TanoaIG over cao Lil metaal Dr. Pluizer CeidóeSomtmt 14 Dagen Gratis Bonden voorzien dinsdag chaos in treinverkeer Uitgave Westerpers (behorende tot Sijthoff Pers), Postbus 11, 2300 AA Leiden, telefoon 071 - 122 244, fax 071 - 134 941 t.b.v. redactie Directeur-hoofdredacteur: J.W.C. Leune, chef-redacteur: G.J. Onvlee. Zaterdag 11 mei 1991 82ste jaargang no. 25028 HET UVEER Perioden met zon, in de loop van de dag toenemende be wolking maar overwegend droog. Middagtemperatuur van 12 graden aan zee tot 16 graden in het binnenland. Ma tige westelijke wind. DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND egangskaarten voor Den Haag gestolen 1AAG Bij een inbraak in het kantoor van FC :aflaag zijn in de nacht van donderdag op vrijdag 500 karnde rode invitatie-kaarten gestolen. De gasten- n, waarvan er wekelijks enkele honderden worden eid onder relaties van de club, zijn inmiddels on verklaard. Morgen speelt FC Den Haag een thuis- ijd tegen Ajax, waardoor werd gevreesd dat met Amsterdamse fans misbruik zouden kunnen maken ontvreemde kaarten. inbraak werd nauwelijks schade aangericht. De sneden een ruit kapot en braken in het kantoor kasten open, kennelijk alleen op zoek naar de be ide kaarten. Volgens voorzitter Werkhoven van FC °al aag bestaat dan ook het vermoeden dat de daders weg wisten in het kantoor van de club. De legale ■s van een rode invitatiekaart kunnen deze inwis- e egen een nieuw, anders gekleurd, exemplaar. Bild: „Rijkaard komt naar Bayern MüncherT MÜNCHEN Frank Rijkaard van AC Mi- lan speelt volgend jaar voor Bayern Mün- chen. Dat meldde het Duitse boulevardblad Bild gisteren. Het blad laat clubmanager Ulli Hoeness bevestigen dat Bayern op het punt staat Rijkaard te kopen. Bild gaf het bericht van Rijkaards overstap op de voor pagina de kop: 'Hartelijk welkom, spuger!'. Dit naar aanleiding van het incident tijdens het WK voetbal in Italië, waarbij Rijkaard zijn opponent Voller bespuwde. Beiden moesten met een rode kaart het veld verla ten. Pag. 19: Spuw-incident snel vergeten. Politie vermoedt verband overvallen pompbediendes UTRECHT De politie denkt dat de recen te overvallen op twee tankstations in Maars- bergen en Best zijn gepleegd door dezelfde daders. Bij beide overvallen werd een pomp bediende doodgeschoten. Het onderzoek richt zich nu op aanhouding van twee inwo ners van Nijmegen. Dit tweetal zou rondrij den in dezelfde blauwe auto die op 29 april is gebruikt bij een poging tot een gewapende overval op een slijterij in Maarn. De politie vermoedt dat de overvallers van de benzine stations in deze auto rondrijden. Bij één van de twee mensen in Nijmegen is donderdag avond huiszoeking gedaan. Uit de onderzoe ken naar de overvallen op de tankstations blijken volgens de politie zodanige verban den, dat ervan wordt uitgegaan dat het om dezelfde daders gaat. VOORBURGSE POLITIE ROLT DRUGSBENDE OP VOORBURG De Voorburgse politie heeft in sa menwerking met het korps van Den Haag de afge lopen dagen drie mannen en vier vrouwen aange houden die worden verdacht van handel in cocaï ne. De hoofdverdachte is een 35-jarige Voorburger die samen met een 32-jarige medeverdachte de drugs leverde aan prostituées in Den Haag. Ook een 40-jarige kroegbaas uit het Bezuidenhout is aangehouden, evenals vier vrouwen, onder wie twee prostituées (een Frangaise van 32 en een Haagse van 34), de 30-jarige echtgenote van de hoofdverdachte en zijn 29-jarige vriendin. De Voorburgse politie kreeg een paar weken geleden lucht van de zaak en zette er een team van tien mensen op Bij huiszoekingen in Voorburg en Den Haag zijn afgelopen donderdag en vrijdag hard drugs en grote sommen geld gevonden. Ook enkele verdachten bleken cocaïnepoeders en veel geld op zak te hebben. HET IS WEER HARTMAN WEER 32 PAGINA'S Portugese kerk snelt achter veranderingen Maat is vol voor NS-conducteurs Martens wil dat Brussel Europese hoofdstad wordt Personeel KH- Electronics verzet tegen overneming Harvey Goldsmith organiseert benefietconcert voor Kurden Musicals rode draad 3 Oktober- optocht Franse adel ontvangt toeristen op eigen kasteel De eer van de boer staat op het Op de vlucht voor de KGB VAN ROY c.s. ADVOCATEN Rapenburg 55, 2311 GH Leiden. Tel. (071) 122362 Armeniërs doden Sovjet-soldaat bij hinderlaag ARTZVASJEN Gewapende Armeniërs hebben gisteren in Azerbajdzian veertien soldaten van het Sovjet-ministerie van binnenlandse zaken overval len, zo hebben verschillende bronnen in de Sovjetunie ge meld. Bij de overval is een Sovjet-soldaat omgekomen en zijn acht anderen gewond ge raakt. Het Azerbajdzjaanse persbu reau Assa-Irada zei dat de aan val op de Sovjet-soldaten 's morgens plaatsvond op een weg tussen de dorpen Kehne Gisjlak en Tatli op drie kilo meter van de Armeense grens. Ten minste zes dorpen langs de Armeens-Azerbajdzjaanse grens zijn de afgelopen tien dagen ingenomen door Sovjet troepen. Sovjet-functionarisT sen zeggen dat hun troepen proberen bloedvergieten te voorkomen door de Armeense politie en burgerwachten te ontwapenen. De inwoners zeg gen dat ze vergunningen heb ben voor hun wapens, die ze naar eigen zeggen nodig heb ben om zich teoeschermen te gen aanvallen van Azeroajd- zjanen. i Het gaat goed met dr. Pluizer, dank u. Al zesen twintig jaar lang werkt hij voor de Leidse Courant. Maakt eigenhandig de ingewikkeldste kruiswoord raadsels, die steevast en tot zijn grote plezier ook vaak op juiste wijze door tal van abonnees worden opgelost. Elke week kijkt hij met spanning uit hoe- veelduizend oplossingen er nu weer zijn binnenko men. Elke week, want hij gaat nimmer met vakan tie. Het maken van puzzels en het uitpluizen van de oplossingen op zoek naar de winnaars is zijn meest geliefde vrijetijdsbesteding. Natuurlijk direct gevolgd door het lezen van de Leidse Courant zelf. Maar daar kan eigenlijk niemand buiten. I Ik wil de Leidse Courant 2 weken lang, gratis en vrijblijvend, ontvangen. Ik wil een proefabonnement van 5 weken Ik hoef voor slechts 3 weken te betalen, t.w. f. 18,50. Noteer mij direct als abonnee. De eerste 2 weken krijg ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen per. maand f. 25,70 (met automatische betaling) kwartaal f. 78,60 I I Dhr/Mevr: Straat: I I Postcode/Plaats: (voor controle op be?orqinq) Deze bon opsturen in een open envelop - zonder postzegel - naar Leidse Courant, Antwoordnummer 998, J 2501 VC Den Haag Of bel 071-313 677 I __8._71_1.848.0030l_7_ j llllimHWllBHMIillfln Het stoomtijdperk is bij de Nederlandse Spoor wegen gisteren eigenlijk pas echt afgesloten. Want ofschoon de laat ste stoomlocomotieven in 1958 werden afge dankt, werkten bij de NS altijd nog machinis ten 'meesters' in het spoorwegenjargon die hun carrière zijn be gonnen op de stoomloc. De laatsten van hen, vijf in getal, gingen gisteren met pensioen. Zij kre gen van de NS een rit met een stoomtrein van Rotterdam CS naar Den Haag HS (foto) aange boden. Onder hen de Haagse machinist G.W. Bos, die op 7 januari 1958 de laatste stoom locomotief (nr. 3737) naar het Spoorwegmu seum in Utrecht heeft gereden. foto:peter van mulken Britse politie start met opsporing nazi's LONDEN Een team top-re- chercheurs is gisteren begon nen aan het opsporen van na zi's die in Groot-Brittannië - vaak met steun van voormali ge Britse regeringen - na de Tweede Wereldoorlog een vei lig heenkomen hebben ge zocht. Koningin Elizabeth heeft haar handtekening gezet onder een wet die vervolging mogelijk maakt voor misdaden die bui ten Groot-Brittannië zijn be gaan, door mensen die op het moment van de misdaad niet de Britse nationaliteit hadden. De rechercheurs zullen waar schijnlijk ook toegang krijgen tot overheidsarchieven die 45 jaar achter slot en grendel zijn gebleven. Premier John Major heeft ge bruik moeten maken van spe ciale bevoegdheden om de wet, die was aangekomen door de Commons, niet over het verzet van het House of Lords te laten struikelen. In navolging van „oorlogspre mier" Winston Churchill is nooit werk gemaakt van ver volging van de uitgeweken na zi's. Aangenomen wordt dat zij een bestaan in Groot-Brittan nië kregen aangeboden in ruil voor informatie over „commu nisten". De wet is het vervolg op een actie van het centrum van Si mon Wiesenthal die de Britse regering in 1986 een lijst met de namen van 17 nazi's over handigde. Mickey Mouse mag niet op WC WELLINGTON Mickey en Minnie Mouse zijn over de hele wereld bekend, maar dat zij in Nieuw-Zeeland een openbaar toilet opsieren gaat de Walt Disney Company net even te ver. Het bedrijf heeft geeist dat afbeeldingen van het beroemde muizenpaar, evenals die van Pluto, Donald Duck en een van de zeven dwergen worden verwijderd van een toiletgebouw op een kinderspeelplaats in het plaatsje Featherston. Volgens Disney-directeur John Cook- son mogen Mickey en Donald en hun vrienden alleen op gepaste" plaatsen worden af gebeeld. Een werknemer van de NS volgt samen met zijn collega's een hoorzitting in Amsterdam naar aanleiding van de dood van zijn Friese collega. foto: anp Jtie SP tegen hogere iroerend goedbelasting EN De Socialistiese Partij in Leiden heeft de .komende uitgeroepen tot 'Protestweek tegen de verhoging van de rend goedbelasting'. De SP verspreidt in het kader van die folders met als titel 'Uw huis een melkkoe'. aankondiging van de actie wijst de SP op de aandacht- 'Leiden tegen verarming' die precies twee jaar geleden georganiseerd. Naar aanleiding van die week werd de aan- ng gedaan de onroerend goedbelasting niet te verhogen t de woonlasten voor mensen met lagere inkomens toen al aanvaardbare hoogte zouden zijn gestegen. Volgens de SP huidige verhoging van de onroerend goedbelasting een be at de meerderheid van de Leidse raad zich niets aantrekt e eerder gedane oproep. "pETERMEER ttJerkgevers en bonden 'Jj*j de metaal- en elek- ptechnische industrie jOO.OOO werknemers) #bben gisteravond een frincipe-akkoord be- likt over een cao voor ill ii maanden. De indus triebonden van FNV en fïV zullen hun leden ^sjjj de metaalbedrijven 3viseren de stakingen Telt beëindigen. cao voorziet in 3,25 pro- gePt loonsverhoging per 1 insli, een eenmalige uitkering n bin 0,5 procent in september nog een loonsverhoging *nn 4 procent in april 1992. jdkj; Industriebond FNV eiste e sZ5 procent, maar heeft met genoegen genomen 2epdat op het terrein van 'AO. vut en verzuimbe strijding goede afspraken zijn gemaakt. De aanvulling op de WAO- uitkering, een hard punt voor de bonden, is geregeld. Arbeidsongeschikte werkne mers krijgen vanaf hun 55e jaar een aanvulling van 10 procent met terugwerkende kracht tot september 1990. Ook op het gebied van de vervroegde uittreding heb ben de bonden hun eis ver wezenlijkt: werknemers met veertig dienstjaren kunnen met 59 jaar vervroegd uittre den en volgend jaar vanaf 58 jaar. De reguliere vut-leef- tijd blijft 60 jaar. Over „gezond werken" is af gesproken dat bedrijven een plan van aanpak moeten ontwerpen voor preventie, registratie, begeleiding en herplaatsing. Bedrijven moeten eens per jaar met de bonden over dit plan over leggen. De bonden zijn daar mee verzekerd van een posi tie op bedrijfsniveau bij de aanpak van ziekteverzuim en arbeidsongeschiktheid. Arbeidstijdverkorting voor werknemers in twee- en drieploegendiensten bleek daarentegen geen haalbare kaart. De werkgeversorgani satie FME wilde niet verder gaan dan in totaal twee ex tra vakantiedagen mits de eerste drie atv-dagen bij ziekte vervallen. Terwijl de stakingen nog voortduurden, kwamen gis terochtend in Zoetermeer de cao-onderhandelingen weer op gang. Rond het middag uur konden woordvoerders van FME en bonden nog geen vorderingen melden. In de avond namen de kan sen op een principe-akkoord aanzienlijk toe, nadat de FME een bod gedaan had dat voor de bonden behoor lijk in de richting van inwil liging van hun eisen kwam. UTRECHT De vakbon den denken dat de NS- conducteurs en -machinis ten op grote schaal gehoor zullen geven aan de op roep van hun Amsterdam se collega's om dinsdag het treinverkeer lam te leggen. Volgens de bon den ziet het er naar uit dat de ochtendspits uit draait op een chaos. Gisterochtend riepen vijftig Amsterdamse NS'ers tijdens een actievergadering hun col lega's elders in het land op het bijltje er dinsdag bij neer te gooien. Op die manier willen ze het overleg dinsdag tussen bonden en de -NS-directie over beteugeling van de agressie te gen conducteurs onder druk zetten. Directe aanleiding voor de acties is het neersteken van een conducteur door een zwartrijder in de trein van Leeuwarden naar Harlingen. Ter ondersteuning van de twee minuten stilte die de trei nen maandag van 15 tot 15.02 in acht nemen zal ook de rest van het openbaar vervoer in het land (bussen, trams en me tro) maandag voor een groot deel twee minten stil staan. Aan de herdenking doen ook vervoersmaatschappijen in de Leidse en Haagse regio mee, zoals Westnederland, de NZH, Centraal Nederland en de HTM. De vereniging Reizigers Open baar Vervoer (ROVER) heeft zich solidair verklaard met de twee minuten vervoersstilte. Ook is de vereniging voorstan der van de maatregelen die de conducteurs van de NS eisen zoals minimaal twee conduc teurs in de trein en controle van het plaatsbewijs vooraf op Volgens woordvoerders van de spoorwegvakbond FSV en de vervoersbond FNV ziet het er naar uit dat de oproep van de Amsterdamse NS'ers om dins dag het werk neer leggen overal respons krijgt. Uit het zuiden van het land, maar ook uit de rayons Rotterdam, Alk maar, Utrecht, Zwolle en Gro ningen. Dinsdag zullen NS'ers ook massaal naar het hoofd kantoor van de NS in Utrecht gaan waar het overleg plaats vindt. Pagina 3: Maat is vol voor N S-conducteurs Laatste stoom- meesters met pensioen (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE)

Leidse Courant | 1991 | | pagina 1