Encycliek tegen uitwassen kapitalisme Yaticaan: 'totale harmonie' in Zwitserse bisdommen Rechtbank: Diakenkandidaat moet bij Ter Schure zijn Ongelovigen bemoeilijken emancipatiestrijd moslims" COMMENTAAR "Wat ik zo graag zou willen. GEESTELIJK LEVEN/OPINIE Qeid&iQowuvnt DONDERDAG 2 MEI 1991 PAGINA 2 Mensen zijn met niets zo gul als met raadgevingen La Rochefoucauld VATICAANSTAD Het Vaticaan verwacht, dat de Zwitserse bisschoppen met hun zeer behoudende col lega Wolfgang Haas sa menwerken, zodat „de to tale harmonie in de bis dommen onder hun legi tieme herders" weer haar intrede doet. Het Vaticaan. belooft de bisschoppen daarbij te helpen door de „de effectiefste middelen" te zoeken. Dat staat in het slotcommuni qué van de bijeenkomst die de Zwitserse bisschoppen de afge lopen dagen in het Vaticaan hebben gehouden. De collega's van bisschop Haas zochten de hulp van paus Johannes Pau- lus en diens naaste medewer kers om de samenwerking met mgr. Haas, bisschop van Chur, te verbeteren. De bisschoppen hebben vol gens het communiqué „hun gemeenschappelijke wil" geuit om de moeilijkheden van dit moment te overwinnen, „in totale gemeenschap met de paus, in een geest van weder zijds begrip en in kerkelijke broederlijkheid". Alle bis schoppen betuigen hun trouw aan hun „zending als leraar des geloofs en als waakzame herders met een brede opvat ting". Volgens de verklaring is ge bleken dat de bisschoppen ver schillende visies hebben op een aantal zaken die in de Zwitserse kerk spelen. Allen waren het erover eens, dat deze meningsverschillen uit de weg moeten worden geruimd „met gebed, dialoog op alle ni veaus, wederzijdse liefde en het herbevestigde vertrouwen in de herders van de wereld kerk". De paus heeft de bisschoppen driemaal ontvangen. Hij riep hen op de eenheid met de we reldkerk te verdiepen. De pa rochies zouden zich niet tegen hun bisschop teweer moeten stellen, maar „in het geloof eensgezind met hun bisschop" moeten zijn. Uit een enquête in het kanton Zürich, dat tot het bisdom Chur behoort, is gebleken, dat 70 procent van de rooms-katholieken vindt dat Haas moet aftreden. Bezwaar tegen prijs Christelijke Ambassade JERUZALEM De voorzitter van de Knesseth, het Israëli sche parlement, Dov Shilan- sky, heeft geweigerd deel te nemen aan de uitreiking van 'Quality of Life Award' aan voorzitter J.W. van der Hoe ven van de Christelijke Am bassade in Jeruzalem. Ook een joods-orthodoxe organisatie die dezelfde onderscheiding was toegekend, liet verstek gaan. Orthodoxe joden verwijten de ambassade dat zij joden tot het christendom tracht te bekeren. De 'Quality of Life Award' is door de Knesseth ingesteld om mensen of organisaties te eren die zich inspannen voor de verbetering van de sociale verhoudingen in Israël. De Christelijke Ambassade werd in 1980 opgericht, nadat dertien ambassades onder druk van de Arabische landen hadden besloten hun ambassa de van Jeruzalem te verplaat sen naar Tel Aviv. De ambas sade houdt zich onder meer bezig met de opvang van Rus sische joden. BEROEPINGEN Nederlands Hervormd* Kerk Beroepen te Baarn (buitengewone wijkgemeente) J.A. de Koeljer te Wil ms; te Hekelingen en Simonshaven J.E.W. Nicolai te Scheveningen; te 's- Gravenhage-Loosduinen R.J. de Vries te Harlingen. Aangenomen het beroep door de generale synode tot predikant voor buitengewone werk zaamheden (raad van deputaten Sa men op Weg). B. Wallet te Utrecht; naar Groede en Schoondijke en Wa terlandkerkje (beiden part-time) mevr. A.M. van Andel en F.S.J. van der Sar te Streekgemeente Midden- Limburg (beiden part-time). Gereformeerd* Kerken vrijgemaakt Aangenomen naar Lincoln (Can.) (Can. Ref. Churches) G.A. Snip te Langeslag. Voormalige opperrabijn wil niet naar paus ROME De vroegere Israëlische opperrabbijn Shlomo Go- ren heeft geweigerd bij paus Johannes Paulus II op audiëntie te gaan, omdat het Vaticaan de „enige staat in Europa is, die geen diplomatieke betrekkingen met Israël onderhoudt." Goren nam begin deze week in Rome deel aan een ontmoe ting tussen vooraanstaande vertegenwoordigers uit de rooms- katholieke, joodse en islamitische wereld. Ter afsluiting van de ontmoeting stond een audiëntie bij de paus op het pro gramma. Het was voor het eerst dat Goren aan zo'n inter- godsdienstige bijeenkomst deelnam. „Israël is niet alleen een geografisch punt", meende Goren. Hij voerde zowel juridische als religieuze redenen voor zijn houding aan. „Zelfs de Sovjetunie heeft in zekere zin diplo matieke betrekkingen met Israël", verklaarde de uit Polen afkomstige rabbijn. Het Vaticaan heeft het bestaansrecht en het recht op veilige grenzen van Israël erkend. In verband met de Palestijnse kwestie en het geschil over de status van Jeruzalem weigert het Vaticaan diplomatieke betrekkingen met Israël aan te gaan. Geen zendtijd voor Maasbach HILVERSUM Het Commis sariaat voor de Media is niet bereid Johan Maasbach We reldzending zendtijd te verle nen. Dat heeft een woordvoer ster van het Commissariaat woensdag gezegd. Volgens het Commissariaat is de organisa tie te klein om voor zendtijd in aanmerking te komen. De Evangelische Omroep is naar de mening van het Commissa riaat de aangewezen omroep om het specifieke geluid van Wereldzending, in haar opvat tingen verwant aan de denk beelden van de Pinksterbewe ging, te verspreiden. Politie verwijdert priester van graf Mindszenty WENEN De Oostenrijkse politie heeft mgr. Tibor Meszaros (74) losgemaakt van het hek van het graf van de Hongaarse kar dinaal Joszef Mindszenty in de abdij Mariazell. Hiermee is de weg geopend voor de overbrenging van de stoffelijke resten van Mindszenty naar Hongarije later deze week, aldus een politie woordvoerder. De politie heeft Meszaros (74), de laatste secretaris van Minds zenty, met zachte hand weggeleid op verzoek van de kerkelijke leiders, nadat zij er niet in waren geslaagd om de priester te be wegen het graf te verlaten. „Hij bood geen verzet", aldus de po litie. Meszaros verwijt de kerkelijke autoriteiten dat zij Mindzenty's laatste wens hebben genegeerd. Mindszenty zou hem hebben ge zegd dat hij pas in Hongarije wilde worden begraven, als de laat ste Sovjetsoldaat het land zou hebben verlaten. Momenteel zijn er volgens de Hongaarse regering nog zo'n 15.000 Sovjetmilitai ren in het land. De stoffelijke resten zijn inmiddels opgegraven, heeft abt Vere- mund Hochreiter lichaam is in een vanmorgen in het Vaticaan i Tijdens zijn algemene audiëntie ging de paus gisteren in op zijn nieuwe encycliek die teerd. PAUS IN NIEUWE SOCIALE ENCYCLIEK: [door Aart Heering VATICAANSTAD. "De crisis van het marxisme maakt nog geen einde aan de situatie van uitbuiting en onderdrukking, waar het marxisme zelf door werd gevoed. De Kerk erkent het positieve ka rakter van markt en on derneming, maar legt er tegelijkertijd de nadruk op, dat deze gericht moeten zijn op het ge meenschappelijk nut." In deze zinnen wordt het uit gangspunt geformunleerd van Centesimus annus (het hon derdste jaar), de nieuwe ency cliek van paus Johannes Pau lus II over het sociale vraag stuk, die vanmorgen in Vati caanstad is gepresenteerd door kardinaal Roger Etchegary, die als voorzitter van de pau selijke raad Justitia et Pax de pauselijke tekst heeft geredi geerd. De encycliek draagt de datum 1 mei, de dag van de arbeid, en verschijnt zoals de titel aanduidt een eeuw na Rerum Novarum, de encycliek waar mee Leo XIII op 15 mei 1891 de basis legde voor de moder ne katholieke maatschappelij ke theorie. De pauselijke brief is opgedeeld in zes hoofdstuk ken. In de eerste twee daarvan wordt de inhoud samengevat van Rerum novarum en de daarop volgende sociale ency clieken, in het bijzonder Qua- dragesimo anno (1931) var Pius XI en Octagesima adve- niens (1971) van Paulus VI Het derde hoofdstuk is geheel gewijd aan "het jaar 1989" en de val van het communistische model. Het vierde behandelt "het particulier bezit en de universele bestemming der goederen" Hierin is de ideolo gische kern vervat van het do cument, dat enerzijds het par ticulier bezit verdedigt maar aan de andere kant benadrukt, dat winst moet worden aange wend ten behoeve van de ge meenschap. "De Kerk heeft geen model te bieden", waar schuwt de encycliek, maar slechts een "ideële richtlijn" bieden, waarin de onderlinge solidariteit centraal staat Om dat te kunnen realiseren blij ven vakbonden noodzakelijk. In het aan "Staat en cultuur" gewiide vijfde hoofdstuk wordt waardering uitgespro ken voor de westerse demo cratie, terwijl niet wordt uitge sloten dat in andere delen van de wereld, met name in de Derde Wereld, voor andere politieke stelsels wordt geko zen. Maar de functie van de Staat moet niet te zeer worden uitgehold. Bij de regulering van het economische leven draagt hij een belangrijke poli tieke verantwoordelijkheid, terwijl de Kerk daarin een bij uitstek morele taak vervult. In het afsluitende hoofdstuk ("De mens en de weg van de Kerk") stelt de paus nogmaals dat in het maatschappelijk stelsel de economie de mens ten dienste moet staan en niet andersom. Nieuw in deze encycliek, waarvan de kracht meer in de analyse ligt dan in concrete aanbevelingen, is het overwe gend antikapitalistische karak ter. Sinds Leo XIII is het ka tholieke solidariteitsbeginsel altijd strijdig geweest met zo wel de socialistische en com munistische gedachte van de klassentegenstelling als het li berale ieder-voor-zich ideaal. Maar terwijl bij vorige pausen de nadruk toch lag op de strijd tegen het goddeloze commu nisme, is onder Johannes Pau lus U het egoisme en de uit buiting van mensen en arme landen in naam van het kapi talisme een steeds terugkerend thema geworden. En sinds 1989 is het kapitalisme als vrij wel enig maatschappijmodel in de katholieke wereld overge bleven. De nieuwe encycliek is daarmee tevens een poging tot "bekering" tot solidariteit, zo als de paus gisteravond voor de Italiaanse televisie zei. "De marxistische oplossing heeft gefaald, maar armoede en uit buiting blijven bestaan, met name in de Derde Wereld ter wijl de meer ontwikkelde lan den het toneel vormen van menselijke vervreemding. Te gen dit alles verheft de stem van de Kerk zich krachtig." EA-werkgroep wijst jodenzending af SLIEDRECHT Kerken en christenen moeten af zien van gerichte acties met betrekking tot het be keren van joden. Dat schrijft de werkgroep 'Is raël en de gemeente' van de Evangelische Alliantie (EA) in een aanbeveling aan de kerken. Door aanwijzingen van Jezus- volgende joden te volgen komt de EA „reeds thans - of beter: eindelijk nu" tot deze aanbe veling. Dat is te lezen in het pas verschenen boek 'Mensen van de brug - Messiasbelijden- de joden', dat onder auspiciën van de Evangelische Alliantie is uitgegeven. EA-directeur A.J. van Heusden beveelt in een Voorwoord de „boeiende en veelkleurige" bundel in de warme belangstelling van de EA-achterban aan. De EA pretendeert niet hierin nieuwe perspectieven te ope nen, maar wil wel enig mate riaal aanbieden voor het „vaak stokkeqde" gesprek over de verhouding van Israël en de gemeente. De EA-werkgroep is van me ning dat de joden die Jezus volgen, niet in de naam van de drieënige God behoeven ge doopt te worden. Zij kunnen ook gedoopt worden in de naam van Jezus, want „de Va der en de Geest kennen zij reeds." Joden behoeven ook geen af stand te doen van hun joodse identiteit, wanneer zij beslui ten Jezus te volgen. Uit het Nieuwe Testament en de kerkgeschiedenis is immers duidelijk hoezeer zij zich met Israël en de synagoge verbon den blijven voelen. Daarom moet ook hun vrijheid tot het onderhouden van de sabbat, de besnijdenis en de joodse feesten geërbiedigd worden. Kerken zouden zich moeten verootmoedigen tegenover het joodse volk en in het bijzonder tegenover de joden in hun midden, meent de werkgroep. Het boek heeft daartoe alvast bij voorbaat drie gebeden ter verootmoediging opgenomen. DEN BOSCH De recht bank in Den Bosch heeft het verzoek van mevr. Tiny van Lieshout-Van Asseldonk uit Volkel om toegelaten te worden tot de diakenopleiding van het bisdom Den Bosch niet ontvankelijk ver klaard. Volgens de rechtbank had Van Lieshout niet het bisdom en het seminarie moeten dag vaarden, maar bisschop J.G. ter Schure zelf. Noch het bis dom noch het seminarie bezit ten volgens het kerkelijk wet boek de bevoegdheid mensen tot de diakenopleiding toe te laten. Die komt blijkens canon 241 uitsluitend aan de bisschop toe. „Niet blijkt dat de bis schop deze beslissingsbevoegd heid slechts bezit als bestuur der van het bisdom en/of dat het daarbij gaat om een beslis singsbevoegdheid van het bis dom". aldus de rechtbank. Van Lieshout, die sinds mid den vorig jaar deel uitmaakt van de pastoraatsgroep die de parochie in Volkel leidt, meld de zich in maart 1990 aan bij St. Janscentrum, de diakeno pleiding van het bisdom Den Bosch. De vicaris-generaal van het bisdom, drs. J.B.F. Schro der, maakte haar in een ge sprek duidelijk, dat haar aan vraag geen schijn van kans had, omdat alleen mannen binnen de Rooms-Katholieke Kerk diaken kunnen worden gewijd. Van Lieshout is veroordeeld tot betaling van de kosten van het geding (1400 gulden). Zij kon nog niet zeggen, of zij nu een procedure tegen Ter Schu re begint. Dat hangt af van het geld dat de stichting Vrouw- Mens, die is opgericht om haar te steunen, bij elkaar heeft ge bracht. Het bisdom Den Bosch is niet geheel tevreden over de uit spraak. Volgens de woord voerder had het bisdom liever gezien, dat de rechtbank zich niet bevoegd had verklaard of de vordering na een afweging van de grondrechten van het verbod van discriminatie en de vrijheid van godsdienst en levensovertuiging had afgewe- 11 AMERSFOORT Dt 'emancipatiestrijd' van moslims wordt niet door christenen bemoeilijkt, maar door mensen die niet of nauwelijks meer geloven. Deze mensen hebben vaak weinig begrip voor de gods dienstige overtuiging en leef wijze van anderen, vindt Ab- dulwahid van Bommel van het Moslim Informatie Centrum in Den Haag. ringen' voor de emancipatie van moslims in de Nederland se samenleving. Dat blijkt bij voorbeeld als moslims een moskee willen bouwen: zij krijgen daar financieel geen steun voor en worden vaak geconfronteerd met protesten van de buurt. Imam Van Bommel „Mensen die vinden dat gods dienst uit de tijd is en boven dien een rem vormt op de vooruitgang, vinden vaak dat mensen die wel geloven of ze zou christen of moslim zijn zichzelf en de samenleving tekort doen", aldus Van Bom mel op een conferentie van de stichting Humanistisch Vor- mings Onderwijs in Amers foort. Terwijl .juist bepaalde overtuigde christenen vooraan staan om de rechten van de moslims als religieuze minder heid te erkennen." Van Bommel schetste vele voorbeelden waaruit blijkt dat Nederlanders nog heel wat stereotypen en vooroordelen over de ruim 450.000 moslims hebben. Prof. dr. D.C. Mulder, voorzit ter van de Raad van Kerken, gaf aan dat de christenen wat dat betreft geen uitzondering vormen. Dat bleek volgens hem tijdens de Golfoorlog. Ondanks de soms moeizame verhouding is het, aldus Mul der, goed mogelijk tot een op rechte dialoog tussen de ver schillende wereldgodsdiensten te komen. De basis daarvoor moet niet worden gezocht in „een soort grootste gemene de ler" van de diverse religies „daarvoor zijn er te grote ver schillen" maar in „het sa men mens-zijn" en in de aan vaarding van gemeenschappe lijke" normen (niet doden, niet liegen, niet stelen). Net als andere sprekers legde Mulder de nadruk op de nood zaak van objectief lesmateriaal over de diverse godsdiensten. Zoals een joods-christelijke commissie les- en catechese materiaal op anti-judaïsche en antisemitische teksten heeft nagekeken, zouden er ook commissies aan het werk kun nen gaan die speciaal letten op foutieve denkbeelden en voor oordelen over de islam, het hindoeïsme en andere gods diensten. H. Rambaram van de Studie groep Hindoeïsme zei het te betreuren dat op de conferen tie, die over godsdienst en le vensovertuiging in het onder wijs ging, geen plaats was in geruimd voor een van de on geveer 100.000 hindoes in Ne derland. Een boeddhistische monnik ergerde zich aan het feit dat ook op deze bijeen komst hindoes en boeddhisten voor het gemak op één hoop werden gegooid. „Wij komen er helemaal nooit aan te pas", zei hij desgevraagd namens naar schatting 30.000 geloofs genoten. Slot op de Zuidpool In de Spaanse hoofdstad Madrid heeft de internationale i lieubeweging deze week een van haar grootste successen to nu toe geboekt. Vertegenwoordigers van 39 landen hebbei na lange onderhandelingen ingestemd met het ontwerp va een verdrag, waarin oliewinning en mijnbouw op Antarctic tot ver in de volgende eeuw wordt verboden. Bovendien zij afspraken gemaakt om het reizen naar de Zuidpool voor on derzoek en toerisme aan strengere voorwaarden te binder Tot slot wordt een commissie opgericht die toezicht moe houden op de gevolgen voor het milieu van alle wèl toegesta ne activiteiten in het zuidpoolgebied. De overeenkomst in Madrid is een verrassende ontwikkel ling omdat verschillende landen steeds grote bezwaren hel ben gehad tegen een langdurig verbod op de ontginning va de natuurlijke rijkdommen in de bodem ver onder de mee dan twee kilometer dikke ijslaag die de Zuidpool bedek Daarmee is gelijk de betrekkelijkheid van het akkoord aan gegeven. De winning van delfstoffen op de Zuidpool is tech nisch nog niet mogelijk. En zelfs als het dat wèl was, zou he economisch onhaalbaar zijn. Desondanks werd in 1988 d deur naar exploitatie op een kier gezet. Onder strikte vooi waarden zou de winning van delfstoffen mogelijk zijn. Di deur is, als de regeringen het verdrag tekenen en de parle menten het ratificeren, voor een periode van vijftig jaa dichtgeslagen. Meer nog dan in het feitelijke verbod voor de komend! vijftig jaar, is het belang van het akkoord gelegen in de af spraak die is gemaakt om na afloop van het verdrag eei nieuw besluit te nemen. Het verdrag over Antarctica kent 2 'consultatieve partners': landen die wetenschappelijke belan gen hebben in het zuidpoolgebied. Nederland is een van di landen. In het ontwerp-verdrag van Madrid is opgenomei dat het verbod op winning van delfstoffen alleen ongedaai kan worden gemaakt op basis van unanimiteit. Het verze van één land is in de volgende eeuw voldoende om Antarc tica te behoeden voor een invasie van de 'vooruitgang' (boor torens, pijpleidingen e.d.), die voor dit grootste natuurreser vaat ter wereld echter het begin van het einde zou inluiden 'JOK Qmajuk dat ritun. irfsn, duJxtt tnlk oot iét mm.! un veu&»£i v<mttn.!>xavL, movrkfial, (xé^-fpimfaur, ten ciuwvij&it, tr vooR Hel doel van hei Diabetes Fonds Nederland >s om Anouls wens vervulling te laten gaan Daarvoor is wetens. happeli|l onderzoek en dus ook geld nodig1 Met uw steun wordt de wens van Anout en al die andere 300.000 diabeten eens werleli|Fheid Diabetes Isuikerziekiel is nog steeds met te genezen, en tan tot ernstige complicaties leiden. GIROREKENING 5766 t.n.v. DEN, AMERSFOORT mST CcidócSomant Kantoor; Telefoon; Telefax; Postadres: 071 - 122 244. 071 - 134 941. Postbus 11, 2300 AA Leiden. Hoofdkantoor: Koopmansstraat 9, 2288 BC Rijswijk. Telefoon: 070-3190 933. Telefax: 070 - 3906 717. Postbus 9, 2501 CA Den Haag Directeur/hoofdredacteur: J. Leune. Adjunct-hoofdredacteur: J. Timmers. Chef-redacteur G.- J. Onvlee. Secretariaat directie/hoofdredactie (tel. 070 - 3190 808): L. Sport Binnen- e.o. (tel. 071 - 144 049): K. v n Herpen (chef), F. Buurman, ri Kesteren. (tel: 070-3190 815): buitenland, financiën Rijn (chef), W. Bunschoten, drs. C. van Haersma Buma, A. van Holsteln, E. Hulsman, H. Jansen, drs. J. van Leeuwen - Voorbij, R. de Roo, drs. K. Veraart. n Wees (chef). G. Ansems, B. Jansma, Geestelijk leven (tel. 070 - 3190 835): L. Kooistra, drs. P van Velthoven. Foto (tel. 070 - 3190 838): M. Konvalinka (chef), S. Evenhuls, S. Pieterse. Redactie-secretaresse (tel. 070 - 3190 819): T. Kors. De Leidse Courant maakt verder gebruik van de diensten van: - freelance-medewerkers en -correspondenten in zijn verspreldlngsgel - de parlementaire redactie en de nieuwsdienst van de Stichting Pers redactioneel samenwerkingsverband vs België. De algemene verslaggevers M. v e Ven. negen regionale kranten algemene verslaggevers van Pers Unie zijn drs. K. De parlementaire redactie bestaat uit R. In 't Hout (chef), H. Bij- Unie, Nederland inie zijn drs. K. Swiers leveld, D. Hofland. P. Koopman en D. van Rietschoten. - het Algemeen Nederlands Persbureau en buitenlandse persbureaus; - de volgende correspondenten In het buitenland: S. Akkerman (Praag), drs. D. J. van den Bergh (Peking), drs. H. Botje (Tunis), A. Courant (Athene), R. Hasselerharm (Johannesburg), T. Heard (Kaapstad), drs. A. Heering (Rome), B. van Huët (Parijs), M. de Koninck (Washington), H. Kultert (Nieuw Delhi), F. Llndenkamp (Sao Paulo), R. Simons (Londen), drs. R. Vunderlnk (Moskou), W. Werkman (Jeruzalem), E. Winkels (Barcelona), G. van Wljland (Belgrado), F. Wijnands (Bonn), J. Wijnen (Brussel). ster. M. de Cocq. Nabezorging Telefoon: 071 - 122 248 op ma. t/m vr. va tot 15.00 uur. Abonnementsprijzen (inclusief 6% btw) Bij automatische betaling: per maand per kwartaal i 08.30 tot 17.00 i 18.00 tot 19.00 u Het abonnementsgeld dient v 25.70 76,60 294,30 worden voldaan. Advertenties Informatie en tarieven over advertenties tel. 071 - 122 244. Telefax voor uitsluitend advertenties 071 - 134941. Voor uitsluitend het doorgeven van advertenties kantoor Rijswijk 070 - 3902 702 Bankiers AMRO BANK NV 473 575 515 POSTBANK NV 663 050

Leidse Courant | 1991 | | pagina 2