Nachtschaden vormen sinister gezelschap Met het hele gezin op vakantie £cidócSouootit Verhalen Wijs op reis Hongersnood: Dit is nog maar het begin UIT THUIS MAANDAG 13 MEI 1991 door Joke Forceville-Van Nog maar kort geleden ht hier mijn verhaal gedaan leren geloven in een nieu I tijd. Of beter gezegd: daai I heb ik toen verslag uitgebracht. Want dat was bespreking van een artikt 'Opstap - werkschrift voo\ geloofsvorming' van de h, van Dr. Trees Andree. Een mijnheer bij wie miji verslag in het verkeerde keelgat schoot, had boos commentaar aan de telefo Ik had maar durven bewt (in navolging overigens va geachte auteur): Geloofsoverdracht is in kern van de zaak vertellt van verhaaltjes". Volgens commentator was de tijd 1 verhaaltjes vertellen al jai voorbij. En verder achtte het een schandaal dat gel, en verhalen vertellen op lijn werden gezet. Graag kom ik op deze kv, hier terug. Twee dingen i ik vooraf rechtzetten. Ik het niet over verhaaltjes vertellen als geloofsleer gt En verder: ik vind de tiji verhaaltjes vertellen niet voorbij. Mij lijkt het ontzettend jammer dat nogal eens mensen, ouders van jonge kinderen niet uitgesloten, mening zijn dat we kindt geen verhalen meer moei vertellen of voorlezen. Sprookjes vertellen, same versjes lezen, misschien w een boek vertellenderwijs voorlezen... wat kunneri kinderen daarvan geniete Het is immers nog heel h anders of je met een stel jongens en meisjes bij de televisie naar een aardig programma kijkt, of dat 1 of moeder zelf een „eigei programma" aanbiedt. Het is tientallen jaren ge dat mijn vader op zondag in de middag of vroeg in avond, zijn kinderen ron\ zich verzamelde bij de hé en dan een hoofdstuk vo uit bijvoorbeeld 'Alleen o, wereld'. Als ik mijn ogen dichtdoe en me een been concentreer en stil word,\ ik nog zijn warme vertell stem horen; vóel ik zelfs ik dat ervoer: vertrouwd boeiend, gezellig. Al pink, wel eens een traan weg oi eenzame Remi. Ook kind van onze tijd groeien in t gevoel door voorlezen. Een tweede zaak is dat geloofsoverdacht niet geli staat met het vertellen vj verhaaltjes. Verhalen vertellen is nog wat ande, Dat gebeurt op een hogel niveau. Lees maar eens ij Bijbel. Hoeveel verhalen daar niet in. Hoeveel hee Jezus zelf er ook niet ve\ Verhalen die verduidelijk wat er met mensen gebei We spreken tegenwoordig nogal eens graag van de narratieve theologie. Dat precies waar het hier om de vertellende theologie. Mensen zijn een verhaal God heeft Edward Schillebeeckx gezegd. Ov wat voor soort verhalen het dan hebben? Dat kan niet zomaar melden. Men hebben toch allemaal hui eigen verhaal. Daar moei we misschien veel beter j leren luisteren. We zoudt dan oor voor krijgen wati daarin doorklinkt van ml dan-het-gewone. Van de heb ik trouwens zomaar opeens zo'n opmerkelijk verhaal gehoord. Er was, sprake van een weduwni met grote kinderen. Hij k na lange reflexie u ontdekking dat hem nog\ nieuwe taak te wachten I staan. Alsnog ging hij zió voorbereiden op het I priesterschap. Toen hij gt was in de parochiekerk i zijn werkterrein zou ligg liep hii né de plechtighei naar de voorste bank. Da1 zijn bejaarde vader die d bijzondere dag nog gezoii wel kon meebeleven. De I knielde, traditiegetrouw, I zijn priesterzoon neer onj hem als eerste de zegen I ontvangen. Wat moet dat die vader een uitzonderlï ervaring zijn geweest. Ml daarna gebeurde er nog J De priester vroeg nameli) zijn vader op te staan. Zt knielde hij toen op zijn i voor zijn vader neer. Met\ eerbied vroeg hij hem on diens vaderlijke zegen... Dit verhaal heb ik met ontroering beluisterd. Ik\ eraan overgehouden hoé het is, dat mensen een vt van God zijn. De nieuwe brochure 'Wijs op reis' van het ministerie van buitenlandse zaken is uit. Het staat vol adviezen en tips voor reizigers naar het buitenland. Vanaf 1986 verzorgt het ministerie jaar lijks deze brochure, die zich in een groeiende belangstel ling kan verheugen. Werden er in 1986 slechts 200.000 exemplaren gedrukt, dit jaar rollen er ongeveer 1 miljoen van de persen. De voornaamste reden voor deze groeiende oplage is dat de reisafdelingen van de banken de brochure hebben ontdekt. De verwachting is dat dit jaar zo'n zeven miljoen Ne derlanders hun vakantie in het buitenland doorbrengen. De brochure is niet alleen voor hun gemak bedoeld: het ministerie van buitenlandse zaken hoopt er zelf ook beter van te worden. Door immers een goede voorbereiding van de vakantie te bevorderen kan het aantal gevallen van consulaire bijstand tijdens de vakantieperiode verminde ren. 'Wijs op reis' beoogt niet spe cifieke informatie over de af zonderlijke vakantielanden te geven. De informatie is meer algemeen van aard, en richt zich met name op de voorbereiding voordat men op reis gaat. Allerlei min of meer voor de hand liggende dingen worden overzichtelijk op een rijtje gezet. Het pas poort, inentingen, Aids, geld zaken, drugs, verzekeringen, invoerrechten, invullijsten om thuis achter te laten, cri minaliteit in het buitenland, 's lands wijs 's lands eer, het komt allemaal aan de orde. Tevens is pagina 2 van de brochure onontbeerlijk voor de vakantieganger. Daar vindt hij alle belangrijke te lefoonnummers en adressen waartoe hij zich kan wenden. De brochure is gratis ver krijgbaar bij postkantoren en bibliotheken. Vanaf eind april wordt bovendien door middel van een TVspot in het kader van Postbus 51 aandacht aan 'Wijs op reis' besteed. De plant, waarvan de koffiebonen afkomstig zijn, werd pas in de zes tiende eeuw ontdekt door de Arabieren tij dens hun plundertochten in de binnenlanden van Afrika. Maar hoe van de bonen koffie gezet moest worden, bleef lange tijd de vraag. Dat oefening ook wat dit be treft kunst baart, terwijl de oefening altijd weer een pro ces is van vallen en opstaan, blijkt uit het verhaal van de koopmansdochter uit Lü- beck, die in 1637 een aantal vriendinnen uitnodigde om van haar nieuwe „Turkse soep' zoals koffie toen werd genoemd te komen proeven. De jongedame had van een Amsterdamse han delaar een zakje koffiebonen ten geschenke gekregen, met daarbij een briefje waarin stond hoe de koffie moest worden bereid. Ze hield zich aan het voorschrift, maar toen ze van het brouwsel proefde, bleef dit bitter en vies. Wacht eens even, dacht ze toen, mijn moeder doet al tijd een mergpijp in de soep. En hoewel dit niet in het re cept stond, kookte ze voort aan een mergpijpje mee in de Giftige bessen Kwalijker liep het af met de Italiaanse edelman die een aantal aardappelen wist te bemachtigen. Aardappelen, daarover praatte in de hoog ste kringen iedereen, hoewel vrijwel niemand ze nog had gezien, laat staan geproefd. De edelman echter had ze uit het kersvers ontdekte Ameri ka laten komen. Hij nodigde alle vips en yuppies van zijn stad uit en liet zijn kok de nieuwe groente bereiden. Maar de kookkunstenaar wist niet om welk onderdeel van de plant het ging. Hij be reidde niet de knollen, maar de bessen. Het tafelgezel schap prees het nieuwerwet se gerecht, want het was in om van aardappelen te hou den, maar at de smeerboel met walging. Nog vóór de avond was verstreken was ie dereen ziek en de volgende dag overleden zelfs een paar oude disgenoten, wier afge leefde lichamen het gif niet konden verdragen. Zoals alle leden van de fami lie der nachtschaden is ook de aardappelplant giftig. Be halve de knol, die zich ont wikkelt aan het uiteinde van één der lange, ondergrondse spruiten en vanuit de moe derplant gevoed wordt met voornamelijk zetmeel. Bij neef tomaat is het slechts de bes die eetbaar is. Wellicht vergiste zich hierom de Itali aanse kok. Familielid tabak is in z'n geheel giftig, zoals we allemaal weten. Een sinis ter gezelschap, die nachtscha den, maar toch werd de aard appel een volksvoedsel van de allereerste orde. De geza menlijke huidige aardappel oogst heeft dezelfde omvang als die van maïs en rijst. Maar als voedsel, dit is zoals we uit de twee hierboven be schreven anekdotes kunnen leren, zijn de nachtschaden betrekkelijk nieuw. Een paar eeuwen geleden was de aard appel in onze streken nog to taal onbekend. Dit in tegen stelling tot Zuid-Amerika. Daar teelden de Indianen al honderden jaren vóór het be gin van onze jaartelling aard appelen bij de vleet. Gave Gods Pas in de zestiende eeuw werd de pieper daar ontdekt door Spaanse avonturiers. Juan de Castellanos was er één van. Hij noteerde aan gaande de aardappel, die hij 'truffel' noemde: „Het is een gave Gods voor de Indianen en een delicatesse voor de Spanjaarden". knollen naar Europa, waar ze geteeld werden in voorname lijk kloostertuinen. Van daaruit kwamen ze terecht bij een protestante sekte, de Waldenzen, die voor hun ka tholieke vervolgers in de rui ge Piemontse bergen waren gevlucht. Toen deze lieden, rond het jaar 1600, een gena deloze geloofsvervolging trof, vluchtten duizenden protes- tanse gezinnen naar alle hoe ken van Europa. Zo ver spreidde zich op wonderlijke wijze de aardappelcultuur. Een flinke duw in de rug kreeg het fenomeen, toen tij dens en na de Dertigjarige Oorlog (1618-1648) Duitsland ontvolkt en verarmd raakte en een geweldige landbouw crisis optrad. Tot dan toe was de landbouw heel eenzijdig en star gericht geweest op de verbouw van granen. Maar als gevolg van de oorlog kel derden de prijzen en bleef men zitten met reusachtige graanoverschotten. De weg was vrij voor de protestantse aardappel. Binnen de kortst mogelijke tijd was hij volks voedsel nummer één. Vooral na de grote hongersnoden van 1740 en 1772 was de pie per het hoofdbestanddeel van iedere maaltijd. Zo ziet men maar: toevallig zijn de nukken der geschie denis. Honger en oorlog heb ben geleid tot de patatkui tuur. Overigens, het woord patat komt uit het Indiaans. In Chili werd de aardappel plant batata genoemd. De Op 1 november 1755 werd Lissabon totaal vernietigd door een aardbeving en een daar op volgende vloedgolf. Het was de grootste ramp van die eeuw. Eu ropa was diep onder de indruk, want er waren wel 30,000 doden geval len. Kom er nou eens om. Vanaf 1 januari dit jaar zijn we ooggetuige geweest van ramp op ramp: de Koerden (1000 doden per dag), de aardbeving in het Russische Georgië, de nu al 150.000 do den in Bangladesh, en on langs meldde het journaal dat als we niet onmiddellijk voedsel naar Afrika sturen 30 miljoen Afrikanen van de honger zullen omkomen. Houdt dat ooit eens op? Als je de Engelse sociaal ge neeskundige Maurice King wilt geloven, is dit pas het begin. Eind vorig jaar schreef hij in het gezaghebbend me disch tijdschrift The Lancet een artikel dat als een bom insloeg. King beweerde dat de gebruikelijke grootschali ge hulp zoals vaccinaties, voedselhulp en middelen te gen de voor kinderen dodelij ke diarree voor sommige landen de situatie alleen maar erger maakt. Hij be weert zelfs dat die hulp dan ook niet gegeven moet wor den „omdat die het aantal manjaren aan menselijke el lende zal doen toenemen, en uiteindelijk tot een massale hongerdood zal leiden". De redactie schreef onder de kop 'Het ondenkbare denkbaar' een vlammend commentaar: King heeft gelijk, het beleid moet om en wel meteen. Het kernpunt van King's be toog is dat er in de naaste toekomst meer mensen zul len zijn dan de aarde kan on derhouden. In de volgende eeuw (die begint dus al over tien jaar) zal de wereldbevol king stijgen van 5 miljard tot 10 of zelfs 15 miljard. In som mige landen zal de bevol kingstoename zo explosief uit de hand lopen dat het na tuurlijke milieu onder die mensenmassa zal bezwijken. Hij noemt die ramp de 'de mografische val'. Wat is dat? Nederland telde 200 jaar ge leden zo'n 2 miljoen inwo ners. Dat bleef tot de indus triële revolutie ongeveer ge lijk want er werden wel heel veel kinderen geboren, maar de kindersterfte was toen zeer hoog. Met de nieuwe welvaart steeg de levensver wachting en nam de bevol king explosief toe tot de 15 niet mogelijk, want geboorte beperking is voor de meeste ouders in de Derde Wereld te duur. Dat kost vier gulden per ouderpaar en dat geld is er domweg niet. En als ze dat geld wel hebben dan ontbre ken de middelen. Internationaal is dit pro bleem nog nauwelijks aange pakt omdat het politiek niet lekker ligt. En ook, zo schrijft de Lancet „vanwege besluiteloosheid, politieke lafheid, wetenschappelijk an alfabetisme en bureaucrati sche bijziendheid". In deze demografische valkuil zullen de vier ruiters van de Apoca lyps honger, dood, ziekte en oorlog ongestoord ronddraven. Als de interna tionale wereld niet onmiddel lijk ingrijpt is het te laat. Als het al niet te laat is. King's artikel oogstte een storm aan reacties. „Dit is obsceen", schreef een func tionaris van UNICEF, maar al was er op verschillende punten kritiek, de centrale stelling van King werd niet aangevochten. Opvallend was dat bijna geen van de schrijvers van de ingezonden brieven inging op de ethische consequenties van King's op vatting. Die zijn zeer ver strekkend om niet te zeggen griezelig. Terwijl de uitge teerde gezichtjes ons dage lijks vanaf de buis aanstaren, zouden we moeten beslissen om ze niet te redden met simpele diarreebestrijdende middelen of vaccinatie. Kun nen we dat wel ethisch ver antwoorden? Jawel, zegt King, maar dan moeten we ons typisch westerse en indi vidualistische standpunt ver laten. „We kijken teveel naar dat ene kind zonder rekening te houden met de kinderen van de toekomst". Dit is be slist een eng standpunt. Het ondergeschikt maken van het belang van dat ene kind aan het belang van de grote groep toekomstige kinderen doet bij mij een onaangena me bel rinkelen. Het riekt naar Mussert's befaamde stel ling dat het individuele be lang ondergeschikt is aan het groepsbelang, en het groeps belang aan het volksbelang. Niet voor niets rept men wel eens van eco-fascisme. Nu is King beslist geen fas cist. Zijn analyse van het pro bleem is indrukwekkend en tot op heden niet ontzenuwd. Dat wil niet zeggen dat zijn oplossingen ook de juiste zijn. Ze zijn het vertrekpunt van een broodnodige discussie die snel moet resulteren in doel treffende internationale ak- tie. Die aktie is van het UNI CEF voorlopig niet te ver wachten. Die publiceerde on langs nog het rapport 'Ge zondheid voor iedereen in het jaar 2000' en alleen die ti tel al is een slechte grap. Baseballshirt voor Bobby (Marca). Bloemig bloesje met geborduurde witte kraag (rechts) op een lange broek. Links: roze/blauwe bodywarmer op witte broek (Kien). Idoor TINY FRANCIS Aangezien heel Europa gek is van kleur zal de koffer-gar derobe qua vrolijkheid de pan uitrijzen, met uitzonde ring van de nieuwe kleur wintergrijs van moeder's ,,duizend-dingen"-pakje. Dit mag de hoekigheid en a-sym- metrie van Armani, de scher pe „cut" van Ferré, de dan sende flutterigheid van Betty Jackson hebben. Het mag ook de vrouwelijkheid van Versace's 1991 creaties verto nen of de chic van Dior. De rok-lengte? Kiezen tussen het ritme van de „swing" en het krappe krimpeffect van stretch is een kwestie van smaak en figuur! Alleen de strakke enkellange rokken van Gaultier en Comme des Gargons oogstten in de lente shows niet veel succes, (bo vendien zijn ze lastig bij het instappen in trein of auto). Wie met de vakantie naar een chic oord gaat kan voor het diner-entrée een klein jurkje zien op te diepen dat een dessin heeft van veel kleurige vierkantjes, elk voor zich bezet met lovers. In zo'n outfit kom je niet onopge merkt binnen. Het staat zeer zomers, vooral als de ver schillende tinten uit de pas- telhoek komen: zachtgroen, rose, bleek oranje, teer geel. Een trui voor elk der gezins leden mag niet ontbreken. Doreen van 17 jaar kiest voor de hippie- of de Op-Art look (Ferragamo), want de jaren '90 grijpen terug op het ver- Plantkundig gezien is hij een stengelknol: de ogen, te zien als zwakke kuiltjes aan de oppervlakte, zijn slapende stengelknoppen, waaruit nieuwe aardappelplanten kunnen ontkiemen. En de schil is niet zomaar een schil, maar een laagje kurk, dat als beschutting tegen droogte dient. Kurk.... dan denken we aan de fles en jawel: uit aardappels wordt inderdaad ook alcohol bereid. Nacht schaden sinister, maar ook veelzijdig. miljoen van nu. Maar de groei is er nu uit. Dat komt omdat door de welvaart en uitstekende gezondheidszorg het niet langer nodig is om veel kinderen te krijgen: er ontstond een nieuw even wicht tussen laag geboortecij fer en lage sterfte en daar door blijft het aantal mensen gelijk. Het vliegtuig is geland. Pa draagt een bandplooi- broek, een polo waarover een linnen hemd met halve in een korte door- knoop- overall. De kinderen hebben fleurige kleren aan (Marca). leden. Glinsterend PVC jack erop en vinyl laarzen maken het Janis Joplin plaatje af! Folkloristische kleren doen het voor jonge mensen ook goed op Ibiza of Mallorca. Bovendien zijn die leuk aan te vullen met spulletjes van locale rnarktjes. Meer ooste lijk gerichte vakanties leve ren soms aankopen op als Joegoslavische of Hongaarse vestjes en geborduurde Oos tenrijkse bloesjes, die doch ters bij bermuda's (gemaakt uit verschillende materialen) kunnen dragen. „Cool" is ook een glanzend PVC jack. Bobby van 12 is stapel op baseball „mode". Sportieve, liefst een paar ma ten te grote shirts met knoer- ten van prints of strepen. Daarbij horen oversized shirts, bermuda's en strakke broekjes. Voorts: gympen, sokken en een pet met door zichtige klep. Alle modelie- vende jongelui vallen voor royale shirts met waarop (liefst) handbeschilderde mo tieven, vage foto's of sierbor- Pappie loopt er meestal niet zo spectaculair bij. Linnen en zijdeachtige of kantoenen overhemden en shirts kan hij evenwel niet genoeg meene men. Ze passen evenals een tricot top allemaal bij band- plooibroek of shorts. Loopt hij er graag netjes bij, kiest hij mogelijk voor het soort grijze zomerpak dat de Britse premier Major tekent. Het ziet er gewoontjes uit en is geschikt voor museumbezoek en theater. Chaufferende va ders die richting Groot-Brit- tannië gaan (de auto mag ge woon mee op de ferry) zijn gebaat met een stevige wol len „Arran"trui, die een jasje vervangt als het weer plotse ling omslaat. Die is daar in alle kleine dorpjes en grote warenhuizen te koop. Engelsen zeggen nog steeds 'potato'. Ja, de pieper is ge meengoed, zo alledaags dat we hem nauwelijks nog be kijken. Toch is het een leuk ding, zo'n aardappel. I. Paalman Dat evenwicht is er niet in de Derde Wereld. De levens verwachting is daar welis waar enorm toegenomen, maar dat heeft niet (of nog niet) geleid tot. een daling van het aantal geboorten. Vandaar die ongebreidelde bevolkingsexplosie. De ge zondheidsstrategen van het UNICEF proberen als volgt het tij te keren. Vaccinatie programma's en het ver strekken van middelen tegen de voor kinderen dodelijke diarree 40 miljoen doden per jaar! moeten de enor me kindersterfte tegen gaan. Als ouders merken dat hun kinderen meer kans op over leving hebben, dan zullen ze vanzelf wel afzien van een groot kindertal. King nota bene een van architecten van dit beleid en in die kringen zeer gezagheb bend is van dit geloof ge vallen. We kunnen hier niet op wachten, zegt King. In een aantal landen zal, voor dat het geboortecijfer gaat af nemen, het inwonertal zo dramatisch stijgen dat het milieu (dat al die mensen moet voeden) geheel zal zijn verwoest. Dat is dan de 'de mografische valkuil' en en kele landen dreigen er op dit moment in te vallen of liggen er al in. Hij noemt met name Bangladesh en Ethiopië waar in de toekomst een bevolking zo groot als die van de Vere nigde Staten moet wonen in een gebied ter grootte van de Amerikaanse staat Wiscon sin. Het UNICEF pakt het probleem van de verkeerde kant aan. De enige oplossing is om het geboortecijfer dras tisch te verlagen. Welnu. Dat is op dit moment eigenlijk

Leidse Courant | 1991 | | pagina 8