„Veel vrouwen hebben nog te veel angst voor schieten" Stabiliteit is sleutel van successen van Jan Siemerink l mal Ie KLEIDUIVENSCHUTTER NEL HEEMSKERK: Motivatie Barcelona Duur District Unicum ZATERDAG 4 MEI 1991 PAGINA 28 RIJNSBURG - De misverstanden rond het kleiduiven schieten zijn net zo oud als de sport zelf. Veel mensen winden zich nog steeds op over de wreedheid van dit onder deel van de schietsport. Er zijn nog altijd Nederlanders die denken dat dat de kleiduif een naaste verwant is van de houtduif. Niets is minder waar want de kleiduif is niet veel meer dan een schoteltje. Nel Heemskerk, lid van de kernploeg, heeft inmiddels met deze vooroor delen leren leven. „Schieten heeft te kampen met een negatief imago. Vooral vrouwen hebben nog steeds te veel angst voor het omgaan met een geweer. Gelukkig komt daar de laatste jaren enige verandering in". De huiskamer van Nel Heemskerk ademt de liefde voor de schietsport uit. Aan de wand hangen de talloze trofeeeën die de sterke band met de jacht uitstra len. „Elf jaar geleden ben ik via mijn man met het jagen in aanraking geko men. Een onderdeel van het jachtexa- men is het schieten op kleiduiven en dat was mijn eerste kennismaking met de sport. De eerste keer dat ik op de baan stond voelde ik me niet op mijn gemak. De angst voor het onbekende speelde mij parten. Maar langzaam maar zeker raakte ik in de ban van het kleiduiven schieten. Het gevecht met jezelf om te proberen constant je grenzen te verleg gen vormt voor mij de voornaamste motivatie om zoveel tijd en energie in deze sport te stoppen". Heemskerk heeft zich gespecialiseerd in het in Nederland meest beoefende on derdeel van het kleiduiven schieten: de skeet. In een wedstrijd skeet moeten de schutters acht ronden maken waarbij in totaal tweehonderd 'duiven' met een snelheid van 120 kilometer per uur uit de werpmachines worden geschoten; in elke ronde dus vijf en twintig stuks. Daarbij zijn ook de zogeheten doublet ten, waarbij schoteltjes tegelijk tegelijk uit twee tegenover elkaar staande hok ken worden gelanceerd. Het maximaal haalbare is tweehonderd treffers. De fi nale exemplaren worden gevuld met poeder opdat de (televisie)kijkers beter kunnen oordelen of er raak wordt ge schoten. Nel Heemskerk heeft er de afgelopen tien jaar alles aan gedaan om haar tref zekerheid tot het uiterste op te voeren. Naast wedstrijden in binnen-en buiten land trainde zij in de aanloop van de be langrijke toernooien zoveel mogelijk op de schietaccomodatie van Hennie Dom peling in Amsterdam. Heemskerk:"Een uitstekende baan midden in de natuur". Het intensieve programma wierp zijn vruchten af want de Rijnsburgse werd door de KNSA (Koninklijke Nederland se Schutters Associatie) in de kernploeg opgenomen. Als enige vrouw tussen zes mannen maakte zij de afgelopen maan den trips naar Mexico, Italië en de Vere nigde Staten. „De selectie voor de kern ploeg door de KNSA vormde voor mij een enorme motivatie. De afgelopen twee jaar kreeg ik te maken met een vormcrisis. Ik heb er zelfs aan gedacht om mijn geweer aan de wilgen te han gen. In die tijd verloor ik ook de Neder landse titel aan Janet Hamers. Die min dere periode had ook te maken met een zekere verzadiging, bijna alle wedstrij den won ik Nederland met grote over macht. Maar door de komst van een aantal talenten kwam bij de vechtlust weer terug. Ik wilde gewoon weer de bes te zijn en dat had een gunstige uitwer king op mijn prestaties". De afgelopen drie maanden kende haar agenda nauwelijks een. leeg plekje „Ik had nauwelijks tijd voor een afspraak bij de kapper". De wedstrijden om de we reldcup bezorgden de Rijnsburgse een respectabel aantal vliegtickets. Tijdens een van haar reizen over de oceaan kwam zij de andere globbetrotter uit het bloemendorp, tennisser Jan Siemerink, nog tegen. „De trips naar het buitenland zijn natuurlijk de hoogtepunten voor een sporter. De ervaring die je daar op doet is van onschatbare waarde. Je staat op de baan met de beste schutters uit de hele wereld en dan wil je niet afgaan. Op die manier lever je de beste prestaties. De entourage tijdens de toernooien in Nederland is veel minder. Voor de Grand Prix van Lopik heb ik twee uur in de file gestaan en tijdens de wachttij den tussen de wedstrijden moest je in een rokerige kantine op je beurt wach ten. In het buitenland krijg je de gelegen heid om je goed te concentreren en dat is heel belangrijk want een goede presta tie tijdens het kleiduiven schieten is voor zestig procent afhankelijk van je mentale instelling". In het Italiaanse Lonato bevestigde Nel Heemskerk haar stijgende vorm door een nieuw Nederlands record te vestigen door 180 kleiduiven te raken. „Met deze prestatie zit ik net onder de limiet van 189 die vereist is om aan de Olympische Spelen van Barcelona te kunnen deelne men". De reis naar Spanje is voor Heemskerk echter nog lang niet zeker. Het IOC heeft in het onderdeel skeet vijf Nel Heemskerk: „Kleiduiven schieten in Nederland is pure amateursport" FOTO: HENK SNA TERSE plaatsen ingeruimd voor dames. Ieder land mag maar een deelnemster afvaar digen. China, Rusland, Hongarije en de Verenigde Staten zijn al verzekerd van een plaatsbewijs. Heemskerk en de Bel gische Le Grelle strijden nog om de overgebleven plek. Heemskerk: „De kansen voor Barcelona zijn voor mij vrij gering. Er zijn nog drie wedstrijden waarin ik kwalificatie kan afdwingen. Twee worldcup wedstrijden in Egypte en Zuid-Korea en de Europese kampioen schappen in Bologna. Vanwege de gerin ge financiële mogelijkheden kan ik al leen in Italië deelnemen terwijl Le Grel le aan alle drie de wedstrijden mee kan doen. Op het moment hebben we beiden een score van 180 maar ik reken erop dat zij de limiet zal gaan halen". De ongelijke strijd met de concurrentie uit het buitenland levert Nel Heemskerk weinig frustraties op. „Kleiduiven schie ten in Nederland is een pure amateur sport. Terwijl in het buitenland de zaken heel professioneel worden aangepakt. Vooral in Italië gaat in de schietsport erg veel geld om. Bij buitenlandse toernooi en reist er met Italiaanse selectie een medische staf, materiaalverzorgers en zelfs een eigen kok mee. Gezien de be perkte middelen in Nederland leveren we als kernploeg prima prestaties en daar kunnen we best trots op zijn". De bijdrage van de KNSA bleef in de aanloop naar de Olympische Spelen voor de Nederlandse topschutters be perkt tot een aantal patronen maar toch is de Rijnsburgse zeer tevreden over de steun van de Schutters Associatie. „De bond heeft dit jaar veel moeite gedaan om de A-selectie zoveel mogelijk toer nooien te laten spelen en dat begint nu langzaam zijn vruchten af te werpen". Kleiduiven schieten is een relatief dure sport. De aanschaf van patronen, klei duiven en een geweer zijn voor de star tende schutter een stevige aanslag op de portemonnee. Heemskerk: „In de eerste jaren kostte het kleiduiven schieten veel geld. De aanschaf voor een geweer kost toch al gauw zo'n drieduizend gulden en het inschrijfgeld voor een toernooi is honderd en vijftig gulden. Maar als je een aantal jaren meedraait in de top dan komen er steeds meer aanbiedingen van fabrikanten die je met materiaal willen sponsoren". Met enige trots laat de Rijnsburgse haar geweer van Italiaanse makelij zien. „Dit exemplaar kost der tienduizend gulden en is speciaal voor mij gemaakt". De schietsport is nog voor een groot deel een aangelegenheid voor mannen. Er zijn in Nederland maar zes dames die zich actief bezig houden met het kleidui ven schieten op wedstrijdniveau. En dat is iets waar Nel Heemskerk zich aan stoort. „Voor veel vrouwen heeft schie ten nog steeds iets afschrikwekkends. En dat is jammer want het is een heel boei ende sport waarin vrouwen zeer goede prestaties kunnen leveren. Gelukkig wordt de laatste tijd dat taboe doorbro ken. Op de schietbaan van Hennie Dompeling wordt veel gedaan om het kleiduiven schieten te promoten. Veel personeelsverenigingen komen tegen woordig in plaats van een avond bowlen naar de schietbaan. En dan merk je dat veel vrouwen het leuk vinden om te pro beren zoveel mogelijk kleiduiven naar beneden te schieten". RIJNSBURGER LEERMEESTER VOOR TENNISTEAMS LEIDEN - Voor de eerste maal werd hij winnaar van een Grand Prix toernooi en gevoegd bij die hele serie opzienbarende resultaten in andere grote evenementen werd hij de hoogst geklasseerde Neder lander op de wereldranglijst. Toch staat Jan Siemerink in Portugal dit weekeinde niet opgesteld voor het enkelspel in het nationale Davis Cupteam. De voor de tennisleek wellicht enigszins moeilijk te be grijpen keuze van bondscoach Stanley Franker past echter volle dig in het beeld van de opbouw van het regionale 'Leidse' tennisi- dool tot een professionele topspor ter. Vorig jaar kwam in Singapore de door braak naar het grote werk. Als 'qualifier' werd de halve finale bereikt. De vele ATP-punten verbonden aan dit eerste resultaat vormden een jaar lang de basis voor toelating tot de meer aansprekende evenementen. Na die 52 weken vallen de punten weg en is een daling op de we reldranglijst het waarschijnlijke gevolg. Of hij het dus wilde of niet, teruggekeerd in Singapore moest opnieuw gepresteerd worden. Jan Siemerink kan dat, de thans drie weken volwassen Rijnsburger is geen eendagsvlieg, maar het prototype van een zorgvuldig opgebouwd sport man, waar op de rijk aanwezige talenten geen roofbouw is gepleegd. Voor een tweetal lastige Davis Cup-partijen op gravel zal bondscoach Franker de snelle banen-specialist Siemerink dan ook niet uit zijn ritme halen. Daarbij beschikt Nederland in Mark Koevermans en Paul Haarhuis over voortreffelijke vertegen woordigers van het gemalen baksteen- tennis. De reeks van opvallende resultaten is dermate groot, dat bij de Rijnsburger van stabiliteit in zijn spelniveau gespro ken kan worden. Het is hèt kenmerk van de 's werelds beste spelers. Jan Sieme rink lijkt derhalve als kampioen gebo ren. Maar is zeker ook als kampioen ge maakt. De grote figuur achter dit alles is de man, die Rijnsburgse Jan aan zijn achternaam hielp. Jan Siemerink senior. Vanuit een hecht gezin werd nuchter en stap voor stap gewerkt aan eerst een sport- en later de tenniscarrière. Het ni veau van de Nederlandse tenniscompeti- tie is Siemerink stellig ontgroeid. Hoe wel afspraken voor een vervolgoptreden in de eredivisie bij landskampioen 1990, Amstelpark zijn gemaakt, staat zijn aan wezigheid allerminst vast. De ATP han teert immers voor haar kampioenen, zij die zich bij de beste veertig van de we reld bevinden, aparte regels. Overuren derhalve voor vader Siemerink, die de ontwikkelingen van zoon Jan niet alleen volgt, maar ook met daden begeleidt. Siemerink senior bracht vanaf de eerste onwennige stapjes op de banen van de Rijnkanters stabiliteit in het programma van junior. Met trainer Herman van der Capellen had hij het voordeel aan zijn zijde. De huidige trainer/coach van De Meren wijk leerde jonge Jan de creativi teit van het spel. De TV-flitsen van Jans overwinning in de Stutgart Classics op de Rus Andrej Chesnokov toonden in een sterk verbeterde uitvoering de cross en stopvolley's van balvirtuoos Van der Capellen. Inmiddels leidde de trainer- /coach weer drie van de vier spelers van het eerste team op tot hun huidige ni veau. Nathalie van der Voort, Irma van Seeters en Freek Tanis behoren met De twee gezichten van Siemerink. Niet tevreden met zijn spel, maar ook waarderend applaus voor de tegenstander. FOTO: ANP Voorschotenaar Mark Fleischeuer tot de top van de competitie in het district Lei den. Morgen zal de Merenwijkselectie tegen koploper Leimonias 3 mogen laten zien, dat zij ook tot de top van de twee de klasse behoren. Niet de trainer van de Rijnkanters, maar 'gewoon lid' (wat heet!) Thomas de Mooy tipte Siemerink senior en de lei ding van het district over eikaars be staan. Het werd een lange periode van samenwerking, waarin het individuele talent en het vastomlijnde programma van de districtstraining leidden tot de eerste aansprekende resultaten. De door braak kwam, toen 'Siep' als eerste, de als junior nog niet verslagen, maar thans ook de top-vijftig van de wereld benade rende Richard Krajicek versloeg. Kort daarop werd de Masters-titel van Neder land tot en met veertien jaar veroverd. De stabiliteit binnen de districtstraining, waaruit overigens in Den Haag Krajicek, in Rotterdam Koevermans, in Brabant Haarhuis en in Gelderland Jacco Eltingh voortkwamen, vormen de sleutels tot de huidige prestaties. Daarbij vervulde va der Jan binnen het geselecteerd jeugd- tennis de rol van penningmeester, een goede leerschool voor het huidige leven van Jan junior binnen de met geld door spekte tennistop. Onder meer Michael van den Berg fun geerde in het district als trainingsmaat. De lange Koudekerker toonde zich in het verleden nog wel eens de meerdere van Jan Siemerink. Op het moment van nu, lijkt een gat geslagen. De Rijnsbur ger, wellicht al te sterk voor de eredivi sie, lijkt voor de Dekkerspeler onbereik baar geworden, al is de progressie in zijn spel duidelijk zichtbaar. Morgen zal Van den Berg weer het kopteam van War mond naar een overwinning moeten voeren. Ditmaal op Popeye 2, dat met Rogier Taphoorn, Lara Bitter en Marti- ne Bunschoten, maar zonder de gebles seerde Mark van Eekeren onder de maat blijft. Niveau en goede resultaten zijn heel stabiel bij de Warmondse hoofd- klassespeler, die moet afwachten of de Gheorghe Cosac op tijd in Nederland te rug zal zijn na een optreden in het dub belspel voor het Davis Cupteam van zijn land, Roemenië. De instabiliteit in de opstelling heeft Dekker Warmond door het verlies tegen Thor RW inmid dels wel van een kans op de titel be roofd. De andere Leid.se hoofdklasser, Unicum is met acht punten achterstand op het als zesde gerangschikte derde team van Detec/De Mets alleen in theorie voor dit hoogste niveau van de vooijaarscompe- titie te behouden. De club, waar Sieme rink een aantal jaren triomfen vierde en daarmee sterk bijdroeg aan de naamsbe kendheid zag alleen Bionda Zonderop twee maal haar enkelspel winnend af sluiten. Een resultaat, dat tegen Lion Groenen opnieuw tot de reële opties be hoort. De Ripse in Leidse dienst neemt een volledig trainingspakket af bij buur man Dekker en ziet die stabiele aanpak gehonoreerd met gezonde winstpartijen en een nabije overstap naar de rijen der A-speelsters. Een tweede punt voor de Leidenaars kan wellicht gevonden wor den in het matige enkelspel van ELTV- opponent Willem Bruin. Toch speelt Unicum met een Siemerink in de gelede ren. Jans zus Mirjam heeft echter de on dankbare taak het eerste enkelspel te vertolken, zodat de balans van winnen en verliezen wel heel sterk in haar na deel is. Met Jan Siemerink in de gelederen had Unicum een unicum als speler in huis. De publiekstrekker heeft zijn grenzen verlegd, de club heeft het beleid voor de opvolging amper gestalte gegeven. Met de stabiliteit, die de sleutel is voor zijn successen, het evenwicht tussen de vele arbeid en de broodnodige rust, de nuch tere coaching van huis uit en het langja rig werken met dezelfde mensen kan Jan Siemerink de leermeester zijn voor de tennisteams in de competitie. Zo zorgt Harry Verdegaal dit jaar met zijn vaste Hillegomse bezetting, en morgen spelend tegen het Dordtse Dash '35 2 voor rui me zeges en een titel in de tweede klasse. Zo richt het even hoog spelende Zee Duin van Jan-Willem Lugthart zich nu op het tweede team, dat met Mariëlle van de Bent, Judith Verhoeff, Pieter Guyt en routinier Loek Verhees via een overwinning op de 'reserves' van het waarschijnlijk uit de tweede klasse de graderende De Munnik 1, voor aanslui ting moet zorgen. De mooiste bloem van Rijnsburg is niet aan de Bollenstreek voorbij gegaan, en ook zonder een enkel spel in de Davis Cup zal Jan Siemerink dit weekeinde in Portugal fraai kunnen bloeien. Onder redactie van Kees van Kesteren Eenzaam Johan Koster, trainer-coach van de heren van basketbalvereniging Lisse stond afge lopen weekeinde met lege handen. Koster voelde zich boos en teleurgesteld. Het ge hele seizoen was hij met zijn ploeg in de strijd geweest voor het kampioenschap en na de nederlaag tegen Festo was alles over v'oor de Lissenaren. Johan Koster kon ziin emoties na afloop nauwelijks onderdrukken en haalde uit naar zijn spelers. ,,Ik voel me in de steek gelaten. Het eigenbelang werd door een aantal spelers boven het teambelang gesteld, ge zeur over speelminuten kostte ons de pro motie". De teleurstelling over de gemiste promotiekans was bij de coach duidelijk groter dan bij de spelers. De eenzame plaats en de teleurgestelde blik van Kos ter op de spelersbank spreekt wat dat be treft boekdelen. Een bewijs dat sport soms helemaal niet leuk is. Beslissingen. Vreugde en verdriet zijn twee emoties die nauw verbonden zijn met de sport. Dit weekeinde zal dat op de verschillende voetbalvelden weer eens duidelijk te aan schouwen zijn. Na 22 wedstrijden vallen de beslissingen in de verschilende compe tities. Alphense Boys, Blauw Zwart, Ze venhoven, NSV'46, Foreholle en FC Lis- se zondag kunnen kampioen worden. Voor DOCOS, SJC, Alkmania, Kickers '69, Alphen, Voorschoten en Oegstgeest liggen de kaarten wat minder gunstig, degradatie vormt voor deze clubs een reële bedreiging. Voorspellingen over de afloop van dit spannende slotweekeinde zijn erg moeilijk. Zoals ieder jaar is de bal weer rond en de vorm van de dag be palend voor de afloop. Het enige wat wij van Hutspofrjt nog kunnen doen is ieder een veel succes toe te wensen in de laatste negentig minuten van het seizoen. Vreugde Er is over kampioenschap van Quick Boys heel veel gezegd en geschreven. Maar soms zegt één foto meer dan dui zend worden. De vreugdekreet van Arie van Duijn na afloop van de kampioens wedstrijd tegen Urk is daar een goed voorbeeld van. Zo blij waren ze nu in Katwijk. Eenzaam... FOTO: HENK SNA TERSE I FOTO: ANDRE VAN HAASTEREN

Leidse Courant | 1991 | | pagina 28