'Kurd-Aid' muzikaal gezien groot succes Het onderonsje van Ted de Braak Ondankbare plicht voor gastdirigent HENRY V ARTIESTEN WILDEN DEEL OPBRENGST NAAR BANGLADESH EN ETIOPIË New Kids denderen onvermoeibaar voort KUNST/RTV tieidó&Qowuvnt MAANDAG 13 MEI 1991 PAC Unieke onderwaterkunst in Bergen aan Zee BERGEN Tien Deense en 18 Nederlandse kunstenaars exposeren vanaf zaterdag in circa 65 aquaria hun sculpturen te midden van de waterflora en -fauna in het zeeaquarium te Bergen aan Zee. Volgens de initiatiefnemers is het de eerste Europe se expositie, waarin kunstwerken onder water te be zichtigen zijn „in een uniek samenspel van menselij ke kunst en de natuur". Het kunstproject is ver noemd naar het mythische continent Atlantis. Acht Deense musici voeren tijdens de opening een „wa tersymfonie" uit. die speciaal voor de expositie is ge componeerd De expositie is het resultaat van een reeds jaren bestaand cultureel uitwisselingsprogram ma tussen de kunstenaardorpen Bergen en Holste- bro in Denemarken. Het vijftigduizend gulden kos tende kunstproject is voor de helft gefinancierd door het Nederlandse en Deense bedrijfsleven, voor het andere deel door de Nederlandse en Deense over heid. De expositie duurt tot eind oktober. Tweede Drum Jazz Festival in Amsterdam AMSTERDAM In Amsterdam wordt van 5 tot en met 10 juli het tweede Drum Jazz Festival gehouden. Tot de bekendste musici die komen optreden behoren Tito Puente, Celia Cruz. Nina Simone, Michael Brecker, Clark Terry, Stephane Grappelli, Michael Franks and Yellowjackets, Al di Meola. Kool and The Gang, Willy de Vil- le. Mother's Finest. Johnny Guitar Wat son. Tom Scott, Milton Nascimento en Astrud Gilberto. Het evenement, dat plaatsvindt een week voor het North Sea Jazz Festival, zal zich op tien lokaties in de hoofdstad afspelen. De concerten wor den gegeven in het Muziektheater, het Concertgebouw, een tent op het Museum plein, het Nieuwe de la Mar, Bellevue, de Melkweg en in vier grote hotels. Residentie Orkest onder leiding van Ed Spanjaard in werken van Janacek, Dvorak en Beethoven. So liste de violiste Theodora Geraets. Anton Philips- zaal, Den Haag, gistermiddag. Dirigent Ed Spanjaard stond gistermiddag voor de vrijwel onmogelijke taak om nu juist die werken bij het Residentie Orkest te moeten dirigeren waarmee het orkest eind vorige maand onder leiding van de Oostenrijker Franz Welser-Möst in Den Haag en tijdens de tournee door Oosten rijk en Zwitserland zoveel succes oogstte. Een kwestie van slecht programmabeleid. Welser-Möst heeft met name in de vierde symfonie van Beethoven verbluffend en overweldigend werk geleverd en Ed Spanjaard kon in feite niet veel meer doen dan die indringende interpretatie niet in de weg staan. Spanjaard was daar toe bereid en het pleit voor hem, dat de weergave niets inboette aan de gloed en de glans die Welser-Möst aan het werk heeft gegeven. Een compliment waard. Ook de suite uit de opera 'Uit het Doden huis' van Janacek werd door Welser-Möst bij het RO ingestudeerd en uitgevoerd. Dat Spanjaard binnen veertien dagen na die prestatie ook dat werk bij het orkest moest dirigeren ontlokt toch de uitroep: violiste Theodora Geraets. Zij bracht de Nederlandse première van een concert voor viool en orkest getiteld 'Reizen van de ziel' dat door Janacek slechts in schet sen is nagelaten. Twee musicologen heb ben zich over die schetsen ontfermd en zij hebben het werk in 1988, zestig jaar na het overlijden van de componist, uitgegeven. Bij dergelijke reconstructies is het nooit na te gaan in hoeverre de componist zelf aan het woord is, maar in dit geval is de lijn naar de opera 'Uit het Dodenhuis' dui delijk terug te voeren. De soliste en Ed ,Hoe bestaat 't?". Het Residentie Orkest Spanjaard brachten het werk met veel maakt het met Ed Spanjaard in het vol gend seizoen weer een beetje goed, dan di rigeert hij drie concerten in de I-series. Zijn inbreng van gistermiddag bestond be halve uit de genoemde Beethoven- en Ja- nacek-werken uit het begeleiden van de overtuiging. De solopartij is zeker niet eenvoudig, maar Theodora Geraets heeft de moeilijkheden met glans overwonnen. De soliste ontlokte aan haar instrument in de Romance van Dvorak lieflijke en zeer romantische tonen. Tijdelijk mini ontvangst vai Radio 1 en Radio 5 HILVERSUM In dl 13 mei tot en met 1 ju Radio 1 en Radio 5 goed te beluisteren ziji band met onderhol zaamheden aan de ant stallatie van station F uitzendingen van he worden in die periode nomen door de nooij Lopik waardoor de on> vooral tijdens scheme duisternis, minder Door slecht weer kan ij de een week langer dij Gouden Roos van Montreux voor Britten MONTREUX Een Britse in zending, 'A night on Mount Edna' van London Weekend Television, heeft zaterdag de Gouden Roos van Montreux gewonnen voor het beste tele visieprogramma. De Zilveren Roos ging naar een Tsjechoslo- waakse bijdrage Original Pra gue Syncopated Orchestra' en de Duitse ARD-inzending 'To taal normaal' met de jonge ko miek Harpe Kerkeling ont ving brons. Aan het 31e festi val namen 37 omroepen uit 25 landen deel. Nederland viel dit keer niet in de prijzen. De Vara had een speciale afleve ring van Paul de Leeuw's 'De schreeuw van De Leeuw' in gezonden en RTL-4 een afle vering van het satirische sportprogramma 'Match' van Barend en Van Dorp. Bij de onafhankelijke producenten, die 32 programma's hadden in gestuurd, ging het goud naar Frankrijk, het zilver naar de Verenigde Staten en het brons naar Groot-Brittannië. (ADVERTENTIE) KONINKLIJKE SCHOUWBURG meto.a Pierre Bokma, Peter Bolhuis, Elsje de Wijn Laatste deel van Shakespeare's Drie Koningsdrama's Dl 14 mei 20.15 uur Reserveren: 070 - 346 94 50 LONDEN De veertien duizend toeschouwers in de Wembley Arena, inclu sief Lady Di, genoten er gisteravond geen seconde minder om. Maar achter de schermen van Kurd- Aid, het grote benefiet concert voor de Kurdische vluchtelingen, heeft het flink gedonderd. Op het laatste moment lieten drie van de grootste sterren, Sting, Peter Gabriel, en Sinead O'Connor weten dat een deel van de op brengst wat hen betreft ook zou moeten gaan naar de slachtoffers van de na tuurrampen in Bangla desh en Etiopië. „Stemmingmakerij", oordeelde de initiatiefnemer tot het con cert, bestseller-schrijver en oud-politicus Jeffrey Archer. „Het geld gaat naar het Rode Kruis, de meeste betrouwbare organisatie ter wereld, die het zelf doorsluist naar de Kurden. Bovendien kan het Rode Kruis uitgaven die eerst voor de Kurden waren bestemd, door de opbrengst van dit concert nu besparen en voor andere doelen aanwenden. Het zou ook niet netjes zijn om eerst ieders hulp te vragen voor de Kurden, en dan achteraf een ander doel te kiezen. Wettelijk mag dat niet eens, want alle vergunningen en belastingvrij stellingen zijn gebaseerd op de Kurden en het Rode Kruis". Los van het relletjes was het concert gisteravond een groot succes, zeker gezien de drie weken waarin de zaak op po ten is gezet. Grootste probleem was dat de meeste superster ren net deze maand hun we- reldtoernee aftrapten. De op- MC Hammer, die met zijn opzwepende muziek de veertienduizend mensen in Wembley tot groot E©n van de optredende artiesten in Londen was de Kurdische enthousiasme bracht. foto: ap zanger Shivan Perwer. foto: ap lossing: vanuit de hele wereld zonden de sterren via een sa telliet een deel van hun con cert naar Wembley, vanwaar het weer terug over de hele wereld werd verspreid. Bijko mend voordeel: een nieuw ele ment in de onderhand bijna saaie traditie van Aid-concer- Maar hier logen de presentato ren een beetje. Want twee van de drie Nederlandse concerten waren niet live: die van Gloria Estefan en Sting waren al op de band gezet. New Kids on the Block was echter wel live uit de Ahoy. En wegens het tijdverschil waren ook de Amerikaanse concerten waar schijnlijk getaped. Het was een heksentoer de zaken rond te krijgen. Ruim 280 artiesten zongen en sprongen voor vijf ennegentig camera's, die via twaalf satellieten in contact stonden met Londen. Daar had de BBC het hele parkeer- complex van Wembley gecon- fisceerd voor het antennepark, de vijfentwintig trucks vol ap paratuur en de vijftienhon derd kilometer kabels. En net toen alles rond leek, sloeg een man met een horloge aan het rekenen en bleek dat het programma geen drie, maar minimaal vijf uur zou duren. De erg korte voorbereiding, plus die plotse uitloop, maakte dat niet meer dan veertig lan den het programma gister avond live konden uitzenden. Daaronder, dat wel, vrijwel heel Europa, de VS (MTV), de Sovjetunie, Canada, Mexico, Brazilië en Argentinië, zodat het totaal aantal kijkers toch nog op een totaal van 300 mil joen kwam. Overdonderend De show, die de 300 miljoen New Kids on the Block in Ahoy'. i foto: sacha pieterse Concert New Kids On The Block met Danny Wood, Joseph Mclntyre, Jordan Knight, Jonathan Knight, Donnie Wahlberg en groep. Ahoy', Rotterdam. Gisteravond. Als een in volle vaart op- stomende locomotief den derde New Kids On The Block gisteravond door een afgeladen Ahoy'. Het leek erop alsof het jeugdi ge vijftal zijn tienerpu- bliek wilde verpletteren tijdens de muzikale rond reis, zo hard stond het ge luid afgesteld. Wat de Amerikanen schijnbaar niet beseften was, dat het publiek slechts een feestje wilde bouwen. En daar voor hoeft de volumeknop echt niet op maximum. Het was grappig om te zien hoe de pop-geschiedenis zich weer eens herhaalde. Wie ooit had gedacht dat met het uit de schijnwerpers verdwijnen van The Beatles, de massa-hysterie een zachte dood was gestor ven, heeft het dik mis. Bijna dertig jaar na dato spelen zich opnieuw dezelfde taferelen af. Het grote verschil is alleen dat de techniek wat flinke spron gen vooruit heeft gemaakt. Gesteund door die vernieu wingen, ging New Kids giste ren het gevecht aan met het gegil uit duizenden kelen en verloor. Het bleek niet alleen onmogelijk over die warm bloedige adoratie heen te ko men, het zorgde er ook nog eens voor dat het geluid zo le lijk vervormde dat op het laatst slechts een dreun in je oren overbleef. En dat kan nooit de bedoeling zijn ge weest. Het maakte het feest er echter niet minder om. Het materiaal van de ooit als ideale schoon zonen omschreven New Kids werd luidkeels meegezongen, terwijl de temperatuur lang zaam zijn kookpunt bereikte. Bevangen door de hitte zoch ten velen wat verkoeling in de gangen om zich even later weer vol overgave in het feestgedruis te storten. Hoewel de vijf zangers, bijgestaan door een competente groep musici, niet altijd even zuiver over kwamen, was hun rock rap uiterst opwindend. Al dan niet vrijwillig meegesleept door het enthousiasme van de op elkaar gepropte fans veranderde Ahoy' regelmatig in een op de muziek meedeinende massa. New Kids zorgde daarbij voor de juiste explosieve lading door de professionele manier waarop ze de show opbouw den. Het vijftal flirtte met de liefde, maar schreeuwde ook om vrede en iedereen deed mee. Ondertussen begon het podium aardig op een cadeau winkel te lijken, dankzij de gulle hand van de fans. Veel interesse leek de groep er ech ter niet voor te hebben. Maar voor Danny, Donnie, Jo nathan, Joseph en Jordan was er dan ook de extra spanning van het 'Simple Truth'-concert dat wereldwijd werd uitgezon den en waaraan ze vanuit Rot terdam twee nummers doneer den. Bovendien was er de los se, soms wat nonchalant uit ziende choreografie die vlek keloos moest verlopen. Het droeg met de lichtshow bij tot het feestje, dat na een uur en driekwartier echt was afgelo pen. Niet dat de tieners meer wilden. De aanslag op hun ge hoor had zijn tol geeist. Nog voor de liêhten aangingen, verliet een deel de zaal. En buiten... daar wachtten de ou ders. 'TED A TÊTE' IS GEEN TACKLE-PROGRAMMA Ted a tête met... Praatprogramma met Ted de Braak. NCRV-televisie. Nederland 1 om 20.22 uur. Maandag. HILVERSUM „De filosofie achter 'Ted a Tête' is het met mijn gast ophalen van geza menlijke herinneringen. Ik doe ook geen interview met ze, maar voer een gesprek. In combinatie met het (soms unieke) beeldmateriaal dat in de uitzendingen zit verweven, hoop ik wat los te maken bij mijn gast, maar ook bij mijn kijker. Eigenlijk wil ik vooral verrassen", zegt Ted de Braak, die met de vijfdelige serie 'Ted a Tête' in het voetspoor van een praatprogramma als 'Klas genoten' treedt. Wat de show, die vanavond voor het eerst door de NCRV wordt uitgezonden, vooral zijn charme geeft, zijn de beelden die het gesprek illustreren of juist injecteren. Daarbij blijft de microfoon van de gast tij dens zo'n fragment openstaan, wat een aantal aardige reacties oplevert. Loek van der Paver (producent): „We hebben voor redelijk onbekende beelden gekozen. Dat hebben we be wust gedaan. Je zit in zo'n pro gramma van veertig minuten namelijk altijd met de vraag: wat doe ik. Er is niet genoeg ruimte om veel te laten zien want dan hou je geen tijd over om te praten. Aangezien de beelden er niet alleen maar zijn om het effect, dachten we dat het heel verantwoord was een aantal langere, onbekende fragmenten te tonen. Ik heb niet het idee dat het publiek een grote hoeveelheid korte flitsen uit bekende program ma's leuk vindt om naar te kij ken". Weggegooid Na de, soms drie uur durende, voorgesprekken waaruit ook gramma's. Uit de begintijd van de kleuren-televisie bijvoor beeld is bijna niets meer over. We hebben dan ook af en toe een beroep moeten doen op andere archieven. Uit de pri- vé-sfeer is er in het program ma rond Willeke Alberti bij voorbeeld een fragment waar je haar 'Hitboulevard' ziet pre senteren". De gast weet absoluut niet welk materiaal hij of zij krijgt voorgeschoteld. Dat levert soms verrassende reacties op, zoals van Adèle Bloemendaal die niets van het bestaan af wist van een filmpje waarop ze zonnebrillen showt. Gerard Cox moet even slikken als hij zichzelf terugziet tijdens de opening van de NTS-studio en Willem Nijholt, die in de eer ste aflevering te gast is, heeft i het zien van Wim Sonne- een eerste inventarisatie van Vveld prachtige verhalen over de beelden rolde, bleek het niet mee te vallen het materi aal op te sporen. Loek: „Wij hebben dagen in de kelders van het NOB gezeten. Daar bleek dat er heel veel is weg- ook vrij dure pro de billenknijp-praktijken van de man die zo graag chanso nier had willen worden. Pilots 'Ted a Tête' werd in een week opgenomen. Ted de Braak: „Ik zie deze reeks als vijf pilots, die hopelijk in het najaar een vervolg krijgen. Er zijn nog zoveel mensen over met wie ik een keer wil spreken. We hebben een lijst met vijftig na men. Ik vind het echt enig om te doen en ik zie zelf dat het, na de grote spelshows, tijd wordt om te veranderen". Erg veel montage hadden de programma's niet nodig. Ted: „Er was maar een programma drie minuten te lang. De rest stond er in een keer op. In alle shows zit eigenlijk maar een stopje, helemaal aan het einde. Die pauze heeft de techniek nodig om het mooiste moment uit de show te kunnen opzoe ken en te kunnen klaarzetten. In eerste instantie hebben we erover gedacht twee keer zo veel op te nemen, maar dan mist zo'n programma als snel zijn kop en staart. Bovendien ben ik zoek naar een zekere intimiteit. Ik praat met mijn gasten uit bewondering voor ze, om wat ze in het artiesten- vak hebben bereikt. Mocht ik ze te veel roemen, dan bied ik hierbij alvast mijn excuses aan. Dat bewonderen zit nu een maal in mijn sterrenbeeld. Kritisch zijn is zo gemakkelijk. 'Ted a Tête' is geen tacklepro gramma, niemand hoeft on deruit. Het is eerder een on deronsje". Loek: „Ze beschouwen Ted als de gastheer en weten dat hij geen misbruik zal maken van de situatie. Daarom kunnen ze er ook zo relaxed bijzitten". Om de show een optimale kans te geven, werd voor deze vijf afleveringen in de ton met bekende namen gegrabbeld. Ted: „Maar er zijn natuurlijk heel veel boeiende gasten te verzinnen. Het is echter zaak eerst een plaats te veroveren bij de kijker, zoals Ivo Niehe dat heeft gedaan. Zijn reis-pro- gramma neem ik altijd op om dat ik van te voren weet dat het interessant zal zijn. Maar dat is gegroeid. Ik moet eerst de kijker zien te interesseren. Dat doe ik door de gasten die ik uitnodig. Als mijn program ma eenmaal staat, kan ik ook minder bekende namen vra gen met een even interessant verhaal". Ted de Braak praat in de eerste aflevering van Ted Willem Nijholt (links). I

Leidse Courant | 1991 | | pagina 6