Gemengde huwelijken mikpunt Joegoslavische nationalisten 'ft Welcome "li kuntrie. Wereldbevolking groeit nog sneller dan verwacht Nelson Mandela blijft geloven in zijn vrouw Xj^L.- „Je voelt je zó machteloos" Genland/buitenland if: wereld moet ngladesh helpen AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB CcidaeSoma/nt DINSDAG 14 MEI 1991 PAGINA 5 YORK De Algemene Vergadering van de Igde Naties heeft gisteravond in een resolu- landen, humanitaire organisaties en finan- Iiistellingen opgeroepen het door een wervel- jen overstromingen geteisterde Bangladesh hulp te komen. In Bangladesh worden mor- 00 Amerikaanse militairen. Hun eerste taak ji het inrichten van distributiepunten voor irater. De Amerikanen nemen ontziltings- en jngsmaterieel mee. De Christelijke Organisa- I Internationale Vluchtelingenhulp (ZOA) in iorn gaat nog deze week tweeduizend gezin- het zuidoosten van Bangladesh voorzien ben, pannen, eetgerei, emmers, drinkglazen Dellantaarris- Op gironummer 797 voor hulp n |ngladesh is al 3,5 miljoen gulden binnenge- ieS bal ;o4oaat LTsic morgen ncesident Generaal-majoor Stackpole vertelt slachtoffers in Bangla desh dat er vanaf morgen 8000 Amerikaanse militairen hen komen helpen. FOTO: AP Politie vrijuit in video-affaire LONG BEACH Een recht- bank in het Amerikaanse Long Beach heeft gisteren twee oud-politiemannen die beschuldigd waren van het mishandelen van een zwarte activist van rechtsvervolging ontslagen. Het optreden van de agenten was destijds op vi deo opgenomen met een came ra die door een tv- ploeg was gemonteerd op de auto van het slachtoffer. Volgens de politie was het incident in scène gezet om aan te tonen dat de politie van Long Beach rassenvoor oordelen had. De stemverhou ding binnen de jury was elf voor vrijspraak en één tegen. Treinverkeer Frankrijk plat UTRECHT/PARIJS Rechtstreeks treinverkeer vanuit Nederland naar Frankrijk is sinds gisteravond onmoge lijk door een staking van het Franse spoorwegpersoneel. De staking zal duren tot morgen 6 uur. Treinen vanuit Ne derland rijden tot die tijd niet verder dan Brussel-Zuid. Het Franse treinverkeer is geheel platgelegd, aldus een NS-woord- voerder. VN wil geen vredesconferentie zonder Syrië NEW YORK/CAIRO Syrië moet deelnemen aan een eventuele vredesconferentie over het Midden-Oosten. Se cretaris-generaal van de Verenigde Naties, Javier Perez <le Cuellar, verklaarde dit gisteravond in New York na dat de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Ja mes Baker, en zijn Sovjet-ambtgenoot, Aleksandr Bess- mertnych, in Cairo een gezamenlijke persconferentie hadden gehouden. Baker zei toen dat er „nog aanzienlijke meningsverschillen bestaan tussen Israël en Syrië over een vredesconferentie voor het Midden-Oosten". Syrië wil dat de VN en de Europese Gemeenschap een belang rijke rol gaan spelen bij een eventuele vredesconferentie. Israël weigert de VN en de Europese landen bij een der gelijke conferentie te betrekken. Verscheidene Ameri kaanse functionarissen suggereerden een kleinere confe rentie waaraan Syrië dan niet zou deelnemen. Volgens Baker is het „overduidelijk" dat deelname van Damascus de voorkeur verdient. Perez de Cuellar acht een confe rentie zonder Syrië onaanvaardbaar. Bessmertnych liet zich in Cairo optimistisch uit over de onderhandelingen ONTSNAPTE TERRORIST GEPAKT 'STOCKHOLM Een Pale stijnse terrorist die verleden week donderdag wist te ont snappen uit een zwaar bevei ligde gevangenis in het Zweedse Kumla, is vanoch tend in de kraag gevat. De Palestijn, de 37-jarige Marten Imandi, was er in geslaagd om met een Roemeense me degevangene tijdens het luchten met behulp van een laken over een zeven meter hoge gevangenismuur te klimmen. Imandi werd in mei 1989 met drie andere Pa- lestijnen in Zweden aange houden en tot een levenslan ge gevangenisstraf veroor deeld wegens aanslagen. "IGRADO De Ser- e P| hebben er alles aan e jan om de machtswis- oöijg te voorkomen, maar ^|en zal dan toch de a§eiat Stipe Mesic tot pre- van Joegoslavië m'igd worden. Onder a"f jaarlijks wisselende aafdentschap neemt de iesige vice-president de 1 %r over van de natio- eV£jtische Serf Borisav totD. De 57-jarige Mesic n ^e eerste niet-commu- Sche president van rïfbslavië zijn. Tenmin- "ils hij de dag mag be- Jte'h, want Mesic heeft -er1 vijanden. Twee we- langeleden werd zijn (ge- Jerde) wagen op de sc*Weg tussen Belgrado Aagreb onder vuur ge- J"4n. Teleurgesteld over S lislukte aanslag - Me- votyas met een vriend te- - Opvlogen en zat niet in 'tleuto - riepen nationa- rhe Serven afgelopen ieeceinde op tot een en|ve poging. SC VUKOVAR De tralies voor de ramen van hun huis vormen een bescher ming tegen stenen, maar niet tegen vooroordelen. In het door etnische on lusten verscheurde Joego slavië zijn Zoran en Ivana Manolic gevangenen van hun gemengde huwelijk: Ivana is een Kroaat, Zoran een Serviër. Ivana wanhoopt over het na tionalistisch geweld in Joego slavië, waardoor families uit een worden gedreven, vriend schappen worden verwoest en Joegoslavië op de rand van een burgeroorlog is beland. „Kijk naar de tralies voor het raam", wijst ze. „Zo is het ook in ons hoofd". Joegoslavië, een land met twee alfabetten, drie godsdiensten, vijf nationaliteiten en tiental len etnische groeperingen, wordt met uiteenvallen be dreigd. De mensen die de oude rivaliteiten genegeerd hebben en getrouwd zijn met iemand van een andere nationaliteit zijn nu het mikpunt van de fervente nationalisten. „We zijn nog steeds een gezin, maar we voelèn de krachten om ons heen die proberen ons uit elkaar te slaan", aldus de 38-jarige Ivana, die met haar gezin in het Kroatische stadje Vukovar woont, aan de oevers van de Donau. „Iedereen praat de hele tijd over politiek. Zelfs onze families willen dat we partij kiezen. We zien ze niet meer zoveel". Vukovar is het brandpunt ge worden van de Servisch-Kroa- tische vijandelijkheden en de Manolics zijn zo bang voor re presailles, dat ze hun echte na men niet willen gebruiken. De ramen van een kiosk waar Servische kranten werden verkocht zijn opgeblazen en het wrak van een doorzeefde Kroatische politiewagen staat verlaten op straat, een herin nering aan de twaalf Kroati sche politiemannen die twee weken geleden vlak bij de stad zijn vermoord. De dertienjarige zoon van de Monolics, Dusan, loopt op school het risico het slachtof fer te worden van de rivalise rende partijen; de kinderen zijn geïndoctrineerd door de nationalistische propaganda die de gesprekken thuis vaak overheerst. In de schoolregis- ters staat de etnische achter grond van de ouders vermeld. „Sommige kinderen, zoals Du- san, proberen er buiten te blij ven. Maar het is een bende oorlog op school en hij begrijpt niet waar hij staat", aldus Iva na. „Hij heeft zichzelf altijd als een Joegoslaaf gezien. Hij praat er niet veel over, maar ik weet dat hij denkt dat hij het volgende slachtoffer kan worden, van allebei de kan ten". Veel Servische en Kroatische politici zijn ervan overtuigd dat het compromisakkoord van vorige week, dat het fede rale leger machtigt in te grij pen en de illegale milities die de afgelopen maanden zijn ge vormd te ontwapenen, niet zal standhouden in het spervuur van beschuldigingen waarmee de nationalistische leiders el kaar bestoken. Het akkoord is echter een adempauze na we ken van spanning. Tot er een einde is gekomen aan het conflict zullen gezin nen als dat van de Manolics het gemanipuleerde vooroor deel van hun buren moeten verduren. Ivana heeft het het moeilijkst met de smeekbeden van haar zoon. „Dusan kwam gisteren uit school en zei dat we Amerikanen of Duitsers moesten worden en ergens ver weg moesten gaan wonen", vertelt ze. Maar de Manolics zijn tenmin ste nog bij elkaar. De etnische apartheid in Joegoslavië is sommigen opgebroken. In de zeventien Kroatische en drie Servische cafés van het Kroa tische dorpje Drnis verdrinken de mistroostige mannen hun verdriet in slivovica-brande- wijn. De Kroatische eigenaar van café Centar, de 36-jarige Marinko Mujan, was vijf jaar getrouwd met een Servische vrouw. „Twee weken geleden is ze weggegaan met onze twee kinderen. De situatie was haar gewoon te veel", zegt hij ver twijfeld. Hun laatste ruzie, zo bekent hij, ging erom of de kinderen bij de Joegoslavische volkstelling als Kroaten of Serviërs geregistreerd zouden moeten worden. (c) THe Sunday Times Rellen Een Nepalees wordt weggesleept tijdens botsingen tussen politie en burgers, die uitbraken toen honderden Nepalezen zich giste ren in het stadhuis van hoofdstad Kathmandu verzamelden om de uitslag van de zondag gehouden verkiezingen te vernemen. Duidelijk werd, dat de Nepalese interim-premier Krishna Prasad Bhattarai zijn ontslag heeft ingediend nadat was gebleken dat hij bij de verkiezingen zijn zetel had verloren. Bhattarai werd in zijn kiesdistrict in Kathmandu nipt verslagen door de communisti sche activist Madan Bhandari. FOTO: AP '1 l !n in Japan .westen van Japan heeft zich vandaag een treinongeluk aaan dat aan minstens 31 mensen het leven heeft gekost. oulraakten zeker 394 personen gewond. Het ongeluk deed anor in de prefectuur Shiga, 365 kilometer ten westen van zijfdstad Tokyo. Twee passagierstreinen, die op een enkel m'eden, botsten op elkaar. ajt] FOTO: EPA (ADVERTENTIE) oghouG in Hooghoudt 's Werelds beste Graanjenever uit Groningen. DEN HAAG Hoewel vrouwen in ontwikke lingslanden nu, in verge lijking met alle voorgaan de generaties, minder kin deren willen, groeit de wereldbevolking toch nog steeds sneller dan de Ver enigde Naties eerst becij ferd hadden. Volgens de 'meest waarschijn lijke' prognoses van de VN zullen er reeds in 2050 tien miljard mensen op de wereld zijn. Dat is een verdubbeling van het huidige aantal men sen, terwijl de VN twee jaar geleden nog verwachtten dat dat aantal pas zo'n dertig jaar later bereikt zou worden. Bo vendien zal de totale wereld bevolking zich niet rond 2085 stabiliseren op 10,2 miljard, maar zal deze nog tientallen jaren doorgroeien voor zij waarschijnlijk op 11,6 miljard mensen blijft steken. Zo'n snelle bevolkingsgroei maakt het voor regeringen ontzettend moeilijk voldoende onderwijs, gezondheidszorg, voedsel en schone lucht te ga randeren. Om te voorkomen dat met name ontwikkelings landen in de problemen ko men door de enorme bevol kingsgroei hebben de lidstaten van de VN in 1989 op het In ternationaal Forum over de Bevolking in Amsterdam afge sproken dat het aantal geboor ten per vrouw voor het eind van deze eeuw van 3,8 moet dalen tot 3,3. Dat is nog steeds haalbaar, volgens de UNFPA, als meer echtparen in ontwik kelingslanden aan anti-con ceptie gaan doen. In Zuid-Azië (onder meer India, Indonesië en de Filipijnen) zal de bevol kingsgroei de komende jaren het grootst zijn, van 1,2 miljard mensen nu tot 1,5 miljard te gen het einde van deze eeuw. In Afrika zal de bevolking re latief het hardst groeien: met drie procent per jaar, dat is de snelste regionale groei die ooit heeft plaatsgevonden. (Vervolg van de voorpagina) JOHANNESBURG Het ANC wilde gisteren geen commentaar geven op de uitspraak van de rechter. En de zichtbaar aangesla gen Nelson Mandela zei: „Mijn vrouw heeft een verklaring gegeven en dat is voldoende". „Mevrouw Mandela moet op de hoogte zijn gebracht van de mishandeling", aldus de Zuid- afrikaanse rechter Stegmann. „Ze moet de littekens hebben gezien van de zweepslagen op de lichamen van de slachtof fers". Hij achtte haar mede plichtig, ook al omdat ze na de ontvoering twee weken lang weigerde de twee jongens vrij te laten. De politieke belangen van het proces tegen Winnie Mandela zijn groot. Het ANC heeft eerder gezegd dat de regering met de datum manipuleerde: „Het is geen toeval dat tot deze rechtzaak werd besloten in een periode dat een belangrijk politiek proces gaande is". De organisatie meent dat de hele zaak is opgezet om het ANC en leider Nelson Mandela te beschadigen. De militaire chef van het ANC, Chris Hani, liet onlangs weten dat Winnie Mandela, mocht ze worden vastgezet, onmiddellijk wordt vrijgelaten als het ANC aan de macht komt. Hij gaf daarmee aan dat hij de rechtspraak niet serieus neemt: John Dugart, befaamd hoogle raar staatsrecht aan de univer siteit van Johannesburg, meent: „De kans dat door een veroordeling van Winnie het vredesprocs in Zuid-Afrika in gevaar komt, is levensgroot. Dat risico hadden we nooit mogen nemen". Het meest nijpende is de vraag of de 73-jarige Nelson Mandela een veroordeling tot gevange nisstraf wel kan verwerken. Sinds zijn vrijlating heeft hij problemen over zich uitgestort gekregen, waaronder menig een zou zijn bezweken. Mas saal geweld, hoogoplopende politieke conflicten en natuur lijk het langdurige proces te gen zijn vrouw. Zijn loyaliteit aan haar zal overeind blijven. „Zij steunde mij altijd tijdens mijn gevangenschap en ik zal altijd naast haar blijven staan", Nelson en Winnie Mandela bij het verlaten van het gerechtsgebouw. zei de ANC-leider recent. Elf jaar geleden bracht hij zijn gevoelens voor Winnie onder woorden in een liefdesbrief' die hij schreef vanuit zijn ge vangenis op Robbeneiland: „Zoals we 's ochtends samen naar ons werk reden, hoe ik je. overdag opbelde, je hand aan raakte, je knuffelde als ik je tegenkwam in huis, het heer lijke eten dat je kookte, de on vergetelijke uren in de slaap kamer - dat alles heeft de FOTO: AP smaak van honing. Dat zijn dingen die ik niet kan verge ten". Woorden van de man die 27 jaar lang werd beroofd van zijn liefde en de vraag is of hij zal dulden dat deze opnieuw van hem wordt afgenomen. Brussel: meer politie in migrantenwijken Idoor JO WIJNEN BRUSSEL De Belgische mi nister van binnenlandse zaken Tobback heeft de bewoners van immigrantenwijken in en kele Brusselse voorsteden gis teren opgeroepen kalm te blij ven. In Sint-Gillis en Vorst vonden de afgelopen drie da gen hevige botsingen plaats tussen groepen Noordafri- kaanse jongeren en de Belgi sche politie. Tobback heeft gis teren gezegd dat er geen excu ses zijn voor de rellen en dat de politie zich, naar zijn over tuiging, correct heeft gedra gen. Tobback suggereerde dat de rellen mogelijk veroorzaakt zijn door „elementen" die een integratie van de grote buiten landse bevolkingsgroepen niet willen. Intussen heeft de voor zitter van het hoofdstedelijk gewest voorgesteld een bedrag van 2,5 miljoen gulden be schikbaar te stellen voor het benoemen van -ook etnische - hulpagenten in de probleem wijken. De migrantenbevol king van Vorst en Sint Gillis heeft vooral groot bezwaar te gen het ontbreken van ont spanningsmogelijkheden voor de jeugd. Bovendien vindt men dat de „hen discrimine rende" politie te vaak naar le gitimatiebewijzen vraagt. HET LEVENDE EILAND Geen wonder, dat Rob en Winter bijna verstijfd van hun stoelen zitten! Want op 3000 kilometer afstand van blijken levende wezens door de ruimte te schieten. Het ij te monsters met enorme gloeiende ogen; zij zijn doorzich- ®Mun „lichamen" geven een paarlmoerachtlge tint af. Rob in zo nauwkeurig mogelijke beschrijving van de afzichte- zens aan Prudon door, die ze trouwens, dank zij de inco- i5<| van de raket zelf, ook kan bestuderen. „Ik had het be staan van dergelijke monsters al lang verondersteld", zegt zijn kalme stem; „jullie hoeven er niet bang voor te zijn, want hun lichamen bestaan slechts uit een opeenhoping van radio-actief gas". Ja ja, Prudon heeft goed praten, maar erg gerust zijn de raketpiloten toch niet. Daar doemt opeens zo'n monster, zeker wel zestig meter lang, vlak voor zijn toestel op. Een botsing is niet te vermijden....! Verplichte abortus Brits meisje (12) LONDEN Een Britse recht bank heeft gisteren bepaald dat een meisje van twaalf dat (vijf maanden) in verwachting is, tegen de wil van haar moe der abortus moet laten plegen. De moeder van het meisje wil de dat haar dochter de zwan gerschap zou voldragen en had aangeboden voor haar dochter en de baby te zullen zorgen. De uitspraak van de rechter stuitte onmiddellijk op kritiek en protesten van de anti-abor tusbeweging. „Het is verkeerd dat een rechtbank beslist. Haar moeder weet wat het beste is voor haar kind", aldus het liberale parlementslid Da vid Alton. HULPVERLENER TERUG UIT KURDISCH KAMP IN IRAN APELDOORN Bert de Jong van de Apeldoornse hulporganisatie ZOA Vluchtelingenzorg, zag het Kurdische kindje on der zijn handen 'weg-ster- ven'. „Dé moeder schreeuwde nog een paar keer heel hard de naam van haar kind. Alsof ze het terug wilde roepen. Zoiets gaat door merg en been. Dat vergeet je nooit meer. Je voelt je zó mach teloos". Bert de Jong keerde gisteren terug uit het Kurdisch vluch telingenkamp Salmas in het noordwesten van Irak. ZOA heeft het kamp - met 25.000 vluchtelingen - 'geadopteerd'. ZOA Vluchtelingenzorg heeft er inmiddels twee artsen en drie verpleegkundigen gesta tioneerd. De Jong had hun komst voorbereid. Hij vertoef de ruim twee weken in Iran, toevluchtsoord voor 1,2 mil joen Kurden van wie verre weg de meesten pas naar hun land terug willen keren als de Iraakse machthebber Saddam Husayn dood en begraven is. De nood in Iran is groot. In het Nederlandse kamp sterven dagelijks zo'n zeventig men sen, vooral kinderen. Het ZOA-team is gelegerd in het kamp bij Salmas, een van de zeker zeventig vluchtelin genkampen in Iran. Een Ne derlands vliegtuig met medi sche hulpgoederen kwam er deze week niet zonder proble men aan. Bert de Jong ritselde de zaak met de autoriteiten. Hij spreekt tegen dat de Ira- niërs westerse hulp zonder meer afwijzen. „We kregen veel medewerking. Maar die bureaucratie..." „Het kamp draait nu. De Ira- mërs hadden de boel daar heus goed georganiseerd. Ze deden wat ze konden, maar met zo'n vluchtelingenstroom heb je extra hulp nodig. Ik sprak met een arts die veertig, vijftig uur achtereen had ge werkt en in die tijd 700 patiën ten had gezien. Dan kan ik me echt wel voorstellen dat hij er even mee kapt".

Leidse Courant | 1991 | | pagina 5