an Poppel voltooit trilogie erste punten •or Mansell Eindschot bezorgt roeiers de winst Engelse hockeysters armoedig naar titel Novacek lyrisch na overwinning Eindzege voor dammer Tsjizjov Pech voor Spaan en Zeelenberg u tpstpnjs Cfiülóc Somont MAANDAG 13 MEI 1991 PAGINA 15 ijs Ballesteros heJID Een uiterst matige laatste ;ft Severiano Ballesteros het ianse kampioenschap gekost, tiiuijaard, die na drie ronden nog s» ging, deed 75 slagen over zijn rra| ronde, werd ingehaald door Romero en op de zevende ex- alsnog door de Argentijn ver- slagen meer (280 tegen 275) e Vijay Singh van de Fiji-eilan- derde. Bernhard Langer, vorig tede, deelde met Ross McFarla- fierde plaats. Ballesteros (in zijn tonde) en Romero (in zijn twee- fceterden met een score van 63 het baanrecord. Romero ver sniet zijn zege, de derde op de 6ke toernee, twee ton. Ballesteros zich met 130.000 gulden. Alexei Tsjizjov belt even naar huis om te melden dat hij het toernooi heeft gewonnen. FOTO: ANP HARDERWIJK Zes uur lang hield de 17-jarige Yigal Koyfman in de slotronde van het Werelddam- toernooi in Harderwijk iedereen in spanning. Tegen de Senegalees Macodou N'Diaye had hij in de slotfa se een theoretische winstpositie opgebouwd, waar door hij samen met wereldkampioen Alexei Tsjizjov als eerste zou eindigen. De door hem zelf gecreëerde spanningen werden de viervoudig jeugdwereldkampioen in de tweede tijd noodfase eenter te veel. Een kleine misrekening stel de de Senegalees in staat door een tactische wending de Israëliër alsnog van de winst af te houden. Koyf man was ontgoocheld maar kreeg een staande ovatie van het publiek dat hem graag een gedeelde zege had gegund. In de eindstand werd Jansen gedeeld vierde, Vermin negende, Stokkel tiende, Van Leeu wen elfde en Van Lith twaalfde en laatste. Myricks beste maar toch geen winst MODESTO Larry Myricks heeft zich aan de kop van de wereldrang lijst verspringen van dit seizoen ge plaatst. In weer en wind kwam de 35-jarige Amerikaan tijdens wedstrij den in Modesto tot een afstand van 8,42 meter. De winnende afstand van zijn landgenote, kogelstootster Con nie Price (19,34 meter) was eveneens goed voor de eerste plek op de sei zoenladder. Myricks won de wed strijd niet. Gesteund door een te forse rugwind landde zijn landgenoot Mike Powell bij 8,49. Ook de 10,02 op de 100 meter van Leroy Burrell kon we gens de soms tot lichte storm aan wakkerende bries geen erkenning krijgen. Jeugdschaaktitel naar Dambacher DEN HAAG Het jeugdschaaktoernooi om het Nederlands kampioen schap in de categorie tot en met twaalf jaar werd zaterdag in de Haagse Houtrust-rotonde gewonnen door de 11-jarige Martijn Dambacher uit Venlo De nieuwe kampioen behaalde 7,5 punt uit negen partijen. Op een gedeelde tweede plaats met zeven punten volgden Maarten Solle- veld (Amsterdam), Erik van den Doel (Leiden) en Frank Eikmans (Rot terdam). Bij de meisjes was de eerste plaats voor Kim Friesen (Asperen), Diana van Loenen (Schiedam) en Maartje de Jonge (Amsterdam) met zes punten. Kim Friesen had echter de meeste weerstandspunten be haald en werd Nederlands kampioene. Van de Haagse HSB-afvaardiging eindigde Lucien van Beek (Delft) op een 16e plaats met 5,5 punt en Mi- chiel Blok (Zoetermeer) en Alexander Cupido (Rijswijk) werden gedeeld 24e met vijf punten. Avanti bereikt halve finale tafeltennisbeker ZOETERMEER De tafeltennissers van Avanti hebben de halve finale bereikt van de NTTB-beker. De Hazerswoudse formatie komt uit tegen Blaeuwe Werelt. In de andere halve finale ontmoeten Tempo Team en VSB/Harkstede elkaar. Bij de vrouwen spelen Irene en Hoonhorst als mede Tempo Team en Hoi om een finaleplaats. jOZA Jean Paul jippel heeft zaterdag prde sprintzege ge in de Ronde van prwinning in de rit pnasque naar Zara- vas de zevende dit van de bij PDM Ibeide snelheidsdui- ;ie kwam opnieuw tot ink zij de voorberei- werkzaamheden van •ggenoten. Evenals in naar Valencia en Ie Mar effenden ook Van den Akker, Ja- Talen het pad voor jaar bij Post weg- Te sprintkanon. Akker en Jakobs irden ondanks de felle (2^id zeventig kilometer 'iton. Door hun werk de vluchters Beuker ilt na een ontsnapping van tachtig kilometer terugge pakt. Dat gebeurde op 35 km van de finish. Het tweetal hield alles en iedereen in de slotfase in de gaten. Demarrages van Du- crot, Rayner en Arribas liepen op niets uit door ingrijpen van het PDM-span. Twee kilometer voor de finish zat het werk voor het duo erop. Voor Talen was de vol gende taak weggelegd. De ros sige coureur, die onderweg Al- cala uit de wind had gehou den, schoof naar voren en leg de de loper uit voor Van Pop- pel. De Colombiaan Fabio Parra won gisteren de veertiende etappe. Het betrof een klimtij- drit over 24,1 kilometer van Ezcaray naar Valdezcaray. Tweede werd zijn landgenoot Luis Herrera, derde de Sovjet Ivan Ivanov. De Spanjaard Melcor Mauri behield de lei ding in de algemene rang schikking. Charly Mottet vijzelde zijn zelfvertrouwen wat op door heeft zijn eerste overwinning van het seizoen binnen. De Franse wielrenner, die in de voorjaarsklassiekers een bijrol speelde, schreef zondag voor de tweede keer de Vierdaagse van Duinkerken op zijn naam. In 1989 legde hij eveneens be slag op de eindzege. Mottet kwam zaterdag in het bezit van de rose leiderstrui. Met grote voorsprong op het peloton won hij de zevende rit. In de ochtenduren had Frans Maasen de tijdrit op zijn naam geschreven. Erik Breukink heeft in de tweede etappe van de Dupont Tour de leiderstrui verloren. De Belg Roelandt verraste za terdag het zich in slow motion voortbewegende peloton. Hij soleerde tussen Newark en Co lumbia naar de dagzege en de toppositie in het algemeen klassement. Voor Roelandt betekende de overwinning een ontsnapping uit de anonimiteit. De vijfde- jaars prof van Tonton Tapis had in zijn carrière twee over winningen in Belgische crite riums op zijn naam staan. Roe landt bouwde een marge op van 1 minuut 52 op Breukink, de nummer twee in het klasse ment. Leontien van Moorsel heeft de Ronde van de Aude voor vrouwen gewonnen. De Ne derlandse had in het eindklas sement een voorsprong van 28 seconden op de Francaise Ca therine Marsal. De negende en laatste etappe werd een zege voor de Deense Karina Skib- by, daags tevoren had Van Moorsel via een ritzege het lei derstricot al overgenomen. Van Moorsel reed in de omge ving van Carcassonne attent. De wereldkampioene achter volging maakte deel uit van de groep, die in de derde ronde van een omloop van twaalf ki lometer ontsnapte. Jean Paul van Poppel (links) juicht en ploeggenoot John Talen doet met hem mee. FOTO: EPA i van de eerste sport- Ayrton Sen- gisteren na 78 ron- ruim drie kilome- het stratencircuit irsprong van 18,34 ;n op de Brit Nigel die in het Prin- zijn eerste punten et klassement om eldtitel vergaarde, nsman Jean Alesi e op de derde met een achter- an 47,45 seconden, algemene rang- ig heeft Senna een tabele voorsprong 9 punten op de lan Alain Prost, die 1 met de vijfde po- inoegen moest ne- viervoudige win- i Monte Carlo lag tijd tweede, maar or een lange pits- tma was het zijn der end Prix-zege en zijn achtereenvolgende Ring in Monaco, waar en riante woning be- ^eze triomf betekent ij", glunderde de snelheidsduivel. „Ik -50l op mijn record. Het echter nog lang niet 'e andere teams zul- ^"„1 verhoogde inzet gaan aan hun machines. De ruim 120.000 toeschouwers zagen-Senna van start tot fi nish soeverein leiden. De dur fal uit Sao Paulo vertrok voor de 56ste keer "van pole-posi- tion. De Italiaan Stefano Mo dena, die eveneens van de eer ste rij startte, kon Senna in de beginfase nog belagen. Halver wege moest Modena, die zon dag zijn 28ste verjaardag vier de, zich echter bij het grote aantal uitvallers voegen. Hij blies in de 36ste ronde de mo tor van zijn Tyrrell-machine op. De olie die de auto van Modena op het circuit achter liet, werd zijn landgenoot Ric- cardo Patrese fataal. Hij slipte met zijn Williams en moest op geven. Enige smet op het vierde suc ces van McLaren was het vroege uitvallen van Gerhard Berger. De Oostenrijker kwam tijdens de start in aanraking met de Benetton van Nelson Piquet, waarbij de voorvleugel van zijn wagen schade opliep. De bolide van Berger werd snel gerepareerd, maar bleef kwestbaar. In de negende ron de parkeerde Berger zijn ma chine noodgedwongen in de vangrails. Piquet moest door problemen met zijn versnel lingsbak al in de eerste ronde uitstappen. Alex Caffi reed zaterdag zijn Porsche Footwork tijdens de vrije training voor de Grote Prijs van Monaco in puin. Met een snelheid van 160 kilome ter per uur ramde hij de vang rails. De 27-jarige Italiaan stapte ongedeerd uit het bran dende wrak. KEULEN Een omvangrijke Nederlandse roeiploeg heeft zaterdag en gisteren bij de in ternationale roeiwedstrijden een fors aantal overwinningen geboekt. Het indrukwekkendst was het optreden van de vier- zonder-stuurman. Het kwartet Peters, Van der Zwan, Krij- tenburg, Schwarz boekte twee overwinningen. Zaterdag op Duitsland, gisteren op twee Britse ploegen. Gisteren leek de ploeg een nederlaag te lij den, maar met de inmiddels beruchte eindsprint werd de overwinning uit schijnbaar ho peloze positie alsnog behaald. Nico Rienks voer in Keulen voor het eerst een internatio nale wedstrijd in de dubbelt- wee met Henk-Jan Zwolle. Het debuut leverde zaterdag een overwinning op in een zeer goede tijd, waarmee bondscoach Rene Mijnders blij mee was. Gisteren werden Rienks en Zwolle tweede ach ter de Duitsers Grüner en Steiner. De onderlinge nationale strijd tegen Rutger Arisz en Hans Kelderman, met als inzet de selectie voor het WK in We nen en wellicht de Olympische Spelen, werd in elk geval ge wonnen. Arisz en Kelderman werden zaterdag derde, giste ren vierde. De beslissing over uitzending valt over vijf we ken bij de nationale kampi oenschappen op de Bosbaan. Rienks' ex-partner Ronald Florijn werd in de zware skiff twee keer tweede achter de Duitser Georg Agrikola. We reldkampioen lichte skiff Frans Göbel kwam alleen za terdag in actie. Hij zegevierde, zoals van hem gewend is. De bondstrainers experimenteer den in Keulen-Ftlhlingen met Laurien Vermulst en Harriet van Ettekoven in de dubbelt- wee. De twee skiffeuses wor den kansen op olympisch ere metaal toegedicht. Zaterdag behaalden zij een overwin ning, gisteren eindigden ze - in een sterker veld - als vijfde. Volgens trainingscoördinator was het een goede ervaring. De twee gaan dit jaar nog door in de skiff. Aan het eind van het seizoen wordt beslist of ze in het olympisch jaar als duo naar Barcelona gaan. Indrukwekkend was ook het optreden van de twee Neder landse lichte dubbeltwees bij de mannen. Boddeke en Van Bekkum wonnen twee verbe ten duels tegen hun landgeno ten Hanning en Aardewijn. BRUSSEL De Engelse vrouwen hebben gisteren bij het Europees kampi oenschap hun eerste be langrijke titel veroverd sinds de eenwording van internationale hockey. De techisch en taktisch be perkte middelen van de selectie van „Iron Lady" Sue Slocombe wogen on verwacht geheel op tegen de rijkdom van de Duit- sen en ten onrechte zelfs meer dan dat: 2-1. Het Europees vrouwenhockey kreeg er een kampioen van de armoede mee. Engeland teert al jaren op een combinatie van kracht en snelheid in de coun ter. Dat die kracht niet ont aardde in geweld was de ver dienste van de Nederlandse scheidsrechter Mirjam van Ge- mert en haar Belgische collega Dominique Ache. Zij lieten zien dat niet iedere wedstrijd bedorven hoeft te. worden vanaf de zijlijn. Doordat paal en perk werd gesteld aan de Engelse houwdegens en de Duitse waar nodig even cor rect werden berispt, verliep het duel vlot, maar vooral ver rassend. De Duitse ploeg, met 21 jaar gemiddeld erg jong, maar atletisch en technisch aardig, bepaalde zoals ver wacht het spel en viel voort durend aan. Engeland scoorde daarentegen. Het Nederlands vrouwenhoc keyteam bleef met lege han den staan. In het duel om de derde plaats verloor Oranje za terdag met 3-2 van de Sovjetu- JEREZ DE LA FRONTE RA Het heeft de Ne derlanders het afgelopen weekeinde op het circuit van Jerez de la Frontera wederom niet meegeze ten. Hans Spaan kwam in de 125 cc-klasse weliswaar voor de eerste keer rond, maar zijn achtste plaats bleef ruimschoots bene den de verwachtingen. Net als vorig jaar haalde zijn teamgenoot Wilco Zeelenberg in de 250 cc- categorie de finish niet. In de derde ronde brak het voorwiel van zijn hevig stuiterende machine. -In de tussenstand, die wordt aangevoerd door de Italiaan Cadalora, zakte Zeelenberg na vier races van de tweede naar de vijfde plaats. Cadalora moest in Jerez overigens de Duitser Bradl voor laten gaan. In de 500 cc-klasse greep de Australiër Michael Doohan zijn eerste zege van het sei zoen. In de voorgaande drie wedstrijden eindigde hij tel kens als tweede. Hij nam de leiding in het tussenklasse- ment over van de Amerikaan se titelverdediger Wayne Rai- ney, die derde werd. De tweede zijspanrace voor de wereldtitelstrijd leverde een overwinning op voor de Brit ten Webster en Simmons, die met hun Krauser de Zwitserse broers Gudel ruim vier secon den voorbleven. De Nederlan ders speelden geen rol van be tekenis. De Haas, bakkenist bij de Duitser Bohnhorst, werd achtste. Het duo Van Kempen en Wuyt finishte als elfde en Streuer, met de Amerikaan Essaff in de bak, kwam op een ronde achterstand niet verder dan de zeventiende positie. Donny Schmit heerste gisteren tijdens de motorcross om de Grote Prijs van Nederland in de 125 cc-klasse, die op het cir cuit van Markelo werd gehou den. De Amerikaanse wereld kampioen zegevierde in beide manches. Hij bouwde zijn voorsprong in de strijd om de wereldtitel op de Belg Stefan Everts uit tot achttien punten. Donny Schmit stijlvol in actie in Markelo. m FOTO: ANP Everts werd in beide manches tweede. Pedro Tragter ver speelde onnodige punten in de eerste race. In de tweede man che werd Tragter achter Schmit en Everts derde. Tegenvallende resultaten wa ren er voor de Nederlanders op het zandciruit van de Itali aanse plaats Mantova in de kwart liter-klasse. Dave Strij- bos werd in de eerste manche derde. Bij de tweede start kwam hij ten val met Willy van Wessel. John van den Berk kwam niet verder dan de twaalfde plaats in de eerste manche. In de tweede wed strijd kreeg hij problemen met de koppeling en staakte de strijd. Karei Novacek is blij, heel blij met zijn triomf. HAMBURG Karei No vacek kwam gisteren in Hamburg na zijn zege met 6-3 6-3 5-7 0-6 6-1 op Mag nus Gustafsson woorden te kort om zijn emoties te beschrijven: „Tennis is al les voor mij; geluk, liefde, hartstocht, geld, mijn hele levensinhoud," stamelde hij 125.000 dollar rijker. Wat anders dan het obli gate praatje, dat winnaars doorgaans op de micro foon loslaten. En in dit geval begrijpelijk. In tegenstelling tot zijn land- fenoten Mecir en Lendl, die :othenbaum in 1985, '87 en '89 op hun naam brachten, is de 26-jarige Tsjechoslowaak een laatbloeier die jaren achtereen zijn kostje op tweede rangse venementen bij elkaar schar relde. Hamburg was alweer het vijftiende toernooi dat No vacek dit jaar afwerkte. Het scheelde overigens weinig of de Tsjechoslowaak had zijn derde finale van dit jaar ge mist. Zowel hij als Gustafsson - vorige week winnaar in München - moest het in de halve finales hebben van de verlenging: Novacek met 6-3 3-6 7-6 (7-5) tegen Michael Stich, Gustafsson met 6-1 1-6 7-6 (7-4) tegen Goran Prpic. Voor de tweede keer binnen een week bleef Monica Seles in een finale met lege handen achter. Gabriela Sabatini, 's werelds nummer twee, ver sloeg haar gisteren in Rome met 6-3 6-2 en vierde daarmee de vijfde toernooi-zege van het jaar. Seles was de week begon nen met een nederlaag in de uitgestelde finale van Ham burg tegen Steffi Graf. SPORT OP TV Nederland 1, 18.28 uur: Sport op 1. Nederland 2, 18.50 uur: AVRO Sport- panorama. Nederland 3, 22.15 uur: Studio Sport Journaal. BRT 2, 21.00 uur Tofsport. Sportnet, 18.00 uur: Sport. MORGEN Rai Uno, 14.30 uur: Internationale tenniskampioenschappen Rome. Sportnet, 08.00 uur: Sport Indonesiërs zonder pluimpje naar huis KOPENHAGEN De frustaties van de Indonesi sche badmintonners heb ben het plafond bereikt. Bij de wereldtitelstrijd in Kopenhagen vertrokken ze gisteren voor de vierde keer op rij zonder een hoofdprijs. China behield de overheersen de rol in de enkelspelen en het vrouwendubbel, terwijl Zuid- Korea de opmars voortzette met wereldtitels in het man nen- en gemengddubbel. De enkelspeltitels zijn sinds 1985 (Calgary) in handen van de Chinezen, de Indonesiërs de den twee jaar geleden in eigen land een vergeefse poging de hegemonie van hun Aziatische collega's te doorbreken. In Ko penhagen waren de titelhou ders Yang Yang (mannen) en Li Lingwei (vrouwen) er tot opluchting van de Indonesiërs niet meer bij. Met Ardy Wira- nata en Susi Susanti beschik ten de Indonesiërs eindelijk over toppers, van wie ze over tuigd waren dat ze de Chine zen voor een tijdje naar het tweede plan zouaen verwijzen. Maar Susanti en Wiranata struikelden over respectieve lijk de Chinezen Tang en Zhao. De uitschakeling van de num mers een van de plaatsingslijst werd in Indonesische kamp iets verzacht door Alan Buai Kusuma en Serwandah Kusu- mawardhani, die in de halve eindstrijd van de enkelspelen wel met hun Aziatische tegen standers afrekenden. Het tweetal maakte er gisteren in de finale niets van. Zhao tim merde in de finale van het en kelspel na een moeizame eer ste game Kusuma helemaal weg (18-13 15-4) en Tang ont deed zich in een bijna muisstil le zaal van Sarwendah met 11- 6 11-1. Sportwereld Paardesport - Tijdens het in ternationale concours hippique van Eindhoven is de overwin ning in het hoofdnummer, de zware derby over 1300 meter, terechtgekomen bij de 21-jari- irrage over een verkort par koers wederom foutloos. Turnen - De Nederlandse turndelegatie heeft bij de Eu ropese titelstrijd voor junioren geen finaleplaatsen bemach tigd. De beste klassering in Pi raeus was voor de 15-jarige El vira Becks. Zij eindigde als 15e in het veld van 69 deelneem sters. Zeilen - Bij het open Franse Dart-18 kampioenschap is de Haagse zeiler Jan Groot op ze vende plaats geïndigd.

Leidse Courant | 1991 | | pagina 15