►1<X>< t TandJKI acties pa compromis bonden en NS 5 6 10 13 Weer dagblad voor zuid-holland L Koeien ziek en dood door vergiftiging James Baker staat voor krachtproef ardgasmeevaller naar HST of Betuwelijn 14 Dagen Gratis CcldócSouoont Woensdag 15 mei 1991 82ste jaargang no. 25031 HET UVEER Morgen wisselend bewolkt en een enkele bui. Minimumtem peratuur rond 3 graden, mid- dagtemperatuur ongeveer 10 graden. Matige, aan de kust en op het IJsselmeer krachtige noordwestenwind. u r/M jederland is veel :htser geworden'* JORK Nederland is de afgelopen jaren veel geworden. Dat schrijft de Amerikaanse .'all Street Journal. Volgens deze krant be- ,'ederland tot de 'haviken' in Europa: „En nie- lersterkt dat beeld meer dan de koppige minis- n den Broek van buitenlandse zaken, de kam man de haviken". Nederland en de VS zouden n eikaars richting zijn opgeschoven. Ons land ^ns het artikel bang voor Franse overheersing EG en ongerust over de Duitse eenwording. Hand acht de EG minder belangrijk dan de schrijft de krant. De uitgesproken pro-Ame- se opvattingen van Van den Broek zijn volgens Jrde Nederlandse ambtenaren te verklaren wens van de minister om Manfred Wörner op :n als secretaris-generaal van de NAVO. jen tei Twee doden bij schietpartij DEN HAAG Na een ruzie heeft een 36-jarige Hagenaar gis teravond in een woning aan het Mr. J. Meermanerf in Den Haag zijn 30-jarige vriendin doodgeschoten. Daarna zou hij zichzelf van het leven hebben beroofd. Ook de 35-jarige bewoner van het pand liep schotwonden op. De ex-vriendin was op bezoek in het huis waar naast de 35-jarige man ook zijn partner en twee kinderen van 3 en 10 jaar wonen. Om half zeven belde de 36- jarige man aan met de mededeling dat hij zijn ex-vriendin wilde spreken. Er ontstond in de gang een ruzie waarbij de Hagenaar de bewoner in de buik schoot. Daarna rende hij de kamer in en doodde de 30-jarige vrouw. Vervolgens zou hij zichzelf door het hoofd hebben geschoten. De gewonde Hagenaar is naar het zie kenhuis Leyenburg gebracht waar hij direct werd geopereerd. Hij verkeert buiten levensgevaar. De volkomen overstuur ge raakte kinderen zijn ondergebracht bij de grootouders. Volgens de eerste verklaringen van de nog bij kennis zijnde be woner en zijn ongedeerd gebleven partner zou de 36-jarige man zelfmoord hebben gepleegd. Toch stelt de politie nog een nader onderzoek in of dit ook daadwerkelijk is gebeurd. Glazen overkapping voorplein Lakenhal LEIDEN Stedelijk museum De Lakenhal in Leiden krijgt er mo gelijk extra ruimte bij. Er bestaan plannen om het voorplein van het museum te overkappen met een glazen dak. Volgens Laken hal-directeur J. Bolten moet het een ruimte worden als de Oranje rie. De museumwinkel en het museumcafé zouden erin kunnen worden gevestigd. De leden van de vereniging Be langstellenden in de Lakenhal reageerden gisteren sceptisch op de plannen. Pagina 9: Lakenhal krijgt gla zen overkapping. NS - conducteurs bedreigd met mes GRONINGEN Drie NS-conduc- teurs zijn gisteren in de trein van Zwolle naar Groningen door een treinpassagier met een mes be dreigd. De passagier, een 20-jarige man uit Groningen, bedreigde een conducteur met een mes nadat deze hem om zijn plaatsbewijs had ge vraagd, dat hij niet bleek te heb ben. Er ontstond eerst een woor denwisseling, waarbij nog twee an dere toevallig in de trein aanwezige conducteurs werden betrokken en die uitliep op een handgemeen. De conducteurs schakelden tenslotte de" spoorwegpolitie in die de man op het station in Hoogeveen aan hield. North Sea Jazz rechtstreeks op tv DEN HAAG Een gedeelte van het North Sea Jazz Festival wordt dit jaar voor het eerst rechtstreeks door de NOS-tele- visie uitgezonden. Leoni Jansen presenteert vanuit het Neder lands Congresgebouw op zater dagavond 13 juli een twee uur durend programma met live muziek en opnamen van voor gaande dagen. Een dag eerder, op vrijdag 12 juli zendt de NOS een televisie-portret uit van fes tival-organisator Paul Acket, die zijn vijftigjarig jubileum viert als concert-impresario. Pagina 13: De jaarlijkse jazz- koorts kan beginnen 16 PAGINA'S 'reinverkeer laat in de ochtend op gang EN HAAG On- inks het akkoord tus- n de vakbonden en NS over maatrege- die de veiligheid conducteurs oeten vergroten, heb- n wilde acties het •inverkeer vanoch- ïd opnieuw in de ir gestuurd. •personeel in Amster- m, Rotterdam en Alk- niet tevreden over li. gisteravond rond mid- irnacht bereikte compro- jis. Van en naar Amster- Im reden geen treinen. In itterdam was slechts be- rkt treinverkeer moge- Aan het einde van de htend was in het hele id weer sprake van een rmale dienstregeling. De tievoerders gingen aan t werk, nadat zij de bon- i een ultimatium hadden iteld. De bonden krijgen morgen 24.00 uur de tijd i het gesprek met de Spoorwegen te heropenen. De vervoersbond-FNV al laten weten niet op de ei sen in te gaan. De uitkomst van het over leg met het spoorbedrijf geeft de vervoersbonden van FNV en CNV juist re den tot tevredenheid. Er komen 250 conducteurs bij, inclusief vijftig leerlingen. Voorts zal NS wekelijks in- gangs-controles gaan uit voeren, met name bij risi co-treinen. Het akkoord voorziet verder in een trai ning die conducteurs moet leren omgaan met agressie. In alle regio's komen groe pen waarin slachtoffers van geweld hun ervarin gen kunnen verwerken. Ook de vakbond FSV zal het akkoord „zo positief mogelijk" aan de leden voorleggen. „Dit kost de NS tussen 15 en 20 mil joen", aldus een woord voerder. De Amsterdammers, Rot terdammers en Alkmaar- ders eisen dat er minimaal 500 nieuwe conducteurs komen. Voorts willen zij dat dat iedere conducteur een semafoon-verbinding krijgt met de conducteur de NS heeft toegezegd die mogelijkheid „te onderzoe ken"en dat er voor alle kaartjescontroleurs een portofoon beschikbaar komt. NS wil het aantal portofoons uitbreiden tot 150 (nu ruim 100), omdat een grotere uitbreiding technisch onmogelijk is. Een woordvoerder van NS zei dat het bod dat de di rectie nu op tafel heeft ge legd echt het laatste bod is. „Praten kan altijd maar we hebben niet meer te bie den". Dat de 250 conduc teurs extra een druppel op een gloeiende plaat zouden zijn, bestrijdt hij met klem. FNV en CNV zijn het daarmee eens. De Spoor wegen gaan er dan ook vanuit dat de leden van de vakbonden het bereikte principe-akkoord wel zul len accepteren. Pagina 4: „Conducteur moet alles in zijn uppie opknappen" Een koukleumende supporter van Manchester United vanmorgen op de kade van Rotterdam. Volgens de ferrymaatschappijen P en O en Sealink verliep de overtocht van de duizenden fan,? vanmorgen zonder noemenswaardige problemen. FOTO: STEPHEN EVENHUIS Supporters willen drinken, lachen en goede pot voetbal ROTTERDAM Als voor de derde keer in een half uur een camera scherp stelt op een groepje bier drinkende Engelsen, staat Jamie Aitken op. Met de armen wijd uit elkaar schreeuwt hij naar de ca mera: „Hooligans!!!". U vraagt, wij draaien. De En gelse voetbalsupporters zijn de media spuugzat. Als ze hooli gans willen hebben, dan kun nen zij ze krijgen. „Ik ben vandaag meer op televisie ge weest, dan in heel m'n leven. En ik weet nu al hoe de tekst bij de beelden zal luiden. Alsof wij hier komen om herrie te schoppen. Wij willen gewoon drinken, lachen en een goede pot voetbal zien. Dit is een soort vakantie voor ons. Na tuurlijk, winnen is leuk, maar als we vanavond verliezen, doen we niet moeilijk. We kunnen het ons niet permitte ren om uitgesloten te worden van het Europese voetbal. Ko men er toch moeilijkheden, dan is het niet met de Span jaarden, maar met de Neder landers. Die haten ons". Pagina 3: „Dat is natuurlijk vragen om problemen" „Bijna alles m gegokt met fl aardrijkskunde" Winnie Mandela in beroep tegen celstraf Duitsers moeten toch fors betalen voor eenwording Johan Cruijff h hoopt op voorteken in Kuip I Rijneveld: „Snelle trein tast Groene Hart aan" Buitenbad m Noordwijk blijft J open I Êm Kamer eist meer geld voor Holland-show op Frankfurter Buchmesse GEESTELIJK LEVEN/OPINIE BINNENLAND BUITENLAND ECONOMIE SPORT LEIDEN/REGIO 9/1 KUNST/RTV RTV PROGRAMMAS WEER/PUZZEL/MENU ïandeling e bloeddruk eerder den gestaakt IGEN Mensen onder [entig die lijden aan hy- ie (hoge bloeddruk) veel vaker dan tot nu jdacht werd te kunnen met medicijnèn. Dat uit een onderzoek van n Kruijsdijk die hier aan de Katholieke siteit in Nijmegen op jveerde. .ruijsdijk heeft bij huis een groep patiënten die, [ere tijd medicijnen te- hoge bloeddruk inne- inderzocht. Zij gaf de captopril en metoprolol |n placebo. Gebleken is -« klachten van de men- iie het placebo kregen ïlijks groter werden, oelden zij zich even goed lens het slikken van de 'pertensiva. De bloed- die eerst met behulp van ijnen tot een normale e teruggebracht was, nauwelijks. Iruijsdijk adviseert huis de medicatie van hy- isie-patiënten te staken lenmaal een normale Iruk verkregen is. Bo- ïn moet bij het meten i bloeddruk rekening ge- n worden met de zoge- „witte iassen-hyper- het effect dat de Iruk stijgt doordat die en wordt. PIJNACKER Naar schatting tien koeien zijn het af gelopen jaar in Pijnacker, Delfgauw en de drie ge meenten in de B-driehoek overleden aan een onbeken de ziekte. Tot dusver hebben ongeveer honderd koeien deze ziekte over leefd. De Pijnackerse dierenarts M.P. Hogendoorn, die vrijwel dagelijks te maken heeft mét koeien die de verschijnselen van deze onbekende ziekte vertonen, vermoedt dat de oorzaak be strijdingsmiddelen zijn die via de regen neerslaan op het gras land, vervolgens in de maag van de koe terechtkomen, waarna vergiftiging optreedt. Voor de kwaliteit van de melk hoeft vol gens de melkveehouders niet te worden gevreesd omdat de melk steeds streng wordt gecontroleerd. Zodra een koe ziekte verschijnselen vertoont, wordt bovendien de melkproduktie ge stopt. Minister Baker verlaat Jordanië en loopt over de Allenby-brug naar de door Israël bezette westelij ke Jordaanoever. FOTO: AP JERUZALEM De Ameri kaanse minister van buiten landse zaken, James Baker, voert vandaag en morgen kri tieke besprekingen met de Is raëlische premier Shamir. Ba ker wil de Israëlische regering overhalen de Verenigde Naties een rol te geven in een vredes conferentie over het Midden- Oosten. Gisteren zei Baker in de Jordaanse hoofdstad Am man dat hij in principe goed keuring heeft van alle bij het Arabisch-Israëlisch conflict betrokken partijen waarmee hij tot dusverre gesproken heeft, voor- een vredesconfe rentie die zal worden geleid door Washington en Moskou. Koning Husayn van Jordanië zei het idee van een Jordaans- Palestijnse onderhandelingsde legatie in overweging te zullen nemen. Op deze wijze zouden de Israëlische bezwaren tegen Palestijnse deelname aan een conferentie kunnen worden omzeild. Pagina 5: Israël desnoods zonder Syrië aan onderhan delingstafel HAAG Minister Kok 'inanciën overweegt de aller van enkele miljar- lie het gevolg is van te- geleverd aardgas aan and, in te zetten voor openbaar vervoer. Hij daarbij onder meer aan anderen van de aanleg de hogesnelheidstrein naar Schiphol en de Be- pjn, de goederenspoorver- hg tussen Rotterdam en Duitsland. Kok zei dit van morgen voor de VARA-radio. Gsiteren werd bekend dat de Nederlandse Aardoliemaat schappij (NAM) 20 miljard ku bieke meter aardgas teveel heeft geleverd aan Duitsland. Over de hoogte van het com pensatiebedrag dat de Duiters daarvoor gaan betalen, moet nog worden onderhandeld tus sen de NAM en haar Duitse te genvoeter Brigitta. Volgens Kok zou het daarbij om „vele miljarden" kunnen gaan. Kok meent dat Neder land de meevaller kan gebrui ken om de staatsschuld te ver minderen, maar noemde het openbaar vervoer als „heel in teressante tweede mogelijk heid". Kok wees er op dat Nederland een „sterke infrastructuur" nodig heeft om in het Europa van de jaren '90 internationaal te kunnen concurreren. Wil Schiphol zich kunnen ontwik kelen tot grote Europese lucht haven dan is er een goede treinverbinding nodig. De fi nanciën om die aan te leggen zijn „zo een, twee, drie" niet vinden op een rijksbegroting waarop omgebogen moet wor den, aldus ae tninister. (ADVERTENTIE) MEUBELS HALF GELD RIDDERKERK - Wegens het niet doorgaan van belangrijke ex portorder van enige grote Neder landse meubelfabneken, wordt vanuit meubelboerdenj de Reijer aan de Kievitsweg 124 te Ridder kerk, een enorme partij massief eiken en moderne witte klasse meubelen verkocht voor de HAL VE PRIJS. Om u een paar voor beelden te noemen prachtige ei ken eethoek, bestaand uit robuus te tafel met vier massieve stoelen van 1790,- voor 895,-. Praktische eiken t v /stereokasten van 398,- voor 199,- Originele eiken toog- kasten van 2390,- voor 1195,-. Schitterende gebloemde 2-zits- banken, Chesterfield model, van 1195,- voor 595,-. Heerlijk zitten de leather look bankstellen. 3+2- zits van 1718,- voor 859,-. Top kwaliteit rundlederen bankstellen, 3+2-zitsbank kompleet van 4199,- voor 2096,-. En zo kun nen we nog wel even doorgaan Alles wordt gratis thuis gebracht en met schriftelijke garantie ver kocht. Wie binnenkort dus meu bels nodig heeft, kan nu zijn slag slaan bij Meubelboerderij de Reijer, Kievitsweg 124, Ridderkerk (Bolnes)- Dagelijks geopend van 10 00 - 18 00 uur Vnjdags koop avond 's-Maandags gesloten Ruime parkeergelegenheid PTT: telefoon doorschakelen voor twee piek DEN HAAG Per 1 juni wordt het mogelijk de eigen telefoonlijn op elk gewenst moment tijdelijk door te scha kelen naar bijna elk ander te lefoonnummer in Nederland. Op die dag voert PTT Telecom de 'Sterdienst Direct Door schakelen' in, waarmee de on derneming denkt in te spelen op de groeiende behoefte van de klant om bereikbaar te zijn. Doorschakelen wordt mogelijk voor iedereen wiens telefoon is aangesloten op een compu tergestuurde telefooncentrale (70 procent van de lijnen, vijf miljoen aansluitingen) en die een telefoon met toondruk- toetsen heeft (40 procent van de aangesloten klanten). Niet doorgeschakeld kan wor den vanaf nummers die meer dere lijnen bevatten. Het in werkingstellen van de door- schakelfunctiq kost ƒ1,95, waarna het gesprek voor reke ning is van degene die heeft doorgeschakeld. Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr.071- 122248 en uw krant wordt nog dezelf de avond nabezorgd. VOETBAL OP TV Als we met z'n allen ergens over blijven doorpraten in Nederland dan is het over het weer. Geen won der, dat de Leidse Courant daar speciale aandacht aan besteedt. Allereerst dagelijks op de voorpagina, immers in één oogopslag wil iedereen weten wat het wordt. Kort en kernachtig. Regen of zon, of iets er tussenin. Maar verderop in de krant gaan we er dagelijks nog eens dieper op in. Hoge en lage druk wisselen elkaar ook daar af. Verlucht met kaartjes van Nederland en Europa. Blijf van alles op de hoogte. Ook van het weer. En, weer of geen weer, de Leidse Courant komt - mits u de bon hebt ingevuld - elke dag naar u toe. Ik wil de Leidse Courant 2 weken lang, gratis en vrijblijvend, ontvangen. D Ik wil een proefabonnement van 5 weken Ik hoef vpor slechts 3 weken te betalen, t.w. f. 18,50. Noteer mij direct als abonnee. De eerste 2 weken krijg ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen per: 1 i maand f. 25,70 (met automatische betaling) O kwartaal f. 78,60 Dhr/Mevr: Voorl: Postcode/Plaats: (voor controle op bezorging) Deze bon opsturen in een open envelop - zonder postzegel - naar Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2501 VC Den Haag Of bel 071 - 313 677 iiminiiminmmnin

Leidse Courant | 1991 | | pagina 1