„Conducteur moet alles in zijn uppie opknappen" „Bijna a"es gegokt bij aardrijkskunde" Goede antwoorder AID stuit op handel in vlees zieke dieren EXAMENS '91 Kritiek Maij op onderzoek van Consumentenbond Bukman: hogere str; voor illega visvangste BINNENLAND Maij wijst Lubbers indirect terecht DEN HAAG Zonder dat iemand expliciet naar haar mening vroeg, heeft minister Maij-Weggen van verkeer en waterstaat haar collega Ter Beek en premier Lubbers gisteren een veeg uit de pan gegeven, omdat zij in hun dienstauto's veel te snel hadden gereden. Bij de behandeling van haar begro ting in de Eerste Kamer kwam zij via tol- pleinen in de Randstad over het onderwerp verkeersveiligheid te spreken, dat zij een van de belangrijkste onderdelen van haar beleid vindt. Ze zei: „Man of vrouw, groot of klein, minister of bakker, iedereen moet zich aan de maximumsnelheden houden". Ter Beek en Lubbers werden onlangs voor het oog van de TROS-camera betrapt op het overtreden van de maximusnelheid. WOENSDAG 15 MEI 1991 PA| t Accijns van 47 ce per liter lpg bephj DEN HAAG De stichting Natuur er vindt dat er op lpg een accijns gehevö worden van 47 cent per liter. De motf genbelasting voor op deze brandstof ij auto's zou dan verlaagd kunnen worded niveau van benzine-auto's. De prijs perl ter zal daardoor voor de gemiddelde lpg,: ker met 7 cent stijgen. Dat leidt tot eets van het zakelijk gebruik van lpg-autoli procent, terwijl het privégebruik 12 pré verminderen. Natuur en Milieu schrijf een brief aan de Tweede Kamer. Staats ris Van Amelsvoort van financiën hfl dusver geweigerd accijns te heffen op dat dan ook het gebruik van deze bq voor andere doeleinden zou worden bel DEN HAAG Hieronder volgen de goede antwoorden meerkeuze-opgaven van de centrale schriftelijke eindes gehouden op maandag 13 mei. De gegevens zijn verstrel het centraal instituut voor toetsontwikkeling (cito). Vwo Engels 1 c 2 B 3 C 4 A 5 C 6 A 7 B 8 C 9/ 11 B 12 A 13 A 14 A 15 B 16 C 17 A 18 A 19 C 21 B 22 A 23 C 24 A 25 D 26 C 27 A 28 B 29 E 31 C 32 D 33 B 34 A 35 A 36 D 37 B 38 D 39 41 B 42 B 43 B 44 A 45 C 46 B 47 C 48 D 49/ Lbo(c) mavo(c) Nederlands (tekst) 1 A 2 C 3 B 4 A 5 A 6 D 7 A 8 C 9/ 11 B 12 D 13- 14 C 15- 16 B 17 B 18 C 19 C 21 B 22 D 23- 24- 25- 26 B 27- 28- 29 C 31 B 32 B 33 C 34 C 35 B 36 C 37 B 38 C 39 C Lbo(d) mavo(d) Nederlands (tekst) 1 B 2 B 3 C 4 C 5 B 6 B 7 C 8 C 9 C 11 D 12- 13 D 14 C 15 B 16 C 17 A 18- 19- 21 - 22 D 23 A 24 A 25 D 26 D 27 D 28 C 29 E 31 B 32 D 33 D 34- 35- 36 D 37 B 38 B 39 Leao(c) lhno(c) lto(c) mavo(c) biologie 1C 2 C 3 B 4 A 5 D 6B 7C 8C 9 11C 12 C 13- 14- 15- 16 B 17 C 18- 19/ 21 A 22 - 23 A 24 A 25 - 26 - 27 D 28 D 29 E 31 C 32- 33- 34- 35 - 36 F 37 C 38 B 39 41 C 42 B 43 C 44 B 45 C Leao(d) lhno(d) lto(d) mavo(d) biologie 1 D 2 C 3 C 4 C 5 B 6D 7B 8F 9C 11 A 12 B 13 E 14- 15- 16 D 17C 18 C 19/ 21 A 22 D 23 - 24 A 25 A 26 A 27 B 28 - 29 31 B 32- 33- 34 A 35 - 36 B 37 - 38 B 39 E 41 C 42 - 43 C 44 B 45 C veel gegaapt werd". Hij weet dit aan het tijdstip. Wiskunde- examens kunnen beter 's mor gens gehouden worden, vindt hij. Inhoudelijk gezien vond hij het examen „behoorlijk maakbaar, veel routineklusjes en geen diepe problemen, op één vraag na". Veel van zijn leerlingen waren dit niet met hem eens. „Erger kon niet", merkte iemand op toen hij met een rood hoofd de aula verliet. Ook het wiskunde-onderdeel voor de vwo'ers leverde niet alleen vrolijke gezichl Bepaalde onderwerpei dik verwacht werden z niet in, en onderwerpei wel inzaten werden ni wacht", zo vat J. Ren vwo-docent wiskunde h men samen. Remijn h soort weddenschap m klas afgesloten dat het e een matrix-oefening z vatten. Dit was dus n geval. Spijtig genoeg v klas had de weddensché inzet. EeidócScvwtatit Idoor HOMMEKROL AMSTERDAM ,.We la ten ons niet langer naaien door het management, we gaan plat". De boodschap van hoofdconducteur en wilde-actieleider Bert Jansen schettert door de megafoon. Hij krijgt bijval van een paar honderd conducteurs en ma chinisten die zich verzameld hebben in de hal van Amster dam CS. Vroeg die dinsdag ochtend maakt het personeel zich op naar Utrecht af te rei zen. „Belachelijk", reageert Ali Asahin bij een verlaten trein op het tweede perron. Hij heeft vrijaf genomen om de geboorte van zijn eerste zoon aan te geven op het Turkse consulaat in Rotterdam. Een Duitse toeriste zit wat te knie zen. Zojuist via Schiphol uit Bangkok gearriveerd dacht ze de trein naar Keulen te kun nen nemen. Haar vriend is op zoek naar een huurauto. „Als we geen trein krijgen van de rayonmanager dan gaan we met de bus naar Utrecht", zegt de actieleider. Om kwart over acht rijden de NZH-touring- cars voor. De Alkmaarse con- ducteur Leo Kroos nodigt me uit in te stappen. „We gaan de directie mores leren. Ze hou den ons al twee jaar aan het lijntje". Onderweg vertelt hij zijn persoonlijke ervaringen met „de hand over hand toe nemende agressie". „Ik ben twee keer het slachtoffer ge weest. Reizigers die me aan vielen. Telkens een week thuis gebleven. Als je zoiets mee maakt kun je niet meer func tioneren. Vraag het aan iedere conducteur in deze bus. Zeker de helft heeft ook zo'n ver haal. Ik had om assistentie ge vraagd, maar die kwam te laat. En wat krijg je na afloop van je eigen rayonmanager te horen? Had je het niet anders kunnen oplossen en heb je ge tuigen? Die vechtersbaas had mij persoonlijk aangeklaagd. Gelukkig had ik er twee. Als puntje bij paaltje komt laat NS ons vallen als een baksteen". Nasleep De statistieken van de directie (78 agressieslachtoffers in het laatste kwartaal) kloppen niet, zegt Kroos. „Verbale agressie wordt niet eens meer gemeld. Vanwege de papieren nasleep die je op je nek krijgt. En het gebeurt niet alleen op de risi- cotreinen. Ook op je normale dienst ben je de hele dag on derhevig aan schelden en spu gen. Steeds minder mensen een kaartje aan het loket en weigeren de drie gulden vijftig boete te betalen. Ga je schrij ven dan heb je agressie. En dan moet ik op m'n eentje in een trein met vijfhonderd mensen ook nog service verle nen". Conducteur, een móórdbaan, merkt een cynische buurman op. „Met twee man op de trein was het geval in Harlingen niet gebeurd", gelooft Kroos. „Ik weet ook wel dat je niet meteen een blik conducteurs kunt opentrekken, maar een portofoon is wel het minste waar we direct mee gebaat zijn". Gejuich In Utrecht loopt het NS- hoofdgebouw snel vol met ac tievoerders. Gejuich bij elke aankomst van nieuwe ploegen, uit Rotterdam, Enschede, Ro- zendaal. Een verdieping hoger vergadert de directie met de bonden. Bert Jansen groeit in zijn leidersrol, vurig bijgestaan door conductrice Trudy van Kleef („ik ga net zolang door totdat ik weer gewoon gast vrouw kan zijn op de trein"). Ze kiezen twaalf man uit om hen naar boven te volgen. „Collega's, we zullen onze huid duur verkopen, geloof me. We vertrekken niet eerder dan dat we gekregen hebben waar we om vragen. Mensen, op ons kan je bou wen". Boven beschuldigt Jansen de NS-directie onomwonden van bedrog en roept de bonden toe: „Haal er voor ons wat uit, wij helpen jullie". Directeur ex ploitatie Schouten betoont zijn verbale afschuw over het Har- lingse voorval, trekt de agres sie in het weidse veld van gro te maatschappelijke proble men, vindt dat de veiligheid van personeel en publiek met goeie afspraken gewaarborgd moet worden, maar dan wel los van emoties. Terug beneden, als Jansen de wachtenden meedeelt dat de directie het een emotionele ac- Virus verknipt Met vereende krachten knippen dr. Joep de Lan ge van het Natio naal Aids Thera pie en Evaluatie Centrum en Jos Brink het Aids-vi- rus door. Met deze symbolische actie werd giste ren de nieuwe huisvesting van de HIV Neder land in de PC Hooftstraat in Amsterdam offi cieel geopend. foto: anp KERKRADE De Algemene Inspectiedienst (AID) van het mi nisterie van landbouw, natuurbeheer en visserij heeft in het afgelo pen weekeinde 775 kg rund- en schapevlees in beslag genomen dat afkomstig was van een slachterij in de Kempen waar runderen werden geslacht zonder keuring door de Rijksdienst voor de Keu ring van Vee en Vlees (RVV). Uit het onderzoek van de AID blijkt dat de eigenaar van het slachtbedrijf het vlees van valse goedkeu ringsstempels voorzag. De AID vermoedt dat de man op die manier vlees van zieke dieren in de handel bracht. De zaak kwam aan het licht doordat een keurmeester van de RVV argwaan kreeg over een geslacht rund en geslachte schapen met goedkeuringsstempels van de RVV, terwijl de dienst de laatste dagen geen keuringen ver richt op het bedrijf. De dieren werden op rituele wijze geslacht. De eigenaar van het slachtbedrijf is aangehouden; het is de tweede keer dat hij wordt betrapt op illegale praktijken. tie noemt, wordt het manne lijk geslachtsdeel van het meest populaire huisdier ho nend gescandeerd. Ook voet balsupporters laten sporen na. Even later meldt hij dat Haar lem tweeduizend handteke ningen van reizigers heeft overhandigd. „Ze leven met ons mee, er zitten zelfs gedich ten en bloemen bij". Buiten dienst Ik stuit op vijf conductrices die afschuwelijke verhalen over hun ervaringen vertellen. Jac queline („liever geen achter naam") uit Breda, 22 jaar, is net twee dagen buiten dienst. Vorige week is ze op de trein naar Vlissingen door een groep militairen „seksistisch" uitgescholden („te smerig om te vertellen"), dezelfde avond gevolgd door „vreselijke be dreigingen" van een zwartrij der die ze een week eerder uit de trein had gezet. In tranen arriveerde ze op het eindsta tion. „Ik droom er elke nacht van. Blijf maar een paar dagen thuis werd me gezegd. Voor de rest mag ik het zelf uitzoeken. Als er echt niks aan gedaan wordt wil ik zo niet blijven werken. Je moet alles in je up- fo naar uw standplaatsen! plekke acties te organis Grote groepen houdi morrend voor geziei 'Amsterdam'. De busrei is weinig triomfantelij actievoerder krijgt wat] mee met de opmerkinj spoor maakt meer kaf de drank kan goedmak In de hal van Amsterd overheerst het vreu wachten. „Ik denk niei vandaag nog treinen v ken", zegt een meevi lokettiste. „Gelukkig tc meeste mensen begrip, ten dat we ook voor hi ligheid staken". Idoor ROB EDENS DEN HAAG De exa mensfeer is duidelijk voelbaar bij het betreden van de hal van het Aloysi- uscollege in Den Haag. Twee niet echt luidruchti ge leerlingen worden on- middelijk tot de orde ge roepen door de receptio niste. „Sttt,examens!", bijt ze het tweetal toe. Op de deuren in de hal han gen bordjes: 'Stilte: exa mens'. Het Aloysiuscollege is van huis uit een Jezuïetenschool. Vol gend jaar viert de school zijn 75-jarig bestaan. Oorspronke lijk kende het Aloysiuscollege een gymnasium- en een hbs- opleiding. Later werd er gefu seerd met een mulo en heden ten dage is het een brede scho lengemeenschap voor mavo, havo en vwo, met ruim dui zend leerlingen. De school werkt nog steeds vanuit een katholieke levensvisie. Zo zijn er aan het begin en eind van ieder schooljaar eucharistievie ringen. De echt katholieke sfeer is er, mede door de brede opzet en het grote aantal leer lingen, niet meer. Het Aloysi uscollege probeert zich van andere scholen te onderschei den „doordat we het onderste uit de kan halen wat betreft de leerlingenbegeleiding", zegt M. Klaverkamp, conrector voor de derde en vierde klas sen mavo. De examens worden gehouden op twee plaatsen: in de aula op de begane grond en in de (voormalige) kapelzaal, één verdieping hoger. „Gelukkig hoeven wij nooit te vluchten naar de gymzalen", aldus Kla verkamp. Volgens hem heerst er een, echt examensfeertje op school. „Iedereen was vanmor gen op tijd, dat gebeurt bij nor male lessen nooit". In de beide examenzalen hangt een serene stilte. Iedereen is geconcen treerd bezig met de opgaven. Dat het niet voor iedereen meevalt blijkt uit het plafond staren. 's Morgens stond er voor zowel de mavo (c- en d-niveau), havo als het vwo aardrijks kunde op het programma. De mavo-leerlingen waren niet echt te spreken over de opga ven. „Best wel moeilijk" en „flink pittig" waren de termen die veelvuldig te beluisteren vielen na afloop. Odilia Heet- man, docente aardrijkskunde, bevestigde dit oordeel: „Zo makkelijk als het vorig jaar was kon het ook niet meer zijn, maar het was wel te doen dacht ik". Dat gold niet voor het havo examen aardrijkskunde, naar het oordeel van Jolanda Scherts en Elly Domene, twee leerlingen die eerst de mavo op het Aloysiuscollege hebben gedaan en vervolgens zijn doorgestroomd naar de havo. „Het was echt gigantisch moei Zorgelijk kijkt een leerling van aardrijkskunde. lijk, veel moeilijker dan de schoolonderzoeken", zegt Jo landa. „Ik heb bijna alles ge gokt", aldus Elly. „Ik was al een uur voor tijd klaar, wat wil je, als je niets weet", komt Jolanda daar weer overheen. Toch zijn beiden ervan over tuigd wel te zullen slagen. Het eindcijfer voor aardrijkskunde moet echter wel gecompen seerd gaan worden door ande re cijfers, denken ze. Ze gaan het Aloysiuscollege op van haar snel weer verder, nog even wat wiskunde doornemen, wat die middag op het programma staat. Ook de vwo-kandidaten von den het aardrijkskunde-exa- men niet meevallen. Met name werd er veel geklaagd over „de onduidelijke foto's en plaatjes", waaruit dingen af te leiden zouden moeten zijn.' Ook de hoeveelheid stond me- werk tijdens het lastige examen foto: milan konvalinka nig leerling niet aan. P. Men gelberg, docent aardrijkskunde op de vwo-afdeling, had nog geen afgerond oordeel over het examen, omdat hij slechts een vluchtige blik op de opga ven had kunnen werpen. Bo venstaande aanmerkingen wa ren hem niet opgevallen. „Het was zeker geen makkie, maar mijn eerste indruk was dat het zeker wel te maken was", al dus Mengelberg. Duits Na de welverdiende lunch stond voor de mavo-kandida ten Duits op het programma. Deze taal is op het Aloysiuscol lege geen populair vak, in te genstelling tot bijvoorbeeld Frans. Slechts twintig mavo leerlingen hebben Duits in hun pakket opgenomen. De heer Heyboer, docent Duits, was best te spreken over het examen. „Er zat veel afwisse ling in de opgaven, en de moeilijkheidsgraad varieerde sterk. Wat ik alleen gemist heb is dat de actualiteit niet aan bod kwam. De hereniging van de beide Duitslanden bij voorbeeld, een onderwerp dat ook Nederlanders aanspreekt, zat er helemaal niet in. Dat vind ik jammer". De mavo- leerlingen waren unaniem in hun oordeel over het examen: „Makkelijk". Dit verbaasde de heer Heyboer. Hij vraagt zich af of ze de moeilijkheden wel gezien hebben. „Maar dat blijkt pas als we de resultaten binnen hebben". De havo- en vwo-kandidaten hadden het 's middags minder makkelijk. Voor hun stond „het rampenvak" wiskunde op het programma. Voor de havo leerlingen werd nog een extra dimensie aan het vak toege voegd. Volgend jaar is de laat ste mogelijkheid om het exa men in de oude vorm te doen, omdat daarna het vak defini tief opgesplitst wordt in een A- en B-richting, net als op het vwo al het geval is. Daar om worden de klassen die nu wiskunde-examen doen 'be zemklasjes' genoemd. De heer Blommestijn, docent wiskunde en surveillant tijdens het exa men, merkte op „dat er nogal pie opknappen". Beroering ontstaat bij het be richt dat een trein naar Arn hem klaar staat voor vertrek. Er zitten twee werkwilligen op. Sommigen willen er met geweld op los. Het duo Jansen- Van Kleef weet dat te voorko men. Een delegatie gaat erop af om de 'dwalenden' te bewe gen zich aan te sluiten. De hal ve zaal volgt naar buiten. De Arhemse conducteur en de Nijmeegse wagen voerder („het was onze laatste trein van daag") bezwijken en worden onder een snerpend concert van conducteursfluitjes als verloren zonen begroet. Jan sen en Van Kleef vallen el kaar in de armen. Rond twaalf uur zijn de onder handelaars boven gevorderd tot punt één van de acht eisen. „Dit pikken we niet, we gaan het spoor bezetten". De actie leiders bezweren dat voorne men. Een vakbondsman komt uitleggen dat het lang gaat du ren. Opnieuw snerpen de fluit jes. Vertwijfeling trekt sporen op het gezicht van Bert Jan sen. „Mensen, de bonden we ten hoe we erover denken. Als er vandaag geen resultaat komt gaan we staken. Dat is een ultimatum. Het lijkt me verstandig dat u nu teruggaat SUSKE EN WISKE HET WITTE WIEF (c) Standaard Ultgeverl)/Wavery Productions DEN HAAG Het on derzoek van de Consu mentenbond over de prijs ontwikkeling bij het openbaar vervoer en over de kostenstijging van de auto klopt niet. Volgens minister Maij-Weggen van verkeer heeft de Consu mentenbond facetten over het hoofd gezien en verkeerde be rekeningen gemaakt, zo rea geerde ae minister gisteren op vragen van CDA en PvdA in de Eerste Kamer. De senaat behandelde haar begroting voor 1991. De Consumentenbond had uit gerekend dat het openbaar vervoer over drie jaar 31 pro cent duurder zal zijn terwijl autorijden in 1994 volgens de bond 11 procent in prijs om hoog zal zijn gegaan. Deze kos tenstijgingen zijn het gevolg van de tariefstijgingen open baar vervoer en de duurdere benzineprijzen. CDA en PvdA hebben bij de formatie van het kabinet-Lub- bers/Kok afgesproken dat het openbaar vervoer niet sneller in prijs mag stijgen dan de auto. Onlangs heeft minister Kok de PvdA in de Tweede Kamer moeten toegeven dat de prijsstijgingen van het openbaar vervoer de komende jaren weliswaar sneller gaan dan van de auto, maar minder snel dan van de benzineprij zen. De regeringspartijen na men daar genoegen mee. Minister Maij-Weggen zei in de Eerste Kamer dat het open baar vervoer eigenlijk geen 6 maar 2,5 procent per jaar duurder wordt, als de inflatie ervan wordt afgetrokken. Vol gens Maij is dat niet veel als je bedenkt dat de rijksoverheid het prijskaartje van het open baar vervoer in de steden voor tachtig procent betaalt. „De rijksoverheid hoort het stads vervoer niet te subsidiëren. Dat was tot het midden van de jaren zeventig ook niet het ge val. Nu werkt het stadsver voer slordig, want het denkt: het geld komt toch wel bin nen", aldus de minister. Maij-Weggen zei verder nog dat buitenlandse automobilis ten in de toekomst ook moeten betalen bij de elektronische tolpleinen die bij de steden in de Randstad komen. DEN HAAG Minister Bukman (landbouw, n: beheer en visserij) wil dat vissers die worden b op illegale visvangsten veel hogere geldboetes betalen. In overleg met minister Hirsch Ballin van jusititie wil hij welke mogelijkheden er zijn om de strafmaat te verhoj schrijft de bewindsman aan de Tweede Kamer in zijn hi lijkse rapport over het visserijbeleid. De geldboetes i langzaam maar zeker steeds zwaarder, maar zijn nog nil genoeg in de ogen van Bukman. De uiteindelijk opgelegi tes staan in veel gevallen in geen verhouding tot het g voordeel, zo oordeelt hij. In zijn rapport doet de minister verslag van de manieren waarop vissers de vangstc trachten te ontduiken. Een geliefde manier om de inspi misleiden is het gebruik van verborgen ruimtes aan boorc in illegale vis wordt opgeslagen.

Leidse Courant | 1991 | | pagina 4