Heerewegpanden niet op monumentenlijst „Als we blijven doormodderen staat morgen de inspectie op de stoep „Asielzoekers niet op een eiland plaatsen ADVIES VAN ONDERZOEKSCOMMISSIE: Provincie: vier ton voor carpoolplaatsen Inbreker sloeg meer dan 100 keer toe Transportbrug beschadigd DUIN- EN BOLLENSTREEK CeidóeSomcwit WOENSDAG 22 MEI 1991 PAGflJ Kunstzinnige toren past niet in Valkenburg VALKENBURG Het idee van een kunst zinnig gevormde toren bij de kerk van Val kenburg past niet in het dorp. Met dat oor deel volgde de commissie welzijn gisteren een eerdere uitspraak van de gemeenteraad. Dat gebeurde nadat de Beroepsvereniging van Beeldende Kunstenaars een bemiddelingspo ging had gedaan om dat oordeel te doen her zien. „We zijn niet negatief geweest wat het kunstobject zelf betreft maar vinden het in onze gemeente niet passen verwoordde J. van Laarhoven (CDA) de mening van de commis sieleden. Een verzoek van Stichting Valkenburg - Oost Europa voor een eenmalige subsidie van 3000 gulden vond ook geen gehoor vinden bij de commissie. Wel ging men akkoord met een bedrag van een gulden per inwoner. Milieugroep verspreidt gids met milieubewuste bedrijven LISSE/SASSENHEIM/HILLEGOM De Milieugroep Bollenstreek wil een her- gebruik-gids samenstellen, waarin is opge nomen welke winkeliers en instanties hun best doen het milieu te ontlasten. In de gids zouden alleen bedrijven en instanties uit Lisse, Sassenheim en Hillegom opgeno men moeten worden. Deze zijn inmiddels via een lijst, waarin is opgenomen hoe ze het milieu zouden kunnen ontzien, bena derd. De gids zou medio september gratis in de drie gemeenten verspreid moeten worden. De Milieugroep zegt met de gids het pu bliek de weg te willen wijzen, „naar een duurzamer en milieuvriendelijker gebruik van grondstoffen en goederen". Bestelauto geplunderd WOUBRUGGE Die- ven hebben gistermor gen een grote hoeveel heid gereedschap gesto len uit een bestelauto die geparkeerd stond aan de Gerbrand Swartlaan in Woubrug- ge. Hoewel de auto was uitgerust met een alarm ging dat niet af toen de inbrekers een raampje openbraken. Uit de auto werden diamantboren en diverse machines weggenomen. De waar de ligt rond de 35.000 gulden. Brandweer duurder voor Valkenburg VALKENBURG De bijdrage aan de regionale brandweer van de gemeenten in de Duin en Bollenstreek gaat in de toe komst fors omhoog. Voor Val kenburg ligt dat bedrag nu nog op ƒ2,50 per inwoner. Nu al moet daarbij een beroep wor den gedaan op de reserves om dat dit bedrag te laag is. De ko mende jaren wordt de bijdrage daarom verhoogd tot bijna drie gulden. De commissie algemene en juridische zaken liet zich gisteren door burgemeester C. Sinke van de noodzaak daar van overtuigen. Gemeente Valkenburg helpt Roemenië VALKENBURG De stichting „Valkenburg-Oost-Europa" heeft heeft weer een nieuwe actie gestart voor een transport met hulpgoederen naar Roemenië. Dat is gepland op 23 juni. De bedoeling is met steun van de bevolking van Valkenburg en omliggende dorpen, opnieuw een vrachtauto met goederen te zenden, naar de drie dorpjes en het ziekenhuis in Ajuid waar al eerder levensmiddelen, medicijnen en hulpgoederen ziin ge bracht. Naast deze goederen gaan deze keer kleine landbouw werktuigen op deze reis mee. De vraag naar laarzen is enorm grood omdat de wegen daar zo slecht zijn en de schoenen schaars. Er zijn reeds volop medicijnen ontvangen en het ligt in de bedoeling om in de drie dorpjes enkele kleine apotheekjes in te richten. Inbraak woning in Nieuwkoop NIEUWKOOP Dieven hebben gisteravond geld gestolen uit een woning aan de Kennedylaan in Nieuwkoop. De achterdeur werd opengebroken, waarna de woning werd doorzocht. Er werd 500 gulden buitgemaakt. Tekort aan vrij ijwillig)( WARMOND Het bestuurh Stichting Kindervakan Warmond (SKW) heeft ee tekort aan vrijwilligers. Zeil inschrijving voor het vakan met onmiddelijke ingang j q wordt, is er nog een tekort aA Afgelopen zaterdag heeftT' stuur besloten de inschrijviip juni door te laten gaan. p wordt geloot onder de kindeÉ1 gezinnen die geen vrijwillig gemeld hebben. Zowel kind# op 6 mei als degenen die op| zijn opgegeven kunnen aj Per dag komt SKW nog zesl vrijwilligers te kort. Doorp vroeg stadium aan de bel te fi' hoopt SKW alsnog voldoen!1 willigers aan te trekken. e MUZIEKSCHOOL LISSE EN OMSTREKEN IN HET NAUW LISSE B W van Lisse willen het ministerie van WVC adviseren de pan den aan dé Heereweg in Lisse niet op de monu mentenlijst te plaatsen. Het college is, in tegen stelling tot de vereniging Oud Lisse, van mening dat er geen sprake is van monumentale panden en dat deze ook als dorpsge zicht niet van belang moeten worden geacht. Ook de bouwtechnische kwaliteit van de panden zou volgens het college matig tot slecht zijn. Burgemeester en wethouders baseren hun mening onder meer op een door de monu mentencommissie van de Ver eniging Dorp, Stad en Land gegeven advies. De commissie is samengesteld uit zes onaf hankelijke deskundigen. Na mens de commissie is advies uitgebracht door de restaura tie-architect J. Walraad. Slechte staat Over het pand aan de Heere weg 27 zegt deze dat dit „geen architectonisch of historisch belang heeft". Heereweg 27a/29 heeft volgens Walraad „iets meer niveau, maar geen architectonisch of historisch belang". De conclusie over het pand Heereweg 29a luidt kort weg „geen enkele architecto nische kwaliteit". Walraad sluit uit dat plaatsing op de rijkslijst haalbaar zal zijn. De bouwtechnische staat van de verschillende panden is vastgesteld door een ambte naar van bouw- en woningtoe zicht. Deze concludeert dat de panden „in matige tot slechte staat verkeren. Met name Heereweg 27 is er volgens het rapport slecht aan toe. De in richting, de afwerking, het sa nitair en het hang- en sluit werk zouden gedeeltelijk in „deplorabele staat" verkeren. Naast de bouwtechnische staat van de panden en de histori sche waarde ervan wijst B W van Lisse op de finnanciële gevolgen voor de eigenaars, wanneer de bollenvilla's op de monumentenlijst zouden ko men. Het aannemingsbedrijf Van de Hulst heeft volgens de gemeente al meer dan twee miljoen gulden geïnvesteerd en zou in financiële problemen kunnen komen indien de bouwplannen aan de Heere weg niet - of niet binnen de gestelde termijn - gerealiseerd zouden kunnen worden. Ook Jacob L. Veldhuijzen van Zan ten, eigenaar van de panden 27a/29 en 29a, zou in haar be langen geschaad worden. Bomen De gemeente zegt in haar noti tie wel te willen proberen de aanwezige monumentale bo men te behouden. Desnoods zullen de bomen in de direkte omgeving verplaatst worden. Uit stedebouwkundig oogpunt zal de nieuwbouw aan de Heereweg moeten bestaan uit grote vrijstaande woningen. Hierdoor zou een aanvaarbare overgang van bestaande be De gezichtsbepalende villa's, hier nog in volle glorie aan de Heereweg. bouwing naar nieuwbouw ver kregen worden. Het pand 27a/29 zal een jaar te koop worden aangeboden. Indien zich in die tijd kopers aanmel den zal gekeken worden hoe dit pand op verantwoorde wij ze kan worden ingepast in de nieuwbouwplannen. De ge meente geeft er echter de voorkeur aan ook dit pand te vervangen door nieuwbouw. FOTO: WIM VAN1 Men concludeert „dat bouw ter plaatse de identiteit van het woongebied zal versterf onderbetaald. Zo is hun salaris altijd op hetzelfde niveau ge bleven en moesten ze tijdens de vakantie zes weken de WW in. De docenten zijn akkoord ge gaan met deze gang van za ken, omdat men wilde aanto nen dat de muziekschool le- vernsvatbaar was. Daarbij ging men ervan uit dat de ge meenten overtuigd zouden ra ken van de kwaliteiten van de school. De achterliggende ge dachte was, dat indien de be hoefte aan muziekonderwijs kon worden aangetoond en het aantal leerlingen zou toene men, in de loop der tijd de subsidie vanzelf los zou ko men. Dat viel echter tegen. „De ge meenten prijzen ons allemaal de hemel in. Zij willen alleen geen extra geld geven", aldus de secretaris. „Als wij op de zelfde voet doormodderen, staat morgen de inspectie op de stoep. De inspecteur heeft ons al eens gewaarschuwd. De docenten zijn zelfs strikt geno men verplicht de huidige situ atie aan te geven". Onduidelijk De gemeente Voorhout en Lis se zijn enthousiast over de mu ziekschool. Toch hebben ze nog geen uitspraak gedaan over verhoging van de subsi die voor de school. De ge meente Noordwijkerhout zal zeer waarschijnlijk niet ak koord gaan met de verhoging. De commissie welzijn van deze gemeente heeft voorgesteld de samenwerking met de muziek school helemaal te stoppen. De vierde financier, Sassenheim, wil alles houden zoals het was. Dat zou betekenen dat de sub sidie niet verhoogd zal wor den. „De gemeenteraadleden moeten wel beseffen wat de gevolgen van uitblijven van hogere subsidie zullen zijn. De beslissing zou daarom pas na overleg met ons genomen moeten worden", vindt mu ziekdocente Annemarie van Dijk. „Noordwijkerhout en Sassenheim hebben helemaal geen overleg meer met ons ge had. De stukken zijn ontvan gen en de conclusie werd ge trokken. In Sassenheim werd ons nog de mogelijkheid gebo den gebruik te maken van het spreekrecht. Maar tijdens die vijf minuten werd er door de wethouder en het hoofd van de afdeling welzijn niet eens geluisterd". Jacqueline Heikens en Anne marie van Dijk hopen dat zij in Voorhout en Lisse op meer begrip zullen stuiten. „Wij vin den het heel belangrijk dat onze kant van de zaak belicht wordt. Samen moeten we tot een oplossing zien te komen". Jacqueline Heikens kan zich best voorstellen dat raa^ schrikken bij het zien j forse verhoging van t vraagde subsidiebedrag," wij willen graag ui, waarom de prijs zo omj gegaan. Als je de gesclJ niet kent, als je niet wei men zich al die jaren b neergelegd en hoezeer stuur onder druk staa schrik je inderdaad vj verhoogde bedrag waj plotseling lijkt vastgestq Verloren Wanneer de kwestie agenda van de commiss zijn van Voorhout en L staan is nog niet vastj Het bestuur van de n school wil in ieder ge beide gemeenten prober fractievergaderingen te ken. Men hoopt zo de en commissieleden goec formeerd een beslissing ten nemen. Zullen echter Voorho Lisse ook besluiten nil koord te gaan met de su! verhoging dan ziet di komst van de muzieï van de Bollenstreek er s uit. „Wij zouden eventul lesgeld kunnen verdul De kosten van- het lesgé gen nu echter al bovï landelijk gemiddelde. H( tal leerlingen zal dan ze] rug lopen. LISSE „Een goed geor ganiseerde muziekschool is niet alleen goed voor de burgers, maar ook voor gemeenten. Maar zoiets kan alleen gerealiseerd worden op basis van goed overleg tussen die ge meenten en de muziek school", vat Jacqueline Heikens-Boutens, secreta ris van het bestuur van de Muziekschool Lisse en Omstreken (SML), haar I fj grieven kort samen. Of de l\ muziekschool haar lessen ;y ook in de toekomst voort kan zetten is zeer twijfel- achtig. Geld tekort dreigt opnieuw een einde aan het muziekonderwijs in de Bollenstreek. De gemeenten prijzen ons allemaal de hemel in, ze willen ons alleen geen geld geven", aldus Jacqueline Heikens-Boutens (links) en Annemarie van Dijk van de Stichting Muziekschool Lisse en Omstreken. FOTO: HENK VAN DEN ENDE Een jaar geleden heeft de SML de vier betrokken gemeenten op de hoogte gesteld van een voor hen onhoudbare situatie. De salarissen van de docenten van de muziekschool voldoen al jaren niet aan de eisen die de CAO-kunstzinnige vorming daaraan stelt. De muziekdo centen zijn al die jaren bewust DEN HAAG Zeven carpoolpunten langs de provinciale wegen van Zuid-Holland worden dit jaar aangelegd, dan wel verbeterd. De provincie trekt hiervoor vier ton uit. In heel Zuid-Holland be heert de dienst verkeer en vervoer van de provincie bij elkaar twintig carpool- punten, die ruimte bieden aan in totaal 330 auto's. In de carpoolnota die de pro vincie heeft uitgebracht staat een inventarisatie van, deze twintig carpool- punten en van potentiële carpoolpunten. Dit jaar worden drie nieuwe plaatsen aangelegd en vier verbeterd. In de Haagse regio taat het om een plaats bij de 17 nabij Zoetermeer (omge ving Zwaardslootseweg/ Meer polder). Op de grens van de bebouwde kom van de ge meente wordt op dit ogenblik al door carpoolers geparkeerd. Aanleg van een terreintje met vijf parkeerplaatsen is hier volgens de provincie mogelijk. De geraamde kosten hiervan bedragen 15.000 gulden. Morgen opent gedeputeerde T. Jansen van verkeer en ver voer in Sassenheim het laatste gedeelte van de secundaire weg 4 (ir. G. Tjalmaweg). Bij de aansluiting van de S4 op de A44 wordt dan ook een car- poolpunt geopend. Het punt wordt aangedaan door de nieuwe sneldienst van de NZH (lijn 25 tussen Noordwijk en Leiden) en de bestaande snel- busdienst tussen Noordwijk en Den Haag (lijn 95). Beide snel- diensten gaan via de S4 rijden. Volgens gedeputterde Jansen is het beleid van de provincie erop gericht om de carpool punten zoveel mogelijk te si tueren nabij haltes van open baar vervoer, dan wel een praatpaal van de ANWB. Hiermee hoopt de provincie dat de kans op inbraak wat kleiner wordt. „We hebben ook bestudeerd of het haalbaar is om carpoolplaatsen perma nent te bewaken, maar dat gaat toch al snel zo'n ton per jaar kosten. Het is nog maar de vraag of automobilisten willen betalen voor het parkeren op bewaakte plaatsen. Bovendien is het risico van inbraak in au to's nooit helemaal uit te slui ten. Maar wellicht dat we in het kader van de werkgele genheid nog eens terug moeten komen op deze moge lijkheid", aldus gedeputeerde Jansen. BURGERLIJKE STAND VALKENBURG Geboren: Anthony Dave, zn. van A. Oosterlee en G. Y. Jansen; Leendert Martin, zn. van L. M. Noort en E. M. Bergman; Llsanne Sophie, dr. van G. A. van der Velden en H. E. A. van Kouwenhove; Jacoba Adriana, dr. van C. M. de Vries en A. J. Kromhout; Johanna Maria, dr. van J. Schoneveld en J. M. van Duijn; Jan Karei, zn. van J. K. Hoekstra en E. Imthorn. Gehuwd: H. Imthorn en J. Dijkrent; H. C. M. van Paridon en A. van Dijk. Overleden: Mathlener. Hermanus Jo hannes, geb. 1939; De Vries-van Iter- son, Jannetje, geb. 1908; Den Uijl- Overdijk, Dorothea Petronella, geb. 1920. REGIOJOURNAAL Fietsen De Ren- en Toervereniging De Bollenstreek houdt morgen een fietstocht van 35 kilometer (Duin en Noordwijk). Voor inlichtin gen, telefoon 02520-15841. VOORHOUTSE WERKGROEP: VOORHOUT „We tre den voor een bepaalde pe riode op als een sociaal tolk", legt A. Fortuin uit. Hij is een van de zes vrij willigers die de asielzoe kers in Voorhout zullen gaan begeleiden. Wanneer de asielzoekers naar Voor hout komen, is nog ondui delijk. Gehoopt wordt rond semptember de eer sten te kunnen huisves ten. Er zal nog veel moeten gebeuren voordat het zover is. Op initiatief van conciliair proces is in oktober vorig jaar bekeken of er draagvlak is in Voorhout voor huisvesting en begeleiding van asielzoekers. Vervolgens werd een werk groep samengesteld bestaande uit C. van Bladeren, A. For tuin, H. van het Hoff, A. Rem merswaal, J. Hordijk en A. van den Anker. „Wij zijn een neutrale groep mensen. Men heeft niet be wust gezocht naar vrijwilligers bij de kerk", aldus de heer Fortuin. De werkgroep is ver volgens naar wethouder E. van der Laar gegaan om het draagvlak aan te tonen. For tuin: „De wethouder was altijd al erg positief over dit onder werp. Hij wilde wel, maar wist niet hoe het van de grond moest komen zonder steun uit de gemeente". De zes vrijwilligers willen nu met de begeleiding en opvang starten. Fortuin: „We moeten eerst de nodige ervaring op doen, het werk leren kennen. En uit de praktijk blijkt dat aanvangen met groep van een man of tien te veel is. Dat ver oorzaakt problemen". De werkgroep is van mening dat een gemeente als Voorhout erg geschikt is voor zo'n initiatief. Men omschrijft de gemeente als een zeer sociaal dorp. Ge hoopt wordt op meer vrijwilli gers. Het gemeentebestuur van Voorhout zal in samenwerking met de werkgroep voorlich ting verschaffen aan de Voor- houtse inwoners. Dat betreft zowel de werkgroep als de asielzoekers zelf gaan. „Want", zoals raadslid A. van der Meer De asielzoekers die naar Voor hout komen zijn in afwachting van een verblijfsvergunning. Fortuin: „De landelijke poli tiek is ten opzichte van de asielzoekers weinig vleiend. Men laat hen te lang in het on zekere. Zij moeten zes maan den lang duimen zitten draai en, want zij mogen niet wer ken of naar school zonder die vergunning". De leden van de werkgroep zijn zich ervan bewust dat te leurstellingen bij de begelei ding niet uit zullen blijven. Van beide kanten zal er aan passing nodig zijn, zo wordt verzekerd. Voor een goede be geleiding worden ook taaldes kundigen ingeschakeld. „En hebben zij na zes maanden een verblijfsvergunning, dan zijn het net zulke Voorhouters als wij", aldus de heer Fortuin. opmerkte, „meer wet meer begrijpen". De groep zal nu bij de VV' beraad gaan en bekijke; ke stappen er nu onderi moeten worden. Men eerste instantie ongeveï asielzoekers gaan huisve Het gemeentebestuur de financiële begeleidinj huisvesting voor zijn rel Met name de huisvesl een probleem. Het is n< strekt onduidelijk of d( zoekers een semi-perm woning of een echt hu: gen. „Semi-permanent ningen hebben iets ceerds", zegt Fortuin moeten oppassen dat d< zoekers niet op een worden geplaatst. Ze i onderdeel worden van c le bevolking". LISSE Een bewoonster van de Bachstraat in Lisse trof gistermiddag bij thuiskomst een inbreker in haar huis aan. Op grond van het signale ment kon de gevluchte man even later door de politie worden aangehouden in een flat aan het Rembrandtplein. Het door de man ontvreemde sierradenkistje werd tussen de bosjes teruggevonden. Het bleek te gaan om een 37-jari- ge man zonder vaste woon- of verblijfplaats. Een oude bekende van de politie. Al meer dan honderd keer is hij voor dergelijke feiten met de politie in aanraking geweest. De man is in afwachting van onderzoek naar andere straf bare feiten in verzekering Apparatuur weg uit opvanghuis ALPHEN AAN DEN RIJN Uit het Boddaert Centrum aan de Julianastraat zijn dit week einde twee kleurentv's, twee videorecorders, een radio met cd-speler en een videocamera gestolen. De dieven kwamen binnen door een deur aan de achterkant van het pand te forceren. KOUDEKERK AAN DEN RIJN Een Alphense vrai genchauffeur heeft gistermiddag op de Hogewaard in I kerk een transportbrug beschadigd. De man had een kri zijn vrachtauto staan. Deze stond nog in de hoge stand, om chauffeur was vergeten het apparaat in de normale stanc te zetten. Ter hoogte van een veevoederbedrijf werd de portbrug met de kraan geramd. Brug en vrachtauto werde de botsing zwaar beschadigd. De chauffeur bleef ongedee brug moest door twee zware kranen worden gedemontee Hogewaard was daardoor vanaf half vier gistermiddag ti tien gisteravond voor verkeer afgesloten.

Leidse Courant | 1991 | | pagina 12