oop en wanhoop kenmerken ie voetbaljaargang van UVS geselecteerd jeugdtennis: overbodig of onontbeerlijk? li £eidóe Soiwcwit" 'finale ZATERDAG 18 MEI 1991 PAGINA 35 ÏIDEN - De prestaties van UVS de afgelopen jaargang zijn het st te vergelijken met de stand rnAn de dollar. Beiden zijn aan he- schommelingen onderhevig. Leidse voetbalsupporters heb- ogn het hele seizoen gebalanceerd ssen hoop en wanhoop. Vooral de Kikkerpolder schuifelden de luwwitten te vaak als verlamd er het veld terwijl in uitwedstrij- n bij vlagen iets werd geprodu- eeterd dat op hoofdklassevoetbal 1W< :k. Door dit chronische gebrek "In evenwicht staat UVS maandag Amsterdam voor de moeilijke ik om de hoogste zondag ama- rstatus te prolongeren. Alleen overwinning tegen AFC kan adatie naar de eerste klasse rkomen. geschiedenis lijkt zich door deze ont- keling te herhalen. Twee jaar geleden en de twee clubs ook tot elkaar ver- rdeeld in de hoofdklasse. AFC trok :n in de Kikkerpolder aan het langste Q(jd en het is voor het voetbal in Leiden i hopen dat tafereel zich niet op het pasisterdamse sportpark 'Goed Genoeg' Pasl herhalen. Degradatie van UVS zou ör het voetbal in Leiden wel eens ver dikkende gevolgen kunnen hebben. j,8 Leegloop op. g jnder hoofdklasser zou de Sleutelstad aajnaken kunnen krijgen met een verde er'leegloop van het aanwezige talent. Naast de concurrentie van de intensief scoutende betaalde voetbalclubs (FC Den Haag en Sparta) vormt ook de aan trekkingskracht van de clubs uit het za terdagvoetbal een belangrijker factor in de uitholling van het voetbal in Leiden. Lugdunum-topscorer Edwin Verhoogt is dit seizoen de eerste Leidenaar die al kenbaar heeft gemaakt de overstap naar het zaterdagvoetbal te maken (Katwijk) en het is niet onwaarschijnlijk dat meer spelers zijn voorbeeld zullen volgen. UVS heeft dit proces lang kunnen tegen houden - alleen Marcel Valk vertrok naar FC Den Haag - maar het is nog maar de vraag of degradatie naar de eer ste klasse niet het laatste zetje voor spe lers als Arthur van Orssagen en Gerry Jansen zou zijn om de Kikkerpolder te verruilen voor de voetbalmaffe duin-en bollenstreek. Voorlopig blijft het alle maal nog koffiedik kijken maar het te kent het belang van de wedstrijd van maandag tegen AFC. T eleurstellingen UVS-trainer Ruud de Groot blijft on danks deze sombere perspectieven zelf vertrouwen uitstralen. Na de 2-0 over winning tegen DCV verkondigde hij op timistisch. „Voor mij staat het vast dat we volgend jaar weer in de hoofdklasse spelen". Ondanks dit zelfverouwen moet de Leidse oefenmeester het gevoel heb ben gehad het hele seizoen met een zak cement op zijn rug gelopen te hebben. De vele teleurstellingen van de afgelopen voetbaljaargang moeten De Groot menig slapeloze nacht bezorgd hebben maar het pleit voor hem dat hij erin geslaagd is een ploeg die in het begin van het sei zoen bestond uit elf pionnen die als af zonderlijke eilandjes fungeerden om te vormen tot een team dat bereid is te knokken voor de punten. De Groot: „We hebben dit seizoen te maken gehad met teveel ups en downs. De krachtsver houdingen in de hoofdklasse zijn zo ge ring dat een ploeg zonder doorzettings vermogen, inzet en motivatie het kind van de rekening wordt. Vooral voor de winterstop vond ik veel te weinig van deze eigenschappen bij UVS terug. Vooral in de thuiswedstrijden lieten we ons als een mak schaap naar de slacht bank leiden". Verwachtingen De doelstelling van UVS na de promotie van vorig seizoen was om zich te mani festeren als een blijvertje in de hoofd klasse. Daartoe was ook alle aanleiding want de blauwwitte selectie werd danig versterkt. Het vertrek van Marcel Valk werd gecompenseerd door de komst van gelouterde spelers als Aad Andriessen (Sparta), Frank Roosa (SVV), Wout Holverda (Haarlem), Rob Dorlas (ODB) en Duncan Alberga (Roodenburg). De verwachtingen waren dan ook hoog ge spannen in de Kikkerpolder maar on danks een goede voorbereiding slaagde UVS er niet in om zich te manifesteren in de hoofdklasse. De Leidse ploeg zat vanaf de eerste wedstrijd in de hoek waar de klappen vielen en de degradatie hing al in een vroeg stadium als een zwaard van Damocles boven het hoofd van de De Groot-equipe. Om het tij te keren besloot de Leidse oefenmeester de spelstijl van zijn ploeg aan te passen aan de instelling waarmee het merendeel van de clubs in de hoofdklasse de wedstrij den in hun voordeel proberen af te slui ten. Het voorkomen van een doelpunt en gokken op een treffer uit een tegen aanval is de simpele maar effectieve tac tiek waar de collega's van De Groot hun spelers het veld mee in stuurden. Het ge volg van deze ontwikkelingen is dat het merendeel van de wedstrijden in de top van het zondagvoetbal nauwelijks het aanzien waard zijn. Maar de punten tel len en de winnende trainer heeft het ge lijk aan zijn kant. De veranderde tactiek gekoppeld aan de wilskrachtige houding van de Leidse spelers begonnen punten op te leveren. Instelling Kenmerkend in dit verband was de 2-1 overwinning van UVS op WFC uit Wor- merveer. Na een snelle achterstand ston den negen Leidse spelers - Andriessen en Van Dam waren uit het veld gestuurd - voor de moeilijke opdracht ongeschon den uit Wormerveer te vertrekken. En dat lukte dankzij een voor UVS ongewo ne verbeten instelling waarmee de ploeg blijk gaf door te hebben op welke manier het degradatiespook veijaagd dient te worden. De uitgangspositie van UVS voor het duel tegen AFC is niet gunstig. De Am sterdammers hebben aan één punt ge noeg om zich te handhaven terwijl de blauwwitten moeten winnen. Het lijkt op voorhand een zeer moeilijke klus te gaan worden maar de Leidse ploeg heeft geluk dat AFC zich dit seizoen zeer wis selvallig manifesteert. De ploeg uit Am sterdam Zuid heeft een zeer turbulent seizoen achter de rug waarbij men geheel tegen het karakter van de club in de con flicten rond trainer Pim van der Meent buiten de muren van 'Goed Genoeg' uit vocht. De lucht lijkt nu wat opgeklaard maar een gemotiveerd UVS moet in staat zijn het aantal Amsterdamse hoofdklassers tot één te beperken. De Groot: „Er rest ons maar een ding win nen en dat gaat lukken daar ben ik van overtuigd". 35 WEEKVIJVER WERKT IN HILLEGOM TITELSTRIJD AF ^jith Verhoeff is bij de titelstrijd voor de jeugd van het district Leiden kanshebster l\ de - - erepalm in de categorie tot en met 16 jaar. her I FOTO: HENK SNATERSE LEIDEN - Als morgen de onder scheidingen worden overhandigd aan de titelhouders in de diverse leeftijdscategoriën van de districts jeugdkampioenschappen is de zes entwintigste editie van deze in Hil- legom verspeelde Leidse titelstrijd ten einde. Eén gevecht zal zonder aarzeling doorgaan, die over het bestaansrecht van het geselecteerd jeugdtennis. De thans zo succesvol le Nederlandse top komt immers voort uit die groepering jeugdige sporters van enkele of meerdere seizoenen terug. Dat een kampioen ook als kampioen ge boren moet worden is een duidelijke zaak. Alle investeringen in tijd, moeite en geld zijn zinloos als het betrokken jeugdige talent gewoon toch niet wil. Be zieling is hier het gevleugeld woord, het moet oprecht van binnenuit komen. Elke teleurstelling wordt een uitdaging de opgeworpen horde de volgende maal wel te nemen. Berusting wordt rap gewij zigd in ijver, woede wordt onmgezet in nuchter nadenken over de gekozen doe len. Als de eigenschappen van een kam pioen niet aanwezig zijn, zal ook niet als een kampioen gewerkt en gepresteerd worden. Echter een kampioen wordt ook gemaakt, moet gevormd worden. En, vaak helaas voor de topper in spé, hij of zij kan het niet alleen. Deskundige steun en begeleiding is een voorwaarde. Tennisschool De oplossing die vooral de laatste jaren geboden wordt voor training en begelei ding heet de tennisschool. De eenvoudi ge hal, het multi-functionele centrum en stellig elke zich respecterende tennisle- raar beschikt tegenwoordig over een op leidingsinstituut. De markt is feitelijk al weer verzadigd en toch rijzen nieuwe scholen als de bekende paddestoelen uit de grond. Een lastige keus voor het jong talent, eh met name dan voor de ouders, die de benodigde pecunia op tafel moeten brengen. Een keus, die volgens Frits Don eenvoudig is. De bekende Wa- teringse coach gaf tijdens een symposi um op het Arnhemse CIOS, dat hij eind maart tezamen met zijn even bekende collega's Henk van Hulst en Auke Dijk stra verzorgde, een kort antwoord. „De ouders kiezen gewoon voor de beste". Don verzuimde evenwel te vermelden, wie die kanjer onder scholen en trainers dan wel is. Daarbij is ook nog niet dui delijk of de tennisschool de topper, dan wel de topper de school en haar leraar zal maken. De trainingen van het geselecteerd jeugdtennis binnen de districten zijn niet te omschrijven als tennisschool. Volgens Stanley Franker echter moeten de dis tricten als tennisscholen en derhalve met totaalprogramma's gaan werken. Van de bondscoach stamt echter ook de uit spraak, dat districten een goede samen werking moeten aangaan met de be staande instituten en de privé-leraren. Een tegenspraak, die de keuze voor de ouder van de aspirant-topper alleen be moeilijkt. Jeugdselecties en bondstrai- ningen bestonden al, voordat de eerste echte school werd opgericht. Ze hebben, ondanks het feit dat thans de grote na men aan bekende tennisinstituten zijn verbonden, hun waarde met toppers als Haarhuis, Koevermans, Siemerink en Krajicek en Eltingh meer dan eens bewe zen. En dat is weer iets, wat slechts wei nig opleidingsinstituten als onderwerp naar voren kunnen brengen. Anderzijds is de tennisbond een groot en daardoor ook log orgaan, waardoor de effectief werkende tennisschool sneller resultaat zal kunnen hebben. Continuïteit Deskundige steun en begeleiding is een voorwaarde voor het tot stand komen van goede prestaties en het ontwikkelen van een topper. Toevalstreffers komen voor, maar in veruit de meeste gevallen moet continuïteit gegarandeerd zijn om daadwerkelijk tot resultaat te komen. Het geselecteerd jeugdtennis in de dis tricten en derhalve ook in Leiden biedt dit belangrijke aspect. De afgelopen maandag tijdens de voorjaarsvergade ring van het district als opvolger van de aftredende Hilda van den Haak benoem de Henk Brouwer stelt, dat „twee jaar geleden al een lijn is uitgezet met een nieuw beleidsplan. Dat plan werd door de verenigingen goedgekeurd en het team van commissieleden gaat daar ook mee voort. Hilda heeft veel werk verzet, maar werkte ook binnen dat team. Daar mee is de continuïteit gerealiseerd. Wel licht, dat met een nieuw gezicht er in de toekomst iets veranderd. Voorlopig gaan we eerst de communikatie met de clubs en hun tennisleraren verbeteren. De ver gadering heeft de verhoging van de vere nigingsbij drage aan het district geodge- keurd. De jeugd krijgt daarvan een flink gedeelte. Voor de organisatie is dit geld belangrijk, je kunt je beleidsplan gaan uitvoeren". Net als de tennisschool heeft ook het district zijn voortrekkers nodig. De na tionale jeugdranglijsten geven daarvan echter geen florissant beeld. Leiden wordt in de oudste categoriën niet of nauwelijks vertegenwoordigd, maar vleit zich in de jonge leeftijdsgroep in de hoop, dat daaruit eens een opvolger voorkomt van niet alleen de absolute held. Jan Siemerink uit Rijnsburg, maar ook van de tot de landelijke subtop doorgedrongen en thans bij hoofdklasser Dekker Tennis spelende vroegere kampi oenen, Michael van den Berg (1980 in t/m 12, 1981 in t/m 14 jaar) en Margot van Overloop (in 1984 zowel t/m 16 als t/m 18 jaar). De niet meer in het district Leiden spelende Ingelise Driehuis, die tussen 1979 en 1983 ongeslagen bleef en in januari het hoofdtoernooi van de Au stralian Open behaalde, en Kees-Jan Schuilenburg, die tussen 1980 en 1986 de meeste districtstitels veroverde, te weten zeven, hebben .eveneens een goede voorbeeldfunctie. De concurrentie in de strijd om de ere plaatsen is drastisch toegenomen. Inter nationaal reizen jeugdploegen uit soms de meest onbekende landen onder lei ding van coaches de wereld rond. De concurrentie wordt zelfs opgezocht als basis van de ontwikkeling van het natio nale talent. Wereldranglijsten worden verspreid met meer dan duizend namen op die ranking. Het zij gezegd, de con currentie is Nederland bestaat meer tus sen het district enerzijds en de scholen en coaches anderzijds. Maar ook naar het tennis in de top toe is sprake van verschil in visie en aanpak tussen de sec ties jeugdtennis en toptennis. Het bete kende voor hardwerkende landelijk jeugdvoorzitter, Eva Haslinghuis, het be schikbaar stellen van haar functie. De broodnodige steun, vooral in geld om het jeugdtennis te bevorderen werd niet verworven. Jeugdtennis, waaruit in haar door velen gedeelde visie steeds op nieuw speelsters en spelers moeten voortkomen, die elkaar sportief bestrij den en opjagen tot grote hoogten. Maandag tijdens de voorjaarsvergade- ring van het district Leiden waren voor al de kleinere verenigingen een groot voorstander van de verhoging van de districtsbijdrage, waarvan het grootste gedeelte naar de jeugd zal vloeien. Het lijkt een eerste belangrijke stap naar het creëren van een gezonde concurrentie binnen trainingsgroepen, waarin de vol ledige Leidse jeugdselectie tot een kweekvijver is gebundeld. Dit samen gaan is onontbeerlijk om de crème de la crème boven te laten komen drijven. De kweekvijver, die vroeger zo gewoon was en waaruit de huidige Nederlandse top zijn ontstaan heeft te danken. Geselec teerd jeugdtennis is zeker niet overbo dig, overigens net zo weinig overbodig als de tennisschool en de privétrainer. In een bepaalde leeftijdsfase en in de juiste dosering zijn ze naast elkaar staand en elkaar aanvullend en steunend onont beerlijk. NiP Onder redactie van Kees van Kesteren entunon laatste weken van mei zijn in de voet- adi wereld altijd bijzonder spannend. De ten voor de officiële sluiting van de ff rschrijvingsperiode gonst het in de Co dse regio altijd van ae geruchten. Me- ceI voetbaltrainer is in deze periode zijn e1 'die aan het doorlichten en probeert zwakke plekken aan te «vullen. Met aantal aantrekkelijke voorwaarden 25 ie achterzak gaat men dan op stap en 'den spelers benaderd. Vooral bij de Jers die dit seizoen bovenaan het lijs- llel van topscorers staan zal de telefoon elmatig rinkelen. De topschutter van c'n tfunum, Edwin Verhoogt, is de eerste u ve rij van goaltjesdieven die een over- i maakt. Mark Ens is een andere Im die in geruchtencircuit steeds va- de ronde aoet. De 21-jarige spits van Lisse die iedere week als een Centu- -tank door de vijandelijke linies gt lijkt aan zijn laatste seizoen op Specke bezig. Gezien de ingewikkel- 'tructuur van de fusieclub - waarbij sponsorgelden over de zaterdag-en iagafdeling verdeeld worden - zal het \eilijk worden Ens voor Lisse te behou- Maar misschien dat de nieuwe trai- L Ruud Bröring er in slaagt de aanpak van Hutspo(r)t wachten vol spanning ae ontwikkelingen af. Nacompetitie De instelling van het systeem van perio- detitels waarbij door middel van een na- competitie alsnog promotie kan worden afgedwongen is voor veel clubs zeer aan trekkelijk. Er kleven dan ook vele voorde len aan deze opzet. De competitie blijft vaak tot de laatste speeldag boeiend en een slechte periode van een club door schorsingen of blessures hoeft geen desa- streuse gevolgen te hebben. Een nadeel is echter ae onrechtvaardigheid van het sy- steem. Een voorbeeld. In de tweede klas se zondag mogen degradatiekandidaten VELO en Roodenburg strijden om een plaats in de eerste klasse terwijl het als derde geplaatste ADO met lege handen bleef staan. Maar gelukkig is er in het voetbal ook nog zo iets als rechtvaardig heid want Roodenburg werd door Spar taan '20 met de neus op de feiten ge drukt. De 6-0 nederlaag maakte nog eens duidelijk dat de Leidse ploeg niets in de eerste klasse te zoeken heeft. Promotie De bieromzet van de clubs op het Leidse sportpark De Vliet moet de ken flink gestegen zijn. VTLgaf cloor het kampioenschap in de afdeling zondag een aanzet tot een feestje en de buur clubs Sleutels en VNL volgden het goede voor I FOTO: HENK SNATERSE beeld en dwongen via de nacompetitie promotie af. Een opmerkelijk verschijnsel omdat nog niet zo lang geleden serieus door de Vlietclubs werd nagedacht om de krachten te bundelen. De beperkte fina- c'iële middelen en de geringe aanwas van leden vormden de aanleidingen voor de fusiebesprekingen. De sportieve successen schuiven dit proces voorlopig weer op de lange baan. Maar het lijkt zeer waar I FOTO: ANDRE VAN HAASTEREN motie de realiteit de clubs weer rond de tafel zal dwingen. Maar dat men daar voorlopig niet aan wil denken vinden wij van Hutspofrjt niet meer dan logisch.

Leidse Courant | 1991 | | pagina 35