rote industrielanden [erhullen renteconflict Mariniers vooral op zoek naar wapens en munitie ge Schoo »t naar jreldbank Recorders werken niet in Discovery jak ontkent herbewapening COSY «WENLAND CeidaeSouoont MAANDAG 29 APRIL 1991 PAGINA 5 INGTON Ex-minis- gje Schoo is er niet in d benoemd te worden ^'ifretaris van het Ontwik- aischi BComjté van de Wereld- Wer' het beleidsbepalende or- 'H1?1*1 >ari de bank. Oud-minis- in"ni hoo van ontwikkelings- ',VTal werking en tot voor t ambassadeur in India, gftt e eer laten aan de Britse renandidaat Peter Mount- Doden in Zuid-Afrika JOHANNESBURG Bij onlusten na een begrafenis in Soweto zijn giste ren tien mensen om het leven geko men. In het zwarte woonoord Alexandra vielen bovendien sinds za terdag veertien doden en bij ver spreide gewelddadigheden elders in het land nog eens vier. De onlusten in Alexandra begonnen zaterdag en duurden voort tot in de nacht. Vol gens de politie stierven daarbij drie mensen als gevolg van schotwonden en werden 11 mensen doodgestoken. In Soweto kwam het na de begrafe nis van burgemeester Moses Khuma- lo van Diepkloof, die vorige week door een aanslag om het leven was gekomen, tot ongeregeldheden. Ge wapende bendes doodden daarbij tien Kleine kans op milieuverdrag voor Antarctica MADRID De kans dat de 39 landen van het Antarctica- verdrag morgen hun negen- daagse beraad in Madrid met een pact ter bescherming van het milieu in het Zuidpoolge bied zullen afsluiten is gering, omdat de Verenigde Staten en Groot-Brittannie zich tegen een blijvend verbod op de ont ginning van de bodemrijk dommen van het bevroren werelddeel verzetten. Een groep van 15 landen aan gevoerd door Australië en Frankrijk wil het huidige mo ratorium op de mijnbouw, dat nu maximaal 40 jaar duurt, omzetten in een definitief ver bod dat alleen met algemene stemmen kan worden opgehe ven. Na dagen van harde onder handelingen verklaarde de Amerikaanse delegatieleider Curtis Bohlen gisteren „zeer pessimistisch" te zijn over de kans op een akkoord. „Wij moeten een aanwijzing hebben dat onze collega's bereid zijn iets te overwegen dat minder ver gaat dan een permanent verbod", zei hij. „Zij staan daar op en willen geen duim breed toegeven. Zo lang zij zich zo blijven opstellen, heeft het geen zin om nieuwe in structies te vragen aan Was hington". De Australische de legatieleider John McCarthy meende echter dat een ak koord uitgesloten was. Het in 1959 gesloten en in 1961 in werking getreden Antarc- tica-verdrag was een mijlpaal in het internationaal recht. Het verbood militaire bases, nucleaire of andere militaire proeven en garandeerde vrij heid van wetenschappelijk on derzoek. Doel van de huidige besprekingen is het tot stand brengen van een protocol voor de bescherming van het mi lieu. Sommige verdragslanden willen behalve een verbod op mijnbouw ook harde maatre gelen om afvallozingen, ver vuiling van zee of land en toe risme tegen te gaan. Insigne Schwarzkopf brengt 8400 gulden op TACOMA Het succesvolle optreden van generaal Norman Schwarzkopf tijdens de Golfoorlog heeft 8400 gulden opgeleverd. Tijdens een veiling ten bate van het Rode Kruis in het Amerikaanse Tacoma kocht voor die prijs een Japanse zakenman het insigne van de bevelhebber van de Ameri kaanse strijdkrachten in Saudi-Arabië. „In je leven krijg niet vaak de kans iets dergelijks te kopen. Wanneer zich dan zo'n mogelijkheid voordoet moet je die niet voorbij laten gaan; zeker niet als de op brengst voor een goed doel is", zo ver klaarde de gelukkige nieuwe eigenaar. De Japanner kreeg ook een foto met handte kening van de vier-sterren-generaal mee naar huis. TAMILS KRIJGEN LEGER NIET UIT OLIFANTENPAS COLOMBO Tamil-rebellen hebben 26 soldaten gedood en 48 verwond bij een mis lukte poging om het Srilankaanse leger te verdrijven uit een basis in de Olifantenpas, die het hoofdkwartier van de Tamils op het schiereiland Jaffna met het zuiden verbindt. Volgens militaire functionarissen in de hoofdstad Colombo viel de aanval van de Tamils zaterdag samen met een groot offen sief van het leger dat daarmee twee eiland jes voor de westkust van Jaffna in handen kreeg. Ook de weg die de eilandjes Karaiti- vu en Kayts met Jaffna verbindt is in han den van het leger. Volgens tellingen van de regering zijn bij de strijd in Sri Lanka in de afgelopen vijf weken meer dan 1130 mensen omgekomen. Sinds juni, toen de oorlog na een wapenstilstand van 13 maanden weer losbarstte, vielen ten minste 7000 doden. HINGTON De ze- Jrootste industrielan- |VS, Canada, Groot- nnië, Frankrijk, Ita- Buitsland en Japan) fcr gisteren niet in ge ld hun conflict over fctestand op te lossen. Sloop van een verga- in Washington is iezamenlijke verkla- T uitgegeven waarin (and iets van zijn ga- fkan vinden zonder llijke concessies te |n gedaan, kr over de rente wordt is voor iedereen aan- laar", verklaarde na af- e Duitse minister van fi fe, Theo Waigel, die zich lik geval wel op kan be- 11 tegenover de Amerika- èt been stijf te hebben len. De door de VS ge- li verlaging van de inter- |ale rentetarieven zit er communiqué big niet in. land en Japan staan al Mijd onder zware Ameri- e druk om de rente te fcn ter stimulering van geldeconomie. De econo- fan de VS maakt een re- door en VS-president g zien dat daar- Nicolas Brady, minister van financiën van de Verenigde Staten, tijdens de persconferentie over de rentepolitirek van de zeven grote industrielanden. aan een eind is gekomen als hij volgend jaar zijn campagne voor herverkiezing begint. In Duitsland en Japan groeit de economie daarentegen nog flink. Deze landen zijn vooral beducht voor het inflatiege vaar en voelen daarom voorlo pig niets voor een renteverla ging In de verklaring wordt gespro ken over de gezamenlijke doelstelling om te zorgen voor duurzame economische groei met stabiele prijzen. In dat ka- FOTO: AP der wordt vastgesteld dat er tekenen zijn van economisch herstel en lagere inflatie in landen die in een recessie ver keren (de VS, Canada en Groot-Brittannië). De minis ters van financiën merken verder op dat er in de landen die tot voor kort sterk groei den (Duitsland en Japan) nog steeds een hoge reële rente is en groeivertraging optreedt. De Amerikaanse minister van financiën, Nicholas Brady, on derstreepte op een persconfe rentie vooral de laatstgenoem de constatering. Daarin ligt immers de suggestie dat Duits land en Japan hun rente zou den moeten verlagen. In de verklaring wordt echter ook aangegeven dat voor een ren teverlaging eerst voorwaarden moeten worden geschapen en dat de inflatie onder controle moet blijven. „Het is van belang dat er via het monetaire beleid en het begrotingsbeleid een basis wordt gelegd voor een lagere reële rente en duurzaam her stel van de wereldeconomie bij een lage inflatie", aldus de tekst. Bedoeld wordt onder meer dat regeringen hun be grotingstekorten aanpakken zodat zij minder hoeven te le nen. De G-7 stelt verder vast dat er internationaal meer moet worden gespaard. Ook dat zou bijdragen tot daling van de rente. De rentekwestie was het over heersende thema op de verga dering van de ministers van financiën en centrale-bank- presidenten van de VS, Cana da, Japan, Duitsland, Frank rijk, Groot-Brittannië en Ita lië. Over de wisselkoersen zegt de verklaring slechts dat de zeven landen nauw zullen blij ven samenwerken op de valu tamarkten. De dollar wordt niet genoemd. CAPE CANAVERAL Het Amerikaanse ruimteveer Dis covery, dat gisteren is gelan ceerd vanaf Cape Canaveral, kampt met technische proble men. Twee bandrecorders functioneren niet goed. De banden zijn nodig om informa tie op te slaan over experi menten voor het SDI-pro- gramma, een onderzoekspro gramma voor een afweerschild in de ruimte. Pogingen van de bemanning om de recorders aan de praat te krijgen zijn tot nu toe nog niet gelukt. De Dis covery heeft vijf wetenschap pelijke instrumenten aan boord, waarmee natuurver schijnselen kunnen worden bestudeerd die de vlucht van een raket zouden kunnen ver- prot zullen volgens NASA-vlucht- leider Ron Dittemore de ge plande experimenten van drie van de vijf instrumenten mo gelijk niet doorgaan. De ze venkoppige bemanning zal on der leiding van ruimtevete raan Michal Coats een week lang onderzoek doen voor het Amerikaanse SDI-programma. Werknemers van de NASA kij ken de raket met daarop het ruimteveer Discovery na. FOTO: AFP De lancering van de Discovery vond gisteren plaats om 13.33 uur Nederlandse tijd, een half uur later dan gepland wegens een computerstoring. Vorige week moest de lancering van de Discovery, met voor ruim 260 miljoen dollar militaire ap paratuur aan boord, wegens een defecte brandstofpomp worden uitgesteld. .jHDAD Irak ontkent dat het in het geheim is begonnen miei e weder°pbouw van zijn wapenindustrie. Het Iraakse mi- j*j ie van voorlichting deed gisteren een rapport in het Britse The Observer af als propaganda, rver berichtte onder aanhaling van Jordaanse bronnen 'konl'ddam Husayn in het geheim een groot inkoopnetwerk in1°Pgezet om wapens en militair materieel te kopen. Krach- j^TN-resoluties is het landen verboden dergelijke goederen te Jjpen aan Irak. litse krant meldde ook op basis van uitlatingen van Ameri- Te defensie- en veiligheidsfunctionarissen dat Baghdad van- hina en Noord-Korea reserveonderdelen en munitie Irak jnsmokkelt. Het wapentuig zou worden verzameld in Sin- e waar het wordt overgeladen om het vervolgens naar bver te brengen. ic»merikaanse leger is gisteren begonnen met het naar Sau- ilpbië overbrengen van vluchtelingen uit Zuid-Irak, die 'ügdfcijn voor wraakacties van de troepen van Saddam Husayn ^agtfc Amerikanen uit Irak zijn vertrokken. Tkiivjjf transportvliegtuigen werden 339 Irakezen vervoerd ""jRafha, 400 kilometer van Safwan aan de Saudische grens, is een kamp ingericht dat volgens de Saudische bevelheb- Jitenant-generaal Khalid bin Sultan „in het ergste geval" in kkei 50.000 vluchtelingen kan huisvesten. Safwan ligt in het geldfee deel van de gedemilitariseerde zone die door een waar- Tgs|rsmacht van de Vérenigde Naties zal worden bewaakt. De oottelingen werden zaterdag voor de keus gesteld om te blij- enscfcf gebruik te maken van de mogelijkheid om naar Rafha te ge®vacueerd. Wie weg wilde mocht alleen meenemen isprefcij of zij aan bezittingen kon dragen, wenfeallieerden in de vallei rond de Iraakse stad Zakho stellen chei»in het werk om de gevluchte Kurden gerust te stellen en bij t te brengen in tentenkampen. Kurdische leiders zeiden' bezierug te zullen keren voordat alle Iraakse politiemannen hen leden van de gevreesde geheime dienst) uit Zakho erdwenen. Onder druk van de geallieerden hebben de Ira- J het aantal van circa 700 Iraakse politiemannen die er wa- ede|chtergebleven inmiddels gereduceerd tot vijftig. vald Hassan, een lokale Kurdische leider die lid is van de Pa- 1 feche Unie van Kurdistan (PUK), zei zaterdag dat ook deze tefcn weg moeten. Hij zei de kwestie aan de orde te hebben id tijdens besprekingen met de Britten die zaterdag werden jden. Jns de Kurden bevinden zich nog steeds Iraakse politie- ;ochJen in burger in Zakho. De geallieerden proberen de Kur- idac|r echter van te overtuigen dat de situatie in Zakho nu vei- HABUR Sergeant Kra mer van de elfde compag nie van het Nederlands Korps Mariniers krijgt op dracht om 14.30 uur met een kleine patrouille uit te rukken. Opdracht: een leegstaand gebouwencom plex van het Iraakse leger onderzoeken op landmij nen en munitie. De barakken bevinden zich aan de weg van de Iraakse grensplaats Habur (de thuisba sis van de compagnie) naar het stadje Zakhor. Behalve deze hoofdweg hebben de mariniers in geallieerd verband ook de taak het gebied aan weerszij den van de weg te controleren. Hoewel de mariniers eigenlijk een humanitaire taak hebben, zijn ze tot dusver uitsluitend bezig met militaire zaken, zo als wachtlopen en het opspo ren van munitie. Op weg naar het stadje gooien de mariniers vanaf de jeep brood en pakjes biscuit naar hongerige. Iraakse kinderen, die achter de wagen aanhol len. Dezen duiken naar de grond om een zilverkleurig pakketje of brood te bemachti gen. Voor dit doel hadden de mariniers de restanten van hun rantsoenen verzameld. Eenmaal aangekomen op de plaats van bestemming dropt de sergeant een aantal militai ren. Een groepje van vier wordt in tweeën verdeeld. Korporaal Hendriks en mari nier Garcia krijgen opdracht de gebouwen aan de rechter kant van het complex te door zoeken. De mariniers Etten en Rams moeten de barakken aan de andere kant voor hun reke ning nemen. Met het geweer in de aanslag en een scherfwe- rend vest naderen ze voorzich tig de deuropeningen. De zon brandt op hun blauwe baret- Een Nederlandse marinier houdt de wacht bij het ziekenhuis van de Iraakse stad Zakho, waar Kurdische vluchtelingen hopen op medische hulp. FOTO: AFP ten. „Je moet je hierbij een paar dingen goed in je hoofd prenten. Loop alleen over ver harde wegen of op ingesleten voetpaden, waar ze (de Irake zen) zelf ook hebben gelopen. Dan weet je dat daar geen mij nen liggen. Open nooit een ge sloten deur, die kan met een draad bevestigd zijn aan een explosief. En verder moet je nergens aankomen. Struikel- draad (bevestigd aan een ex plosief) zie je wel liggen", al dus korporaal Hendriks. De barakken bieden een vreemde aanblik. Meubilair ontbreekt nagenoeg geheel. Het grote aantal toiletten doet vermoeden dat hier ooit veel mensen woonden die in hun eigen onderhoud konden voor zien. In het midden van het terrein bevindt zich een grote keuken en aan de rand een kippenfarm, waarschijnlijk voor eigen gebruik. Op de grond liggen overal ma trassen, opengerukte koffers, kleurige kledingstukken met borduurwerk van gouddraad. Her en der liggen gebruikte etensbordjes en afgekloven bo tjes. Hier en daar resten van een geslacht schaap. In een an dere kamer staat een wiegje. Identiteitspapieren en foto's van Kurden liggen verspreid op de grond. De Kurdische vluchtelingen die hier op doorreis gebivak keerd hebben, moeten in grote haast zijn vertrokken. Welk een tragedie zich hier heeft af gespeeld, laat zich raden. „Het lijkt er op dat de Iraakse mili tairen die hier zaten, zijn ver trokken tijdens de Golfoorlog of de Kurdische opstand", op pert de korporaal. „Vervqjgens zijn de Kurden op de vlucht geslagen toen de rebellie werd neergeslagen en zijn ze hier te recht gekomen tijdens hun tocht naar de bergen. Daarna moesten ze blijkbaar opeens in grote haast vertrekken toen de Irakezen weer terugkwamen en moesten ze hun spullen achterlaten". Op sommige plaatsen liggen kogelhulzen. In een verder leeg kamertje bij de toiletten staan twee dozen vol 7.62-mm- kogels voor automatische Ka- lasjnikov-geweren. Naast de dozen liggen de kogels alsof er in grote haast in gegraaid is. In een van de laatste gebouwen wordt in een gang met toilet ten de vangst van die middag gedaan. Op deze wel vreemde munitie-opslagplaats liggen zo'n twintig pantservuisten, met Russisch opschrift. „Dit zijn projectielen (lengte circa 40 cm) die vanaf de schouder afgevuurd kunnen worden, zo als in die Rambofilms. Spe ciaal bedoeld voor lichte pant servoertuigen". Na een uur wordt de patrouille weer opgepikt door de serge ant. Vervolgens gaat het naar een verlaten dorpje, waar eerder op de dag twee lege huizen zijn gevonden vol land mijnen. Stapels geelkleurige platte anti-tankmijnen (AT- mijnen) liggen, sommige nog in plastic verpakt, hoog opge tast. „Kijk uit waar je loopt", is het devies. Om half vijf keert de sergeant terug naar de basis om rapport uit te brengen. Compagnie commandant Aben stuurt hem direct weer uit voor een vol gende opdracht. AAD LUIJMES IniSKE EN WISKE HET WITTE WIEF Copyright Standaard uitgeverij dlstr Wavery Productions Jeltsin onderhandelt met Russische mijnwerkers MOSKOU De Russische lei der, Boris Jeltsin, is vandaag naar in Siberë Novokoeznetsk gereisd voor onderhandelingen met de honderdduizenden mijnwerkers die al maanden staken voor verbetering van hun omstandigheden en daar toe ook politieke eisen stellen. Een van die eisen is het aftre den van sovjetpresident Gor- batsjov. Volgens het Sovjetpersbureau TASS hebben Russische rege ringsfunctionarissen een prin cipe-akkoord met de mijnwer kers bereikt om een einde te maken aan de staking, die een rampzalige uitwerking heeft op de Sovjeteconomie. Op de Sov- jet-tv waren gisteravond mijn werkers in Vorkoeta binnen de poolcirkel te zien die het werk zouden hervatten na stappen om hen niet meer onder Sov jet- maar onder Russische juris dictie te laten vallen. Als Jeltsin erin zou slagen een einde te maken aan de staking van de mijnwerkers in zijn Russische Federatie, de. groot ste van de 15 Sovjetrepublie ken, zou hij zijn positie ten op zichte van Gorbatsjov aanzien lijk versterken. Maar Jeltsin zal de mijnwer kers eerst een en «mder moeten uitleggen over het akkoord dat hij en de leiders van acht ande re republieken vorige week plotseling sloten met Gorbats jov om straffe maatregelen te treffen teneinde de orde in het land te herstellen. Samen met onder anderen Gorbatsjov had hij opgeroepen tot het beëindi gen van de maandenlange sta kingen in de kolenmijnen. Kri tiek kreeg hij onder meer van de hervormingsgezinde bewe ging Democratisch Rusland, maar deze stelde hem zaterdag desondanks kandidaat voor de verkiezingen van de eerste di rect gekozen president van Rusland op 12 mei. partij r liet eir Sovjetunie, maar liet eind vori ge week duidelijk blijken dat hij bereid is samen te werken met niet communistische poli tieke oppositiegroepen, zoals van Jeltsin, die overal in het land ontstaan. Hij deed dat in een rede tot het Centraal Comi té van de partij nadat hij zijn conservatieve tegenstanders binnen dit Comité, die hem met Jeltsin van zich af had ge schud. Inwoners van de Siberische stad Tsiita hebben zaterdag een straat bezet omdat er al zes maanden lang geen melk meer te krijgen is geweest. In de 350.000 inwoners tellende stad aan de grens met Mongolië is volgens het persbureau Tass aan bijna alle voedingsmidde len een tekort. De woedende menigte eiste dat de autoritei ten zouden zorgen dat er vol doende voorraden in de win kels kwamen, zei Tass, en ver tegenwoordigers van het stads bestuur hadden toegezegd dat dat zou gebeuren. Het uitbre ken van voedselrellen onder de bevolking is een van de geva ren die de Sovjet-autoriteiten het meest vrezen. Cosy Wonen. Meer dan duizend vierkanie meier s de komplete kollekties van toonaangevende meubelmerken, en waar deskundige woonadviseurs u graag en vrijblijvend adviseren.

Leidse Courant | 1991 | | pagina 5