handel be- t I valse verblijfsvergun- 1{ In drie maanden tijd s <1 er alleen al in Den Rotterdam, Amsterdam Jcht tussen de vijfhon- 11 zevenhonderd onder- De documenten zouden gemaakt door één of rukkerijen. Inspecteur Grootaarts, hoofd van de vreemdelingendienst Den Haag, sprak daarnaast over corrupte ambtenaren. Inmid dels heeft de rijksrecherche een onderzoek afgerond naar een collega van Grootaarts die ervan wordt verdacht tegen betaling verblijfsvergunningen te hebben afgegeven. Officier van justitie Welschen heeft het rapport van de rijksrecherche nog niet binnen en kan voor alsnog geen enkele medede ling over de zaak doen. In de gemeente Haarlemmer meer is een politieman van de vreemdelingendienst ontsla gen op verdenking van handel in valse verblijfsvergunnin gen. Zijn zaak dient op 12 juni voor de rechtbank in Haarlem. De Amsterdamse politie heeft een onderzoek ingesteld na aangifte van een Marokkaan, die beweert dat hij tegen beta ling een stempel heeft gekre gen in zijn paspoort. De man, die geen verblijfsvergunning heeft, kan met het gekochte stempel controle van de politie ontlopen. Kloppen de beschul digingen van de Marokkaan dan wordt de betrokken poli tieman ontslagen en volgt rechtsvervolging. De corruptiegevallen leiden echter niet tot de drukkerijen, waar de valse documenten volgens CRI worden vervaar digd. De Utrechtse politie was een drukkerij op het spoor, maar zag maandenlang speur werk verloren gaan door de plotselinge golf van publiciteit. „Wij waren de eersten die de valse verblijfsvergunningen hadden ontdekt", meent een woordvoerder van het Utrechtse korps. „Wij hebben toen de kat de bel aangebon den en een onderzoek inge steld. Een jaar zijn we daar mee bezig geweest. En juist op het moment dat wij enkele mensen op het oog hadden die de documenten namaken of ten minste in omloop brengen en wij de handel wilden oprol len, meldde CRI dat er sprake is van een levendige handel in verblijfsvergunningen. Het nieuws verscheen vervolgens in alle kranten en op televisie. Sindsdien hebben wij de ver dachten uit het oog verloren". De Utrechtse politie heeft een honderdtal valse verblijfsver gunningen onderschept. De makers en handelaars zocht zij in „Marokkaanse kringen". Minister D'Ancona van WVC temidden van topschaatser Ben van den Burg en topschermster Pernette Osinga bij de presentatie van het rapport over topsport, opvoeding en onderwijs. foto: anp Meer mogelijkheden voor combinatie van studie en topsport RIJSWIJK De mogelijkhe den voor jeugdige topsporters de beoefening van hun sport en onderwijs te combineren, worden groter. Minister d'An- cona van WVC heeft dat giste ren in Rijswijk aangekondigd. In het gepresenteerde rapport „Topsport, Opvoeding en On derwijs" worden een aantal knelpunten gesignaleerd in de maatschappelijke, onderwijs kundige en sporttechnische begeleiding van jongere top sporters. Het rapport beveelt onder meer aan, in navolging van de topsportklas op Papen dal ook andere voortgezet on- derwijs-instellingen de moge lijkheid te geven voor topspor ters af te wijken van de be staande regels, wat betreft le sprogramma's en examens. Gisteren werd ook de Stich ting Landelijk Overleg Onder wijs Topsport (LOOT) opge richt. In de stichting nemen zes scholen voor Voortgezet Onderwijs deel. Het gaat onder meer om het Segbroek College (Den Haag), Caland Lyceum (Amsterdam) en de Thorbecke Scholengemeenschap (Rotter dam). Het is de bedoeling, dat het aantal scholen dat facilitei ten biedt aan de jeugdige top sporter wordt uitgebreid tot tien of twaalf die elk een re gionale functie vervullen.

Leidse Courant | 1991 | | pagina 3