iiaad Leiderdorp wil geen inderzoek naar problemen sbnd sportcomplex De Does Leiden gaat scheidsrechters werven Afdeling „Leiderdorp heeft Roest verkeerd voorgelicht over uitbouw woning" ■Wassenaarders zijn echt let bekakt en krenterig" >EN OMGEVING Ceidóe Commit DINSDAG 7 MEI 1991 PAGINA 11 ,c yERDORP De ge- «ilteraad van Leider- yhJ heeft geen behoefte 5, een commissie die de dd* van zaken rond het :ar(complex De Does onderzoeken. Een i'odj? ingediend door de )pqes van de PvdA en gij.jn Links werd gister- o. '<d door een raads- !jDjderheid van CDA, )0):1 en D66 met dertien h acht stemmen van 5,'find gewezen. g\. jwembad is in opspraak HPen na publicaties over at nuitgelekt vertrouwelijk ie; van het Ingenieursbu- r: (Poels. In dat rapport fiOI. een groot aantal bouw- atrage en installatietechni- 'engebreken geconstateerd. jns de fractievoorzitters je beide partijen die in de iMjrdorpse raad de opposi- vervullen, V. Molken- PvdA) en C. Bos (GL), is sn "uatie rond het sportcom plex „zorgwekkend". Met name zaken als veiligheid, mi lieu-aspecten en arbeidsom standigheden voor het perso neel zijn in het geding. Ook stelden zij dat het college de raad onvoldoende had geïnfor meerd tijdens en na de bouw van het sportcomplex. Wethouder C. Kerner-Schel- lingerhout (CDA) stond voor de moeilijke taak het college- beleid te verdedigen waaraan zij slechts korte tijd had deel genomen. De verwijten dat het zwembad niet veilig zou zijn werden door haar weerspro ken. Volgens haar had het col lege alert gereageerd toen er gebreken aan de chloorinstal- latie waren geconstateerd. „De veiligheid van bezoekers en personeel is niet in het ge ding," zo stelde Kerner Intussen is het bezoek aan het zwembad sterk gedaald. VVD- fractievoorzitter P. Muller stelde de fracties van PvdA en GL verantwoordelijk voor het uitlekken van het rapport Poels. „Er is op een schandelij ke wijze misbruik van ver trouwen gemaakt. Het resul taat is dat het publiek massaal wegblijft", aldus Muller. Mul ler noemde de extra raadsver gadering overbodig. Hij had geen nieuwe feiten gehoord. Hij wachtte liever de resulta ten van het onderzoek af die wethouder Kerner in de vori ge raadsvergadering had toe gezegd. Ook E. Grootaarts (D66) en A. Roest (CDA) betreurden de stappen van de oppositie. Grootaarts deelde mee, dat een onderzoek van zijn collega raadslid H. Lamers geen onre gelmatigheden aan het licht had gebracht. Volgens Groot aarts hadden de opmerkingen van Molkenboer veel weg van „verdachtmakingen". Groot aarts vond wel, dat het college ten aanzien van de openbaar heid een meer actieve rol had mogen vervullen. Details Roest en Molkenboer gingen met elkaar stevig in discussie over de informatieverstek- king. Volgens Roest is de PvdA vanuit de vorige raads- en collegeperiode even verant woordelijk voor de gang van zaken bij de bouw van het sportcomplex. Molkenboer had gesteld dat de fractievoorzit ters slechts over details door het college waren ingelicht. Roest hield het er op dat er wel degelijk over hoofdpunten was gesproken. Ook wethou der C. Huigen-van Boven (VVD), in de vorige collegepe riode de eerstverantwoordelij ke voor de vernieuwing van het zwembad, sprak Molken boer op zijn medeverantwoor delijkheid aan. Uit het onderzoek dat voor de zomervakantie aan de raad wordt gepresenteerd moet on der meer blijken of de onkos ten die de gemeente moet ma ken om alle voorzieningen op peil te brengen, op bouwer Pellikaan uit Tilburg en het bou wbegeleid ngsbureau Bouwmanagement BV uit Hoofddorp kunnen worden verhaald Het college heeft zich, zo bleek uit de antwoor den van Kerner en Huigen, als niet deskundigen door de tech nische adviezen laten leiden. Molkenboer vond het wel voorbarig, dat het college heeft afgezien van een schade claim bij het bureau Schee pers, die heeft geadviseerd bij de warmte-technische installa ties. Raad Leidschendam stemt in met hogere reinigingsrechten ^irmarkt Oegstgeest rekent er op duizenden bezoekers 1 I JTGEEST De traditionele jaarmarkt In Oegstgeest komende zaterdag gehouden. De jaarmarkt vindt in de op 5 mei plaats, maar is een week uitgesteld omdat die dag pweer op een zondag viel. De Oegstgeester jaarmarkt wordt LicJks door 20.000 belangstellenden bezocht. De kramen wor- evolk^ door meer dan 160 ondernemers, verenigingen en ingen Daarnaast is er een vrijmarkt voor de jeugd van uwJ>eest 'ntussen omvangrijke afmetingen heeft aangeno- '^'De Big Band Oegstgeest verzorgt tijdens de middaguren ?O0\vingend bevrijdingsconcert. Daaraan voorafgaand treedt is', iger Gilbert op Demonstraties worden gegeven door een d«ielijke dansschool en de Oegstgeester gymnastiek- en atle- am >reniging OGAV. Verder is er een grote kunstmarkt in het g3S ilcentrum Langevoort aan de Irislaan waaraan door 45 Ha' ;naars wordt deelgenomen. Tijdens deze kunstmarkt 's middags het Jeugdsymphonie Orkest Oegstgeest onder van Johan Top op. Pastorielaan bij gebrek aan beter OEGSTGEEST De 57 wonin- gen die binnenkort worden ge bouwd op het voormalige terrein van transportbedrijf Van der Luyt komen aan de Pastorielaan. Burgemeester en wethouders hebben voor deze naam gekozen. Op verzoek van de leden van de commissie algemene en bestuur lijke aangelegenheden heeft het college getracht een naam te be denken die meer in overeenstem ming zou zijn met historische na men in de omgeving. „Tot onze teleurstelling zijn wij in deze po gingen niet geslaagd", aldus B en W. Op donderdag 16 mei heeft gemeenteraad het laatste woord. Gemeente betaalt afvoer oud papier OEGSTGEEST De gemeente Oegstgeest handhaaft de subsidie voor oud papier op acht cent per kilo. Dit betekent niet dat de pa pierinzamelaars erop achteruit gaan want de gemeente is ook bereid de afvoerkosten van het papier te betalen. Zoals bekend rekent de handel tegenwoordig per kilo papier die wordt aange voerd vijf cent. Naast deze maatregel overweegt de gemeente over te gaan tot het plaatsen van een vijftiental pa pierbakken in de gemeente. In overleg met de afdeling openbare werken zal de plaats daarvan worden bepaald. Oegstgeest gaat GFT- afval apart inzamelen OEGSTGEEST De Oegstgees- tenaren krijgen er binnenkort een container bij voor het verza melen van het groente-, fruit-en tuinafval (GFT). De gehele ope ratie vergt een investering van bijna negen ton. De lasten van de investering dienen in acht jaar te worden afgeschreven. De invoering van het gescheiden ophalen van GFT-afval kan de gemeente jaarlijks 63.000 gulden op de verwerkingskosten bespa ren. Om het een en ander te dek ken kan niet worden ontkomen aan een verhoging van de reini gingsrechten met ingang van 1 maart 1992. Aantal woningzoekenden in Leidschendam weer gestegen LEIDSCHENDAM Het aantal woningzoekenden is vorig jaar in Leidschendam gestegen van 4409 naar 4580 waarvan meer dan de helft (2499) uit de eigen gemeente en de rest „buitenstaanders". Opnieuw is gebleken dat een grote behoefte bestaat aan betaalbare woonruimte voor alleenstaande uit de lagere inkomensgroepen. Van de Leidschendamse alleenstaanden heeft 71 procent een belastbaar inkomen van minder dan 2000 gulden. De hoge huren van de nieuwbouw zijn voor deze groep de laatste jaren onbetaalbaar zonder huursubsidie. Deze cij fers staan in het jaarverslag volkshuisvesting. Het aantal van 631 inwoners dat een eengezinswoning zoekt sluit aan bij de wens van de woningbouwverenigingen om dit soort woningen te bouwen. Overigens willen veel inge schrevenen voor het jaar 2000 nog geen woning. Zij kun nen straks, als ze Leidschendammer zijn, zonder wacht tijd geholpen worden omdat tegen die tijd de bouw van Leizo begonnen is. Noordwijk gaf ten onrechte vergunning DEN HAAG/NOORDWIJK De gemeente Noordwijk heeft ten onrechte een ver gunning verleend aan Auto bedrijf De Jong om een auto wasplaats te bouwen. Met name het onderzoek naar ge luidsoverlast voor de omwo nenden schiet tekort. Zo luidt de uitspraak van de afdeling geschillen van de Raad van State in het geschil tussen om wonenden van het bedrijf en de gemeente Noordwijk. De gemeente zal nu een nieuw onderzoek moeten uitvoeren naar het geluid dat geprodu ceerd wordt door de nieuwe wasplaats. De voorzitter van de Afdeling Leiden, de heer Van der Veen Meerstadt sprak in zijn ope ningswoord zijn bezorgdheid uit over het tekort aan scheidsrechters. Het beleid van het bestuur van de Afde ling is er op gericht het ko mende seizoen honderd nieu we arbiters te werven. Men wil zich vooral richten op clubscheidsrechters en jonge ren. Op 26 augustus zullen de verenigingen nader geïnfor meerd worden over de plan nen van het bestuur. Van der Veen Meerstadt had scherpe kritiek op de begro tingsvoorstellen van de KNVB. Met name tegen de contributieverhoging van 25 procent. Hij werd hierin ge steund door John van der Beek die sprak namens de be langenverenigingen. „De hui dige voorstellen van de KNVB zijn onverteerbaar. Het wordt tijd dat de KNVB eens inten siever het rode potlood in haar begrotingen gaat genruiken", aldus Van der Beek. De alge mene vergadering besloot niet instemmen met de voorstellen vanuit Zeist en gaf het bestuur van de Afdeling Leiden fiat om met altenatieve voorstellen te gaan onderhandelen. De nieuwe opzet van de E-ju- nioren competitie met in gang van het nieuwe seizoen speelt deze categorie zeven te gen zeven stuitte op bezwa ren van een aantal verenigin gen. Quick Boys-voorzitter Arie Guyt pleitte voor een versoepeling van de regels waardoor het mogelijk werd een aparte E competitie in de D-klasse te realiseren. „Hier door wordt het mogelijk om talentvolle E-sPelers kennis te laten maken met het spelen van elf tegen elf", aldus Guyt. Dit voorstel vond geen genade bij het afdelingsbestuur. De financiële positie van de afdeling Leiden is gezond te noerhen waardoor een contri butieverhoging niet noodzake lijk bleek. Sponsoring blijft echter een belangrijk aan dachtspunt voor de Afdeling Leiden. Naast de vijf bestaan de sponsors werd gisteravond Kamsteeg als nieuwe geld schieter van de Afdeling ge presenteerd. De sponsors zul len met name actief zijn in de financiering van het beker toernooi van de afdeling. Tij dens de vergadering werden Maarten van Duyn van Rijns- burgse Boys en Wim van Duy- venbode als afdelingsbestuurs lid onderscheiden voor hun verdiensten voor de afdeling Leiden. LEIDSCHENDAM De reinigingsrechten gaan volgend jaar met 30 pro cent omhoog. De gemeenteraad van Leid schendam ging gisteravond akkoord met deze verhoging. Uitgangspunt blijft in 1994 een kostendekkend niveau te be reiken. Verschillende fracties waren van mening dat het met een bedrag van bijna 200 gulden per jaar hierbij niet zal kun nen blijven Uit de voorjaars nota is gebleken dat vorig jaar niet met een verwacht tekort van vier ton, maar met een overschot van 2.9 miljoen gul den zal kunnen worden afge sloten. CDA en VVD wezen er op dat de structurele inkom sten en uitgaven de laatste ja ren steeds meer uiteen lopen. HP. Broekhuijse (CDA) zei zich aan te sluiten bij het voor nemen van B en W een strin genter kredietbeleid te gaan voeren. Het college heeft ook laten weten dat als gevolg van de Tussenbalans maatregelen nodig zullen zijn om het finan ciële beeld in de komende ja ren te verbeteren. Dit jaar wordt een tekort van 1.1 miljoen gulden verwacht en voor de komende vier jaren (afnemend) tekorten van bijna negen ton tot ruim twee ton. Maatregelen om deze verslech tering van de financiële positie tegen te gaan zullen echter pas bij de behandeling van de be groting worden genomen. Leidschendam kan overigens nog steeds een welgestelde ge meente worden genoemd. De saldi-reserve, de spaarpot van de gemeente, bedraagt ruim 19.6 miljoen gulden. Wethou der F. IJmkers zei dat in prin cipe alle tekorten tot 1995 zijn gedekt, maar dat uiteraard re kening moet worden gehou den met de effecten van de Tussenbalans. Idoor KEES VAN KESTEREN SASSENHEIM De af deling Leiden van de KNVB wil met ingang van het nieuwe seizoen een wervingsactie op touw gaan zetten om het grote tekort aan scheidsrechters in de Leidse regio op te heffen. Dit voornemen werd gisteravond bekend gemaakt tijdens de alge mene vergadering in Sas- sehheim. GEMEENTE WACHT SCHADECLAIM LEIDERDORP Er valt de gemeente Leiderdorp veel te verwijten als het gaat om de behandeling van de familie Roest. De problemen die er gerezen zijn ten aanzien van de uitbouw van de woning aan het Frederik Hen drikplantsoen voor de zwaar gehandicapte Su zanne Roest hadden mak kelijk vermeden kunnen worden. Dat is de mening van de heer W. van de Ven van de Gemeen schappelijke Medische Dienst (GMD) in Leiden. „Er had daar een goede, fraai ere oplossing kunnen komen voor een bedrag van tegen de 90.000 gulden. Dat was dan ook volledig gesubsidieerd. Door de moeilijkheden die de gemeente heeft gemaakt is de uitbouw duurder geworden, de subsidie veel lager en kunnen Suzanne en haar ouders min der goed uit de voeten", aldus Van de Ven. Hij is bereid bij de Raad van State te getuigen als de zaak daar door Riet Dekkers van de Stichting Leefbaar Leiderdorp aanhan gig wordt gemaakt. „Dat is kennelijk noodzakelijk omdat de verantwoordelijke wethou der, mevrouw H. Veldstra, de zaak niet in der minne wil schikken. Het staat voor mij dan echter vrijwel vast de de gemeente Leiderdorp het volle pond zal moeten gaan beta len". Van de Ven, die namens de GMD moet adviseren als het gaat om aanpassingen van wo ningen voor gehandicapten maakt maar zelden mee dat gemeenten zich zo star opstel len als Leiderdorp. „De meeste gemeenten maken een uitzon dering in hun beleid voor uit bouwen in een dergelijk geval, en werken verder zoveel mo gelijk mee". In Leiderdorp werd Van de Ven echter ge confronteerd met verregaande bemoeizucht en ook een ge brek aan kennis van zaken. „Het begon er begin 1989 al mee dat er geen precedent voor een verticale uitbouw (een verdieping op de bestaan de uitbouw) mocht worden ge schapen, terwijl later bleek dat er al een dergelijk bouwsel in Leiderdorp bestond. De be trokken Leiderdorpse ambte naar vond eigenlijk dat de fa milie Roest maar naar een gro te nieuwbouwwoning in Bui tenhof moest verhuizen, maar dat was erg duur en de familie zou dan te ver van behulpza me familie en kennissen ko men te zitten. Daarna werd geprobeerd om te verbouwing niet meer dan 45.000 gulden te laten kosten, omdat de zaak dan makkelijker kan worden afgehandeld. Bij een hoger be drag moet verantwoording worden afgelegd". Uiteindelijk bleek de gemeen te bereid een schuine uitbouw toe te staan, maar dat bleek al spoedig een onwerkbare oplos sing te zijn. Het feit dat de verbouwing toch wel duurder zou worden dan 45.000 gulden bleek voor de gemeente moei lijk te verteren. De subsidiege ver, het ministerie van volks huisvesting ging daar inmid dels al van uit, maar wachtte vergeefs op een verklaring van de gemeente. „Dat was de simpele verklaring dat er geen makkelijk aanpasbare huur woning voorhanden was in Leiderdorp. Pas nadat de buurman van de familie Roest, de heer A. Beij in actie was ge komen kwam er weer bewe ging in de zaak. Een rechte uitbouw werd toch toegestaan. Op dat moment is de zaak ons eigenlijk ontglipt. Er had nieuw overleg moeten komen met de GMD, maar dat is niet gebeurd. We zaten inmiddels ver in 1990. De familie Roest werd onterecht te verstaan ge geven dat er niet meer subsi die inzat dan 56.000 gulden. De mensen werden op het ver keerde been gezet, en begon nen te bouwen in een warrige situatie. De aannemer kreeg een onduidelijke opdracht en de kosten liepen steeds verder op", aldus Van de Ven. Ongelukkig Als de GMD toen opnieuw was benaderd zou er een beter plan met volledige subsidie uit de bus zijn gekomen, stelt Van de Ven. „Door alle eigenaardige beperkingen die door de amb tenaar waren opgelegd was er zeer ongelukkig bouwplan ontstaan. De lift stond op de verkeerde plaats, waardoor er te weinig manoeuvreerruimte voor de rolstoel van Suzanne was ontstaan. De ouderslaap kamer was door de voorschrif ten erg klein geworden". Een poging om meer subsidie te krijgen liep op niets uit, aange zien reeds met de bouw begon nen was. „Uiteindelijk lag er een rekening van meer dan 120.000 gulden, en het is moei lijk het verschil met de subsi die van 56.000 gulden dan nog te overbruggen. Er zijn wel nog enkele andere subsidiemo gelijkheden, die Leiderdorp vreemd genoeg volledig over het hoofd heeft gezien. Dat zijn de bijkomende kosten voor bijvoorbeeld toezicht tij dens de bouw door een archi tect en voor persoonlijke aan passingen, zoals elektrische deuropeners voor Suzanne". Van de Ven is niet erg geluk kig met de houding van de ge meente, die probeerde de Zwarte Piet in zijn richting te schuiven. „In plaats van de zaak op te lossen werd gepro beerd de verantwoordelijke ambtenaren de hand boven het hoofd te houden. De GMD kreeg nu de schuld. Wij zou den met het oorspronkelijke plan akkoord zijn gegaan. Dat klopt, maar er was geen keus. Er moest iets gaan gebeuren voor Suzanne, die al een half jaar in de huiskamer beneden moest zitten, en wij waren bui tenspel gezet". Volgens Van de Ven moet Leiderdorp nu voor de fouten opdraaien. „Er is schade ontstaan door verkeer de voorlichting en onzorgvul digheid. Het zou goed zijn als de gemeente probeerde tot overeenstemming te komen met de familie Roest over het resterende bedrag, naar schat ting 35.000 gulden. Maar wet houder Veldstra wil daar ken nelijk niets van weten". Wethouder mevrouw J. Veld stra van Leiderdorp spreekt tegen dat de gemeente fouten heeft gemaakt. „Wij hebben gezocht naar een optimale op lossing. Wij hebben al het mo gelijke gedaan om er voor de familie Roest zoveel mogelijk uit te halen, maar er zijn nu eenmaal regels en voorschrif ten. Ik vind de kritiek van de heer Van de Ven onterecht, hij is er zelf nauw bij betrokken geweest. Er is niet meer subsi die uitgekomen dan 56.000 gul den, en daar hebben we ons helaas bij neer te leggen". 11r)r %S MICKLINGHOFF e»SENAAR De tra- stonden Loes en Chris Ses onlangs in de ,rJ toen hun bootje te pa|r werd gelaten. Nadat neèden van de Wasse- iefe Watersport Vereni- sjhun eigen boten uit ®rjinterberging hadden ^Jald waren de Hen- jaèn aan de beurt om ieönieuwe aanwinst met j ipagne te dopen. Spichtig natuurlijk om lurfde pas geschilderde te beschadigen, iki de hoogglanzende rtjren scheepsbel met kevpscriptie „Van vrien- i. tfvoor vrienden" hen Jelfe handen werden ge- Kift vloeiden de water- MÓfrs rijkelijk. Eindelijk cinjen ze dan na vijf jaar I varen. elichtpaar Loes en Chris lisfes woont in Rijswijk is al jaren lid van de °°pnaarse Watersport Vere- _g Vijf jaar geleden koch- ib<* een bootje. Het bleek de 'fljöp-van-het jaar. Voor il«jaar duizend gulden gin- a P het schip in. Hun eerste j V hleek van hout te zijn, It met een soort polyster- Het schuitje bleef drij- jdaar was alles mee ge zegd. Toen vier jaar geleden de boot voor het winteronder- houd uit het watér werd ge tild, bleek de deplorabele staat van de boot pas goed. Com pleet verrot, luidde de diag nose. De boot viel uit de takels van de kraan in honderd stuk ken uiteen. Het echtpaar huil de tranen met tuiten. Voor ie dereen was het aangrijpend en hartverscheurend, toen Chris en Loes de miskoop plank voor plank in de vuilcontainer gooiden. Hun spaarcentjes wa ren op. Maar boot of geen boot, ze bleven gewoon lid van de Wassenaarse Watersport Vere niging. Elk weekend kwamen ze naar Wassenaar om het clubhuis draaiende te houden en de bar te verzorgen. Zo ble ven ze in de afgelopen vier jaar betrokken bij de water sport en werden een waarlijke „pijler" van de vereniging. Afgelopen winter hadden ze weer genoeg gespaard en kon den ze beslag leggen op een stalen schip met houten op bouw. De prijs van twee mille kon Bruin wel trekken. Voor de opknapbeurt dachten de Henkessen twee jaar nodig te hebben. Het werden echter twee maanden. De leden sloe gen spontaan de handen ineen. Ze wilden iets terugdoen voor het echtpaar dat hen jarenlang van hun natje en droogje had voorzien. De houten opbouw werd eraf gesloopt en vervan gen door een stalen stuurhuis. Een ander lid wist alles van mc\vOren en keek die dus even grondig na. Drie leden, die in het dagelijks leven huisschil der zijn, schuurden en schil derden de gehele boot. Andere leden kwamen aanzetten met een keukeninventaris, lampen, glaswerk, een anker, een kookplaatje, een stuurtje. Kortom, binnen twee maan den was het bootje weer als nieuw. Vorige week werd de tot 'Louise' gedoopte boot te water gelaten en stroomden de champagne en de tranen rijke lijk. Niet elitair Volgens WW V-secretaris J. Barth is deze actie wel het bes te bewijs dat de vereniging er één is voor iedereen en de ver eniging zeker niet elitair is. Loes Henkes: „Laat niemand meer zeggen dat ze in Wasse naar bekakt of krenterig zijn. Wat we na onze miskoop aan medeleven hebben meege maakt was hartverwarmend. Maar wat we in de afgelopen twee maanden hebben ervaren slaat echt alles. Dat zoiets nog bestaat. Lang was het onzeker of we ooit weer op een eigen bootje vakantie zouden hou den. Toen we voor 2000 gul den het stalen karkas hadden gekocht dachten we dat we over twee jaar misschien wel zover met opknappen zouden zijn dat we zouden kunnen va ren. Maar dat we volgende maand met onze eigen boot op vakantie kunnen gaan, had den we in onze stoutste dro men niet kunnen voorstellen. Grandioos. Ik heb er echt geen wdbrden voor". Louise De zo moeizaam tot stand gekomen uitbouw aan het Frederik Hendrikplantsoen. Chris Henkes op hun trotse bezit.

Leidse Courant | 1991 | | pagina 11