etdóe Sou/temt oorplein van Lakenhal orjgt glazen overkapping ezuinigingsronde doet vooral jn bij de stadsvernieuwing STAD OMGEVING/KUNST/RTV D66: De bezuinigingen zijn niet onderbouwd Istemming met keus van locaties voor verpleeghuizen Uit eten fieidócSouxcmt WOENSDAG 15 MEI 1991 PAGINA 9 ie tegen hondepoep ,eidse binnenstad jl Hondebezitters moeten vanaf dinsdag de ge- jjke regels ten aanzien van de overlast van hon- strikt gaan naleven. De politie start op die dag actie waarbij het uitlaten van honden in de bin- :streng wordt gecontroleerd. Controleurs van ge- ieiniging en politie lopen in het centrum rond om lingen van de geldende politieverordening te sig- Daarin is opgenomen dat hondebezitters hun jers aan de lijn moeten houden, en dat het achter- h de uitwerpselen van het dier op straat niet is jan. Bij een eventuele overtreding van die regels hondebezitter op zijn fout gewezen. De contro- bben speciale plastic zakjes bij de hand waarin de lep kan worden verpakt. De specicale uitlaatstro- e stad zullen nog eens onder ae aandacht worden L Hardnekkige overtreders kunnen op een proces [rekenen. Man uit Lochem ontdoet populieren van bovenstuk LEIDEN Een 43-jarige man uit Lochem die in Leiden op familiebezoek was, heeft een aantal gemeentelijke populieren aan het Panagoulispad ernstig beschadigd. Om wonenden belden verontrust de politie toen zij de man bij de bomen in de weer zagen met een grote zaag. Toen de politie arriveerde, had de man al korte metten gemaakt met het bovenstuk van de populieren. Als verklaring voor zijn rigoureuze snoeiwerk voerde de man aan, dat hij vond dat de hoge bomen te veel zonlicht in het huis van zijn familie wegna men. De schade aan de bomen is volgens de politie heel zwaar. Gemeente wil verder met plan Vollmer voor Vrouwenkerkplein Idoor SARA KATSMAN LEIDEN Er zit weer schot in de be bouwingsplannen voor het Vrouwen kerkplein. De gemeente wil in elk ge val doorgaan met de plannen die ar chitect Vollmer maakt voor projek- tontwikkelaar Dynamics. Dat bleek gisterochtend op een bijeenkomst van de buurtvereniging Maredorp/De Camp. Het plan van Vollmer houdt in, dat er op het plein een groot pand wordt neergezet, waarin op de begane grond winkels worden gevestigd. Daarbove nop komt twee-en een halve woon laag. Een eerder geopperde variant om een van de woonlagen eveneens te be stemmen voor winkels, is van de baan. Deze wijziging was door de projektont- wikkelaar aangebracht om het plan economisch rendabeler te maken. Vollmer heeft laten weten nog onge veer vier weken nodig te hebben om de aangepaste tekeningen bij wethou der T. van Rij van ruimtelijke orde ning en volkshuisvesting in te kunnen dienen. In de tweede woonlaag wor den nog twee extra woningen gete kend om het geheel financieel haal baar te maken. Volgens de architect is het technisch mogelijk om al in sep tember de eerste paal voor het ver nieuwde Vrouwenkerkplein te slaan. Alternatief Op de bijeenkomst van de buurtvere niging Maredorp/De Camp werd dui delijk dat een alternatief plan van de Leidse architect J. Barendse weinig kans van slagen heeft. Dat plan is op verzoek van de buurtbewoners opge steld en inmiddels aangeboden aan wethouder Van Rij. De buurt vindt het plan van Vollmer veel te grootschalig en te massaal. Bovendien wordt er geen recht gedaan aan de historische omgeving. Het plan van Barendse voorziet in de opzet van acht winkel tjes met een uiteenlopend karakter. Een winkel met oud speelgoed een bezoekerscentrum en een jeugdreisbu reau moeten er onder meer toe bijdra gen om het heersende textiel-imago van de Haarlemmerstraat te doorbre ken. Op deze manier blijft er twee keer zoveel vrije ruimte op het plein over dan in het plan waar de gemeen te de voorkeur aan geeft. Kettingbotsing op Leidsevaart VOORHOUT Een 22-jarige inwoner van Oegstgeest heeft gistermiddag een kettingbot sing veroorzaakt op de Leidse vaart in Voorhout. De man reed in op een file auto's die voor het verkeerslicht bij de Nagelbrug stond te wachten. Een 74-jarige vrouw uit Voor hout, die als passagier in één van de stilstaande auto's zat, raakte daarbij gewond. Zij moest door een huisarts wor den behandeld. De materële schade was aanzienlijk. Diver se auto's werd weggesleept. Tegen de man uit Oegstgeest is proces-verbaal opgemaakt. NIQUE ROSO [DEN Het voor- In van het gemeente- keum De Lakenhal Igt een glazen over ling. Directeur J. ten van het museum pe gisteravond nog kwijt hoeveel het [en dak precies gaat ten „maar het zal ze- niet meer zijn dan 'OOO gulden". (eerste schetsen, van de tl van de Amsterdamse jitect Manfred Kausen, 8 en gisteren gepresen- aan de leden van de iniging Belangstellenden De Lakenhal. „Het moet ruimte worden als de tijerie, speciaal voor het iiek. Hier zouden de mu- awinkel en het museum- gevestigd kunnen wor- Directeur Bolten verze- le de leden van de Vere- Een schets van de glazen overkapping van het voorplein van De Lakenhal. niging, waarvan sommige duidelijk sceptisch tegenover het voornemen stonden, dat het aangezicht van De La kenhal er niet door veran dert. „Het glazen dak is van af de voorkant van het mu seum niet zichtbaar dus het I TEKENING: PR zal geen afbreuk doen aan de gevel". Volgens Bolten heeft dé Monumentenbeheercom missie geen bezwaar tegen de glazen overkapping. Ook het plaveisel op het voorplein verandert niet, net zo min als de zuilengalerij. Uit handen van voorzitter D. de Boer van de Vereniging Belangstellenden kreeg de museumdirecteur gisteren een zogeheten Bavelaartje aangeboden. De uit ivoor ge sneden miniatuurvoorstelling beeldt een 17e-eeuwse man denmakerij uit. Het werd de vereniging aangeboden door een Haags echtpaar. Daarnaast presenteerde Bol ten gisteren de laatste aan winst van het museum: de pasteltekening 'De aardap pelrooiers' van Jan Toorop uit 1905. Het werd op een veiling in Vlissingen aange kocht met steun van de vere niging Belangstellenden. Het museum bezit al twee wer ken van Toorop, die met tus senpozen van 1890 en 1904 in Katwijk woonde. De nieuwe directeur gaf gis teren aan de leden van de Vereniging Belangstellenden een toelichting op haar nieu we beleid voor het gemeente- Directeur Jetteke Bolten van de Lakenhal nam gisteravond een 'Bavelaartje', een achttiende eeuws miniatuur, in ontvangst. FOTO: PR museum. Zij wil de moderne nogal sceptisch tegenover. Heden is morgen weer verle- kunst een integrale plaats ge- Het is echter niet zo dat Bol- den. Daarom moet een mu- ven in de collectie van het ten een compromis zoekt. seum ook oog hebben voor museum. Een aantal leden „De kunst van vandaag is datgene wat nu door kunste van de vereniging staat hier morgen weer oude kunst. naars gemaakt wordt". IVALLERS EN EXTRA INKOMSTEN GEVEN RUIMTE Spjoen gulden moet ople- ':omt met name hard stadsvernieuwing en jisvesting. Daarnaast et gemeentebestuur na j-lere bezuinigingen van lopen jaren opvallend J^og Tucht' in de begro- ^ronden, voor 'pijnloze' ligen. De voorstellen |e bezuinigingen zijn Jt college eenstemmig bid. naar bezuinigingen is naar nieuwe bronnen omsten zoals toeristen- g en de fiscalisering parkeerboetes. Ook ho- ieven voor diensten le- xtra geld op. Zo wil de !te meer geld gaan vra- pr bouwvergunningen, et jaarlijks drie ton op- ^jiidelijk voelbaar is de telde bezuiniging op de is voor particuliere wo- (betering. Het budget jr wordt in de voorstel de periode tot 1994 ge- d. Nu bedraagt dat nog ljoen per jaar, waarvan slegd dat een miljoen wordt besteed aan het roenoord. Als de be- doorgaat wordt het jet een miljoen vermin- blijft er voor alle an- ijken dan Groenoord miljoen over. n [der T. van Rij (volks- 0iting) erkent dat daar- iiensen in problemen k\ komen. „Maar bezui- Jl komen doen toch er- 'jijn. Het moet uit de fpi de breedte komen. »ken dat dit nog verant- ^is en dat het ook haal baar is door een andere priori teitstelling. In de toekomst ko men alleen kleine woningen nog in aanmerking voor subsi dies bij verbetering". Volgens Van Rij wordt nu bij de verkoop van huizen vaak al de subsidiemogelijkheid verre kend. „Dat drijft dan de prijs op, dat is niet de bedoeling. We willen ook alleen nog sub sidies geven aan mensen die al een bepaalde tijd in een huis wonen". Ook op de subsidies voor wo ningmonumenten wordt flink geneden. Dat levert een half miljoen op. Volgens Van Rij is dat mede mogelijk doordat de komende paar jaar het grootste deel van de monumentale wo ningen in gemeentelijk bezit is gerestaureerd. Daardoor is in het algemeen minder geld no dig. Daarnaast zal minder geld beschikbaar zijn voor grote woningen, waarvoor volgens de wethouder de subsidiëring toch al niet altijd noodzakelijk was voor het instandhouden ervan. Het accent bij het subsi diëren van monumenten zal verschuiven naar bedrijfspan den. Andere bezuinigingen bij volkshuisvesting hebben be trekking op de personele be zetting. Door de mindere sub sidieverstrekking en de terug loop van het werk voor ge meentegaranties kan de direc tie met ongeveer drie mensen minder toe. Dat levert 250.000 gulden op. Een bezuiniging die hard kan aankomen is het voornemen bij het openbaar onderwijs de rijksnormen strakker te hante ren. Die normen worden in Leiden tot nu toe als veel te krap gezien. Het aanhalen van de touwtjes moet, ook door de doorwerking in het bijzonder onderwijs, een half miljoen op leveren. Het betekent onder andere dat lokalen die nu nog worden opengehouden dicht gaan. Wethouder H. van Don gen: „Die lokalen worden vaak gebruikt om groepen te splitsen. Niet iedere school heeft daarvoor extra hoeken in de gangen. Het openhouden van die lokalen is niet bepaald een luxe". Inkomsten Het gemeentebestuur heeft bij de bezuinigingsronde diverse nieuwe bronnen van inkom sten gevonden. Een ervan is de heffing van toeristenbelas ting die 160.000 gulden kan op leveren als er twee gulden per persoon per overnachting wordt gerekend. Een regel rechte klapper is het parkeer beleid. De fiscalisering, waar bij parkeerboetes worden ver vangen door een gemeentelij ke belastingheffing, levert 750.000 gulden op in combina tie met de verdere uitbreiding van het betaald parkeren. Behalve deze extra inkomsten zijn er meevallers. Bij de reini ging levert dat zelfs een half miljoen op. Volgens wethouder H. de la Mar is dat te danken aan onder andere een efficiën tere bedrijfsvoering. Er is on der andere een betere 'routing' door de stad. bedacht. Toch worden er ook extra reinigers aangenomen. De afgelopen ja ren kampte de reiniging op vallend genoeg juist met grote tegenvallers. Door problemen met de vuilafvoer en de slui ting van ded vuilverbranding steeg het reinigingsrecht fors. De la Mar verwacht geen ver dere stijging. „Tenzij we vuil naar het buitenland moeten vervoeren". Verzelf standi gen Ook nieuwe activiteiten moeten geld opleveren. Het verzelfstandigen van de Groe- noordhallen tot een gemeente lijk bedrijf zou twee ton moeten kunnen opleveren. Een horecavoorziening bij Mo len de Valk, terwijl dat mu seum ook kostendekkender moet werken moet 50.000 gul den opbrengen. Een zelfstan diger en commerciëlere Kre dietbank moet twee ton in het laatje brengen. De bank moet zich daarbij ontwikkelen tot een Stadsbank die gelddiens- ten voor de gemeente verricht. Extra geld levert ook het schrappen van de prijscom pensatie op bij het gemeente lijk aankoopbeleid (125.000 gulden). Daarbij wordt ook de neiging aangepakt van ambte naren om aan het eind van het jaar spullen te kopen die niet direct noodzakelijk zijn om te voorkomen dat overgebleven gelden moeten worden ingele verd. In de cultuursector bezuinigt de gemeente op de kunstuit leen. Er zal onder andere meer moeten worden betaald voor het lenen van kunst. Dat moet 50.000 gulden opleveren. Besluiten Bij alle bezuinigingen blijven het nieuwe beleid (onder an dere kinderopvang en cul tuur), de sociale vernieuwing en de plannen voor Groenoord buiten schot. Het college stelt ook dat er bewust voor is ge kozen niet te korten op basis voorzieningen als aanleg van wegen en rioleringen. De voorstellen worden de ko mende maanden in de in spraak gebracht. Na de zomer moet de raad dan besluiten ne men. Dan moet ook duidelijk zijn hoe groot de door het rijk opgelegde bezuinigingen zijn. De gemeente gaat er in elk ge val vanuit dat die forser zijn dan de 5,6 miljoen tot 1994 waar nu nog sprake van is. Ook als ze de tien miljoen niet halen, vindt het college het opstellen van de lijst nuttig omdat die de mogelijkheid geeft keuzes te maken. Langenberg (D66): Waarom verdubbeling bezuiniging? FOTO: STEPHEN EVENHUIS Bakker (VVD): Geen tariefsverhogin- I FOTO: TEJO RINGERS LEIDEN De diverse ge meenteraadsfracties hebben vooralsnog terughoudend ge reageerd op het door B en W gepresenteerde bezuinigings pakket. Alleen D66 heeft Dij voorbaat kritiek. Volgens die partij zijn de voorstellen nog niet hard genoeg om in de in spraak te worden gebracht. Ze moeten verder worden onder bouwd. Volgens fractievoorzitter P. Langenberg van D66 is het nog helemaal niet zo zeker dat er zoveel moet worden bezui nigd als nu wordt gesugge reerd, tien miljoen tegen eerder 5,6 miljoen. „Waarom in zo'n korte tijd verdubbeling van dat bedrag?", vraagt hij zich af. Hoewel D66 ook wel ziet dat er meer moet worden bezuinigd wil de partij hier niet zonder meer mee akkoord gaan. De democraten vinden ook dat had moeten worden aangege ven wat de gevolgen voor het personeel zijn. D66 vindt ook dat niet duidelijk is gemaakt waar bezuinigingsbedragen bij de stichting Welzijn (100.000 gulden), de reiniging (510.000 gulden) en het incassobeleid (50.000 gulden) op zijn geba seerd. Positiever is de partij over het feit dat zaken als mi lieubeleid en sociale voorzie ning worden.ontzien. De partij kondigt aan met alternatieven te komen. De democraten zijn stomver baasd over de gesuggereerde mogelijkheid toeristenbelas ting te heffen. „D66 vindt het een gotspe dat hetzelfde voor stel van ons een half jaar gele den nog door het college werd afgewezen". G. Bakker van de VVD is wel iswaar terughoudend, maar positiever. „Het is verheugend als zonder lastenverhoging het bezuinigingsbedrag kan wor den gehaald, terwijl dat be perkte consequenties heeft. Wat ons betreft heeft het ook de voorkeur als er eerst wordt bezuinigd voordat aan tariefs verhogingen wordt gedacht". Bakker wil overigens nog niet op de inhoud van de voorstel len ingaan. J. Laurier van Groen Links is blij met de eensgezindheid over de bezuinigingen en over dé manier waarop ze daadwer kelijk gevonden zijn. Hoewel dat ogenschijnlijk vlot en soe pel lijkt te zijn gegaan, merkt hij ook op dat daar wel dege lijk langdurig overleg over is geweest. Laurier heeft met name moeite met de bezuini gingen op volkshuisvesting en stadsvernieuwing. Wat hem betreft is het nog de vraag of de bezuiniging van een mil joen op de particuliere wo ningverbetering wel door moet gaan. N Het slachthuister- n de Pasteurstraat/Ma- 1 blijft de eerste keus J bouw van een nieuw ghuis. Als tweede op de aat het terrein naast werf Akerboom in de Hors. Daarnaast houdt ïeente de mogelijkheid et terrein van het hui- ?rpleeghuis Zuydtwijck Aaltje Noorderwierlaan te gebruiken. Het bestuur daarvan en het ziekenfonds Zorg en Zekerheid onderzoe ken op het ogenblik de moge lijkheden dat gebouw te be houden. Daarmee heeft de ge meenteraad gisteravond inge stemd. Een amendement van de VVD om alsnog de Pomo na-velden in de Vogelwijk als tweede locatie te kiezen haal de het niet met 28 tegen 6 stemmen. Eerder was daar ook door het bestuur van het ka tholieke verpleeghuis Wijc- kerslooth in Oegstgeest op aangedrongen. Die locatie heeft het praktische voordeel dichtbij dat verpleeghuis te liggen. Bovendien is de grond al eigendom van de gemeente. Wethouder T. van Rij (ruimte lijke ordening) wees die sug gestie pertinent van de hand. „We hoeven Pomona niet ach ter de hand te houden. Alleen als Zuydtwijck niet blijft en de Maresingel ook afvalt, moeten we een nieuw besluit nemen. We moeten nu duidelijk ma ken wat we willen met de wei nige overgebleven open plek ken in de stad en weer door gaan met de voorbereidingen voor woningbouw op Pomona. dat valt later altijd nog terug te draaien". Van Rij merkte ook op dat het bestuur van Wijckerslooth eerder juist een brief had geschreven waarin de vboorkeur aan het eigen terrein werd gegeven en de Pomona-velden werden afge wezen. Hij wees ook op de noodzaak van spreiding van tehuizen over de stad en het onderbrengen ervan onder een koepelbestuur. „Iedereen is het eens over de Maresingel. Het blijft dan ook de voorkeur om daar te bouwen". Volgens Van Rij is er nog genoeg tijd om praktische problemen het terrein is nu nog tot 1998 verhuurd en is vermoedelijk vervuildop te lossen. De bouw van het nieuwe ver pleeghuis begint op zijn vroegst in 1994. Noordwijker hoort drie jaar cel eisen voor illegale lotto DEN HAAG/NOORDWIJK Evenals afgelopen maandag bleek ook gisteren drie jaar gevangenisstraf, waarvan een jaar voorwaardelijk, de hoogste eis te zijn, die de officier van justitie voor de Haagse rechtbank opgelegd wilde zien aan een hoofd verdachte die zich had beziggehouden met illegale wedden schappen op voetbaluitslagen. De 30-jarige Noordwijker, om wie het ging, was 'baas van een wedkantoor' aan het Haagse Noordeinde geweest. Hij was er vast van overtuigd geweest dat het gokken op de uitslag van voetbalwedstrijden een behendigheidsspel was geweest, dat Jus titie jaren had gedoogd. Dat hij nu voor de rechtbank stond, vond de Noordwijker 'geen fair play'. „Als ze vantevoren had den gezegd dat je zoveel jaar gevangenisstraf kunt krijgen, dan doe je het niet". Zijn advocaat mr. J.W. Dengerink wil dat er eerst nader onderzoek komt of het nu gaat om een kans- dan wel om een behendigheidsspel. Omdat de officier van justitie prof.dr. J.W. Wagenaar als getuige-deskundige over dit onder werp een rapport had laten schrijven, merkte de raadsman op dat de officier kennelijk twijfelde aan zijn bewijsmiddelen. Bo vendien zou het antwoord van de hoogleraar zijns inziens voor meerdere uitleggen vatbaar zijn en had de verdediging niet de kans gehad hem over zijn bevindingen vragen te stellen. Van daar dat hij voorstelde nog een deskundige te laten horen. In dit verband noemde mr. Dengerink drs. Koornstra, de huidige di recteur van de Stichting Wetenschappelijk Onderzoek Verkeers veiligheid. Deze heeft een publikatie op zijn naam, waarin hij concludeert dat 'het voetballen in competitieverband door ma thematische analyse kan worden teruggebracht tot een redelijk voorspelbaar gebeuren'. Koornstra zou er dan ook, aldus mr. Dengerink, zeker van zijn dat hij kan winnen. Deze handige mini picnic-set, ver pakt in een etui, wordt van u na het opgeven van een nieuwe abonnee. Noteer als nieuwe abonnee ingaande I Naam: I ,1 Adres: I Postcode/plaats: Telefoon: I (voor controle bezorging) j J Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. I Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per: j maand (automatisch betalen) f25,70 I kwartaal via acceptgiro f 78,60 Stuur als dank de mini picnic-set naar: J Naam: J Adres: I Postcode/plaats: I Stuur deze bon in een open envelop - postzegel niet nodig - naar I Leidse Courant, antwoordnummer 998, 2501 VC Den Maag, JNZ I iin,iinii»i,miiumin

Leidse Courant | 1991 | | pagina 9