Duitsers moeten toch fors 17 betalen voor eenwording Vliegticket bij Transavia enkele tientjes duurder Eerste convenant horeca- overlast is ondertekend BONDSREGERING KOMT BELOFTEN NIET NA Infotheek denkt 1990 met verlies af te sluiten Hagen tegen goedkeuring jaarrekening Nedlloyd Ouders regelen voogdij zelf in belang van kind BEURS VAN AMSTERD) sr ECONOMIE £«idó©<2ommit WOENSDAG 15 MEI 1991 PAO HEERHUGOWAARD Ter beperking van de overlast voor omwo nenden is gisteren in Heerhugowaard een convenant gesloten tussen negen plaatselijke horecabedrijven en burgemeester J. Stuifbergen. Volgens de belangenvereniging Horeca Nederland is het in Nederland de eerste overeenkomst van deze strekking tussen een burgemeester en de plaatselijke horeca en komen ook tal van andere gemeenten voor een dergelijk convenant in aanmerking. Het convenant voorziet in stringente maatregelen in café's en bars in Heerhugowaard. In het convenant verplichten de horeca-ondernemers zich onder meer voor gezamenlijke rekening beambten van een bewakingsdienst met een hond te huren, detectiepoorten ter controle op wapenbezit te installe ren, raddraaiers uit hun etablissementen te weren, in opdracht van de politie portiers aan te stellen, een schoonmaakploeg elke avond de buurt en de tuinen van omwonenden op te laten ruimen, een fonds van enkele duizenden guldens voor gedeeltelijke vergoeding van schade van omwonenden in te stellen en voor een rustig en geleide lijk vertrek van hun bezoekers zorg te dragen. Cao-akkoord NAM ASSEN De Industriebonden van FNV en CNV hebben met de directie van de Nederlandse Aardolie Maat schappij (NAM) overeenstemming be reikt over een nieuwe cao. Het akkoord geldt met terugwerken de kracht vanaf 1 april tot 1 april volgend jaar. De partijen zijn onder meer overeen gekomen dat de salarissen per 1 april 1991 met 3 procent worden verhoogd. Op 1 januari volgend jaar komt daar 0,75 procent bij. Verder krijgen deeltijdwerkers bij ar beidsduurverkorting de keuze tussen opname in tijd of uitbetaling in geld. De nieuwe cao is van toepassing op zo'n 1.100 van de ongeveer 3.200 per soneelsleden van de NAM. Retailnet (KBB) wil naar het buitenland GOUDA De nettowinst van het detailhandelsconcern Retailnet, waarin het warenhuisconcern Bijen korf (KBB) een belang heeft van zes tig procent en Blokker van 33,3 pro cent, zag het nettoresultaat in het af gelopen boekjaar stijgen met 41 pro cent van 9,3 miljoen naar 13,12 miljoen. Voor 1991 verwacht de di rectie „de positieve ontwikkeling van 1990 voort te kunnen zetten en een hoger resultaat te realiseren". Dit staat in het gisteren gepubliceerde jaarverslag. Retailnet, onder meer ei genaar en franchisegever van Mars kramer, Intertoys, Bruna en Prena tal, verwacht in de komende jaren de eerste schreden in het buitenland te kunnen zetten. Plan voor tunnel Alaska-Sovjetunie ANCHORAGE De Kamer van Koophan del van Nome (Alaska), een stad met 3500 inwoners aan de kust van de Beringzee, is op zoek naar beleggers en ontwerpers om een studie te verrichten naar de mogelijkhe den van een spoortunnel onder de Bering- straat tussen Alaska en de Sovjetunie. Een eventuele verbinding wordt 90 kilometer lang. Volgens Jim Stimpfle van de Kamer is vorige week een begin gemaakt met een campagne om internationaal aandacht te vragen voor de onderzeese verbinding. Stimpfle voorziet dat via een nieuwe spoor verbinding naar Alaska de boeren uit het midden-westen van de VS hun graan naar Azië kunnen laten transporteren. Uit Euro pa en Azië kunnen dan goederen aan de Noordamerikaanse markt worden geleverd. BERLIJN De voormali ge Westduitsers zullen de hereniging van de beide Duitslanden binnenkort behoorlijk in hun porte monnee gaan merken. Na ongekend felle en emotio nele debatten heeft de Duitse Bondsdag gisteren bij meerderheid (van de coalitiefracties CDU CSU en FDP) een ingrijpend pakket belastingverhogin gen goedgekeurd. Vanaf 1 juli zullen de inwoners van de oude Bondsrepu bliek 7,5 procent meer in komstenbelasting gaan betalen; een maatregel die een jaar van kracht blijft. Over dit zogenaamde 'solidari teitsbeginsel' is in Duitsland veel te doen geweest, en nog. De regering is onlangs met een aantal belastingmaatregelen gekomen, omdat de (economi sche) hereniging van de twee Duitslanden veel meer blijkt te gaan kosten dan aanvanke lijk werd aangenomen. In Duitsland politieke kringen inbegrepen wordt de rege- ringskoers algemeen als 'de grote leugen' aangeduid. Niet alleen bij zijn recente bezoek aan de voormalige DDR werd bondskanselier Helmut Kohl voor leugenaar uitgemaakt, ook gisteren tijdens de bonds dagzitting viel dat woord di verse keren. De woordvoerster van de oppositie, Ingrid Matt- höus-Maier (SPD) beschuldig de de regering, en met name de bondskanselier, van belas tingleugens. Eerst werd het volk verteld dat de hereniging met tot belastingverhoging zou hoeven leiden en nu blijkt dat opeens wel nodig te zijn. „Geen wonder dat de kiezers in Rijnland-Palts de bonds kanselier onlangs een rode kaart hebben gegeven", bitste zij. Btw Ook voor de btw zullen verho gingen van kracht worden, onder meer op olieprodukten en begin volgend jaar tabakswaren. Ook telefoneren en verzekeren worden duur der. De regering verdedigde bij monde van minister van fi nanciën Waigel de genomen maatregelen. Zonder solidari- teitsbelastingen zou de staat andermaal geld moeten gaan lenen met alle budgettaire risi co's van dien. Waigel bestreed de stelling van de oppositie dat de kleine man moet opdraaien voor de hereniging en dat de grootverdieners worden ont zien. Hij beschuldigde de SPD halve waarheden en insinua ties in het belastingdebat te vlechten en wees de aangedra gen alternatieven als onwe zenlijk van de hand. Waigel voelt zich op dit mo ment met zijn btw-verhogin- gen in de rug gedekt door zijn EG-collega's die immers de btw in de EG-landen van 14 naar 16 procent willen verho gen. Waigel is daar begrijpelij kerwijs een groot voorstander van omdat zodoende een extra geldstroom naar de staatskas zal blijven vloeien, ook als over een jaar de 7,5 procent toeslag op de inkomens weer vervalt. Meer geld Want één ding is ook de Bondsregering intussen duide lijk: De hereniging zal in de komende jaren alleen maar meer geld kosten. De nu van kracht geworden maatregelen leveren de staat dit jaar 17 miljard, en volgend jaar zelfs 27 miljard D-mark extra op. Het adviesbureau McKinsey heeft in opdracht van de rege ring een studie gemaakt van de problematiek in de voorma lige DDR. Het tot voor kort vertrouwelijk gebleven stuk is intussen grotendeels in de pu bliciteit gekomen. De cijfers zijn onrustbarend: rond het jaar 2000 zullen de overheids- en particuliere investeringen in de oude DDR zijn opgelo pen tot zo'n 2000 miljard mark. De werkloosheid zal de ko mende jaren oplopen tot 4 mil joen, bijna de helft van de to tale beroepsbevolking. De katholieke bisschoppen van de oostelijke deelstaat Saksen en hun evangelisch-lu- therse collega hebben in een gezamenlijk schrijven om ge duld en wederzijds begrip ge vraagd. De herwonnen vrij heid, de groeiende eenheid en de democratische organisatie die op gang is gekomen, zijn veel meer waard dan de nog niet bereikte welvaartsverbe tering, schrijven de bisschop pen. Karl Otto Poehl, president van de Duitse centrale bank. FOTO: AP Poehl maakt morgen einde aan geruchten over zijn aftreden FRANKFURT De president van de Duitse centrale bank, Karl Otto Poehl, zal morgen een verklaring uitgeven om helder heid te verschaffen na geruchten in de pers dat hij zou willen aftreden. Dat heeft de Bundesbank gisteren gezegd. Op dit mo ment verblijft Poehl in het buitenland en wil hij niet op de ge ruchten reageren. De gezaghebbende krant Frankfurter Allge- meine berichtte dat Poehl bij de Duitse centrale bank zou willen vertrekken vanwege onenigheid met de regering en met enkele leden van de Raad van de Bundesbank. LEIDEN Het Leidse automatiseringsbedrijf In fotheek verwacht 1990 te moeten afsluiten met een licht negatief nettoresul taat, dat voornamelijk te wijten zou zijn aan de aan koop van computerbedrij ven in Engeland en Dene marken. De onderneming meldt voorts dat ingrij pende maatregelen wor den getroffen om het kos tenniveau naar beneden te brengen, maar volgens een woordvoerder bestaat over eventuele gevolgen voor de werkgelegenheid bij Infotheek nog geen duidelijkheid. Gezien de ontwikkelingen heeft de automatiseerder de definitieve opstelling van de jaarrekening uitgesteld. De verliezen zouden vooral zijn opgetreden bij de Britse deel nemingen, terwijl ook de ont wikkeling van de Deense acti viteiten tegenvielen. Bij deze laatste zouden reorganisaties in 1990 nu weer voor een goe de uitgangspositie hebben ge zorgd. De onderneming wijst verder op de gestegen rente lasten als oorzaak voor het voorspelde verlies. Infotheek Nederland en Frankrijk zou den wel goed hebben gedraaid, maar kunnen onvoldoende compensatie bieden om een beter groepsresultaat te berei ken. In 1989 boekte de Leidse firma een winststijging van maar liefst 86 procent tot 14,2 miljoen. Cao-overleg verzekeringen heropend UTRECHT Werkgevers en vakbonden gaan woensdag 29 mei weer onderhandelen over een nieuwe cao in het verze keringswezen (37.500 werkne mers). Dat is de uitkomst van informeel overleg tussen de partijen, zo meldde de Diens tenbond FNV gisteren. De ge plande werkonderbrekingen gaan in de tussentijd gewoon door, maar er zullen geen nieuwe bijkomen. Morgen is er een werkonderbreking bij Ae- gon en vrijdag bij Nationale Nederlanden beide in Den Haag. Het eindbod van de werkgevers omvatte onder meer een loonsverhoging van 3 procent op 1 juni en 0,5 pro cent op 1 januari. De bonden eisen 4 procent. SCHIPHOL Transavia Airlines is vastbesloten de prijzen van haar vliegtic kets voor charterreizen de komende jaren jaarlijks met enkele tientjes te ver hogen. De prijsverhoging is onvermijdelijk om de nu nog te krappe winstpo sitie van de luchtvaart maatschappij te verster ken. ,,De vakantiereiziger ver wacht dat hij geen vertra ging heeft en dat hij bij ons een betere service aan boord krijgt. Dan is een verhoging van de tarieven gerechtvaardigd", aldus president-directeur Peter Legro. Transavia presenteerde giste ren het jaarverslag over 1990. Over de prijsverhoging moet nog overleg worden gevoerd met de reisorganisaties. Dat zal in de komende maanden ge beuren, zodat de prijsverho ging op haar vroegst voor de winterprogramma's kan in gaan. Transavia heeft afgelo pen april al de tarieven ver hoogd met 38 per ticket. Directeur marketing en sales Hans Bakker denkt niet dat de reiziger door de prijsverhoging het vliegtuig zal mijden. „Dat hadden we verwacht na de brandstoftoeslag tijdens de Golfoorlog, maar ondanks de toeslag van 100 is het reizi gersaanbod toen toch gestegen. De markt kan de prijsverho ging aan". Onderzoek heeft volgens Transavia aangetoond dat de passagier bereid is extra te betalen voor meer service en betere stoelen, die de Transavia dan ook aanbiedt. De verhoging van de tarieven is onderdeel van een vijfpun- ten-plan van de Transavia-di- rectie om de financiële positie van de maatschappij te ver sterken. Transavia heeft vorig jaar weliswaar een winst van 17,2 miljoen gemaakt (ƒ14,8 in 1989), maar dat is voor 16 miljoen toe te schrijven aan de verkoop van een oude Boeing 737-200. De bedrijfskosten ste gen met twaalf procent tot 309 miljoen. Daimler-Benz voorziet 10 procent omzetgroei STUTTGART Daimler- Benz, het grootste industrie- concern van Duitsland, heeft er alle vertrouwen in dat de minder goede gang van zaken vrijwel tot een einde is geko men. Voor 1991 houdt het con cern het op een toeneming van de omzet met ongeveer tien procent tot 94 miljard mark, zo heeft bestuursvoorzitter Ed- zard Reuter gisteren in Stutt gart laten weten. Gezien de schommelingen van de wissel koersen, die het concern vorig jaar twee miljard mark aan omzet scheelden, is het nog te vroeg om een prognose van de winst te geven, aldus Reuter. In het eerste kwartaal van dit jaar is de winst na belastingen gestegen van 405 tot 420 mil joen mark. De kwartaalomzet groeide met vier procent tot 19,8 miljard mark. De autodi visie van het concern, Merce des-Benz, droeg 72 procent aan de omzet bij. Over de eerste vier maanden is er sprake van een omzetgroei van zes pro cent. Daimler-Benz praat met Mitsubishi over een nauwe sa menwerking. Het overleg zal in het najaar worden voortge zet. AMSTERDAM De Noorse reder Torstein Ha gen, grootaandeelhouder in het Rotterdamse trans portconcern Nedlloyd met een indirect belang van 23 procent, wil tijdens de aandeelhoudersvergade ring van 30 mei tegen goedkeuring van de jaar stukken stemmen. Dat heeft Hagen gisteren be kendgemaakt op een in derhaast belegde perscon ferentie in Amsterdam. Het afkeuren van de jaarstuk ken is de enige daad die Ha gen op dit moment kan stellen om zijn onvrede met het ge voerde beleid en de houding van het management van Nedlloyd tegenover de aan deelhouders, uit te drukken. Al eerder maakte de Vereni ging van Effectenbezitters (VEB) bekend dat het vol machten verzamelt voor de jaarvergadering van 30 mei. Daarbij liet de VEB weten met die volmachten eveneens te gen goedkeuring van de jaar stukken te willen stemmen als Nedlloyd niet alsnog toegeeft aan de eis van verontruste aandeelhouders om grotere zeggenschap. Omdat Nedlloyd een struc tuurvennootschap is, rest de aandeelhouders volgens Hagen c.s. slechts één ding: hun goed keuring onthouden aan de jaarrekening over 1990. Veel haalt dat echter niet uit. Mari ne Investments (MI) en Det Norske Oljeselskap (DNO), de aandeelhouders die Hagen di rect vertegenwoordigt, hebben door de stemrechtbeperking van maximaal 600 stemmen per aandeelhouder bij elkaar 1200 stemmen. Dat is slechts een fractie van de totale stem men. Overigens zal Hagen tijdens de jaarvergadering wel meer stemmen uitbrengen, omdat hij ook volmachten heeft ge kregen van bevriende aan deelhouders. Dat betekent niet dat hij volmachten inzamelt. „Daarvoor is de VEB de aan gewezen instantie". Slagen de verontruste aandeelhouders er toch in om de jaarrekening over 1990 af te laten keuren, dan staan er volgens Hagens rechterhand, de Nederlandse advocaat mr. W. Corpeleijn van Stibbe, Blaise De Jong, voor de raad van bestuur van Nedlloyd drie scenario's open: aftreden, de rechter vragen het besluit van de aandeelhou dersvergadering te vernietigen of proberen de aandeelhouders alsnog tevreden te stellen. Met een dergelijke motie van wantrouwen van de aandeel houders is een Nederlandse vennootschap volgens Corpe leijn nog niet eerder gecon fronteerd. „Er bestaat geen en kele jurisprudentie op dit ge bied". (ADVERTENTIE) Vaak blijkt dat als beide ouders overleden zijn, er niets of bitter weinig geregeld is voor de verzorging van de kinderen. Niet opzettelijk, maar omdat het moeite kost om stil te staan bij pijnlijke ge beurtenissen als overlijden. Begrijpelijk. Maar als er niets is vast gelegd, bepaalt de rechter wie de zeggenschap over de kinderen krijgt. Waarschijnlijk heeft u zelf wel gedachten over aan wie u de zorg voor uw kinderen zou willen toe vertrouwen. Die wens moet u dan vastleggen bij de notaris. Hij adviseert u daarin ook verder. Vraag de notaris ook juri disch advies bij andere be langrijke beslissingen in het leven, zoals samenwonen, huwelijk, de verdeling van uw erfenis, de koop en verkoop van een huis, de keuze van een ondernemingsvorm, het oprichten van een stichting of vereniging De notaris is onpartijdig. Hij heeft daarom oog voor uw belang en dat van de andere betrokkenen, zodat onenig heid achteraf zoveel mogelijk wordt voorkomen. Een kort oriënterend ge sprek met de notaris kost u trouwens niets. Maak dus gerust een af spraak. Hij kan u precies vertellen hoe u uw zaakjes u b) het best kunt regelen. REGEL JE ZAAKJES MET DE NOTARIS Slotkoers dinsdag 14 mei 1991 aalberts 42.50 42.50 abn-amro pr 570 5.69 ad hold c 4200- 41.10 ahrend gr c 199.00 199.50 amst rubber 3.65 ant.verl 425.00 atag hold c 116.00 126.00 125.00 117.20 117.50 167.00 167.00 320.00 320.00 3200.00B 3200.00B 1028.00 1028.00 1033.00 1033.00 820.00 820.00 content beh 26.70 26.50 cred lyonn 34.70 35.00+ dorp groep 48 80 48.80 econosto 33 00 33.00 emba 219.50 eriks 101.00 101.00 flexovrt 83 00 84 00 gamma hold 103.30 100.20 gamma h 5 pr 5.60- 5.50 getronics 32.50 32.00 geveke 47 50 47.40 giessen 120.00 118.50 goudsmit 46.00 46.00 175.00 201.50 119.00 gtl hold hagemeyer hal trust hein hold 132.50 hoek's mach 225.50 holland sea 0.77 hoOJdoos 530.00 hbg 213.00 vd hoop 7.60 hunter d pr 2.90 ihc caland 61.00 kondor wes 33.40 33.40 kbb 87.70+ 88.00 kbbc-pr.c 87.80 88.00 koppelpoort 346.00 345.00L orco bank c 72.10 plrelli tyr potynorm c randstad h. schuitema 1650.00 text twenthe 93.00 unil 7 pr. unil 7 c pr unil.6 pr wgnr-tij! c 263.00- west invest 23.50 west-lnv wb 100.00 westersuik wol.kl cp c wyers 217.00 40.00 Bron: GWK/CDK-Bank ital.lire (10.000) jap.yen (10.000) joeg.din.t/m 100 GOUD Nieuw Vorige ZILVER onbewerkt 21990 - 22590 22080 22680 onbewerkt 215 - 285 bewerkt 24190 24280 bewerkt 330 Opgave: Drijfhout, A'dam Damrak zakt iets terug AMSTERDAM De Amster damse effectenbeurs kende gisteren een moeizame start waarbij de handelaren, wel licht getroffen door de spoor wegacties, niet vooruit leken te branden. Later kwam de trein aan Beursplein 5 toch langzaam in beweging waarbij de stem mingsindex 0,3 punt aan terein won op 94,7. Tegen het einde van de dag moesten veel fond sen toch inleveren als gevolg van de lagere dollar, de lagere noteringen op de Europese ef fectenbeurzen en een weinig opwekkende start van Wall Street. De koersindex leverde uitein delijk 1,7 punt in op 199, ter wijl de stemmingsindex daalde van 94,4 naar 94,2. De omzet kwam uit 1,6 miljard, waar van de aandelen 635 miljoen- voor hun rekening namen. Opvallend was de handel in Bols, die met een omzet van 49,7 miljoen de derde plaats op de omzetranglijst in beslag nam na Koninklijke Olie en Unilever. De koers van het BEURS drankenfonds steeg m gulden tot ƒ213. De ob markt lag er de gehe prijshoudend tot fractioi ger bij. Opvallende uitschietei Gist-brocades, die de vlc een winst van 1,30 ruim vier procent op verliet. Duidelijke ver gen hiervoor leken ever ontbreken. Bij de inte nals moest Koninklijk 2,40 achteruit tot 158. wijl Unilever 1,20 inl op 157,20. Philips bliji boeren op de beurs. Hei hovense concern no mede gesteund door I landse vraag, drie dul hoger op 30,50. Elders kon Internatio- ƒ2,30 meer waard won 85 nu duidelijk is ge\ dat een ruime meerc van de aandelhouders een fusie met Hageme Nedlloyd kon 0,80 win ƒ50.10. Belager Hagen i gistermiddag duidelijk de jaarrekening te stt van het vervoersfonds.

Leidse Courant | 1991 | | pagina 6