j,Niet alleen snoeien, Aiaar zelfs ook rooien" Da (Soiiïant Lagerplein Sassenheim gedeeltelijk opgeknapt COBSWOUDE De ids 1 januari bestaande I peente Jacobswoude In niet starten met een Jitende begroting voor )1. Er resteert een te- rt van bijna vijf ton. Dit lat vermeld in de be- [dsnota voor 1991. Om- de middelen daarvoor it aanwezig zijn, zal de eente daarom voorlo- geen nieuwe taken op fh nemen, lidelijk is dat er binnen gemeente de komende |en „niet alleen ge- peid, maar zelfs ook ge- pid zal moeten worden". ;wel in de beleidsnota nog i rekening is gehouden de gevolgen van de Tus- >alans, verwacht Jacobs- ïde tot 1994 zes ton aan in- isten minder van het rijk [ntvangen. Ook is nog geen ;ning gehouden met de ïoging van de lasten die •t zullen gaan vloeien uit jouw van een permanent [eentehuis. Verwacht kit dat het nieuwe gemeen- pis de eerste drie jaar nog jt aan de orde is. Het boven- [jpde in overweging nemen- kunnen B en W niet an- s concluderen dat de ge- jente fors op een aantal ta- ji zal moeten gaan bezuini- De commissie financiën zal worden verzocht de ko mende maanden een voorstel hiervoor voor te bereiden. De tarieven van de rioolrechten, begrafenisrechten, precario rechten, hondenbelasting, woonforensenbelasting en on- roerend-goed-belasting willen B en W voorlopig wel onge moeid laten. Scholen Geld voor onderhoud van de basisscholen in Jacobswoude is er ook nauwelijks. Omdat bij na alle acht scholen tussen 1972 en 1978 zijn gebouwd, verwacht de gemeente de ko mende jaren aanvragen als vervanging van de dakbedek king en/of herstel van het dakbeschot. Hoewel de ver- vangingskosten worden ge schat op één ton, kan er slechts 14.000 gulden beschik baar worden gesteld. Hoewel Rijnsaterwoude en Leimuiden in voldoende mate hebben kunnen reserveren voor deze donkere tijden, drukken de lasten van Woubrugge zozeer op de begroting dat het nage noeg onmogelijk is de bekosti ging van de komende aanvra gen te realiseren. Een goot met straatkolken aan de westzijde van de Boddens Hosangweg moet een oplossing vormen voor de wateroverlast. In toenemende mate werd er bij de gemeente geklaagd. Oor zaak van de wateroverlast is de uitbreiding van de bebou wing, het dempen van sloten en het asfalteren van particu liere terreinen. Er moet nog een plan worden gemaakt. Ten gevolge van zakking zijn de wegen in Hoogmade in een zeer slechte staat komen te verkeren. Door de Grontmij wordt geadviseerd een lichte funderingsconstructie aan te brengen. Aangezien deze maatregel gepaard gaat met hoge kosten, stellen B en W voor om het in fases uit te voe ren, waarbij mogelijk de riole- ringsproblematiek in Hoogma de moet worden betrokken. Ter verbetering van de ver keersveiligheid, is er voor de Vierambachtsweg in Wou brugge door de Grontmij een reconstructieplan ontwikkeld. Jeugdland II Het verenigingsgebouw Jeugd land II in Woubrugge is aan vervanging toe, zo staat in de beleidsnota geschreven. De voormalige gemeente Wou brugge heeft hiervoor geld be schikbaar gesteld. Getracht wordt om een nieuwe accom modatie in de maanden juli en augustus te bouwen. Met het gereed komen van het cultureel centrum in Rijnsater woude nog voor de bouwvak vakantie, wordt het Domplein opgeknapt en de dorpskern van Rijnsaterwoude bijzonder verfraaid. Nog dit jaar wordt er een ska- teboardbaan, rioolbuizen, een speelberg en een tegelveld bij de tennisbaan in Woubrugge aangebracht. Plannen voor de volgende twee fases waarin het speelterrein wordt aange legd, worden het komend jaar voorbereid. Een recreatief fietspad moet langs de Molenkade in Lei muiden worden aangelegd. De grondverwerving loopt echter nog niet zo voorspoedig. Het volgen van een onteigenings procedure sluiten B en W niet uit. De realisatie van een dagop vangvoorziening voor ouderen in Jacobswoude, lijkt alleen haalbaar te zijn indien zij door meerdere gemeenten tezamen wordt gedragen. Het verzoek om dagopvang te creëeren kwam van de voormalige ge meente Leimuiden. Tezamen met vooralsnog de gemeente Ter Aar, de verzorgingshuizen Woudsoord en Aarhoeve wordt bekeken in hoeverre een plan kan worden ontwik keld. Riool Dit jaar wordt nog een inven tarisatie gemaakt van de ge bieden in Jacobswoude die nog niet op een rioolwaterzuive ringsinstallatie zijn aangeslo ten. Deze nog aan te sluiten gebieden bestaan echter uit zeer verspreid staande en/of verafgelegen bebouwing, het geen vrij kostbaar is. In het bijzonder wordt aandacht ge schonken aan de riolering van het Westeinde in Leimuiden en Rijnsaterwoude. Dit jaar wordt ook begonnen met het bouwen van een nieu we rioolwaterzuiveringsinstal latie in Leimuiden. Hiervoor zal een nieuw oevergemaal moeten worden gebouwd, waarvoor door de gemeente Leimuiden al een bedrag van 975.000 gulden beschikbaar is gesteld. SSENHEIM De ge- Sassenheim wil mie! Kagerplein gedeelte- I herbestraten. De eige- van de flats, woning- vereniging Vooruit- lig, heeft de gemeente ©raagd het straatwerk 3)r de flats te verbete- Q. De vereniging wil de yees van de flats op knappen, zodat vreemden de flats niet meer onge vraagd binnen kunnen. De kosten van de herinrich ting bedragen 27.000 gulden. De gemeente wil het betalen uit het door de provincie toe gekende bedrag ten behoeve van dorpsvernieuwing. Voor dat doel heeft de gemeente in 1991 ruim twee en halve ton tot haar beschikking Ook voor de bouw van zeven woningwetwoningen aan de Keerweerlaan is geld gereser veerd uit de provinciale bij drage. Voor dit project is 77.000 gulden uitgetrokken. Het resterende bedrag, onge veer anderhalve ton, is be stemd voor particuliere wo ningverbetering en financie ring van bedrijfsverplaatsin- gen vanuit het centrum. De gemeente wil overigens een haalbaarheidsstudie uit la ten voeren naar een mogelijk plan van aanpak van de dorps vernieuwing. Men wil op deze wijze het rendement van ver nieuwingsprojecten vergroten. Het plan van aanpak zal voor al gericht zijn op het centrum. Stedebouwkundig adviesbu reau Kuiper Compagnons uit Rotterdam moet de studie gaan uitvoeren. Het hondje Molly ver oorzaakt inderdaad overlast met haar ge blaf. Als haar baas de deur uit gaat, moet ze dan ook in de zitkamer blijven. Deze uitspraak deed rechter J. Holtrop gistermiddag nadat hij een bezoek had ge bracht aan familie D. van Dalen aan de Pot gieterlaan in Hazers- woude. Van Dalen had een kort geding aangespannen tegen zijn buurman, J. van der Werff. Aanlei ding was het aanhou dend geblaf van diens teckel waarvan Van Da len erg veel last zou on dervinden. Vooral als het beestje alleen ach terbleef in de woning begon volgens Van Da len de overlast. Omdat de zaak op 11 april al voor de tweede keer diende en de rech ter inzag dat de buren onderling niet tot een oplossing konden ko men, stapte hij gister middag de woning van Van Dalen binnen. Een half uur lang heeft hij geluisterd naar het ge blaf van Molly. Na af loop moest hij conclu deren dat de klachten serieus zijn. Omdat het geluid vanuit de zitka mer van Van der Werff minder goed is te horen, heeft Holtrop Van der Werff opgedragen Molly voortaan in de zitkamer te laten als hij het huis uit gaat. FOTO: WIM VAN NOORT ui ifclDEN OMGEVING £eidóe@otnont t melozenparade Keukenhof enllerlengd tot zondag luxelSSE De Rozenparade die in het kas- hcomplex van de Keukenhof in Lisse leine!>rdt gehouden, zal vier dagen langer du- dan aanvankelijk was gepland. „De iw is een enorm succes", aldus Keuken directeur H. Koster. Tot en met morgen inen mensen de parade met zo'n zeven- verschillende soorten rozen bezoeken, deze Parade wordt in het kassencomplex basis gelegd voor de grootste lelieten- nstelling ter wereld. Op een oppervlakte ruim 3.500 vierkante meter worden dui- hden exemplaren van meer dan driehon- verschillende lelie-variëteiten in enor- bloemstukken samengebracht. De Lelie- •ade wordt gehouden van 9 tot en met 20 de laatste dag van het Keukenhofsei- n van 1991. Bier op jeugdavonden in Ter Aar toegestaan TER AAR Bezoekers van jeugdavonden in sporthal De Wip kunnen binnenkort bier drin ken. Burgemeester en wethouders zijn bereid het schenken van zwak-alcoholische dranken toe te staan. Tot nu toe is dat verboden. Het verzoek om bier te mogen schenken komt van de Stichting Ons Huis. De jeugdavonden van deze stichting zijn succesvol en burgemeester en wethouders menen dat de verstrekking van alcoholische dranken daarbij eerder regel dan uitzondering zou moeten zijn. Met omwonen den van De Wip is hierover gesproken. Geble ken is dat de overlast wordt veroorzaakt door komende en gaande bezoekers en jongeren die in de buurt van het gebouw rondhangen. Van uit het gebouw wordt geen overlast ervaren. De nieuwe maatregel geldt voorlopig voor een jaar. Kunstwerk kost Sassenheim halve ton meer dan begroot SASSENHEIM De bouw van een kunstwerk op het voorter rein van het sportcomplex Wasbeek in Sassenheim gaat voorlo pig niet door. De gemeente wil de bouw uitstellen omdat het project de gemeente bijna vijftigduizend gulden meer gaat kos ten dan begroot. De overschrijding wordt veroorzaakt door het feit dat geen rekening is gehouden met een aanpassing van het voorterrein van Wasbeek. Zo'n aanpassing, kosten veertigdui zend gulden, is nodig om het kunstwerk conform het advies van de kunstcommissie te realiseren. Het vorig jaar aangenomen raadsvoorstel, waarmee besloten werd een kunstwerk voor het sportcomplex neer te zetten, hield ook onvoldoende rekening met de voorwaarden die de provincie stelt bij de aankoop van een kunstwerk. Deze vergissing zou de gemeente nog eens ne genduizend gulden gaan kosten. B W stellen nu voor het kunstwerk, met de nieuwe kostenbe rekening, opnieuw op de agenda te zetten. Het plan zou dan in 1992 gerealiseerd kunnen worden. BELEIDSNOTA 1991 JACOBSWOUDE: ZATERDAG 4 MEI 1991 PAGINA 17 Zebrapad bij De Kuip NOORD WIJK Er moet een zebrapad komen in de Noordwijkse Zeestraat tegenover De Kuip. Volgens de ge meente bestaat er al lang de behoefte aan een beveiligde oversteek ten behoeve van bezoekers van De Kuip en be woners van bejaardencentrum St Jeroen. Het zebrapad zou aan de kop van de Zeestraat nabij de Heilige Geest- weg moeten komen. Vertaalbedrijf weg NOORDWIJKERHOUT TEKOM Vertalers BV uit Noordwijkerhout is verhuisd. Het bureau, één van de grootste in deze sector in Nederland, heeft zich gevestigd in Hoofddorp. Het bedrijf dat dit jaar vijftien jaar bestaat nam onlangs Timmers Taal bv. over. De sterke groei leid de tot de verhuizing van Noordwijkerhout naar een rui mer pand in Hoofddorp. Alphen betaalt taxiritje ouderen ALPHEN AAN DEN RIJN Ouderen in Alphen aan den Rijn kunnen binnen kort vaker gebruik maken van de taxi. De kosten worden door de gemeente vergoed. Dat geldt ook voor ander aan gepast vervoer. Ouderen kunnen nu nog in aanmerking komen voor een vast bedrag voor reizen. Dit is voor ie dereen hetzelfde. Slechts 54 procent van de ouderen maakt gebruik van deze mo gelijkheid. Binnenkort wordt door de Stichting Welzijn Ouderen (SWO) en de sociale dienst een vergoeding vastge steld. Daarbij wordt gekeken naar het inkomen. Door betere voorlichting wil men meer mensen op de hoogte bren gen van deze vergoeding. Teckel Molly naar huiskamer verbannen Onder redactie van Ton .Pieters t de Sowjet-Unie bereikte Leidsche Courant op 24 ril 1931 het volgende euws: „Volgens mededeel- g van den bekenden Engel- ien dirigent Albert Goates, op het oogenblik een tour- e door Rusland maakt, zijn loges van de groote thea- rs in Rusland op het oogen- ik avond aan avond gevuld et elegant gekleede dames heeren. Eiken avond gedu ide het seizoen, dat negen aanden duurt, zijn de thea- rs tot op de laatste plaats be- der orkestgebouwen ift een orkest van 253 le- n. Het orkest-zonder-diri- nt, eens een sovjet-uitvin- ng, is verdwenen. Men I f^eft ingezien, dat het zonder ding van een aanvoerder et gaat. Trouwens, deze or- sten, die in het openbaar nder dirigent optraden, wa ll tijdens de repetities door rigenten zoolang gedrild, t zij het uit het hoofd ken- n. Volksbedrog dus, zooals oveel in het Russische para- ,Js". n een park in het Zuid-Oos- van Londen, werd gister- orgen groote opwinding roorzaakt door een nood- nding door een Engelsch litair vliegtuig, tengevolge n een defect aan den pro- illor. Even voordat het toe- el aan den grond zou ko en, liet de piloot de machine n draai maken, teneinde n botsing met twee mannen verhinderen. Bij deze ma 'euvre sloeg het vliegtuig er den kop. Op wonderlijke jze ontsnapte de piloot aan n dood. De parkwachter, die te hulp snelde, trof den pi loot rustig een sigaret rook- ende aan". „Gisteravond zijn door de Leidsche politie vier militai ren- aangehouden. Een van hen had een vijftal patronen van flobert-pistolen in de ka zerne wetente bemachtigen. Op de Haarlemmerstraat en het Rapenburg werden er twee met kracht op de straat- steenen geworpen, waardoor een ontploffing volgde. De passeerende juffrouw H. werd door een der projectie len bloedend aan een been verwond, zoodat zij in het Acad.Ziekenhuis moest wor den verbonden. Bij fouilleer ing op het politiebureau wer den nog drie patronen op de militairen gevonden. Zij zijn aan de militaire politie over gegeven, die hen in arrest stelde". ,,0p 24 April '31 had in tegen woordigheid van eenige be stuursleden der stichting het inheien plaats van de proef- paal voor den bouw van de watertoren in Roelofarends- veen. De paal zakte in den drassigen bodem flink weg. Het resultaat was dat den lengte van de palen werd be paald op 13 Meter. Volgende week zal met inheien van de 100 palen een aanvang wor den gemaakt. Men rekent er op, dat de toren binnen vier maanden gereed is". Op maandag 27 april '31 uit Leiden: „Zaterdagmiddag trok een vliegmachine over de stad, die achter zich een groote vlag aansleepte, waar op met zwarte letters geschre ven stond: Radion wascht al les. De machine was een Koolhoven van de Levers Zeepmaatschappij te Vlaar- dingen". Nogmaals uit Leiden: „De commissie voor de werkloo- zenzorg heeft Zaterdag aan de Katholieke werkloozen een uitkeering gedaan in de vorm van bruine boonen met spek en rooktabak „Door de politie te Leiden is aangehouden de 24-jarige G.G., die ten huize van ae grootmoeder van zijn verloof de in de Geerestraat een raam met 6 ruiten had ver nield". „De Hooge Raad heeft giste ren het cassatie-beroep van H.P.J. te Leiden, die de A van zijn huisnummer 55A 20 mil limeter te klein maakte, ver worpen. Volgens de Leidsche politieverordening moeten de cijfers der huisnummers min stens 50 millimeter hoog zijn. Verd. overwoog, dat de A geen cijfer is en meende niet strafbaar te zijn als hij die let ter slechts 30 millimeter hoog maakte. De kantonrechter dacht er anders over en ver- vonnis door de rechtbank in hooger beroep werd bevestigd. De procu reur-generaal bij den Hoogen Raad had ook tot verwerping van het beroep geconclu deerd". Uit de Vragenbus-. „Vraag: Hoe kan ik vlekken uit m'n gabardine-kraag krijgen? Antwoord: Welke vlekken?". „In het te Augsburg optreden de circus Busch werkte een Marokkaansche vuurvreter, die voor zijn' experimenten gebruik maakte van petro leum. Zooals bekend neemt Bevrijdingsestafette Wageningen-Hazerswoude HAZERSWOUDE Rijkspolitiemensen van de groep Hazerswoude en personeel van de gemeen te Rijneveld doen dit weekeinde mee aan de Bevrijdingsloop. Zij brengen het bevrijdings vuur vanuit- Wageningen, waar in 1945 de Duitsers capi tuleerden, naar Hazerswoude. Onderweg passeren de lopers de Grebbeberg waar burge meester M. Boelen van Rijne veld een bloemstuk legt. Mor genochtend om negen uur worden ze verwacht bij het ge meentehuis van Rijneveld aan het Frederik van Eedenplein in Hazerswoude Rijndijk. Daar ontsteken ze met het vuur van de fakkel een kaars en hijsen ze de vlag. Ze hebben dan een tocht van honderd kilometer volbracht. De tocht krijgt maandag nog een vervolg. Om 13.00 uur worden dan de fak kels opnieuw aan de kaars ontstoken en in draf naar de vlampot naast het gemeente huis gedragen om het bevrij dingsvuur te ontsteken. Daar bij worden ook de groepen ze ven en acht van de basisscho len in de gemeente betrokken. De Bevrijdingsloop is een jaar lijkse traditie. Duizenden esta fettelopers uit een groot aantal gemeenten halen het bevrij dingsvuur in Wageningen en brengen dat naar hun woon plaats. Vorig jaar deed voor het eerst een groep uit Hazers woude mee. Die gemeente is dit jaar samengevoegd met Koudekerk en Benthuizen tot Rijneveld. Werknemers Fokker Ypenburg leggen maandag werk neer LEIDSCHENDAM De werknemers van de Fokkerfa briek op vliegveld Ypenburg gaan maandagochtend in sta king. Driekwart van de werk nemers heeft zich achter een oproep vande Industriebond FNV geschaard om het bedrijf 24 uur plat te leggen. Aanlei ding voor de staking vormen de vastgelopen onderhandelin gen over een nieuwe cao in de metaal. Op een ultimatum dat de Industriebond aan de Fok ker-directie heeft gesteld is al leen met een verwijzing naar eerdere standpunten gerea geerd. Op het ultimatum zelf is niet inhoudelijk ingegaan. De ochtendploeg die maandag om zes uur aan het werk zou moeten, bijt het spits af. De werknemers zullen door leden van de vakbond bij de poort worden opgevangen, een actie centrum wordt ingericht in een nabijgelegen motel. Span doeken aan het begin van de toegangsweg naar Fokker moeten passanten duidelijk maken dat er wordt gestaakt. Of de werkonderbreking in derdaad de 24 uur volmaakt is overigens de vraag. In de nachtploeg van maandag op dinsdag werken maar drie mensen. Bij Fokker Ypenburg werken in totaal duizend men sen. de vuurvreter wat petroleum in den mond, dat hij tegen een brandenden fakkel uit spuwt. Door een vergissing zat er in de flesch van den Marokkaan echter benzine, dat nog veel vlugger in brand vliegt dan petroleum. Het ge volg was dat de kleeren van den Marokkaan in brand ge raakten en onder het publiek een paniek ontstond. De Ma rokkaan werd met zware brandwonden overdekt naar het ziekenhuis overgebracht". „Uit Clarksville (Tennessee) wordt gemeld: Een slaapzaal, waar vijf krankzinnige ne gers waren opgesloten, is door brand vernield, waarbij de vijf ongelukkigen om het leven kwamen". „De Fransche bladen brengen de mededeeling, dat de belas tingen op sommige parfums belangrijk verhoogd zullen worden. Interessant is de re den dezer verhooging. Het al- coholverbruik had nl. bij de bewoners van Senegal zooda nige vormen aangenomen, dat de gouverneur van de Fran sche kolonie zich al geruimen tijd genoodzaakt zag, een hooge belasting te heffen op alcohol van een zeker gehalte. Het gevolg was echter, dat de inboorlingen nu parfums als drank gingen gebruiken. De industrie, die dit spoedig in de gaten kreeg, ging daarop parfums vervaardigen die een hoog percentage alcohol en een geringe hoeveelheid wel riekende essence bevatten. De nieuwe belasting zal hieraan nu paal en perk moeten stel len". „Volgens een door de Portu- geesche regeering ontvangen bericht hebben de opstande lingen op Madeira zich over gegeven. Nadat de opstande lingen zich overgegeven had den, zijn de operaties gestaakt. De leiders der rebellen heb ben hun toevlucht in het En- gelsche consulaat gezocht". Zestig jaar geleden werd de eerste „proefpaal" voor de Veense watertoren ingeheid. FOTO: FRANS ROMBOUT

Leidse Courant | 1991 | | pagina 17