teidóeSou/ta/nt rage overheid rem op eiliger openbaar vervoer Iw Bouwen in Groene Hart mag toch College verdedigt Schipholwegvariant Professoren wijk tegen woontoren Ceidóe Sou/ta/nt STAD OMGEVING/KUNST/RTV ^er gemeenten bundelen verzet [en aanleg Hoge Snelheids Lijn Sociaal rechercheurs halen in bollenstreek 7,5 ton boven water C ALLERLEI(DS) Een cadeau van formaat DINSDAG 14 MEI 1991 PAGINA 11 JpHENDAM Het ge- pbestuur van Leidschen- il de handen ineenslaan [men met Zoetermeer, ""dorp, Alkemade, Pijnac- Zoeterwoude tegen- bieden tegen de aan- de Hoge Snelheids ;SL) door en langs hun Eerder hebben Alke- .eiderdorp en Zoeter- al gezamenlijk het ini- jé. genomen om extra on- te laten doen naar de j|n van de aanleg van de Daartoe willen ze een Lokale Effect Rapportage (LER) laten opstellen. Zoeter- woude heeft inmiddels de sug gestie aan Leidschendam ge daan om dat ook te doen. Rijkswaterstaat laat al een breder opgezette algemene Mi lieu Effect Rapportage opstel len. De kosten voor een LER moeten door de zes gemeenten worden betaald. De Leid- schendamse wethouder J. van Erp heeft gisteren in de com missie verkeer en vervoer meegedeeld dat de gemeenten zich evenals het gewest sterk zullen maken voor een HSL via Den Haag. B en W van Leidschendam hebben eerder laten weten absoluut tegen de aanleg via Leidschendam te zijn wegens de enorme aanslag op het landelijk gebied. De woordvoerders van alle frac ties verklaarden eensgezind tegen de HSL door het Leid- schendams buitengebied te zijn. Meer nieuws over de snel heidstrein op pagina 12. Man natgegooid met water uit aquarium LEIDEN Een twintigjarige Leidenaar heeft gistermiddag om kwart over vier op de Hooglandse Kerkgracht het water uit een aquarium over zich heen gekregen. Dat gebeurde toen een meisje haar aqua rium schoonmaakte en het water gemaks halve uit het raam kieperde. De ge schrokken en boze Leidenaar tikte daarop het luikje in de voordeur van de woning in en stapte naar binnen om verhaal te halen. Er ontstond een woordenwisseling waar uiteindelijk zelfs de politie aan te pas kwam. Niettemin is de zaak bijgelegd en heeft de jongeman beloofd de schade aan de deur te vergoeden. LISSE De twee sociaal re chercheurs in de duin-en bol lenstreek hebben vorig jaar fraudegevallen voor een totaal bedrag van 7,5 ton opgespoord. Dat bedrag is bijna het drievou dige van wat in 1989 werd ge vonden. Dat staat in het jaarverslag over de activiteiten van deze sociale recher cheurs in de regio. Van de vieren tachtig verrichte onderzoeken wer den er veertien in Hillegom uitge voerd. Ook in Katwijk (twaalf onder zoeken), Noordwijk en Rijnsburg (elf gevallen) en Lisse (tien zaken) was men actief. De onderzoeken richten zich voorlo pig op de zwaardere gevallen. Alleen fraude voor een bedrag hoger dan vijfduizend gulden komt in aanmer king, omdat het aantal onderzoeken anders te zeer zou toenemen. Van de driekwart miljoen gulden die de sociale recherche opleverde, was het merendeel, ruim drie ton, afkom stig van verzwegen inkomsten uit ar beid. Bijna een kwart miljoen werd achterhaald via onderzoeken naar het bestaan van een zogenaamde eco nomische eenheid. Volgens de onder zoekers een moeilijk bewijsbare zaak die drie keer zoveel onderzoekstijd vergt dan andere fraude gevallen. In geld uitgedrukt was Noordwijker- hout koploper wat betreft fraude met sociale uitkeringen. Een derde van het totaalbedrag kwam uit die ge meente. Noordwijk en Rijnsburg volgden met ruim een ton op afstand. JSMAATSCHAPPIJ NZH: ARLEM/LEIDEN [overheid reageert te jg bij de beveiliging jk j personeel en passa- gjgps van het openbaar !*voer, vindt busmaat- ippij NZH. twee minuten stilte die in acht werden ge- ■ien ter nagedachtenis aan treinconducteur die in Harlingen werd doodgesto ken door een zwartrijder wa ren dan ook bedoeld als sig naal dat de maat nu echt vol is. Volgens woordvoerder L. Jacobs van de NZH worden de vervoersbedrijven aan hun lot overgelaten. „Wij worden telkens op onze ver voersplicht gewezen maar daarbij vergeet de overheid dat zij daarin ook een taak heeft. Zij moet ervoor zorgen dat wij dat in alle veiligheid kunnen doen. Onze contro leurs worden in de kou gezet. Enkele maanden geleden hebben wij als NZH een ver zoek ingediend om meer toe zichthouders te mogen inzet ten. Daarvan hebben wij tot nu toe niks gehoord. Ook de vervanging van het huidige mobilofoonsysteem door de gezamenlijke vervoersbedrij ven wil maar niet van de grond komen omdat het mi nisterie van verkeer en wa terstaat het benodigde geld nog niet heeft toegezegd". Voor de vervanging van het systeem dat nu gebruikt wordt en dat technisch en economisch op zijn laatste be nen loopt, zijn volgens Jacobs enige tientallen miljoenen guldens nodig. Dat geld zal er nog moeilijker komen nu het kabinet in de Tussenbalans heeft besloten tot verdere be zuinigingen op het openbaar vervoer. Itauffeurs staan twee minuten stil pussen van de NZH ston- gisteren twee minuten kant als eerbetoon ■de 32-jarige conducteur worige week woensdag in [ngen door een zwartrij- werd neergestoken. Alle lagiers reageerden posi- bp de actie: ,,lk vind het normaal dat je even stil- 1 bij de dood van een col lega". In het hele land viel het openbaar vervoer voor twee minuten stil. De chauffeurs van de NZH stonden ook eensgezind achter de actie. Over de acties die vandaag bij de Spoorwegen werden georganiseerd wordt onder het NZH-personeel heel ver schillend gedacht. „Van mij mogen ze de hele zaak in heel Nederland een dag lang platgooien. Die jongen moes ten ze tegen de muur zetten. Als je al voor een kaartje wordt neergestoken, waar is dan het einde?" betoogde één van de felste chauffeurs tijdens een bakje koffie. Een groot deel van zijn collega's dacht er echter wat genuan ceerder over. „Het is jammer dat de reizigers die er niets mee te maken hebben, er nu de dupe van worden. Maar misschien wordt er op de treinen nu eindelijk eens iets aan de onveiligheid Bruidsparen ontvangen op Leids gemeentehuis Vijftien Leidse bruidsparen die dit jaar zestig of vijfenzestig jaar getrouwd waren, werden gistermiddag door burgemeester C.Goekoop in de burgerzaal van het stadhuis feestelijk onthaald. „Het valt niet mee om zoveel jaar met dezelfde partner door te brengen. Wilt u mij uw geheim verklappen?" vroeg de burgerva der aan de bejaarde bezoekers. Van de 'echte' Leidenaren onder hen waren een aantal bruidsparen indertijd uitgeweken naar de Stadsgehoorzaal om daar in het huwelijk te treden. Het oude stadhuis van Leiden was in 1929 afgebrand, een gebeurtenis die de bruidsparen nog eens rustig konden herbeleven via het bekij ken van de film die daarover later in de middag vertoond werd. Het echtpaar Breedijk-van der Vis was gisteren precies zestig jaar getrouwd en ontving daarom een bloemetje uit handen van de burgemeester. Na de films over oud Leiden konden de bruidsparen genieten van een muzikaal programma met liedjes uit hun jeugd. FOTO: WIM VAN NOORT ALDERS ZWICHT VOOR PROVINCIALE DRUK LEIDEN/DEN HAAG In het Groene Hart van Zuid-Holland mag toch gebouwd worden. Minis ter Alders van VROM heeft de bouwstop opge heven, die hij vorig jaar voor het gebied afkondig de. Dit is het resultaat van overleg gisteravond op de Rijks Planologische Dienst in Den Haag tussen het Rijk en de provincies Noord-Holland, Zuid-Hol land en Utrecht. Over de hoeveelheid wonin gen die nu door Alders wor den toegestaan is nog geen overeenstemming bereikt. De provincie wil er 12.000 bou wen. Volgens gedeputeerde mevrouw L.E. Stolker van ruimtelijke ordening heft het zeer geholpen dat de drie pro vincies op één lijn staan en bo vendien hadden teruggekop peld naar de desbetreffende gemeenten. Zodoende was het draagvlak voor de opvattingen van Zuid-Holland groter dan voor die van het rijk. Mevrouw Stolker: „Voor ons was het bestaande streekplan uitgangspunt. Dat heeft de mi nister nu aanvaard. Alleen de periode voor de uitvoering er van wordt wat langer dan we hadden gedacht. We denken dat de gemeenten daartoe be reid zullen zijn, want Rijk en provincie zijn het erover eens dat in de toekomst in het Groene Hart minder moet worden gebouwd. Dus is het verstandig dat de capaciteit die je nog kunt benutten over een langere tijd uit te spreiden". Binnen het Groene Hart wordt een onderscheid gemaakt tus sen regionale kernen als Al phen aan den Rijn en Gouda. Zeker voor de periode tot 2000 en in beperkte mate ook daar na. Alphen aan de Rijn kan tot het jaar 2000 nog goed uitbrei den met de wijk Kerk en Za- nen en ook daarna is er bin nen Alphen aan de Rijn nog voldoende capaciteit om te bouwen. Hardrijders op de bon LEIDEN Tijdens een radar controle op de Churchilllaan werden gisteren tussen 10.00 en 12.00 uur 44 processen ver baal uitgedeeld. De hoogst ge meten snelheid was 85 kilome ter per uur. In totaal passeer den 467 voertuigen de radar. Dertigplussers kunnen even terecht bij SVLV VOORSCHOTEN De Stich ting Shunt, die vorig jaar door een aantal inwoners van Voor schoten is opgericht om een ontmoetingsruimte voor der tigplussers te realiseren, heeft tijdelijk onderdak gevonden bij de Vrienden van SVLV aan de Juliana van Stolberg laan. Het was en is de bedoe ling een eigen onderdak te vinden, maar dat is tot nu toe niet gelukt. Shunt wil een ont moetingsruimte, waar men in een rustige ongedwongen sfeer vrienden en bekenden kan ontmoeten. Georganiseerde ac tiviteiten hebben nooit de overhand. „Op vrijdagavond kunnen de dertigplussers dus gewoon altijd terecht. Zij lopen niet het risico dat de hele avond overheerst wordt door een bingo of iets dergelijks", aldus initiatiefnemer Dick Molleman. Tot de zomer is geen lidmaatschap nodig. Nog niet bekend is wanneer de eer ste avond wordt gehouden. MARKTEN m Ki- 13 mei: Prijzen slachtrun- kg geslacht gewicht zonder otvet, inkluslef BTW (Vol- Aanvoer slachtrunderen 'an mannelijk 100. Manne- 9,00-10,25, mannelijk extra %9,00, mannelijk 1e kwal. Handel rustig en prijzen Mannelijk 2e kwal. 6,40- inelijk 3e kwal. 5,75-6,40. prijzen lager. Vrou- >er 8,75-11,75, vrouwelijk 7,50-8,75, vrouwelijk 1e •7,50. Handel rustig en prij- |lager. Vrouwelijk 2e kwal. vrouwelijk 3e kwal. 4,60- irstkwaliteit 4,25-5,10. Han- m prijzen lager Totale aan- iluks. i 13 mei: Vleeskalveren 'end gewicht, inklusief btw: vleeskalveren 46 stuks, ren 1e soort 7,00-7,50, 2e en 3e soort 4,00-4,50. redelijk. Deze markt In start gegaan, nu de Barneveld gesloten is. N ONTWIKKELING KANTOREN IS MOGELIJK LEIDEN Kritiek op de 'Schipholwegvariant' voor de verkeersafwikkeling van de stationsplannen wordt door het Leidse col lege van B en W van de hand gewezen. Dat blijkt uit de antwoorden op brieven van de Kamer van Koophandel en van M. Smitsloo, makelaar en lid van de Initiatiefgroep Schuttersveld. De Schipholwegvariant voor ziet erin dat verkeer via een U-bocht over de Schipholweg van het Stationsplein wordt geleid en niet zoals eerder ge suggereerd over de Marislaan. Het college wijst de „suggestie ve" opmerking van Smitsloo van de hand dat de gemeente komende generaties zou opza delen met een „nog gecompli ceerdere centrumontsluiting". Volgens Smitsloo zou dat een funeste invloed hebben op de uitstraling van de stad. Boven dien zou de verkeerslus de verdere ontwikkeling van kantoren in de weg staan. B en W bestrijden dat de in vloed van deze verkeersoplos- sing zo ver gaat. Dat voetgan gers en openbaar vervoer prio riteit krijgen is daarbij een be wuste keuze. Volgens het col lege is de ontwikkeling van nieuwe kantoren ook bij deze variant mogelijk en verandert er niets voor bestaande kanto ren aan de Schipholweg. Het college noemt deze variant een verantwoorde oplossing voor de verkeersafwikkeling waar bij de „beleefbaarheid" van het plein voor voetgangers en fietsers wordt verbeterd. Vol gens Smitsloo zou die „beleef baarheid" juist worden aange tast. In antwoord op de Kamer van Koophandel stelt het college ook te vinden dat het stations gebied moet uitgroeien tot een conomisch-, verkeers- en com municatieknooppunt. Het be leid zou daar zelfs op gericht zijn. Ook de Kamer wordt er daarbij op gewezen dat de ge meente daarbij prioriteit geeft aan het staionsgebied als knooppunt van openbaar ver voer en niet van autoverkeer. De Schipholwegvariant doet daarbij geen afbreuk aan de opzet. Het door de Kamer aangedra gen alternatief om de beoogde stationstunnels te voorzien van een „rechtsaf tunnel" naar de Schuttersveldweg is door de gemeente niet verder uitge werkt omdat het te duur zou zijn. Het college zegt niettemin het aanbod van de Kamer om dat verder te onderzoeken wel te accepteren. i' [S verslagge ving en cen- |s het onderwerp van 'fumdiscussie die van- L wordt gehouden bij Menvereniging Augusti jn het Rapenburg 24. j forum hebben zowel ren als journalisten zit- Aanvang 21.00 uur, g gratis. Lezing In het gebouw van de Leidse afdeling van de Nederlandse vereniging van Huisvrouwen aan de Caeciliastraat 18 wordt donderdag een lezing gehou den door M. Baart-Gregory. De lezing gaat over „moeders tussen jong en oud" en begint 14.00 uur. Voor informatie: 071-132036. LEIDEN Liever wat minder groen en speel- voorzieningen dan een woontoren in de wijk. Dat zijn in hoofdzaak de be zwaren van bewoners van de Professorenwijk tegen de bouwplannen op het terrein aan de Beijerinc- klaan. De wijkbewoners kregen gisteravond in de Vredes- kerk de gelegenheid om te reageren op de bouw plannen die door verte genwoordigers van de ge meente werden toegelicht. De gemeente had juist het idee van een woontoren uitgewerkt omdat er dan voldoende ruim te over zou blijven om open baar groen en speelvoorzienin- gen aan te brengen. De goed vertegenwoordige omwonen den plaatsten de presentatoren van het plan echter voor een verrassing door te stellen: „Vergeet het openbaar groen en die speelplekjes maar. Bouw liever alles vol in de breedte, zodat onze wijk niet opgezadeld wordt met een woontoren". In de geplande woontoren is plaats voor 66 woningen, waarvan een gedeelte past in het centraal wonen plan voor ouderen. Vijftien woningen zijn bestemd voor minder vali den. Een steunpunt in de woontoren in het kader van het zogenaamde Fokusprojekt zorgt ervoor dat de gehandi capten zelfstandig kunnen wo nen Donderdagavond kunnen de buurtbewoners hun bezwaren tegen het bouwplan in de ver gadering van de raadscommis sie voor volkshuisvesting en ruimtelijke ordening kenbaar maken. J Noteer als nieuwe abonnee ingaande j Naam:Voorl: I Adres: Een luxe handdoek van 50 x 100 cm wordt uw deel als u ons een nieu we abonnee opgeeft. De nieuwe abonnee wordt ook hartelijk verwelkomd: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. Postcode/plaats: Telefoon: J Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. I Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per: J maand (automatisch betalen) f25,70 I kwartaal via acceptgiro f 78,60 I Stuur als dank de luxe handdoek naar: Naam: Adres: I itrole bezorging) j I I Postcode/plaats: I I I Stuur deze bon in een open envelop - postzegel niet nodig - naar I I^Leidse Courant, antwoordnummer 998, 2501 VC Den Haag. |NZ I

Leidse Courant | 1991 | | pagina 11