Installatiemonteur is een soort huisarts' Verpleging en verzorging langzaam uit het slop De leerling mag weer leerling zijn door MIRIAM HEIJENGA „Er is veel te doen in de i installatietechniek" is de slogan waarmee de Vereniging van Nederlandse Installatiebedrijven (VNI) en de Stichting Opleidings- en Ontwikkelingsfonds voor het Loodgieters-, Fitters-, en Centrale Verwarmingsbedrijf (OLC) in februari een wervingscampagne begonnen. vgn Met deze campagne hopen de organisaties meer publieke belangstelling voor het oude loodgietersvak te krijgen, want daar schort het de laatste jaren nogal aan. H Technische beroepen zijn uit. Het aantal jongeren dat een beroep als timmerman of schilder kiest, daalt H ieder jaar. Ook het aloude beroep van loodgieter schijnt weinig jon- H geren nog aan te spreken. De lood- gieterswereld is dun bevolkt en wie zijn lekkende keukenkraan gerepareerd wil zien, moet daar vaak een lange tijd op wachten. Het gaat dus niet zo best met dit technische vak. „En dat is toch jammer", meent de woordvoerder van de VNI. „Het loodgieterswerk is toch heel gevarieerd, biedt veel vrijheid en heeft een goed loon. Een installatiemonteur zoals een loodgieter tegenwoordig ge noemd wordt is altijd zeker van een baan, want er is volop werk in dit beroep", vult ze aan. De installatietechniek heeft een lange geschiedenis. Het beroep werd waarschijnlijk al uitgeoefend in de tijd van de Romeinen. In de loop der jaren is er wel het een en ander veranderd. Het lekkende kraantje is naar de achtergrond verdrongen en heeft plaats ge maakt voor het installeren van sa nitaire voorzieningen en air-condi tioning, aansluiten van centrale verwarmingen en aanbrengen van dakbedekking. Het werkterrein van de installatiemonteurs is uit gebreid van de nieuwbouw en de renovatie naar bijvoorbeeld sau na's en zwembaden. Een monteur is tegenwoordig in ieder bedrijf te vinden. „Een in stallatiemonteur is eigenlijk een soort huisarts", zegt Gerard Laa- per, leraar installatietechniek aan de Johan de Wittschool in Den Haag. „Je neemt het hele huis on der handen en werkt vanaf de dakgoot en dakbedekking tot aan de riolering in de kelder. Bij al deze werkzaamheden wordt ge bruik gemaakt van de allernieuw ste electronica en computerbereke ningen". Specialisme Door de nieuwe technieken is het vak erg gespecialiseerd geworden. Een allround vakman moet meer weten dan hoe je een kraanleertje vervangt. Hij of zij, want de lood gieterswereld heet enhousiaste da mes van harte welkom, moet op de hoogte zijn van de nieuwste ont wikkelingen in de verwarmings-, gas-, luchtbehandeling- en dakbe dekkingstechnieken. Naast het in stalleren wordt veel aandacht be steed aan onderhoud, service en het oplossen van storingen. De monteur moet dus van alle mark ten thuis zijn. Het beroep van installatiemonteur blijkt dus vele mogelijkheden te bieden. Toch is er bitter weinig be langstelling onder de jeugd. Zo heeft Den Haag en omgeving maar één school (de Johan de Witt school) die de richting installatie technieken in haar programma heeft opgenomen. Op deze vierja rige lbo-opleiding kunnen geïnte resseerden twee jaar lang intensief met alle facetten van de installa tietechniek kennis maken. Het les lokaal is volledig ingesteld op praktijklessen. Zo zijn een half dak, een badkamer met toilet, een keukenblok, een geiser, een ver warmingsketel en een wastafel in het lokaal geïnstalleerd en is het de taak van de leerlingen deze za ken zo goed mogelijk aan te slui ten, in te stellen en installatietech- nisch kloppend te maken. Daar naast worden theorielessen gege ven waarin de nieuwste technie ken worden behandeld. Stage De studie kent twee stageperiodes. „Dit wordt het leukste gevonden, omdat de leerlingen echt in aanra king komen met de praktijk", al dus Laaper. „Veel werkgevers bie den de stagiairs een vaste baan aan, want aan werknemers is een gebrek. Dat vind ik toch het mooie van dit vak: je bent altijd verze kerd van een baan". De opleiding wordt afgesloten met een examen waarin de studenten de behandelde stof van de afgelo pen twee jaar moeten toepassen in een aantal opdrachten Hierbij komt het vooral aan op nauwkeu rig maatwerk. Daarna hebben de leerlingen de kans hogerop te ko men in het Leerlingenstelsel of met een studie aan een mts. „Deze school dient vooral als opstap", zegt Laaper. „Door veel avond scholen en cursussen kan men op klimmen van gastechnisch instal lateur tot chef van een groot be drijf of ontwerper van leidingcon structies met behulp van compu terprogramma's. Een andere mo gelijkheid is het stichten van een eigen bedrijf. Hiervoor kan je een vestigingsdiploma halen in het Leerlingenstelsel. Keuze genoeg dus". Onderbezet Bij die andere opleidingsmogelijk heden, zoals het Leerlingenstelsel én de avondscholen, is de richting ook onderbezet. „Wij hebben 2500 nieuwe instromers nodig per jaar", zegt Peter Galjaard, voorlichter van de Stichting Opleidingen In stallatietechniek (SOI). „We krij gen echter maar 1700 aanmeldin gen per jaar binnen". Ook de belangstelling op de Johan de Wittschool neemt af. „Vroeger konden we rekenen op zo'n twin tig a vijf en twintig leerlingen per jaar", aldus Laaper. „Nu zijn we al blij als vijftien geïnteresseerden zich aanmelden. Dit jaar telt het derde jaar zeventien leerlingen en het vierde jaar slechts negen. Daar zijn trouwens geen meisjes bij. Dat vind ik toch wel bijzonder jammer, want zo blijft de installatietech niek een mannenwereld". Een echte verklaring voor de mi nimale belangstelling is niet te ge ven, maar gissingen worden wel gedaan. Mogelijke verklaringen zijn de grote onbekendheid en vooroordelen die heersen rond de installatietechniek. „Er wordt niet te weinig of te negatief naar het vak gekeken, er wordt helemaal niet naar het vak gekeken", meent de woordvoerster van de VNI. „Onbekend maakt onbemind", meent Peter Galjaard. „Men denkt bij het vak van monteur vaak aan heel vies en vuil werk, terwijl dit vaak niet het geval is. Ook gaat de fabel dat het loon erg slecht is. Een volleerd vakman verdient zo rond de 2000 a 2500 gulden per maand en dat is evenveel als elke andere handarbeider verdient". Doorstuderen Wat opvalt is dat de leerlingen die besluiten een opleiding te kiezen in de installatietechniek vaak een familielid hebben die zelf in deze branche werkzaam is. „Het werk blijft, zeg maar, binnen de fami lie", zegt Laaper. Volgens Galjaard speelt de huidige mentaliteit ook een grote rol. „Ou ders zien hun kinderen toch liever doorstuderen en een kantoorbaan tje krijgt voorrang. De witte boord trekt nog altijd meer dan de blau we overall en daar is moeilijk te genop te boksen". De terugloop van nieuwe instro mers brengt voor de toekomst gro te gevaren met zich mee. Zo is de voorspelling dat er binnen vier jaar een tekort van zestigduizend technici zal zijn. Met de nieuwe wervingscampagne proberen de verschillende organisaties de tech nische beroepen weer wat nieuw leven in te blazen. Een verstopte afvoerpijp schoonmaken of een lekkend kraantje repareren is het vertekende beeld dat veel mensen hebben van het loodgietersvak. FOTO: SP door LOEK MOOR In de verpleging en verzorging wordt op allerlei manieren geprobeerd jongeren te interesseren voor een van de vele beroepen in deze sector. En elk wervingsmiddel wordt gebruikt: van het verstrekken van gratis uniformen uit de serie Medisch Centrum West tot het aanbieden van gratis woonruimte en uitgebreide kinderopvang voor de medewerkers. Ook zwaait men driftig met extra bonussen aan het einde van het jaar of voor wie het diploma haalt een aanmoedigingspremie van netto duizend gulden. Er is echter meef. Ziekenhuizen en andere instellingen willen de leerlingen weer leerling laten zijn. Ze krijgen begeleiding, vrije tijd en meer tijd om te studeren. Maar ook termen als teamverpleging en integrerende verpleegkunde zijn geen loze kreten meer. Met name het ziekenhuis Leyenburg is hierin de grote Haagse voorloper. Toch komen ook andere ziekenhuizen steeds meer tot het besef dat veel meer aandacht moet worden be steed aan de leerlingen. Kunst- en vliegwerk De gezondheidszorg schreeuwt om mensen. Ze heeft zelfs bijna geen stem meer over. En als daar niet snel iets aan wordt gedaan, komt verzorgend Nederland dik in de problemen te zitten. Natuurlijk wordt er met kunst- en vliegwerk geprobeerd de schade zo beperkt mogelijk te houden. In de Haagse zieken- en verpleeghuizen is slui ting van complete afdelingen aan de orde van de dag. De Haagse Bond van Medisch Specialisten kwam onlangs met de resultaten van een enquête. Hieruit bleek dat, in ziekenhuizen in de Haagse regio al 415 bedden leeg staan als gevolg van het personeelstekort, terwijl de wachtlijsten voor opname steeds langer worden. En dit alles is te wijten aan het slechte imago dat deze sector als een bijna niet te torsen last met zich meesleept. De werkdruk, de lage salarissen, de grote verantwoordelijkheden en de weinige waardering zijn daar debet aan. Het is niet een probleem van de ja ren negentig. Tekorten spelen zich al af sinds het einde van de jaren zeventig. Ook toen leek er steeds minder geld beschikbaar te zijn voor het aantrekken van perso neel. En als klap op de vuurpijl kregen in het begin van de jaren tachtig pas afgestudeerde leerling- En dan spant Leyenburg nog eens de kroon met het noodgedwongen aantal lege bedden van honderd twintig stuks. „We kiezen nu na drukkelijk voor de leerlingen", vertelt direteur drs. E. Sloot. „Niet uit kwantitatief oogpunt. We wil len meer vorm en inhoud gaan ge ven aan hun werk. Ze moeten ruimte krijgen en niet meer onder druk worden gezet. Zo is het de bedoeling dat de leerlingen goed worden ingewerkt, tijdig hun in structie krijgen en er voor hen voldoende tijd over blijft om te studeren en te recreéren. Want tot voor kort werd er zo'n groot beroep op hen gedaan dat er geen minuutje vrije tijd bij was. En als je als directie die ruimte niet geeft, zit je echt op een zinkend schip" Leyenburg heeft een plan uitge dokterd waarmee het denkt aan zo'n beetje alle wensen te kunnen voldoen. Zo worden er deze maand nog eens twee afdelingen gesloten en leerlingen boventallig geplaatst op uitgedunde andere afdelingen. Er zijn dan minder leerlingen per afdeling. Door de mindere leerlin genplaatsen om te zettten in plaat sen voor gediplomeerden krijg je meer kwaliteit en meer ruimte om te begeleiden. Bovendien wordt de werkdruk ook minder. Succesvol Sloot wil best toegeven dat het in eerste instantie niet gemakkelijk was om de personeelsleden ervan te overtuigen hoe ze zoiets konden instellen terwijl er een tekort aan krachten is. Toch lijken zij er nu van overtuigd dat dit idee op de langere termijn zijn vruchten gaat afwerpen. „En dan hoef ie uitein delijk geen honderd bedden te la ten leegstaan, maar is het te beper ken tot bijvoorbeeld tachtig Alle kleine beetjes helpen" De directeur van Leyenburg denkt niet dat het bieden van een hoger salaris op de lange duur meer per soneel zal opleveren. „Het gaat in eerste instantie ook om de werk sfeer en om de mogelijkheid jezêlf te ontplooien. Zo hebben wij van de integrerende verpleegkunde ook beleid gemaakt Deze vorm van verpleging houdt in dat iedere verpleegkundige 'eigen' patiënten krijgt toegewezen en daar ook ten volle verantwoordelijk voor is. We zijn er in 1985 mee begonnen en ik moet zeggen dat dit project rede- lijk succesvol is". Ook anderen denken dat de aan dacht voor leerlingen en gediplo meerden het uiteindelijk zal win nen van „korte-baan-sprinten" als leuke kleding van Medisch Cen trum West, gratis woonruimte, reisjes en bonussen. Want waar is de grens, zo wordt gesteld. Zolang alleen instelling A extraatjes uit deelt zal dit personeel opleveren, maar als B en C er ook mee begin- .nen zit je weer precies op het punt waar je bent begonnen. Leerling-verpleegkundigen aan en tegelijk met hun diploma een ontslagbrief in handen gedrukt. Want er waren te veel gediplo meerden en dat was te kostbaar. Veel verpleegkundigen vertrok ken naar het buitenland: Zwitser land, Engeland en de Golfstaten waren gebieden waar ze wel wel kom bleken te zijn. Het is dan een beetje bitter te moeten constateren dat bijvoorbeeld het ziekenhuis Westeinde in Den Haag nu ver pleegkundigen uit Ierland en werk op de kraamafdeling van Oost-Duitsland moet aantrekken omdat ze in Nederland niet meer zijn te krijgen. Debacle i De daders van dit debacle liggen zoals gewoonlijk op het kerkhof. De-ziekenhuizen geven de rege ling de schuld en de overheid zegt :$jfelat de ziekenhuizen niet efficiënt genoeg hebben gewerkt. Maar de het Haagse Bronovo-ziekenhuis. tekorten werden steeds ernstiger. Jongeren hadden geen zin meer om in deze sector te gaan werken, omdat ze bang waren na het beha len van hun diploma op straat te komen staan. Degenen die het nog wel aandurfden kregen het zwaar voor hun kiezen. Onbetaald over werk was (en is) aan de orde van de dag en er werd een onevenre dig groot beroep gedaan op de toe gevendheid van de leerlingen. Het is dan toch niet zo onbegrijpelijk dat jongeren liever kozen voor een administratief beroep of een baan tje als caissière. De enkele maanden geleden ge houden Haagse banen- en scho lingsmarkt voor de gezondheids zorg trok 2500 belangstellenden. Maar voorlopig hebben slechts 80 jongeren gesolliciteerd op de ruim 750 vacatures. Het vak kan slechts op één manier aantrekkelijk worden gemaakt en dat is de verpleegkundige of ver- FOTO: MILAN KONVALINKA zorgende in een prettige omgeving het werk laten doen waarvoor deze is opgeleid. „Dat is mogelijk", zo wist de directie van .het zieken huis Leyenburg na enig denkwerk te melden. Want ze zat met twee problemen. In de eerste plaats lukt het niet de benodigde één op de tien schoolverlaters voor de sector te interesseren; het ziekenhuis zit nu op één op de vijftien. En daar naast is er een klein tekort aan ge diplomeerden.

Leidse Courant | 1991 | | pagina 39