Treinverkeer Randstad volledig plat Omwegen Licht op groen voor tarieven bankverkeer VANDAAG Nederland claimt negen miljard bij Duits gasbedrijf 14 Dagen Gratis CcldócSoutcwit Begrafenis Koreaanse student ontaardt in massale vechtpartij HET WEER Uitgave Westerpers (behorende tot Sijthoff Pers), Postbus 11, 2300 AA Leiden, telefoon 071 - 122 244, fax 071 - 134 941 t.b.v. redactie. Directeur-hoofdredacteur: J.W.C. Leune, chef-redacteur: G.J. Onvlee. Dinsdag 14 mei 1991 82ste jaargang no. 25030 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND l(f schuldige Winnie Mandela blijft onzeker nNNESBURG „Ik ben blij dat jullie nu allemaal weten dat ik minderen heb mishandeld en de rest laat ik aan mijn advocaten zei Winnie Mandela, nadat ze gisteravond glimlachend de recht- erliet aan de arm van echtgenoot en ANC-leider Nelson Mande- j list had de rechter uitgesproken dat Winnie verantwoordelijk 1S or de ontvoering van vier jongens in 1988. Ze zou ook hebben n dat de vier in haar huis werden mishandeld. De rechter wilde loven dat Winnie afwezig was tijdens de mishandeling van de s, maar hij vond dat de officier van justitie overtuigend had be- dat ze voor haar vertrek de ontvoering goedkeurde. „Winnie is ude en berekende leugenares", zei de rechter gisteren voordat r schuld vaststelde. Alvorens de rechter tot de strafbepaling zou an, kreeg Winnie's advocaat Georges Bizos vandaag nog de kans itende omstandigheden aan te voeren. Waarnemers in Zuid- verwachten dat president De Klerk Winnie Mandela bij een leling niet de gevangenis zal laten ingaan om de onrust in het et verder te vergroten. De Zuidafrikaanse regering overweegt w de noodtoestand in te stellen nu er steeds opnieuw gevechten en in de zwarte woonwijken. 5: ANC-leider Nelson Mandela blijft geloven in zijn vrouw DEN HAAG Banken mogen in de nabije toekomst particuliere en zakelijke relaties tarieven in reke ning brengen voor het verrichten van betaaldiensten zoals overboe kingen en incasso's. De consumen tenbonden en werkgeversorgani saties hebben hiervoor het licht in principe op groen gezet na maan denlange onderhandelingen met de banksector. Uit een nog vertrouwelijk 'conve nant' blijkt dat de consumenten bonden en werkgeversorganisaties hun aanvankelijke verzet tegen ta riefmaatregelen hebben laten va ren. Anderzijds verlangen zij van de Nederlandse Vereniging van Banken (NVB) dat het betalings verkeer toegankelijk blijft voor mensen met een uitkering, dat alle mogelijkheden tot beperking van de kosten maximaal worden benut en particulieren zoveel mogelijk worden ontzien. De NVB had zich gisteravond nog niet definitief akkoord verklaard met deze voorwaarden. Niettemin is de verwachting dat de bij het betalingsverkeer betrokken partij en nog deze week een akkoord zullen bereiken. Met minister Kok van Financiën was al eerder afge sproken dat de strijdbijl medio mei zou moeten worden begraven. De commerciële banken dringen al zeker vijf jaar aan op het meer kostendekkend maken van het be talingsverkeer. De zaak kwam in een stroomversnelling toen vorig jaar in een onafhankelijk onder zoek werd aangetoond dat met het versturen van rekeningafschrif ten, het verwerken van acceptgi ro's en andere betaaldiensten in 1989 liefst 5,2 miljard gulden ge moeid was. Die schadepost wisten de banken overigens vrijwel ge heel te compenseren door onder meer geen rente over salarisreke ningen te vergoeden en 'valutada- gen' bij overboekingen in te stel len. Pagina 6: Met voorlichting kos ten betalingsverkeer drukken Politie stuurt Engelse voetbalfans terug OSTENDE De zeevaartpolitie in het Bel gische Ostende heeft gisteren en vandaag negen voetbalsupporters van Manchester United teruggestuurd. Volgens een woord voerder stonden de supporters bekend als erkende hooligans en waren zij dronken. Afgezien van deze kleine ongeregeldheden is het volgens de Rijkswacht uiterst rustig in de Ostende. „Gisteren zijn 55 voetbalsup- poerters Ostende gepasseerd en vanochtend 120. Alles is kalm en rustig", aldus een woordvoerder. Berichten dat er drieduizend voetbalfans zonder kaartje via Ostende naar Rotterdam op weg zijn, worden naar het land der fabelen verwezen. „Natte vinger werk", zeggen zowel de Belgische Rijks wacht als de Rotterdamse politie. %ukte vanmorgen rond een telefoon in de hal van het Centraal Station in Den Haag. Rechts een geheel uitgestorven perron. ,EIDEN In de Randstad is het treinver- eer vanochtend vrijwel geheel stil komen te uflggen als gevolg van de acties van de con- ucteurs. In Leiden kwamen treinen vanuit Hamsterdam in de richting Den Haag zeer Sporadisch binnen. n het Zuiden was nog wel op grote schaal treinver keer mogelijk, zij het ook daar alleen regionaal. De Intercity-verbindingen van en naar de Randstad zijn allemaal verbroken, aldus NS. Op verschillende lij nen werden wel pendeldiensten uitgevoerd, onder meer tussen Schiphol en Den Haag. Voor zover de treinen reden, gebeurde dat zeer onregelmatig. Honderden NS'ers gingen op weg naar het hoofd kantoor in Utrecht, waar overleg werd gevoerd tus sen NS en vakbonden over de veiligheid van de NS- conducteurs. Dat leverde problemen op. Doordat zij met hun wilde acties het treinverkeer in de Rand stad stillegden, ontnamen de conducteurs zichzelf meteen de mogelijkheid om per trein naar Utrecht af te reizen. Aanvankelijk wilden de conducteurs voor hun demonstratieve reisdoel extra treinen lospeute ren, maar de Spoorwegen meenden dat ze dat niet konden verantwoorden tegenover de reizigers die noodgedwongen op het perron het nakijken hadden. foto's: milan konvalinka Het aantal files op de Nederlandse wegen liep snel op. De grootste problemen doen zich voor op de A-12 (Utrecht-Den Haag). Tussen Gouda en Den Haag stond om half negen 25 kilometer langzaam rijdend en stilstaand verkeer. Een uur later was het meeste leed echter alweer geleden. Volgens de Algemene Verkeerdienst in Driebergen zijn de meeste automo bilisten tijdig van huis gegaan. Pagina 3: FNV: „IJzer smeden als het heet is" 18 PAGINA'S Paus: na val van het marxisme geen nieuw materialisme Ex- kankerpatiëntjes niet door iedereen genezen verklaard „Achteloze sporters straffen voor blessure" Lassen op je eindexamen Bestuurders hebben boter op hoofd Vier schrijvers genomineerd voor 'De Gouden Strop 1991' Rijpwetering in actie tegen komst van snelle trein Vertrekkende coördinator vluchtelingen werk: „Er valt voor mij niets meer te bevechten" Opbrengst aardgas stijgt met ruim 1,6 miljard DEN HAAG Minister Kok van Financiën ontvangt over 1990 ongeveer 1,6 miljard gulden meer aardgasbaten dan het jaar daarvoor. Hiermee worden de voorlopige cijfers die in januari werden gepubliceerd bevestigd. Dit blijkt uit het jaarverslag (1990) dat de Gasunie vandaag heeft uitgebracht. De omzet van de Gasunie is in 1990 met 16% gestegen tot een totaal van 15,4 miljard. Hiervan vloeit ongeveer 80% in de staatskas. De stijging is geheel te danken aan de toeneming van de gas-export. De bin nenlandse afzet daalde licht. Overigens is de gasvoorraad ver groot met 280 miljard kubieke meter. Pagina 6: Nederlandse gasvoorraden groter dan ooit (ADVERTENTIE) AUTOVERHUUR F. PRANGERS Verhuur van luxe auto's en busjes vanaf 30.- p dag. HOOFDSTRAAT 104 - LEIDERDORP Tel. 071-894040 o«ihington wil J,® napenprocjuktie -aël stoppen" isc^ORK De Verenigde hebben een plan voor leheersing in het Mid- isten klaarliggen dat raël stopzetting van zijn oi^apenproduktie zou bete en Arabische landen ihemische wapens zou ïen. Volgens de New i Times van vandaag zou p nt George Bush zijn voorlopig in de ijskast gelaten omdat minister van buitenlandse zaken vredesmissie in het IJJjï-Oosten is. En een der- wapenbeheersingsplan er problemen veroorza- 2\ et de Israëlische rege- 'ush verklaarde gisteren dat de Verenigde Sta- gebruik van chemische onder alle omstandig- verbieden zodra het inzake chemische wa- yaarover al jaren in Ge- 'ordt onderhandeld, van wordt. polvers en initie weg !N Uit een woning e Haagweg zijn gister- twee revolvers en twee- 'd stuks munitie wegge- 11 De inbrekers kwamen i/e|i door een raam te for- Vervolgens braken zij Halen kast open waarin pens en munitie lagen 'ftpgen. Daarnaast werden Fc„ n en een bedrag van ulden gestolen. De be is lid van een schietver- g en heeft een vergun- 'oor de wapens. OPSTEKER VOOR KOK BONN Nederland zou negen miljard gulden te gemoet kunnen zien van de Duitse aardgas- en olie-onderneming Brigitta (BEB). Dit onofficiële cij fer is opgedoken in de Duitse pers. Minister Andriessen van Eco nomische Zaken maakte giste ren bekend dat de Nederland se Aardolie-Maatschappij NAM en de BEB inderdaad overeenstemming hebben be reikt over de omvang van het teveel aan Duitsland geleverde gas uit een gezamenlijk veld in het Eemsgebied. Als het daadwerkelijk tot uit betaling komt betekent dat een flinke opsteker voor mi nister Kok van Financiën, aangezien de NAM het groot ste deel van zijn inkomsten af draagt aan de schatkist. In de Tweede Kamer is al gesugge reerd dat eventuele Duitse aardgasbetalingen gebruikt kunnen worden voor de finan ciering van dure infrastruc tuur, zoals de aanleg van de Betuwelijn. Andriessen maakte gisteren bekend dat de Duitsers hebben toegegeven dat zij geval nog moeten betalen voor 20 mil jard kubieke meter aardgas. Een transactieprijs per kubie ke meter moet nog worden vastgesteld. Ingeval de partij en niet tot overeenstemming komen, wordt de zaak voorge legd aan een rechtbank in Zü- rich. Met zo'n procedure kan nog wel enkele jaren gemoeid zijn. Dode man gevonden in Rijn-Schiekanaal LEIDEN Uit het Rijn- Schiekanaal is gistermiddag een dode man gehaald. Het gaat vrijwel zeker om een 81- jarige Leidenaar. De politie wil de naam van het slachtof fer nog niet vrijgeven omdat nog niet alle familie is inge licht. Het lijk van de man werd rond vijf uur 's middags tussen de spoorbrug en het Lammerschansplein opge merkt door een 45-jarige bin nenschipper uit Hoogeveen. Via de marifoon waarschuwde hij de brugwachter die onmid dellijk alarm sloeg. Ook een 40-jarige inwoonster van Lei derdorp had de man in het water zien drijven. De ra- kan nog niet lang in het water hebben gelegen. Op het li chaam werden geen sporen van een misdrijf gevonden. Hoewel de hele Leidse Courant vol staat met be richten, die 'recht-op-de-man-af zijn geschreven, is er toch altijd een rubriek waar het - volgens velen zelfs bij voorkeur - meer langs omwegen gaat. Niet alleen in figuurlijke zin, maar zelfs in de letterlij ke. Want Ton Pieters zwerft door een groot gebied rondom Leiden in de hoop daar de mensen tegen te komen over wie hij graag schrijft. Die iets hebben te vertellen dat je pakt. Hjj komt in Alphen aan den Rijn net zo goed als in Noordwijk aan Zee. Kent Katwijk op zijn duimpje net als Roelofarends- veen. Overal waar de Leidse Courant komt, komt hij. Neem ook de Leidse Courant. Vul de bon in, zonder omwegen. I Ik wil de Leidse Courant 2 weken lang, gratis en vrijblijvend, ontvangen. Ik wil een proefabonnement van 5 weken Ik hoef voor slechts 3 weken te betalen, t.w. f. 18,5' Noteer mij direct als abonnee. De eerste 2 weken krijg ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen per: O maand f. 25,70 (met automatische betaling) kwartaal f. 78,60 Postcode/Plaats: Telefoon:(voor controle op bezorging) Deze bon opsturen in een open envelop - zonder postzegel - naar Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2501 VC Den Haag Of bel 071 - 313 677 Morgen half tot zwaar bewolkt en enkele buien. Minimum temperatuur omstreeks 4 gra den. Middagtemperatuur onge veer 11 graden. Wind uit west tot noordwest, matig, aan de kust en op het IJsselmeer overdag toenemend tot krach tig- De strijd tussen studenten en politie in Seoul neemt steeds grotere vormen aan. FOTO: epa SEOUL In de Zuidkoreaan- se hoofdstad Seoul zijn van daag 15.000 studenten slaags geraakt met de oproerpolitie, nadat deze een demonstratieve begrafenisstoet van ongeveer 10.000 rouwenden had tegen gehouden. De rouwenden, die de op 26 april door de politie doodgeslagen student Kang Kyung-dae 'hielpen' begraven, wilden in optocht een brug oversteken waarachter de hui zen van president Roh Tae- woo en ex-president Chun Doo-hwan gelegen zijn. Ook elders in Seoul waren vandaag (50.000) niet-regeringsgezinde demonstranten op de been. De oproerpolitie bracht minstens 22.000 man in stelling. Giste ren was een groep van 70 stu denten het hoofdkantoor van president Roh's regerende De mocratische Liberale Partij (DLP) binnengedrongen. Daarbij raakten tien studenten en vijf politiemensen gewond.

Leidse Courant | 1991 | | pagina 1