Buitenbad Noordwijk blijft open „Ze krijgen de tent mee en wat spullen en daar moet het dan maar mee gebeuren" Museum Lisse kampt nog steeds met geldproblemen Sassenheim begint nog dit jaar met gescheiden inzamelen afval LEIDEN OMGEVING CeidócSouiont WOENSDAG 15 MEI 1991 PAGj} Tankstation Noord wijk moet minder geluid produceren DEN HAAG/NOORDWIJK Het tankstation van Abswoude aan de Nieuwe Offemweg in Noordwijk moet zich in de toekomst houden aan strengere regels op het gebied van geluids overlast. Dit heeft de afdeling geschillen van de Raad van State bepaald in haar uitspraak in een geschil tussen een buurman van het tank station en de gemeente. Het station zal met name in de avond en in de nachtelijke uren het aantal geproduceerde decibellen beperkt moeten houden. De bezwaren die bestonden te gen de stankoverlast en een LPG-tank, die zich op een te korte afstand van de bebouwing zou bevinden, werden echter afgewezen. Volgens de afdeling voldoet het LPG-reservoir aan de voorschriften en is ook de plaats van de LPG- tank wagen tijdens het vullen van het reservoir aanvaardbaar. Valkenburg kiest toch voor snel aanbrengen van slijtlagen wegen VALKENBURG Er komen toch op korte termijn nieuwe slijtlagen op de Katwijkerweg, Hoofdstraat en Voor- schoterweg in Valkenburg. Het college van B en W kwam gisteren met het voorstel geld daarvoor vrij te maken door het plan De Luit Katlaan en Duy- froklaan op te knappen tot 1992 uit te stellen. Het aanbrengen van de slijtla gen is al enige tijd ter discussie in Val kenburg en was gisteren aan de orde in de raad. Het college wilde de slijtlagen aanvankelijk in fasen aan laten brengen om zo kosten te sparen. Met de werk zaamheden is 131.000 gulden gemoeid. Het voorstel van het college werd met instemming begroet. H. Dijkhuizen (CDA) noemde het zelfs groot nieuws. Het uitstel van de andere plannen bete kent dat er 80.000 gulden vrijkomt, waardoor het CDA ook met het aan brengen van de slijtlagen kan instem men. P. Mizee (VVD) had aanvankelijk bedenkingen, maar steunde het voorstel uiteindelijk toch. A. de Vries (GPV/ RPF) kon zich nu ook vinden in de uit voering maar pleitte voor het markeren van fietspaden met lijnen. D. Hoffmans (PvdA) vond dat het college meer in houd moet geven aan de plannen om uitgaven uit te stellen en te spreiden door prioriteiten te stellen. Wethouder M. Vos was van mening dat Valkenburg wat dat betreft inderdaad de vinger aan de pols moet houden. Man raakt vast in grote lading meel LISSE Een werknemer van een Belgisch bedrijf heeft gisteren bij bakkerij Wannink- hof aan de Grevelingstraat in Lisse tijdelijk in een meelsilo vastgezeten. De meelsilo werd schoongemaakt door het bedrijf, dat de silo ook geplaatst had. De Vlaamse werkne mer raakte plotseling bedolven door een gro te hoeveelheid meel, dat vastzat aan de kant maar losraakte. Hij kwam tot zijn nek vast te zitten. Een werknemer van Wanninkhof trachtte de Vlaming te bevrijden, maar slaagde daar niet in. Uiteindelijk moest de brandweer een gat boren aan de onderkant van de silo, waardoor het meel kon weglo pen. Met behulp van een touw werd het slachtoffer vervolgens uit de silo getrokken. De Belg werd voor onderzoek naar het Aca demisch Ziekenhuis Leiden overgebracht. Hoge snelheden in Wassenaar WASSENAAR Automo bilisten blijken nog steeds veel te hard te rijden op de secundaire rijbaan van de Rijksstraatweg in Wasse naar. Bij een controle gis terochtend tussen 7.20 uur en 9.00 uur op het gedeelte tussen de Stevenshof en de Rozenweg werd de snelheid van 331 auto's met radarap- paratuur gemeten. Daarvan waren er 110 in overtre ding. De hoogste snelheid die werd gemeten was 102 kilometer per uur. Op dit weggedeelte mag 50 worden gereden. Witte School krijgt f er twee lokalen bij NOORDWIJK De raadscommissie vod wijszaken heeft gisteravond haar fiat gegj een voorstel van het college van burgemt wethouders om een krediet van 99.000 gil schikbaar te stellen voor een interne ve{[ van de Witte School aan de Van Panhuyssj die manier kunnen in het markante pani] de bestaande vloeroppervlakte twee lokaj worden gerealiseerd. Met deze verbouwira openbare school over elf lokalen be* Daarmede gaat de Witte School in een „liL standigheid verkeren. Alle leerlingen J worden ondergebracht in één gebouw. D tevens in dat de basisschool De Schapedell catie kan worden afgestoten en het medp in De Vierboet terug zal lopen tot één leslf, een overblijfgelegenheid. |t NOORDWIJK De bui tenbaden van het Bollen- bad blijven open. Op dit standpunt stelde zich gis teren de commissie wel zijn. De leden van de commissie noemden het Bollenbad een onmisbare basivoorziening en willen voorlopig niet tornen aan de buitenbaden. De exploitatie van het sport- fondsenbad kost de gemeente jaarlijks veel geld. Voor dit jaar wordt gerekend op een exploitatietekort van 800.000 gulden. Bovendien moet er in de komende tijd nog een be drag van minstens twee mil joen gulden op tafel komen voor een renovatieplan en voor de vervanging van tech nisch materiaal. Het Bollenbad trok vorig jaar 270.000 bezoekers. En de direc tie liet geen mogelijkheid on benut om het zwembad zo aantrekkelijk mogelijk te hou den. „Het is een uniek bad op een uniek plekje", verklaarde L. Kramer-Crama (PvdA) gis teravond. Wethouder J. Bedijn atten deerde op de problemen om het Bollenbad financieel draai ende te houden. Hij vroeg om ideeën, maar die kwamen niet vlot, J. W. van Eijken (VVD) ging uitvoerig in op de moge lijke oorzaken van het teruglo pende bezoek aan de zwemba den. Zijn fractie voelde er ech ter niets voor om nu al uit spraken te doen over een eventuele oplossing van de problemen. A. P. Ouwehand vroeg zich af waarom er geen advies was gevraagd aan de Sportraad. In zijn betoog stak Ouwehand de hand in eigen boezem. Gezien het feit, dat de gemeente jaar op jaar de tekorten zonder commentaar had aangezui verd, meende hij geen recht van spreken te hebben. CDA'er E. W. Bovenwerk vond het Bollenbad een voor ziening, waarmee men voor zichtig diende om te gaan. Naar zijn mening behoort het zwembad open te blijven, des noods in de zomermaanden zonder verwarming. Het op korte termijn sluiten van het buitenbad, was voor F. van der Veen (Noordw.Bel.) niet aanvaardbaar. „We weten nu eenmaal dat bij een zwem bad geld bij moet. Deze voor ziening hebben we en die moet blijven, was de kort en bondi ge reactie van L. Kramer-Cra- ma (PvdA). In dit verband wees zij op de Noord wijkers, die niet met vakantie kunnen en voor wie het Bollenbad een mogelijkheid tot vertier is. Me vrouw Kramer deed de sug gestie een deel van de overbo dige grond te verkopen. „Kik kers springen nu eenmaal van het ene bad naar het andere" was de reactie van wethouder Bedijn op de concurrentie, die het Bollanbad zou ondervin den van de nieuwere zwemba den in Katwijk en Noordwij- kerhout. Humanitas krijgt beheer over kinder dagverblijf NOORDWIJK Humanitas krijgt het beheer over het kin derdagverblijf dat momenteel wordt gebouwd aan het Grue- nepad in Noordwijk. De com missie welzijn is gisteravond akkoord gegaan met dit voor stel van het college van burge meester en wethouders. Dit ging echter niet zonder slag of stoot. Alom was er waardering voor de vrijwilli gers van de Stichting Peuter speelzalen Noordwijk, die het kinderdagverblijf, dat nu nog gevestigd is aan de Bronck- horststraat, in september vorig jaar onder haar hoede hadden genomen. De stichting deed dat nadat beheerster M. Sips haar particuliere dagverblijf naar Voorhout had verplaatst omdat zij geen medewerking van de gemeente Noordwijk kreeg. E. W. Bovenkerk (CDA) stelde met voldoening vast, dat Hu manitas bereid was gevonden om het personeel over te ne men. J. van Eijken (VVD) vroeg zich af de ouders naar hun voorkeur was gevraagd. Mevrouw L. Kramer-Crama (PvdA) maakte de peuter speelzaal complimenten. „Wie mocht twijfelen aan het stand- Eunt van de wethouder, weet et nu", merkte F. van der Wethouder Bedijn: Boos over brief Peuterspeelzalen. FOTO: PR Veen (Noordwijks Belang) op. „Hoe het allemaal is gegaan moet bij het bestuur van de Stichting Peuterspeelzalen Noordwijk diepe sporen heb ben achtergelaten. We zullen kiezen voor Humanitas, maar het afscheid van de Stichting Peuterspeelzalen doet wel zeer", aldus Van der Veen. Daarmee lokte hij een emotio nele reactie uit van wethouder J. Bedijn. Er bleek namelijk een schrijven van de Stichting Peuterspeelzalen te zijn bin nengekomen, waarin de wet houder partijdigheid werd verweten. „Door de toonzet ting van de brief ben ik on aangenaam getroffen", ver klaarde wethouder Bedijn. De verwijten in het schrijven wees hij van de hand. Het col lege van Noordwijk heeft ge kozen voor Humanitas omdat men het beter vindt dat het dagverblijf wordt geleid door een professionele organisatie. I FOTO: HENK VAN DEN ENDE Knielend op de voorgrond vier van de vijf Jozefscouts uit Noordwijkerhout die naar de landelijke scoutingwedstrijden gaan. JOZEFSCOUTS NOORDWIJKERHOUT DOEN MEE AAN LANDELIJK TREFFEN NOORDWIJKERHOUT „Wat doen we hier?" „Verkennen." „Hoe doen we dat?" „Samen." Met die woorden beginnen de scouts van de Jozef groep in Noordwijkerhout hun wekelijkse bijeenkomst op vrijdagavond op het diep gelegen plein achter de Porrelhoek. Net even er voor heeft hopman Sjaak Duijn de veertien scouts uit de bomen en struiken vandaan geroepen. Vijf van deze verkenners gaan straks de regio vertegen woordigen op de landelij ke scouting wedstrijden (LSW), omdat ze onlangs in Aerdenhout eerste zijn geworden van het district. De Jozefscouts zullen zich in Baarn tijdens het Pinkster- weekeinde in competitiever band uitleven op het thema Robin Hood. Een toepasselijk thema, gekozen omdat deze vrijbuiter zich als een echte scout vroeger in het Sher- woodbos staande wist te hou den dankzij techniek, improvi satie en door samenwerking. Zo staat het ook in het LSW- boekje: „Als berooide vluchte lingen hebben jullie natuurlijk niet veel materiaal en hulp middelen. Het blijft daarom behelpen met eenvoudig mate riaal uit het bos of met wat je door ruilhandel kunt krijgen". Echte verkennerstaai. En zon der de kaart en het kompas en zonder kamptechniek, maar zeker zonder improvisatie en samenwerking kom je in deze verkennerswereld niet ver. De vijf scouts zullen het met zijn vijven moeten doen, want een hopman mag niet mee. Sjaak Duijn: „Je mag je groep niet komen helpen. Wij bren gen ze alleen weg en halen ze later weer op. Ze krijgen de tent mee en de spullen en daar moet het dan maar mee gebeu ren". Avontuur genoeg dus voor de Jozefgroep. Een speciale voor bereiding krijgen ze niet. Duijn: „We kijken op de uit slagenlijst van de districtskam pioenschappen welke onderde len nog slecht zijn en dat oefe nen we dan nog een beetje". Stormramloop Tijdens het districtstreffen werd bijvoorbeeld het koken beoordeeld en er werd een EHBO-verhaal voorgelezen vol met foutieve handelingen die de scouts eruit moesten ha len. „Het doolhof was onwijs leuk", vond de groep. Iemand moest geblinddoekt opdrach ten uitvoeren, waarbij de rest van de groep aanwijzingen moest geven terwijl enkele an dere, rivaliserende groepen probeerden je in de war te brengen. Ook was er een stormramloop, waarbij zigzag gend om bomen heen moest worden gehold met een storm ram, waarna nog wat hinder nissen volgden. En de Jozefscouts deden het goed, zoals ze het al zo vaak goed deden in de regio. Vier keer werden ze al eerste en één maal tweede, overigens achter de Jozefgidsen, de meisjesafdeling van hun groep. „Het is het enthousiasme", denkt hopman Duijn. „Mis schien verwerken we ook meer technieken in onze spe len". Hij heeft er de wind bij dit stelletje Noordwijkerhouts ongeregeld aardig onder. Hoogtepunt is ieder jaar weer het zomerkamp volgens Duijn. Dan gaan de scouts samen met de 24 gidsen een week op kamp. De accommodatie van de scouts is overigens wel aan vernieuwing toe. Het onderko men is wat bouwvallig gewor den en hoewel scouts aardig kunnen improviseren is de hopman blij dat binnenkort begonnen gaat worden aan de bouw van een nieuw onderko men. De nieuwbouw kan be taald worden uit de opbrengst van de kerkeveiling van vorig jaar. Dan hebben ook de wel pen en de kabouters een beter clubhuis. Maar eerst gaan de scouts op 18, 19 en 20 mei naar Baarn. „Wat gaan we doen op de LSW?", roept de hopman. „Winnen!", brullen de geza menlijke scouts. LISSE Het museum voor de Bloembollen streek is nog niet uit de fi nanciële problemen. Dat blijkt uit een voorstel dat de gemeenteraad van Lis- se donderdag 23 mei be handelt om de kortlopen de lening aan het museum die al had moeten zijn af gelost om te zetten in een langlopende. De gemeente verkocht in 1982 een voormalige bollen schuur aan 't Vierkant voor het symbolische bedrag van een gulden aan het museum verkocht. Voor de renovatie van het pand werd een 3,5 ton kostend plan opgesteld. Het bestuur van het museum kon daar zelf een ton van betalen. De gemeente droeg 1,5 ton bij een berdag van een ton waarvan werd ver ondersteld dat het door fondsverwerving kon wor den terugbetaald. In afwach ting daarvan verstrekte de gemeente een renteloze over bruggingslening die in 1987 had moeten zijn terugbe taald. Dat lukte niet en er werd uitstel van betaling ge vraagd. De problemen hiel den aan toen de verwachte subsidiebedragen tegen vie len. Volgens het college van B en W woog echter nog zwaarder verbouw en inrich ting van het gebouw bijna twee ton meer kostte dan aanvankelijk was begroot en dat de exploitatie tegenviel. Het bestuur werd daarop aangesproken, maar het uit stel werd toch verleend. Inmiddels ziet ook het colle ge niet hoe het museum dat bedrag op korte termijn bij elkaar moet krijgen. Het wil die lening nu wel omzetten in een lening voor langere termijn met een acceptabel aflossingsplan. Het Museum bestuur stelde daartoe een periode van 25 jaar voor. B en W willen dat accepteren omdat daarmee zicht komt op een sluitende exploitatie. SASSENHEIM De gemeen te Sassenheim zal nog dit jaar beginnen met de invoering van een containersysteem be stemd voor de gescheiden in zameling van afval. De invoe ring van het systeem zal ver sneld worden, waardoor nog in 1992 heel Sassenheim ge bruik zal maken van het sy steem. De kosten per huishou den zullen gelijk zijn, omdat een gedifferentieerd tarieven- systeem volgens B en W te in gewikkeld en dus te duur zou zijn. Wel zullen bedrijven die extra containers wensen meer gaan betalen. Met dat advies van een gecom bineerde raadscommissie kre gen B en W van Sassenheim gisteravond groen licht de plannen, na fiattering door de raad te gaan uitvoeren. Aan het advies was een uitvoerige uiteenzetting over verschillen de gecontaineriseerde vormen van afvalverwerking vooraf gegaan. De keuze tussen het bekende containersysteem wat ondermeer in Lisse en Oegst- geest gebruikt wordt en een nieuw Duits systeem, viel, zo als verwacht, ten gunste van het laatste systeem uit. De belangrijkste reden voor deze keuze was de enorme kostenbesparing van dit sy steem in vergelijking met de conventionele verwerking per container. Het economisch voordeel wordt behaald door dat de vuilniswagen niet meer heen en weer hoeft te rijden naar in de toekomst steeds verder weg gelegen afgifte- plaatsen. Via een wisselmecha nisme van de laadbak kan deze namelijk in Sassenheim zelf opgeslagen worden. Parti culiere vervoersbedrijven moeten vervolgens zorgen voor verder vervoer, waarbij de kosten nog eens extra ge drukt worden omdat de laad bakken met drie tegelijk ver voerd kunnen worden. Ook zou het systeem de ar beidsomstandigheden van de beladers ten goede komen. Een voordeel wat echter ook voor andere containersyste- men geldt. Papieren zakkken Alleen de VVD probeerde het college nog op andere gedach ten te brengen. Woordvoerder J. van Dorssen hield het colle ge voor dat papieren zakken een bruikbaar alternatief zou den kunnen zijn. Deze zouden dan ook met behulp van af- koppelbare laadbakken kun nen worden opgehaald. Wet houder H.de Vries voelde ech ter niets voor het „zakken in plaat van bakken-pleidooi" van de liberaal. Hij wees in dat verband op een proef met pa pieren zakken in Den Haag die volledig mislukt was. De zakken bleken te kwetsbaar, te duur en met name de distri butie stuitte op grote proble men, aldus de wethouder. PvdA-woordvoerder A. Olthof liet weten grote moeite te heb ben met de afmetingen van de containers. „Je zal maar klein behuisd zijn en niet achterom kunnen, dan heb je twee van die kolossen voor je deur", il lustreerde hij zijn aarzelingen. Hij pleitte daarom voor een flexibele houding van de ge meente ten aanzien van initia tieven uit de buurt met be trekking tot bijvoorbeeld wijk- containers. Het college deed hem de toezegging daarmee rekening te willen houden bij de uitvoeringsplannen. Een andere wens van Olthof, daarin bijgevallen door D66, werd niet gehonoreerd. Burge meester H. de Jonge verklaar de niets te zien in een gediffe rentieerde tariefstelling, waar door èènpersoonshuishoudens minder voor de vuilverwer king zouden behoeven te beta len dan meerpersoonshuishou- dens. Volgens De Jonge zou daarmee de regeling onnodig gecompliceerd worden zonder dat vast zou staan dat de groep van alleenstaanden inderdaad minder afval zou produceren dan grotere huishoudens. De eerste containers zullen, als alles volgens plan verloopt, in het najaar geïntroduceerd worden in Postwiik. De rest van Sassenheim zal in de loop van volgend jaar volgen. Discussie over Cosif is „scherti vertoning door I MARIJKE DEN HOU NOORDWIJK l verwoede pogingen i Vermeij Noordwijks 't om een discussie oveil langs ingediende plan I multifunctioneel verij trum in het buitenge! Noordwijk, van de a| krijgen, lieten de ledef commissie ruimtelijke zich gisteren niet snoeren. Het project van Noordwijker J* Rubingh is overigens ii weer ingetrokken. Volf bingh was het plan i rijp genoeg en is er op ment niet voldoenden draagvlak om Cosmos nen realiseren. Voor h ge van B en W waSj doende om een inhj bespreking van het pre de agenda te schrappel R. Dessing (CDA) v; echter zinvol wel alj keuze te maken of eei lijk project al of niet p bestemming van het b bied. Hij wees er op d^ naren bezig zijn met h| ken van een nieuw mingsplan. Uit het oogj efficiency zou het volg handig kunnen zijn daj te nemen of er plaats - dergelijk centrum moef gereserveerd of niet' Vermeij als J. Smit (VI den dat over zaken dit agendeerd zijn ook nie hoefde te worden. C. (Groen Links) had moeite mee toch even te geven: „Dit plan v bracht als een mogelijl de uitgaansoverlast ir wijk aan Zee te bepei denk niet dat dit de c is. Integendeel zelfs, dat zo'n weidedisco all maar versterkend werl uitgaansleven". En 7 (PvdA) vulde aan: „In legebeleidsprogramma duidelijk genoeg dat h vierkante meters aan pervlakte voor bar- moet worden terugj Dat is de afspraak en d den we ons ook aan", was het direct met h< „Als we dit toestaan h( in het zicht van de h oplossing om zeep wai een jaar aan werken" mee doelde hij op de v men sluiting van de Duna Deli en Club '7 door het aantal disco zoekers naar verwach omlaag zal gaan. Smil geërgerd op dat Dresi „flutargumenten" toch reikt dat er over het pl gepraat. Vermeij: „Voi dit langzamerhand ei schertsvertoning". W V. Salman (CDA) v echter niet zijn taak co leden monddood te me (ADVERTENTIE Van Dorssen: Papieren zakken zijn alternatief. FOTO: HENK VAN DEN ENDE KEURIGE Hl ZOEKT fl.10.1 De oplossing voor mene Even bi| de Gemeentelijl- Kredietbank Leiden lang Hét adres voor persoonli leningen tot fl 30.000,- geregeld, geheel op de f soonli|ke situatie toegesn dus zonder latere problei Bovendien kent zo'n leni de GKB een laag renteta soepele aflossmgsvoorw Ook interessant voor ü9 harte welkom op'werkda van 9.00-12 30 uur en dc dagavond van 17 30-19 2 Of bel voor nadere inforr /OJKgoedi VUB UW LE Gemeentelijke Kredietb Leiden Breestraat 24, Postbus 11300, 2301 EH tel 071-254145

Leidse Courant | 1991 | | pagina 12