Kurden vinden Dohuk niet veilig genoeg Spanning in Joegoslavië catastrofaal voor toerisme ss-a m li DE AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB Voorzichtig optimisme in vredesproces Eindeli eigen t voor Ruslan BUITENLAND £eidóc Soutont MAANDAG 13 MEI 1991 PAG1I Echtpaar Ceausescu stal op reis alles wat los en vast zat LONDEN Het staatsbezoek dat de Roemeense dictator Nicolae Ceausescu en zijn vrouw in 1978 aan Groot-Brit- tanië brachten, heeft destijds voor grote opschudding ge zorgd in Buckingham Palace. Koningin Elizabeth zou het bezoek later zelfs omschrijven als de vreselijkste drie da gen uit haar leven. De koningin had snel alles van waar de uit de gastenvertrekken laten verwijderen na een alar merend telefoontje van de Franse president Giscard d'Es- taing. die waarschuwde dat het Roemeense paar in Parijs van alles en nog wat had gestolen. In een documentaire die de BBC morgenavond uitzendt, vertelt D'Estaing dat de Ceausescu's de hele residentie hadden geplunderd ..alsof er een bende inbrekers een hele zomer lang had huisgehouden". De koningin nam de woorden van de Franse president heel serieus: het voltallig paleisperso neel werd gemobiliseerd om het bezoek geen seconde uit het oog te verliezen. Bijna miljoen abortussen in Roemenië sinds val Ceausescu BUKAREST Bijna een miljoen Roemeense vrouwen hebben een abortus ondergaan, sinds in 1990 niet lang na de val van de communistische dictator Nicolae Ceau sescu het verbod op abortus werd opgeheven. Het offi ciële aantal abortussen bedroeg in 1990 precies 992.265. Tegen elke geboorte vinden drie abortussen plaats. Op een tweedaags congres maakten gezondheidsfunctionaris sen bekend dat het tarief voor abortus wordt verhoogd, in de hoop dat daardoor het aantal zwangerschapsafbrekin gen zal verminderen. De Roemeense volksgezondheidsau- toriteiten bieden voorbehoedmiddelen en seksuele voor lichting aan. maar stuiten nog altijd op wijdverbreide on wetendheid op seksueel gebied en een onverschillige hou ding tegenover abortus. In Roemenië is sinds jaar en dag niets gedaan aan seksuele voorlichting. In september gaat een campagne van start in het onderwijs om kinderen vanaf veertien jaar voor te lichten over anticonceptie. GROTE OPKOMST VRIJE VERKIEZINGEN NEPAL KATHMANDU Het volk van het Hima- laya-koninkrijk Nepal is gisteren in record aantallen opgekomen voor de eerste vrije verkiezingen in meer dan dertig jaar. Behou dens sporadische vechtpartijen tussen politie ke tegenstanders in enkele dorpen waarbij 25 personen licht gewond raakten, verliepen de verkiezingen vreedzaam. Elf miljoen van de achttien miljoen inwoners van Nepal waren stemgerechtigd om een regering te kiezen die de plaats inneemt van een overgangskabinet. Dit kabinet werd vorig jaar benoemd nadat ernstige onlusten een einde maakten aan de 200 jaar oude Shah-dynastie. De eerste uitsla gen worden vandaag verwacht. Westerse waarnemers vermoeden dat de gematigde Nepalese Congrespartij het merendeel van de 205 zetels in het Huis van Afgevaardigden in de wacht zal slepen. Gevluchte Kuwayti's komen weer thuis KUWAYT De eerste hon- derden Kuwayti's van de 400.000 die tijdens de Iraakse bezetting hun land ontvlucht ten, keerden gisteren in hun vaderland terug. Ze reisden met een gratis ticket van de regering voor een vlucht met Kuwayt Airways. De lucht vaartmaatschappij zal de ko mende weken ongeveer 75 vluchten per week organise ren om de gevluchte Kuway ti's terug te brengen. In ver schillende steden in het bui tenland, zoals in Cairo, ont stonden zaterdag lange rijen bij de kantoren van Kuwayt Airways. De regerende al-Sa- bah familie weigerde tot zater dag het toelaten van gevluchte burgers. Reden zou het ontbre ken van voorzieningen zijn. Regeringsfunctionarissen zei den dagelijks zo'n 10.000 vluchtelingen terug te ver wachten. Diplomaten noem den dit een „ambitieus" cijfer. Kuwaytse ambtenaren hebben bericht gekregen dat zij tegen half juni weer op het werk worden verwacht. Eind deze maand zal de regering de uit keringen aan gevluchte Ku wayti's stopzetten. Half miljoen mensen in Latijns Amerika besmet met cholera HILVERSUM De cholera- epidemie in Latijns-Amerika is veel ernstiger dan tot nu toe werd aangenomen. De Neder landse hoogleraar microbiolo gie Mossel zegt in KRO's Brandpunt dat inmiddels al een half miljoen mensen be smet zijn. Dat is tweeëneen half keer zoveel als tot nu in officiële cijfers naar buiten is gebracht. Het aantal doden als gevolg van cholera loopt vol gens Mossel naar de tiendui zend. Volgens de Wereldge zondheidsorganisatie. de WHO, zijn er nu officieel 190.000 zieken in Latijns-Ame rika, waarvan er 65.000 in een ziekenhuis zijn opgenomen. Dat de werkelijke cijfers nog veel hoger liggen, komt vol gens Mossel omdat de regerin gen in Latijns-Amerika om politiek-economische redenen geen paniek willen zaaien. Carter mogelijk naar Suriname WASHINGTON Verschil- lende politieke groeperingen in Suriname hebben een beroep gedaan op oud-presi dent Carter van de Verenigde Staten, na dè Surinaamse ver kiezingen van 25 mei te hel pen bij de totstandkoming van een stabiele en democratische regering. Dit heeft de mede werker voor Latijns-Amerika van het Carter-Centrum in Atlanta, Robert Pastor, dit weekend gezegd. De rol van Carter zou zijn, te voorkomen dat de militairen opnieuw een democratisch proces na de verkiezingen zouden versto ren. Verschillende politieke groeperingen hebben de vrees uitgesproken dat er moeilijk heden na de verkiezingen zul len komen, zoals ook in het verleden is gebeurd toen de le gerleiding onder aanvoering van Desi Bouterse de burger regering gesaboteerde, hetgeen in december tot een staats greep leidde. De vroegere pre sident heeft eerder ook toe zicht gehouden bij verkiezin gen in Nicaragua, Panama en Haïti. ZAKHO De Verenigde Naties hebben vandaag de verantwoordelijkheid op zich genomen voor twee vluchtelingenkampen in het noorden van Irak. Daarnaast is is een Ameri kaans konvooi voedsel uitgestuurd naar het Noord-Iraakse Dohuk en daar een hulpverlenings centrum wordt opgericht. Ondertussen hebben Kur- dische leiders gezegd dat zij de situatie in Dohuk niet genoeg vertrouwen om hun volgelingen aan te raden daarheen terug te keren. Er zitten in de stad nog Iraakse soldaten. Kurdische leiders uit twee grote vluchtelingenkampen in het Turks-Iraakse grensgebied vertelden gisteren bang te zijn dat de VN-functionarissen de veiligheid van de Kurden in deze stad niet zullen kunnen garanderen. Met deze verkla ring verwierpen de leiders een Iraaks aanbod om de terugke rende Kurden veiligheid te bieden. Het aanbod hield in dat de VN of een andere derde partij op de veiligheid van de Kurden zouden toezien. Een dergelijke rol voor troepen van de door de VS geleide anti-Iraakse coalitie is door de Iraakse regering onaanvaard baar genoemd. De provincie hoofdstad Dohuk ligt niet in de door de geallieerden inge stelde veiligheidszone in het noorden van Irak. Sommige Amerikaanse militaire com mandanten zijn vabn mening dat Dohuk door Iraakse mili tairen ontruimd moet worden en aan de veiligheidszone moet worden toegevoegd. De afgelopen weken zijn meer dan 200.000 vluchtelingen uit de kampen in de bergen naar huis teruggekeerd. Velen lie pen terug of regelden zelf hun vervoer. Pas zaterdag begon nen de geallieerden met het transport van terugkerende vluchtelingen in gehuurde bussen en vrachtauto's. De militaire commandant van het Kurdische verzet Massoud Barzani heeft gisteren gezegd dat een akkoord met Baghdad onderweg is over een regeling voor Kurdistan. Barzani, die dit weekeinde Saddam Husayn ontmoette, zei in een verkla ring dat er opnieuw is gewerkt aan de nationale eenheid van Irak, democratisering, de nor malisatie van de situatie in Kurdistan en de terugkeer van de vluchtelingen. Barzani deed een beroep op de vluchtelin gen „om opnieuw naar hun huizen terug te keren zoals ve len van hen al gedaan heb ben". Hij heeft geëist dat de vijf permanente leden van Veiligheidsraad van de Vere nigde Naties de Verenigde Staten, Groot-Britannie, Frankrijk, China en de Sovjet unie zich garant stellen voor ieder akkoord dat met Saddam wordt afgesloten. De Iraakse regering heeft een dergelijke garantie onaan vaardbaar genoemd. Barzani sprak gisteren ook met de speciale gezant van de Verenigde Naties, prins Sa- druddin Aga Khan. Deze zei dat de VN-vluchtelingenkam- pen die in het noorden van Irak zullen worden opgezet, ook genoeg bescherming voor de Kurden zouden bieden. Als de Russis 20 rak ontplo gebrac ontwik zich e< padde vormic terwijl vlagge de So\ en de Vereni Staten top ha De ex[ vond g plaats Kapus in het van de Sovjet raket i laatsti ruim zeshor raketti op gro het INF verdra de Ver Staten 1987 2 vernie FC BIJNA ABSOLUTE RUST AAN ADRIATISCHE KUST Twee mannen, deel uitmakend van in totaal 3000 Serven, lopen met een kind op de arm na een vlucht uit Kroatië naar Servië. FOTO: AP MAKARSKA „Vertel het alle mensen in Europa en in de wereld: Joegosla vië z^l de crisis waarin het land zich bevindt met vreedzame middelen en op democratische wijze oplossen. U kunt ze ervan verzekeren dat ze in alle vrijheid van de schoon heid van het land en van zijn kusten kunnen genie ten". De persconferentie die Anto Markovic, de minister-presi dent van de overkoepelende regering van Joegoslavië, za terdag hield in de Adriatische kustplaats Makarska, had het hoogtepunt moeten worden van „Majski Skup '91"; een jaarlijkse internationale bij eenkomst van journalisten, waarbij het Joegoslavische toe risme centraal staat. Zijn be toog was nu echter een doekje voor het bloeden. Het toeris tenseizoen in Joegoslavië is al kapot. Gevreesd wordt dat dit jaar niet meer dan twee mil joen buitenlanders de weg naar het land zullen weten te vinden; tien procent van het vorige jaar, dat ook al tegen viel. De soms gewelddadige natio nalistische uitingen in het land hebben een catastrofale uit werking op het toerisme. Plaatsen waar in het voorsei zoen doorgaans al een gezelli ge drukte heerst, zijn nu ver anderd in spookdorpen, waar nauwelijks mensen op straat zijn. Op de beroemde Jadrans- ka Magistrala, de 1035 km. lange kronkelende kustweg langs de Adriatische Zee, waar normaal regelmatig files staan, rijdt maar een. enkele auto. Van een sfeer van burgeroor log is weinig te merke toeristencentra heerst solute rust. Maar illi voor de stemming in is het gerucht dat een landse vlucht op het moment werd geani „omdat de Servische1 weigert naar die Krc stad te vliegen". Eind vorige week liet o niging van reisorgani ANVR weten dat toeris noorden van Joegoslav wege de omrust het bes nen mijden. In Istrië, negro en Slovenië zouc risten geen gevaar lope Vrede in Zuid-Afrika balanceert op speerpunt JOHANNESBURG De vre desonderhandelingen in Zuid- Afrika balanceren op een speerpunt. De regering lijkt te willen voldoen aan de eis van het ANC om nog deze week de traditionele speren (assegaai en) te verbieden die worden gedragen door de Inkatha- aanhangers. Die wapens wer den gisterochtend gebruikt tij dens een aanval op een illegale krottenwijk bij de township Kagiso bij Johannesburg. Min stens duizend Zulu's met rode hoofdbanden overvielen de in woners in hun slaap en ver moorden 25 mensen. Nog uren na de slachtpartij werden er overal lijken gevonden. Vol gens een politiewoordvoerder werden geen arrestatie ver richt. Het ANC beschuldigt politie en leger herhaaldelijk van partijdigheid in haar conflict met de rivaliserende Inkatha- beweging. Inkatha en de rege rende Nationale Partij zijn al tijd zeer vriendschappelijk met elkaar omgegaan en de ver wachting is dat de twee bij toekomstige verkiezingen een coalitie gaan vormen om het ANC te verslaan. Beide staan voor puur kapitalisme en zijn tegen door het ANC voorge stelde nationalisaties. Inkatha en Nationale Partij doorstaan doodsangsten bij de gedachte dat het ANC het ooit voor het zeggen zou krijgen in Zuid- Afrika. Die hechte band be gint echter tussen Inkatha en de regering begint scheuren te vertonen. Inkatha is woedend dat de regering wil toegeven aan de ANC-eis om de woon kazernes te sluiten of te ver bouwen. In die barakken le ven naast ANC'ers Inkatha- mannen. Daardoor heeft In katha een venijnige voet in de door het ANC gedomineerde zwarte woonwijken rondom Johannesburg. Nog meer on rust veroorzaakt de dreiging dat de regering zal voldoen aan de ANC-eis om het dragen van Zulu-speren in het open baar te verbieden. Inkatha-lei- der Buthelezi stemde de afge lopen week met pijn en moeite in met het verbod op een aan tal van de Zulu-wapens. Het ANC heeft president De Klerk tot donderdag de tijd gegeven om ook stokken en speren te verbieden. Zaterdag brak er bijna een veldslag uit tussen een legertje van tweeduizend rechtse blan ken en een politiemacht. De blanke boeren vielen,te paard en zwaar bewapend, een zwar te gemeenschap aan die zich sinds een maand heeft geves tigd in het hart van het ultra rechtse boerenland. Na de aanval ontstond een schietpar tij tussen de blanke boeren en de politie waarbij twee boeren werden gewond. Die schiet partij is van groot belang om dat lang werd getwijfeld of de. veelal conservatieve, blanke politie wel bereid zou zijn om het vuur te openen op rechtse blanken. HET LEVENDE EILAND QN896 - Met ontzaglijke snelheid verheft zich de raket in de he melruimte. In 2 minuten en 15 seconden heeft de machine de 300 kilometer dikke dampkring reeds doorkliefd; de snelheid neemt steeds toe, naarmate de weerstand minder wordt en be draagt ongeveer 8000 kilometer per uur, wanneer de blauwe kleur van de hemel geleidelijk in inktzwarte duisternis overgaat. Ver in de diepte ligt de aarde en rondom hen staat het heelal met duizenden fonkelende sterren. Rustig geven Rob en Winter hun bevindingen radiotelefonisch door naar Prudon, die hen trou wens op het televisiescherm precies volgt. Op 2000 kilometer hoogte rapporteert Rob: „Wij zien voor ons allerlei kleine wolk jes, die snel voorbij schieten. Ik heb er geen idee van, wat dat voor een verschijnsel is". Een paar honderd kilometer verder neemt Rob een grote opeenhoping van zulke wolkjes waar. „Daar wil ik wel meer van weten", zegt Prudon, maar enkele se conden later hoort hij, hoe Rob en Winter een kreet van schrik slaken. Wat hebben zij gezien? Eredoctoraat Eduard Sjevardnadze, de voormalige minister van buitenlandse zaken van de Sovjetunie (rechts) maakt zich gereed om een ere doctoraat van de universiteit van Boston in ontvangst te nemen. Vertaler Harry Cutler (midden) zit al klaar, terwijl mevrouw Sje vardnadze haar tenue in orde maakt. FOTO: EPA Tyfoon stormt af op kust Filipijnen MANILA De tyfoon die afkoerst op de noordkust van de Filipijnen heeft vandaag boven de Stille Oceaan aan kracht verlo ren en is ook van richting veranderd. De kracht van de tyfoon zwakte in de loop van de dag af tot 220 kilometer per uur. Tégelijktijd verlegde het cen trum van de tyfoon zijn koers richting Taiwan en Japan. Het meteorologisch instituut in Manila hoopt daarom dat de tropische wervelstorm „Wal ter" het noordelijke eiland van de Filipijnen Luzon niet met dezelfde kracht zal treffen als de wervelstorm Bangladesh eind april. Desondanks is van daag in zeven provincies op de Filipijnen de alarmfase afge kondigd. CAIRO/JERUZALEM/WAS HINGTON Voorzichtig op timistisch hebben de Verenig de Staten en de Sovjetunie zich gisteren uitgelaten over de kans op vrede in het Mid den-Oosten. De ministers van buitenlandse zaken van de Sovjetunie en de Verenigde Staten ontmoetten elkaar gisteren voor een eerste gesprek over hun bevindingen tot dusver. Het is de bedoeling dat ze ook vandaag een ge sprek voeren. Sovjetminister Aleksandr Bessmertnych heeft een rondreis door het Midden- Oosten achter de rug, waarbij hij een historisch bezoek aan Israël in zijn reisschema had opgenomen. Bessmertnych verklaarde in Cairo dat er „nog veel proble men en moeilijkheden zijn in strategische kwesties en be gripsvragen". „Maar we bewe gen ons. Misschien langzaam. Maar we bewegen ons". Zijn Amerikaanse collega Ja mes Baker had gistermiddag geen tijd voor een persconfe rentie nadat hij in Damascus bijna zes uur gepraat had met president Hafez al-Assad. Waarnemers houden het er op dat er geen wezenlijke veran dering in de standpunten van Syrië gekomen is. Het streven van de Verenigde Staten is gericht op een regio nale vredesconferentie tussen Israël en de Arabische buur landen, waarvan de Sovjetunie mede-organisator zou zijn. Het standpunt van Syrië is, dat het alleen aan een vredesconfe rentie zal meedoen, wanneer de Verenigde Naties en Euro pese landen een belangrijke rol spelen. Tijdens een ministersconferen tie van de EG-landen en de landen van de Samenwer kingsraad van de Golfstaten (GCC), dit weekeinde in Lu xemburg, zei minister Van den Broek van buitenlandse zaken, dat „de vrede in het Midden- Oosten alleen dichterbij kan worden gebracht als de Arabi sche landen en Israël bereid zijn tot het nemen van een aantal vertrouwenwekkkende maatregelen". Israël sluit in ieder geval iede re deelname door de VN of Europese landen uit. Tegen een groep bezoekers van de organisatie Goesj Emonim (het Blok der Getrouwen) zei pre mier Yitzhak Shamir zaterdag dat Israël zich nooit van de be zette westelijke Jordaanoever en uit de Gazastrook zal terug trekken. Idoor ROB VUNDERINK MOSKOU Het he< voeten in de aarde maar vanavond kuni Russen voor het eerst r eigen, Russische tele\! der kijken. De overige veertien republieken hadden al gen zender, maar de be van Rusland moest het ver met de centrale So| visie doen. Die dee werk onder het wak( en de censurerende hi het Kremlin. Hoezeer sen hun buik vol heb! de bestaande staat! bleek gisteravond n tijdens het openingsfe de nieuwe republikeii roeporganisatie, dat w gewoond door bekendf als de Russische premi jev en de Leningraadsi meester Sobtsjak. Voor het oog van de R camera kenden sprei het podium de door Go aangewezen nationale siechef Kravtsjenko i de 'Stalinprijs' toe. N? storming van de televi in Litouwen door So' pen, waarbij doden vil der de Litouwse burg! king, dwong Kravtsjel aantal nieuwslezers el teuren van het nieuwp ma TSN op te stappei zij geweigerd hadden het Kremlin bevolen M de versie aan de kijkl te schotelen.

Leidse Courant | 1991 | | pagina 4