Öierenbescherming boos over abortus bij koeien Kamer steunt beperking van aftrek lijfrente „Opsporingsdrift bij politie is te groot'*' Zwarte scholen evorderen apartheid' Andere controle OY-studentenkaart Verbetering geestelijke zorg door preventie "BINNENLAND Ceidóc Scvmont DONDERDAG 2 MEI 1991 PAGINA 3 blitie wil uniforme gistratie vaartuigen AARSSEN De Rijkspolitie te iter wil een algehele identificatie- i registratieplicht voor pleziervaar- gen, dit in verband met problemen opsporing van deze vaartuigen, dit moment zijn er veel registre- tonde instanties die hun eigen sy- :em hebben. eerder werd overleg gevoerd met /ai treffende instellingen, maar dat eft tot nu toe niets opgeleverd, al- ijns opsporingsambtenaar van de ,nenst Van den Broeke. Eén van de oblemen om alle organisaties ach- r het idee van zo'n uniform regis- oe itiesysteem te krijgen, vormt de nkondiging dat in 1993 op plezier- artuigen in Nederland belasting zal urden geheven. Centrale informatielijn voor openbaar vervoer UTRECHT Reizigers per open baar vervoer kunnen zich vanaf 31 mei volgend jaar uitgebreid te lefonisch laten informeren over hun reis. De Nederlandse Spoor wegen en het streekvervoer wer ken aan een centraal informatie nummer dat op alle vragen over dienstregelingen en tarieven in het openbaar vervoer een ant woord kan geven. De infolijn moet „één ingang voor alle dienstrege lingen" bieden, aldus de leider van het project, G. Klomp. Daartoe worden alle gegevens van de spoorwegen en het streekvervoer ondergebracht in een computer programma. Er komen negen in formatiecentra. Aids Info in geldnood UTRECHT Het maandelijks informatieblad Aids Info is in gevaar. Er is veel meer subsidie no dig dan het ministerie van WVC wil geven. Het blad wordt nu in zijn bestaan bedreigd, zo staat vandaag in Aids Info te lezen. Het blad wordt maandelijks samen met de GAY Krant verspreid en gratis verdeeld in homohoreca-uitspanningen. Ruim zeven jaar geleden zijn enkele mensen bin nen het COC begonnen met het informeren van homoseksuele mannen over de ziekte. Inmiddels is het blad uitgegroeid tot enkele pagina's in een op lage van 65.000. Onderzoek van de Rijksuniversi teit Utrecht wees uit dat op deze manier de Neder landse homobevolking goed werd voorgelicht. Het blad krijgt jaarlijks drie ton subsidie en dat is één procent van het totale aidsbudget van WVC. Een ruimere begroting is echter door WVC afgewezen. WVC legt daarmee de wens van de overgrote meerderheid van de Tweede Kamer naast zich neer, aldus Aids Info. Hoge sterfte na heupfractuur UTRECHT De sterfte na het breken van een heup is in Nederland, net als in andere landen, hoog. Eén jaar na de heupfractuur is ruim 23 procent van de vrouwen en 33 procent van de mannen overleden. Na vier jaar leeft 44 procent van de vrouwen en 55 pro cent van de mannen niet meer. De heupfractuur staat vaak aan het begin van een reeks van gebeurtenissen (waaronder ziekenhuisopname met mogelijke complicaties maar ook hart problemen, suikerziekte of storingen in het centrale zenuwstelsel) die leidt tot de dood, zo staat in het proefschrift van F. Boereboom waarop hij dinsdag promoveert aan de Rijksuniversiteit Utrecht. Maximum-snelheid op A16 bij Breda terug naar 100 km/u DEN HAAG De maximum-snel heid op de A16 tussen de Moerdijk- brug en Breda is met ingang van vandaag teruggebracht tot 100 kilo meter per uur. Aanleiding is het ern stige ongeval dat 6 november vorig jaar op deze weg gebeurde. Op het traject mocht tot nu toe 120 kilometer per uur worden gereden. Minister Maij van verkeer heeft dit besluit ge nomen in overleg met haar ambtge noot Hirsch Ballin van justitie. In het najaar wordt bij Breda een mist-indi- catiesysteem aangelegd. Afhankelijk van de dichtheid van de mist wordt op zogenoemde matrixborden een ad viessnelheid aangegeven. Finkensieper nooit meer psychiater DEN BOSCH Het Gerechtshof in Den Bosch heeft de tot zes jaar gevangenisstraf veroordeelde ex-psychiater H.O.Th. Finkensieper (57) uit Nij megen voor zijn leven verboden het beroep van psychiater uit te oefenen. Het Hof volgde daar mee de veroordeling van het Medisch Tuchtcolle ge in Eindhoven van ruim een jaar geleden. Vol gens het Hof is de kans niet uitgesloten dat Fin kensieper, die door rechtbank en Hof in Arnhem is veroordeeld tot zes jaar gevangenisstraf wegens seksueel misbruik van pupillen uit de Heldring Stichtingen in Zetten, zich als psychiater opnieuw aan patiëntes zou vergrijpen. Finkensieper stu deert momenteel filosofie aan de Katholieke Uni versiteit in Nijmegen. De ex-psychiater/directeur gaat op 14 mei in cassatie bij de Hoge Raad tegen zijn veroordeling tot zes jaar. EIDEN -De Dierenbe- herming is verontwaar- d gd over het plan van het afeidse bedrijf Genpharm jein drachtige koeien, 2 aarbij de genetische ma pulatie is mislukt, te la- n aborteren. Met dit wordt weer ii ns aangetoond dat die- ze n door voorstanders van •cinetische manipulatie als wegwerpartikelen" wor- irjn beschouwd, aldus een oordvoerster van de erenbescherming. inpharm heeft bij zo'n vijftig achtige koeien een genetisch periment uitgevoerd. Doel arvan was de kalveren beter stand te maken tegen uie- itsteking. Nu de proef vol gens Genpharm is mislukt, vormen de dieren een finan ciële last voor het bedrijf. Het wil ze daarom verkopen. Dat zou beter kunnen als ze eerst geaborteerd worden. Het ministerie van landbouw, dat eigenaar is van de koeien, laat weten dat het verzoek van Genpharm om de koeien te aborteren of te verkopen, niet zal worden gehonoreerd. De Dierenbescherming is blij met die mededeling. Ze ziet echter de poging om „gezonde dieren te aborteren, juist omdat ze gezond - dat wil zeggen: niet genetisch gemani puleerd - zijn" als het zoveel ste bewijs dat genetische expe rimenten met dieren niet door de beugel kunnen. Dat blijft zeker het geval zo lang „de grenzen van wat wel en niet kan" nog niet zijn vastgelegd, zo stelt de organisatie. Ze plaatst verder vraagtekens bij de bewering van Genpharm dat al tijdens de dracht van de koeien kan worden vastgesteld dat de genetische proeven zijn mislukt. Misverstanden Minister Bukman van land bouw is overigens niet van plan de overheidsbemoeienis met genetische proeven te stoppen, zo heeft hij vorige week aan de Tweede Kamer laten weten. D66, Groen Links en SGP hadden om die stop zetting gevraagd. De biotech- nologen zijn echter niet geluk kig met de plannen van Buk man. Het invoeren van nieu we wetten voor de regulering van biotechnologie werkt on nodig stigmatiserend. Het op nieuw overhoop halen, kan de huidige rechtszekerheid scha den, zo £ei J. Veldhuyzen van Zanten, voorzitter van de Ne derlandse Industriële en Agra rische Biotechnologie Associa tie (NIABA) gisteren op de jaarvergadering van deze or ganisatie in Scheveningen. De Nederlandse regelgeving kent geen hiaten meer, aldus de NI ABA-voorzitter. Veld huyzen benadrukte dit punt, „omdat hierover geruime tijd hardnekkige misverstanden hebben bestaan, misschien wel gevoed door emotionele motie ven". Dat nogal wat Nederlan ders moeite hebben met „de acceptatie van wetenschap en technologie", heeft volgens Veldhuyzen voor een belang rijk deel te maken met gebrek aan kennis. De NIABA wenst dit structureel aan te pakken. In het onderwijs zou biotech nologie al op de middelbare school tijdens de biologieles aan de orde moeten komen. Wegwerker op batterijen Nieuw in Nederland: de meest betrouwbare werknemer. 24 uur per dag werkend in weer en wind, geen atv, geen vakantie, nooit ziek. Zijn taak? Automobilisten waarschuwen voor filevorming als gevolg van wegwerkzaam heden. In dit geval op de provinciale weg van Uithoorn naar Hoofddorp. FOTO: ANP erste elektrische eintaxi in Sneek IEEK Door een grote kker in het stopcontact te ken, heeft directeur ir. I. n den Enden van de rijksin- jctie voor het vervoer giste- Sneek op symbolische de eerste elektrische lintaxi in gebruik genomen. elektrische treintaxi wordt or gebruik eerst aan het pcontact gelegd, waar het n speciale laadstation or heeft gemaakt. Op die nier kan de treintaxi bij chttijden even worden 'bij- jankt'. DEN HAAG Een meer derheid van de Tweede Kamer gaat akkoord met een beperking van de belastingaftrek op lijfren tepolissen en kapitaalver zekeringen (onder meer spaar- en levenhypothe ken), zo bleek gisteren bij de behandeling van het wetsvoorstel 'Brede Her waardering'. Het wetsvoorstel moet de schatkist totaal 750 miljoen gulden opleveren. CDA, PvdA, Groen Links en D66 konden in grote lijnen instem men met de kabinetsplannen. Wel pleitten CDA en PvdA voor een nóg verdere beper king van de aftrekmogelijkhe den, alsmede voor een fiscaal gelijke behandeling van al leenstaanden en partners in een huwelijksrelatie. Volgens CD A-kamerlid Vreugdenhil wordt in Neder land een te ruimhartig gebruik gemaakt van aftrekmogelijk heden die oorspronkelijk be doeld zijn voor bevordering van een goede pensioenvoor ziening. „De lijfrente-aftrek is in feite een fiscale subsidie op vermogensvorming. De maat schappij is op dit punt slimmer dan de overheid. In de huidige situatie fungeert de overheid eigenlijk als een soort blinde sinterklaas". Beperking Het CDA-kamerlid pleitte daarom voor beperking van de premie-aftrek voor lijfrentepo lissen tot 5000 gulden voor al leenstaanden en 10.000 gulden voor gehuwden. De belasting vrije opbouw voor kapitaal verzekeringen zou beperkt moeten worden tot 200.000 gulden per persoon, waarbij niet langer de eis van onroe rend goed als onderpand geldt. Hij kreeg voor deze beide voorstellen, die vorige maand reeds in het nieuws kwamen, steun van de PvdA. Veel kritiek had de Kamer op de ingewikkeldheid van de nieuwe wetgeving. VVD-ka- merlid Linschoten noemde de Brede Herwaardering zeer on doorzichtig, omdat individuele burgers onder bepaalde om standigheden toch aanspraak kunnen maken op ruimere af trekmogelijkheden. „Een stap terug op de weg naar belas tingvereenvoudiging", oor deelde D66-collega Ybema. GP V-kamerlid Schutte trok een nog hardere conclusie: „Dit is een mislukt produkt". Maar Vreugdenhil wilde er niet te zwaar aan tillen. „La ten we niet toegeven aan de hysterie dat de formule nogal gecompliceerd is. Een prijsfol- der van een reisbureau is inge wikkelder". Staatssecretaris Van A meis voort van financiën zou van middag antwoorden. MSTERDAMS ONDERZOEK: -MSTERDAM Scholen et veel etnische minder den zijn slecht. Zij be rderen de apartheid in samenleving. Om te lorkomen dat er een rdere tweedeling ont lat, moet het openbaar derwijs worden ver- icht leerlingen te sprei- n. zijn de belangrijkste con- isies van een onderzoek van stichting Centrum voor On- rwijsonderzoek van de uni- rsiteit van Amsterdam !0). In opdracht van het nisterie van onderwijs en tenschappen heeft het cen- im 1668 basisscholen onder- :ht in 27 gemeenten. Voor ministerie, dat sinds '88 beleid heeft gebasseerd op derzoek van de universiteit Utrecht, zijn de uitkom- n ontluisterend. Beweerden derzoekers drie jaar geleden 'zwarte scholen' helemaal slechter zijn dan blanke, beweren collega's in Am- rdam dat ouders er verstan- aan doen hun kinderen school te halen als te veel ïkjes bezet worden door ideren uit minderheidsgroe- iderzoeksleider dr. Henry rs: „Het overheidsbeleid is "aatste jaren afgestemd op Utrechtse onderzoek dat [gereert dat de kwaliteit het onderwijs pas te wen- overlaat bij een concentra- van tachtig procent. Maar dat is niet waar. Dat blijkt nu ook uit onderzoek naar het on derwijsvoorrangsbeleid dat niet heeft gewerkt. Leerlingen uit minderheidsgroepen pres teren aanmerkelijk minder". Witte bazen Dors noemt het bestaan van concentratiescholen 'een goede voorspelling voor etnische se gregatie'. „Maar u mag ook tweedeling of apartheid schrij ven". Op scholen met veel ge kleurde kinderen is volgens Dors te weinig interactie met kinderen uit de blanke Neder landse samenleving. „Later, wanneer leerlingen uit de minderheidsgroepen volwas sen zijn, zal blijken dat zij de vaardigheden missen om toe te treden tot de door blanken be heerste terreinen in de samen leving. Zij zullen eerder in conflict komen met hun witte bazen en moeilijk toegang krij gen tot het informele citcuit dat banen uitdeelt. Want dat circuit is wit, dat weet ik, want ik zit er zelf in", aldus de on derzoeker van Surinaamse af komst. Dors stelt voor om het open baar onderwijs wettelijk te verplichten leerlingen te spreiden. Met de protestantse en katholieke scholen zou een overeenkomst moeten worden gesloten omdat het bijzonder onderwijs niet verplicnt kan worden mee te doen. Alle ge meenten zouden volgens haar leerlingen centraal moeten in schrijven en verdelen over schoolwijken. Vuil Amsterdam EINDHOVEN De poli tie moet zich veel meer toeleggen op preventie en aanmerkelijk minder tijd besteden aan opsporing. Er zou nu bij de Neder landse politie zelfs sprake zijn van een bijna reli gieuze opsporingsdrift, na melijk 'ophelderingsfetis- jisme'. Dit ontneemt bij de politie het zicht op de werkelijke gang van za ken, vindt dr. J. Horn, landelijke coördinator Voorkoming Misdrijven. Volgens Horn, die zijn kritiek vandaag uitte op een interna tionaal symposium in Eindho ven, moet er een fundamente le bezinning komen op de taak van de politie. „Niet het aantal opgehelderde misdrijven dient de beoordelingsmaatstaf van de kwaliteit van het politie werk te zijn. Het moet gaan om het aantal misdrijven dat als gevolg van een succesvol preventiebeleid niet gebeurt", zo meent Horn, die in dienst is van justitie. Uit zijn onderzoekingen blijkt dat de pogingen om de politie organisatie te veranderen in feite niets hebben opgeleverd. Horn: „Uitbreiding van mens kracht in korpsen heeft vooral geleid tot meer van hetzelfde en meer repressief optreden". Hij vreest dat de reorganisatie van de politie die nu op gang is gekomen niets zal opleveren of zelfs negatief zal uitwerken. Horn pleit voor een volkomen ander accent. „Het lijkt er soms op dat men in de nieuwe politie-regio's vooral bezig is met structuren, formatie-sche ma's en management-teams, maar het bevorderen van rust en veiligheid wordt vergeten". Horn vindt dat de politie de handen maar eens uit de mou wen moet steken. Hij wil dat de politie een strategie ontwik kelt samen met directies of be heerders van instellingen, zo als ziekenhuizen, bibliotheken, fabrieken en winkelcentra. „Criminaliteitsbeheersing is dus niet langer een exclusieve taak van politie en justitie", al dus Horn. DEN HAAG De OV-Studentenkaart b.v. zal met ingang van 6 mei duplicaat OV-studentenkaarten binnen veertien dagen verstrekken, waarbij controle op de rechtmatigheid dan pas na het verstrekken van de kaart plaatsvindt, zo heeft de Ov-Stu dentenkaart b.v. gisteren bekend gemaakt. De verantwoorde lijkheid voor het in omloop brengen van de kaart verschuift van de OV-Studentenkaart b.v. naar degene die de kaart ophaalt zonder daar recht op te hebben. Als blijkt dat de kaart ten on rechte is gebruikt, wordt per maand of deel van een maand, 331,25 gulden (het bedrag dat de OV-bedrijven hanteren voor een gewone OV-jaarkaart) bij de gebruiker in rekening ge bracht. De Consumentenbond spande vorig maand een kort ge ding aan tegen de Staat der Nederlanden en de OV-Studenten- kaart b.v. om de wachttijd voor een duplicaat te verkorten van acht naar twee weken. De rechter stelde de bond in het gelijk. Celstraffen voor Turkse ontvoerders DEN HAAG De recht- bank in Den Haag heeft van morgen vier ontvoerders in de Turkse gijzelingszaak van begin dit jaar in Velsen, ver oordeeld tot gevangenisstraf fen van achttien maanden tot vijf jaar. De officier van justitie had straffen van twee tot acht jaar cel geëist. De vier Turken ontvoerden 6 ja nuari in Den Haag een crou pier van een illegaal casino om hem vervolgens vijf da gen in Velsen-Noord in gijze ling te houden. ASPER EN HOBBES DOOR BILL WATERSON AMERSFOORT Kinde ren van ouders met psy chiatrische problemen, weduwen en mensen die lijden onder werkstress krijgen binnenkort extra aandacht van de geestelij ke gezondheidszorg (ggz). Dat gebeurt via drie preven tie-ontwikkelingsprojecten die vandaag op een bijeenkomst in Amersfoort zijn gepresenteerd. Uit onderzoek is gebleken dat ongeveer dertig procent van de kinderen van (al dan niet opgenomen) ouders met psy chiatrische problemen, zelf ernstige emotionele of gedragsproblemen krijgt. Een platform van 21 regionale in stellingen voor ambulante geestelijke gezondheidszorg (Riagg's) is bezig met het ont wikkelen van een hulpaanbod. Er wordt gewerkt aan een voorlichtingsbrochure voor de kinderen en een film die zo wel voor kinderen en ouders bestemd is als voor hulpverle ners, onderwijzers, pastores en huisartsen. Bij de weduwen gaat het crm het verwerken van het verlies van de partner en het verster ken van de eigen competentie. Meer dan de helft van de vrouwen boven de zestig jaar 700.000 is weduwe. De betrokken Riagg's organiseren onder meer cursussen voor hen. Tenslotte gaan Riagg's, omdat „werkstress de beroepsziekte van de jaren negentig dreigt te worden bedrijven benaderen om gericht te proberen psychi sche problemen bij werkne mers te voorkomen. De projec ten rond WAO-ers zijn aan het teruglopen doordat de WAO- beweging zelf veel heeft over genomen, terwijl ook vakbe weging, opbouwwerk en maat schappelijk werk op dit terrein activiteiten ontplooien. De Ri agg's willen zich daarom meer gaan bezighouden met de pre ventie van ziekteverzuim en arbeidsongeschiktheid. Het ministerie van volksge zondheid heeft subsidie be schikbaar gesteld om de pre ventieprogramma's „over draagbaar te maken voor de wetenschappelijke evaluatie.

Leidse Courant | 1991 | | pagina 3