1 ladruk in Groenoord op lerstel, niet op sloop open voor >!iigalpa !&iclóeSowwuntir venhonderd bezwaren tegen huizenbelasting r-—w----- STAD OMGEVING/KUNST/RTV iTHOUDER ZET BELOFTES ZWART OP WIT ALLERLEI(DS) 'Voorschoten krijgt de zwarte piet in kwestie Muziekschool' Commissie stemt in met uitbreiding rouwcentrum Een cadeau van formaat CcldócSouAcmt VRIJDAG 10 MEI 1991 PAGINA 11 tomobilist ernstig gewond aanrijding in Nieuwkoop VKOOP Een 58-jarige man uit Wilnis is woensdagavond rond voor zeven ernstig gewond geraakt na een aanrijding met een 24-jari- imobilist uit Nieuwkoop. De Wilnisser reed op de Aarlanderveense- de richting van Nieuwkoop. Bij de kruising met de Achttienkavels geen voorrang aan de van rechts komende Nieuwkoper. De Wilnisser met zijn auto tegen een betonnen muur van een bruggetje en kwam >.»ens in een sloot terecht. De brandweer van Nieuwkoop en een dui- !>eg hebben hem bevrijd. Hij is met ernstige verwondingen overge- k naar het AZL. Zijn auto was totaal vernield. De Nieuwkoper kwam if met een zwaar beschadigde auto. Dezelfde avond raakten een auto- r it en zijn passagier licht gewond na een aanrijding met een man uit loven. De bestuurder met zijn passagier reed op de provinciale weg euwkoop in de richting van Aarlanderveen. Toen hij links af de nkavels op reed, kwam hij op de linker baan terecht. Een frontale met de op die weg rijdende Zevenhovenaar volgde. De Zevenhove- kakte niet gewond. De andere bestuurder en zijn passagier zijn met 0 Verwondingen aan de knie en het hoofd naar ziekenhuis Rijnoord in 1 aan den Rijn vervoerd. Politie Alphen pakt vandalen ALPHEN AAN DEN RIJN Vier jongen van 16, 17, 18 en 20 jaar oud zijn gisteravond rond half twaalf opgepakt nadat ze vernielingen hadden aangericht aan een bushok je op de Burg. Bruins Slotsingel bij de Preludeweg in Al phen. Omwonenden hadden gezien dat de jongens onder andere een ruit vernielden en waarschuwden de politie. Drie van de jongens zijn afkomstig uit Alphen, een van hen uit Woubrugge. Snelheidscontrole in Leiden en Leiderdorp LEIDEN Bij een snelheidscontole die woensdag op verschillende plaatsen in Leiden en Leiderdorp werd ge houden bleken 64 automobilisten op een totaal van 1296 in overtreding te zijn. De hoogste overschrijding van de toegestane vijftig kilometer per uur binnen de bebouwde kom werd op naam geschreven van een automobilist, die met een snelheid, van 82 kilometer per uur over de Per sant Snoepweg in Leiderdorp raasde. Leidenaar ernstig mishandeld wegens „kijken naar meisje" LEIDEN Een 26-jarige Leidenaar is in de nacht van woens dag op donderdag rond een uur zwaar mishandeld terwijl hij met zijn even oude vriendin door de Janvossensteeg liep en een groepje jongeren passeerde. Volgens de groep keek de jongen te lang naar het meisje dat bij de groep hoorde. Een jongen uit de groep stapte op het slachtoffer af, vroeg hem waarom hij zo keek en verkocht hem een paar fikse klappen. Toen het slacht offer op de grond lag stortte de groep zich op hem en werd hij tegen zijn hoofd, bovenlichaam en benen geschopt. Hij raakte bewusteloos en moest zich later met zware kneuzingen onder doktersbehandeling stellen. Ook het meisje kreeg een duw waardoor ze neerviel. De daders reden weg in een auto die de zelfde nacht werd teruggevonden op de Nieuwe Beestenmarkt. Eén 22-jarige Leidenaar kon in een café worden aangehouden op verdenking van openlijke geweldpleging. Eén van zijn kor nuiten werd gistermiddag aangehouden. Twee anderen, 24 en 25 jaar, konden vanmorgen vroeg in hun woning worden aange houden. Allen zitten nu nog vast. Man krijgt klappen op parkeerplaats LEIDEN Tanden door zijn lip geslagen en een deuk in zijn portier: dat is de balans die een 35-jarige man uit Lei den kon opmaken na een ruzie bij een parkeerplaats. Woensdagmiddag om half vijf wilde hij wegrijden vanaf een parkeerplaats bij Albert Heyn aan de Kooilaan, maar dat kon niet omdat hij klem zat. Na veel voor- en achter uitrijden kon hij wegrijden. Op dat moment kwamen de bestuurder en passagier van de achter hem geparkeerde auto aan lopen. De passagier ontstak in woede, sleurde de automobilist uit zijn wagen en gaf hem een klap en trapte een deuk in het portier. Zwanenburger raakt gewond bij ongeval LEIDERDORP Bij een ongeval op de provinciale weg 5 richting Leiden raakte woensdagmiddag een 58-jarige Zwanenburger gewond. Het ongeluk vond plaats ter hoog te van de afslag Hoogmade. Een 47-jarige Heemstedenaar wilde via de oprit naar de provinciale weg keren. De Zwa nenburger reed hem in de flank. .OMAN LEEFMANS 2IDEN Wethouder Van Rij (ruimtelijke dening/PvdA) liet er lensdagavond geen feverstand over bestaan t het opknappen en t herstel van de wijk loenoord de hoogste ioriteit heeft en dat entuele sloop van een jital panden nog lang •t zeker is. Met een »ks toezeggingen kon de bewoners van de jk voorlopig overtui- i van de goede bedoe- gen van de gemeente. i de bewoners te overtui- liet de wethouder zich, wrgT een lastige vragenstel- in de met 250 bewoners n^d gevulde kantine van het |^rajdsbouwhuis, verleiden tot ter plekke opschrijven en i Hertekenen van enkele plan voor de verbetering Groenoord is bijzonder. Overheid en particuliere hui zenbezitters hebben de han den ineen geslagen voor de verbetering van de nu nog grauwe wijk. Als de eige naars van een blok huizen gezamenlijk hun daken en gevels op laten knappen (kasco-herstel) draagt de ge meente bij met extra subsi die. Die loopt op tot maxi maal 30.000 gulden per huis. Door het herstel worden niet alleen de woningen, maar ook de leefbaarheid in de buurt verbeterd. Problemen ontstonden echter toen de gemeente de huizen ging bekijken om te beoorde len welke huizen in aanmer king kwamen voor extra sub sidie Al snel was duidelijk dat 32 panden met daarin 52 woningen niet in aanmer king kwamen voor subsidie. Naar nog eens 19 huizen zou onderzoek worden ingesteld. Inmiddels staat wel vast dat ook die panden niet voor een extra bijdrage in aanmerking komen. Van Rij had eerder al gezegd dat er met de eigenaars van die huizen naar een oplossing gezocht moest worden. Die oplossing zag hij in de vorm van uiteindelijk aankoop door de gemeente en sloop. Dat was aanleiding voor on rust in de wijk en voor de massale opkomst woensdaga vond bij de gemeentelijke in formatie-avond. Weigeren Van Rij liet daar van meet af aan weten dat de nadruk van het omvangrijke stadsver nieuwingproject op herstel ligt en niet op sloop. „Als de bewoners collectief besluiten mee te doen dan kunnen we vóór de zomer al beginnen met de eerste blokken", aldus Van Rij. Een bewoonster had daar niet zoveel vertrouwen in en daagde Van Rij uit deze uitspraak „zwart op wit" te zetten en te paraferen. En dat deed hij. De wethouder liet ook geen enkele kans voorbij gaan om te stellen dat de huizen die niet voor het herstel in aan merking komen, niet ineens onbewoonbaar zijn. Wel bleef hij het antwoord schuldig op de vraag van een van de aan wezigen wat er met een blok huizen gebeurt als één eige naar pertinent weigert mee te werken „We kunnen als gemeente niet dwingen. Maar we zullen de eigenaars die niet mee willen doen, niet met aankoop van hun pand voor hun weigerachtig heid belonen", aldus Van Rij. Plannertjes Een bewoner van de Pasteur straat vroeg wantrouwend of de wethouder niet al wat plannetjes had voor die plaat sen in Groenoord waar mis schien toch huizen gesloopt worden. Die bleek van Rij inderdaad te hebben al voeg de hij er voorzichtig de term „vaag" aan vast. Een pleintje bij de Korte Hansensraat en het doortrekken van de Raamstraat „om de wijk meer lucht en ruimte te ge ven" horen tot de mogelijk heden. „Kunt u voortaan uw plan nen, al zijn het maar vage ideeën met de bewoners be spreken en hen daarmee als volwassenen behandelen", antwoordde de bewoner van de Pasteurstraat die daarmee luid applaus oogstte. Ook dit Wethouder Van Rij: Bezuinigingen gaan aan Groenoord voor bij. foto: tejo ringers zegde Van Rij toe en toen hij mende bezuinigingen die bij de bewoners ook de belofte de gemeente op stapel staan, gaf dat Groenoord gespaard leken de meeste aanwezigen zou worden van de aanko- gerustgesteld. iHiotjN De nacht voor Ivaart was traditio- in Leiden en Den weer de Nacht van fc>a. Voor de vierde iWas daartoe weer iachtelijke wandel- j georganiseerd die [er wat anders was ft dan eerdere ke- in het verleden alle pers vanuit Leiden ver ft om naar Den Haag te en, was dat nu opge- De Leidenaars vertrok- m middernacht vanaf jdhuisplein en de Hage- Jtartten in hun woon- Vanuit de Sleutelstad jken 210 mensen. Zij eerst per bus naar Kat- p vervolgens 20 kilome- 11 r het Haagse Malieveld In. Bij Meijendel ont moetten de beide groepen el kaar. Oorspronkelijk was het de be doeling dat de ook tocht in de duinen zou eindigen, maar daar kreeg de organisatie geen toestemming voor. Daarom werd net als andere jaren een slotfeest op het Malieveld ge houden. Nieuw daarbij was de „slide-night" een diavertoning die de suggestie gaf dat de deelnemers door een straat van Juigalpa liepen. Jan Willem de Pater van de stedenband Leiden-Juigalpa blikte vanmorgen terug op een geslaagd evenement. Het enige probleem dat zich voordeed was een stroomstoring waar door de start op het Stadhuis- - plein nogal duister bleef en de band die zou spelen daar pas later mee kon beginnen. Of de opzet volgend jaar hetzelfde zal zijn, is nog niet bepaald. De Pater: „Het is wel leuker om steeds iets nieuws te doen". De Leidse deelnemers aan de Nacht van Juigalpa vertrokken rond middernacht vanaf het Stadhuisplein. foto: wim van noort da mTN Ruim 700 be- n zijn de afgelopen ^weken ingediend te- B hogere onroerend- ëlasting in Leiden, blasting is dit jaar koningen ruim twin- bcent hoger dan in De gemeente ver- Ie dan ook te wor- yerspoeld met in to- ardr*e~ vierduizend ten. Vorig jaar wa- aattt er 1.800. fcsen van de directie fi- !§§i van de gemeente Lei- :elde dat woensdaga vond mee tijdens een commis sievergadering. De stroom be zwaren valt hem tot nu toe mee. ,Dit is een aantal dat we nog heel goed kunnen verwer ken". Dat neemt niet weg dat het totaal volgens Goossen nog altijd fors kan oplopen. Hij constateert ook dat het met name op marktdagen nog steeds heel druk is met be zwaarmakers die zich melden op het stadhuis. „Bovendien kunnen de men sen tot 29 juni bezwaarmaken. Kort voor het aflopen van die termijn komen altijd nog veel bezwaren binnen. Vorig jaar gebeurde dat ook. Toen waren er enkele verenigingen van ei genaren die in één keer geza menlijk bezwaar maakten. Dan praat je toch over een paar honderd bezwaren". Goossen merkt op dat bezwa ren ook na 29 juni nog kunnen worden ingediend. „Maar dan wordt ambtshalve uitspraak gedaan. Dat betekent dat er geen beroep meer mogelijk is bij de ambtenarenrechter". Dit jaar bood de gemeente voor het eerst de mogelijkheid om met een bon in de adver tentie in Nieuwsweek te rea geren op de aanslag onroe- rend-goedbelasting. Daarvan waren er tot afgelopen woens dag 175 terug gekomen. Nieuw dit jaar is ook dat wethouder S. de Vreeze een spreekuur wil houden over de onroe rend-goedbelasting. Waar schijnlijk heeft dat begin juni plaats. De wethouder zal dan persoonlijk ingaan op vragen over de belastingheffing. Op merkelijk is echter wel dat tot nu toe bij de bonnen met be zwaren slechts vier verzoeken tot een gesprek met de wet houder zijn binnengekomen. Tijdens de commissievergade ring drong J. Laurier (Groen Links) aan op het houden van spreekuren in de drie „sociale vernieuwingswijken". Laurier voegde daaraan toe dat de spreekuren ook voor bewoners van andere buurten toeganke lijk moeten zijn. Volgens De Vreeze is het in elk geval dit jaar niet haalbaar om dat te doen. Hij wierp ook de vraag op, of de spreekuren wel zo nadrukkelijk gericht moeten zijn op die wijken. „De belas tingheffing is juist iets dat ie dere burger aangaat en niet speciaal de bewoners van deze drie wijken". De gemeente moet als gevolg van wettelijke voorschriften de onroerend-goedbelasting volgend jaar zelf gaan innen. Nu doet de belastingdienst dat nog. Dat biedt meer mogelijk heden voor kwijtschelding en voor een eigen inningsbeleid. Uit vragen van de commissie bleek dat daar in elk geval in 1992 weinig van terecht komt. A Boot (PvdA) deed de sug gestie de belasting samen met andere heffingen maandelijks te innen, zodat lasten beter worden gespreid. Maar aan een dergelijk plan kleven veel praktische bezwa ren, zo schetsten wethouder De Vreeze en zijn ambtenaren. Hij wees erop dat diverse ge meentelijke heffingen ver schillende grondslagen hebben waardoor ze moeilijk op één hoop zijn te vegen. De Vreeze voorzag bovendien hoge in- ningskosten waardoor de bur gers met zo'n regeling netto niet wijzer worden. Bovendien wees hij erop dat er al nauwe lijks computerprogramma's zijn voor de inning van de be lasting door de gemeenten, laat staan voor een dergelijke operatie. Dat kwam De Vreeze behalve van Boot ook op kritiek van Laurier en P. Langenberg (D66) te staan. Met name Lan genberg en Laurier wezen er op dat het feit dat de gemeente vanaf 1992 de inning zelf op zich moet nemen al jaren be kend is en dat er dus alle tijd was om dat voor te bereiden. \song agirtinuscantonj uit Schel- lut is zondagavond te BR de Hooglandse Kerk. I^Bzeischap onder leiding van dirigent Egbert Wassink verzorgt dan vanaf 19.00 uur de Evensong. Het orgel wordt bespeeld door Joop Brons. Thema van de dienst is „Gods ontmoeting in het samenzijn". Griekenland Filmer en wijnkenner Patrick Lagrou vertelt maandag over Griekenland. Dat gebeurt in de Kapelzaal van K O aan de Oude Vest 45 om 20.15 uur. informatie: 071-141141. Postzegels Postzegelverzamelaars kun nen maandag terecht in wijk- gebouw De Linde, Heren straat 64 in Leiden. Daar houdt postzegelvereniging de Postzegel vrienden haar maandelijkse veiling-, ruil- en contactavond. Vanaf 19.30 uur zijn de kavels te bezichtingen die later op de avond worden geveild. Inlichtingen: '071- 765828. Vier mille gestolen uit kassa snackbar LEIDEN Een greep uit de kassa en wisselpot van een snackbar aan de Haarlemmer straat leverde een onbekend gebleven dief vierduizend gul den op. De dader maakte dins dagavond tussen zeven en ne gen uur gebruik van een mo ment van onoplettendheid van de beheerder van de snackbar. De diefstal werd pas ontdekt toen het al te laat was om de achtervolging in te zetten. De dader zag waarschijnlijk zijn kans schoon toen de beheerder van de snackbar even het vuilnis buiten ging zetten. LEIDEN/VOORSCHO TEN De gemeente Voorschoten krijgt de zwarte Piet toegespeeld door het bestuur van de Streekmuziekschool Lei den en Omgeving. Dat vindt wethouder M. Breu- nesse die wil vasthouden aan de bezuiniging op de bijdrage aan de school. Ook als die leidt tot ont slagen en extra kosten voor Voorschoten omdat wachtgelden moeten wor den betaald. De Streek muziekschool Leiden is opnieuw in de problemen gekomen doordat de randgemeenten Voorscho ten, Wassenaar en Oegst- geest 140.000 gulden min der willen bijdragen de komende jaren. Als de gemeenten daaraan vasthouden leidt dat tot ge dwongen ontslagen. Volgens interim-manager D. Tesselaar is daarmee zijn werk om de school financieel weer op orde te brengen voor niets geweest. Ook is daardoor de aanstelling van een nieuwe directeur uit- Breunesse zei in de commissie welzijn dat Voorschoten al in een vroegtijdig stadium heeft meegedeeld in 1992 geen 109.000 maar 80.000 gulden te willen betalen. Leiden, Oegst- geest en Wassenaar zouden ak koord zijn gegaan met de be groting van de muziekschool voor 1992 met de bepaling dat voor 1993 het bedrag lager zal moeten worden. Voorschoten blijft erbij niet meer dan 80.000 gulden te betalen. Dat betekent 30 klokuren minder aan lessen voor Voorschotense kinderen. Dat brengt ontslag van docenten met zich mee. De wachtgelden, waar boven dien geen inkomsten tegen over staan, betekenen een ex tra tekort voor de school van 75.000 gulden. Door de opzet van het samenwerkingsver band ontkomt Voorschoten er niet aan dat te betalen. De commissie welzijn gaat in juni verder in op de proble men van en met de muziek school. Dan wordt ook gespro ken over eventueel afhaken uit het samenwerkingsver band door Voorschoten. Dat kan per 1 januari 1993, maar de gemeente moet dan wel nog vijf jaar meebetalen aan de kosten verbonden aan ge dwongen ontslagen. Die kos ten zijn aanzienlijk hoger dan de gevraagde subsidie van 125.000 gulden per jaar. SASSENHEIM Het rouwcentrum aan de Ja- coba van Beierenweg in Sassenheim mag uitbrei den, nu het bedrijf gro tendeels tegemoet is geko men aan de bezwaren van omwonenden. Dat is de mening van alle poli tieke partijen in de raadscom missie voor ruimtelijke orde ning, zo bleek woensdag. In december van het vorig jaar werd uitbreiding van de aula en de garages niet toegestaan en moest uitvaartverzorger Vliem eerst overleg voeren met de buren van het rouw centrum. Die vreesden voor het verlies van uitzicht door een hogere aula, een verlies aan privacy en een toenemen de geluidsoverlast. Die bezwaren zijn volgens „buurman" D. van der Ploeg uit de Charbonlaan nog niet allemaal weggenomen. „In de cember is er overleg geweest en zijn er enige wijzigingen in gevoerd. Toch blijven we be zwaar maken: de nieuwe aula moet elders worden gebouwd". Architect P Bakker vindt dat aan elke wens tegemoet is ge komen. „De hoogte van de nieuwe aula is gelijk aan de hoogte van de bestaande gara ge en van de nieuwe garage heeft niemand last. De aula splitsen is niet mogelijk. Het bij elkaar houden is prakti scher". De architect kreeg unanieme steun van de commissie. „Ik ben van mening dat het gewij zigde plan alle wensen inwil ligt. We moeten het Vliem niet langer moeilijk maken zei T. van der Plas (CDA). C. Kuys- ten van D66 dacht er net zo over. „De bewoners moeten inzien dat al het mogelijke is gedaan. De fout zit in het ver leden, dus we kunnen niet an ders". Een luxe handdoek van 50 x 100 cm wordt uw deel als u ons een nieu we abonnee opgeeft. De nieuwe abonnee wordt ook hartelijk verwelkomd: deze krijgt de krant de eerste twee weken J Noteer als nieuwe abonnee ingaande J j Naam: Voorl:I I Adres: I Postcode/plaats: Telefoon: (voor controle bezorging) J Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. I Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per: j maand (automatisch betalen) f 25,70 I kwartaal via acceptgiro f 78,60 I Stuur als dank de luxe handdoek naar: J Naam: j Adres: j Postcode/plaats: I Stuur deze bon in een open envelop - postzegel niet nodig -1 I Leidse Courant, antwoordnummer 998, 2501 VC Den Haag.

Leidse Courant | 1991 | | pagina 11