IN MEMORI AM MARADONA 1 r mal Ie Van 'n verafgood idool tot snuivende snoever CeidaeSouAO/nl ZATERDAG 4 MEI 1991 PAGINA 29 ge in Buenos Aires leerde kennen en hem tot in Napels volgde. Guadalupe laat zich er op voorstaan, dat zij Diego's hartsvriendin is en wist in het verleden haar marktwaarde als entraineuse aan zienlijk te verhogen door verslag te doen van haar intieme bevindigen met de kampioen. Duifje Een ander kleurrijk personage uit het ge volg van de kleine middenvelder is Gen- naro Montuori, bijgenaamd Palummella (Duifje), de ongekroonde koning van de Napoli-supporters. Hij heeft Maradona geïntroduceerd in de zelfkant van Na pels en zal voor de rechter ook verant woording moeten afleggen over de wijze waarop de voetballer in contact is geko men met weinig frisse figuren als de gangster Italo Jovine en hoeren-madam Carmela Cinquegrana. Palummella zelf oefent voor zover bekend geen beroep uit, maar rijdt wel rond in een dure Mercedes met radiotelefoon. De functie van manager werd aanvanke lijk ingenomen door een vriend uit Ma- radona's kindeijaren in de sloppenwijk Villa Fiorito, de aan polio lijdende Jorge Cyterszpiler. Maar in Napels werd Cy- terszpiler plotsklaps aan de dijk gezet, evenals Guillermo Blanco, een journalist die zijn krant in de steek liet om verder te werken als hofbiograaf van Marado na. Volgens Franco Dominici, de hoofd redacteur van de Corriere dello Sport, die een van koudegrondspsychologie doordesemde artikelenreeks heeft gewijd aan 'het roekeloze leven van Maradona', ligt hier het breekpunt in zijn carrière. Door zijn jeugdvrienden te ontslaan sneed Diego de „navelstreng door die hem verbond met zijn oorsprong". Het gevolg was ontworteling en verval. Cy terszpiler werd opgevolgd door een an dere Argentijn, Guillermo Coppola, die niet alleen Maradona's zaken voortreffe lijk behartigde, maar de kampioen (vol gens zijn eigen verklaring) tevens naar believen van stimulerende middelen en damesgezelschap voorzag. Coppola bracht het merendeel van Ma radona's zakelijke activiteiten bijeen on der de noemer Diarma, een in Liechten stein gevestigde maatschappij, die in de afgelopen jaren meer dan vijftien mil joen gulden per jaar incasseerde. In Bue nos Aires bezit Maradona verder nog de firma Maradona Producciones, op naam waarvan de woning staat waarin hij is garresteerd. Het contract met Napels werd in tweeën gesplitst. Als voetballer ontving Maradona rechtstreeks niet meer dan 250.000 dollar per jaar, terwijl aan de Diarma 2,7 miljoen werd overge maakt voor het „gebruik van het image van Maradona". Dat laatste blijkt nu te gen hem te werken. Sinds het begin van dit jaar heeft Napoli geen cent meer ge stort op de Liechtensteinse rekening en vorig jaar heeft voorzitter Corrado Fer- laino zelfs via een kort geding zelfs scha devergoeding geëist voor de negatieve publiciteit die de club door toedoen van Maradona heeft ondergaan. Doordat hij herhaaldelijk niet op de trai ning verscheen, werd zijn 'voetbalsalaris' met 40% gekort en na zijn veroordeling wegens doping is er nog eens 20% vanaf gegaan, zodat hij nu nog 'slechts' 100.000 dollar per jaar kan verwachten en dat is voor de in hoog tempo consu merende 'clan' veel te weinig. Marado na, die nog voor een geschatte tien mil joen dollar aan geld en onroerend goed bezit, kan bovendien de circa 20 miljoen gulden per jaar aan reclame-inkomsten (van onder meer Puma, Fuji en Tele- montecarlo) en een serie vet betaalde de monstraties in Saoedi-Arabië en Japan vaarwel zeggen. Ondergang En misschien ligt hier ook wel de verkla ring voor de snelheid waarmee de onder gang van Maradona zich heeft voltrok ken. Het lijkt wel vast te staan, dat zijn drugsgebruik niet van kort geleden da teert. Maar zo lang Maradona, die zijn aankoopsom van 21 miljoen gulden voor Napoli in één seizoen terugverdien de, nog rendeerde, was er weinig animo om tegen hem op te treden. Tijdens het WK werd hij nog volop toegejuicht, maar aan het eind van 1990 was zowel Napels als Napoli zijn gechicaneer zat en ging de doos van Pandora open. Bij een onderzoek van carabinieri, naar de activiteiten van een drugsdealer, werd zijdelings de naam van Maradona ge noemd. Er volgde een golf van rechterlij ke persconferenties, pikante onthullin gen en belastende verklaringen, die zoals het weekblad Europeo begin maart schreef „voldoende zijn om een god van zijn voetstuk te slaan". In hoog tempo volgden de fatale dopingcontrole, de vlucht naar Argentinië en de arrestatie. Het image van de in opspraak geraakte sportman was vernietigd en de miljoe nencontracten konden zonder recht op verhaal worden verscheurd. Uit protest tegen de manier waarop de verenigde aanval op Maradona werd uitgevoerd besloot een groep tegendraadse Napoli taanse intellectuelen om op 11 mei een manifestatie van sympathie met de ge vallen engel te organiseren. Epiloog Niettemin de Maradona-sage is aan zijn epiloog toe. Een Italiaans roddelblad pu bliceerde deze week nog een reeks foto's van de voetballer als lonkende traves tiet. De kiekjes gaan vergezeld van het 'exclusieve' verhaal van Pietro Pugliese, de man die zijn vriendin voor de Mara- dona-clan drie kilo cocaïne liet smokke len van Buenos Aires naar Napels, maar de toegezegde 120.000 gulden niet kreeg en uit wraak naar de rechter en de pers stapte. In de Oude en de Nieuwe Wereld wordt met bewondering geschreven over de mooie blondine van de Argentijnse narcoticabrigade, die binnen wist te dringen in de 'clan' en zo de snuivende snoever op heterdaad kon betrappen. En uitentreure is beschreven, hoe de kampioen bij zijn arrestatie werd aange troffen in het schemerduister, verwilderd van zinnen, naakt op bed in gezelschap van een vriend van het mannelijk ge slacht. En dat ging zelfs de Argentijnse macho's, die hun held tegen beter weten in tot het laatst hebben verdedigd, te ver. Dieper zinken kan niet meer. De morele zelfmoord op Diego Armando Maradona is voltooid. Requiescat in pace. Idoor AART HEERING NAPELS - „Een zielig geval", zei de nieuwslezer van RAI Uno bij het bericht van de arrestatie van Diego Armando Maradona in Buo- nos Aires. Met dit bondige com mentaar gaf hij aan, hoe in korte tijd het oordeel over de aan lager wal geraakte kampioen is omgesla gen. In februari leidden de eerste onthullin- gen in het Drugs en Vrouwen-schandaal nog tot woede-uitbarstingen in Napels, j nauw besmuikte hilariteit in de rest van Italië en gepassioneerde verdedigingen van de persoon Maradona door voor aanstaande intellectuelen als de kunst historicus Vittorio Sgarbi en de linkse fi-1 losoof Massimo Cacciari - want over het fenomeen Maradona heeft werkelijk ie dereen in Italië zijn zegje gedaan. Maar toen een week gelden het land werd ge confronteerd met de schrijnende televi siebeelden van de verlopen vedette die dom grijnzend een Argentijnse politieau to werd in gesleurd, maakten nijd, ironie en steun plaats voor medelijden, min achting en vergetelheid. In de kranten worden nu vergelijkingen gemaakt met andere gevallen sterren als Maradona's landgenoot Carlos Monzon, de bokser die wereldkampioen werd en daarna zijn vrouw doodsloeg, en Len- nart Skoglund, de Zweedse spits van In- ter, die aan de drank raakte en op 46- jarige leeftijd zijn hoofd in de gasoven stak. Vrijwel tegelijk met Maradona is in haar Romeinse villa de actrice Laura Antonelli gearresteerd met 36 gram uit gelijnde cocaine, klaar voor gebruik. Een samenloop die aanleiding gaf tot een stroom van meewarige beschouwin gen over de wurgende tentakels van de 'drug van de rijken' en de zwakke benen die de last van de roem niet kunnen dra gen. Op de sportpagina's is nu plaats voor uitgebreide technische verhalen over ontwenningskuren en met instem ming wordt de Argentijnse president Carlos Menem geciteerd, volgens wie Maradona „hulp nodig heeft". Ciro Fer- rara, die bij Napoli de aanvoerdersband heeft overgenomen van Maradona, ver klaarde „dat wij Diego in deze moeilijke periode terzijde moeten staan". En Gi anni Brera, Italiës bekendste sportjour nalist wijdde in La Repubblica onder de titel 'Ondanks alles, bedankt!', een roe rend grafschrift aan de gevallen Argen tijn. Redder napoli Maar de Napolitanen, die op 5 juli 1985 zestigduizend man sterk naar het vlieg veld togen om Maradona in te halen als de Redder van Napoli, die hij ook is ge bleken, de Napolitanen die 'El pibe de oro' terstond in hun hart en ziel sloten, diezelfde Napolitanen voor wie voetbal eten en drinken is, zijn hem nu even zo snel weer vergeten. Burgemeester Nello Polese, die tot voor kort als eerste burger in de rij stond om het idool te begroe ten, beperkt zich nu tot een droog com mentaar- „Jammer dat een man met zo'n talent geen weerstand heeft kunnen bieden aan de verleiding". Net zo'n koele afstandelijkheid heerst er in een bar in de volkswijk Forcella, waar precies een jaar geleden het tweede landskampioenschap werd gevierd met aan Maradona opgedragen gedichten en muurschilderingen en waar tijdens de WK meer Argentijnse dan Italiaanse ba nieren wapperden. „Hij kon de roem niet aan en dat was jammer voor hem èn voor Napoli", zegt de onderwijzer Salvatore. Volgens een jonge bouwvak ker is het „hoog tijd dat hij opgenomen wordt", terwijl zijn collega als zijn heel wat kwaadaardiger mening te kennen geeft, dat de Argentijn „terug is in de stront waaruit hij is voortgekomen", j Francesco Marold, die als verslaggever van het Napolitaanse dagblad II Mattino de affaire van nabij heeft gevolgd, geeft I desgevraagd toe dat de stad opmerkelijk snel afscheid heeft genomen van haar held: „Het ligt nu eenmaal in de mense lijke aard om onprettige voorvallen te verdringen. De jongste episode heeft de Napolitanen ook niet eens meer geraakt, omdat Maradona naar hun idee al niet j meer bij de club hoort". In hemelsnaam Wel vraagt menigeen zich af hoe het in hemelsnaam zo ver heeft kunnen. Ques- tor Mattera, de gerechtsdienaar die in Rome de zaak-Maradona behandelt, is hard en bondig in zijn oordeel: „Mara- dona dacht dat hij de wereld in zijn zak j had, terwijl hij niet eens zich zelf in toom kon houden. Zijn auto's, zijn vrouwen en zijn patserige rijkdom-toon- den slechts een grote geestelijke armoe de". Maar volgens de psychiater Sergio Piro is het de stad Napels geweest, die „Diego heeft vermalen tussen haar chaos en haar dubbelzinnigheid. Persoonlijke problemen en een gemiste sociale inte gratie hebben hem veroordeeld". De Napolitaanse volksschrijver Dome- nico Rea zegt het wat minder cryptisch: „Iedereen wist, dat Maradona zich al meer dan een jaar als een waanzinnige gedroeg, maar niemand heeft hem gehol pen. Door iedereen verlaten rende hij zijn ondergang tegemoet". In Napels zijn maar weinigen het met hem eens. „Als zijn vader, zijn vrouw en zijn beste vrienden hem al niet op het rechte pad konden houden, wat hadden de stad en de club dan nog kunnen doen?", betoogt Marold. Wilde feesten Maar het is wel een feit dat de wilde j feesten van Maradona en zijn contacten met onderwereldfiguren jarenlang een publiek geheim zijn gebleven. „Zelfs de stenen wisten het", zoals een Napoli- j taanse vriend me me. Zo lang hij goed I voetbalde, werd Maradona echter alles vergeven, inclusief het cocaïnebruik, dat in hoge kringen in Italië overigens geen I zeldzaam verschijnsel is. Het radicale parlementslid Marco Taradash is dan ook van mening, dat „de rechters Mara dona hebben gepakt om dat grote deel van de Napolitaanse burgerij te bescher men dat zich dagelijks zat snuift in co caïne. Niemand hecht geloof aan Maradona's j bewering, dat hij pas drie maanden gele den is begonnen te snuiven. De getuige nissen van een groeiend aantal Italiaanse De door verdovende middelen in een staat van verdwazing verkerende ex-voetbalster wordt tegen opdringende omstanders in bescherming genomen. FOTO: AFP Diego Maradona in betere tijden. Zijn triomfantelijke gebaar maakt hij na een UEFA Cupwedstrijd in Stuttgart in mei 1989. FOTO: EPA vriendinnen en leveranciers zijn vorige week in Buenos Aires nog eens bevestigd door de nachtclubeigenaar Jorge Goye- neche, die tegenover de Argentijnse poli tie heeft bekend dat hij de voetballer al jarenlang van cocaïne heeft voorzien. En volgens de jongste berichten is Marado na's protserige huwelijksfestijn met de ondanks alles teder beminde Italiaanse Claudia Villafane, twee jaar geleden in Buenos Aires, tevens een coca-party zon der weerga geweest. Daardoor vestigde hij toen al ae aandacht op zich van de Argentijnse narcoticabrigade, die op dat moment echter weinig kon uitrichten te gen de aan beide zijden van Oceaan nog uitzinnig bejubelde ster, die ook nog eens een persoonlijke vriend van de pre sident was. De vraag, wanneer Maradona dan wel gevallen is voor de verleiding van het witte poeder, heeft geleid tot een subtiel gevecht op afstand tussen de Italiaanse en de Argentijnse pers. Verslaggevers van II Mattino hebben in Spanje getui gen gevonden, volgens wie Maradona al dope gebruikte toen hij bij Barcelona speelde. De Spaanse club, die hem in 1982 voor 23 miljoen gulden overnam van het Argentijnse Boca Juniors, had weinig plezier van Maradona, die eerst geelzucht kreeg en daarna door een trap van Goigoechea tegen zijn linkerbeen voor vijf maanden het veld werd uitge schopt. Maar bij Barcelona, dat hem na twee jaar zonder spijt aan Napoli overdeed, begon hij ook al met zijn prima donna- kuren en zijn later zo vaak herhaalde werkweigeringen. De Napolitaanse krant interpreteert dat nu als een teken dat het begin van zijn 'verslaving' (de term die nu algemeen wordt gebruikt) al tenmin ste uit zijn Spaanse periode dateert en misschien nog van daarvoor. In Argentinië doet een andere verklaring de ronde. Alles zou zijn begonnen met Nog steeds emotioneel wordt het teloorgegane idool tussen twee politiemensen op de achterbank afgevoerd. FOTO: AP de wedstrijd Avellino-Napoli van 24 maart 1985. Vooraf zouden enkele spe lers, onder wie Maradona en zijn bij Avellino spelende landgenoot Ramon Diaz, „in opdracht van lieden uit Na pels" een gelijk-spel zijn overeengeko men. Een onverwacht doelpunt van Na- poli-speler Caffarelli, die niet in het complot zat, zorgde er echter voor, dat de wedstrijd eindigde met een overwin ning van 1-0 voor Napoli, tot ongenoe gen van de camorra-boss Carmine Giuli- ano, die in de illegale toto nero (zwarte toto) met een fiks bedrag op gelijk spel had gegokt. Om het ongelukkige incident uit te leg gen zou Maradona daarna op bezoek zijn gegaan bij Giuliano (smokkelaar, drugshandelaar en ongekroonde koning van de wijk Forcella), die hem niet al leen grootmoedig vergiffenis schonk, maar tevens inwijdde in het gebruik van stimulerende poeders. Het verhaal is volstrekt onbewezen, maar bevat beken de elementen. Zo is Maradona's naam in het verleden vaker genoemd in ver band met ten behoeve van de totonero getructe wedstrijden. En de contacten met de clan-Giuliano blijken zonneklaar uit een reeks foto's uit 1986, waarop Diego staat afgebeeld met de zonen van Don Carmine. Jarenlang hebben de fo to's in het Napolitaanse Gerechtshof vergeten in een lade gelegen, maar toen in februari het eerste van de reeks schan dalen losbarstte, kwamen ze plotseling weer boven water. De Giuliano's waren niet de enige 'ge vaarlijke vrienden' van Maradona, die zich liet omgeven door een authentieke hofhouding, de fameuze 'Maradona- clan'. Tot de 'clan' behoorden zijn naas te verwanten, onder wie zijn broer en zaakwaarnemer Silvio. Verder de Brazi liaanse halfbloed danseres Guadalupe Barrera, de vedette van meer en minder roze shows, die Dieguito als veertienjari- Diego Maradona wordt huilend uit zijn huis gehaald door een Argentijnse politieman. FOTO: AP

Leidse Courant | 1991 | | pagina 29