in een gif wijk Het leven Lekker fantaseren bi het opstel Nederland CeidóQ Qowumt 'In Dienst van Oranje' zet hofhouding te kijk EXAMENS '91 Goede antwoordt Kok: kabinet ligt financieel op koers BINNENLAND ZATERDAG 18 MEI 1991 PA Dat is de kerel die ik op ome uandelinQ pi en heb'. Hu yas hel die achter die luevende steen aan aal i BAARN De stalmeester in groot gala op Prinsjesdag. Een ad judant in zijn avondbaadje op een vorstelijk bal. In ons computer tijdperk lijkt de pracht en praal bij koninklijke ceremonieën een opengeslagen sprookjesboek. Des te aardiger is de tentoonstelling 'In dienst van Oranje' die tot 1 november in het Oranje Museum in Baarn is te zien. Voor het eerst in haar 175-jarige geschiedenis wordt het militaire huis van Hare Majesteit de Koningin hier in de schijnwerpers gezet. Foto's, schilde rijen en, uiteraard, vele uniformen il lustreren het schitterdende vertoon van de militaire hofhouding van koning Willem I tot koningin Beatrix. Maar wie zich echt in de historie en unifor mering van het militaire huis wil ver diepen, is aangewezen op de voortreffe lijke tentoonstellings-catalogus. Het reilen en zeilen van ons konings huis wordt uitgevoerd door de civiele hofhouding en het militaire huis, een kleine groep militairen die de koningin en andere leden van het koninklijk huis assisteren, werk- en staatsbezoe ken voorbereiden. Over de hofhouding is veel bekend. Mede door publicaties en dagboeken van hofdames en secre tarissen van Paleis Soestdijk. Maar het militaire huis is, ondanks haar opval lende kledij, altijd op de achtergrond gebleven. Reden voor het Oranje Mu seum om juist deze historie in huis te halen. Koning Willem I benoemde in 1813 zijn eerste officiële adjudant en bij de later aanvaarde grondwet werd dit vorstelijk privilege van de Oranjes nauwkeurig vastgelegd met de woorden: 'De Koning mag zijn Huis naar eigen goedvinden inrichten'. De catalogus biedt meer informatie over de symbolen en tradities. Zo wordt de functie van de versierselen van de adjudanten, de aan de rechter schouder gedragen nestor (koorden met fluitjes) belicht. Daarbij wordt ook dui delijk waarom adjudanten er uitzien alsof ze hun eigen sabel hebben inge slikt. Wie aan tafel bijvoorbeeld buigt, belandt onverbiddelijk met zijn versier selen in de soep. Uit de tentoonstelling blijkt dat de oude traditie van het mili taire huis ook hedentendage nog een belangrijk onderdeel van de hoforgani- satie is. Hoewel het huis zich niet aan de tijdgeest heeft kunnen onttrekken. De organisatie is kleiner en zakelijker geworden. Vrouwen hebben hun intre de gedaan en de adjudanten hoeven niet meer per definitie te kunnen paard rijden. Koningin Beatrix lijkt manage mentskwaliteiten van haar adjudanten belangrijker te vinden. Het Oranje Museum in Baarn is geo pend van dinsdag tot en met vrijdag van 10.00 tot 17.00 uur, op zaterdag en zondag vanaf 12.00 uur. Een leerling van scholengemeenschap Zuiderpark concentreert zich, met de rekenmachii aanslag, op het examen wiskunde. foto: milan kom i DEN HAAG Buiten het lokaal staan ze eikaars verhalen te lezen. „Wat staat hier nou?" vraagt Jasmien haast buiten adem. Suraj laat zijn ogen over zijn wat bibberig neergepende opstel dwa len. „In het begin van een examen ben je altijd een beetje zenuwachtig hè, maar later gaat het wel over", zegt hij. Er zitten nog een paar mavo eind examenkandidaten in de klas, de twee uur die ze voor de zogenoemde ste- lopdracht hebben gekre gen zijn bijna om. 'Let op', staat dikgedrukt op de omslag van het examen lbo-mavo (niveau C en D): je maakt óf opdracht A, dat wil zeggen dat je kiest voor het schrijven van een aantal brie ven functioneel schrijven heet dat óf je doet B, waar bij je een opstel moet schrijven over één van de tien gegeven onderwerpen. Ed van der Hout, leraar Ne derlands op de christelijke scholengemeenschap voor lbo- mavo Zuiderpark heeft juist gesurveilleerd. „Er moet ie mand bijzitten natuurlijk, hoe wel spieken bij deze opdrach ten niet mogelijk is". Daardoor had hij de tijd een aantal inge leverde vellen al vast na te kijken. De meeste leerlingen hebben gekozen voor het op stel. „Logisch. De beoordeling is soepeler. Een brief moet per onderdeel aan een aantal voor waarden voldoen. Zo niet, dan moet ik daar hoe dan ook pun ten voor aftrekken. Bij een op stel kan ik zeggen: niet zo sterk geschreven, maar een gedurfd onderwerp en een leuke opzet", aldus Van der Hout. Hij bladert de examens door. „Goed te doen". Minder positief is hij over het examen tekstverklaring van afgelopen maandag dat samen met de stelopdracht het volle dig centraal schriftelijk vormt. Het examen tekstverklaren bestond voor het grootste deel uit meerkeuze vragen, met daarnaast een paar open vra gen. De puntentelling was ech ter zodanig dat je een voldoen de kon halen zonder de open vragen te beantwoorden. De meesten waagden een gokje sloegen de open vragen over. Zo'n 120 van de in totaal circa 300 leerlingen („we zitten nog net aan de goede kant van de opheffingsnorm") hopen dit jaar af te zwaaien. „Er heerst een gemoedelijke sfeer onder examenkandidaten. Ook wel iets van: ik kan er nou toch niets meer aan doen", al dus Van der Hout. Van de 54 leerlingen die de stelopdracht hebben gemaakt zit ongeveer de helft de twee uur uit die er voor staan. Een paar minuten voor het eind komt Zulfiqar het lokaal uit stormen. „Veel te moeilijk!" briest hij. „En dat nu al voor de tweede keer". Vorig jaar is hij 'op het nippertje' gezakt. „Waar hebben jullie over ge schreven?" wil hij van Jas mien en Suraj weten. De laat ste heeft gekozen een verhaal te maken bij de opdracht 'Er was eens'. „Lekker fantaseren, joh. Ik heb er iets moois van gemaakt, iets erotisch....". Raishel komt naar buiten slen teren. Waar hij over heeft ge schreven? Hij heeft alle onder werpen behandeld, van één tot en met tien. Was dat niet de bedoeling dan? Ai, dat is wel even slikken. In zichzelf mompelend verlaat hij het ou derwetse schoolgebouw. Linoleumwals „We zijn bezig de boel een beetje op te knappen", roept directeur van de school C.Veerman over de herrie van een linoleumwals heen. „Daar om hebben we de examens naar een uithoek van het ge bouw verplaatst". 'Elektro techniek' staat er boven de deur naar de gang waaraan het examenlokaal ligt. In lokaal 223 wordt 's middags door het centraal schriftelijk wiskunde lbo-mavo C en D ge maakt. „Het zijn meer open vragen dan vorig jaar en dat vind ik wel goed", zegt wis- kunde-docent M. de Niet. En de verhouding tussen C en D is ook prima, de laatste net een stapje moeilijker. Maar met vraag 30 en 31 (opgave vier) van niveau C is hij niet geluk kig. De kandidaten moeten de oppervlakte van een bepaald gearceerd gedeelte van een fi guur berekenen. Te moeilijk, zoiets verwachten ze niet". Hij is met de leerlingen begaan. „Het is leuk werk, lesgeven op deze school. Je moet zorgen dat de leerlingen er ook lol in krijgen en dat begint onder meer door ervoor te zorgen dat de stof die je ze geeft hun pet niet te boven gaat". Meestal adviseren de docenten op welk niveau de leerlingen het best examen kunnen doen. „Soms adviseren we wel C, maar zeg gen we: doe er voor de zeker heid B bij, dan slaag je in ieder geval voor een niveau". Wat De Niet opvallend vindt, is dat de sfeer ditmaal wel wat „erg relaxed" is. „Ik werk hier nu vijf jaar en de laatste paar keer denk ik bij mezelf: er mag best weer eens zo'n lek kere examenspanning han gen". Examens Nederlam zijn zoek 1 Tinbergei DEN HAAG B lmo-afdeling (d-ni van Tinbergen H; voorheen onderneme lege Overbosch, in Haag, waren gisteroc de examens Nedei zoek. Ten einde raad den bij een nal school examens ge zodat de test toch worden afgenomen. Van de klacht werd ding gemaakt bij het delijk Aksiekom Scholieren (LAKS). LAKS kreeg gisterer telefoontjes over de lijkheidsgraad van examen Nederlands. De afgelopen week men bij LAKS bijn klachten binnen van lieren die examen Vooral donderdag een topdag met niet der dan 300 telefoc De klachten hadden vooral betrekking zwaarte van de exa Donderdag werd de nis op het--gebied v Duitse en Engelse ta test. Gewapend met passer driehoek komt Ben v het lokaal uit. „Niet m luidt zijn oordeel en siast begint hij voor te i hoe je de oppervlakte bovengenoemde figui paalt. Maar zelfs als vier haalt, is hij nog voor wiskunde. „Ik v< echt niet moeilijk", b hij zijn vriendjes eve andermaal. Die denker ders over. „Klets niet snapte er geen zak var DEN HAAG Hieronder volgen de goede antvyoorden meerkeuze-opgaven van de centrale schriftelijke einde> gehouden op donderdag 16 mei. De gegevens zijn verstre het centraal instituut voor toetsontwikkeling (cito), verar delijk voor de produktie van de examens. VWO Duits IC 2 A 3 C 4 A 4 B 6 B 7 B 8 D 9 11 C 12 B 13 D 14 A 15 A 16 B 17 C 18 E 19 I 21 E 22 C 23 B 24 E 25 A 26 A 27 B 28 A 29 I 31 D 32 C 33 B 34 D 35 B 36 C 37 A 38 A 39 I 41 B 42 A 43 B 44 D 45 B 46 c 47 E 48 B 49 Havo Vhbo Duits 1 D 2D 3D 4 A 5 D 6 D 7 B 8 A 9 11 C 12 C 13 B 14 C 15 C 16 C 17 B 18 B 19 I 21 A 22 B 23 B 24 C 25 A 26 B 27 B 28 B 29 31 D 32 B 33 C 34 B 35 C 36 B 37 D 38 D 39 C 41 C 42 D 43 B 44 C 45 B 46 E 47 A 48 B 49 I Havo Vhbo Engels IC 2 A 3 B 4 C 5 A 6 B 7 A 8 A 9 r 11 C 12 B 13 A 14 A 15 C 16 C 17 B 18 A 19 I 21 F 22 D 23 C 24 D 25 B 26 B 27 D 28 B 29 C 31 D 32 A 33 B 34 B 35 A 36 B 37 A 38 A 39 r 41 A 42 B 43 B 44 B 45 B 46 C 47 B 48 A 49 A Lbo (c) mavo (c) Frans IA 2 B 3 B 4 B 5 B 6 C 7 B 8 A 9 A 11 C 12 A 13 B 14 B 15 A 16 C 17 B 18 A 19 C 21 C 22 A 23 C 24 D 25 C 26 B 27 B 28 A 29 C 31 C 32 D 33 C 34 C 35 B 36 B 37 C 38 C 39 C 41 A 42 A 43 B 44 B 45 D 46 B 47 A 48 C 49 E Lbo (d) Mavo (d) Frans IC 2D 3 C 4 A 5 C 6 B 7 C 8 A 9 C 11 C 12 D 13 C 14 B 15 B 16 A 17 C 18 B 19 C 21 C 22 C 23 A 24 B 25 D 26 D 27 B 28 B 29 C 31 B 32 D 33 C 34 A 35 A 36 D 37 C 38 B 39 C 41 D 42 A 43 D 44 D 45 B 46 C 47 B 48 D 49 C Mavo (c) Geschiedenis/Staatsinrichting 1 - 2 - 3 - 4 C 5 A 6 B 7 B 8 A 9 C 11 C 12 B 13 B 14 D 15 B 16 A 17 A 18 C 19 A 21 - 22 - 23 C 24 A 25 A 26 C 27 A 28 A 29 C 31 B 32 C 33 B 34 B 35 E 36 B 37 B 38 A 39 E Lbo (d) Mavo (d) Geschiedenis 1 - 2 - 3 - 4 C 5 A 6 D 7 C 8 A 9 C 11 C 12 B 13 C 14 E 15 C 16 B 17 C 18 A 19 A 21 - 22 - 23 B 24 B 25 B 26 A 27 c 28 A 29 E 31 C 32 A 33 E 34 C 35 B 36 B 37 A 38 B 39 E Lmo (c) Warenkennis 1 D 2 C 3 B 4 C 5 C 6 C 7 B 8 C 9 C 11 B 12 B 13 F 14 B 15 C 16 D 17 D 18 C 19 C 21 A 22 C 23 A 24 B 25 C 26 A 27 D 28 B 29 A 31 A 32 B 33 A 34 C 35 B 36 D 37 A 38 C 39 B 41 D 42 A 43 B 44 A 45 B 46 C 47 C 48 D 49 B 51 B 52 B 53 D 54 D 55 A 56 C 57 F 58 D 59 C 61 C 62 D 63 C 64 D 65 C 66 D 67 A 68 B 69 C Technische zaak DEN HAAG Het kabinet ligt financieel goed op koers. Er zijn geen extra bezuinigingen nodig om het financieringstekort eind dit jaar volgens afspraak op 4,75 procent van het nationaal inko men te brengen. Dit schrijft minister Wim Kok van financiën in zijn Voorjaarsnota, het verslag van de inkomsten en uitgaven in het lopende begrotingsjaar. Bankpresident Duisenberg waarschuwde vorige maand nog dat de overheidsfinanciën sterk uit de hand dreigen te lopen. Vol gens hem ontkomt het kabinet er niet aan naast de eerder in de 'tussenbalans' en 'kaderbrief' aangekondigde bezuinigingen ook het mes te zetten in de begroting voor dit jaar. Omdat de uitga ven van vrijwel alle ministers achterblijven bij de ramingen, meent Kok echter dat extra ingrepen niet nodig zijn. Wel moet minister Ritzen van onderwijs nog een uitgavenoverschrijding van circa 800 miljoen gulden op zijn begroting zien recht te brei en. Deze tegenvaller, die zich al eerder aftekende, vloeit voort uit de herziening studiefinanciering en de Lono-regeling (uitga ven voor leerhulpmiddelen). een hond onderwerp geweest van zoveel ongeruste specula tie. Ten onrechte, bleek veel later. Maar het zijn dit soort details, die de sfeer tekenen. Annie: „Die dingen blijven je bij. Laatst vroeg iemand me, wat er bij ons allemaal in de grond was gevonden en toen moest ik goed nadenken. God, wat was het ook al weer. Ik kon het nauwelijks bij elkaar brengen". HCH. Ze wisten niet wat het was. Ze gingen naar de biblio theek en vonden ook daar nauwelijks informatie. „Wat was er nou bekend over bodemverontreiniging?" Het is nog maar tien jaar gele den. In diezelfde tien jaar is het landsbestuur er evenwel niet in geslaagd om een 'interim- wet bodemverontreiniging' te vervangen door een definitie ve wetgeving. Bij de overham diging van het boek aan Ria Beckers liet Annie Gelder- blom niet na daar fijntjes op te wijzen. De voorvrouwe van Groen Links stemde van harte in met die kritiek, zij het met de kanttekening, dat het 'ont zettend gecompliceerd is'. Maar verder volop begrip. De wet is nog in de maak, de kaders zijn globaal geschetst, de Kamer heeft er zijn eerste reacties op gegeven. De vrou wen uit het boek vrezen ech ter, dat de wet nog altijd niet ver genoeg gaat. En ze vonden de Groen Links-leidster in zo'n zelfde stemming. Hoe moeilijk dat ook in wetster- men te omschrijven zal zijn, Ria Beckers stemde er mee in dat er een 'goede regeling moet komen als het om de psycho-sociale gevolgen gaat'. Maar overschat onze macht in deze niet, voegde ze er met veel gevoel voor politieke rea liteit aan toe. Bij de overhan diging van het boek lieten ook fractievertegenwoordigers van D'66 en PvdA zich zien. Aan dacht heeft het kennelijk wél. Duidelijkheid De samenstelling van het boekje vergde veel tijd. Het idee dateert al van vijf, zes jaar geleden. De interviews zijn gemaakt met de moeders van gifwijken in Dordrecht, Maassluis, Bu- del, Lekkerkerk, de Kempen en Gouderak. Het idee kwam van het Zuid-Hollandse Bu reau voor Welzijnsexpertiese. Het was een gevolg van de be trokkenheid van dit bureau bij de regelmatige ontmoetingen, die bewoners van gifwijken met elkaar hadden. Om erva ringen uit te wisselen en tac tieken te bespreken. Het plan voor het boekje sloeg aan. Voorlichting naar buiten, daar was behoefte aan. Annie: „Niet om het zielige slachtof fer te spelen, dat is het laatste wat ik wil, en zo voel ik het ook niet. Wel om duidelijk te maken, wat het is". Diny had al snel de ervaring hoe moeilijk dat is, het duide lijk te maken: „Wij vonden al tijd, dat we zo rijk waren met al die groente en dat fruit uit de eigen tuin. Dat je niks meer uit je eigen tuin kon eten, daar was ik kapot van. Dat kan niet waar zijn dacht ik. Op de voorlichtingsavond van de ge meente heb ik nog gevraagd: en m'n bessenjam dan, die ik zelf heb ingemaakt? Ik weet nog, dat ik daar om uitgela chen ben". 'Aanstellers' De buitenwacht jbleef er ver buiten. De bewoners hoorden verbaasd hoe ze voor 'aanstel lers' werden uitgemaakt en voor mensen, die de gelegen heid te baat namen om de overheid geld uit de zak te kloppen. Giny: „In het begin sprong ik daar bovenop. Ik be gon nauwkeurig uit te leggen wat er hand was. Waarom we dat allemaal deden. Later kreeg ik iets van laat maar, ze weten niet beter". Dat strekte zich uit tot en met de politiek. Annie Gelderblom maakte tijdens de uitreiking van het boekje van de gele genheid gebruik om dat ook nog te bestemder plaatse te de poneren, nu ze Ria Beckers toch sprak. Later vertelt ze aan Beckers: „Ik begrijp, dat politici vaak zakelijk bezig zijn. Ik heb er begrip voor, dat ze hun emo ties niet kunnen tonen. Maar toch zouden politici zich meer moeten verdiepen in de zaken, die bewoners van een gifwijk bezig houden. Het deed me wat, toen onlangs de Overijs selse milieugedeputeerde Van Rossum afscheid nam en toen zei, dat de bestuurlijke afwe ging om de woningen in Old Ruitenborgh (in Hengelo,red.) af te breken hem emotioneel veel had gedaan. Ook de Hen gelose milieuwethouder nam onlangs afscheid en zei pas toen, dat hij vond dat het rijk kortzichtig had gehandeld en dat hij er nog altijd mee zat, als hij in de wijk kwam". Hanco de Baas, van de Stich ting Nederland Gifvrij, kan er aan toevoegen, hoe het de be trokkenen kennelijk blijft emotioneren. De doop van het boek had drukker bezocht kunnen worden. Hij vertelt: „Er zijn veel vrouwen niet, hoewel we ze uitgenodigd heb ben. En weet je waarom niet? Ze willen niet. Ze hebben de buik er van vol. Ze denken, dat ze het niet kunnen hebben om er weer mee geconfron teerd te worden". Annie Gelderblom had het al gezegd in haar kleine, maar kraakheldere toespraakje: „Hoe lang het nog in mijn le ven zal blijven? Er is geïso leerd, niet gesaneerd. De uit gevoerde isolatie is volgens een nog niet beproefde metho de. Ik zal dus tot in lengte van dagen geconfronteerd blijven met beheersing en controle. Onlangs is er bij een controle een ruime hoeveelheid olie aangetroffen en een nieuwe stof. Zink. Dat houd je alert. En alert moet ik blijven. Maar het gif zal ook niet uit mijn le ven verdwijnen, omdat ik niet weet of mijn gezin en andere bewoners van de wijk gezond- heidsricico's hebben opgelo pen. Als je wat krijgt, hoe weet je dan of dat niet kan hebben meegespeeld". Drie vrouwen. Alle drie des tijds, en wat minder intensief nu nog, actie voerend. De mannen deden de techniek, de vrouwen bekommerden zich om de consequenties: „Als huisvrouw zit je er 24 uur per dag op". Waar de vrouwen in de acties een rol speelden, was dat voor- Terwijl de bewoners nog in hun huis zitten, is men bezig met het afgraven van de grond onder de woning in de tuinen. In dit geval in de zaanse wijk Rooswijk. foto: anp SUSKEENWISKE HET WITTE WIEF Idoor BERT DIPHOORN DEN HAAG Over le ven op gif. Dat is de titel van een boekje, dat deze week is uitgekomen. Het bundelt de ervaringen van vrouwen, van moe ders, in gifwijken. Het eerste exemplaar is deze week aangeboden aan Ria Beckers. Een pocket vol ervaringen van vrouwen, die het meemaakten, be doeld voor vrouwen én mannen, die het nog mee zullen maken. Op dezelfde dag, dat het boek je ten doop werd gehouden, woensdag, onthulden de me dia, hoe de gemeente Alphen aan den Rijn en de provincie Zuid-Holland debet waren aan illegale stortingen van stoffen. Of de duvel er mee speelt. Annie Gelderblom is de enige bewoonster van een gifwijk in de redactieraad, die het boekje 'Over leven op gif' samenstel de. De rest van de raad bestaat uit meelevende deskundigen- /niet-bewoners. Ze is trouwens ook één van de tien geïnter viewde vrouwen. De inter views zijn de rode draad van het boekje, waarin verder veel feitelijke informatie. Gelderblom: „Het ergste? Die branden; toen die veertig wo ningen leeg waren en een of andere gek er lol in had brand te stichten. We werden bang. Als ik in de buurt een sirene hoor, heb ik nog iets schrikke rigs". Giny Wigger: „Ik denk toch, dat we er allemaal iets aan hebben overgehouden. Dat be doel ik niet dramatisch hoor, maar het heeft een stuk van je leven beheerst". Giny hielp interviews maken en is zelf Óok een geïnterviewde. „We woonden net buiten de sane- ringsgrens. Helemaal naar ónze zin. We hadden echt het idee, dat we hier niet weg wil den. Maar we kwamen letter lijk achter de hekken terecht. Ik kreeg toen iets van: dit kan niet meer, nu moeten we ver trekken". Het gezin verhuisde. Diny Wolbrink, over het be gin: „Als er wat was, kwam er een brief van de gemeente. Al tijd 's morgens. Daar zat je dan de hele dag mee. Niemand, die er verder wat aan deed. Alles raakte verstoord. Je bent maar een gewone huisvrouw. Nou ja, gewoonMaar als er in een betaalde baan dingen wor den verstoord, dan worden er maatregelen genomen. Dat ge beurde hier niet". Diny stelde zich meteen actief te weer. Zij ging de boer op, om duidelijk te maken wat er in de buurt eigenlijk aan de hand was. Ze hield lezingen. Op scholen, voor verenigingen. De Wol- brinks wonen net. buiten de gifgrens. Nog altijd. Hun huis bleef staan: „Bij ons in de tuin kwam het bordje, einde sloop- gebied. Verschrikkelijk vond ik dat". al als intermediair. In vrijwel alle gevallen vertaalden ze de bestuurlijke, ambtelijke en technische zaken voor de wijk en brachten ze de gevoelens uit de wijk over naar de auto riteiten, blijkt uit onderzoek van Fredy Roelofsen. Namens de Stuurgroep Vrouweneman cipatie Zuid-Holland trok zij de wijken in, ondervroeg men sen en trok haar conclusies. Ze verwerkte dat in een rapporta ge en studeerde op haar bevin dingen af. Ze vond de vrou wen overigens maar zeer ten dele in de 'officiële comité's'. De bewonerscommissies van de toen getroffen wijken tel den samen 129 mannen, tegen over slechts 29 vrouwen. Dit mede ten bewijze van het feit, hoezeer bodemverontrei niging toch als technische aan gelegenheid werd en wordt beschouwd. „Dat is in dit boekje heel inzichtelijk weer gegeven," prees Roelofsen. De drie vrouwen, die aan deze uitgave meewerkten en open hartig hun ervaringen uit de doeken doen, hebben inmid dels afstand kunnen nemen. De klus is in hun wijk ge klaard. Niet naar tevreden heid, maar toch: de druk is van de ketel. De wijk is 'be heerst'. Niet gesaneerd. De Wolbrinks zijn nog altijd bezig de schade verhaald te krijgen. Vooral de niet-mate- riële. Maar die niet-materiële schade bleef grotendeels onbe grepen. Terugkijkend delen de drie vrouwen de mening over veelvuldig onbegrip Giny: „Je kan dat gevoel ook moeilijk overbengen. Het is iets, dat je mee moet maken om het te kunnen aanvoelen. Als je hoort, dat de zandbak, waar je kind altijd speelde, zo wat de zwaarst verontreinigde plaats is van de buurt, hoe moet je dan duidelijk maken, wat er door je heen gaat". Paniek Er is wel een geval, waar ze achteraf om kunnen lachen. De dood van een, hond in de buurt. Zelden is de dood van

Leidse Courant | 1991 | | pagina 4