GIRO 797, DEN HAAG 3 verheid gaat donoren pentraal registreren Mogelijk 850 banen weg bij Landbouw Als minderheid functioneer ik het beste £5> fLx1 Maandag staking bij 38 metaal bedrijven Dure dollar heeft vrijwel geen effect op rijksbegroting Aparte premieberekening kleine bedrijven iNNENLAND Ceidae Commit ZATERDAG 4 MEI 1991 PAGINA 3 otterdammer (50) gepakt egens handel in methadon ITERDAM De Rotterdamse politie heeft een 50-jarige terdammer aangehouden wegens handel in methadon, het vangingsmiddel voor heroïne. De man heeft anderhalf jaar elke week de weekenddoses opgekocht van verslaafden die ededen aan een methadonprogramma, zo heeft de politie gis- m meegedeeld Ij v man kocht elke vrijdag de hoeveelheden die de verslaafden ikregen voor het weekend. Dat loopt per verslaafde uiteen 2 tot 35 centiliter per dag. Hij betaalde hiervoor een gulden centiliter. Per week verzamelde hij tussen de 1.000 en 1.500 ze qtiliter, oftewel één tot anderhalve liter. andi handelaar lengde de methadon aan met water en verkocht met flinke winst aan een Belgische vrouw die het in België je markt bracht. Het medicijn methadon is daar nauwelijks crijgen, de hulpverlening in België is niet zo toegespitst als DEN HAAG Bij het ministerie van landbouw, natuurbeheer en visserij verdwijnen in de nabije toekomst mogelijk 850 van de ruim 11.740 ar beidsplaatsen. De afslan king is het gevolg van het streven van het kabinet om tot een efficiënter en goedkoper overheidsappa raat te komen. De afslan king bij Landbouw vindt plaats in het kader van de operatie Grote Efficiency en de Tussenbalans. Landbouw moet tien procent van de arbeidsplaatsen die op de begroting drukken vermin deren. In de praktijk betekent dat een vermindering met cir ca 850 arbeidsplaatsen, In een brief aan alle directies binnen het ministerie van landbouw geeft secretaris-generaal mr. T. Joustra aan waar volgens hem de 850 arbeidsplaatsen het best kunnen verdwijnen. De bezuiniging moet worden gerealiseerd door een aantal diensten te verzelfstandigen, te decentraliseren of op te hef fen. Decentralisatie van een aantal diensten leidt volgens Joustra tot een besparing van circa 150 arbeidsplaatsen. Zo kan de in richting en het beheer van re creatieterreinen worden over gedragen aan de provincies. Joustra stelt ook voor een aan tal diensten te verzelfstandi gen. In een aantal gevallen was daar in een eerder stadi um al toe besloten. Nieuw is dat die verzelfstandiging te vens gepaard moet gaan met inkrimping. Zo moet de Dienst Landbouwkundig Onderzoek (ruim 3.000 arbeidsplaatsen) niet alleen worden geprivati seerd, maar tegelijkertijd met 150 arbeidsplaatsen worden verkleind. Verder stelt de secretaris-ge neraal voor het Internationaal Agrarisch Centrum in Wage- ningen en het Voorlichtings bureau Voeding in Den Haag te privatiseren. In totaal kan de verzelfstandiging een be sparing van circa 480 arbeids plaatsen opleveren. Door het afstoten van een aan tal taken kan nog eens worden bespaard op 150 arbeidsplaat sen. Herinrichting van het de partement, zowel in Den Haag als in de provincies, levert bo vendien 75 arbeidsplaatsen minder op. De voorstellen van Joustra worden binnenkort besproken in een vergadering van alle se cretarissen-generaal. Dan wor den ook de afslankingsvoor- stellen van de andere departe menten beoordeeld. Uiteinde lijk moet de ministerraad vóór 1 juli een besluit nemen over de afslankingsoperatie. Rijksdienst voor het Wegverkeer zelfstandig DEN HAAG De Rijksdienst voor het Wegverkeer, die on der andere belast is met het afgeven van kentekenbewij zen en het toezicht op de pe riodieke autokeuringen, wordt verzelfstandigd, zo heeft het kabinet gisteren besloten. De personeelsleden van de RDW houden hun ambtelijke status. Een belangrijke voorwaarde van de verzelfstandiging is dat de tarieven niet omhoog mo gen gaan. De verzelfstandiging zal tot een grotere efficiency moeten leiden. Er wordt naar gestreefd het personeelsbe stand met 10 procent te verla gen. silijlK IN 'T HOUT kejr !N HAAG Alle vol len Nederlanders krij- van de overheid offi- '1 het verzoek om na e %lijden organen af te in voor transplantatie, gemeenten zullen zich deze taak belasten, staat in een wetsvoor- van staatssecretaris Si- (volksgezondheid) minister Hirsch Ballin fetitie) waarmee het ka- iet gisteren akkoord is gaan. [bedoeling van het wetsont- rp is een verhoging te be- ziejkstelligen van het aanbod van organen voor transplanta tiedoeleinden. Wanneer ieder een in staat is gesteld zijn wil terzake kenbaar te maken, zullen alle wilsbeschikkingen centraal worden geregistreerd. Deze registratie kan direct na overlijden wordt geraadpleegd door een beperkt aantal perso nen. Daarbij gaat het bijvoor beeld om mensen van Euro- transplant, de organisatie die in Europa vraag en aanbod van organen op elkaar pro beert af te stemmen. De bescherming van de donor staat volgens de regering in het wetsontwerp voorop. Een heel belangrijk uitgangspunt is dat mensen zoveel mogelijk zelf en vrijwillig moeten bepa len wat er na overlijden met hun lichaam gebeurt. Alleen als blijkt dat een overledene op geen enkele wijze zijn wil heeft vastgelegd, zullen nabe staanden bevoegd zijn toestem ming voor orgaandonatie te geven. De Nationale Raad voor de Volksgezondheid adviseerde eind vorig jaar de eindbe- voegdheid te leggen bij de arts in het geval er geen wilsbe schikking is. Staatssecretaris Simons en minister Hirsch Ballin hebben dit advies niet willen overnemen. „Een der gelijk systeem vormt een te grote aantasting van de auto nomie van de mens en getuigt van onvoldoende respect voor het belang dat nabestaanden hebben bij een beslissende stem. Zij verkeren immers in een situatie van acute rouw", aldus een communiqué van de Rijksvoorlichtingsdienst. Het wetsvoorstel regelt ook de donatie van organen bij leven. Als zo'n ingreep blijvende ge volgen heeft voor de gezond heid van de donor, bijvoor beeld bij de donatie van een nier, zal dit alleen zijn toege staan als de beoogde ontvanger in levensgevaar verkeert en er geen andere behandeling mo gelijk is om dat gevaar af te wenden. Donatie bij leven door kinderen en door volwas senen die niet in staat zijn tot een redelijke afweging van be langen, is in het wetsontwerp verboden. Donatie bij leven van organen als huid en beenmerg heeft geen blijvende gevolgen voor de gezondheid. Toch stelt het wetsontwerp ook strenge eisen aan dit soort donaties, althans als de beoogde donor een kind is of een volwassene die zijn belangen niet redelijk kan af wegen. Parnas In Amsterdam heeft koningin Beatrix gisteren het nieuwe gerechtsgebouw Parnas aan de Parnassusweg geopend. Bij de plechtige zitting in de grootste zittingzaal van het gebouw waren ook minister Hirsch Ballin van justitie (rechts) en rechtbank president mr. Asscher aanwezig. Het nieuwe rechthuis vervangt het oude Paleis van Justitie aan de Prinsengracht en diverse andere gebouwen. FOTO: ANP EERSTE F16-VLIEGSTER MANJA BLOK: 99 dat ik zelf vloog voelde ik me de koning te rijk. Dat gevoel is niet uit 99 LEEUWARDEN Afge- lopen woensdag heeft de Amsterdamse Manja Blok (27) haar opleiding als F16-vliegster afgerond. Daarmee is zij de eerste vrouw ter wereld die een gevechtsvliegtuig be stuurt. Toch vindt zij zich zelf niets bijzonders. „De opleiding was voor de mannen even zwaar, dus ik kan mezelf niet spe ciaal vinden", zegt luite nant Blok. Nadat ze het vwo had afge maakt wilde ze verkeersvlie ger worden, dus ze schreef zich in bij de Rijksluchtvaart school. „Maar dat is de eerste dag al gigantisch mislukt. Daarna heb ik allerlei soorten baantjes gedaan, voornamelijk via uitzendbureau's. Ik bleek echter niet veel meer te kun nen dan koffie zetten". „Toch wilde ik wel eens vaste baan en een dak boven mijn hoofd. Daarom besloot ik de bon van de luchtmacht in de tv-gids in te vullen, Want vlie gen bleef toch iets mysterieus voor mij. Op dat moment had ik nog nooit van F16's ge hoord. Maar naarmate mijn opleiding vorderde bleek ik er de mogelijkheden voor te heb ben en raakte ik steeds meer gefixeerd op de F16". „In het begin van de opleiding was er zo'n sfeer van 'laat maar eens zien wat je kunt'. Natuurlijk kreeg ik ook wel eens rare opmerkingen te ho ren als ik iets fout deed. Maar iedereen maakt fouten en ie dereen wordt wel eens uitgela chen", aldus Manja Blok. „Dé eerste keer dat ik zelf vloog voelde ik me de koning te rijk. Dat gevoel is niet uit te leggen. De eerste keer was echt de mooiste keer. Fantas tisch. De hele opleiding was fantastisch. Ik heb zowel li chamelijk als geestelijk nooit problemen ondervonden. Ook geen specifiek vrouwelijke problemen. Als ik ongesteld ben vlieg ik helemaal niet slechter, misschien zelfs wel beter. Ik heb dan ook nooit overwogen ermee te kappen". Niet iedereen ondervindt zo weinig hindernissen. Een an dere vrouw, Nelly Speerstra, was Manja al voorgegaan bij de F16-opleiding maar haalde het nét niet. Zij werd tijdens haar opleiding steeds als het middelpunt behandeld. In het geval van Manja was echter besloten haar net als andere cursisten te behandelen. Man- ja:„Gelukkig heb ik nooit meer belangstelling gehad dan de anderen". Als eerste gevechtsvliegster wil Manja best een voortrek kersrol verrichten. „Ik heb hele leuke reacties gehad van meisjes die ook wilden vliegen. Ik kan het heel veel meisjes aanraden, want uiteindelijk wil ik niet als enige vrouw overblijven. Als ze enthousiast zijn, vind ik dat ze het moeten proberen". „Toch vind ik niet dat de luchtmacht zich bij het wer ven speciaal op vrouwen moet richten. Het is niet zo slecht dat de vrouwen hier in de minderheid zijn. Het is altijd een mannenwereld geweest en dat is perfect gegaan. Vrou wen zouden niet ae overhand moeten krijgen. Ik functioneer het beste als minderheid, dat werkt motiverend. Ik hoef niet zo nodig veel vrouwen om me heen. Ik kan me goed Oorlog Over een jaar zal Manja inzet baar zijn bij oorlogssituaties. Een vooruitzicht dat haar niet bevreest: „Natuurlijk wil nie mand graag een oorlog ingaan, maar aan de andere kant is het een uitdaging. Als ik naar de Golfoorlog had gemoeten, dan zou ik zijn gegaan". Het vak gevechtsvliegster brengt niet alleen in oorlogssi tuaties risico's met zich mee. Zo verloor één van haar Leeu warder collega's het leven bij een luchtvaartongeval. „Toch is alles bij de luchtmacht geba seerd op veiligheid. Het is wel een avontuurlijk maar geen gevaarlijk beroep. Als ik kof fiejuffrouw was gebleven, was ik misschien met m'n koffie- karretje van de derde verdie ping afgedonderd". ergoeding voor echtpaar a fout van gynaecoloog [MEN Een echtpaar uit Emmen zal financieel schadeloos rden gesteld voor ernstige nalatigheid van een gynaecoloog de vrouw tijdens haar zwangerschap onder controle had. De naecoloog is verbonden aan het Scheperziekenhuis in Em- :n. Dit heeft de advocaat van het echtpaar, mr. K. de Vries, teren bekendgemaakt. baby is, tijdens de laatste weken van de zwangerschap, bo- nmatig gegroeid door suikerziekte van de vrouw. De specialist eft dit onvoldoende onderkend. Door de complicaties die hier- or bij de bevalling optraden, is het meisje blijvend geestelijk lichamelijk gehandicapt geraakt. ilgens de raadsman heeft de betrokken gynaecoloog correct in ii verslaggeving weergegeven waar hij tekort is geschoten, it Scheperziekenhuis, waaraan de arts is verbonden, heeft de maakte fouten volgens de raadsman ruiterlijk toegegeven, verzekeringsmaatschappij van de specialist zal de ouders, als orschot op een nog te berekenen definitieve schadevergoe- ïg, vast 10.000 gulden uitkeren, aldus De Vries. De ouders bben de klacht, die zij bij het medisch tuchtcollege over de ng van zaken hadden ingediend, ingetrokken. De betrokken icialist is al enige tijd met ziekteverlof. (ADVERTENTIE) "Second Opinion" ook beter bij hypotheken? Neem de proef op de som en bel. /7^Q,[°)[iDZ7^ HYPOTHEKEN Niet voor niets de grootste makelaardij in hypotheken. Den Haag 070-3469776 Overige vestigingen: Alkmaar, Amsterdam, Haarlem, Rotterdam, Schagen. UTRECHT De indus triebonden van FNV en CNV voeren de stakingen in de metaalindustrie op, nu er geen zicht is op her vatting van het cao-over leg. Maandag zijn stakin gen voorzien bij in totaal 38 metaalbedrijven. Bij een deel van deze bedrij ven zijn werknemers deze week al in staking gegaan. Woordvoerders van de werk geversorganisatie FME en de vakbonden meldden vrijdag dat er in het weekeinde geen informeel overleg zal zijn om de cao-onderhandelingen vlot te trekken. Na de mislukte po ging van donderdag zullen de industriebonden geen initiatief meer nemen. De stakingen bij in totaal 140 bedrijven lopen in elk geval door tot 9 mei, Hemelvaartsdag. Nieuw aan het actiefront zijn maandag onder meer Fokker Ypenburg, De Schelde in Vlissingen, en Gazelle in Dieren. (ADVERTENTIE) BANGIADESH DE SAMENWERKENDE HULPORGANISATIES Artsen zonder Grenzen, Memisa, Mensen in Nood, Novib/Gast aan Tafel, Het Nederlandse Rode Kruis, Stichting Oecumenische Hulp, Terre des Hommes, Tear Fund, Unicef Nederland. Woordblind kind heeft recht op extra les DEN HAAG Basisscholen moeten van het ministerie van onderwijs de mogelijkheid krijgen extra onderwijs te ge ven aan kinderen die aan woordblindheid (dyslexie) lij den. Zij hebben recht op de zelfde voorzieningen als dove, blinde en mongoloïde kinde ren. Dat blijkt uit een uit spraak van de Raad van State een procedure die een moe der van een dyslectisch jonge tje, mevrouw Mommersteeg uit Sint-Michielsgestel, tegen het ministerie van onderwijs had aangespannen. Volgens mevrouw Mommersteeg is de uitspraak van groot belang voor alle ouders van dyslecti sche kinderen. Doordat de ba sisscholen de extra voorzienin gen - meestal een aantal extra lesuren - mogen treffen, hoe ven de ouders geen (kostbare) hulp bij speciale instellingen te zoeken of de kinderen naar speciaal onderwijs te sturen. Haar zoontje Pim, die inmid dels tien jaar is, heeft dank zij de extra lessen het normale onderwijs op de plaatselijke basisschool steeds goed kun nen volgen. Idoor PAUL KOOPMAN DEN HAAG De fors duurdere dollar leidt slechts tot een 'marginale' meevaller voor de schat kist. Dit blijkt uit nieuwe berekeningen die minister Kok van financiën heeft gemaakt voor de rijksbe groting van 1992. In zijn jongste voorstellen gaat Kok uit van een tekort in 1992 van zo'n 3,5 miljard gulden, niet veel minder dan het aan vankelijk voorziene 'gat' van 3,6 miljard. Dit was gister avond in de ministerraad een forse tegenvaller voor enkele vakministers, die gehoopt had den dat extra aardgasbaten als gevolg van de duurdere dollar wat druk van de ketel zouden halen. Het Centraal Planbureau (CPB) heeft er echter voor ge waarschuwd dat het kabinet zich gezien het grillige verloop van de dollarkoers niet te snel rijk moet rekenen. In twee maanden tijd steeg de dollar van 1,65 naar twee gulden, maar eind vorige week viel de munt weer terug naar 1,92. Het CPB vindt het daarom nog te vroeg in de 'meerjaren ramingen' uit te gaan van een structureel veel hogere dollar koers. De politieke strijd over het al dan niet volledig toepassen van de koppeling is volgens waarnemers' rond het kabinet gisteren weer in wat rustiger vaarwater gekomen. „Er wordt niet meer met de deu ren geslagen", merkte een doorgaans goed geïnformeerde bron op. CDA en PvdA-minis- ters zijn het er over eens dat alles op alles gezet moet wor den om het beroep op ziekte wet- wao en ww-uitkeringen terug te dringen. Als dat be leid slaagt is de betaalbaarheid van de koppeling geen pro bleem meer. De eerstvolgende aanpassing van de uitkeringen aan de lonen in het bedrijfs leven per 1 juli staat sowieso niet ter discussie. ASPER EN HOBBES DOOR BILL WATERSON IMWIE,IKVOT6/VI& IETS AF... 15 JOUW 0W/MW6ER4STE 4- ■SOCMlt 6EPWS MISSCHIEXI TOf Tl 5CHPIJVETM4NJ PE AfSCHfIDIWG WW BEP/WUPE Afi6eeSSItVE WEESEWKUEROJ? (Vervolg van de voorpagina) DEN HAAG Om het midden- en kleinbedrijf te ontzien is de mogelijkheid geopend dat bedrijven met vijf of minder werknemers een 'pool' vormen voor het systeem van premiedifferentiatie. Ook bij de maatregelen ten aanzien van de wao is voor kleine bedrijven een 'veiligheidsvoorziening' ingebouwd. Afgesproken is dat de boete die kleine bedrijven moeten betalen voor een relatief grote uitstoot naar de wao nooit ho ger kan zijn dan vijf procent van de totale loonsom. Voor grotere bedrijven is de belo ning voor het in dienst nemen van een arbeidsongeschikte bepaald op zes maanden sala ris, de boete voor het laten af vloeien van een werknemer naar de aaw of wao ligt tussen de drie en vijf maanden sala ris. Het kabinet doet ook voorstel len om de terugkeer van ar beidsongeschikten op de ar beidsmarkt te bevorderen. Zo worden het ziekengeld en de loonkostensubsidie verhoogd voor arbeidsongeschikten die weer aan de slag gaan. Verder wordt het ontslag van langdu rig zieke werknemers bemoei lijkt. Het kabinet heeft nog geen knoop doorgehakt over de mo gelijkheden om te bezuinigen op de ziektewet en wao-uitke- ringen zélf. Zo ligt er het plan om de eerste twee dagen ziek te voor rekening van de werk nemer te laten komen en de wao-uitkering afhankelijk te maken van het arbeidsverle den. Voordat hierover defini tieve besluiten worden geno men willen de ministers eerst een advies over de uitkerings rechten af, dat de SER medio juli uit wil brengen.

Leidse Courant | 1991 | | pagina 3