Begemann wil RDM overnemen Mogelijk premieverlaging na fusie Aegon en Nuts Boeren en tuinders moeten luisteren naar consument li BEURS VAN AMSTERDAM ECONOMIE ZeidóaQowiant DONDERDAG 2 MEI 1991 PAGINA 7 WINST DSM LOOPT STERK TERUG HEERLEN Het chemieconcern DSM heeft in de eerste drie maanden van dit jaar uit gewone bedrijfsuitoefening een nettoresultaat behaald van 182 mil joen tegen 225 miljoen in dezelfde pe riode van 1990. Dat betekent een daling van 19 procent. Het zuivere nettoresul taat daalde van 242 miljoen tot 178 mil joen of per aandeel van 6,90 tot 5,10. zo heeft de onderneming vandaag be kendgemaakt. In het eerste kwartaal werd een omzet behaald van 2,6 mil jard, circa 11 procent minder dan in de vergelijkbare periode van 1990. Hier van is 8 procent een gevolg van de de consolidatie van Macintosh per 1 april 1990. Het gemiddelde niveau van de opbrengstprijzen steeg met 3 procent; het afzetvolume nam af met 5 procent. Nederland wil niet bijdragen voor Kalkar DEN HAAG Nederland voelt er niets voor om bij te dragen aan de sluitingskosten van de snelle kweekreactor van Kalkar, die op honderden miljoe nen wordt geschat. Bovendien houdt minister An- driessen (economische zaken) de mogelijkheid open (een deel van) de 1,2 miljard gulden die Nederland in dit mislukte project stak terug te vragen. Dat bleek gisteren uit antwoorden op kamervragen van de socialisten Feenstra en Zijlstra. Juristen van de Staat buigen zich thans over de juridische positie van ons land. Nederland is volgens Andriessen niet verplicht 60 kilo opgewerkt uranium terug te nemen. De Nederlandse regering heeft nog geen definitief standpunt bepaald over het Duitse verzoek het besluit Kalkar stop te zetten te gedogen en af te zien van claims. Nederland heeft 1,2 miljard gulden bijgedra gen aan het acht miljard gulden kostende project, dat nooit van de grond zal komen. Om de kweekreactor aan de gang te krijgen zouden nog vele miljarden no dig zijn. OHRA EN INTERPOLIS WILLEN SAMENWERKEN ARNHEM/TILBURG OHRA uit Arnhem en Interpolis uit Tilburg hebben besloten een onder zoek in te stellen naar een samenwerking op het gebied van ziektekostenverzekeringen. Het accent bij een eventuele samenwerking zal vooral liggen in de „facilitaire ondersteuning" van de ziektekostenbedrijven van de twee maatschap pijen. De ziektekostenportefeuille van OHRA heeft een omvang van 400.000 verzekerden, die goed zijn voor een premie-inkomen van ƒ415 miljoen. Inter polis telt 200.000 ziektekostenverzekerden, waarbij het premie-inkomen ƒ220 miljoen beloopt. Een woordvoerder van OHRA wil niet uitsluiten dat een eventuele samenwerking kan leiden tot een verlies van arbeidsplaatsen bij een van beide ver zekeraars. Een zegsman van Interpolis geloofde niet in een eventueel banenverlies. De eerste re sultaten van de gesprekken zijn pas over een paar maanden te verwachten. Robeco introduceert drie regiofondsen ROTTERDAM De Rotterdamse beleggings- groep Robeco introduceert samen met de Rabo bank nieuwe beleggingsfondsen. Gelijktijdig in Nederland, België, Duitsland, Frankrijk, Lu xemburg en Zwitserland worden de drie regio- fondsen America Fund, Europe Fund en Paci fic Fund aan de man gebracht. De inschrij vingsperiode loopt van morgen tot en met 24 mei. De uitgifteprijs bedraagt f 100. Vanaf 28 mei worden de aandelen aan ae Amsterdamse effectenbeurs genoteerd. Pierson, Heldring Pierson (dochter van ABN Amro) brengt twee beleggingsfondsen naar de beurs: Eurmean Mo netary System Income Fund en Europ^ n Mo netary System Growth Fund. De uitgifu. '•ijs voor beide fondsen is 100. De eerste dag v<m notering op de Amsterdamse effectenbeurs is in principe vastgesteld op 17 mei. ROTTERDAM Het in Breda gevestigde bedrijf Begemann van J. van den Nieuwenhuyzen wil de Rotterdamse scheepswerf RDM overnemen van de Nederlandse Staat. Het gaat Begemann om de overname van de gehele werf, zonder dat daarbij gedwongen ontslagen zul- De besprekingen met het mi nisterie van economische za ken, dat mede namens de de partementen van financiën en defensie spreekt, zijn volgens Van den Nieuwenhuyzen tot nu toe verkennend geweest. „De echte onderhandelingen moeten nog beginnen, ik heb nog geen bod neergelegd", al dus de uiterst actieve overne mer. Het beursgenoteerde Be- gemann-concern is onder meer actief in de sectoren ma chinebouw, staalconstructie en electrotechniek. In 1989 nam het bedrijf bijvoorbeeld het electrotechnisch concern Ho- lec over. Volgens Van den Nieuwenhuyzen heeft de Be- gemann-groep veel raakvlak ken met de huidige activitei ten bij de Rotterdamsche Droogdok Maatschappij RDM. De duikbotenbouwer maakte eind vorig iaar een vijfjaren plan bekend tijdens welke het bedrijf zich steeds meer wil concentreren op civiele activi teiten. Het aandeel van de de- fensieproduktie, nu nog 70 procent, moet in die periode worden teruggebracht tot 30 procent. RDM gaat zich meer richten op de offshoremarkt, de apparatenbouw en op nieu- gaan maar kreeg van de Staat we produkten. Dit omschakelingsplan is Van den Nieuwenhuyzen bekend en het past in zijn filosofie. De defensiepoot van RDM de bouw van onderzeeërs wil Begemann niet afstoten. De Staat is eigenaar van de RDM sinds de ondergang van Rijn-Schelde-Verolme in 1983. RDM, één van de RSV-onder- delen, dreigde ten onder te -opdrachten vooral voor onderzeeërs van de Zwaardvis- en Walrus-klasse. Ook de machinefabriek werd met staatssteun gemoderni seerd maar aan die steun is in middels een einde gekomen. De aandelen RDM zijn onder gebracht in de Stichting Mari ne en Industriële Belangen, die wordt beheerd door de Na tionale Investeringsbank (NIB). Schoonmakers hebben tijd voor een praatje in de verder verlaten fabriekshal van Stork in Amsterdam. FNV„Actie in metaal loopt op rolletjes" (Vervolg van de voorpagina) DEN HAAG Volgens een woordvoerder op het actiecentrum van de In dustriebond FNV is ook vandaag het stakingspa rool goed opgevolgd. „Het loopt op rolletjes", aldus de woordvoerder. De in totaal 21 bedrijven waar vandaag volgens het actie draaiboek wordt gestaakt, tel len bij elkaar een kleine 10.000 werknemers. Maandag staat ook bij Fokker op Ypenburg een staking voor 24 uur op het programma. De directies van diverse me taalbedrijven desgevraagd we ten dat ze ondanks de staking de produktie nog gaande kon houden, zij het op een lager ni veau dan normaal. Zo deelde de directie van scheepswerf De Biesbosch in Dordrecht mee dat men met een aantal werkwilligen gewoon door bleef werken aan de bouw van een cruiseschip voor de bin nenvaart, een haastklus. Riva Groep neemt Prolease over HOOFDDORP Riva Groep heeft alle aandelen van Prole- uit Zoetermeer overgeno men van Stergam Beheer en Vesabo, onderdeel van de VSB Groep. Prolease telt 21 mede werkers en heeft een porte feuille van 2500 leasecontrac ten. De overneming heeft te gen contante betaling plaatsge had en zal volgens Riva van geringe invloed zijn op de groepswinst. Met de overname at Riva verder op de inge- igen weg om de kernactivi: teit autoleasing uit te bouwen. DEN HAAG De fusie tussen Aegon en Nuts Ziektenkostenverzekering kan voor de verzekerden een premieverlaging gaan inhouden. Dit zei drs. D. Zijderlaan gisteren bij de aankondiging van het op stapel staande samengaan van de twee verzekeraars. „Maar dit hangt van een aan tal ontwikkelingen af. Wan neer bijvoorbeeld de tarieven van de hulpverleners omhoog gaan is het ook mogelijk dat wij minder snel stijgen met de premie dan andere verzeke raars of dat wij een completer pakket bieden Overigens betreurde Zijder laan het dat Delta Lloyd haar ziektekostenverzekeringpak ket niet wil inbrengen in de nieuwe onderneming. „Maar Delta Lloyd heeft om haar moverende redenen besloten niet verder te gaan dan ge bruik te maken van de facili taire mogelijkheden van Nuts- Aegon Ziektekosten. Met een bestand van ongeveer 500.000 verzekerden heeft Nuts-Aegon 10 procent van de markt in handen. Zijderlaan zei dat de ontwikkelingen in de gezondheidszorg zullen uit maken of deze schaalvergro ting voldoende is. In ieder ge val bestaan er hoge verwach tingen voor de groei van de nieuwe combinatie. Overigens is volgens hem het einde van de samenbundeling in de ziek tekostenverzekeringssector nog lang niet in zicht. Ook hier zijn de politieke ontwik kelingen rond de gezondheids zorg bepalend. AMSTERDAM Om te over leven moeten boeren en tuin ders hun produktie afstemmen op de wensen van de consu ment en niet langer op subsi dies vanuit Brussel. Om te we ten wat de consument wil, moeten de landbouwcoöpera ties dringend gaan samenwer ken met de detailhandel die over een schat van informatie beschikt. Directeur M. Roos van het Centraal Bureau Levensmid delenhandel (CBL) betoogde dit vandaag ten overstaan van de 45 leden van de Cebeco Handelsraad voor land- en tuinbouw. De leden, die de be langen behartigen van onge veer 55.000 boeren en tuinders in Nederland, waren in Am sterdam bijeen voor een leden vergadering. Met de opening van de gren zen in het vooruitzicht is het volgens Roos de hoogste tijd dat de land- en tuinbouw en de detailhandel de handen in een slaan om over twee jaar niet weggeconcurreerd te wor den door buitenlandse bedrij ven. „Als gevolg van de inter nationalisatie van de handel zal de consument na 1992 in de supermarkt kunnen kiezen uit een gigantisch aanbod artike len uit alle lidstaten. Naarmate het aanbod van produkten toe neemt, heeft de consument de neiging de voorkeur te geven aan merk-artikelen. U moet er dus voor zorgen dat uw pro- dukt zich duidelijk onder scheidt van dat van de concur rentie", aldus Roos. De Nederlandse produkten zouden zich niet zozeer moeten onderscheiden in prijs, als wel in kwaliteit. De omzet van de goedkopere eigen merkartikelen is het afgelopen jaar gedaald ten gunste van ar tikelen van merkfabrikanten. Deze produkten zijn duurder, maar worden voortdurend aangepast aan de wensen van de consument, die steeds meer oog heeft voor de samenstel ling van een produkt en de wijze waarop het tot stand is gekomen. Boeren en tuinders luisteren volgens Roos nauwelijks naar de wensen van de consument, terwijl Nederlanders verspro- dukten heel belangrijk vinden. Uit onderzoek van het CBL blijkt dat in negen van de tien huishoudens verse groenten op tafel staan. De vraag naar al ternatieve landbouwproduk- ten stijgt, maar zij zijn door de hoge prijzen nog nauwelijks terug te vinden in de super markten. Boeren en tuinders zullen goedkoper milieuvrien delijk moeten gaan telen, con cludeert Roos. De directeur hekelt de passieve houding van boeren en tuinders. Ter wijl nagenoeg alle grote Ne derlandse supermarktketens samenwerkingsverbanden zijn aangegaan met buitenlandse organisaties om in '93 niet de boot te missen, en de detail handel professioneler is gaan werken door de toepassing van moderne technologieën (streepjescode, voorraad- en inkoopsystemen), hebben de boeren en tuinders zich vol gen? Roos nog maar weinig aangetrokken van de consu ment. „Men stond met het ge zicht naar Brussel en met de rug naar de markt. In Brussel was immers het geld te verdie nen. De land- en tuinbouw produceerde er lustig op los en keek onvoldoende naar de mo gelijkheden van verkoop. De produkten verkochten zich zelf. Maar dat gaat in de toe komst niet meer op. Het aan bod wordt veel groter en de consument kritischer". Volgens Roos zal de land- en tuinbouw scherper moeten re ageren op de veranderende wensen van de consument. De detailhandel kan daarbij hel pen door trends te signaleren en door te geven. „Te veel produkten mislukken omdat onvoldoende gebruik is ge maakt van kennis van de markt bij de detailhandel. Jaarlijks verschijnen er zo'n negenhonderd nieuwe produk ten in de supermarkt waarvan nog niet de helft overleeft". Maar de coöperaties van boe ren en tuinders zullen volgens Roos ook zélf moeten investe ren in onderzoek en ontwik keling van produkten. Martinair speelt in op Golfoorlog AMSTERDAM De Golfoorlog liet het opti mistische winstplaatje van de Nederlandse charter maatschappij Martinair in 1990 wegsmelten als sneeuw voor de zon. Door de invasie van Kuwayt door Irak schoten de brandstofprijzen de lucht in, net als de verzeke ringspremies, en de opti mistische winstvoorspel ling van 44,5 miljoen in 1990 kon de prullenbak Zonder maatregelen en zonder extra inspanning zou de winst achteruit gaan tot 15,4 mil joen, zo luidde de verwachting. Nu de boeken over 1990 zijn gesloten met een exploitatie winst van ƒ29,8 miljoen (1989 38,1 miljoen), heeft Martinair het lang niet slecht gedaan, meende bestuursvoorzitter J. Schröder gisteren tijdens de toelichting van het jaarverslag. Dank zij de verkoop van een DC-9 maakte Martinair boven dien een boekwinst van 6 Martin Schröder, president-directeur van Martinair presenteert op Schiphol de resultaten van zijn bedrijf over 1990. FOTO: DIJKSTRA markt was al snel gevonden: de Golfoorlog, die veel buiten landse (vracht)vliegtuigen op slokte. miljoen waardoor de netto winst uit is gekomen op ƒ35,8 miljoen. Martinair gooide het roer radicaal om. De presenta tie van het jaarverslag nam hij te baat om op de van hem be kende manier een ronkend college te geven over hoe er geld wordt verdiend in de „wilde vaart": Martinair vliegt daar waar vracht of passagiers zijn te halen. Een gat in de GOUD Nieuw Vorige ZILVER onbewerkt 21560 - 22160 22130 - 22730 onbewerkt 205 - 275 210 - 280 bewerkt 23760 24330 bewerkt 320 320 Opgave: Drijfhout, A'dam Philips lichtpuntje AMSTERDAM Philips was gisteren het lichtpuntje op een verdeeld Damrak, waar ver der de handel ongeanimeerd verliep. De Eindhovense mul tinational wist op gunstig ge achte kwartaalresultaten 1,70 te winnen op ƒ29, een voouit- gang van ruim zes procent. De stemmingsindex sloot uitein delijk 0,1 lager op 95,4, na eerder op 94,8 te hebben ge staan. De koersindex kon 0,2 punt hoger sluiten op 200,9, vooral door de koerswinst van Phi lips. De omzet bleef met 1,04 miljard bescheiden. De aande len namen van de omzet ƒ529 miljoen voor hun rekening. Opvallend was .de handel in het lokale beursfonds HAL Trust, dat met ƒ51 miljoen of ruim 3,5 miljoen stuks (dubbel telling) de derde plaats op de omzetranglijst wist te bekle den, na Koninklijk Olie (f 114 miljoen) en Philips (ƒ71 mil joen). Bij de hoofdfondsen moest Ko- BEURS ninklijke Olie twee dubbeltjes terug tot 160,30 en verloor Unilever 0,90 op 159,20. DSM deed het goed door met een stijging van 2,30 tot ƒ115,30. Aegon, die gisteren bekendmaakte met Nuts Ziek tekosten samen te gaan wer ken, werd ƒ2,10 meer waard op ƒ124,80. HCS was de grote verliezer. Het Bossche automa tiseringsconcern verloor vier dubbeltjes ofwel bijna zes pro cent op 5,80. De havenfondsen vertoonden een nogal verdeeld beeld, waarbij Nedlloyd met negen dubbeltjes winst op 48,90 de relatief grootste stijging (bijna twee procent) kon boeken. Pakhoed won drie gulden op 196,50 terwijl Internatio-Müf- ler twee gulden liet op 79 en VOC zestig cent verloor op ƒ41,50. Op de lokale markt was de Dag van de Arbeid geen aan leiding tot grootse daden. Al leen Chamotte Unie kon met een dubbeltje winst (ruim vier procent) op ƒ2,40 nog enige wenkbrauwen doen fronsen.

Leidse Courant | 1991 | | pagina 7