Lassen op je eindexamen „Achteloze sporters straffen voor blessure" Nieuwe lenzen met een Ray-Ban kado, bij Rinck Opstel titel vwo sluit aan op actualiteit EXAMENS '91 Tientallen klachten Eindexamenkandida ten mogen te laat komen Kamer steunt pabo-pij Wallage; BINNENLAND £eicbc6ou/umt DINSDAG 14 MEI 1991 PAGj SPORTARTS GEEFT TRAINERS EN BONDEN ERVAN LANGS UTRECHT Met mede werking van scholen, sportclubs en bonden kan het gigantische aantal sportblessures in Neder land met twintig procent worden teruggedrongen. Preventieve maatregelen zouden de maatschappij jaarlijks tientallen miljoe nen guldens aan gezond- heidskosten kunnen be sparen. In de zwemmerij, de wereld van badminton en ballet zijn ze goed bezig, vindt sportarts F. Backx. Maar in de meeste takken van sport wordt veel te weinig aandacht besteed aan het voorkomen van blessures. Uit een onderzoek van Backx blijkt dat jeugdige sporters die in clubverband aan basketbal, handbal of korfbal doen, bijna honderd procent kans hebben op een blessure. Door voor zorgsmaatregelen te treffen kunnen volgens de promoven dus veel sportongevallen wor den voorkomen. Verrekte enkel- en knieban den, kneuzingen, afgebroken tanden. De 2,7 miljoen sport blessures kosten Nederland 750 miljoen gulden per jaar. De overheid wil het aantal sportongevallen voor het jaar 2000 met 25 procent hebben te ruggedrongen. Onder het mot to 'Blessures, blijf ze de baas' wordt eind dit jaar een drieja rige campagne gestart. Maar voorlichting alleen is niet vol doende, weet Backx. Hij ver diepte zich in wetenschappelij ke literatuur en bestudeerde bijna 7500 leerlingen uit het basis- en voortgezet onderwijs in de regio Amsterdam. Zij bleken de meeste blessures op te lopen tijdens teamsporten waarbij je elkaar veelvuldig aanraakt en waarin veel wordt gesprongen, zoals basketbal, handbal en korfbal. Maar ook zaalvoetbal en veldhockey zijn risicovolle sporten. Door tech nische en organisatorische aanpassingen, maar ook een gedragsverandering kan het risico echter danig worden be perkt. Op een scholengemeenschap in Almelo heeft Backx het ef fect getest van een onderwijs programma door de helft van de leerlingen lessen te geven in blessure-preventie en de andere helft niet. Binnen een half jaar noteerde de onder zoeker een kennisverschil van 43 procent. Vier procent van de leerlingen heeft die kennis omgezet in een gedragsveran dering en zich aangeleerd be schermers te dragen en voor iedere training een warming up en rekkingsoefeningen te doen. „Vier procent lijkt heel weinig; Maar in voorlichtings campagnes tegen aids en van dalisme is niet eens een attitu- de-vérandering te bespeuren", aldus "Backx. In twee procent van de gevallen leidt de ge wenste gedragsverandering ook tot minder blessures. „Maar als het programma re gelmatig wordt herhaald, zal het effect groter worden", ver zekert Backx. De beuk erin De Academies voor Lichame lijke Opvoeding in het land zien het onderwijsprogramma wel zitten. Zij gaan bijscho lingscursussen organiseren voor docenten die het pro gramma op middelbare scho len moeten gaan toepassen in samenwerking met docenten biologie of maatschappijleer. Bedoeling is dat ook clubtrai ners meer aandacht gaan be steden aan blessure-preventie, want als de preventie ophoudt bij de schoolpoort, dan zijn de effecten minimaal. Juist in de clubsport wordt heel weinig aan blessure-preventie gedaan. „Het meest treurig is de situa tie in de voetbalsport, waar een hoop vrijwilligers met de beste bedoelingen training ge ven maar tekort schieten in kennis. Individuele begelei ding aan spelertjes is er meest al niet. Er hangt een sfeertje van 'jongens we zijn geen doetjes, de beuk erin'. Men is zich er onvoldoende van be wust hoeveel risico's spelers lopen". In de wereld van zwemmen, badminton, ballet en volleybal zijn trainers en spelers volgens Backx heel wat serieuzer bezig met pre ventie van blessures. In de meest risicovolle sporten (handbal, basketbal, korfbal) 'zouden trainers meer aandacht moeten besteden aan bandage ren en oefeningen die de en kels en knieën versterken. Straffen De sportarts denkt dat een ge- Uit het onderzoek blijkt dat jeugdige sporters die in clubverband aan basketbal, handbal of korfbal doen, bijna honderd procent kans hebben op een blessure. FOTO: SP dragsverandering voor vijf a tien procent minder blessures kan zorgen. Technische aan passingen, zoals betere sport velden en sterker materiaal (geen hockeysticks meer waar van de stukken hout in het rond vliegen), en organisatori- che veranderingen zijn goed voor nog eens tien procent minder blessures. Veel organi satorische aanpassingen zijn volgens Backx een taak van de sportbonden die „ook eens op andere aspecten moeten letten dan zieltjes winnen". „Er zou den medische keuringen moeten komen zodat de kneusjes eruit worden gehaald. De trainers en scheidsrechters moeten beter worden opgeleid en de spelregels aangepast. Bij handbal bijvoorbeeld zou het lichamelijk contact verboden moeten worden. Hockey-spe- lers moeten net als boksers verplicht worden mondbe- schermers te dragen, want het aantal tandletsels in Neder land ligt heel hoog". En wie niet luisteren wil, die moet maar voelen. In de por temonnee. „Sporters die geen preventieve maatregelen tref fen, mogen van mij gestraft worden omdat ze de maat schappij onnodig op kosten ja gen Zo zou een tweede opera tie aan de knie niet vergoed moeten worden als de betref fende persoon geen kniebe schermer heeft gedragen". ZOETERMEER Het tekstverklaren Neder lands is Reza Abrizeh „niet tegengevallen". De eindexamenkandidaat van de scholengemeen schap Seghwaert-De Brug in Zoetermeer beet gisteren met 210.000 'col lega's' de spits af van de landelijke schriftelijke examens op de middel bare scholen. „Maar het is me ook niet meegeval len eigenlijk", meldt Reza, een sinds vier jaar in Nederland wonende Iraniër. „Eigenlijk was het zoals we het tijdens de lessen geoefend had den. Ik heb er na van morgen wel vertrouwen in voor de komende da gen". Het examen op D-niveau dat hij deed bestond uit vier tek sten die alle over milieu, pop muziek en artiesten gingen. „Sommige vragen begreep ik niet", meldt Reza. „Maar het was niet zo moeilijk dat ik het woordenboek nodig had. Woordenboek? Jawel, woor denboek. „Reza woont min der dan zes jaar in Neder land, dan kan de school via de inspectie regelen dat er een woordenboek gebruikt mag worden en dat hij een half uur langer over het exa men mag doen", licht leraar Nederlands Blankenstein toe. Barbara ten Tije, Deborah Kouwenhoven, Michel Goe man en Michel van Vliet blikken na de krachtproef met de teksten ontspannen terug. Het C-examen drie verschillende teksten is in goede aarde gevallen. 'Beter ademhalen op disco-ritme' werd een leuke tekst gevon den. „Makkelijke vragen ook", vindt Michel van Vliet. Anders lag dat met het stukje 'Paul McCartney voor het milieu'. De ex-Beatle blijkt daarin het vriendje van het milieu te zijn. „Maar hij pak te na zijn optredens in Ne derland wel zijn privévlieg- tuig om thuis te slapen", meldt Barbara boos. Bij het verhaal over de doe- vakantie zijn de meningen unaniem: aansprekend stukje en de vragen, deels meerkeu- ze en deels open, vallen mee. Michel Goeman en Deborah zijn minder te spreken over de drie teksten over muziek, milieu en artiesten van het D-examen. „Saaie teksten, al lemaal over hetzelfde". Maar de vragen meerkeuze en open vragen waarin ge vraagd werd te citeren, of een uitspraak over de functie van de tekst bleken „wel te doen" te zijn. Het kwintet heeft in gedachten al een voldoende genoteerd. Leraar Blankenstein sluit zich bij de tevredenheid aan. „De laatste jaren worden on derwerpen genomen die in de belangstelling bij de leer lingen staan. Gelukkig. Tek sten over de Waddenzee vie len niet in goede aarde". Het D-examen was volgens hem iets moeilijker dan vorig jaar. „Maar toen was het echt te makkelijk en nu kregen de leerlingen het toch op tijd af". Praktijk Na de ochtendzitting wordt het stil in de grote, bedrijvige school, waar 210 van de 960 leerlingen slag leveren met de examens. Een breed scala van examens wordt aan het Van Doornenplantsoen in de wijk Palenstein afgelegd. Seghwaert-De Brug is een brede lbo-mavo school met de afdelingen verzorging/ huishoudkunde, uiterlijke verzorging, leao, bouwtech niek, elektrotechniek, me chanische techniek, motor voertuigentechniek, veehou derij en plantenteelt. Daarbij komen veel meer examens kijken dan alleen het Neder lands en biologie van giste ren. Zo waren er ook exa mens theorie en praktijk las sen, vaktekenen, tekeningle- zen, kantoorpraktijk en ge- zondheidskunde, vakken die tijdens de examens meestal maar weinig aandacht in de media krijgen. Het hele jaar DEN HAAG „In het voor jaar van 1990 demonstreer den conducteurs van de NS voor het kantoor van de hoofddirectie in Utrecht. Re den van de demonstratie was niet hun ontevredenheid over het inkomen, maar de onveiligheid van de werksi tuatie: agressief gedrag in de trein, niet van voetbalfans, maar van „gewone" reizigers, en dat in toenemende mate, zo blijkt uit onderzoek". Aldus luidde gisteren de 'aan gever' voor het opstel 'Agres sie in het (sociale) verkeer', waarmee het vwo de centraal schriftelijke eindexamens startte. Actueler kon het niet, nu gistermiddag de treinen twee minuten stilstonden voor deze vorm van agressie. Veel vwo-leerlingen hebben dan ook gekozen voor de titel, waarmee op „pijnlijke wijze in de roos" werd geschoten, zoals docent Nederlands Peter Alte- na van het Dominicuscollege in Nijmegen het uitdrukte. Gemakkelijk, uiteenlopend, actueel, waren de meningen over de in totaal tien opstelti- tels. Een bezwaar was dat op een uitzondering na nergens werd aangegeven hoeveel woorden het 'verhaal' mocht bevatten. staan de grote praktijkloka len, met de 'garage' voor mo torvoertuigen als topper, bol van de activiteit. Lassen Bij een deel van de beroeps- vormende vakken wordt deze weken de theorie ge toetst. De praktijkexamens zijn de afgelopen weken al begonnen. Daarbij moeten leerlingen een examenwerk stuk maken Het gaat veelal om opdrachten waaraan tus sen de dertig en veertig uur wordt gewerkt. Gisteren wa ren leerlingen nog bezig met de laatste werkzaamheden. Een groèpje van drie schil ders knapt „voor een punt" de kamer van een van de ad junct-directeuren op. Ande ren leggen de laatste hand aan een werkstuk dat deel uitmaakt van het examen voor het NIL-diploma lassen. Seghwaert-De Brug is een van de weinige scholen in Nederland die leerlingen van de richting mechanische techniek de kans geeft het eerste diploma van een serie te halen van het Nederlands Instituut Lastechnieken. Het is een extraatje, waaraan 23 leerlingen zich hebben ge waagd. Gewaagd is het goede woord, want volgens adjunct Van Eeuwijk vraagt het be halen van het diploma nogal wat motivatie en doorzet tingsvermogen van de leer lingen, die immers ook het 'gewone' schoolexamen moeten doen Het examen uiterlijke ver zorging (haarverzorging en schoonheidsverzorging) is al grotendeels achter de rug. De leerlingen hebben er al drie praktijktentamens op zitten en in de loop van het jaar zes repetities over de theorie ge daan. Er volgt nog een exa men met theorie-opdrachten voor de twaalf examenkandi daten. Dit jaar wordt de tweede lichting afgeleverd aan de kap- en schoonheids salons en de vervolgopleidin gen. Pineut Om half twee moesten de lbo- en mavo-leerlingen die biologie hebben, voor de tweede keer opdraven. Op De Brug waren elf scholieren de pineut. Het lager landbou wonderwijs kreeg op C- en D-niveau vijftien open en in- vulvragen, waarvan er negen gemaakt moesten worden. De andere lbo- en mavo-leerlin gen kregen afwisselend meerkeuze- (70 procent) en open vragen (30 procent) op C- en D-niveau. „Denk aan je naam". „Vul alles in". „Ook de naam van de docent invullen. Ja, en ook je exa mennummer". Bij de inlei ding van twee uur zweten werden ze nog even gehol pen, vervolgens moest het op eigen kracht. Biologieleraar Muilwijk vond dat beide typen examens goed te maken waren. Blade rend door de llo-vragen: „Veel is algemene ontwikke ling. En goed lezen is ook be langrijk, want veel is uit de context te halen". Dat laatste was nodig bij een paar ter men die op school niet waren behandeld, zoals het woord 'respons' bij een vraag over ethologie in het lbo-mavo examen. Een llo'er meldde monter dat „elke opgave te maken was, maar in elke op gave zat ook wel wat waar van ik dacht: wat moet ik er mee". Over de lbo-mavo-op- gaven waren de meningen verdeeld. De meesten verlie ten met een „niet ontevreden gevoel" de aula. DEN HAAG -j- De eerste dag van de eindexamens in het voortgezet onder wijs heeft tientallen klachten opgeleverd. Het speciale telefoonnummer van het Landelijk Aktie Komitee Scholieren (LAKS) werd tot gisteren 17.30 uur zo'n veertig keer gebeld. Direct na het Eindexamen journaal, dat elke dag om 17.40 uur wordt uitgezonden op Ne derland 1, begon dit aantal snel op te lopen. De meest op vallende klachten kwamen uit Katwijk en Capelle. Scholen in die plaatsen hadden hun leerlingen het verkeerde exa- menrooster doorgegeven. In Katwijk moesten leerlingen de nacht van zondag op maan dag gebruiken om zich voor te bereiden op het lbo-examen biologie, aldus LAKS-voorzit- ter Lennart Booy. In Capelle werden leerlingen gistermor gen uit bed gebeld met de me dedeling dat zij het lbo-Neder- lands moesten komen maken. In Tilburg viel tijdens het exa men de stroom uit, meldden verschillende bellers. In één geval werd daar het ochten dexamen vwo-Nederlands pas om half drie 's middags voort gezet. De klachtentelefoon is elke examendag vanaf 12 uur be reikbaar. Het nummer is: 035- 719888. ZOETERMEER Leerlin gen die vandaag te laat zijn gekomen komen als gevolg van ontregeling van het treinverkeer, mochten toch eindexamen doen. Dit had staatssecretaris Wallage (on derwijs) gistermiddag al in een brief aan de circa 1.650 scholen voor voortgezet on derwijs laten weten. Leerlingen die voor half elf arriveerden, mochten ge woon aan het examen deel nemen. Leerlingen die later dan half elf maar vóór het eind van het examen de school bereikten, mochten nog deelnemen als zij 's mid dag geen examen deden. Leerlingen uit die tweede groep die 's middags ook exa men hadden en leerlingen die pas na afloop van het examen arriveerden, zullen het ochtendexamen tijdens de herkansing moeten doen. De leerlingen hoefden niet aan te tonen dat zij te laat kwamen als gevolg van de actiebijeenkomst. „Wij gaan er vanuit dat de leerlingen er zelf alles aan zullen doen om de school op tijd te bereiken", aldus een woordvoerder van de bewindsman. i DEN HAAG De ties van CDA en stemmen in met het[ stel tot opdeling vj opleiding leraar ba derwijs (pabo) in. kernprogramma voo' studenten, gevolgd i specialisaties gericn het jonge, en geric| het oudere kind. De CDA-fractie zet no een vraagteken bij de p! uitwerking van deze opzet, die wordt voon door staatssecretaris M van onderwijs. Wallage! aan een kernprogramnj tweeëneenhalf jaar m< specialisatiefase van anc jaar In deze laatste fa dan twee specialisaties] lijk: één zou moeten ij reiden op het lesgeve kinderen van vier tot de ander op kinderen i| ven tot twaalf. In afwachting van de j van het overleg dat hi over voert met de instep houdt Wallage in een stantie vast aan dit plan het kan best zijn dat l alsnog leidt tot een scl] afbakening, zo hield h Leijenhorst (CDA) tijde commissievergadering die zijn voorkeur voi verdeling van respecti drie en één jaar vastle een motie. Het CDA wil daarmee ken dat de verschillen de leraren die straks 1 vernieuwde pabo kome te groot worden. Een pr ma van tweeëneenhal waarin de aanstaande 1 alle basisvaardigheden hun toekomstig beroep i aanleren, is volgens Va enhorst bovendien te ki De VVD-fractie wees di le nieuwe opzet van he programma van de Woordvoerder Franssei een krachtig pleidooi kwaliteitsverbetering pabo zoals die door de i raad voor het Basison^ (ARBO) is bepleit. De A tegen een opdeling v, pabo-programma, maai dat jonge leraren ond< die niet in het programr sen, na afloop van hun in de vorm van een ver nascholing moeten doer Na fout van ministerie ge uitkeringen DEN HAAG Do administratieve foi het ministerie var nenlandse zaken zi geveer honderd n een eenmalige uit misgelopen. Dat schrijft de Nation; budsman, M. Oosting, rapport naar aanleidii een klacht van een vr< tevergeefs wachtte c haar toegezegde eenma kering. De minister hi middels toegezegd aan dupeerden alsnog de ui uit te betalen. Tijdens derzoek van de ombi deelde minister Dales i de eenmalige uitkerii bestemd was voor cliër een invaliditeitspensio het ABP hebben en eenmalige uitkering v; gen. Volgens de vrouv ze echter helemaal gee liditeitspensioen maar i gesteld pensioen. Toi bleek dat er sprake v een administratieve f( de papieren waren de UP (uitgesteld pensioe gezien voor IP (inva spensioen). SUSKE EN WISKE HET WITTE WIEF Standaard UltgeverlJ/Wavery Production! Zilveren Anjer voor vader van Seth Gaaikema AMSTERDAM Dominee M. Gaaikema, vader van cabare tier Seth, is één van de vijf mensen die op 27 juni uit han den van Prins Bernhard een Zilveren Anjer ontvangen. De Zilveren Anjer is een onder scheiding van het Prins Bern hard Fonds dat jaarlijks maxi maal vijf mensen in het zon netje zet die zich onverplicht en onbetaald hebben ingezet voor de cultuur. Gaaikema (82) krijgt zijn anjer voor het werk dat hij heeft gedaan om de contacten net na de Tweede Wereldoorlog tussen Neder land en de voormalige bezetter opnieuw te leggen. De andere anjers zijn voor professor J.W. Schulte Nordholt (71), drs. Re- nate Cato Musaph-Andriesse (63), frater Candidus van der Linden (72) en Edgar R.R. Palm (86). (ADVERTENTIE) Nu bij aanschaf van een set zachte con tactlenzen (f365,-) 'n originele Ray-Baif zonnebril kado. p t i c i E n s J OGEN G Den Haag, A. Diepenbrockhof 38, 070-3910152. F l Breestraat 121, 071-125036 Rijswijk, In de Boogaai AAN OPEN BIJ RIN indriklaan 113, 070-3553743. Lorentzplein 85, 070-3907007. De Stede 30. 070-3675927 Theresiastraat 87, 070-3837182 J 17, 070-3945956. H. Ravesteynplein 52, 070-3907070. Zoetermeer, Dorpsstraat 110, 079-166100 Promenade 25, 079-5115

Leidse Courant | 1991 | | pagina 4