Ijral bézig moet liven, maar dan f liefst met Me-tijdsclubjes, 3 p ZATERDAG 18 MEI 1991 li mal Ie Opa is boos! En oma pikt het ook niet meer. De jongste bezuinigingsronde van het kabinet in de sector 'bejaard en gehandicapt' heeft een storm van protest doen opsteken. Aanstaande donderdag willen de ouderenbonden samen met de Gehandicaptenraad een protestbijeenkomst beleggen op het Binnenhof in Den Haag. Of zij er in zullen slagen veel mensen op de been te brengen moet nog worden afgewacht, maar in elk geval wacht de Residentie een unieke gebeurtenis: het grijze front maakt een vuist. r heeft nog eerd dat je DE GRIJZE VUIST hebben er ons leven lang voor gewerkt, waarom wordt er nu dan zo met ons gesold? Dat is een heel ander verhaal dan je vroeger hoorde". nd j *1 PAUL KOOPMAN ,pN HAAG - Hoe overzichtelijk was Mijd waarin dankbare oudjes hun da- ki sleten aan de waterkant, op bankjes het park en in bejaardencentra met ibelende namen als 'Deo Volente' of ^ondrood'. Af en toe was er een bus- ';je of een rad van avontuur, daar d dan nog lang over nagepraat. Er wc ;d genoten van de oude dag en opa 10l;tte nog gewoon opa en was bejaard, ©f wie bejaard was, die was meestal ook L< gebrekkig, maar kón toch nog een eboel: lopen zonder stok, lezen zon- ird bril of kienen als de beste, z^e anders moet een zedenschets van Aojaren negentig er uit zien. Opa heet ).- enwoordig 'oudere oudere', woont in appartement of aanleunwoning en itelt in zijn vrije tijd wat aan een -cc motor, zijn grote liefde, of traint kuitspieren voor die nieuwe winter- irtvakantie. Wie het waagt op te mer- 1: „Wat bent u op uw oude dag nog nig", kan een oplawaai krijgen. Oma :ft het kienclubje verruild voor een iecomité en volgt daarnaast een deel- lcursus econometrie, t zijn natuurlijk twee stereotypen: de Dguit wat sikkeneurige maar nooit op- ndige bejaarde van de jaren zeventig de assértieve vitale 'senior' van de ja- negentig/Maar toch heeft zich tussen re uitersten haast ongemerkt een Mei revolutie voltrokken. Na de jongeren, vrouwen en de minderheden emanci- en ook steeds meer de ouderen. „Je iet toch niet denken aan een rustige de dag", verzucht een 83-jarige oud- ecteur in een advertentie van een gro- pensioenverzekeraar, nonchalant leu- nd tegen zijn in discokleuren gespoten fplank. Het is de nieuwste reclames- ;an: Wie oud is, die wil wel! 'eweging c zou willen spreken van een hele uwe sociale beweging", zegt Manda pil (55), oprichtster en drijvende icht achter het 'Comité tegen Leef- isdiscriminatie' in Maassluis, tevens ief in de plaatselijke ouderenbond, ^at je ziet is dat er van onderop een. e nieuwe categorie ouderen is komen zetten, een groep waar ik zelf deel van maak. Het is een generatie met een der verleden, andere verwachtingen een heel andere instelling. Strijdbaar- r, mondiger en assertiever. Wij nemen fet meer alles voor lief, willen vooral tief meedoen in de maatschappij. Dat jtst wel eens met de generatie van zo'n i tot 75 jaar, die nog geleerd heeft dat vooral bézig moet blijven maar dan (t liefst met tuinieren, bejaardenzwem- in en in vrije-tijdsclubjes. Maar onze iviteiten werken ook aanstekelijk. Je t tegenwoordig steeds meer ouderen (bestuursfuncties". (of. dr. C. Knipscheer (50), hoogleraar jciale gerontologie (ouderenleer) aan de rije Universiteit in Amsterdam, kan 3l|t verhaal van Manda wel bevestigen. leeds minder Nederlanders brengen 9ln oude dagen in een sleetse sleur 3 jor, meent hij. De rebelse en sterk peiende club 'jongere ouderen' lijkt 'Pfeeds meer 'oudere ouderen' op te por- jip. „In de ouderencultuur doen zich ra- fcale veranderingen voor", constateert ►efj. „Eigenlijk zie je dat dé bejaarde niet lrfer bestaat. Over enkele jaren zal je pnen de groep ouderen van tussen de aö en 75 jaar net zoveel culturen en wel- jjindsklassen aantreffen als nu in de *pep jongeren tussen de 25 en 35 jaar". ouderenbonden, die tegenwoordig [2^k hun poorten openen voor burgers je nog maar nét Abraham hebben ge- ■n, durven het daarom aan een wat ac- tivistischer beleid te voeren. „We zijn druk bezig onze leden te mobiliseren voor de demonstratie in Den Haag, maar het is natuurlijk kort dag want de Kamer vergadert al op 23 mei over de ingrepen in de AOW en Algemene Wet Bijzondere Ziektekosten", zegt secretaris Elsbeth Barnard (61) van de ouderen bond ANBO (196.000 leden) strijdlustig. De inderhaast belegde demonstratie moet een eerste signaal van grijs protest worden, tesamen met de Gehandicap tenraad en een heel scala aan patiënten organisaties. Elsbeth: „Samen hebben de drie ouderenbonden 470.000 leden en wat heel opmerkelijk is: alle bonden boeken de laatste jaren weer ledenwinst. De enige handicap die wij hebben is dat ouderen niet kunnen staken, zoals het spoorwegpersoneel bijvoorbeeld. Maar dat neemt niet weg dat we een vuist kunnen maken. Ik hoor steeds meer ou deren zeggen: we hebben er ons leven lang voor gewerkt, waarom wordt er nu dan zo met ons gesold? Dat is een heel ander verhaal dan je vroeger hoorde". Ook de gehandicaptenorganisaties heb ben hun aanvankelijke schroom voor een optocht van kreupelen en gekwet sten overwonnen. Johan Havenstroom, directeur van de Algemene Nederlandse Invaliden Bond (ANIB, 17.000 leden) maakt wel één uitzondering: „Als het aan mij ligt gaan we niet met bedlegerige patiënten naar het Binnenhof. Dat levert misschien fraaie plaatjes op voor de pers, maar ik vind het te heavy, te senti menteel. Rolstoelers zullen er wel zijn. Als ik de telefoontjes in herinnering roep die ik heb gekregen, dan denk ik dat de actiebereidheid heel groot is. Men is echt woedend over de bezuinigingen. Met name de halvering van de vervoerskos tenvergoeding is hard aangekomen. Men heeft het gevoel weer achter de gerani ums gezet te worden, met een kleedje over de knieën en dan maar kijken naar het verkeer in de straat. Een invalide vrouw uit Zeeuws-Vlaanderen die dank zij deze vervoerskostenvergoeding nog elke twee weken haar beste vriendin kon bezoeken zei tegen me: „Laat ze nu maar met een spuitje langskomen, zo hoeft het van mij niet meer". Ik weet dat het een extreem verhaal is, maar het zegt toch wel wat". Rietje Krijnen, woordvoerster van de Gehandicaptenraad verwacht een grote opkomst bij de demonstratie van jong én oud. „Ik werk hier nu al ruim vijf jaar, maar dit heb ik nog nooit meege maakt", zegt ze. Meteen nadat de staats secretarissen Heerma (volkshuisvesting), Ter Veld (sociale zaken) en Simons (volksgezondheid) hun plannen bekend hadden gemaakt begon op het hoofd kwartier in Utrecht de telefoon te rinke len. Rietje: „Ik heb hier nu al zes velle tjes A-4 liggen met namen van mensen die ons hebben gevraagd: alsjeblieft or- ganiséér iets. We willen de straat op! De lethargie is doorbroken. Wat erg veel in druk op me gemaakt heeft is dat ook de doorgaans zeer timide leden in actie wil len komen. De mensen die altijd reage ren met: ,?Dit kan er ook nog wel bij, we gaan er niet van dood", zeggen nu: „het gaat te ver, er is een grens". Het bij een demonstratie samen optrek ken van bejaarden en gehandicapten vindt hoogleraar Knipscheer opmerke lijk, aangezien een deel van de bezuini gingen op gehandicaptenvoorzieningen (o.m. stookkostentoeslag, de beroemde verhoogde toiletpot) weer ten goede komt aan de voorzieningen voor oude ren. „Ik heb onvoldoende inzicht in de maatregelen om precies te kunnen be oordelen hoe de belangen liggen en hoe terecht de verontwaardiging is. Maar het is een feit dat bezuinigingen voor grote groepen ouderen én gehandicapten hard kunnen aankomen. Zo'n dertig procent van de 65-plussers moet toch van een minimum-aowtje (ruim duizend gulden per maand) zien rond te komen. Daar staat weer tegenover dat er ook een flink groeiende groep zeer welgestelde oude ren is, van de categorie die aan het Leid- seplein een appartementje van zes ton koopt en drie keer per jaar een exotische reis boekt. Of zij zich nou zo getroffen voelen door deze maatregelen betwijfel ik". Grijze golf Het herwonnen zelfvertrouwen van de ouderen uit zich ook in een brede stroom publicaties en congressen over het thema 'De grijze golf, waarmee dan gedoeld wordt op de gevolgen van het vergrijzen van de bevolking. Ze lijken tegenwicht te willen bieden aan de popu laire opvatting dat met de ouderdom ook de gebreken komen, de dementie en het verlies van tafelmanieren. „Symposi um rekent af met negatief imago derde levensfase", kopt Trouw boven een ver slag. Doctoranda Froukje Hofstede (68) rekent in een scriptie af met het voor oordeel dat de ouderenbeweging een conservatieve kracht in de samenleving is. „De ouderenbeweging is juist gericht op verandering en streeft idealen na", concludeert zij. „De ouderenbeweging is gericht op verandering omdat er onbeha gen aan ten grondslag ligt". „Ouderen niet ziek en ellendig", constateerde on langs het Parool naar aanleiding van een rapport van het Sociaal Cultureel Plan bureau. Dat laatste kan prof. dr. A. van Melsen (78), emeritus hoogleraar wijsbegeerte en een veelgevraagd spreker op symposia over gerontologie, beamen. „Er bestaat een hardnekkig beeld dat ouderen ge brekkig zijn en dat het dus een ramp is dat de bevolking vergrijst. Klopt niets van!", roept hij uit. „Ik zeg steeds wel nee! Het is een hele gelukkige ontwikke ling! We mogen blij zijn dat onze ge zondheidszorg zo goed is dat we steeds dichter bij ons natuurlijk levenseinde komen, dat zo rond de 100 jaar ligt. En ik kan u zeggen dat zo'n tachtig procent van de 65-plussers geen bijzondere me dische hulp of voorzieningen nodig heeft. Ook cultureel is het heel goed dat er steeds meer mensen in de samenle ving komen die wat bezinnend in het le ven staan en meer tijd hebben voor kin deren bijvoorbeeld". Nóg een ontwikkeling die zal bijdragen aan de emancipatie van de ouderen is de 'onderuitputting' op de arbeidsmarkt, verwacht Van Melsen. De tekorten aan jong, geschoold en ervaren personeel worden steeds nijpender, in politiek Den Haag klinkt al de roep om invoering van flexibele pensioneringen. De hoogleraar „Je zult zien dat de ouderen terugkeren op de werkvloer, simpelweg vanwege de krapte op de arbeidsmarkt. De produkti- viteit kan daardoor misschien wat terug lopen, maar ik denk dat het werkklimaat als geheel er van zal profiteren. Want het is toch kranzinnig dat het arbeidza me leven voor de meesten ophoudt bij het zestigste levensjaar? Er is geen wes ters land waar zoveel 55-plussers langs de zijlijn staan als Nederland". Zeilboot Zal de 'grijze golf werkelijk zulke ingrij pende gevolgen hebben dat over enkele jaren niemand meer opkijkt van rebelle rende opa's en oma's op het Binnenhof? Wordt na een eeuw betutteling en ver zorging afgerekend met het imago van het gekromde, hulpbehoevende en ge hoorzame oudje? Professor Knipscheer, die zelf op zijn vijftigste nog driftig na denkt over de aanschaf van een zeilboot, meent dat het met een frisser imago van de ouderdom niet zo'n vaart zal lopen. „Die dingen gaan per definitie lang zaam", relativeert hij.-„Ik zou niet we ten of het beeld dat de samenleving van ouderen heeft drastisch anders zal wor den. Want we koesteren tenslotte alle maal gemengde gevoelens over het ou der worden. Ook ouderen zélf scheppen er een soort genoegen in zich af te zetten tegen nóg ouderen. „Hiernaast woont er eentje, die knoeit met zijn eten. Een on smakelijk gezicht", hoor je dan. Veelzeg gend is ook dat al die nieuwe tijdschrif ten voor ouderen zeer verhullende titels hebben, zoals 'Plus' of 'Kleinkinderen'. Het grootste ouderentijdschnft in de Verenigde Staten heet zelfs 'Maturity', dat kun je vertalen als 'volwassenheid' of rijpheid". En de gehandicapten, al dan niet 65- plus? Johan Havenstroom, directeur van de invalidenbond weet nog niet zeker of het groeiend zelfbewustzijn van zijn ach terban zal uitmonden in een krachtiger en strijdlustiger beweging. „Men is niet meer zo passief, apathisch bijna, als voorheen", begint hij te zeggen. „Men had lange tijd een houding van: ze doen maar, dit kan er nog wel bij. Maar toen kwam Brinkman met zijn aanstellers in de wao, en vervolgens deze nieuwe be zuinigingsmaatregelen. Op het moment kan het dubbeltje twee kanten opvallen als je het mij vraagt. Of men pikt het niet meer en komt in opstand, óf men kruipt verbitterd terug in zijn schulp. Ik denk dat we aanstaande donderdag alle bei de reacties wel zullen meemaken". -£eidóe Qowuvnb

Leidse Courant | 1991 | | pagina 25