Jan Lammers ambieert nog altijd Formule 1 Ihristeli jke Sportunie denktank bonden en clubs V, 19!fc CeidaeSou/iant VOETBALLERLEI PORT ZATERDAG 4 MEI 1991 PAGINA 21 Bert hold naar Bayern München 1ÜNCHEN Thomas Berthold speelt het volgende seizoen voor ïayern München. De overgang werd dezer dagen definitief, nadat Ie Duitse club overeenstemming bereikte over het transferbedrag net de huidige vereniging van de verdediger, AS Roma. De inter- ational kost de landskampioen drie miljoen gulden. Daarnaast eeft Bayern zich verplicht een wedstrijd in de Italiaanse hoofd- tad te spelen. Berthold, die in de Bundesliga eerder uitkwam oor Eintracht Frankfurt, is de tweede aanwinst van Bayern. lerder werd aanvaller Bruno Labbadia van FC Kaiserslautern vergenomen. Volgens trainer Jupp Heynckes is zijn selectie voor olgend seizoen nog niet op peil. De oefenmeester wil ook een pelbepalende middenvelder. Volgens Heynckes mag daarvoor esnoods een kleine tien miljoen gulden worden uitgetrokken. Ierthold blijft minimaal drie jaar bij Bayern. Hij wordt de opvol- er van de naar Juventus vertrekkende Stefan Reuter. Berthold aat rond de acht ton per seizoen verdienen in München. 27steden kandidaat in Verenigde Staten NEW YORK Zevenentwintig steden hebben zich bij de organisatie van de eindronde om de wereldtitel voetbal van 1994 in de Verenigde Staten kandidaat ge steld voor één of meer wedstrijden. Vol gens de FIFA is dat een record. De orga nisatoren zullen uit het aanbod een selec tie van twaalf en mogelijk slechts acht steden maken. De aanmeldingen kwamen uit alle windstreken, behalve Alaska. Drie woongebieden in de buurt van New York toonden interesse: New York zelf, New Jersey en New Haven. Volgens een woordvoerder van de organisatie toont de grote belangstelling aan, dat de voetbal sport in de Verenigde Staten wel degelijk leeft. Profvoetbal VS is bijna failliet NEW YORK Het voet bal in de Verenigde Staten nadert zijn bankroet. Dit weekeinde gaat het twee de seizoen van de vorig jaar opgezette professione le competitie van start. Van de 22 clubs zijn er nog negen overgebleven. De rest is failliet. Door de sa menvoeging van twee re gionale afdelingen ont stond vorig seizoen de na tionale profcompetitie, ge organiseerd buiten de offi ciële voetbalbond om. Er kwam weinig van terecht. Gemiddeld kwamen 2500 toeschouwers op een wed strijd af. Dat was veel te weinig. Meer dan de helft van de clubs trok zich noodgedwongen terug. Koploper in het klasse ment van bezoekerstotalen was Condors uit Arizona. De club kreeg bij zijn thuiswedstrijden ongeveer 5000 man op bezoek. Des ondanks sloten de Condors het jaar af met een verlies van bijna 800.000 gulden. Slechts door de komst van een nieuwe eigenaar werd de vereniging van de on dergang gered. De algeme ne verwachting is dat op 28 september, als de lande lijke finale wordt gespeeld, de „American Professional Soccer League" (APSL) definitief wordt opgehe ven. Dat is een forse streep door de rekening van de wereldvoetbalfede- ratie, de FIFA. De over koepelende instantie had gehoopt dat er juist in 1992 een aanvaardbare betaalde competitie in de Verenig de Staten zou worden op gezet. Op basis van onder meer die verwachting kre gen de Amerikanen de or ganisatie van de wereldti telstrijd in 1994 toegewe zen. [AARLEM Onlangs 'erd hij door collega Jo- hen Mass aangezien voor jn eigen zoon. Het kwa- mgensachtige charisma 'ordt zeker niet toebe- acht aan een doorgewin- ;rde autocoureur, maar in week zon en verstan- g eten vormen de make p voor Jan Lammers' ugdige uiterlijk. „Zijn rouw deed al overdreven riendelijk tegen me, pas iter had ze in de gaten at ik het was. Ik hoop at me dat over tien jaar mag overkomen", icht de overigens kinder- )ze Lammers. antje Lammers, want zo werd ij destijds kozend genoemd, is an jongs af aan verslaafd aan e autoracerij. De in septem- 'er 1979 verongelukte Rob [lotemaker beschouwde hij als pn soort peetvader. De eige- jaar van een slipschool nam !e leergierige puber overal aee naar toe en mag worden eschouwd als degene die de (asis legde voor de huidige- [atus van Jan Lammers. J.mmers is financieel inmid- ls boven Jan. Toyota vroeg m in een miljoenendans joor drie jaar ten huwelijk. De andvoorter zag in het Japan- p automerk een ideale part- er en zei grif ja. Hij toucheert u twee miljoen per jaar, maar ïld maakt niet gelukkig vindt j. „Geld doet me heel weinig, >or. Ik rouw er echt niet om ik morgen alles kwijt ben in een caravan opnieuw loet gaan beginnén. Ik ben ?en materialist". kerkelijkheid lammers liet voor het eerst in 078 van zich horen. De grilli- e dreumes veroverde in dat kar de Europese titel in de brmule 3. Een groot succes oor de Nederlandse auto- iiort, want echte toppers ifracht dit land nimmer voort, löaar de toen 21-jarige Lam mers kon het succes niet dra- en. In plaats van te rijpen in e formule 2 kreeg een droom een reële kans werkelijkheid worden. Tegen het advies van Slotemaker in wilde Lam mers de wereld veroveren. In een formule 1-bolide. Hij vocht bedreven en vol overgave maar moet zich als Don Quichotte in een Trabant hebben gevoeld. Gedesillusio neerd nam hij noodgedwongen afscheid van het rijdende cir cus en keerde een jaar later te rug naar de formule 3. Uitge molken door zijn Engelse werkgever Shadow, die van Lammers 1,6 miljoen gulden eiste en pas toen een krakke mikkige bak ter beschikking stelde. Naderhand bleek dat de prestaties van Lammers Sha dow koud lieten. De auto was zeker geen winnende bolide, maar had toch weer ruim an derhalf miljoen opgeleverd. Pas in '87 kwam de naam van Lammers weer in sportieve termen in de kranten. Een tweede plaats in het WK for mule 3 was een eervolle ver melding waard. Een jaar later begon de naam van Lammers weer echt te blinken. In een Jaguar sportscar haalde hij geëmotioneerd van geluk als eerste de finish na 24 uur in Le Mans te hebben gereden. En vorig jaar vermorzelde hij alle concurrenten in de be langrijkste race van Amerika, de '24 uur van Daytona'. „Ik heb zes jaar bij Jaguar ge zeten en dat is best een lange tijd. Qua prestaties ging het al lemaal wat minder, de laatste twee seizoenen hebben we het in het wereldkampioenschap ontzettend moeilijk gehad. Twee slechte seizoenen zorg den toch voor enige schade. Je bent een beetje uitgeblust, ik was aan iets nieuws toe. De motivatie ebde weg, als je twee iaar lang elk weekeinde roept 'en nu gaat het gebeuren' en er gebeurt niets. Ik was echt toe aan een nieuwe uitdaging, een frisse wind door je carrière is wel eens prettig". Status De beslissing van Lammers was overigens merkwaardig, omdat de nieuw ontworpen auto van Jaguar zeker zou kunnen wedijveren met de Sterke modellen van Mercedes en Peugeot. „Het komt mis schien gek over dat een sport man uit een winnend team stapt, maar ik was aan iets nieuws toe. En die status zegt je na zes jaar ook niet zoveel meer. Nee, ik was er niet op Jan Lammers kijkt in de spiegel van zijn bestaan als topcoureur: „Een Nederlander wil altijd zijn wil aan een ander opleggen". FOTO: MILAN KONVALINKA uitgekeken, dat klinkt negatief en zo steek ik niet in elkaar. Ik had gewoon behoefte aan iets nieuws". Opvallend is echter dat Toyota de voor Lammers bestemde sportscar nog niet klaar heeft. Pas eind dit jaar hoopt de Ja panse fabriek de race-auto te introduceren. Praktisch gezien houdt dat in dat Lammers dit seizoen niet de belangen van Toyota hoeft te verdedigen. „Ze willen me graag hebben, omdat ze denken dat ik iets voor hun kan betekenen. Het is Toyota nog nooit gelukt we reldkampioen te worden. Toy ota is nu heel serieus bezig. En omdat ze denken dat ik hun man ben, ontstaat er meteen al een goede atmosfeer". De auto die Toyota laat ont werpen is een produkt van de zelfde persoon die ook de vier wielers uitdacht waarin Lam mers de 24-uurraces van Le Mans en Daytona won.. Formule 3000 Om het wedstrijdritme niet te verstoren is Lammers ge vraagd in dit Toyota-loze race seizoen plaats te nemen in een formule 3000-wagen van de Japanse firma Dome. In die door Engelse Lola's beheerste competitie staat de Dome ei genlijk alleen. „Dome, staat voor 'a child's dream'. De eige naar wilde zelf een auto bou wen, daar heeft hij altijd van gedroomd. Het is een Japans kampioenschap, waarin niet de bekende merken rijden maar privé-teams. In deze competitie rijdt 90% van het veld in een Lola. Samen met mijn teammaat staan we tot dusver vijfde en dat mag ei genlijk als een doorbraak wor den beschouwd, omdat dit een Japanse auto is, en geen En- De formule 3000 is de feitelij ke vervanger van de formule 2, dus de springplank naar de formule 1. „Daarom is de druk verschrikkelijk groot. In de sportscar-klasse rijd ik dus met de gevestigde orde, hier met talenten. Aan al die nieuwe Senna's en Alesi's, die hun moeder doorzagen om in de formule 1 te komen, val ik te genwoordig ten prooi. Ik ben een stepping-stone voor hen. Ik heb met Jaguar gewonnen en ben een ex-formule 1-rij der. Als ze van een collega winnen, die vorig jaar nog for mule 3 reed is dat gewoon, maar als ze bij voorbeeld vijf de worden en ik zesde dan telt dat voor hen veel zwaarder. Ik denk dat ik hetzelfde zou heb ben, als ik morgen in de sportscar-klasse tegen Senna zou moeten rijden". Goddeloos Lammers heeft nog altijd geen genoeg van zijn professie dat hij nu al achttien jaar uitoe fent. Hoewel hij bekend staat als een gelovige jongen, aardt hij optimaal in het door velen vaak als goddeloQs gekarakte riseerde wereldje. „Eén ding is zeker, de dingen zijn nooit zo als ze lijken te zijn maar altijd wat ze werkelijk zijn. Ik be doel te zeggen, je kunt nooit oordelen op uiterlijk. In alle redelijkheid, ik denk wel dat vijftig procent van deze we reld zo is. Niet de avond er voor of zo, maar lui die tussen de bedrijven door dat imago invullen. Maar het is over het algemeen die vijftig procent die komt en gaat, de zoge naamde snelle jongens". Lammers vindt zichzelf geen bijzondere jongen. Een media- objekt is hij geenszins, vindt- ie. „Wat de roddelbladen over mij schrijven interesseert me geen bal. Trouwens, ik ben ook helemaal niet interessant voor die bladen. Ik zal op alle vragen antwoord geven. Als ze over privé-aangelegenheden iets vragen ben je natuurlijk niet tot antwoorden verplicht. Dat vergeet men wel eens. Maar ik maak me ook daar geen zorgen over. Wel wan neer andere mensen daardoor geraakt worden, bij voorbeeld als ze praten over een ex- vriendin van mij, over wie respectloos over gesproken wordt. Dat vind ik vervelend. Kijk, als ik ruzie met iemand maak, moet ik de klappen op vangen, en niet iemand an ders". Ideaal Jan Lammers mocht een jaar lang de hoofdrol in zijn eigen droom spelen. Die bleek be drog, maar Lammers droomt net als iedereen wel vaker. Kortom, de formule 1 blijft trekken. Zo roekeloos als hij er toen insprong, zo welover wogen denkt hij nu aan een eventuele terugkeer. „Liever gisteren dan vandaag. Het is nu gelukkig anders dan vroe ger. Je zult nog altijd geld mee moeten brengen, maar ik zal niet meer als stoelvulling voor een tweede auto gebruikt wor den, als decoratie van het team, als budgetvuller. Als er een goeie stoel voor mij vrij komt en het is haalbaar, dan doe ik het". „Ik zal er zelfs geen moeite meehebben zelf een sponsor te benaderen om me voor te stel len. Ik denk dat we goed za ken zouden kunnen doen. Je moet jezelf dus wel verkopen. Maar hier in Nederland is het verschrikkelijk moeilijk. Je hebt hier niet echt een gok- mentaliteit. Nederlanders zijn vaak veel te nuchter. Ze zul len zeggen, het is best interes sant zoals jij het nu vertelt en dan komen ze zelf met allerlei voorbeelden waarom het niet interessant is". „KLM zegt bij voorbeeld dat wanneer er tijdens een race een auto met hun naam erop in brand vliegt, dat direct wordt geassocieerd met hun vliegtuigen. Dat zou een filoso fie kunnen zijn. Heineken vindt bij voorbeeld dat alcohol en autoracen niet samen gaan. Dat zijn visies die ik toch ern stig in twijfel trek. In het bui tenland zien al die andere biermerken hun consument voor vol aan. Bovendien, op de tribune wordt gewoon bier ge dronken. Ik virjd toch dat je een klein beetje op de intelli gentie van de consument mag vertrouwen. Philips wil geen Nederlander sponsoren, omdat ze nu eindelijk als een interna tionale elektronica-gigant wil worden gezien. En al die visies heb je maar te respekteren". „Ik wil mezelf nog altijd ver beteren, dat heb ik nog altijd heel sterk. Echt idealen? Je weet pas wat je wilt als je het hebt. Er zijn mensen die den ken: dit is de vrouw van mijn leven, dit is de auto die ik wou, dit is het huis dat ik wil de kopen, dit is de baan waar ik altijd naar uitgekeken heb. Noem maar op. Pas als je het hebt weet je of je dat echt wou. Ik ben autocoureur en wil op zo'n hoog mogelijk niveau existeren". „Een Nederlander wil altijd zijn wil opleggen aan een an der. Neem bij voorbeeld de overwinning van Arie Luyen- dijk onlangs in Phoenix, in zijn Indy-car, de Amerikaanse formule 1. Iedereen vraagt nu of hij ooit eens formule 1 gaat rijden. Maar dit is echte abso lute top. En dat vergeet men wel eens. Maar accepteer top sporters nu eens zoals ze zijn. Nederland verwacht dat ieder een spits is. Maar als je Gullit in het doel zet, brengt-ie z'n geld ook niet op. Als ik bij McLaren wil komen moet ik gewoon alles winnen wat er te winnen valt. Het enige lastige is om dat voor elkaar te krij gen. Tuurlijk kan ik van Sen na winnen. Ik ben kernge zond, niet gehandicapt. Be schouw dat niet als groot spraak, in principe kan ik winnen, mits de geschikte middelen voorradig zijn". l-directeur Van der Veen: „Wij hebben de mogelijkheden "i te denken hoe je sport kwalitatief kunt verbeteren". FOTO: PERS UNIE AMERSFOORT „Soms moet je in de spiegel kijken. Zelf onderzoek is volgens mij niet moeilijk. Als je het niet doet, verstar je". Met deze woorden doelt directeur Johannes van der Veen van de Nederlandse Christelijke Sport Unie op een onderzoek uit 1980 waarin de doelstellingen van de NCSU zijn bijgesteld. Het onderzoek heeft volgens Van der Veen veel invloed ge- tie' was de NCSU een organisa- torisch verband, waarbij vijf christelijke bondén waren aan gesloten. De Unie zag in 1955 het levenslicht als overkoepe lend orgaan van christelijke sportverenigingen en sportbon den. Het was een samenwer kingsverband dat een gemeen schappelijke vertegenwoordi ger naar de overheid toe vorm de. Verder verleende de Unie diensten aan aangesloten vere nigingen, zoals opleidingen en sportvakanties. De Unie onder hield in die tijd voornamelijk contacten met sportbonden, waarbij vooral de christelijke identiteit onderwerp van ge sprek was. De roerige jaren zestig, waarin veel maatschap pelijke veranderingen plaats vonden, beroerden de NCSU niet. Begin jaren zeventig haakte het Nederlandse Chris telijke Korfbal Verbond af. „Dat had toch te maken met de maatschappelijke veranderin gen. Een aantal clubs bleef ech ter lid". Omgooien In 1980 werd het roer omge gooid. „Met succes", meent de directeur. „Uit de nota van een onafhankelijk onderzoeksbu reau bleek dat de NCSU dienst baar moet zijn aan de maat schappij. Onze functie moest veranderen en dat is gebeurd. We proberen christenen te sti muleren op ethische grondslag bewust te zijn van de sport. We willen dat de christelijke vere niging kijkt naar haar functie in de regio. Sportverenigingen zijn sociale instellingen. Het be wustzijn is gegroeid dat ieder een de ruimte moet kunnen vinden zich thuis te voelen in een club. We zijn nu slechts een overkoepelend orgaan". „Vanaf 1984 is ons ledenbe stand met zes procent gestegen naar 140.000. Dat moet ergens een oorzaak hebben. Deels zoek ik die in de veranderde opzet. We staan nu dichter bij de ver enigingen, waardoor we eerder kunnen inspelen op hun vraag. Daardoor kan denk ik iedereen iets in onze 'winkel' vinden. Een goed voorbeeld is de aan sluiting van het Nederlands Handbal Verbond. Deze bond is niet christelijk, maar hieruit blijkt dat we voor iedereen toe gankelijk zijn." Volgens Van der Veen staat het de verenigingen en de bon den vrij om eveneens lid te zijn van andere organisaties. „Het Verbond van Christelijke Voet balverenigingen is zowel lid van de NCSU als de KNVB. Het wilde samenwerken op technisch gebied, want er ge beurt zoveel in het voetbal. Aan de andere kant blijft het een christelijke sportbeweging die haar grondslag ontleent aan de bijbel". Vraagstukken De Unie is zich in de laatste elf jaar meer gaan richten op de dienstverlening aan verenigin gen. Voorheen gebeurde dat in samenwerking met de NSF (Nederlandse Sport Federatie) en de NKSF (Nederlandse Ka tholieke Sport Federatie). „Als een vereniging of bond met be paalde vraagstukken zit, kan die bij ons aankloppen. Soms zijn dat praktische zaken, zoals het bevorderen van recreatie sport. Wij hebben een aantal scholingen dat op maat ge maakt wordt in overleg met de vereniging. Een docent komt „Achter elke bond zit een visie die direct te maken heeft met levensbeschouwelijk denken: Wat moet sport zijn? Aan de ene kant is het prima dat ie mand stevig wil trainen en re sultaat wil behalen, maar je mag als vereniging niet de re creatieve sporters uit het oog verliezen. Zo klopte recentelijk de Nederlands Sportbond voor Geestelijke Gehandicapten bij ons aan. Zij zit met de vraag hoe je integratie van verstande lijk gehandicapten kunt bevor deren". „Dat is het vraagstuk waar die bond mee zit, maar we doen ook andere dingen. Zo hebben we in samenwerking met Rijksuniversiteit Utrecht van 1985 tot 1988 een onderzoek la ten doen naar jeugd en sport. Daaruit bleek dat de onder zochte sporten, waterpolo, gymnastiek en handbal, kind onvriendelijk waren. Voor een kind is zo'n doel bij waterpolo veel te groot", geeft Van der Veer ,met een weids gebaar aan. „Het rapport pleit voor een aanpassing. Als je jeugd wil trekken, dan moet je die ple zier geven in de sport. Als die jongeren niet komen, dan moet je op zoek gaan naar de oorza ken. Dat hebben wij gedaan". De Papendrechter, die vanaf 1984 aan het hoofd van de Unie staat, noemt 'zijn club' een denktank. „Dat is een voordeel van een kleine Unie. Wij heb ben de mogelijkheden om na te denken hoe je sport kwalitatief kunt verbeteren. Het ministe rie van WVC deelt onze opvat ting dat wij een voorbeeldfunc tie hebben voor sportbonden, die soms niet aan vraagstukken toekomen. Maar we bestaan bij de gratie van vrijwilligers. We hebben slechts acht full-time arbeidsplaatsen Is er dan nog wel een toekomst voor de NCSU? Van der Veen: „Zeker. Steeds meer verenigin gen kloppen bij ons aan met vraagstukken. Doordat we nu dichterbij de sporters-zitten, is ons grondvlak breder gewor den. Daar zit de winst. Finan cieel gezien wordt het wel moeilijker. Het is niet onze be doeling winst te maken, maar quitte te spelen. Naast het lid maatschapsgeld, ontvangen wij inkomsten uit subsidies van het ministerie van WVC. Uit de in leg van lotto en toto krijgen wij ook een deel. Dat is de laatste jaren minder geworden. We proberen ook steeds nieuwe geldbronnen te vinden. Daar voor is het nodig dat je steeds blijft vernieuwen. Dat houdt wel enig risico in, maar tot nu toe slagen wij daar goed in". f. tot door Frank Werkman Velden Hendrik-Jan de tuinman, de enige echte, zou zich in zijn graf hebben omgedraaid als hij kennis had kunnen nemen van de manier waarop RKC z'n velden onderhoudt. Daar. in het mooie Brabantse land. in de streek waar dagjesmensen kop aan kont staan om De Efteling te betreden, kreeg een collega van hem onlangs plotsklaps opdracht een paar dagen atv op te nemen. Tijdens zijn afwezigheid moest een heel bataljon schorriemorrie eens flink op de piste van FC Fraude gaan lopen schoffelen. Hoe meer kluiten de van de langst denkbare noppen voorziene ballenjongens elkaar om de oren schopten, hoe beter. De bakermat van RKC moest er tegen de tijd dat de immers met een fluwelen techniek gezegende spelers van Ajax langs Kaatsheuvel reden, richting Waalwijk zo maanlandschappelijk mogelijk bijliggen De truc slaagde. RKC speelde mede dank zij het lachwekkende optreden van een scheidsrechter, die tot voor kort in het trollen bos van het voormalige sprookjespark niet zou hebben misstaan (Schuurmans). gelijk tegen Ajax. Schuurmans, de man die ooit standvastig riep dat hij nooit zijn lange haren zou laten afknippen, maar het mes in zijn pruik liet zetten zodra hij merkte dat hij het internationaal wel kon schudden met zo'n uiterlijk, gaf twee strafschoppen. Als gevolg van overtredingen, die beide net zo aan de fantasie van deze omhoog gevallen bellenblazer uit Lage Zwaluwe ontsproten als sprookjes ooit aan de geest van Andersen. Leo van Veen is de bedenker van de extra dimensie, die nu aan onsvaderlandse profvoetbal is toegevoegd. Het geweeklaag bij Ajax was niet van de lucht. De aan biljartlakens hechtende vedetten hekelden de knollentuin van RKC. waarop het verfijnde Amsterdamse carambole-voetbal maar niet van de grond wilde komen. RKC zou wel eens een trend kunnen hebben gezet. Iedere trainer van een op papier mindere formatie kan aan zijn lokale Hendrik-Jan opdracht geven het veld eens extra te vertroetelen opdat de balvirtuozen van Ajax en PSV, die zo graag op een appetijtelijk geschoren gazon ronddartelen, daarop als ongeoefende snooker-spelers ronddolen. Wellicht dat de een of andere vindingrijke oefenmeester zelfs nog kans ziel om hier en daar een mol in de bodem te stoppen. De hopen die daardoor ontstaan kunnen tevens nog worden voorzien van wat glassplinters of desnoods scheermesjes. Succes verzekerd, omdat duur betaalde vedetten een sliding tackle op zo'n ondergrond wel uit hun hoofd laten. En de voetballers van de thuisclub? Ach, de plaatselijke sponsor is best bereid om ter meerdere eer en glorie van 'zijnclub een paar extra lange, speciaal rond de knie versterkte wielerbroeken ter beschikking te stellen van de eigen spelers, die tenslotte nog wel eens in de voor een ander gegraven kuil kunnen vallen. Wie niet sterk is, moet slim zijn is een gangbare opvatting in ook de voetballerij. Dat principe leidde ooit nog wel eens tot aardige tactische foefjes binnen de lijnen, die als extra foefje voortaan met ongebluste kalk kunnen worden getrokken. Er zijn nog meer varianten denkbaar. De doelpalen, regelmatig beetgepakt door hun doelman bij hoekschoppen assisterende ploegmaats, behandelen met een snel werkend, net niet dodelijk virus. Of zodra een bal over de tribune is getrapt en de bezoekers een ingooi mogen nemen het projectiel vervangen door een met jeuk en niespoeder bewerkt exemplaar. Voetbal is oorlog en het doel heiligt de middelen, zijn gemeengoed geworden. Leo van Veen was de eerste kwade genius, die met aanvullende activiteiten kwam. Zijn actie zal de geschiedenisboekjes niet halen. De trainer, bestuurder of supporter, die een stapje verder gaat en een tegenstander letterlijk doch subtiel elimineert, doet dat zeker. Dat moet kandidaten toch aanspreken? In de voetballerij lopen voldoende verknipte figuren rond. Kwam die bomgooier van Cyprus trouwens niet uit Brabant? PSV is op 12 mei aan de beurt om de Waalwijkse piste te betreden Brabanders onder elkaar derhah'e. RKC's Hendrik Jan zal volgende week wel geen vrij krijgen.

Leidse Courant | 1991 | | pagina 21