innie Mandela hoger beroep :gen celstraf Anti-communist Mesic laat zich presidentschap niet onthouden Israël desnoods zonder Syrië aan de onderhandelingstafel [AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB Angstige dorpelingen na tien jaar verlost van anonieme briefschrijver If APENLAND EcidócSommit WOENSDAG 15 MEI 1991 PAGINA 5 *(rden verlaten Iran 1/&SHT Ongeveer 50.000 Kurdi- zijn via één grenspost Irak en Iran naar Irak terugge ef; Per dag gaan er 1500 terug naar evöe Kurden keren via de grenspost noiht naar Irak terug. In die stad en »f (pen eromheen bevonden zich een det miljoen vluchtelingen. Meer dan eriljoen Iraakse Kurden en shi'ieten pain maart naar Iran gevlucht nadat eeistand tegen president Saddam Hu- de Golfoorlog was mislukt. De hebben een moeilijke tijd achter rijft in overbevolkte opvangkampen. Husayn heeft amnestie aangebo- hjn alle vluchtelingen die naar huis >p teren. Zijn regering voert autono- 1 jrekingen met leiders van de Kur- ipstandelingen. BELGRADO De Kroatische anti-communist Stipe Mesic zou vandaag volgens de federale wet tot president van Joegoslavië ge kozen worden. Daardoor dreigen de spanningen in het land ver der op te lopen. Mesic zei gisteren dat Kroatië verdere stappen naar de onafhankelijkheid zal nemen mocht het presidentschap toch aan zijn neus voorbij gaan. De 56-jari- ge advocaat Mesic lost de Serviër Bo- risav Jovic af. Om voorzitter van het presidium te worden had Mesic vijf van de acht stemmen nodig. In het collectieve presidentschap zitten ver tegenwoordigers van de zes deelrepu blieken en twee provincies van Joego slavië. Mesic zei vooraf dat alleen oor log kan voorkomen dat hij president wordt. Gisteren is bij een door Serviërs be woond dorp Mirkovci in de Servische enclave Slavonija in Kroatië een dode gevallen toen mensen bij een wegver sperring het vuur openden op een auto. De bestuurder, een Kroatische restauranthouder, kwam daarbij om, een Kroatische politieagent, die meer eed als lifter, raakte gewond. EG-PARLEMENT STELT VROUWENPRIJS IN STRAATSBURG Het Europees Parlement wil een nieuwe Europese prijs, de Prix-Helena, in het leven roepen voor vrouwen die zich op diverse terreinen hebben onderscheiden. Het parlement ting gisteren akkoord met een rapport van de paanse Carmen Llorca Vilaplana van de chris ten-democratische EVP-fractie, die vindt dat vrouwen in het verenigd Europa van morgen zo'n steuntje in de rug verdienen. De Prix Helena is voor vrouwen die zich verdienstelijk hebben ge maakt op de volgende vier gebieden: kunst en li teratuur, wetenschap en wetenschappelijk onder zoek, het bedrijfsleven, en menselijke waarden. De bedoeling is dat de prijs jaarlijks op 8 maart, Internationale Vrouwendag, wordt uitgereikt. Be halve een wisselbeker en een medaille zal elke winnares een geldsom van 100.000 ecu (230.000 gulden) krijgen. Galgrechter onder arrest TEHERAN Iran heeft een arresta tiebevel uitgevaardigd tegen de scherp rechter Ayatollah Sadeq Khalkhali, die berucht werd omdat hij honderden mensen tot de strop veroordeelde. Khalkhali was in de jaren die volgden op de Islamistische revolutie van Kho meini in 1979 de beruchtste en de meest medogeloze rechter van Iran. Hij schokte het Westen toen hij voor de te levisiecamera's in de Iraanse woestijn in 1980 een stok in de verkoolde lijken van Amerikaanse soldaten prikte die de mislukte operatie uitvoerde om de 52 Amerikaanse gijzelaars te redden die in de ambassade van de VS in Teheran werden vastgehouden. Weer rellen in Brussel BRUSSEL In Brussel hebben gister avond opnieuw rellen plaatsgevonden tus sen Noordafrikaanse jongeren en de politie. De gewelddadigheden deden zich ditmaal voor in Sint Joost in het noordoosten en Molenbeek in het westen van de Belgische hoofdstad, twee verpauperde wijken waar veel buitenlanders wonen. In Molenbeek vielen honderden betogers het politiekan toor aan. In Sint Joost maakten 150 tot 200 met stokken bewapende betogers amok. Volgens de Belgische televisie was een voorgenomen bijeenkomst van de extreem rechtse beweging Vlaams Blok in Molen beek aanleiding voor de gewelddadigheden. Brussel is al sinds het weekeinde het toneel van ernstige rellen tussen agenten en Noordafrikaanse jongeren. Zij beschuldigen de politie ervan hen steeds lastig te vallen. JAAR ONVOORWAARDELIJK VOOR VROUW ANC-LEIDER Und hasselerharm A ABN: onderhandelingen onder druk AMSTERDAM „De veroordeling van Winnie Mandela gaat een zwaar gewicht leggen op de onderhandelingen tussen het ANC en de Zuidafrikaanse regering. Politiek gezien kan dit enorme consequenties hebben", zei algemeen coördinator P. Hermes van de Anti Apartheids Beweging Nederland (AABN) gisteren in reactie op de veroordeling. Volgens Hermes had de zwarte bevolking al Weinig vertrouwen in de Zuidafrikaanse rechtspraak en is de situatie er nu zeker niet beter op geworden. „De rechters worden door de zwarten gezien als marionetten van het blanke regime", aldus Hermes. De straf die Winnie Mandela opgelegd heeft gekregen lijkt hem hoog, gezien de uit eindelijke beschuldiging. NNESBURG veroordeling heeft n 'politieke consequen- F01zei ANC-leider Nel- Mandela gistermid- iJiiPj bliJft êeloven in van zijn ook al werd Win- «reien minuten daarvoor slijirdeeld tot zes jaar '^brwaardelijke ge van- sajtraf. ia» advocaat tekende hoger beroep aan; zelf na betaling van een van 140 gulden vrij- evA t^e Mandela kreeg vijf -angenisstraf voor haar medeplichtigheid aan ndeling van de jongens ze nog eens een jaar. A?r Stegmann hield re- ■g met het feit dat Winnie fr en grootmoeder is. hij was niet gevoelig merkingen van de ver- g dat zij al veel heeft lijden door haar be- ig in de media. „Ik Iteer vooral dat ze abso- |een spijt heeft voor wat 9 /jongens heeft aangedaan C is êeen enkele aanwij- 9 [jlat ze niet opnieuw het- a zou doen". twee mede-verdachton iVinnie werden veroor- Haar vriendin Xoliswa 9 kreeg zes jaar en chauf- CJohn Morgan, vanwege 9 Ondergeschikte rol in het (^ringsdrama, een jaar taardelijk. fchtszaal zat tijdens de uitspraak stampvol. De politie dreigde zelfs vlak voor de aanvang honden in te zetten tegen mensen die de gangpa den versperden. Winnie zelf, in een sjiek donkerblauw mantelpak met daarover een zachtleren jas, bleef stoïcijns voor zich uitkijken tijdens het uitspreken van het vonnis. Wat later op de dag gaf ze een korte verklaring waarin ze ie dereen bedankte die haar steun had gegeven tijdens het proces. Winnie zei „door de vele misleidende publicaties" al bij voorbaat te zijn veroor deeld door de media. Echtge noot Nelson was niet aanwezig honderden juichende suppor ters haar op te wachten toen ze de rechtbank verliet. Wrijving Waarschijnlijk heeft de ver oordeling geen directe gevol gen voor de onderhandelingen tussen het ANC en de rege ring. Het kan echter wel grote wrijving geven binnen het ANC. Aan de ene kant zijn er meningen zoals van de militai re ANC-chef Chris Hani, die stelt dat Winnie zal worden bevrijd als het ANC aan de macht komt. Aan de andere kant zijn er ANC-leiders die hard over Winnie oordelen. Zij vinden dat iemand die is ver oordeeld als crimineel geen belangrijke functies binnen de organiatie mag bekleden. Win nie is nog steeds hoofd sociale zorg van het ANC. Dat haar populariteit tanende is werd begin deze maand nog eens duidelijk toen ze in een geheime stemming voor het leiderschap van de ANC-vrou- wenorganisatie vernietigend werd verslagen. Maar ze heeft nog steeds aanhang onder vooral de radicale jongeren in de zwarte wijken. Winnies op roep, in 1986, om politieke te genstanders met brandende autobanden te vermoorden, heeft veel aan die sympathie bijgedragen. Winnies trouwste aanhanger is natuurlijk haar man. De ANC- leider zal oproepen binnen zijn organisatie om Winnie uit haar functie te ontheffen pro beren in de kiem te smoren, maar dat zijn natuurlijk pijnlij ke ontwikkelingen. De vraag is of zijn gezondheid goed zal blijven na alle spanningen die hij in de vijftien maanden sinds zijn vrijlating heeft moeten doormaken. Winnie Mandela lijkt alles behalve uit het veld gevangenis in moet. geslagen nadat ze heeft gehoord dat ze zes jaar de FOTO: AP D-- 9 (prekingen l9ïNoord-Ierland 9 ïn muurvast SA SE /\LIN De onderhande- over de toekomst van l-Ierland zijn in een im- I geraakt over de vraag Cde volgende fase, waar- Aook de Ierse regering ;9 -e emt, gehouden moet 9 Bn. De protestanten zijn Londen of een plaats op ^uropese vasteland en „om historische re- naar Dublin te gaan. regering en de katho- willen op Iers grondge-. iraten. Voordat de onder- klingen twee weken gele- yegonnen, ging men er al dat zij moeizaam zou- „n. De Britse minister bordierse zaken, Peter sprak maandag ver- vj negen uur lang met de Voornaamste partijen. Het lik van geweld hangt als Waard van Damocles bo- !e besprekingen. Maandag de het (katholieke) Ierse blikeinse Leger (IRA) pnslag op een protestant. (Vervolg van de voorpagina) JERUZALEM Israël verklaarde zich gisteren bereid mee te doen aan een vredesconferentie, desnoods zonder Syrië. Is raël is voorstander van een regionale conferentie met alle Arabische lan den, zonder bemoeienis van de VN, omdat het vreest dat dit internatio nale lichaam in meerder heid een anti-Israëlische houding zal innemen. Syrië wil juist wel dat de VN bij de conferentie wordt be trokken. Zondag weigerde Da mascus zijn voorwaarden voor een conferentie te verzachten. De Europese Gemeenschap verwelkomde de door Baker aangekondigde vooruitgang in het vredesproces. EG-voorzit- ter Jacques Poos zei in Brussel: „Het feit dat de Israëli's even als de Arabische landen de VN-resoluties 242 en 338 aan vaarden is op zich al een resul taat van de inspanningen van Baker. Amerikaanse functio narissen zeiden dat deze reis van Baker langs een aantal steden in het Midden-Oosten, zijn vierde missie sinds het einde van de Golfoorlog, wel eens zijn laatste zou kunnen zijn als deze geen resultaat op levert. De-geschillen tussen de aartsvijanden Syrië en Israël zijn tot dusverre onoverbrug baar gebleken. Beide landen willen de vredes voorstellen van Baker echter niet verwerpen om te voorko men ervan te worden beschul digd het vredesvoorstel te wil len torpederen. Beide willen dan ook hun goede wil tonen. De Sovjetminister van buiten landse zaken, Aleksandr Bess- mertnych, bracht gisteren voor de tweede maal binnen vijf dagen een bezoek aan Sy rië als poging het vredesinitia tief van zijn Amerikaanse col lega te steunen. De hoop op vrede in het Midden-Oosten neemt toe, aldus Bessmertnych in Damascus voordat hij naar Genève vertrok voor een ont moeting met PLO-leider Ara fat. De Israëlische minister van buitenlandse zaken, David Levy, liet gisteren in Brussel doorschemeren dat hij voor de Europese Gemeenschap wel licht een belangrijkere rol ziet weggelegd bij een Midden- Oostenconferentie dan die van waarnemer. De EG heeft op een volwaardige rol bij een vredesconferentie aangedron gen. HET LEVENDE EILAND 1 - Met een enorme snelheid botst de raket tegen het ae- ë'ehe lichaam van het monster; een vlam.... een verlammen- -r »hok..., de temperatuur in de nauwe ruimte stijgt snel en tc9r verliest het bewustzijn. Rob voelt een stekende pijn in zijn P®rhoofd en enkele seconden lang is hij volslagen blind. Dan rd hij zijn gezichtsvermogen weer terug en snel controleert hij ©stellen. Gelukkig, ogenschijnlijk is alles in orde. Hij roept Prudon op en vertelt wat er is gebeurd. „IK zal nu keren", deelt hij mede, „want ik ben er toch niet zeker van, dat de raket niet beschadigd is". Met een reusachtige boog maakt de raket een wenteling en suist dan met onverminderde snelheid terug naar de aarde, die heel in de diepte ligt te blinken in de zon. PLrudon heeft het verschijnsel op de filmband vastgelegd. „Als de landing nu maar goed gelukt", zegt hij. Partijleider China tekent grensakkoord PEKING/MOSKOU De Chinese partijleider Jiang Ze- min heeft vandaag bij zijn ver trek naar Moskou gezegd dat hij verwacht een gedeeltelijk grensakkoord te kunnen on dertekenen dat de relaties met de Sovjetunie zal verbeteren. Jiang Zemin gaf geen bijzon derheden over het grensak koord, maar waarschijnlijk gaat het om de overeenkomst waar onderhandelingsdelega ties vorige maand de laatste hand aan hebben gelegd. De ondertekening van een ak koord zou wat meer gewicht aan het bezoek van de Chinese partijleider geven, omdat zijn reis voornamelijk symbolisch bedoeld is. Jiang Zemin is de eerste Chinese partijleider in Moskou sinds Mao Zedong in 1957. Jiang brengt een tegen bezoek. In mei 1989 bezocht Sovjetleider Michail Gorbats- jov China, waarmee formeel een eind kwam aan de drie de cennia van onmin tussen beide landen. Joeri Lyssenko, woordvoerder van de Sovjet ambassade in Peking, zei dat het grensakkoord moeilijke punten omzeilt. Zo wordt er niet gerept over de eilandjes in de Amur-rivier waarover in 1969 een gewapend incident ontstond. Lyssenko zei dat 10 procent van de totale grens, die meer dan 7000 kilometer lang is, nog ter discussie staat. V-Raad akkoord met vergoedingsfonds schade Golfoorlog NEW YORK De Veilig- heidsraad van de Verenigde Naties zal deze week naar ver wachting instemmen met de oprichting van een fonds voor de vergoeding van de schade die Irak in de Golfoorlog heeft aangericht. De bedoeling is dat Baghdad zijn toekomstige olie opbrengsten in het fonds stort, zo hebben diplomaten bij de VN gisteren gezegd. ELKE DONDERDAG DE BIJLAGE BIJ UW KRANT MET INFORMATIE OVER FILMS, MUZIEK THEATER, RECREATIE, EXPOSITIES EN EEN COMPLETE AGENDA VENSAT Na tien jaar onzekerheid zijn de inwo ners van het klein Franse dorpje Vensat eindelijk de identiteit te weten geko men van de persoon die verantwoordelijk was voor de vele anonieme brieven waarmee zij wer den bestookt. De arrestatie van iemand die dertig jaar lang in hun midden woonde heeft een einde ge maakt aan een verhaal van ja loezie, verraad en bedrog dat zo uit één van Balzacs donker dere kronieken van het Fran se platteland had kunnen ko men. Hele families leefden in angst dat langbegraven geheimen geopenbaard zouden worden. De kwaadaardige roddels en beschuldigingen van 'le cor- beau' (de kraai) hadden het le ven in Vensat, in de Puy-de- Döme in Midden-Frankrijk, bijna ondraaglijk gemaakt. De brieven werden per post be zorgd of onder de deur door geschoven en de kraai maakte ook gebruik van de telefoon. De atmosfeer van verdenking in de vierhonderd man tellen de, voorheen zo hechte ge meenschap werd steeds groter. Aannemer Emile Brunier was het eerste slachtoffer en kreeg brief op brief waarin hij een dief, een bedrieger en een leu genaar werd genoemd. De kraai leek alles af te weten van de familiegeschiedenis van Brunier, van het verre fa milielid dat betrapt werd toen hij iets stal uit een supermarkt tot de boerengrootvader die beschuldigd werd van sjoeme- larij met het gewicht van zijn aardappels. Dat de beschuldigingen wel moesten komen van iemand die dicht bij de familie stond was duidelijk, maar het idee maakte de brieven nog moei lijker te verdragen. Al snel schreef de kraai ook naar Bru- niers buren over de vermeen de verdorvenheid van de Bru- niers. Gebrandmerkt Vervolgens was de beurt aan andere inwoners van Versat. Een man opende de post en zag zijn vrouw gebrandmerkt als „een slet", een moeder werd herinnerd aan een ille gale abortus van jaren terug. Toen Pierre Cornet, de burge meester van Vensat en onder wijzer, zijn eerste brief van de kraai kreeg stapte hij ermee naar de plaatselijke politie. Misschien omdat hij nog maar twintig jaar in het dorp woont en dus nog een nieuweling was in de ogen van de inwo ners - leek de politie de klacht naast zich neer te leg gen. Wel werd het huis van een vo rige burgemeester doorzocht: er werd niets gevonden dat wees in de richting van de schuldige, maar het duurde drie maanden eer de kraai weer van zich liet horen. Het anonieme offensief werd steeds venijniger en agressie ver: er begonnen met de hand beschreven kartonnen borden met beledigingen en dezelfde kwalijke beschuldigingen in het dorp te verschijnen, ze hingen aan bomen en hekken of lagen in g Toen het eenmaal zover was gekomen liet de burgemeester de gerechtelijke politie uit de dichtstbijzijnde stad komen; gerechtelijke politie uit de :htstbijzijnde die was bereid te helpen, aldus Cornet, maar was niet in staat door de barrières binnen de bezorgde en behoedzame ge meenschap te breken. Pas toen regelmatige slachtof fers met de dood werden be dreigd werd een grootschalige politieoperatie op touw gezet. Door extra surveillance werd de kraai gedwongen steeds meer gebruik te maken van de telefoon. Uiteindelijk werd deze op heterdaad betrapt en gearresteerd. Het bleek Marie-Louise, de vrouw van een neef van Bru nier. De vrouw, midden vijftig en met volwassen kinderen, stond in hoog aanzien dank zij haar religieuze toewijding en haar keurige gedrag en was door de kraai zelf ook met de dood bedreigd. Was het motief zuivere af gunst, de zonde van het Fran se platteland zoals sommigen zouden zeggen, of zou het een duistere samenzwering ge weest kunnen zijn die nog aan het licht moet komen? Hoe had per slot van rekening één vrouw, zo redeneren sommige dorpelingen, zoveel kunnen ontdekken over hun gehei men? Hoe had één vrouw Vensat zo lang in angst en on zekerheid kunnen laten leven? (c) The Times Tegenhouden 'Zwarte baretten', bijnaam van speciale militie-troepen van de Sovjetunie, houden in Kiev betogers tegen. De betogers kwamen gisteren uit de hele Oekraïne om de vrijlating te eisen van Ivan Khma- ra, een lid van het parlement van de Oekraïne. FOTO: AP

Leidse Courant | 1991 | | pagina 5