Roemeense psychiaters doen ervaringen op in Langeveld links twee drie... rechts twee drie... links twee drii rechts...nu links links links rechts... korte draai...en rechts recht rechts links...en we blijven opletten...rechts twee drie en...dac komt de hele draai.... ja prima... naar voor en naar links nac achter en weer rechts twee drie links... prachtig...draaien maar weer... en links twee drie rechts drie vier.changez! Rabbijn eist kandelaar op van Remonstrantse gemeente in Alphen Voor de zomer duidelijkheid over toekomst Parochiehuis De Passat met stuurbekrachtiging. Nu voor slechts f995- extra Volkswagen.Wie and© I^Pamsteeg autobedrijven t LEIDEN OMGEVING EcidócSotutmt donderdag 2 mei 1991 paging Idoor GERARD DE KLERK NOORDWIJKERHOUT „De bewoners leven hier bijna als in het gewo ne leven. Die kansen heb ben wij in Roemenië niet voor de patiënten", aldus Aurel Niresteanu. Hij is een van de vier Roemeen se psychiaters die op uit nodiging van de Nationale Ziekenhuisraad een be zoek brengen aan onder meer het psychiatrisch centrum Langeveld in Noord wijkerhout. Ze zijn net terug van een bezoek aan het project Be schut Wonen en ze zijn onder de indruk. „We hebben dergelijke moge lijkheden niet en er is ook geen budget voor", zeggen ze, waarbij zij zich bedie nen van de Engelse taal. „Elke patiënt heeft een bed en een hardboard af scheiding van het volgen de bed." Enkele van de grote zie kenhuizen in de streek rond Timisoara en Voila- Cimpina hebben een boerderij buiten de stad voor die patiënten die van het platteland komen. An dere patiënten werken binnenshuis. Maar veel wordt er niet verdiend want met hun handicap hebben de mensen vol gens Ienciu weinig moge lijkheden. Verder krijgen de patiën ten nog een klein basis- ziektepensioen. De patiënt wordt verder door de fa milie gewoon thuisgehou den. De activiteiten wor den ontplooid in groepen van 30 tot 50 mensen, die een ongeschoolde begelei der hebben, bijvoorbeeld een kledingmaker die verder geen enkele psy chiatrische opleiding heeft gekregen. Het onge schoold zijn van het perso neel speeltin alle activi teiten door. Met een opleiding voor de verpleging zouden de Roemeense psychiaters het liefst willen beginnen. Daarbij is hen met name het teamwork, de samen werking in Nederland, opgevallen. Maar volgens staflid van Beschut Wo nen, Ben Troost, waren de Roemenen wel verbaasd dat de bewoners ook soft drugs mochten gebruiken. De Roemenen zullen een rapport maken over hun ervaringen in Nederland. „Je moet eerst weten wat en hoe voor je iets doet", aldus Niresteanu. „Hol land wil ons helpen en heeft ons uitgenodigd te komen. We hopen dat Ne derland begrip heeft voor onze situatie en geduld. Je kunt het in Roemenië niet snel gaan veranderen. Jullie in Nederland heb ben er ook 50 jaar over gedaan." ALPHEN AAN DEN RIJN De Amsterdamse rabbijn Lody van de Kamp wil nog steeds een oude negenarmige cha- noeka-kandelaar terug hebben van de Remon strantse gemeente in Al phen. De rabbijn twist daar sinds anderhalf jaar over. Gisteravond maakte hij zijn eis nog eens be kend voor de Tros-televi- sie. De rabbijn maakt deel uit van een comité dat Joodse bezittingen, die in de tweede wereldoorlog in andere handen zijn overgegaan, weer in Jood se handen wil zien terug keren. De kandelaar werd tien jaar geleden onder de vloer van de Remonstrantse kerk aan de Van Mandersloostraat terugge vonden. Volgens mevrouw C. Suttorp-Groeneveld, secretaris van de Remonstrantse ge meente hoort de kandelaar bij het kerkgebouw. „Wij hebben de voormalige synagoge in 1955 gekocht. Het gebouw was toen in gebruik als pakhuis. We hebben er veel kosten aan gehad om het weer in een be hoorlijke staat te krijgen. In 1980 werd de vloer vernieuwd en toen werd de chanoeka- kandelaar gevonden. Die was daar verborgen in een krant uit 1941 omdat de Duitsers al het koper opeisten. Dfe kande laar, gemaakt in de vorige eeuw is door ons gerestaureerd en in de kerk opgesteld. De Joodse gemeenschap in Leiden vond het goed dat de kande laar in de kerk bleef. De kan delaar staat daar ter nagedach tenis aan de Joodse slachtof fers. Elk jaar op 4 mei stellen wij de kerk open voor mensen die even bij de gebeurtenissen van toen willen stilstaan", al dus mevrouw Suttorp. De Remonstrantse gemeente ziet niet in dat de kandelaar nu bijvoorbeeld naar Amster dam zou moeten worden over gebracht, of naar Israël waar nog een overlevende van de Joodse gemeenschap in Al phen woont. „Wij hebben con tact opgenomen met die me vrouw in Israël, maar die wist niets van de kandelaar af, in tegenstelling tot wat de rabbijn beweerde. Het is jammer dat de Leidse juwelier Speijer, met wie we toen contact hebben gehad, inmiddels is overleden. Niettemin is wat ons betreft de discussie gesloten". Landelijke Fietsdag gaat dit jaar in Noordwijk van start NOORDWIJK De start van de Landelijke Fietsdag zal dit jaar in Noordwijk plaats vin den. Op zaterdag 11 mei om streeks 9.00 uur zal P. Nou- wen, hoofddirecteur van de ANWB samen met burgemees ter J. van der Sluijs van Noordwijk het startsein geven in het Gat van Palace. Rond om de start van de Fietsdag zijn verschillende activiteiten georganiseerd. Zo zijn in het Gat van Palace allerlei stands aanwezig van de Nederlandse Hartstichting, de NZH, de ANWB en de VVV. De TROS- radio zal 's ochtends verslag doen van de start van de Fietsdag. De eerste paar hon derd meter van het Noord- wijk-traject van de fietsroute zal worden afgelegd door een in historisch kostuum gestoken gezin op antieke rijwielen. De opbrengst van de Landelijke Fietsdag gaat dit jaar naar het Najjar-fonds bestemd voor kinderen die lijden aan een zeldzame leveraandoening. Ten bate hiervan wordt ook een benefietwedstrijd tussen burgemeesters en een busi- ness-team gespeeld. Deze wed strijd begint om 14.00 uur op het gemeentelijk sportpark Noordwijk aan de Duinwete ring. Op het zelfde tijdstip be gint ook een Nationale Kle derdrachtenshow in het Gat van Palace. VOORHOUT „Het Pa rochiebestuur heeft nog geen beslissing kunnen nemen over de toekomst van het Parochiehuis", zegt de secretaris van het parochiebestuur Voor hout, J. Bakker. Het parochiebestuur is al ruim een jaar informeel op de hoog te van het vertrek van J. Kraakman, beheerder van het parochiehuis. Kraakman heeft ruim 31 jaar de beheerderstaak vervuld. Nu heeft hij samen met zijn vrouw besloten in juni 1992 deze taak te hebben volbracht. Zij gaan het wat rustiger aan doen. Wat er dan met het parochiehuis staat te gebeuren, is de vraag. Er zijn in Voorhout 49 verenigingen die gebruik maken van het zo centraal gelegen parochiehuis. Het overgrote deel van deze verenigingen is niet financieel draagkrachtig. Al deze vereni gingen moeten zoeken naar een ander onderkomen. Zij worden geconfronteerd met een hogere huur, te kleine of ongeschikte ruimtes. Velen van hen dreigen afhankelijk te worden van subsidie of even tuele sponsors. De WAO-maandagmiddag kaartgroep van de FNV maakt zich ernstig zorgen. Th. Bak ker: „Een hogere bijdrage aan de WAO'ers vragen ligt ook erg moeilijk." Zij zullen bij het verdwijnen van het parochie huis genoodzaakt zijn een sponsor te zoeken of subsidie aan te vragen. De toneelvere niging Cultuur Verheft zou eventueel terecht kunnen in de KTS, maar deze zaal is een stuk ruimer. De huur zal dan ook hoger zijn. Verantwoordelijk J. Bakker van het parochiebe stuur: „Als we geforceerd kij ken, zijn er maar enkele vere nigingen bij de kerk betrok ken, die gebruik maken van de ruimte. Bijvoorbeeld de muziekvereniging Sint Cecilia, Cultuur Verheft en de Oude renbond. Wij voelen ons als bestuur wat verantwoorde lijk." Na de officiële bekendmaking van Kraakman dat hij zijn taak zou neerleggen, heeft het parochiebestuur contact opge nomen met het dekenaat en vervolgens het bisdom van Rotterdam. Er moest worden bekeken welke activiteiten in het parochiehuis binding heb ben met de kerk. Wanneer er een minimum aan kerkelijke activiteiten zou plaatsvinden, gaf men er de voorkeur aan het gebouw af te stoten. „Dat zou dus betekenen dat wij er mee moeten stoppen", aldus Bakker. „Wij zullen ertoe moeten besluiten te verkopen in de huidige vorm, of verko pen in de wetenschap dat er dan afbraak zal volgen, of zelf overgaan tot afbraak en er een heel nieuw gebouw voor in de plaats zetten. Stel dat wij be sluiten over te gaan tot sloop en ons volledig richten op de andere kant van de Heren straat, dan betekent dat, dat wij daar te maken zullen krij gen met het nodige ruimtege brek. Dan zal er gedacht moeten worden aan uitbrei ding van bijvoorbeeldl Roef", legt de secretaris ij De manier waarop Kraak en zijn vrouw jarenlang Parochiehuis hebben ge| spreekt van kwaliteit. vertrek zal voor vele mi) draagkrachtige verenigi] een hele strop worden, j nieuwe eigenaar zal bepei gen met zich meebrengen] de gebruikers. Toch stelt Parochiebestuur dat de vei gingen die meer finarJ speling hebben en mi nauw bij de kerk zijn bet ken, een even grote stem gesprekken over de beq vorming zullen hebben al anderen. De uiteindelijke beslissini genomen worden in nauw] menwerking met het bis van Rotterdam en natui de betrokken verenigii „Maar nogmaals", stelt ker, „er is nog niets besl Wij streven ernaar om voi zomervakantie een beslu hebben genomen over w inhoud er aan het Paroi huis gegeven zal worden, is een hele moeilijke bi sing." Roemeense psychiaters in Nederland: „Je kunt het in Roemenië niet snel gaan veranderen. Juli Nederland hebben er ook 50 jaar over gedaan". FOTO: HENK VAN DEN Rijdt u eens in gedachten naar, laten we zeggen, de dichtstbijzijnde Volkswagendealer. Tel daarbij eens het aantal afslagen en bochten dat u neemt voordat u de auto daar neerzet. Dat zijn er ongetwijfeld - afgezien van de geluks vogels die ernaast wonen - nogal wat. Parkeer uw auto dan op een plek met nog geen millimeter speling. Een hele toer, nietwaar? Maar zeker de moeite waard. Want bij de Volkswagendealer staat de Passat met stuurbekrachtiging. Een luxe accessoire waarvoor u nor maal f2.805.- betaalt. Nu slechts f995,-.* Dat is weinig. Daar komt bij dat de Passat nog veel meer te bieden heeft, waar u niets extra's voor betaalt. Een kofferruimte van 578 liter. Met omgeklapte ach terbank zelfs 1012 liter. Ideaal als u wat werk mee naar huis wilt nemen. Een uiterst compleet en luxueus interieur. Telefoon erin en u heeft het mooiste kantoor van Nederland. En natuurlijk een motor Een Volkswagenmotor wel teverstaan. Zeer krachtig en net zo zuinig. Bovendien zijn de benzineversies voorzien var geregelde drieweg-katalysator. Maak eens 'n proefrit in de Passat met stuutbek tigmg. Rij dezelfde weg terug. En u zult merken da tellen vanzelf gaat. Links twee drie rechts twee drie I» Passat CL f36 995,- (afgebeeld) Passat CL Variant f39 340,- Passat CL Diesel f 4^1035 - Passat CL Diesel Variant f46 380.- Deze aanbieding geldt niet voor de Passat met automatische versnellingsbak. Prijzen zijn 'vanaf'-prijzen inclusief BTW. exclusief aflevermgskosten. Wijzigingen voorbehouden. ALPHEN A/D RIJN: Tel.: 01720-21521 HILLEGOM: Tel.: 02520-29423 KATWIJK: Tel01718-15141, LEIDERDORP: Tel071-899212 LISSE: Tel02521-19131 OEGSTGEEST: Tel.. 071-173414 VOORSCHOTEN: Tel.: 071-769307.

Leidse Courant | 1991 | | pagina 14