Historisch besef extra prikkel voor John van t Schip Belan Sportfotograaf Van der Weij stuit op „belachelijke rompslomp" VOETBALLERLEI SPORT Qeid&aQowuvnt ZATERDAG 18 MEI 1991 PAGI iS door Frank Werkm Haarscherp staat-ie nog mijn netvlies geprojecte Tjerk Westerterp. Hij w( het Ministerie van Ver) Waterstaat een vrouwei departement werd de li echte man van de weg. liever: weg. Waar een s) asfalt in gebruik moest i worden gesteld of een doorgeknipt, Tjerk was Hij zat ook veel in het t buitenland, want Tjerk dol op reizen. Het liefst exotische oorden. Want verkeer was verkeer, n i een mooi tripje niet vei Menige kiek van Tjerk, waarop zijn dikke brilli bij voorkeur een tropisO zwembad weerspiegeld! bereikte zo het thuisfro\ Het motto 'Glaasje op, rijden' was aan Tjerk n' besteed. Hij liet zich ooi nuchter altijd chaufferv nog in een tijd dat er g snelheidsbeperkingen g\ Dat waren gouden tijde Tjerk, die vanaf de acht van een. limousine en 1 vanuit een helikopter i\ eigen standbeeld gestal krijgen: een land van s beton. Het was dan ook met het hart dat Tjerk uit i in ternationale schijn we stapte toen het landsbe hem niet langer nodig 1 verdween uit de public waarop hij zo dol was en waarvan een minist verkeer (dat waterstaat speelde een ondergesch rol) altijd was verzekei hoewel zijn opvolgers Tuynman en Zeevalkii dat opzicht minder aan timmerden. Dat bloeide weer op onder de icoesl van Neelie Smit en HaI Maij, maar dat terzijde: Waarom kan ik me Tji Westerterp nog zo goee herinneren? Niet vanw hang naar glamour en Niet vanwege het feit jaren na zijn ministersc fenomeen Optiebeurs 1 leven inblies. Niet doo. tijdelijk sponsor was v, voetbalclub Roda JC. Nee, Tjerk herinner ik de bewindsman, die I pontificaal aanwezig w| München, in 1974. In hl van alle mogelijke nou figuren was hij in een regeringsvliegtuig (of e militaire kist, daar will van af zijn) naar de Bt bierstad getogen om hl Nederlands voetbalelfti actie te zien tegen Westduitsland. Om te Dat laatste lukte niet. stal de show, maar vei Voor Tjerk maakte da uit. Bij de prijsuitreikii hij toch te glunderen 6 glimmen als een eerstè die een dagje uit moch oudere scholieren. Zw\ en grijnzend hield hij camera's in het oog ett hij een rood lampje zaj opgloeien barstte hij bi van, gespeeld, enthous\ In die pose werd TJerJj overtroffen door de vij NOC-baas en huidige commissaris van de kil in Groningen, Henk V Wat die tijdens de Olyi Spelen van Seoul allen aan publicitaire fratsei uithaalde, daar slaan in Hiversum nu nog v de dijen en schouders. Voor Tjerk en Henk v slechts een middel om media te bespelen. Ru Lubbers doet dat dooi] zonder sport. Tot hij V week na een voorzetjé keihard inkopte: het i voetbal in 1996 in eigl dat was wel wat. Zelf houdt Lubbers, n vangen van autoradio meer van hockey. Me stok zwaaien doet her, wat. Maar in 1996 hai Lubbers al lang niet i scepter in ons land. H dan de Europese kam\ van de macht zijn. Resteert een EK voetl 1996 voor de Tjerken Henken van de jaren I en het begin van de t\ eeuw. De Lilipaly's, di zich druk te maken o\ trainersdiploma van ij Krol, maar daar onde geen nacht wakker va Kamervragen over be\ zaken halen niet altijl publiciteit. Een kwestl orde stellen, waarin ji bekende sportman of I kunt opvoeren biedt i kans op succes. Het wi op de foto, waarop Kl Lilipaly staan afgebeé zien wie het hardste 1 NAARDEN Fotografen mopperen altijd, dus waarom zou hij, sportfoto- graaf Klaas-Jan van der Weij, niet óók een beetje klagen. Hij werd niet voor niets door een schrijvende collega-journalist voorzien van de bijnaam 'Klaag- Jan'. Zeuren over gebrek aan licht, overvloed aan reclameborden, al die lastige regeltjes, de pa pierwinkel, de rotzooi die de voetbalsupporters in z'n nek gooien en de oneerlijke con currentie van de tv-camera's. Klaas-Jan van der Weij, in op dracht onder andere werkend voor Trouw, Het Parool en de Volkskrant, stelt samen met zijn collega Michael Kooren een deel van zijn werk te toon bij het tweede Naardense foto festival, dat vanaf vandaag tot en met 9 juni wordt gehouden. Van der Weij en Kooren be zetten, 'de Utrechtse Poort', één van de elf locaties in het vestingstadje, waar Ajacied Jan Wouters vandaag de expo sitie van zo'n vijftig 'sport- prenten' opende. Van der Weij, 38 jaar, stond als schooljochie vaak met zijn neus tegen de etalages van de Emmer Courant gedrukt. ,,Daar hingen de echte kran tenfoto's. Ze fascineerden me", aldus Van der Weij, die tot z'n zestiende in Emmen woonde. Iets van die fascinatie is blij ven hangen en kwam ruim vijf jaar geleden weer boven drijven. De afgestudeerde fy siotherapeut begon met por tretteren van familie en vrien den. „Ik zat als fysiotherapeut maar binnen, in de praktijk. mag echt bijna niks meer of er staat weer zo'n vent aan je te trekken. Dat zijn van die man netjes die zich heel belangrijk voelen. Voordat je daadwerke lijk je foto mag maken moet je tegenwoordig zoveel extra's doen. Ik lijk wel een organisa tiebureau. Accreditaties, vech ten om goede plekken, om een auto in de wielerkoers, vele te lefoontjes en papieren in acht- voud voor je echt aan het werk kan. Belachelijke romp slomp!" Een sportevenement waarin de fotograaf nauwelijks opti maal aan bod kan komen is de Tour de France. Van der Weij maakte het spektakel de afge lopen jaren aan den lijve mee. „Alleen Cor Vos mag op de motor mee in de koers. De rest heeft de mogelijkheid om voor de koers uit of er achteraan te rijden. Dan moet je dus echt keihard werken, vele wegge tjes afsteken om de renners twee keer op een dag aan het werk te zien. En in de bergen zelfs maar één keertje. Geluk kig verplaatst de wielersport zich door het terrein en kun je vooraf je decor uitzoeken". Saai „Fignon en Lemond, dat zijn de mannen waar ik van houd. Mensen met grillen, prachtig! Is weer eens wat anders dan al die saaie figuren bij het schaatsen. En laat die Fignon toch lekker moeilijk zijn, het is wel een fantastische sportman en fotogeniek tot en met. An dere fotografen hebben wel eens klappen van hem gekre gen. Ik probeer altijd op be leefde afstand te blijven. Vol leyballer Ron Zwerver, vind ik ook een prachtige sportman. Een jongen met expressie. Ook een rustige vent, die absoluut niet over het paard is getild. En dan een Gullit, ook prach tig. Is één van de weinig spor ters die je ook eens van achte ren kunt fotograferen". Verkiezingen Bij de laatste Zilveren Came ra-verkiezingen won Van der Weij tweede prijzen in de cate- goriën sport (foto ploeg Raas in Tour-etappe) en buitenland (Gorbatsjov). Van der Weij: „Ach, dat soort verkiezingen zijn best grappig. Geldt ook voor de World Press Photo. Best eens leuk om in dat mooie boek terecht te komen. Is toch iets om te bewaren. De krant is veel vergankelijker. Daar ligt morgen alweer de vis in of zit een kat in te zeiken. Maar een loterij blijft het wel. Tien andere juryleden en je krijgt ook andere prijswin naars. Ze zeggen wel dat ik kunstzinnige foto's maak. Ach, ik ga gewoon m'n eigen gang. De opdrachtgevers bellen me in ruime mate op". Wat Van der Weij wel bezig houdt is z'n overgang van de sport- naar het algemene en vooral het reportagewerk. Het begon met de Sovjetunie, waar de partijtop van het Kremlin en mijnwerkers uit de Oe kraïne het beeld vulden. Later kwamen de sloppenwijken van Rio de Janeiro en de mid deleeuwse toestanden in Alba nië aan bod. „Maar sport zal ik er altijd naast blijven doen", is zijn stellige overtuiging. „Piet van der Klooster zit al meer dan 25 jaar in het sportvak. Ik dacht, dat red ik zo. Maar het nieuwswerk begin ik steeds mooier te vinden. Ik kom er nog maar net kijken. Dat kun nen anderen echt nog veel be ter. Kijk maar eens naar Wub- bo de Jong (winnaar Zilveren Camara'90, red.), die man is echt de beste". Karl Allgöwer gaat in textiel STUTTGART Karl AU- göwer verandert van branche. Hij verlaat het profvoetbal en gaat de tex tiel in. Aan het einde van het seizoen zet hij er bij VfB Stuttgart een dikke punt achter. Aan een mar kante carrière komt een abrupt einde. Allgöwer (34) speelt al sinds 1980 voor ae VfB, was aanwe zig in 333 Bundesliga-wed- strijden, droeg tien keer het nationale tricot en be hoorde tot de Duitse selec tie bij het WK van 1986 in Mexico. Rechtbank stelt Cornelissen in gelijk BREDA De Griekse voetbalclub PAOK Saloniki is voor de rechtbank van Thessaloniki in beroep gegaan tegen de uitspraak in de zaak die topscorer Ton Cornelissen van NAC had aangespannen. De voetballer eiste in een procedure te gen de club, waar hij één maand vertoefde, vier ton onbe taald salaris. „Ik heb van mijn advocaat in Griekenland te horen gekregen dat de uitspraak in mijn voordeel is uitge vallen. Aangezien PAOK echter direct in beroep ging, is geen geld-uitspraak gedaan. Wanneer ik ook in hoger beroep mijn gelijk krijg, dan zal wel een uitspraak worden gedaan over mijn claim", aldus Cornelissen. Roemenen in de aanbieding BUKAREST Alle Roemeense clubs mogen na dit seizoen minstens twee spelers verkopen aan een buitenlandse vere niging. De voetbalbond werd door de clubs overgehaald het beleid in transferzaken te versoepelen, wegens de nijpende financiële situatie bij de clubs. Tot voor dit seizoen mochten alleen spelers van 28 jaar en ouder naar het buitenland. Gemeente Hamburg borg voor HSV HAMBURG Het stadbestuur van Hamburg heeft besloten de plaatselijke Bundesligavereniging HSV te steunen. De gemeente wil borg staan tot een be drag van drie miljoen mark, 3,3 miljoen gulden. HSV heeft een schuld van bijna veer tien miljoen gulden en de Duitse voet balbond had gedreigd de licentie in te trekken als geen passend saneringsplan, met de zekerheid dat HSV zijn schulden zal kunnen aflossen, op tafel zou ko men. Met de garantie van de stad zijn de kansen groter dat de DFB de huidige nummer vijf van de Bundesliga volgend seizoen in het betaalde voetbal zal hand haven. „AJAX-FEYENOORD WORDT NOOIT DOODORDINAIRE WEDSTRIJD" Idoor GERT VAN DIJK AMSTERDAM De ma gie zal nooit verdwijnen. Ajax-Feyenoord is en blijft de wedstrijd met de meeste geschiedenis in het vaderlandse voetbal. Het bolwerk in Rotterdam is in de loop der jaren welis waar steeds verder afgeta keld, maar dat heeft geen afbreuk gedaan aan het speciale karakter van Ajax-Feyenoord. Dat is historisch bepaald en daar valt niet aan te tornen. Aanstande maandag, Tweede Pinksterdag, stuiten beide grootmachten, de één nog vol op in de race voor het lands kampioenschap (Ajax) en de ander van veel glorie ontdaan (Feyenoord), weer op elkaar in het Olympisch Stadion in Am sterdam. Ook voor John van 't Schip, woensdag nog persoon lijk verantwoordelijk voor de magere maar belangrijke over winning (0-1) op FC Twente, is Ajax-Feyenoord meer dan een gewone ontmoeting in de Nederlandse competitie. De 27-jarige rechtsbuiten van Ajax weet dat er in die wed strijd een kans bestaat om ge schiedenis te schrijven. „En dat is beslist een extra prik kel", zegt de Amsterdammer. John van 't Schip kan zo lang zamerhand evenals Sjaak Swart, één van zijn befaamde voorgangers in het hoofdstede lijke vlaggeschip, als een oer- Ajacied worden beschouwd. Van 't Schip werd op z'n twaalfde lid van Ajax en voet balt vijftien jaar later nog steeds in De Meer. In die lange periode sloeg de vlam een paar keer verschikkelijk in de pan tijdens Ajax-Feyenoord. Van 't Schip kan het zich nog feilloos herinneren. „In het Olympisch Stadion werd het een keer 6-0 voor Ajax. Ruud Geels maakte toen vijf doelpunten. Wat een wed strijd! Ik zal ook nooit verge ten, dat Feyenoord later een keer met 8-2 over de kling werd gejaagd in Amsterdam. Jesper Olsen had het toen ge weldig op z'n heupen. Hij was niet te houden. In die wed strijd maakte hij ook dat be roemde doelpunt met die lange solo. Het hele veld lag toen be zaaid met Feyenoorders. Een mooi gezicht". Cruijff Zelf was John van 't Schip voor zijn gevoel twee keer be trokken bij een historische Ajax-Feyenoord. Dat was in een dubbele bekerwedstrijd in het seizoen '83-'84. Johan Cruijff had toen net zijn ge ruchtmakende en door rancu ne ingegeven overstap van Ajax naar Feyenoord gemaakt. Van 't Schip raakte er behoor lijk door van slag. „Opeens was Johan een tegenstander en geen ploeggenoot meer. Dat was een hele rare gewaarwor ding. Hier in Amsterdam speelden we met 2-2 gelijk, maar in De Kuip ging het he lemaal mis. Cruijff was niet te houden. We werden kansloos met 4-2 uitgeschakeld. En Jo han was zó goed die middag. Daar stond je af en toe met open mond naar te kijken. Het was een genot om samen met hem in het veld te staan. Ook als tegenstander". Dergelijke historische hoogte punten zullen er volgens Van 't Schip tot in de lengte van dagen voor blijven zorgen, dat Ajax-Feyenoord „nooit het ka rakter krijgt van een doodor- dinaire competitie-wedstrijd". De beleving van de supporters in beide kampen staat daar ook garant voor. „Dat zijn ook nog eens enorme rivalen van elkaar. Het botert gewoon niet tussen Amsterdam en Rotter dam. Amsterdam, de stad van de bluf en het mooie voetbal en Rotterdam, de stad van de havenarbeiders en het werk- voetbal. Dat gaat niet samen. Er is altijd strijd tussen Am sterdam en Rotterdam. De supporters willen dat ook te rugzien op het veld. Die ge weldige rivaliteit tussen beide steden geeft Ajax-Feyenoord eveneens een speciaal tintje. Het heeft alles wat voetbal zo boeiend maakt. Een vol sta dion, veel spanning, bloedfa- natieke supporters en grote verhalen in de kranten. Mooi er kan het allemaal niet". Prestige Voor Feyenoord staat over morgen louter prestige op het spel in het Olympisch Stadion. De belangen van Ajax stijgen daar aanzienlijk bovenuit.- Be halve het gevaar van gezichts verlies kunnen de Amster dammers zich met het oog op de landstitel eenvoudigweg geen nederlaag tegen Feye noord veroorloven. John van 't Schip wenst zich vreemd genoeg niet hardop bezig te houden met de vraag óf Ajax weer kampioen van Neder land wordt. De rechterspits, met drie titels op zak de meest gelouterde Ajacied, dekt zich keurig in met de dooddoener dat alleen de volgende wed strijd belangrijk is én gewon nen moet worden. „En aan het einde van de rit maken we dan wel een keer de balans op. De kans is heel groot dat het kampioenschap pas op de laat ste speeldag wordt beslist. Dan moet je je niet laten afleiden door de gedachte, dat je mis schien wel kampioen kunt worden. Dat kan heel negatief werken. Je komt op die ma nier extra onder druk te staan en dat kan nooit goed zijn. Het is veel verstandiger om je steeds op de volgende wed strijd te richten. Dat besef leeft ook heel duidelijk in de spelersgroep. Er wordt bij ons door niemand hardop oyer de Moment uit de vorige editie van Ajax-Feyenoord. John van 't Schip ondergaat een aanslag van Feyenoorder John Metgod, wiens daad werd bestraft met een gele kaart. foto: anp titel gepraat en dat is volgens mij heel verstandig. Alles staat in de teken van de volgende wedstrijd. Eerst Feyenoord en dan Volendam. Zo denken we op dit moment. Noem het maar een vorm van zelfbe scherming". Ajax wandelt grillig door de huidige voetbaljaargang heen. In de eerste helft van de com petitie walste de ploeg van Leo Beenhakker met soms oogstre lend voetbal en groot gemak over elke tegenstander heen. Na de lange winterstop ging het mis. Vormverlies, blessu res en schorsingen van belang rijke spelers strooiden een la ding zand in de machine. Veel puntverlies was het gevolg. Het absolute dieptepunt werd in Eindhoven bereikt met de nederlaag van 4-1 tegen aarts rivaal PSV, Ajax liep daardoor een achterstand van drie pun ten in de race om het kampi oenschap op. Dat gaatje werd door de Amsterdammers nim mer als een kloof gezien. Van 't Schip: „Na die neder laag tegen PSV hebben we geen moment gedacht dat onze kansen op de titel verkeken waren. Wij hadden donders goed in de gaten, dat het in Eindhoven niet allemaal koek en ei was. Dat moest bijna wel tot puntverlies leiden en dat is ook gebeurd. Vraag me niet naar de oorzaken. Die interes seren me niet. Ik houd me al leen met Ajax bezig. Zelf zijn we juist weer beter gaan draai en na dat verlies in Eindho ven. Het is allemaal nog niet zo briljant als in de eerste helft van de competitie, maar we verspelen tenminste geen pun ten meer. En daar draait het in deze fase van de competitie om. Het kampioenschap wordt niet beslist in de onderlinge confrontaties tussen Ajax en PSV. Dat is een vast gegeven. De titel is voor de ploeg die in de andere wedstrijden de min ste misstappen maakt. Dat is nu belangrijker dan fraai voet bal laten zien. Het is niet an ders". Parijs Het moet niet uitgesloten wor den, dat John van 't Schip aan zijn laatste seizoen als Ajacied bezig is. De Franse club Paris Saint Germain heeft serieuze belangstelling voor de 27-jari- ge rechtsbuiten getoond. Van 't Schip, wiens contract in Amsterdam afloopt, heeft sa men met zijn zaakwaarnemer Cor Coster al een eerste ge spreksronde met de Fransen achter de rug. Toezeggingen zijn er nog niet gedaan, want de Amsterdammer is ook nog in onderhandeling met het be stuur van Ajax. Hij is van plan om over een week of drie de knoop door te hakken. „Ajax heeft mij een eerste aanbie ding gedaan en met de belang stelling uit Parijs achter de hand is dat een mooi uitgangs punt om verder te praten. Nee, ik speel beide partijen niet te gen elkaar uit. Dat aanbod van Paris Saint Germain is erg interessant. Ik zie het ook echt wel zitten om in Frankrijk te gaan voetballen. Volgens mij wordt er in Nederland toch iets te minachtend gepraat over het Franse voetbal. Er is een vertekend beeld ontstaan door verhalen van journalisten en uitlatingen van spelers, die het niet gered hebben in Frankrijk". Europa Diep in zijn hart hoopt Van 't Schip echter op een continue ring van zijn verblijf in Am sterdam. Hij maakt er geen ge heim van, dat hij met Ajax dolgraag een toonaangevende club in Europa wil worden. Over een jaar of drie is het volgens Van 't Schip zover. „Het zou niet reëel zijn om te beweren dat Ajax volgend sei zoen al de Europa Cup 1 gaat winnen. Zover is het team nog niet. We kunnen weliswaar fantastisch goed voetballen, maar de jonge jongens moeten nog wat volwassener worden. Maar in potentie is dit Ajax over drie jaar sterk genoeg om een rol van betekenis in de Europa Cup te spelen. Het lijkt mé prachtig om dat een keer tje mee te maken". „Versterkingen? Daar laat ik me niet over uit. Ik heb ook gelezen over de belangstelling voor Wim Kieft, maar ik ga niet van de daken schreeuwen dat er van alles in het werk gesteld moet worden om hem naar Amsterdam te halen. Maar Kieft betekent natuur lijk wel een versterking voor- welk elftal dan ook. Meer wil ik er niet over kwijt. Beenhak ker en het bestuur zijn capabel genoeg om een oordeel over de komst van Kieft te vellen. Daar ga ik me echt niet mee bemoeien. Dat brengt louter onrust in de groep met zich mee. Voetballers moeten in de pers niet over andere voetbal lers praten. Bij PSV komen ze daar misschien ook wel een keertje achter..." Belgische stadions bedreigd met sluiting BRUSSEL Het merendeel van de Belgische voetbalstadions wordt bedreigd met sluiting, als de clubs geen maatregelen ne men de veiligheid te vergroten. Een onderzoek van het ministe rie van binnenlandse zaken heeft uitgewezen dat de meerder heid van de stadions niet voldoet aan de strenge veiligheidseisen die sinds 27 juni 1989 van kracht zijn. Volgens een op die dag uitgevaardigd koninklijk besluit moet elke stadion-directie voor 27 juni van dit jaar een getuigschrift van de burgemeester in bezit hebben, waarin staat dat het met de veiligheid goed gesteld is. In veel gevallen is dat niet ge beurd. Als de situatie voor 27 iuni niet verbetert, mogen ge meenten stadions sluiten. Nederland wil met België het EK 96 organiseren. Maar ik wilde juist een vrij beroep; ik wilde buiten zijn. Sportfotografie trok me wel, dus ben ik in het begin op pad gegaan met freelancer Cor Eberhard. Ik werkte voor hem, heb technisch gezien een beetje de kunst van hem afge keken. Vier jaar geleden was me duidelijk dat ik er zelf m'n brood mee zou kunnen verdie nen, dus heb ik m'n vaste baan eraan gegeven". Van der Weij heeft inmiddels duidelijk verschillende bena deringswijzen in de sportfoto grafie ontdekt. „Ten eerste de recht-toe-recht-aan-fotografie. De juichende winnaar van een wielerkoers, de geijkte actie plaat bij het voetbal. Persoon lijk kan het mij niet echt boei en. Ik vind er eigenlijk niks aan". Van der Weij kijkt liever wat scherper om zich heen. Zoekt naar aparte, niet alle daagse finesses. „Je kunt best om het hele sportgebeuren heen kijken. De subtielere din gen, de mooie momenten er uitpikken. Het heeft ook veel te maken met je verbonden heid met je onderwerp. Je kunt alles heel afstandelijk be naderen, als een buitenstaan der. Je kunt je ook heel emo tioneel verbonden voelen en zo veel directer fotograferen. Ik bewaar het liefste een beet je afstand, maar bijvoorbeeld in het wielrennen is het best gemakkelijk als je wat jongens kent, als je wat ingangen hebt". Moeiteloos schudt Van der Weij z'n manier van werken uit de mouw. „Ik loop graag wat rond en let sowieso al op de details. Ik mag graag wat rondscharrelen, vooral na af loop van een sportevenement. Ik blijft vaak nog een uurtje hangen. De finish interesseert me niet, die foto komt wel bin- Klaas-Jan van der Weij. foto: irma poelman mond, helemaal kapot'. Ik er heen. En daar zat-ie, met een hap brood in z'n mond, héle maal stuk, doodmoe. Ik snel aan het werk. Hij bleef ge woon rustig zitten, keek zelfs even op. Een blik van herken ning en ik had m'n plaat". Greg Lemond met een hap brood, gezien door de camera van Klaas-Jan van der Weij. foto: klaas-jan van der weij nen via de persbureaus. Laatst heid kunt vastleggen. De win- na Parijs-Roubaix. Ik neus wat naar zie je daar niet, die staat rond, komt terecht in de dou- nog op het podium. Ineens chehokken van de renners, komt Harry ten Asbroek (jour- Doe ik graag, omdat je daar de nalist van Het Parool, red.) op teleurstelling en de vermoeid- me af. 'Daar achteraan zit Le- Trap „Maar het lukt lang niet altijd om thuis te komen met een goede plaat. Het lukt meer niet dan wel. Vaak voel ik van te voren al aan of het gaat luk ken. Je bent namelijk ver schrikkelijk afhankelijk van de omgeving. Ik laat een sporter graag in z'n eigen om geving opdraven. En wat dat betreft ben je dus altijd afhan kelijk in de sportfotografie. In de sporthallen heb je bijna nergens goed licht. Op de voetbalvelden mag je bijna nergens zitten en worden de reclameborden ook nog met de week hoger. Nog even en je moet een trap meebrengen om er bovenuit te komen. Nee, je

Leidse Courant | 1991 | | pagina 20