le jaarlijkse jazzkoorts kan beginnen Ze komen als geroepen, de nieuwste Elzassers van Gall GalL amer eist meer geld jjbor Holland-show op jankfurter Buchmesse Werken van De Kooning niet verkocht op veiling i 11,95 ,10,95 GNST/RTV £e*dóe@omcmt WOENSDAG 15 MEI 1991 PAGINA 13 gfJANSMA HAAG „Ik garan- je dat straks zelfs ie, ers op z'n stoel zal men bij dat tachtig •s sterke gospel- zegt Paul Acket. Hij het over Reverend ■ds en zijn Fellowship dat tijdens de ope- ?ala van het North azz Festival (10 juli) de eerste festivaldag ,li) in het Tuinpavil- van het Nederlands l^resgebouw te horen „Een ongelooflijke zoiets heb je nog gehoord. Het zal me /erbazen als die het plek gekker zal maken C(James Brown elders gebouw". heeft de gave nog altijd isiast te raken voor de ïn op zijn festival. Ook om alweer de zestiende van zijn North Sea Jazz al gaat, dat van 10 tot en ei juli vele tienduizenden Den Haag zal trekken, "iiestal zit hij goed. „Luis- naar die zangeres, Ra- Ferrell. Niemand kent leuok in Amerika niet. Ze ;én plaat gemaakt, mis- niet ieders muziek, die vrouw heeft een J^die over acht octaven Rachelle Ferrel is maar dijn de 'kleinere attracties' festival, maakt niet uit. 0{j zorgt ervoor dat tijdens lefte persconferentie giste- os.het Congresgebouw een hand van die jonge zwar ts Igeres te horen is. Zijn ihpektakel drijft op een prjvan enthousiaste men- 5eif het de medewerkers Ie het voorspel van het vjl in de Haagse binnen- afijazz heats The Hague', eelde familiematinee 'Gigs Pjds' verzorgen. Zelfs de - lts putten zich uit in het dahen van passende za- hhjsvraagjes, jazz-cd's. De - sponsor van het Mid- >gfer Jazz Gala probeert 'Igiet halve kabinet tijdens Mreden van Oscar Peter- Greetje Bijma heeft het zelfs tot de PWA-zaal gebracht. son, Monty Alexander en dat grote gospelkoor in de PWA- zaal te krijgen. „En misschien lukt het ons ook dominee Jes se Jackson hier naar toe te ha len. Dat gospelkoor komt uit zijn kerk. We werken er aan" zegt Acket. Hij heeft trouwens nog een nieuwtje: De Ameri kaanse ambassadeur in ons land zal een 'party' geven voor James Brown. Een officieel feestje voor de 'godfather of soul' die nog onlangs uit de ge vangenis is ontslagen. Het wekt wat hilariteit. „Omdat Brown zich inzet voor een Amerikaans anti-drugs pro gramma" vertelt Fred Racké, voorzitter van het stichtings bestuur van het festival. De hilariteit is zo mogelijk nog groter. Bakfiets Het is dit jaar ook vijftig jaar geleden dat Paul Acket z'n eerste jazzconcert organiseer de. Het was 1941, Nederlandse groepen met jazzmuziek én Amerikaanse namen mochten nog van de Duitsers en de achttienjarige scholier Paul Acket bracht ze in het Hilver- sumse Theater Gooiland. Hij was door zijn ouders nog voor bestemd om in Wageningen iets minder muzikaals te gaan studeren, maar reed vijftig jaar geleden in een bakfiets door Hilversum om zelf de affiches voor dat concert op te hangen. Hij had er wel alvast de plak- kertjes met 'uitverkocht' op aangebracht. Het zestiende North Sea-festival markeert een gouden jubileum voor Ac ket persoonlijk, en op papier mag het festival er weer zijn. Al slaat de gewenning inmid dels toe bij al die grote namen. Het Amerikaanse blad Jazz Ti mes koos North Sea vorig jaar niet voor niets tot ,,'s wereld beste festival buiten Amerika" werd gekozen. Miles Davis, Chick Corea, Ornette Cole man, Stan Getz, George Ben son, Arturo Sandoval, Dizzie Gillespie, Herbie Hancock, Pat Metheney, David Sanborn, Clark Terry, je kijkt er nau welijks meer van op. Gek ei genlijk, ze hóren er gewoon bij. Je gaat op de kleintjes en de verrassingen letten. Op de komst van Paolo Conté, op de 'specials' als 'Vrouwen in Jazz'. En er tréden wat vrou welijke muzikanten op: De Nederlandse Greetje Bijma heeft het (met de band van Alan Laurillard) zelfs tot de PWA-zaal gebracht en belandt inmiddels op eenzelfde ster-ni veau als Candy Dulfer, ook aanwezig. Verder: de jonge Adrienne West, de bejaarde FOTO'S: SP Linda Hopkins, Marva Wright, Lavern Baker, Cleo Laine, Shirley Horn, Barbara Den- nerlein, Betty Carter, Etta Ja mes, Deedee Bridgewater, Ma rian McPartland, Jessica Willi ams, een nieuw piano-talent dat speciaal voor North Sea uit Amerika wordt overgevlogen. 06-nummer Nog meer feitjes vooraf: Ne derlandse muzikanten maken inmiddels twintig procent uit van het totaal aan optreden den; Dizzie Gillespie zal samen met Miriam Makeba musice ren, er is een volledige Gospel Night in het Tuin Paviljoen; Bird Award-winnaars Barry Harris, Rita Reys en Frans Ei sen geven een concert; Freddy Cole, begiftigd met eenzelfde soort stem als zijn beroemde broer, verzorgt een 'Salute to Nat King Cole'; er zijn wat exotischer geluiden te horen via een big band uit Japan (Bingo Miki The Inner Cir cle Jazz Orchestra), Bashkara uit Indonesië, het Gonzalo Ru- balcaba Quartet uit Cuba, een Malaysian Jazz Group met ga melan, de Tokyo Hot Club Band. Nog meer nieuwtjes: het North Sea gaat met z'n tijd mee door het openen van een 06-nummer voor de nieuwste informatie over het festival Miles Davis staat zondag 14 juli in de Statenhal. willen ook dat binnenstadsge- beuren tot traditie maken. „En wie weet", vertelt Trude de Wit van 'Gigs for kids', „de in teresse voor dat mini-jazzge- beuren was vorige jaren zo groot dat er misschien twee matinee's voor het jonge volk je komen. Met jazzmuziek op harp, Gerda Havertong, een kinder- big band, jazz-clowns en Tom Stuip en Frenk van Meeteren van The Crooks die de boel leiden". Nog twee maanden en we weten het. De jaarlijkse jazzkoorts kan toe slaan. James Brown, de 'godfather of the soul' treedt op 10 juli op. („er valt geen onvertogen woord" fluistert Acket), De Harde Tours verzorgt ver voersmogelijkheden per luxe bus door het hele land en de NOS besteedt (voor het eerst!) uitgebreid aandacht aan het festival op tv. Toch Den Haag Het Jazz heats The Hague, met jazzcombo's, solisten, wande- lorkesteh en jazzfilms in café's, theaters en winkels in de bin nenstad had bijna niet plaats gevonden omdat de samen werking tussen North Sea en de stichting Toerisme niet vlotte. Een aantal horeca-on- dernemers en winkeliers na men toen zélf het initiatief om Acket c.s. te benaderen: ze ELKE DONDERDAG DE Franse meester- organist Jean Langlais overleden li BIJLAGE BIJ UW KRANT MET INFORMATIE OVER FILMS, MUZIEK THEATER, RECREATIE, EXPOSITIES EN EEN COMPLETE AGENDA DEN HAAG De beken de Franse organist en componist Jean Langlais is, naar gisteren bekend werd, vorige week woens dag op 84-jarige leeftijd in zijn woonplaats Parijs overleden. Langlais gold als een der laat ste vertegenwoordigers van de Franse orgelschool. Door zijn vele concertreizen verspreidde hij de faam van de muziek van groten als César Franck en Louis Vierne over de hele we reld. Ook met zijn eigen mu ziek verwierf hij vermaard heid. Met name zijn Te Deum voor orgel werd bekend. Het valt ook regelmatig in Neder land te beluisteren. Behalve muziek voor orgel schreef Langlais werken voor koor en kamerorkest. Onlangs ver scheen zijn laatste compositie: Trois Offertoires (voor orgel). Langlais werd op 15 februari 1907 geboren in het dorpje La Fontenelle in Bretagne. Op jonge leeftijd werd hij getrof fen door blindheid. Toen hij tien jaar oud was ging hij naar de vermaarde Parijse school voor blinde organisten, l'Insti- tut national des jeunes aveu- gles. Hij ontving hier onder richt van de blinde organist André Marchal. In 1930 ging Langlais naar het Parijse con servatorium waar hij leerling werd van Marcel Dupré. Te vens studeerde hij bij Paul Du- kas (compositie), Noël Gallon (contrapunt) en Charles Tour- nemire (improvisatie). Na or ganist te zijn geweest in Mon- trouge, werd Langlais in 1945 aangesteld als vaste organist van de Sainte-Clotilde in Pa rijs. Tot zijn dood zou hij hier het befaamde Cavaillé Coll-or- gel bespelen, dat eens werd ge bouwd voor César Franck. Langlais doceerde van 1930 tot 1968 aan het instituut waar hij zelf zijn opleiding begon. Van 1961 tot 1976 was hij verbon den aan de Schola Cantorum, het Parijse instituut voor kerkmuziek. >ej <j VAN RIETSCHOTEN "1 hdHAAG De Twee- h4mer wil dat het ka- hj zich guller betoont et verstrekken van v« voor de 'Holland- de die in 1993 op de 'Rationale Boeken- in Frankfurt wordt iden. Deze eis werd ïssjen vastgelegd in een 5hi van de VVD'er plisen, waar alle frac- ro<ich achter schaarden. jks staat op de befaamde ■Rationale Frankfurter nanesse één land centraal. fjaar geleden greep de talige minister Brinkman VVC met beide handen ns aan om Nederland in □ie rol te laten spelen, r-jeweg raakte echter het Iseren van de manifesta- Ar financiële perikelen in !op. De Tweede Kamer life zich daarover gisteren 1 leïrriteerd. ''(tale kosten van de Ne- "\dse boekenshow, waar- luwens ook andere cultu- -jitingen zouden worden lfcd en tevens de Vlaamse An in het zonnetje zouden gezet, werden ge- op tien miljoen gulden. De Nederlandse regering en de Vlaamse deelregering zou den elk 2,5 miljoen gulden ter beschikking stellen. Het overi ge geld moest worden opge bracht door Nederlandse uit gevers, grafische industrieën en papierfabrikanten. De Vla mingen stelden hun aandeel prompt ter beschikking, maar in Nederland slaagde men er niet in het geld bijeen te sprokkelen. Het bedrijfsleven toonde weinig tot geen en thousiasme en diverse ministe ries ruzieden over de vraag welke bijdragen zij zouden moeten leveren. Een beschamende vertoning, oordeelde de Kamer eensge-* zind. „Ik heb kippevel gekre gen van dit bestuurlijke ge stuntel. Nederland slaat hier mee een modderfiguur", aldus de VVD'er Jan Franssen, die over de kwestie een spoedde bat had aangevraagd. Minister D'Ancona (WVC) kondigde aan dat het kabinet aanstaan de vrijdag de financiële kno pen wil doorhakken. Zeker is al dat WVC een miljoen gul den zal betalen en Economi sche Zaken f 300.000. Inmid dels probeert oud-minister Pais van onderwijs in opdracht van het kabinet alsnog geld los te krijgen bij een aantal uitge verijen en andere bedrijven. Mocht hij daarin echter niet slagen, dan zal volgens D'An cona de Nederlandse show in Frankfurt bescheidener van omvang worden dan aanvan kelijk de bedoeling was. De woordvoerders van alle fracties spraken hun treurnis en ergernis uit over de gang van zaken. Vooral staatssecre taris Van Rooy (economische zaken) kreeg ervan langs. De Kamer vond haar aandeel van f 300.000 veel te karig. „Litera tuur en kunst zijn even be langrijke Nederlandse export- produkten als boter, kaas, eie ren en baggerwerken", aldus Franssen. Hij noemde de bij drage van acht miljoen die de staatssecretaris in gedachten heeft voor de komende we reldtentoonstelling in Sevilla in wanverhouding staan tot de bijdrage van drie ton voor de belangrijkste boekenbeurs van Europa. Ondersteuning van de Nederlandse cultuur buiten de grenzen dient immers ook een politiek en economisch doel, zo meende hij. Van Rooij hield echter voet bij stuk. Ze achtte haar bijdrage ruim voldoende en vond dat vooral de uitgeve rijen en grafische bedrijven flink over de'brug dienen te komen. KAMER WIL CULTURELE PRESENTATIE IN APARTE STICHTING DEN HAAG Een meer- derheid in de Tweede Ka mer heeft zich gisteren tij dens het debat over de Ne derlandse presentatie op de Frankfurter Buchmes se, uitgesproken voor con centratie van het buiten lands cultureel beleid van ons land in een min of meer zelfstandig orgaan. Het uitdragen van het Ne derlandse cultuurbeleid ligt nu in handen van de ministeries van wvc, bui tenlandse zaken en onder wijs. De motie van PvdA en D66 stuitte twee jaar geleden nog op tegenstand van de toenmalige coalitie van CDA en VVD. Dit keer was de VVD wel be reid de motie te steunen. Economische zaken is alleen bereid fors uit te pakken als het gaat om activiteiten die voor een belangrijk deel door het bedrijfsleven worden ge dragen en waarvan vaststaat dat het een grote uitstraling heeft, zo bleek uit haar woorden. Op de vraag van Groen Links hoe groot de bij drage van het bedrijfsleven dan wel niet was voor de we reldtentoonstelling in Sevilla, moest zij echter het antwoord schuldig blijven. O, KRO en NCRV ézen voor samenwerking mrj tail w#IAAG De AVRO, KRO en NCRV hebben gisteren een 9\Jpige overeenkomst tot samenwerking gesloten, met be- jgrtvan de eigen identiteit en juridische status. De omroepen j0|n naar het gezamenlijk gebruik van één zendernet, bij )3((eur Nederland 1. De besturen en ondernemingsraden van irn)idgemachtigden geven begin juni definitief uitsluitsel over ;an. Met deze samenwerking hoopt men kwalitatief betere vimma's te brengen en omroepgelden doelmatiger te kun- "(esteden. De voorlopige afspraken moeten uiteindelijk uit- pfen in een samenwerkingsverband voor onbepaalde tijd 'gang van 1 oktober 1991, wanneer de nieuwe zenderinde- tbfl werking treedt. De drie omroepen hopen voorts dat het aissariaat voor de Media spoedig een besluit neemt over Iternatieve plan dat de A-omroepen reeds eerder hebben 1 liend. De verklaring is de uitkomst van het overleg dat om- borzitters en directeuren onder leiding van oud-Shell-top- Wagner hebben gevoerd. LAREN Vier werken van de vermaarde Ameri kaanse schilder van Ne derlandse afkomst Willem de Kooning, die gisteren tijdens de voorjaarsveiling van Loth Gijselman in het Singer Museum te Laren onder de hamer kwamen, zijn onverkocht gebleven. De biedingen bleven on der de gestelde richtprij zen. Werken van De Kooning wor den meestal uitsluitend aange boden op de grote internatio nale veilingen in New York gulden. prijs 20.000 gulden, kwamen de biedingen niet boven de 18.000 gulden uit. Voor de te kening 'The Women in Lands cape' uit een particuliere col lectie bleven de biedingen on der de 60.000 gulden steken, terwijl de richtprijs tussen de 60-80.000 gulden was gesteld. Voor de andere tekening, 'Portret van Thomas B. Hess' was een richtprijs van 60.000 gulden gesteld. Hiervoor werd maximaal 58.000 gulden gebo den. Voor de olieverf op papier, ge titeld „Untitled" werd een op brengst verwacht van 200.000 gulden. De biedingen kwamen echter niet boven de 125.000 en Londen. In november 1989 werd zijn schilderij 'Interchan ge' in New York voor ruim 20 miljoen dollar verkocht. De in Laren aangeboden doe ken zijn allen in de jaren zes tig gemaakt. Voor de zeefdruk „Enerzijds snap ik het niet, en anderzijds denk ik dat de Ne derlandse particulier nog niet is gewend aan het prijsni veau", aldus verwoordde een woordvoerder van het veiling huis zijn verbazing over het 'The Dancing Figures', richt- verloop van de veiling. Wij hebben reden om trots te zijn: sinds kort hebben we, ex- te klusief in Nederland, de wijnen van het huis Wolfber- I*ger in ons assortiment opgenomen. Het gaat hier om de mooiste wijnen uit de Elzas. Het huis Wolfberger uit Eguisheim voert al vanaf 1902 een konsekwent beleid gericht op kwaliteit. Nu de aspergetijd weer is aangebroken, heeft u een goede reden om deze top-Elzassers (met kennis makingskorting) eens te proberen. Ongetwijfeld zult u meer dan verrast zijn. Overigens zijn ook onze populair geprijsde Elzassers van het vertrouwde huis Stuber tijdelijk extra voordelig... Geniet, maar drink met mate. Nieuw! Elzassers van Wolfberger. Wolfberger Muscat. Een mooie, droge Elzasser met een verfijnd, fruitig bouquet. 0,75 liter, van 12,95 Wolfberger Tokay Pinot Gris. Een weelderige en krachtige Elzasser met een oosters aandoend parfum. Qg 0,75 liter, van 13,95 nu li Wolfberger Riesling. Krachtige en karaktervolle Elzasser met een fijne fruitigheid en een delikaat bouquet. 0,75 liter, van 11,95 nu Wolfberger Gewurztraminer. Waarlijk een grote Elzasser, karaktervol, krachtig en een vleugje zoet. Wat minder geschikt bij asperges, maar bijvoorbeeld ver rukkelijk bij kaas. Elegant bouquet, met een uitzonderlijk mooie geur en smaak.-| 0,75 liter, van 13,95 nü 1LyJJ (gall Scalp 't Begin van alle gezelligheid Van het vertrouwde huis Stuber. Stuber Pinot blanc, 0,75 liter, van 8,95 nu 7,45 Stuber Riesling, 0,75 liter, van 9,95 nu 8,25 Stuber Gewurz traminer, 0,75 liter, van 10,95 nü Stuber Edelzwicker, 1 liter, van 8,95 nü

Leidse Courant | 1991 | | pagina 13