K*' Plan De Vries levert duizenden nieuwe banen op Direct hulp nodig voor 5 miljoen Bengalezen 2 4 5 11 14 16 15 Bovag: inbeslagname leaseauto aanvechtbaar Spotprenten CcidócSomotit James Brown met eigen show naar Den Haag VAN0AW 14 Dagen Gratis Vrijdag 3 mei 1991 82ste jaargang no. 25022 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Uitgave Westerpers (behorende tot Sijthoff Pers), Postbus 11, 2300 AA Leiden, telefoon 071 - 122 244, fax 071 - 134 941 t.b.v. redactie. Directeur-hoofdredactêur. J.W.C. Leune, chef-redacteur: G.J. Onvlee. HET WEER Morgen wolkenvelden en vooral in het oosten enkele buien. Minimumtemperatuur ongeveer 4 graden. Middag- temperatuur omstreeks 10 gra den. Noordelijke wind, matig, langs de kust en op het IJssel- meer af en toe krachtig. De uitslag van de Paaspuzzel vindt u in deze krant op pagina 10 izinking Bettine Vriesekoop IBA Bettine Vriesekoop en Mirjam Hooman-Kloppen- g hebben vanochtend zonder te spelen een nederlaag van geleden in het dubbelspel tegen het Nieuwzeelandse duo Goldie tijdens de wereldtitelstrijd tafeltennis in het Ja- ïse Chiba. Vlak vóór deze wedstrijd zakte Vriesekoop in aar. Al enige dagen leefden beide speelsters in onmin na perikelen rond Hooman en haar privé-coach Frits Kan een en de verwijdering deze week van Hooman uit de ionale ploeg. Gisteren werd de vrede nog getekend en klaarden Vriesekoop en Hooman zich bereid achter de ;1 te komen voor het dubbelspel. De opgekropte woede bii esekoop leidde aanvankelijk in het (gewonnen) enkelspel en de Deense Toelhoy tot een uitbarsting. Later, een artier voor het dubbelspel, stortte Vriesekoop in. Veron- steld wordt, dat Vriesekoop vandaag haar afscheid neemt de nationale selectie. gina 9: Bettine Vriesekoop stort in. James Brown DEN HAAG Zanger James Brown komt op woensdag 10 juli met een eigen show naar de Haagse Statenhal. De 'Godfather van de soulmuziek' werd eind februari ontslagen uit de Ameri kaanse gevangenis in de staat South Ca rolina. Brown doet tijdens zijn eerste toernee op vrije voeten alleen de steden Londen, Parijs en Den Haag aan. De zwarte soulzanger brengt een eigen 15- mans orkest mee, een driemans achter grondkoor en acht dansers. Het door Acket Events georganiseerde concert vindt plaats aan de vooravond van het North Sea Jazz Festival, maar vormt daar geen onderdeel van. Brown trad in 1988 voor het laatst op in Nederland. Hij werd in Amerika in dat jaar gear resteerd nadat hij een stopteken van de politie had genegeerd en via een wilde achtervolging achterhaald moest wor den. Hem werd eerst poging tot moord op agenten van politie ten laste gelegd, iets waarvoor hij een gevangenisstraf van ten minste dertig jaar riskeerde. De rechter hield het uiteindelijk op agres sie. Brown kon zijn straf zelf verlichten door tijdens zijn detentie mee te werken aan een sociaal programma voor jonge druggebruikers. De kaartverkoop voor zijn eenmalige optreden in Den Haag begint op vrijdag 17 mei. Opschorten hulp Suriname in strijd met volkenrecht DEN HAAG Nederland handelt in strijd met het volkenrecht door de hulp aan Suri name stop te zetten omdat de militairen niet uit de politiek verdwenen zijn. Dit be toogde prof. mr. C. Flinterman, hoogleraar staats- en internationaal recht, gisteren op een conferentie over de relatie tussen Ne derland en Suriname in Den Haag. Als de zaak juridisch aangekaart zou worden, heeft Suriname volgens Flinterman rede lijk vaste grond onder de voeten. „Neder land heeft de plicht de samenwerking met Suriname voort te zetten. Dat is ook af te leiden uit het Handvest van de Verenigde Naties". DEN HAAG Als de minimumlonen en uit keringen drie jaar lang jaarlijks een procent achterblijven bij de ge middelde loonstijging, levert dat na drie jaar 45.000 nieuwe banen op. Als deze gedeeltelij ke ontkoppeling vijf jaar zou worden volge houden, kan dat 70.000 banen opleveren. Dat blijkt uit de doorreke ning door het Centraal Planbureau van het idee van minister De Vries van Sociale Zaken, om de werkgelegenheidsgroei (die dreigt in te zakken) weer op te peppen. De cijfers moeten, zoals gebruikelijk met Planbureau-bereke ningen, met de nodige Minister De Vries FOTO: MILAN KONVALINKA voorzichtigheid worden ge hanteerd. De financieringswijze die De Vries kiest voor het tóch op peil houden van de koopkracht bij een achter blijvende aanpassing, zorgt ervoor, doordat de hogere inkomens wat meer beta len, voor een beter ge spreid koopkrachtbeeld. De Vries heeft zijn idee op ta fel gelegd ten behoeve van de besprekingen over de „kaderbrief" van minister Kok van Financiën, het raamwerk voor de begro ting '92, waar het kabinet zich thans over buigt. Kok kiest hierin sterk voor het, door De Vries gehekel de, schrappen van de prijs compensatie bij de departe menten. De Vries' inzet is sterk gericht op het vergro ten van de werkgelegen heid. De explosieve banen groei van de laatste jaren dreigt aanzienlijk te ver dampen, waardoor de werkloosheid weer zal op lopen. Met als uitgangspun ten dat te dure arbeid aan de onderkant van „het loongebouw" met name laagwaardig werk weg drukt, maar ook dat de koopkracht van de laagst betaalden (het netto-loon) op peil moet blijven, heeft De Vries voor zijn strategie gekozen. jl Herman van Veen 'speelt' 40.000 gulden bij elkaar De gisteravond gehouden benefietshow van Herman van Veen in de Stadsgehoorzaal in Leiden en de woensdagavond gespeelde voetbalwedstrijd met de bekende Nederlandse sterren onder lei ding van Van Veen hebben samen ongeveer 45.000 gulden opge bracht. Een uitverkochte Stadsgehoorzaal bracht, mede door toedoen van de diverse bedrijven die duizend gulden per plaats betaalden, in ieder geval minimaal 40.000 gulden op. Het geld is in de eerste plaats bedoeld voor de kinderkliniek van het Acade misch Ziekenhuis. Daarnaast wordt een deel van het binnenge komen bedrag gereserveerd voor de bouw van een ouderhuis. FOTO: TEJO RINGERS Een recensie van het optreden van Herman van Veen staat op pagina 15. IAKA Vijf miljoen n de tien miljoen slacht- 'ers van de orkaamdie deze week toesloeg Bangladesh hebben di- ;t hulp nodig, zo heeft nister Luftar Rahman ian laten weten, die eciaal is belast is met hulpverlening. Nog maar kort tevoren schatte de minister dat spoedhulp nodig was voor slechts 100.000 mensen. De samenwerkende hulpor ganisaties in Nederland, waar onder het Rode Kruis en Terre des Hommes, hebben gironum mer 797 opengesteld voor hulp. „De situatie wordt met het uur dramatischer", aldus een woordvoerder. De Europe se Commissie besloot gisteren een bedrag van 23 miljoen gul den uit te trekken voor hulp. Ondertussen blijft het aantal slachtoffers stijgen. Terwijl het officiële dodental de 100.000 nadert, spreken hulpverleners ter plekke al van 200.000 do den. Reddingswerkers doen hun uiterste best de overle venden te voeden en de doden te verbranden. Hoewel de bevolking de ramp voor een groot deel beschouwt als de wil van Allah, is ook nu weer gebleken dat juist mense lijk ingrijpen verantwoordelijk is geweest voor de verwoes tende uitwerking van orkaan. Qua natuurlijke gesteldheid lijkt Bangladesh op Nederland. Beide landen liggen in de delta van een aantal rivieren en kennen nauwelijks hooggele gen plekken. Maar waar Ne derland met dijken de rivieren en zee heeft getemd is Bangla desh geheel overgeleverd aan de grillen van de natuur. Daar komt bij dat door de explosie ve bevolkingsgroei mensen zich in toenemende mate aan de kust hebben gevestigd. Zij kapten daar massaal bossen, waardoor stormen in combina tie met vloedgolven ongehin derd landinwaarts kunnen op rukken. Pagina 5: Vrees voor uitblij ven hulp groeit in Dakha Pompbediende doodgeschoten MAARSBERGEN Een 54- jarige pompbediende van een tankstation bij Maarsbergen aan de snelweg Arnhem- Utrecht is gisteravond in zijn kantoortje doodgeschoten. Vol gens een woordvoerder van de rijkspolitie is er waarschijnlijk sprake van een roofmoord. Óver de eventuele daders tast de politie nog in het duister. 18 PAGINA'S Encycliek paus zeer positief ontvangen Leger- geschiedenis met een knipoog „Openlijke oorlog tegen Kroatië door Servië veroorzaakt" Timmer belooft aandeelhouders Philips plechtig f beterschap I Mourad Louati fy vindt Parijs veel U te druk V Ontslagen dreigen bij muziekschool Nieuwe maatregelen tegen overlast Noordwijk aan Zee De hel van Willem Brakman Ministerie: Meer kunst op radio en televisie GEESTELIJK LEVEN/OPINIE2 BINNENLAND 3/4 BUITENLAND5 ECONOMIE 7 KERKDIENSTEN 8 LAND EN TUINBOUW 8 SPORT 9 LEIDEN/REGIO 11/12/13/14 KUNST/RTV15 BOEKEN 16 RTV PROGRAMMAS 17 WEER/PUZZEL/MENU .17 Jud-wethouder Tesselaar naakt televisie-cursus ÏIDEN De Leidse oud-wethouder Dick Tesselaar (50) gaat or Teleac een televisie-cursus maken over politiek en parle- int. Aanleiding voor het programma is de ingebruikname van t nieuwe gebouw van de Tweede Kamer, volgend voorjaar, cursus wordt ook rond die tijd uitgezonden. Tesselaar is nu l interim-directeur van de streekmuziekschool in Leiden. Die rbintenis loopt per 1 juli af. Hoewel het bestuur van de mu- kschool zijn dienstverband had willen verlengen, onder ande- omdat de benoeming van een directeur langer op zich laat ichten, vertrekt Tesselaar toch met ingang van 1 juli naar Te- ic. Tesselaar, lid van de PvdA, nam vorig jaar- afscheid als ithouder van volkshuisvesting. Een functie die hij zestien jaar eft uitgeoefend. Sinds vorig najaar is hii actief als onafhanke- adviseur. Zijn eerste opdracht als zodanig was het saneren n de streekmuziekschool. Zijn werkzaamheden voor Teleac at hij eveneens op tijdelijke basis verrichten. urgemeester icobswoude raakt (rtefeuille kwijt COBSWOUDE De raad Jacobswoude heeft gister- »nd de portefeuille finan- n en personeelszaken van gemeester D. Brouwer de ning afgenomen. Dat ge- irde in een tumultueuze dsvergadering in een over- le raadszaal, toen een motie het CDA met een ruime I ïerderheid werd aangeno- en. Het CDA verweet het Uege hierin onzorgvuldig indelen in het toekennen van wachtgeld aan voormalig gemeentesecretaris van Lei- muiden en Rijnsaterwoude, W. Bello. Zonder daarvan de raad op de hoogte te brengen, stem de het college met Bello op 26 februari in met het verstrek ken van een afkoopsom van 1,2 miljoen gulden. Het college werd vanwege de hoogte van het bedrag gisteravond door de raadsleden, met uitzondering van D66-raadslid J. Brambach, teruggefloten. Met twaalf stemmen tegen en twee stem men vóór, ging de raad gister avond niet akkoord met het beschikbaar stellen van de 1,2 miljoen gulden. Pagina 12: Bello kan naar rechter stappen. mgerenbende bekent reeks van misdrijven LPHEN AAN DEN RIJN Dertien jongeren zijn de afgelo- n week ingerekend op verdenking van een reeks inbraken in ïnkels en diefstallen van auto's in Alphen. Vier 18-jarigen orden in verband hiermee nog vastgehouden in Den Haag. eertien inbraken in winkels in De Aarhof, waarvan veel zoge- lamde rolluikkraken, zijn met de arrestatie van de jeugdige isdadigers opgelost. De groep jongeren, allen Alphenaren en triërend in leeftijd van 15 tot 22 jaar, opereerde in verschillen- samenstelling voornamelijk in het centrum van Alphen. Dan moet je het heel zwaar hebben gehad tijdens je jaren als getrouwd man. Wanneer? Als je, zoals een Australiër in Sydney, je auto optuigt met ballonnen en op de achterruit wereldkundig maakt dat je weer 'vrij' bent. crn-n- ap DEN HAAG De autobran che-vereniging Bovag dringt er in een brief aan minister Hirsch Ballin (justitie) op aan, dat auto's en motorfietsen van autoverhuur-, lease- en gara gebedrijven niet door de poli tie in beslag worden genomen. De Bovag is van mening dat de daders van ernstige over tredingen moeten worden be straft en niet de eigenaren van de voertuigen. Een beleid dat geen onderscheid maakt tus sen dader en eigenaar is vol gens de Bovag ook juridisch in hoge mate aanvechtbaar. De Bovag wijst onder meer op artikel 33a van het Wetboek van Strafrecht. Daarin staat dat voorwerpen, die toebeho ren aan een ander dan de ver oordeelde, alleen verbeurd kunnen worden verklaard als die ander wist dat het voor werp voor het strafbaar feit zou worden gebruikt of dat re delijkerwijze had kunnen ver moeden. De Bovag is in geweer geko men, nadat de vergadering van procureurs-generaal vori ge week besloot de richtlijnen voor het in beslag nemen van motorrijtuigen en bromfietsen aan te scherpen. Bij overschrijding van de maximum-snelheid met 50 ki lometer per uur of meer en bij herhaaldelijk rijden ondej- in vloed worden voertuigen voortaan zonder meer in be slag genomen. Het OM gaf te kennen geen onderscheid te zullen maken tussen huur-, lease- of eigen voertuigen. De eigenaar van de in beslag ge nomen auto zou de schade maar moeten verhalen op de dader. De maatregel heeft niet alleen onrust bij de leasemaatschap pijen veroorzaakt. De Algeme ne Verkeersdienst in Drieber gen wordt al dagen overspoeld met telefoontjes van bezorgde automobilisten. Woordvoerder Ton Dellebeke is verheugd over het grote aantal telefoon tjes. „Deze maatregel werkt kennelijk als een goede stok achter de deur. Men denkt er over na". Automobilisten kunnen massaal protesteren tegen hogere accijns DEN HAAG Automobilis ten krijgen vanaf vandaag de kans massaal te ageren tegen de voorgenomen verhoging van de benzineaccijns met een protestkaarten worden onder tekend, die op 16 mei worden aangeboden aan een delegatie van de Tweede Kamer. Daar zal enkel dagen later gedebat teerd worden over de voorge nomen verhoging. De handte keningenactie is opgezet door de ANBW, Bovag/RAI, KNOV en NCOV (midden- en kleinbedrijf) en alle oliemaat schappijen. Zij zorgden voor (ADVERTENTIES) AUTOVERHUUR F.PRANGERS Verhuur van luxe auto's en busies vanaf 30.- p dag HOOFDSTRAAT 104 - LEIDERDORP Tel. 071-894040 Het leger is altijd al mikpunt van spot geweest. Dat blijkt uit allerlei prenten uit bekende, minder bekende en totaal vergeten dagbladen en tijdschrif ten. Tot 22 oktober worden die in Delft tentoonge steld. Militairen die gaan stofzuigen bij bejaarden, tanks die worden gebruikt als glasbak, ministers van defensie die een contactadvertentie plaatsen zoekend naar een serieuze vijand. Al honderd jaar en langer wordt er kritiek geuit op het geld dat aan het leger is besteed. Lees vandaag in de Leid se Courant over wat er allemaal over het leger is afgetekend. Probeer onze krant ook eens veertien dagen gratis. Wedden dat u daarna bijtekent? Ik wil de Leidse Courant 2 weken lang, gratis en vrijblijvend, ontvangen. Ik wil een proefabonnement van 5 weken Ik hoef voor slechts 3 weken te betalen, t.w. f. 18,50. Noteer mij direct als abonnee. De eerste 2 weken krijg ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen per. maand f. 25,70 (met automatische betaling) kwartaal f. 78,60 I Postcode/Plaats: j Telefoon: Deze bon opsturen in een open envelop - zonder postzegel - naar Leidse Courant, Antwoordnummer 998, j 2501 VC Den Haag Of bel 071 - 313 677 Voorl: (voor controle op bezorging) •n proefabonnement worden geweigerd) nuiiniiuiiHiHuun

Leidse Courant | 1991 | | pagina 1