Nieuwe voorzitter wil Vrome en vrolijke synodezittingen' Brainstormen over de sociale kwestie Chr. gereformeerden kregen er 20 leden bij DS. P. BOOMSMA VOLGT DS. E. OVEREEM OP Voorstel tot nauwere samenwerking tussen opleidingen theologie Tandem GEESTELIJK LEVEN/QPINIE CeidócSommit WOENSDAG 15 MEI 1991 PA< DEN HAAG De Christelijke Gereformeerde Ker ken hebben in 1990 een 'winst' van 20 leden geboekt. In totaal zijn er nu 75.944 christelijke gereformeer den in Nederland. Het totale aantal christelijke gereformeerde doople den daalde in 1990 met 144 tot 31770, terwijl het aan tal belijdende leden steeg met 164 tot 44174. Deze gegeven staan vermeld in het nieuwe jaarboek je van de Christelijke Gereformeerde Kerken in Ne derland. Het dalende doopledencijfer vindt ds. H. van der Schaaf uit Dordrecht verontrustend. Hij voegt er echter aan toe: „Enkele gemeenten zorgden voor een hoog geboorteoverschot. Zo werden op christelijk gereformeerd Urk 128 kinderen geboren!" Uit andere kerken meldden zich 1034 leden bij de Christelijke Gereformeerde Kerken, terwijl 1173 het kerkverband verlieten. Indien tijd geld is, leeft iedereen boven z'n stand Sterke groei voor steunvereniging oecumenische ontwikkelingsbank LEEUWARDEN De in Leeuwarden gevestigde Ne derlandse Vereniging tot steun aan de oecumenische Ontwikkelings Coöperatie (NVOC) heeft vorig jaar de grootste groei beleefd sinds haar ontstaan in 1976. Het ledental nam met 12,5 procent toe tot 2300 en het beleg de kapitaal steeg met 17,5 tot ruim 12 miljoen gulden. Dit blijkt uit het pas verschenen jaarverslag over 1990. Vrijwilligers en part-time beroepskrachten proberen in de NVOC door steun aan de oecumenische ontwikke lingscoöperatie (de EDCS) groepen in Derde-Wereldlan den een zelfstandig bestaan te bieden. De EDCS verstrekt leningen voor kleinschalige projec ten. Het jaarverslag meldt verder dat binnen de 150 groepen die in ons land bezig zijn met het conciliair pro ces (gerechtigheid, vrede en heelheid van de schepping) de EDCS wordt ontdekt als mogelijkheid om met eigen geld processen te sturen in de richting van gerechtig heid. Acht Mei Beweging deed nog meer dan protestanten UTRECHT Kardinaal Simonis betreurt dat za terdag tijdens de slotviering op de Acht Mei-mani festatie „op belangrijke punten" tegen de liturgi sche regels van de Kerk is ingegaan. Dit geldt vooral wat betreft het tafelgebed, waarvan de aangepaste tekst niet is goedgekeurd, en het ge meenschappelijk zingen van de inzettingswoor den. Dit laatste gebeurt zelfs niet in de prote stantse kerken, aldus mgr. Simonis. De kardinaal heeft de bisschoppen nooit verboden naar de manifestatie te gaan. Wel had hij hen af geraden de uitnodiging te aanvaarden. Mgr. Simo nis was zelf tijdens die vergadering afwezig we gens verblijf in het buitenland. De zeer grote meerderheid van de bisschoppen besloot toen dat niet gaan beter was. „Achteraf is helaas toch weer gebleken" dat de Acht Mei Beweging zeer slecht met belangrijke liturgische regels is omgegaan. Boendermaker blijft luthers hoogleraar EDE De lutherse hoog leraar dr. J.P. Boender maker (65) heeft op de sy node in Ede staande de vergadering zijn verzoek tot emeritaat ingetrokken. De benoeming van een opvolger dreigde gecom pliceerd te worden door de gang van zaken rond het presidentschap van de Evangelisch-Lutherse Kerk. Met de woorden „onder deze omstandigheden wil ik niet met emeritaat" maakte Boen dermaker een einde aan de vacature, waarmee er meteen een einde aan de discussie kwam. „Een heel verstandig besluit," aldus ds. R.E. van den Berg, secretaris van de Lutherse sy node. Tevoren had dr. C.F.G.E. Hallewas zijn herbe noeming tot president niet aangenomen. In het aantal te genstemmers zag hij een ge brek aan vertrouwen in zijn persoon. Als gevolg daarvan werd de eerste vice-president, ds. K. van der Horst, 'volgens de regels van de algemene or dening' plotseling president en oud-president ds. A. Burg hoorn vice-president. Als een van de weinige gepro moveerde theologen in de Lu therse Kerk was Hallewas ook een kandidaat voor de opvol ging van Boendermaker. De stemming ter synode was ech ter dusdanig dat voortzetting van de benoemingsprocedure op dat moment tot nog meer problemen zou leiden, aldus Van den Berg. Op dat moment maakte Boendermaker een (voorlopig) eind aan de proble men. Sinds 1968 is Boendermaker kerkelijk hoogleraar namens de Lutherse Kerk aan de theo logische faculteit van de Uni versiteit van Amsterdam met als leeropdracht de geschiede nis van het Lutheranisme en de liturgie van het Protestan tisme. MIJDRECHT De Apel- doornse predikant P. Boomsma (49) is dinsdag in Mijdrecht gekozen tot voorzitter van de synode der Gereformeerde Ker ken in Nederland. Hij volgt ds. E. Overeem uit Haren op die deze functie vier jaar heeft bekleed. Boomsma, onder meer oud-di recteur van de evangelische jeugdbeweging Youth for Christ (van 1977-1982), droomt van een synode die „minder tijd en energie aan punten en komma's en meer aan bezin ning" besteedt, zodat zij stimu lerend voor de plaatselijke kerken kan zijn. De nieuwe praeses kreeg in de derde ronde 37 van de 71 stemmen. Op de tweede plaats eindigde met 32 stemmen de Zeeuwse ouderling mw. C. Punt-Voorbij, die tot scriba van het synodebestuur werd gekozen. Verder kregen ds. A. Hekman uit Beilen en ds. K. Bisschop uit Naarden een plaats in dit moderamen. Boomsma, in hart en nieren een Fries, wil graag met beide benen „in het midden van de kerk" staan. „En dat is geen dooddoener", aldus de prille voorzitter. De Gereformeerde Kerken zijn inmiddels „een veelkleurige kerk" geworden, waarin vroomheid en actie hun eigen plaats hebben. Het is volgens Boomsma belangrijk dat synodevoorzitter al deze stemmen weet te bundelen. Ondanks zijn Youth for Christ-achtergrond omschrijft Boomsma zich niet graag als evangelisch. Liever kiest hij Het nieuwe bestuur van de synode: ds. P. Boomsma (midden), voorzitter, ouderling C.P. Punt- Voorbij uit Koudekerke en rechts van hen de predikanten ds. A. Hekman uit Beilen en ds. K. Bis schop uit Naarden. foto: dijkstra voor de Engelse term 'evange lical' die volgens hem beter aangeeft dat het gaat om een evenwicht tussen persoonlijke vroomheid en betrokkenheid op de wereld. Boomsma voelt zich wat dat betreft nauw ver want met de nieuwe aartsbis schop van Canterbury, George Carey. Breekpunt Boomsma hoopt dat de nieuwe synode vroom, vrolijk en ver standig zal zijn en zich vooral zal bezig houden met de vraag waar het in de kerk nu eigen lijk om draait. „Het is duide lijk dat de kerk op een breek punt staat, en dat heeft niet al leen te mdken met Samen op Weg en andere organisatori sche kwesties". De kerk moet volgens Boomsma hieraan niet te veel energie in steken, om dat anders de eigenlijke op dracht van de kerk in het ge vaar komt. De voorzitter van de kerk in" Mijdrecht, ds. P.M.J. Hoogstra- te, heeft wat Boomsma betreft „een prima startschot" voor de nieuwe synode gegeven. Hoog- strate pleitte in zijn openings rede voor meer synodale aan dacht voor de zogenaamd 'kleine zaken' als „de bedroe vende bijbelkennis" van Ne derlanders, goed liturgisch materiaal voor de kerkdienst en verplichte pastoraal-liturgi- sche nascholing voor predi kanten. Hoogstrate had weinig goede woorden over voor Samen op Weg-proces, „het blussen van een kerkelijke binnenbrand in een kleine kamer van het oe cumenische wereldhuis". De Gereformeerde Kerken zou den „een mooi bisdom kunnen gaan vormen bij de Anglica nen of Lutheranen". Wie in het herenigingsproces van ge reformeerden en hervormden iets belangwekkends ziet, „legt lachwekkende accenten". Ds. Pieter Boomsma werd in 1985 lid van de gereformeerde synode en belandde twee jaar later in het synodebestuur. Hij is sinds 1973 predikant, eerst op Marken. Van 1977 tot 1982 was hij directeur van Youth for Christ. Daarna werd hij predikant in Stiens. Sinds 1988- staat hij in Apeldoorn. Hij zei „dubbele gevoelens" te hebben over zijn benoeming, omdat zijn hart „toch bij het werk in de wijk ligt". In na volging van zijn voorganger Overeem pleitte hij voor een andere werkwijze van de sy node, waardoor moderamenle- den, die deels zijn vrijgesteld voor hun nieuwe functie, „niet zomaar aan het werk kunnen worden gezet". RONDOM HONDERDSTE VERJAARDAG RERUM NOVARUM TILBURG Ongemerkt mocht de verjaardag vandaag precies honderd jaar geleden verscheen de encycliek Rerum Nova rum van paus Leo XIII natuurlijk niet voorbij gaan, ook al is de herden king in Nederland met een plechtige herdenking vanmiddag in de Her vormde Kerk van 's Her togenbosch een bij uitstek oecumenische aangelegen heid die in november met een grote manifestatie zal worden afgesloten. Daarom was gisteren aan de vooravond van deze verjaar dag een studiebijeenkomst ge organiseerd door de Katholie ke Raad voor Kerk en Samen leving die bedoeld was als een opmaatje naar het in dit najaar te houden Christelijk Sociaal Congres. Dan zal, wanneer herdacht wordt dat Abraham Kuyper eveneens honderd jaar geleden het eerste sociale con gres organiseerde, moeten blij ken wat katholieke en protes tants-christelijke organisaties aan nieuwe ideeën op het ter rein van de christelijke sociale leer te bieden hebben. Op de bijeenkomst gisteren die gehouden werd onder de slo gan Geloof en gerechtigheid; nieuwe omstandigheden, nieu we uitdagingen, was een over daad aan geleerde, maar niet altijd erg praktische ideeën te horen. Er werd gebrainstormd, maar een duidelijk verhaal zo als paus Leo XIII dat honderd jaar geleden bracht, zit er nu niet meer in. Zoals bisschop H. Ernst opmerkte, de sociale kwestie is een kwestie van so ciale ethiek geworden en deze ethiek, waaraan in de afgelo pen eeuw is voortgebouwd, kom je op allerlei terreinen te gen. En dat was ook te zien aan de tien werkgroepen waaraan de overigens niet al te talrijke aanwezigen, zo'n honderdtwintig, konden deel nemen. Band De Vlaamse jezuïet dr. J. van Gerwen had nog de meest toe gesneden bijdrage op het pro bleem van een actuele sociale leer voor de kerk van van daag. Op de eerste plaats stel de hij dat christenen geen con creet sociaal programma heb ben en ook geen eigen morele accenten hoeven te ontwikke len. Wat telt is de praktijk waaruit een band moet blijken stra met het geloofsverhaal dat in de kerk wordt verteld. Hij vond overigens dat discus sies over wat in sociaal opzicht nodig is nu meestal dreigen te verpieteren tot procedurele re gels, tot een afbakening van belangen. Belangrijker is ech ter volgens hem dat christenen opnieuw een bijdrage leveren aan het debat over het goed dat we voor de maatschappij nastreven. Daar was Rerum Novarum naar zijn mening goed in geslaagd. Het goede kan nooit alleen een louter economische aangelegenheid zijn. Zij zal uiteindelijk altijd gedragen moeten worden door een utopie. Maar met utopie'en ben je er niet zo maar. Dr. Pieter Anton van Gennip, secretaris van de Katholieke Raad voor kerk en samenleving, wees in het spoor van Vaclac Ha vel op het gevaar dat utopieën kunnen verstarren en opdrogen en zich zoals de communistische dan keren tegen de samenle ving die ze :n te die- Op uiterst concrete wijze pro beert de KRO vanavond de betekenis van de encycliek Rerum Novarum te belichten in een documentaire van Hans Wijnants, de Zwakke kant van Nederland (Ned. 1, 22.55) De problemen die Leo XIII aan de orde stelde zijn althans in de meest westerse landen op gelost. Wijnants is nagegaan hoe het werk in die afgelopen honderd jaar is veranderd. Ar beiders en werkgevers regelen meestal in goed overleg de ar beidsvoorwaarden. Stakingen zijn uitzondering en de werk omgeving is meestal heel goed. Er zijn echter nieuwe proble men opgedoken zoals de lang durige werkloosheid. Er is een tweedeling ontstaan tussen werkenden en niet-werken- den. Precies op dat soort nieu we problemen die in de docu mentaire aan de orde komen speelt, aldus KRO's Maria ter Steeg, ook de paus in zijn en cycliek Centesimus Annus in. Nog meer invloed fundamentalisten bij Amerikaanse baptisten ATLANTA In het al meer dan tien jaar durende conflict tussen gematigden en funda mentalisten in de Zuidelijke Baptistenconferentie, de groot ste protestantse kerk in de Verenigde Staten, hebben de fundamentalisten een belang rijke slag gewonnen. De gematigden besloten het afgelopen weekeinde in juni geen kandidaat voor te dragen voor het ambt van president van de kerk. Daardoor is de verkiezing van eén fundamen talistische kandidaat zeker. Ongeveer 6.500 gematigden hebben besloten een eigen or ganisatie te stichten die bin nen de kerk de dissidenten wil verenigen. Sinds 1979 zijn elk jaar met een krappe meerderheid fun damentalisten tot president ge kozen. Deze hebben steevast alle commissies en besturen met hun goedgezinde predi kanten en leken bezet. Daar mee kwam een einde aan de traditie dat in de kerkelijke organen baptisten van allerlei richtingen werden benoemd, zodat zij een weerspiegeling waren van de pluriformiteit onder de baptisten. De fundamentalisten nemen de bijbel letterlijk en staan slechts één uitleg toe. De ge matigden achten verschil van mening over de uitleg van een bijbeltekst toegestaan. De gematigde baptisten heb ben het afgelopen jaar ge hoopt, dat zij meer aanhang zouden krijgen. Er werd zelfs van een schisma in de kerk gesproken. Slechts 200 van de 38.000 gemeenten bleken uit eindelijk bereid de gematigden te volgen. Vele niet-funda- mentalistische baptisten zijn kennelijk niet bereid de in vloedrijke en financieel sterke 'moederkerk' te verlaten. Leiders van de gematigde or ganisatie verwachten dat slechts 10 tot 15 procent van de ongeveer 15 miljoen baptis ten zich bij hen zal aansluiten. De nieuwe organisatie is be gonnen met een eigen infor matiebureau. Ook hoopt zij dit jaar een eigen theologisch se minarium op te richten. UTRECHT Een aantal theologische opleidingen gaat nauwer met elkaar samenwer ken. De reeds voorgenomen fusie tussen de Universiteit voor Theologie en Pastoraat te Heerlen (UTP) en de theologi sche faculteit van de Nijmeeg se Universiteit is door de be sturen van beide instellingen aanvaard. De Theologische Universiteit van de Gerefor meerde Kerken heeft plannen om naar Utrecht te verhuizen waar de Katholieke Utrechtse theologische universiteit al sa menwerkt met de faculteit theologie van de Utrechtse Rijksuniversiteit. De voorge stelde samenwerking tussen de gereformeerden en katholie ken zou zich moeten beperken tot gemeenschappelijk gebruik van gebouwen en samenwer king in de administratie. De samenwerking tussen Nij megen en Heerlen moet leiden tot een 'Universitaire School voor Theologie' en beant woordt volgens de initiatiefne mers aan de voorstellen van de verkenningscommissie god geleerdheid uit 1989 en „be weegt zich binnen" de beleids standpunten van de bisschop penconferentie en van de mi nister van onderwijs, aldus beide besturen. Daarom ver wachten ze dat beide overhe den op korte termijn met het fusieplan zullen instemmen. Het is overigens de vraag of minister Ritzen zijn toestem ming zal geven aan het voor stel de nieuwe faculteit zowel in Nijmegen als Heerlen te vestigen. De minister liet vorig jaar in een brief aan de bis schoppenconferentie weten dat de UTP haar deuren hele maal moet sluiten. Ritzen schreef er niets voor te voelen dat na de fusie met Nijmegen de UTP als instroomlokatie voor de eerste jaren van de op leiding blijft bestaan. De bis schoppen hebben geen over wegende bezwaren tegen de UTP als instroomlokatie. In het onderwijsprogramma van de studierichting godge leerdheid zal de pastorale en missionaire inslag van de UTP herkenbaar blijven. Verder wordt de onlangs in Nijmegen begonnen vrije studierichting religiestudies voortgezet. Daar over bestond de afgelopen tijd enige onzekerheid. Beide besturen hopen dat de fusieovereenkomst voor 15 au gustus kan worden gesloten zodat de fusie per 1 januari 1992 gerealiseerd kan worden. Gereformeerden Het voorstel tot verhuizing van de Theologische Universi teit van de Gereformeerde Kerken in Kampen naar Utrecht is vandaag aan de orde geweest op een vergade ring van het college van be stuur. Het initiatief daartoe is uitge gaan van de Katholieke Theo logische Universiteit van Utrecht. Er zou een nieuwe fa culteit opgezet moeten worden met behoud van ieders eigen identiteit. Een soortgelijk verzoek heeft de katholieke instelling ge richt aan de theologische fa culteit van de Rijksuniversiteit Utrecht. De centrale diensten, bijvoorbeeld de administratie, zouden gemeenschappelijk op gezet kunnen worden. Mevrouw De Ruiter wijst er onder meer op dat de verken ningscommissie-Oberman de Theologische Universiteit al geadviseerd had om zich in een academische omgeving te vestigen. Oberman adviseerde de theologische universiteit om naar Groningen te gaan. Mevrouw De Ruiter geeft ech ter duidelijk de voorkeur aan Utrecht, dat veel centraler ligt. Fusie met de theologische fa culteit van de Vrije Universi teit die eveneens predikanten voor de Gereformeerde Ker ken opleidt, bleek vorig jaar na vele gesprekken onmoge lijk. COMMENTAAR 3 De commissaris van de koningin in Friesland, Wiege wend zich te verplaatsen in een auto met chauffeur?1 het wel even schrikken als hij plotseling een voorke^ de tandem blijkt te hebben en nog wel met de aany, CDA-partijleider Brinkman aan het stuur. Wiegel Ui voorkeur voor een CDA/VVD-kabinet, dus voor een)i Brinkman/Wiegel zondag blijken in het prograi J vierde kamer' van de commerciële televisiezender Met het grootste gemak heeft Wiegel zich in het p gramma staande weten te houden. Uiteraard wilde if wer Ton Elias de voormalige vice-premier uit zijn tf ken. Eerst met het populaire spelletje koffiedikkijker neer breekt de kabinetscrisis uit, en, nadat Wiegel J de boot had afgehouden 'dus over ongeveer een mei of juni' met de enige vraag die men de laatsl voor Wiegel weet te bedenken: „Wanneer gaat u Fi weer inwisselen voor het echte politieke werk, de la^ tiek?". De vraag kreeg plotseling enig gewicht omdat de vq de kabinetscrisis van 1992 samenvalt met het feit datf dan tien jaar commissaris der koningin in Friesland aangezien Wiegel zich bij zijn aantreden voor tien ji, Friesland heeft verbonden, beschouwt hij zich volge vrij man. Dit betekent nog niet dat Wiegel opstapt. En al gaat gebeuren, zou hij ook de overstap naar het 1ij leven kunnen maken; het commissariaat bij het No| landse voedingsconcern Wessanen bezorgt Wiegel \J noegen. i Het is dus geen uitgemaakte zaak dat Wiegel terugï de landspolitiek. Bovendien is daar vooral de mede\f van zijn eigen partij voor nodig. Nu weet de VVD lj Wiegel een eersteklas stemmentrekker is. Maar zekeif partijcongres in Zwolle, waar Wiegel werd uitgeflotei? allerminst zeker dat de partij Wiegel van stal wil haf meer omdat de nieuwe partijleider, Bolkestein, gesteuf de kring om hem heen, Wiegel eerder als een cow voor het partijleiderschap zal beschouwen dan als eenf me aanwinst. Bovendien is het de vraag of Wiegels h delijk uitgesproken voorkeur voor een CDA/VVD-j voor de huidige VVD nog wel een vanzelfsprekends, is. Kortom, het is zeer de vraag of deze VVD Wiegel r een prominente plaats in de politiek gunt. De uitslag i NIPO-enquête die in 'De vierde kamer' werd bek maakt, zal Wiegel ook niet baten. Hij zit weliswaar li als populairste politicus op de hielen, maar aangezien» deren nog de actieve politiek bedrijven en dus groter^ stand oproepen, hoort Wiegel eigenlijk in dit rijtje nie: DiT alles overziende is het nog maar de vraag of j weer een plaats in de landspolitiek zal ambiëren. Zijt keur voor een tandem met Brinkman als premier en als vice-premier in een CDA/VVD-kabinet is echter' pelijk. Wiegel heeft immers tijdens zijn ministerschap! eerste kabinet-Van Agt (1977-1981) Brinkman ontdj hem in 1980 benoemd tot directeur-generaal van het q rie van binnenlandse zaken. Brinkman was toen nog d jaar. Het tekent de klasse van Wiegel dat hij nu berei onder Brinkman als tweede man te willen optreden. GEZIEN de grote financiële problemen van de Nede economie ligt echter een voortzetting van een CDA, kabinet eerder voor de hand dan dat een CDA/VV] net, laat staan dat een CDA/VVD/D66-kabinet een alternatief kan betekenen. En Wiegel is politicus gem nu al in te zien dat hij dus in of na 1992 niet als vice-p zal optreden. Daartoe hoeft een ander niet een spaak wiel van de tandem te steken. CcicUcSouAont Uitgave: Westerpers bv (behorende tot Sljthoff Pers t Kantoor: Apothekersdijk 34, Leiden. Telefoon: 071 - 122 244. Telefax: 071 - 134 941 Postadres: Postbus 11, 2300 AA Leiden. Hoofdkantoor: Koopmansstraat 9, 2288 BC Rijswijk. Telefoon: 070 - 3190 933. Telefax: 070-3906 717. Postadres: Postbus 9, 2501 CA Den Haag Directeur/hoofdredacteur: J. Leune. Adjunct-hoofdredacteur: J. Timmers. Chef-redacteur: G.- J. Onvlee. Secretariaat directie/hoofdredactie (tel. 070 - 3190 808): L. v n Herpen (chef), F. Buurman, 1.071 - 144 049): K.\ Binnen- en buitenland, financiën en economie (tel: 070 - 3190 815): A. van Rijn (chef), W. Bunschoten, drs. C. van Haersma Buma, A. van Hols E. Hulsman, H. Jansen, drs. J. van Leeuwen - Voorbij, R. de Roo, drs. K. Kunst/rtv (tel. 070 - 3190 834): K. van Wees (chef), G. Ansems, B. Jansma H. Plët. Geestelijk leven (tel. 070 - 3190 835): L. Koolstra, drs. P van Velthoven. Foto (tel. 070 - 3190 838): M. Konvalinka (chef), S. Evenhuls, S. Pieterse. Redactie-secretaresse (tel. 070 - 3190 819): T. Kors. De Leidse Courant maakt verder gebruik van de diensten van: - freelance-medewerkers en -correspondenten In zijn verspreldlngsgeble - de parlementaire redactie en de nieuwsdienst van de Stichting Pers Ur redactioneel samenwerkingsverband van negen regionale kranten In Nei en België. De algemene verslaggevers van Pers Unie zijn drs. K. Swler M. van de Ven. De parlementaire redactie bestaat uit R. In 't Hout (chef), leveld, D. Hofland, P. Koopman en D. van Rietschoten. - het Algemeen Nederlands Persbureau en buitenlandse persbureaus; - de volgende correspondenten in het buitenland: S. Akkerman (Praag), drs. D. J. van den Bergh (Peking), drs. H. Botje (Tunis), A. Courant (Athi R. Hasselerharm (Johannesburg), T. Heard (Kaapstad), drs. A. Heerlng B. van Huët (Parijs), M. de Koninck (Washington), H. Kultert (Nieuw Dell F. Lindenkamp (Sao Paulo), R. Simons (Londen), drs. R. Vunderlnk (Moi W. Werkman (Jeruzalem), E. Winkels (Barcelona), G. van Wljland (Belgr F. Wljnands (Bonn), J. Wijnen (Brussel). De Leidse Courant heeft als lid van de Stichting Pers Unie de exclusieve en publicatierechten van The Times en The Sunday Times of London. V< ster: M. de Cocq. r. van 08.30 tot 17.00 uur. Nabezorging Telefoon: 071 - 122 248 op ma. t/m vr. van 18.00 tot 19.00 uur, op za. vai tot 15.00 uur. Abonnementsprijzen (inclusief 6% btw) Bij automatische betaling: per maand 25,70 per kwartaal 76,60 per jaar 294,30 Het abonnementsgeld dient vooruit te worden voldaan. Advertenties Informatie en tarieven over advertenties tel. 071 - 122 244. Telefax voor uitsluitend advertenties 071 - 134 941. Voor uitsluitend het doorgeven van advertenties kantoor Rijswijk 070 - 39 Bankiers AMRO BANK NV 473 575 515 POSTBANK NV 663 050

Leidse Courant | 1991 | | pagina 2