L x-kanker patiëntjes iet door iedereen nezen verklaard 'NV: „Uzer lieden als et heet is 1 '1 i L K Industriebond CNV ongelukkig met uitlatingen van Hofstede „Leger Suriname moet terug naarde kazernes" Beslag HTM op inkomen echtpaar opgeheven Dr. Lou de Jong is blij met kritiek Ruim tweeduizend collega's bij begrafenis conducteur LGk. -fNENLAND CeicLeGomant DINSDAG 14 MEI 1991 PAGINA 3 kman wil misbruik netten tegengaan [IAAG Visserijminister Bukman wil gelen nemen tegen zogenaamde sportvis- 6 netten gebruiken om gequoteerde vis- i te vangen. Volgens een onlangs aangeno- jrjet is het pleziervaartuigen verboden net- Ji boord te hebben, waarmee gevist kan ?5i. Om die wet te ontlopen hebben veel Assers' hun bootjes officieel laten inschrij- zvhet visserijregister. Op die manier mogen ngpetten aan boord hebben, maar die alleen mifen om niet-gequoteerde vissoorten te p|. Door het achterwege blijven van contro- öt de vissers niets in de weg gelegd als ze nibeljauw vangen en hun vangst vervol- e horverkopen. In antwoord op kamervra- igigt Bukman naar manieren te zoeken om deftvissers' de voet dwars te zetten. DEN HAAG „Zo heb ik het ge wild. De kritiek op mijn werk moest in mijn werk zelf worden opgenomen". Dr. Lou de Jong was enigszins aangedaan, toen hij giste ren tijdens een officiële receptie in het gebouw van de Eerste Kamer in Den Haag deel 14 uit de reeks Het Koninkrijk der Nederlanden in de Tweede Wereldoorlog in ont- - vangst nam. Daarmee was op de manier die hij zelf had aangegeven een definitief einde gekomen aan zijn levens werk. De Jong heeft zelf geen let ter van deel 14 geschreven. 'Reac ties' heet het boek. Een redactie commissie onder leiding van prof.dr. E.H. Kossmann heeft een representatieve keuze gemaakt uit de talloze besprekingen en recen sies van de 13 boeken (29 banden) die De Jong in 32 jaar tijd heeft geschreven. Ook geeft de commis sie een samenvatting van de vaak felle interne discussies die de schrijver met zijn begelei dingsgroep en met andere deskun digen heeft gevoerd. Soms zwicht te De Jong, maar meestal zette hij zijn zin door. De kritiek zou gepu bliceerd worden in het afsluitende deel van zijn werk. Daarmee zou elke lezer zelf kunnen beoordelen wie er gelijk had. In zijn dankwoord zei dr. De Jong blij te zijn dat zijn boeken altijd veel stof hebben doen opwaaien. „Moge dit zo blijven. Dan kan ik steeds tot de conclusie komen dat ik mij niet tevergeefs zoveel moei te heb gegeven". De Jong, die enige jaren geleden werd getroffen door een hersen bloeding, zei verder: „Er zijn vooral de laatste 25 jaar uit stekende historische boeken ver schenen die het aannemelijk ma ken dat er aan mijn visie, hoe te goeder trouw ook, het één en an der ontbreekt. Verder onderzoek is nodig, maar daartoe ben ik he laas niet meer in staat". Prins Claus: voorlichting biotechnologie moet beter UTRECHT Omdat de biotechnologie de sa menleving in de toekomst ingrijpend zal beïn vloeden, moet de bevolking zich kunnen uitspre ken over welke toepassingen gewenst zijn en wel ke niet. Dat kan pas als de mensen goed worden voorgelicht over de ontwikkelingen op dit gebied. Daaraan ontbreekt het momenteel. Dat zei prins Claus vandaag bij de presentatie van het werk plan van de Adviescommissie Voorlichting Bio technologie van de stichting Publieksvoorlichting over Wetenschap en Techniek (PWT) in Utrecht. Hij betreurde het dat het publiek nog te weinig over de nieuwe ontwikkelingen weet. „Burgers moeten weten wat er al is en wat er nog komt. Niet alleen om zich een mening te kunnen vor men maar ook om waar mogelijk bepaalde ont wikkelingen op de een of andere manier te kun nen beïnvloeden", aldus de prins. Deel van hartbewaking AMC dicht door acties AMSTERDAM Als gevolg van de stip- heidsacties van specialistische verpleegkun digen van het Academisch Medisch Cen trum (AMC) in Amsterdam zijn sinds gister ochtend zes van de veertien bedden op de afdeling hartbewaking voor 24 uur gesloten. Het gaat hierbij om zogeheten „medium- care" bedden, die zijn bedoeld voor niet acu te gevallen. De ongeveer 500 specialistisch verpleegkundigen in het AMC voeren tot en met 31 mei stiptheidsacties op elf afdelin gen. Zij vinden dat ze ingedeeld moeten worden in een hogere salarisschaal. Dit zou meer in overeenstemming zijn met de ver antwoordelijkheid die de verpleegkundigen dragen. De verpleegkundigen verrichten uit protest geen werkzaamheden meer waar voor zij niet worden gewaardeerd. t ij acEDENS debAAG Elk jaar i bij zo'n 500 kinde- inker geconstateerd, anjl genezen kinderen mpeze ziekte, dan nog sujn ze hun verdere hc lichamelijke, psy- jkéiale én praktische ïmen ondervinden te ige het feit dat ze in d i|ugd kanker hebben ?t Om deze en andere jffen moet een kind bij Ja^andeling anders be- ndi worden dan een haisene. dl aaf vond de actie 'Geven ,3en' plaats. Deze actie, liseerd door het Konin- °eïhelmina Fonds in sa- rking met de NCRV, i het onvoorstelbare be ta 63 miljoen gulden op. Met de opgebouwde rente kwam in totaal 90 miljoen gul den beschikbaar voor de ont wikkeling van vier kanker centra waar kinderen kunnen worden behandeld. De Neder landse Kankerbestrijding wil dit jaar als een soort vervolg op de actie van zeventien jaar geleden, aandacht besteden aan de problematiek rond jeugdkanker. 'Jeugd en kan ker', luidt dan ook het thema voor 1991. Vandaag spraken vier kankerspecialisten tijdens een bijeenkomst in Wassenaar over dit onderwerp. Ook schetsten zij de ontwikkeling die met het in 1974 opgehaalde geld in de verschillende jeugd- kankercentra is bereikt. Succes De behandeling van kanker bij kinderen is de laatste vijf tien jaar sterk verbeterd. Bij leukemie bijvoorbeeld, de meest voorkomende vorm van kanker bij kinderen, is de vijf- jaars ovérleving gestegen van tien procent in 1962 tot zeven tig procent nu. Dat kinderen met kanker met steeds meer succes behandeld kunnen wor den roept echter weer nieuwe problemen op, die onder de noemer psychsociale zorg val len. „Een volwassene die kanker krijgt, moet daar zelf mee overweg kunnen, samen met zijn familie en vrienden. Bij kinderen met kanker is het niet alleen de patiënt zelf, maar komen er nog een aantal andere patiënten bij: vader, moeder, broers, zusters en ver dere omgeving", zegt de kin deroncoloog prof.dr. P.A. Vou te. De psychosociale zorg die de opvang van ouders en om geving begeleidt, is daarom een essentiëel onderdeel van de kinderoncologie geworden. Ook de lichamelijke schade die kinderen oplopen als ge volg van de behandelingen kan problemen veroorzaken. Voorbeelden zijn het verlies van een deel van de functie van de longen als gevolg van bestraling en medicijnen, ver- Veel van de voormalige kankerpatiëntjes blijven nadat zij genezen problemen zitten. minderde werking van de nie ren, steriliteit door bestraling van de buik en het 'anders zijn' als gevolg van het verlies van bijvoorbeeld een been. Stempel Naast deze lichamelijke en psychische problemen is het ook vaak zo dat jeugdige kan kerpatiëntjes, ook al zijn ze al lang genezen verklaard, een stempel opgeplakt krijgen door de maatschappij. Uit onder zoek blijkt dat ex-patiënten er later nog problemen mee kun nen hebben dat ze in hun jeugd kanker hebben gehad. Daardoor kan het bijvoorbeeld moeilijk zijn een duurzame re latie aan te gaan of een be paalde baan te krijgen. Voute: „Het geeft bijvoorbeeld geen pas een jongen voor militaire dienst of voor de politie af te keuren omdat hij op vijfjarige leeftijd leukemie had". Tevens komt het voor dat ex-kanker patiënten problemen onder vinden bij het afsluiten van verzekeringen voor ziektekos- zijn verklaard met psychosociale foto: sp ten, leven, hypotheken of be grafenissen, zelfs al is de ziek te al jaren geleden definitief overwonnen. Het Koningin Wilhelmina Fonds gaat dit jaar op verschil lende manieren aandacht be steden aan deze problemen rond jeugdkanker. Het uitein delijke doel van het jaarthema 'Jeugd en kanker', zoals ver woord door dr. K. Hahlen, tij dens de bijeenkomst vandaag: „Ons uiteindelijke doel moet zijn; Jeugdkanker gehad, nou vgolg van de voorpagina) Be igsCHT „Je moet oitier smeden als het Sfe", zei een woord- Hjr van de Vervoers- PNV pal voordat het (verleg met de NS- p begon over de leid van de conduc- Als dat overleg niks weinig oplevert de FNV-bond on- llijk een ultimatum (r uit en zijn er mor- ichte' stakingsacties (vachten. ivoersbond CNV en de ta voorlopig iets minder jrend dan de FNV- iaar ook zij denken dat ihejilde acties zullen over- ials het overleg onver- anjastloopt. FSV-bestuur- 'in het Panhuis gaat er ns van uit dat het over- NS wel wat oplevert. |s die verwachting niet voorziet hij een lange van onrust bij NS. laan we acties niet uit 1srTi loonden eisen dat NS m. feks extra veiligheids- [elen treft. De spoor- rsejbond FSV wil dat de a, ij dit jaar driehonderd londucteurs in dienst iOm tekorten te voor- jwil hij dat NS de selec- ien versoepeld. De as- Jonducteurs zouden een i Ni bedrijfsopleiding kun- -hjijger1 en langer als :hei man" op de trein is; i meelopen dan nu het lagï. Voorts eist de FSV, (Aj overigens de collega- ojvan FNV en CNV, dat (Mjiducteurs tijdens hun 3el!e beschikking krijgen prtofoons en dat de kaartcontrole plaatsvindt op het perron. In Utrecht, waar de actievoer ders zich verzamelden, lag de dienstregeling volledig over hoop. En dat zal wel zo blijven tot het moment dat NS aan de eisen van de bonden tegemoet komt", zei J. Wammes, een van de Utrechtse actieleiders. Hij realiseert zich dat de spoorwegen ook met de geëiste portofoons en de trainingen te gen agressiè flink op kosten zal worden gejaagd. „Maar", aldus Wammes, „NS kan de maatschappij wel de schuld ge ven, maar zij moeten eerst hun eigen stoepje maar eens schoon vegen". Op de perrons in Leiden was het een drukte van belang. Voor de telefoons stonden lan ge rijen mensen die naar hun werk wilden bellen dat ze wat later kwamen. Reizigers in de richting Amsterdam werden geconfronteerd met lange wachttijden omdat in die rich ting bijna geen enkele trein reed. De wachtenden konden begrip opbrengen voor de ac tie, niet in de laatste plaats omdat die al ruim vantevoren was aangekondigd en er velen voorzorgsmaatregelen konden worden getroffen. In de wachtkamer van het personeel op het station Den Haag Centraal was de stem ming eerder gelaten dan strijd baar. „Het Haagse personeel reageert wat minder fel dan in Amsterdam en Rotterdam. We wachten de besprekingen van vandaag af", aldus een con ducteur. Manager Verdiesen benadrukte wel, dat de gelaten stemming onder de tweehon derdvijftig machinisten en tweehonderd conducteurs uit de Haagse regio wel eens de stilte voor de storm zou kun nen zijn. „De moedeloosheid kan omslaan in agressie, als de directie geen concrete toezeg gingen doet. Collega's begeleiden de doodgestoken conducteur naar zijn laatste rustplaats. foto: ah LEEUWARDEN Onder enorme belangstelling van meer dan tweedui zend conducteurs uit het hele land is gistermiddag hoofdconducteur Jan Wietze van der Meulen in Leeuwarden begraven. Van der Meulen werd vorige week woensdag in de foren sentrein tussen Harlingen en Leeuwarden doodgestoken door een zwartrijder. Het hele openbaar vervoer in Neder land heeft 's middags twee mi nuten stil gestaan. Werkne mers van de Nederlandse Spoorwegen, het streekver voer en de stadsvervoerbedrij ven brachten hun voertuigen om drie uur tot stilstand ter nagedachtenis aan het slacht offer. Zes van zijn naaste collega's begeleidden Van der Meulen door een erehaag van honder den conducteurs naar de be graafplaats. Met speciale trei nen werden rond conducteurs uit de Randstad naar de Friese hoofdstad vervoerd. Vanaf het station werden met tien pen delbussen de NS-mensen naar de Fenix-kerk gebracht, waar de rouwdienst werden gehou den. Onder de conducteurs heerste vooral verslagenheid en machteloze woede. Eerder op de dag had de Spoorweg vakbond, de FSV, er op aange drongen de rouwplechtigheid niet aan te grijpen als protest actie. De familie van Van der Meulen had daar uitdrukkelijk om gevraagd. Depressies jongeren alarmerend LEIDEN Depressieve stemmingen en stoornissen komen veelvuldig voor bij jongeren van elf tot zestien jaar. In zijn proefschrift, waarop hij donderdag aan de Rijksuniversiteit in Leiden hoopt te promoveren, spreekt de onderzoeker W. Heuves van een „alarmerende" situatie. Met cijfers ondersteunt de promovendus zijn bewering. Op grond van zijn bevindingen schat hij dat meer dan 400.000 jon geren kampen met al dan niet ernstige depressieve stemmingen. Zij lopen een duidelijk risico nu of later een depressieve stoornis te ontwikkelen. Tussen de 30.000 en 80.000 mensen in genoemde leeftijdsgroep lijden nu al aan ernstige depressieve stoornissen. Deze hebben dringend psychiatrische of psychotherapeutische hulp nodig, meent Heuves. PER EN HOBBES door bill waterson Ml In terv\AoB>ipg'$' misschienawetjehem EVEN Bè.v.uei.ivem V&j Stik Beetje P. £en &oeve IN £eFg- IK &EC06I. ei&ew J(c /M6EK HOE HIJ SE? UIT ZIET Verdere steun voor fusie Hagemeyer en Internatio AMSTERDAM De be- oogde fusie tussen het handelsconcern Hagemey er en het kwakkelende haven- en transportcon cern Internatio-Müller heeft meer steun gekre-" gen dan alleen die van grootaandeelhouder in beide bedrijven First Pa cific. Vandaag heeft het commissio nairshuis Van Doorn Trust la ten weten een belang van 15,1 procent van de gewone aande len te vertegenwoordigen en 'bijzonder ingenomen te zijn' met de aankondiging van de voorgestelde fusie. Van Doorn zegt al sinds 1989 in gesprek te zijn met Interna tio over de problemen bij het concern. In diverse contacten is aangedrongen op een hero riëntatie van de strategie van het concern. Kapitaalobligaties ROTTERDAM Tot en met 21 mei staat de inschrijving open op de uitgifte van nomi naal 100 miljoen, 9 procent kapitaalobligaties per 2001 van Crédit Lyonnais Bank Neder land. De uitgiftekoers is 100,25 procent, waarmee het effectief rendement uitkomt op 8,96 procent, aldus de bank. UTRECHT De Indus triebond CNV is erg onge lukkig met uitlatingen van CNV-voorzitter Hofs tede dat de loonstijgingen volgend jaar niet hoger zouden mogen uitpakken dan de inflatie. Voorts op perde de CNV-voorzitter afgelopen weekeind voor de Avro-radio dat daar op centraal niveau afspraken over gemaakt zouden moeten worden tussen werkgevers, vakbeweging en overheid. Hofstede betoogde dat de kwa liteit van de arbeid bovenaan moet staan en dat het loon van secundair belang is. Werkne mers zouden daarom volgend jaar genoegen moeten nemen met de prijscompensatie. De Industriebond die net in de metaalindustrie een tweejarige cao afsloot waarin voor 1992 een loonsverhoging van vier procent werd afgesproken - vindt dat Hofstede zijn uitla tingen maar beter voor zich had kunnen houden. Een woordvoerder wees erop dat Hofstede dwars ingaat tegen het uitgangspunt van CNV en de aangesloten bonden dat juist de voorkeur gegeven moet worden aan een decen trale aanpak van de cao-on derhandelingen, zeker op het gebied van de lonen. Bovendien loopt Hofstede met zijn opmerkingen de cao-on derhandelaars in de bedrijfs takken lelijk voor de voeten, zeker in 1992. „Die worden straks door de werkgevers om de oren geslagen met de op merking van hun eigen CNV- voorzitter dat de prijscompen satie volgend jaar wel vol doende is en dat verdere loonsverhogingen geen pas hebben", aldus de woordvoer der van de Industriebond CNV. Hij stelde dat de opmer kingen van Hofstede met name ook voor de vakbonds onderhandelaars in de metaal industrie uitpakken als een „koude douche". CNV-voorzitter Hofstede ver klaarde bij het EVV-congres in Luxemburg nadrukkelijk dat hij niet in de verantwoor delijkheid van afzonderlijke bonden wil treden. Het CNV blijft een decentraal arbeids voorwaardenbeleid voeren. Wel vindt hij de loonsverho gingen van 4 procent in 1992 in bankbedrijf en metaalindu strie „aan de ruime kant" met het oog op het behoud van de koppeling tussen lonen en uit keringen. Behoud en uitbrei ding van kwalitatief hoog waardige werkgelegenheid moeten volgend jaar meer aandacht krijgen. De sombere geluiden over de ontwikkeling van de Nederlandse economie en werkgelegenheid worden steeds duidelijker hoorbaar. Daaraan kan het CNV niet klakkeloos voorbij gaan, aldus Hofstede. DEN HAAG Het leger van Suriname moet na de verkiezingen van 25 mei terug naar de kazernes. Als het nieuwe democra tisch gekozen bestuur van het land dit wenst, dan is Nederland bereid het land op alle mogelijke manie ren te helpen. Deze belofte doet minister Pronk van Ontwikkelingssa menwerking vandaag in een interview met het blad 'Geme nebest', uitgave van een steun groep die ijvert voor een ge- menbest-relatie tussen Neder land en Suriname. De minister roept de democra tische partijen in Suriname op al vóór de verkiezingen duide lijk te maken welk soort rela tie zij met Nederland nastre ven en welke taak zij voor het eigen leger voorzien. Pronk benadrukt met klem dat de 'basisfout' van het Surinaamse bestel gelegen is in de bemoei enis van het leger met het po litieke leven. Als het leger te rugkeert naar de kazernes, zo filosofeert Pronk, kan ook de ontwikkelingsrelatie met Suri name gemakkelijker hervat worden. De vorming van een gemene best met Suriname is de laatste maanden enkele keren op voorstel van premier Lubbers in de ministerraad besproken, maar het kwam niet tot be-1 sluitvorming. Afgesproken werd eerst de verkiezingen in Suriname af te wachten en het initiatief aan de nieuwe Suri- regering te laten. DEN HAAG Het van de Haagse vervoers maatschappij HTM op het invaliditeitspensioen van het echtpaar uit Drachten dat een miljoen gulden verduisterde, moet wor den opgeheven. Dat be sliste vice-president mr.J. Holtrop gisteren in het kort geding dat het echt paar tegen de HTM had aangespannen. Holtrop besliste echter tegelij kertijd dat het echtpaar van haar kant volledige informatie aan de HTM over het ver schuldigde miljoen zal moeten geven, dat de HTM drie jaar geleden per abuis op hun giro rekening overboekte. Bij wei gering mag de man in gijzeling worden gehouden en de vrouw in gijzeling worden ge nomen, stelde Holtrop in zijn De HTM heeft om het beslag en de gijzeling van het echt paar gevraagd, omdat het tweetal niet wil zeggen wat er met 400.000 gulden van het be drag is gebeurd. De vrouw be weerde tijdens de zitting dat haar man het bedrag in het il legale gokcircuit had ver speeld. Bewijs daarvoor kon zij echter niet overleggen evenmin als bewijsstukken van bestedin gen zoals van een auto en an dere duurzame consumptie goederen. Ook kon zij geen verklaring geven voor stortin gen van 44.000 en 40.000 gul den in 1989 en 1-990 op hun ge zamenlijke Raborekening. De man zit sinds 18 april in gijzeling op last van de recht bankpresident in Leeuwarden. In de gijzeling van de vrouw was ook toegestemd, maar deze kon bij gebrek aan een plaats niet worden verwezen lijkt. De vrouw eiste via het kort geding opheffing van haar Gijzelingsbesluit. Het zou in strijd zijn met het Europees Verdrag voor de rechten van de Mens en onrechtmatig zijn omdat zij eenvoudig geen weet zou hebben van de bestedin gen. In zijn vonnis stelt Hol trop echter dat de vrouw waarschijnlijk informatie ach terhoudt. Haar gijzeling acht hij niet onrechtmatig aange zien gijzeling het uiterste mid del is voor de bescherming van rechten van anderen (de HTM). Behalve om opheffing van het gijzelingsbesluit van de vrouw eiste het echtpaar via het kort geding opheffing van het be slag op hun pensioen. Zij zou den van het overgebleven be drag van 133,17 gulden per maand niet kunnen leven. De HTM betwiste dat, omdat het echtpaar waarschijnlijk nog over de vier ton beschikt. Bo vendien wordt de man die in gijzeling zit, met steun van de HTM op rijkskosten in zijn le vensonderhoud voorzien, stel de de vervoersmaatschappij. Volgens Holtrop gaat dat argu ment echter niet op, omdat het echtpaar van het aan de HTM toebehorende bedrag geen ge bruik mag maken. Na longtransplantatie overleden DEN HAAG De 17-jarige Desirée van der Meulen, die aan systic fibroses (taaislijmziekte) leed, is zaterdagmorgen in het Antonius Ziekenhuis in Nieuwegein overleden en niet zoals eerder vermeld vrijdag in het Haagse ziekenhuis Leyenburg. Het meisje werd bekend nadat particulieren en bedrijven uit heel Nederland geld voor haar hadden ingezameld om een dub bele longtransplatatie te bekostigen. In een maand werd via ac ties en benefietoptredens ruim 400.000 gulden bijeengebracht. Het meisje onderging maandag 6 mei in het Antoniusziekenhuis een transplantatie. Volgens de moeder van het meisje kon de transplantatie als geslaagd beschouwd worden, maar is haar dochter overleden aan een complicatie. Het bedrag dat na aftrek van de transplantatiekosten overblijft, zal in beheer van de Stichting Longtransplantatie cystic fibrosis patiënten blijven.

Leidse Courant | 1991 | | pagina 3