Oat is natuurlijk om roblemen vragen" CDA-jongeren vechten voor ontwikkelingshulp £eicUc@owuvnt Dstituées eisen uitstel ïeffing bordeelverbod Dwaze vaders willen moeders cel in II Gedetineerde looft ton beloning uit voor tip 1TBALSUPPORTERS KWAAD OVER GESLOTEN CAFÉ'S illage: brek kn élan ibbers T Indringer bedreigt baby Tweede Kamer wijst eigen bijdrage voor ziektekosten af 4jenland WOENSDAG 15 MEI 1991 PAGINA 3 IAAG De prostitutie is niet klaar voor de af- ng van het bordeelverbod, artikel 250bis Wet- Strafrecht. haffing moet worden uitgesteld tot duidelijker is gewor- t de gevolgen zijn voor de prostituées in clubs, achter de een op straat. Vooralsnog vrezen zij dat de plichten (iden- anjicht en belasting betalen) de rechten ver zullen overtref- langrijkste verandering voor de prostituées is dat zij in uwe vergunningenstelsel, dat door de gemeenten wordt hun identiteit moeten gaan prijsgeven aan de clubeige- P n werkgevers. Deze kunnen dan de sociale premies en asting voor de werkneemsters afdragen. Stichting De raad maakte gisteren in Den Haag bekend, dat zij na- 2 prostituées een een brandbrief heeft gestuurd naar on- ;r de verschillende fracties in de Tweede Kamer. Verpleegkundigen tegen cao-kruiswerk UTRECHT Leden van de Nederlandse Maatschappij voor Verpleegkunde (NMV) vinden het onlangs bereikte caopakket voor het kruiswerk (30.000 werknemers) veel te mager. Er ligt een loonsverho ging van 3,5 procent, maar de NMV had 5,5 procent geëist. Verder wil de NMV al dit jaar de functiewaardering invoe ren. De werkgeversorganisatie wil dat over twee jaar uitsprei den. Als de werkgeversorgani satie LVT vandaag niet met een beter bod komt, zijn er vanaf 27 mei zondagsdiensten te verwachten. DEN HAAG De 'dwaze vaders', een organisatie van ouders die na een echt scheiding hun kinderen niet meer mo gen zien, vinden dat voogden (bijna al tijd de moeders) die hun kinderen bij hun vader blijven weghouden, desnoods gevangenisstraf zouden moeten krijgen. „Het is immers een misdaad om na een echt scheiding woede en wraakgevoelens te blijven botvieren op de vader", zei Alex Mulder van de 'dwaze vaders' gisteren bij de aanbieding van een petitie aan de Tweede Kamer-commissie voor justitie. „Het is niet zo dat wij zoveel mo gelijk van onze ex-echtgenoten de gevangenis in willen hebben", gaat Mulder verder. „Wij willen hiermee alleen onhoudbare situaties voorkomen. Door de dreiging van een sanctie zal een moeder zich wel tien keer bedenken voordat zij haar kinderen verbiedt hun vader te zien. De 'dwaze vaders' vinden dat honderdduizen den lotgenoten zulk onrecht wordt aangedaan, dat zij ertoe zijn overgegaan een petitie op te stellen waarin zij de Tweede Kamer oproepen" het recht om contact met de kinderen te onder houden wettelijk te regelen. Voorzitter Swil- dens van de Kamercommissie voor justitie be loofde de dwaze vaders hun voorstellen serieus te zullen nemen. 'Dwaze vader' Mulder ver wacht hier absoluut niets van. „Ik geloof niet dat de Kamer er iets mee gaat doen", conclu deert hij teleurgesteld. TILBURG Een 43-jarige Tilburger die tien jaar gevangenis straf uitzit wegens moord, looft via zijn Utrechtse advocaat mr. P. Doedens een beloning uit van honderdduizend gulden aan de gene die de gouden tip levert die hem vrij zou pleiten. De ton is in het vooruitzicht gesteld via een advertentie in een plaatselijke krant. De Tilburger, die door zowel de rechtbank als het hof schuldig is bevonden aan het op straat doodschieten van een stadgenoot op 19 augustus 1989, houdt vol onschuldig te zijn. De veroordeelde, die in cassatie is gegaan bij de Hoge Raad, beweert die avond wel aanwezig te zijn geweest bij de schietpartij, maar niet te hebben geschoten. Vier dagen na het gebeurde meldde hij zich vrijwillig bij de politie. Voor de politie is de zaak afge daan. Volgens een woordvoerder komt de politie zelfs niet direct in actie als er een tip zou binnenkomen. „De advocaat zal in dat geval bij de officier van justitie een verzoek moeten indienen de zaak te heropenen". 'ArDAM De En- Ij voetbalsupporters .ein gisteren de hele het terras van Un- gezeten. Bier |n. Het hele terras :ichzelf. Nederlan- er met een Jboog omheen. Ge- hebben ze niet. ag|r Amsterdam ging niet )e]j de treinen staakten". j is Uncle Sam ook nog n. Zoals bijna alle café's en centrum. „Dat is na- er( vragen om proble- meent Garry. Straks er drie-, vierhonderd Iers in één café. Met ..pte groep loopt het na- Sijt al snel uit de hand, ;n ht de nationaliteit". erfterdamse politie vindt iaJenlijk ook maar niks ^horeca de deuren heeft Ti. Tot gisterochtend ^ij uitbaters geprobeerd halen de café's open te houden. Maar de horeca in het centrum van de stad heeft slechte herinneringen aan voetbalsupporters en wil geen enkel risico lopen. „Heeft u gezien wat hier twee jaar gele den gebeurd is na de wedstrijd Nederland-Duitsland? De hele boel lag in puin. En dan zegt de politie dat ze bereid is tien mensen te laten surveilleren op het Stadhuisplein. Dat is toch veel te weinig! Ik stel mijn personeel en interieur niet in de waagschaal voor een dagomzet", zegt J. Boshart van Miramar. Wiekens Dus hebben Jamie, Garry, Paul en Mark blikjes bier in de supermarkt gekocht. De voorraad moet op zijn als ze rond vijf uur met bussen naar het voetbalstadion op de Zuid- oever van de Maas worden vervoerd. Tot zo laat is de Zuidoever het domein van de Spanjaarden, die zich rondom het stadion vermaken met mu ziek en versnaperingen. Aan de overzijde van de Maas, on der de Euromast, worden de bussen met Engelse supporters gelost. Om te voorkomen dat zij massaal te stad intrekken is een podium opgebouwd waar Nederlandse en Engelse bands spelen. Uit angst voor vernie lingen hebben de café's en ca fetaria's in de omgeving de deuren gesloten. Winkels op wielen nemen de omzet over. L. Lucas van de Midgetgolf- baan aan de Parkhaven heeft de afgelopen nachten geen oog dicht gedaan. „Ik kan die Pe per (burgemeester van Rotter dam, red.) wel bij z'n strot grij pen. Waarom moeten die sup porters nu uitgerekend hier verblijven? Ze hadden gewoon een circustent op de Maasvlak te moeten zetten, dan had nie mand er last van gehad". Uit voorzorg heeft hij de wieken van de molens genomen en de schommels naar binnen ge haald. Maar niet Marius. De kroeg baas van De Ballentent aan het eind van de Parkkade. Hij spint garen bij de panische re acties van collega's en concur renten. Terwijl andere horeca gelegenheden hun deuren hebben gesloten, is Marius ge woon open en schenkt rijkelijk bier. „Tuurlijk. Ik heb hier voor de deur dikwijls marine schepen liggen met ik weet niet hoeveel Engelsen. En ui teraard zitten daar mensen bij die vervelend doen, zoals in elke grote groep raddraaiers zitten. Maar hoeveel zijn er dat? Misschien honderd van 52.000 supporters. De hele kwestie wordt gewoon opge klopt door de media. Er is hier nog nooit een lamp uit het pla fond getrokken". Controle De ene na de andere bus En gelse voetbalsupporters arri veert op de Parkkade. Alle maal trouwe fans van Man chester United. Jamie, Paul, Garry en Mark behoren niet tot de vaste aanhang. Zij ko men uit Northampton bij Lon den en zijn eigenlijk helemaal geen fans van Manchester United. Paul: „Wij zouden naar elke Engelse club komen kijken die in de finale van de Europacup staat, behalve Li verpool, want die is er schul dig aan gefeest dat wij vijf jaar lang niet naar het vaste land konden". Omdat ze niet geregistreerd staan als suppor ters van Manchester United konden Jamie, Paul, Garry en Mark niet of nauwelijks aan kaartjes komen. En ook al zou den ze via de club kaartjes Engelse supporters kopen clubartikelen op weg naar Rotterdam. kunnen krijgen, dan nog zou den ze van die mogelijkheid geen gebruik maken. Paul: „Veel te georganiseerd alle maal. Wij willen zélf bepalen wanneer we gaan en weer vertrekken en niet als een kudde schapen door de club worden geleid". Kaartjes kochten ze in Londen en Nederland. „Daar hoef je weinig voor te doen. Die wor den gewoon aangeboden. Gis teren nog op een terras in Rot terdam voor vierhonderd gul den". Tot grote verbazing van het viertal vormde het niet be schikken over kaartjes geen enkele belemmering om de oversteek naar België te ma ken en Nederland binnen te komen. „We hebben niet eens een paspoort hoeven laten zien". Ook de controle op Rotterdam Airport wordt deze dagen niet zo nauw genomen. „De toe vloed van passagiers is van daag en morgen zo groot dat wij een bus aan het toestel zet ten zodat de mensen niet meer I FOTO: STEPHEN EVENHUIS door de douane hoeven. Daar mee ontlast je het syteem. De En op de weg terug? „Dan rij den diezelfde bussen weer voor en staat er iemand bij de vliegtuigtrap die verdachte za ken controleert. En ach, dan nemen ze een plak hasj mee". n] PERDAM Staats- aris Wallage van on- jjs mist in de leider Ie huidige regerings iemand die „alles kast trekt". „Ik sig- p bij hem een gebrek lan", aldus de PvdA- idsman in een inter- met Vrij Nederland eze week. is Wallage is hij zelf een fe weinigen in het kabi- p de behoefte heeft een il op deze tijd te druk- ,ef)!,De ambitie binnen -de dsliedenploeg om te re- lis voluit aanwezig", zo teert hij, „maar de ambi- i de maatschappij te ver- de maatschappij te ver- n bestaat niet bij ieder- latssecretaris beklaagt voorts over dat het er alsof hij bij het CDA jn moet doen. Hij baseert aarbij op de tegenstand mae CDA-fractie op het bmis over de basisvor- in het voortgezet onder- e. |en compromis dat onder er Deetman (CDA) is k 'DA gunt de PvdA te ruimte en dat is niet Voor de coalitieverhou- bie^i zo waarschuwt Walla- UnDe christendemocraten üeir v°lgens de PvdA-be- gfj^man meer in de coalitie 'pren. Doen ze dat niet I komt tot een breuk, dan politieke verhoudin- 'n Nederland worden ibroken en ligt een |VVD-D66-kabinet in irschiet, zo voorspelt de Isman. Wereldreis De Amerikaanse clipper 'Pride of Baltimore' voer gisteren de ha ven van Rotter dam binnen. De clipper maakt een wereldreis langs veertig ha vensteden in 27 landen. Het schip is het komende pinksterweekend gratis te bezichti gen aan de Park kade in Rotter dam. FOTO: ANP DEN HAAG De jonge ren in het CDA zijn be gonnen met een lobby-ac tie om de dreigende kor ting op de hulp aan ont wikkelingslanden tegen te houden. Ze eisen van de CDA-fractie en de bewindslieden van deze partij dat het budget van mi nister Pronk verder onaange tast blijft. De extra kosten voor de opvang van asielzoe kers moeten volgens de jonge ren door andere ministeries worden betaald. Het CD JA, dat de partij al vele keren op dit punt heeft bekri tiseerd, heeft nu een ontwer presolutie gemaakt waarover de partijraad op 1 juni een uit spraak moet doen. Het dage lijks bestuur van de partij wil de eerst niets met de actie te maken hebben. Maar om de eenheid in de partij te bewa ren studeren partijvoorzitter Van Velzen, premier Lubbers, fractievoorzitter Brinkman en voorzitter Ruding van de com missie buitenland nu op een definitieve tekst voor de reso lutie. Ruding is overigens een groot voorstander van verdere korting op ontwikkelingssa menwerking. Minister Pronk heeft vorige week in de Kamer gezegd niet meer geld voor asielzoekers te willen besteden als daardoor de hulp aan de allerarmsten in het geding komt. Premier Lubbers vindt dat de begro ting van Pronk bij de bezuini gingen voor volgend jaar niet buiten schot mag blijven. Het CDA is over deze zaak ver deeld. SPER EN HOBBES DOOR BILLWATERSON ROTTERDAM Een 34-jari- ge vrouw is gisteren in haar eigen huis door een indringer beroofd van 12.000 gulden, na dat deze had gedreigd haar baby met een mes te doden. De vrouw liet de man, die zei dat hij van de gemeente was, binnen terwijl zij bezig was de baby te verzorgen. Ze pakte de baby op, en toen ze zich om draaide stond de man met een nylonkous over zijn hoofd met een mes in zijn hand voor haar. Vervolgens bedreigde de man de baby met het mes. De man sprak in gebroken En gels, aldus een voorlichter van de Rotterdamse politie. De in dringer ging er vandoor met een enveloppe met 12.000 gul den. Het geld had de vrouw vorige week opgenomen bij een Dank. Het was pensioen geld van haar overleden man. De politie vermoedt dat de in dringer getuige is geweest van de geldopname. KONINKLIJK HUIS 15 mei Koningin Beatrix is in Eelde bij de viering van het 100-jarig bestaan van de Stichting Nieuw Hoog-Hullen. In Nieuw Hoog-Hullen, psychiatrisch zie kenhuis voor mensen met versla vingsproblemen, wordt gezorgd voor opvang, behandeling en resocialisatie van mensen met alcohol- en drugpro blemen. Nieuw Hoog-Hullen is de oudste kliniek voor verslaafden in Ne derland en biedt onderdak aan ruim honderd bewoners. DEN HAAG Het kabi net ziet er vanaf om een verplichte eigen bijdrage in te voeren voor de toe komstige basisverzekering tegen ziektekosten. Beslo ten is nu het deel van de premie voor de nieuwe zorgverzekering dat nomi naal (voor iedereen het zelfde bedrag) wordt ge heven, te verhogen van 15 tot 18 procent. Dit blijkt uit een brief van staatssecretaris Simons van volksgezondheid aan de Twee de Kamer. Verzekerden die dat willen, kunnen met hun verzekeraar een lagere nomi nale premie afspreken in ruil voor het nemen van een eigen risico. Het kabinet gaat er nog steeds van uit dat de nieuwe zorgver zekering voor iedereen in 1995 Staatssecretaris Simons. FOTO: DIJKSTRA stapsgewijze tot stand zal zijn gekomen via uitbreiding van de Algemene Wet Bijzondere Ziektekosten (AWBZ). De zorgverzekering zal alle vor men van essentiële zorg om vatten, dat wil zeggen onge veer 95 procent van het huidi ge AWBZ- en ziekenfondspak ket en de bejaardenzorg. Volgens voorzitter D. Essink van de sectie Geestelijke Ge zondheidszorg (GGZ) van de Nationale Ziekenhuisraad is Simons is bereid om voor de invoeringsperiode van het nieuwe stelsel van ziektekos tenverzekeringen een bescher mingsconstructie te ontwikke len voor de zogenaamde „klas sieke" AWBZ-voorzieningen: psychiatrische ziekenhuizen, verpleeghuizen en instellingen voor verstandelijk gehandicap ten. Volgens Essink heeft de staatssecretaris dit onlangs la ten weten in een overleg met de GGZ en de organisatie van ziekenfondsen, de VNZ. In een brief aan de Zieken fondsraad heeft Simons laten weten dat iedereen die ouder is dan achttien jaar op 1 de cember een bedrag van acht gulden moet betalen bovenop de normale (inkomensafhan kelijke) AWBZ-premie. Wie jonger is betaalt vier gulden. (ADVERTENTIE) Modieuze erse poplin

Leidse Courant | 1991 | | pagina 3