Paus: Na val van het marxisme geen nieuw materialisme Congres humanisten moet keuzen maken, anders dreigt tekort Vaak nog weinig aandacht voor huwelijksvoorbereiding Overbodige werkonderbreking Moordenaars jezuïetel kunnen voor de recht* £eidóe(Bou*a/nt - GEESTELIJK LEVEN/OPINIE CcidoeGouawit DINSDAG 14 MEI 1991 PAQ. I - Mgr. Glemp: zonde is belangrijkste bron van aids WARSCHAU De zonde is volgens de Poolse kardi naal Jozef Glemp de belangrijkste bron van de versprei ding van de ziekte aids. Tijdens een mis ter gelegenheid van de viering van het jaarfeest van de patroon van Po len. St. Stanislaus, verdedigde mgr. Glemp impliciet de onderminister voor gezondheidszorg, Kazimierz Kapera, die vorige week door premier Jan Krzysztof Bielecki werd ontslagen. De arts Kapera heeft verklaard dat hij op grond van zijn godsdienstige overtuiging alle midde len van geboortenbeperking afwijst en dat aids „zich vooral door homoseksuele contacten verbreidt", waarbij hij homoseksualiteit als een „afwijking" omschreef. Op grond van deze uitspraken werd de onderminister ont slagen. De Polen zijn momenteel ernstig verdeeld over het gebruik van voorbehoedmiddelen en de legalisering van abortus. Donderdag bespreekt het parlement een door de RK Kerk gesteund wetsvoorstel dat elke vorm van abortus verbiedt. Het huwelijk is ook een leerschool, het is bovenal de hogeschool van het geduld. Carel Vosmaer Honderden Bulgaren protesteren tegen patriarch SOFIA Honderden Bulgaarse gelovigen hebben in So fia geprotesteerd tegen patriarch Maxim. Het hoofd van de Orthodoxe Kerk heeft zich volgens hen te veel gecom promitteerd met het voormalige communistische regime. De demonstranten grepen het bezoek van het hoofd van de oosters-orthodoxe kerken, patriarch Dimitrios I van Constantinopel, aan om hun ongenoegen over Maxim te uiten. Bij het verlaten van de kathedraal, waar de twee kerkvorsten een kerkdienst hadden geleid, kreeg Maxim te horen dat hij „rood afval" is. Toen de patriarch in zijn auto stapte, werd deze door de demonstranten belaagd. De demonstratie was georganiseerd door het 'Christelijk Heilsfront', dat Maxim graag bestempelt als „bescherme ling en instrument" van de voormalige communistische leider Todor Zjivkov. De kerkelijke leiders hebben onder het communistisch regime „de ogen gesloten en de deur van hun Mercedes dichtgetrokken", aldus het comité dat pleit voor een 'zuivering' in de top van de kerk. Nieuwe religieuze orde bindt strijd aan met abortus NEW YORK In New York wordt op 1 juni een nieuwe religieuze orde opgericht: de Zusters van het Leven, die op hun ei gen wijze de strijd met abortus en euthana sie aangaan. De aartsbisschop van New York, kardinaal John O'Connor, had het idee enkele jaren geleden eens laten vallen. De kardinaal ziet „bemoedigende tekenen" in de strijd tegen abortus. Volgens recent onderzoek zou het aantal abortussen in de Verenigde Staten tussen 1980 en 1987 met 6 procent zijn gedaald. De voorstanders van euthanasie lijken steeds meer aanhang te krijgen. FATIMA Paus Johan nes Paulus II heeft in het Portugese Maria-bede- vaartsoord Fatima ge waarschuwd tegen het ge vaar dat „een nieuwe vorm van atheïsme" in Europa de plaats van het ten val gekomen marxis me inneemt. De paus sprak voor ongeveer een half miljoen katholieken en diverse hoogwaardigheids bekleders die bijeen waren ge komen bij de basiliek van Fa tima en riep hen op „de unie ke gelegenheid" te grijpen om op de as van het atheisme een nieuwe gemeenschap, zonder materialisme, te stichten. Het enig mogelijke antwoord op het gevaar van 'het nieuwe atheisme' is herevangelisatie van het continent, aldus de paus, die de bisschoppen uit Oost- en West-Europa uitno digde om op 28 november in het Vatikaan bijeen te komen teneinde de situatie van de kerk in Europa te bespreken. Tijdens de massale dienst waarschuwde de paus opnieuw voor abortus, die hij een „af schuwelijke misdaad" noemde. Hij sprak van de „heersende anti-geboorten-mentaliteit" en wees ouders op hun „plichten met het oog op de voortplan ting". Aan het slot van de feestelijke dankdienst bad de paus tot Maria om de volkeren te be schermen op weg naar een wereld vol solidariteit en lief de. Hij vroeg haar met grote nadruk zich te bekommeren om de jongeren, „de hoofdrol spelers in de toekomst van vrede". Ook voor de oplossing van gewelddadige conflicten is de hulp van Maria onontbeer lijk. Herdenking Johannes Paulus beeindigde gisteren maandag een vier daags bezoek aan Porugal, waarbij hij ook de Azoren en Madeira aandeed. Hij benutte het bezoek aan de heilige plaats tevens voor een dank zegging die betrekking had op de mislukte aanslag, precies tien jaar geleden, op zijn le ven. Direct na zijn aankomst in Fatima, zondagavond laat, was de paus ongeveer tien mi nuten in gebed verzonken voor het Mariabeeld waarin inmiddels de kogels zijn opge nomen die de Turk Ali Agca tien jaar geleden op het Sint Pietersplein op hem afvuurde. De paus is ervan overtuigd dat Maria er voor gezorgd heeft dat hij de aanslag toen heeft overleefd. De paus had een ontmoeting met de 84-jarige karmelietes Lucia Dos Santos, die op 13 mei 1917 op een heuvel bij Fa tima samen met twee andere kinderen getuige was van de inmiddels wereldberoemde verschijningen van Maria. De verschijningen herhaalden De paus in gesprek met de non Lucia dos Santos zich maandelijks van juni tot oktober, iedere keer op de 13de. Op uitdrukkelijk ver zoek van de paus had de 84-ja- nge Lucia, de enige van de drie herderskinderen die nog tien minuten met haar. Zij in leven is, toestemming ge- nam tevens deel aan de tradi- kregen om het karmelietessen- tionele lichtprocessie naar de klooster in Coimbra te veria- basiliek van Fatima, geleid ten. De paus sprak maandag door de paus. DEN BOSCH Jongeren zijn vaak nauwelijks voor bereid als zij trouwen. Pas als ze getrouwd zijn, be merken ze dat ze nog nooit hebben gesproken over de vraag hoe ze een relatie moeten opbouwen en over de opvoeding van kinderen. Dat geldt ook voor jongeren die hun huwelijk kerkelijk la ten bevestigen. De voorberei ding beperkt zich nogal eens tot weinig meer dan het sa menstellen met de priester van de huwelijksmis. Binnen de Rooms-Katholieke Kerk groeit de aandacht voor de voorbereiding op het huwe lijk. Daarom zijn in verschei dene landen centra voor hu welijksvoorbereiding onttsaan, die de jongeren onder meer in zicht willen verschaffen in de kerkelijke leer over huwelijk en gezin en hen willen con fronteren met de vraagstuk ken waarmee ze binnen het huwelijk in aanraking zullen komen. De centra voor huwelijksvoor bereiding hebben zich vere nigd in een internationale fe deratie (FICPM) die van don derdag tot zondag in Vught haar jaarlijkse congres houdt. Het thema van de conferentie, die voor het eerst in ons land plaatsheeft, is 'het christelijk huwelijk in een pluriculturele samenleving'. Er wordt onder meer aandacht besteed aan de pastorale bege leiding van het huwelijk van een rooms-katholiek met een moslim of van een rooms-ka- tholiek met een niet-gelovige. Door de toenemende seculari satie en het groeiende aantal allochtonen in de westerse landen groeit de aandacht voor dit vraagstuk. Tot de sprekers op de confe rentie waaraan 170 mensen deelnemen uit 15 verschillen de landen, behoren dr. E. He- nau, hoogleraar pastoraaltheo- logie aan de Universiteit voor Theologie en Pastoraat in Heerlen, en de Franse theo loog prof.dr. M. Legrain. Zaterdag gaat bisschop J.G. ter Schure van den Bosch voor in een eucharistieviering in de St. Janskathedraal in Den Bosch. De deelnemers zullen van Vught naar Den Bosch 'pelgrimeren', tenzij de weers omstandigheden dat verhinde ren. De centra voor huwelijksvoor bereiding ontstonden in het begin van de jaren vijftig in Frankrijk. Aanvankelijk ble ven ze vooral een Zuideurope- se aangelegenheid. Pas vijf jaar geleden kon de federatie een lid uit Nederland inschrij ven: de werkgroep voor huwe lijk, gezin en relatievragen van het bisdom Den Bosch. Dit bisdom is volgens officiaal (voorzitter van de kerkelijke rechtbank) drs. H.J.F. Degen sinds het midden van de jaren tachtig bezig de huwelijks voorbereiding beter te structu reren. In vele parochies heb ben parochiebesturen echtpa ren aangesteld om jongeren die kerkelijk willen trouwen op het huwelijk voor te berei den. Sommige parochies, zoals Moergestel, stellen deelneming aan de drie of vier bijeenkom sten onder leiding van een echtpaar verplicht. De echtparen, die de voorbe reidingsbijeenkomsten leiden, volgen een cursus van het bis- dqm. Daarin wordt hun onder meer de leer van de- Rooms- Katholieke kerk op het gebied van huwelijk en gezin uiteen gezet en de motieven waarom de kerk deze leer verkondigt. Van de echtparen wordt ech ter niet verlangd dat zij plech tig verklaren het op alle pun ten met de kerkelijke leer eens te zijn. Voordat een echtpaar zelf gaat begeleiden volgen zij een 'stage' bij een echtpaar dat al enige ervaring heeft. Volgens Degen groeit het aan tal jongeren dat zich terdege op het huwelijk wil voorberei den. In zijn bisdom worden per jaar ongeveer 6.000 huwe lijken kerkelijk ingezegend, waarvan 20 procent gemengde huwelijken. In andere bisdommen bestaat belangstelling voor het 'Bos sche model'. Zo is in het aarts bisdom Utrecht een commissie ingesteld voor een bestudering van de mogelijkheden om de huwelijksvoorbereiding aan leken over te dragen en denkt men in Breda in dezelfde rich ting. DEN HAAG Het Hu manistisch Verbond staat voor fundamentele keu zes. Als bepaalde taken niet worden afgestoten, zal er in 1994 een tekort van enkele tonnen zijn. Het tweejaarlijks congres op 25 en 26 mei in Rhe- nen, van vertegenwoordi gers van de plaatselijke afdelingen, moet een visie op de plaats van het Ver bond in de samenleving ontwikkelen. Op grond daarvan moet dan een be perkt aantal kernactivitei ten worden vastgesteld. Het ledental van het Verbond blijft rond de 15.000 schomme len. Tegenover de nieuwe le den staat een ongeveer even groot aantal mensen dat hun lidmaatschap opzegt. In 1989 traden 1.100 mensen toe en zegden er 1.000 hun lidmaat schap op. Het geringe ledental en de grote afhankelijkheid van sub sidies van de overheid blijft het Verbond parten spelen, bijvoorbeeld in de discussie over de geestelijke verzorging. Vorige maand maakte staats secretaris Van Voorst tot Voorst een nieuwe verdeling van de geestelijke verzorging in de krijgsmacht bekend. De kerken moesten 11 formatie plaatsen inleveren en het Ver bond kreeg er evenveel bij. Veel te weinig, vindt men bin nen het Verbond, omdat de behoefte aan humanistische geestelijke verzorging redelijk groot is. Uit een onderzoek van het Nij meegs Instituut voor Toege paste Sociale Wetenschappen bleek namelijk dat 18,4 pro cent van de militairen in de krijgsmacht en 25,5 van de mobilisabele mannen huma nistische raadslieden prefe reert boven aalmoezeniers of legerpredikanten. Maar de staatssecretaris hield bij de verdeling ook rekening met de grootte van de kerken en het Verbond. En dan lijkt het Ver bond op een muis die zijn stem tracht te verheffen tegen de kerkelijke olifant. Ontevreden Het veel gebruikte argument, dat mensen die de humanisti sche beginselen ondersteunen er niet zo snel toe neigen lid van het Verbond te worden, lijkt door de kerken, maar ook door de overheid niet echt se rieus te worden genomen. Bui tenkerkelijken zullen ook niet snel geneigd zijn toe te treden, nu uit een recent onderzoek is gebleken dat 40 procent van de leden van het Verbond half of zelfs helemaal niet tevreden is over hun lidmaatschap. Vooral de mensen die zich voor de gezelligheid of om ge lijkgezinden te ontmoeten bij het Verbond hebben aangeslo ten, zijn ontevreden. Politici De afdeling Hilversum stelt voor, dat landelijke politici zich niet meer kandidaat kun nen stellen voor het hoofdbe stuur. De afdeling vindt dat het Verbond een onafhankelij ke vereniging met éen eigen gezicht behoort te zijn. Lande lijke prominente politici wor den in de eerste plaats op hun politieke standpunten aange sproken, wat hun vrijheid van handelen in het bestuur be perkt. Het hoofdbestuur ontraadt dit voorstel. Elke kandidaat voor het bestuur dient op zijn eigen merites te worden beoordeeld en het is onjuist uitsluitingscri teria voor een functie in het bestuur vast te leggen. Als het voorstel zou worden aanvaard, zou de positie van voorzitter J. Glastra van Loon, die zich herkiesbaar heeft gesteld voor een nieuwe termijn van twee jaar, in gevaar komen. Hij is immers lid van de Eerste Ka mer en staat tweede op de lijst van D66 voor de verkiezingen voor deze Kamer, die toevallig een dag na de afloop van het congres worden gehouden. Hoewel bidden binnen het Hu manistisch Verbond niet tot de dagelijkse bezigheden lijkt te behoren, zal menig bestuurslid toch misschien een schietge bedje doen voor een goed ver loop van het congres. Met af grijzen denken zij terug aan de chaos tijdens het vorige con gres in mei 1989 in Groningen. Mede door de warmte in de veel te kleine zaal liepen de spanningen zeer hoog op. Het bestuur moest in Gronin gen met aftreden dreigen om de begroting aangenomen te krijgen. De penningmeester dreigde te worden wegge stemd, omdat hij de contacten met zijn afdeling (Den Haag) niet goed zou onderhouden en twee keer dreigde een voorstel Voorzitter Glastra van Loon te worden aangenomen waaro ver het bestuur zijn veto had uitgesproken. De slechte sfeer bleek ook uit het verzoek van een congresdeelnemer aan voorzitter Glastra van Loon om bij de discussie niet telkens zijn instemming met of afkeu ring van wat een spreker te berde bracht te laten blijken. Glastra van Loon zegt in een toelichting op de congresstuk ken, dat het Verbond net als andere maatschappelijke orga nisaties aan een heroriëntatie toe is. Het Verbondsschip heeft, aldus de voorzitter, te kampen met tegenwind en FOTO: DIJKSTRA met een teveel aan lading. Het Verbond moet duidelijke prio riteiten stellen om scherp aan de wind te kunnen zeilen. Als dat niet gebeurt, zullen de ge volgen ernstig zijn, waar schuwt Glastra van Loon. „Als in de komende jaren niet de beginselen van het huma nisme, maar die van een fun damentalistische godsdienst of een communistische levens houding koersbepalend wor den voor de keuzes en de be slissingen die mensen maken, dan wachten ons rampen", meent Glastra van Loon. BEROEPINGEN Nederlandse Hervormde Kerk Bedankt voor Gouda (toez.) M. Wag- ter te Rijnsburg; voor Midwolda en Nieuwolda en Woldendorp en Ter- munten-Borgsweer (herv.-geref.) mevr. E.J. Wisselink te Winsum-Ober- gum c.a.. Beroepen te Loenen op de Veluwe(toez.) J.W.C. van Driel te Gie ten Aangenomen naar Zwolle J. Wol- tinge te Lochem. Beroepen te Colijns- plaat P.W. de Nooy te Mijnsheeren- land; te Nieuweroord-Noordsche Schut W J. Teunissen te Krabbendij- ke; te Heerlen (reformatorische kerk gemeenschap) S.H. Lanser. pred. voor bijzondere werkzaamheden te Groningen (geestelijk verzorger Huize Patrimonium); te Heerlen (reformato rische kerkgemeenschap) tot pred. voor bijzondere werkzaamheden (geeste lijk verzorger ziekenhuis De Wever al daar) J.H. Timpert, kand. te Schagen, die dit beroep heeft aangenomen. Gereformeerds Kerken vrijgemaakt Beroepen te Hardenberg C.J. Mewe te Terneuzen. Aangenomen naar Zwolle-Centrum B. Luiten te Dronten die bedankte voor Bunschoten-West; naar Surhuisterveen i.c.m. Opende H. Offereins, kandidaat te Assen, die be dankte voor Amstelveen i.c.m. Mij drecht. voor Blija-Holwerd, voor Drie- sum c.a., voor Harkstede I.c.m. Over- schild, voor Kantens, voor Musselka- naal-Valthermond, voor Nijega- Opeinde i.c.m. Mildam, voor Sneek- Koudum, voor Vleuten-De Meern i.c.m. Maarssen-Breukelen, voor Vrouwenpolder en voor Zuidbroek. Beroepen te Spakenburg-Zuid C.J. Mewe te Terneuzen; te Zaamslag E.C. Luth, kand. te Groningen. Bedankt voor Zuidlaren D.W.L. Krol te Aduard. Christelijke Gereformeerde Kerken Beroepen te 's-Gravenhage-West M Oppenhuizen te Dedemsvaart; te Wil- dervank-Veendam i.c.m. Zuidlaren en te Zaandam A. Brons te Vlissingen. Baptisten Gemeenten Bedankt voor Emmen P.J. Prijt te Slt- tard; voor Arnhem-Centrum P. Wij- chers te Enschede. Latijnse liturgie De Vere niging voor Latijnse Liturgie houdt zaterdag 18 mei haar jaarlijkse ledendag. Na een La tijnse H. Mis opgedragen door pronuntius mgr. dr. A.J. Bac- kis in de kerk van de H. Jaco bus de Meerdere aan de Park straat in Den Haag, begint om twaalf uur in Diligentia de jaarvergadering, waarin dr. P. van Wees een lezing zal hou den over het kerkelijk avond gebed na Vaticanum II. Om vier uur wordt de vergadering afgesloten met het zingen van de Eerste Vespers van Pink steren in de St. Jacobuskerk. COMMENTAAR 1 i De gewelddadige dood van een treinconducteur F week heeft emotionele reacties onder het NS-personer roepen. Vanwege de afloop mag het drama van HaL een incident worden genoemd. Confrontaties tussen zif ders en controleurs leiden vaak tot woordenwisseling^ stootjes en vechtpartijen, maar gelukkig zelden tot doodslag. Dat zou ook wel helemaal de limiet zijn. HK erg genoeg dat veel NS'ers met groeiende tegenzin nP werk gaan omdat de sfeer op de perrons en in de j, wordt verziekt door herrieschoppers, vandalen en ag» zwartrijders. Wie daartegen ambtshalve wil optreder een kwade kans om slaag te krijgen. De lijst met slack- van terreur tussen de rails is lang, hoewel men moet| voor overdrijving. De spoorwegen vervoeren op jai, miljoenen reizigers. De meesten van hen kopen netj kaartje, laten dit op het geëigende moment knippenj. dragen zich keurig. HET is maar een kleine groep die de controleurs he. zuur maakt. Het gaat doorgaans om dezelfde asociale el ten die ook buschauffeurs, taxichauffeurs en pompbeiT grijze haren bezorgen. Zoals overal geldt ook hier q kleine groep ellendelingen zeer veel schade kan aanii Honderden mishandelde en psychisch verkreukelde ducteurs vormen het bewijs. Maar de doorgedraaide f trekker van Harlingen is niet representatief voor de delde agressieve treiterkop die je als het even tegenziti willekeurig baanvak kunt aantreffen. Daarom heeft h protest van vandaag eerder het karakter van een macf en zinloos protest tegen het noodlot, dan van een dem" tie tegen een tekortschietend veiligheidsbeleid van deJj rectie. DAT gisteren het openbaar vervoer in het ganse lanj] minuten heeft stilgestaan was een waardig en symjt gebaar om een in het harnas gestorven NS-conducteu»] denken. Maar waarom vandaag de ochtendspits in he derd moest lopen zal de meeste trouwe en fatsoenlijk?; reizigers volstrekt ontgaan. Men kan de directie w spoorwegen niet in redelijkheid verwijten dat zij te doet om de veiligheid en de geestelijke weerbaarheid 1(1 NS-personeel te vergroten. Integendeel, er zijn in het j verleden in de opleidingssfeer maatregelen getroffe aantoonbaar vruchten beginnen af te werpen. Daj heeft de wijde verspreiding van de OV-jaarkaart oncfl denten de nodige psychische druk van de ketel gehaj kan zeker nog meer gebeuren om het verblijf in dt voor reiziger en conducteur te veraangenamen. Maai over is iedereen het eens. Dat hoeft niet via een ovei? werkonderbreking te worden afgedwongen, die uitgej de verkeerde mensen dupeert. t SAN SALVADOR Niets staat een berechting van de verdachten van de moord op zes jezuïeten en twee vrouwen in El Salvador meer in de weg. Het opperste gerechtshof heeft in hoger beroep afwijzend be schikt op een verzoek van de advocaten van de verdachten om een rechtzaak te voorko men. Eind 1989 werden er in de hoofdstad San Salvador zes pa ters, hun huishoudster en haar 15-jarige dochter vermoord op het terrein van de Midden- amerikaanse Universiteit (UCA). Een van de vermoor den was rector Ignacio Ellacu- ria. Een kolonel, drie luite nants en vijf soldaten Salvodoraanse leger f verdacht van de moorc De rechtzaak wordt ge een belangrijke toetsst* de democratie in El S en haar vermogen om kenen met de tientalk dat militairen ongest mensenrechten kondei den. Het is in El Salvac eerder voorgekomen officier is veroorde* grond van schending mensenrechten. De vé kolonel Guillermo Be is bovendien de hoogsl tair die in het land ooitj van beschuldiging is g« Uitgave: Westerpers bv (behorende tot Sijthoff Pers bv). Kantoor: Apothekersdijk 34, Leiden. Telefoon: 071 - 122 244. Telefax: 071 - 134941. Postadres: Postbus 11, 2300 AA Leiden. Hoofdkantoor: Koopmansstraat 9. 2288 BC Rijswijk. Telefoon: 070 - 3190 933. Telefax: 070-3906 717. Postadres: Postbus 9, 2501 CA Den Haag Directeur/hoofdredacteur: J. Leune. Adjunct-hoofdredacteur: J. Timmers. Chef-redacteur G.-J. Onvlee. Secretariaat directie/hoofdredactie (tel. 070 - 3190 808): L. van Koot. Sport Leiden e.o. (tel. 071 - 144 049): K. van Kesteren. Binnen- en buitenland, financiën en economie (tel: 070 - 3190 815): A. van Rijn (chef), W. Bunschoten, drs. C. van Haersma Buma, A. van Ho E. Huisman, H. Jansen, drs. J. van Leeuwen - Voorbij, R. de Roo, drs. K, Kunst/rtv (tel. 070 - 3190 834): K. van Wees (chef), G. Ansems, B. Jansm H. Piét. Geestelijk leven (tel. 070 - 3190 835): L. Koolstra, drs. P van Velthoven. Foto (tel. 070 - 3190 838): M. Konvalinka (chef), S. Evenhuis. S. Pleterse Redactie-secretaresse (tel. 070 - 3190 819): T. Kors. De Leidse Courant maakt verder gebruik van de diensten van: - freelance-medewerkers en -correspondenten In zijn verspreldlngsgebi - de parlementaire redactie en de nieuwsdienst van de Stichting Pers l redactioneel samenwerkingsverband van negen regionale kranten in N en België. De algemene verslaggevers van Pers Unie zijn drs. K. Swk M. van de Ven. De parlementaire redactie bestaat uit R. in 't Hout (chë leveld. D. Hofland, P. Koopman en D. van Rietschoten. - het Algemeen Nederlands Persbureau en buitenlandse persbureaus; - de volgende correspondenten in het buitenland: S. Akkerman (Praag] drs. D. J. van den Bergh (Peking), drs. H. Botje (Tunis), A. Courant (At R. Hasselerharm (Johannesburg), T. Heard (Kaapstad), drs. A. Hearing B. van Huët (Parijs), M. de Konlnck (Washington), H. Kultert (Nieuw D< F Lindenkamp (Sao Paulo), R. Simons (Londen), drs. R. Vunderink (M W. Werkman (Jeruzalem), E. Winkels (Barcelona), G. van WIJIand (Bel( F. Wljnands (Bonn), J. Wijnen (Brussel). De Leidse Courant heeft als lid van de Stichting Pers Unie de excluslevf en publicatierechten van The Times en The Sunday Times of London. ster: M. de Cocq. Nabezorging Telefoon: 071 - 122 248 op ma. t/m vr. va tot 15.00 uur. Abonnementsprijzen (inclusief 6% btw) Bij automatische betaling: per maand per kwartaal i 08.30 tot 17.00 u 1 18.00 tot 19.00 u 25.70 76,60 294.30 abonnementsgeld dient vooruit te worden voldaan. Advertenties Informatie en tarieven over advertenties tel. 071 - 122 244. Telefax voor uitsluitend advertenties 071 - 134 941. Voor uitsluitend het doorgeven van advertenties kantoor Rijswijk 070 - 3 Bankiers AMRO BANK NV 473 575 515 POSTBANK NV 663 050

Leidse Courant | 1991 | | pagina 2