Koningin Beatrix bezoekt bakermat carpet-landl Industrie regelt wao in de cao's Kinderspelen9 oude ambachten en stukje historie Dinsdag Koninginneda zijn wij geopend BUITENLAND CeidóeSowumt MAANDAG 29 APRIL 1991 PAG!» Havencontroleurs eisen aanpak malafide bedrijven ROTTERDAM De controleurs in de Rotterdamse haven eisen dat de werkgevers actief gaan meewer ken aan het uitbannen van malafide praktijken in de contr9le-sector, zo bleek zaterdagavond op een le denvergadering van de vervoersbond FNV, die werd bijgewoond door controleurs uit de havens van Rot terdam, Amsterdam en Zeeland. De FN V-leden vin den dat bedrijven die frauderen en zich bezig hou den met koppelbazerij onmiddellijk uit de haven moeten worden gebannen. De werkgeversorganisatie Veroco zou zich ook op dit standpunt moeten stellen, aldus de controleurs. De vergadering werd belegd op verzoek van leden die zich hadden geërgerd aan de negatieve publiciteit over hun sector, waaruit de in druk zou zijn gewekt dat alle controleurs in de Rot terdamse haven frauderen. In de controle-sector Rotterdam werken zo'n 375 mensen. Zij controleren scheepsladingen op kwantiteit en kwaliteit. Dr. C. Boertien. „Zure prijs" voor Zeeuwse commissaris koningin Boertien MIDDELBURG De afdeling Zeeland van de Ne derlandse Vereniging van Journalisten (NVJ) heeft zaterdagavond in Middelburg commissaris van de koningin dr. C. Boertien de „prix de citron" toege kend. Hij is hiermee aangemerkt als degene in de provincie met wie het voor journalisten het slechst werken is. De Zeeuwse commissaris van de koningin heeft in het provinciehuis een ivoren toren opge trokken, opgevuld met ambtenaren, zo luidde de om schrijving van Boertien bij diens nominatie voor deze „zure prijs". „Een zoektocht naar Boertien voor een commentaartje of een verantwoording eindigt nooit bij de man zelf. Zijn telefoonnummer is geheim en hij wordt omgeven door een dikke brei van amb tenaren, die niet weten waar hij uithangt, wanneer hij terugkomt en of hij die week eigenlijk wel werkt." Boertien was zaterdagavond niet aanwezig FOTO: SP om de mand met citroenen in ontvangst te nemen. Politie pakt automarkt aan AMSTERDAM De Amsterdamse politie heeft vandaag 25 man en een kraanwagen ingezet tegen de ille gale automarkt die wekelijks op het Sta dionplein wordt ge houden. Auto's die on verzekerd zijn of geen apk-keuring hebben, worden hoe dan ook direct in beslaggeno men terwijl de politie daarnaast ook het handelen in auto's die wél aan die criteria voldoen zal tegengaan. Actiegroepen samen tegen vuilverbranding ASSEN Zeven regionale actiegroepen tegen vuilverbranding hebben zich verenigd in het Overlegorgaan Stop Vuilverbranding Nederland. Het nieuwe orgaan wil een optimaal verzet tegen de bouw van afvalverbrandingsinstallaties berei ken. De actiegroepen zijn afkomstig uit de provin cies Limburg, Friesland, Drenthe en Noord- en Zuid-Holland. Volgens woordvoerder Ad de Groot van het Overlegorgaan zijn honderdduizenden mensen zeer verontrust over de aantasting van het milieu bij vuilverbranding. De overheid moet zou de produktie van recyclingprodukten meer moeten stimuleren, aldus het Overlegorgaan. Bovendien zou nog steeds onvoldoende zijn aangetoond dat verbranding van huisvuil en ander afval de enige oplossing is voor het afvalstoffenprobleem. Met name de uitstoot van dioxines baart zorg. Meerderheid PvdA-stemn voor behoud van koppeling' HILVERSUM De koppeling tussen loi uitkeringen moet worden gehandhaafd, vippp procent van de PvdA-stemmers. Veertien pi is voorstander van afschaffing van de kopp Dat blijkt uit een enquête die bureau Inte heeft uitgevoerd in opdracht van Achte rrnrT Nieuws van de VARA. Van de CDA-stemnu gc 35 procent de koppeling handhaven en eem groot percentage wil van de koppeling af, tar;s voorziter Sint verklaarde eerder dat afsch;;re van de koppeling bespreekbaar is als dat werl C°t be' genheid oplevert. Het voorstel van ministei je driessen van economisch zaken om het mini: l nQ v; loon te verlagen viel niet in goede aarde. Dat stel wordt door 77 procent van de bevolking u s, wezen en door slechts veertien procent gest ianler j De stemmers op PvdA en CDA variëren j nc]id; punt nauwelijks van mening. BUREN/CULEMBORG Kinderspelen, oude ambachten en een stukje historie: koningin Beatrix krijgt het allemaal weer te zien als zij morgen het land in gaat. Het traditionele bezoek van de vorstin aan één of meerdere plaatsen voert haar ditmaal naar de Westbetuwse stadjes Buren en Culemborg. Zij wordt daarbij zoals gewoonlijk vergezeld van haar man en kinderen en haar zuster Mar griet en gezinsleden. Het gezelschap begint het be zoek om 10.00 uur in het oude Weeshuis in Buren. Daar zal de koningin worden toege sproken door burgemeester Hommes en toegezongen door een groep schoolkinderen. Vervolgens maakt het gezel schap een wandeling door de stad, begeleid door een aantal muziekkorpsen. Tijdens de wandeling doet de koningin onder meer een kindermarkt ERICHEM „Dus Hen- nie en de kijnder zien er niets van?", zegt Dina van Alphen, het enige vrou welijke bestuurslid van de vereniging Erichem en Oranje. Voorzitter Anton Verbeek antwoordt beves tigend: „Ge kom d'r niet in wanneer ge geen badge heb". Dina is duidelijk niet tevreden met die gang van zaken. Waarop een van haar collega-be stuursleden met een glim lach voorstelt: „Dat motte gij dan maar tegen de ko ningin zegge". In het dorpshuis van Erichem vergadert op een maandag avond het zeven leden tellen de bestuur van de Erichemse oranjevereniging. Het is een van de laatste bijeenkomsten voor de grote dag aanbreekt. Tot de Betuwse gemeente Bu ren behoort ook het vijfhon derd inwoners tellende dorpie Erichem, van wie zeker de helft lid is van de oranjever eniging 'Erichem en Oranje'. Die zal zich, evenals de oranje verenigingen van de vijf ande re kerkdorpen van deze ge meente, op 'het plantsoen' in Buren, presenteren. En wel met een miniatuur van de drukbezochte schapenmarkt die jaarlijks in de maand juni in het dorp wordt gehouden. Door de Erichemse vereniging wordt een schaapskooi in het plantsoen gebouwd. De leden zullen demonstraties in het spinnen en braaien (breien) van wol geven. Jeugdige Eri chemse oranjeklanten houden wedstrijdjes als parapluhangen en een schapenrace. Glimp De belangrijkste vraag die tij dens de vergadering moet worden beantwoord is: welke Erichemers nemen welk pro gramma-onderdeel voor hun rekening. De voorzitter moet voor iedereen die meedoet een badge aanvragen bij de Rnks- voorlichtingsdienst (de RVD) die liever niets aan het toeval over laat. Alleen mensen met een badge op mogen zich vrij over het plantsoen bewegen. Hun familieleden moeten, met duizenden anderen, achter de dranghekken blijven en maar hopen dat ze een glimp van de koningin bij de Erichemse stand kunnen opvangen. En daar maakt Dina van Al phen zich zorgen om. Anton Verbeek onderkent het pro bleem en meent dat het maar het beste is om voor de televi sie te gaan zitten. Dat is de enige mogelijkheid om het be zoek van A tot Z te volgen. Maar Dina weet een betere op lossing: „Breng voor mij maar een paar badges extra mee", zegt ze, met een knipoog. Vergadert de vereniging Eri chem en Oranje normaliter maar een paar keer per jaar, in de eerste maanden van 1991 kwamen de bestuursleden al zo'n zes keer in een officiële vergadering bijeen. Maar ook buiten die vergaderingen om wordt veel geregeld. In de laatste weken voor de grote dag zien de bestuursleden el kaar dagelijks. Verbeek moet als voorzitter ook bij de vergaderingen zit ten die de oranjeverenigingen gezamenlijk houden. Daarvan heeft hij er al zo'n zes achter de kiezen. De voorzitter ont kent echter dat het slopende weken voor hem zijn. „We krijgen van alle kanten mede werking", zegt hij. Het zijn met name de oranje verenigingen die de koningin een aangenaam ochtendje moeten bezorgen. De vereni ging 'Buren en Oranje' zorgt voor het programma in de bin nenstad. De zes andere oranje verenigingen maken het plantsoen even buiten de stad tot een lusthof voor de konin gin. Niet alleen snuift Beatrix iets van de sfeer van de scha penmarkt, tevens bezoekt zij een mini-paardenmarkt, een Betuwse boerenbruiloft en een klasje van het voormalige Bu- rense weeshuis. Opgeschort Maar ook het gemeentebestuur op het Kerkplein aan. Daar voor moet ze eerst onder een ereboog van Betuws fruit door. Vanaf het kerkplein zal ze te vens kunnen zien hoe alpinis ten de toren van de Lamber- tuskerk beklimmen. Met een treintje wordt de ko ninklijke familie vervolgens naar het terrein gebracht waar vroeger het kasteel van Buren stond. Daar zullen de zes oran jeverenigingen uit de zes dor pen bijzondere gebeurtenissen in hun woonplaats uitbeelden. Zo komen de schapenmarkt in Erichem en de paardenmarkt laat zich niet onbetuigd. De vergaderingen van de ge meenteraad en raadscommis sies van Buren zijn opgeschort tot na 30 april. Ambtenaren en bestuurders doen er alles aan om de volgens de meest op timistische schattingen 60.000 andere bezoekers zo gladjes mogelijk door de stad te loodsen. En de gemeente doet nog meer. Want Beatrix mag dan het certificaat 'modern vorstin' opgeplakt hebben gekregen, zowel de gemeente Buren als de gemeente Culemborg, waar ze na Buren naartoe gaat, pro beren de koningin zo min mo gelijk te confronteren met al ledaagse ongemakken waar haar onderdanen wel mee te kampen hebben. Zo werd de weg, waarover de koningin naar Culemborg zal reizen, ontdaan van hobbels en kuilen en voorzien van een nieuwe deklaag. De gemeente Culemborg brak een al tijden leegstaande oude meubelfa briek subiet af, toen duidelijke werd dat de koningin er langs zou komen op haar route door de stad. Overigens zeggen bei de gemeenten met grote stel ligheid dat deze werkzaamhe den al op het programma ston den en nu voor de koningin enkel versneld worden uitge voerd. Verder wordt flink de bezem gehaald door de beide oude stadies. Het stadhuis van Cu- lemoorg kreeg aan de buiten kant een schoonmaakbeurt en het wapen op het oude stad huis van Buren werd van een nieuw laagje bladgoud voor zien. De kleine Culemborgse vishal kreeg een nieuw verfje en een eeuwenoud pand op de markt in de stad werd volledig gerestaureerd. Een bord bij dat pand vermeldde niet alleen wie de opdrachtgever en uit voerder waren, maar ook dat de oplevering moest geschie den 'voor de koningin komt'. Aan die voorwaarde is inmid dels voldaan. Commentaar Alleen onderhuids wordt wat gemopperd over de voorberei dingen, weet Anton Verbeek te melden. „Er zijn er wel die zeggen: wat mot ze hier. Ze vinden dat deze dag gevierd moet worden als een normale Koninginnedag. Beatrix moet volgens hen maar een bezoek brengen aan de kinderspelen die altijd achter de school wor den gehouden. Maar ja, dat kén toch niet. De mensen die dat zeggen, zijn ook degenen die altijd commentaar heb ben". Burgemeester Lammert Hom mes van Buren, die zijn stad trots aanduidt als de 'bakermat van ons huidige koningshuis' (Prins Willem van Oranje huwde in 1551 met de gravin van Buren, wat prins Willem Alexander veel later de moge lijkheid bood om aan de Elf stedentocht deel te nemen on der de naam W.A. van Buren), heeft de zegen van de ingeze tenen. Zelfs het verwijderen van een groot aantal bomen en struiken uit het plantsoen, dat er nu wat kaal bij ligt, kon ge-. in Beusichem aan bod. De oranjevereniging van Zoelen beeldt het verblijf uit van een groep Kozakkenruiters die in 1814 hun dorp aandeden. Ver der wordt door de oranjever eniging van Zoelmond een Be tuwse boerenbruiloft uitge- Het bezoek van de koningin aan Culemborg begint om half twaalf bij de jachthaven aan de rivier de Lek. Daar krijgt de koninklijke familie een de monstratie wedstrijdzeilen te zien. Verder zijn de duikvere- niging, de reddingsbrigade en de zeeverkenners actief in de haven. In open landauers, een paardentram en een auto (spe ciaal voor de prinsen) maakt het gezelschap een tocht door de stad. Vanuit de wagens zul len de koningin en haar fami lieleden kunnen zien hoe vroeger in Culemborg rivier- vis werd geveild. Ook rijdt het gezelschap langs een mozaiek van Betuws fruit. In het cen trum zal het gezelschap de tocht te voet vervolgen. Daar worden onder meer oude Cu lemborgse ambachten gede monstreerd. Kijkje op de markt in Culemborg met het laat-gothische stadhuis. ruisloos gebeuren. De bezoe kers moeten toch de kans krij gen om, niet gehinderd door beplanting, de koningin in le vende lijve te zien? Ook de tientallen paaltjes die als weg markering in Buren zijn gesla gen, lijken niemand te hinde ren. De bevolking van Culemborg verbaast zich evenmin over alle inspanningen om op 30 april zo goed mogelijk voor de dag te komen. De burgemees ter mevrouw Bloemendaal kreeg zelfs op haar kop van de fractievoorzitter van de VVD tijdens een commissievergade ring. De presentatie van het Culemborgse programma aan de landelijke pers vond hij veel te mager in vergelijking met de Burense presentatie. „De voorlichting is hier, met één velletje papier, duidelijk wat te kort geschoten", meen- Draaiboek Hoewel de Culemborgse pers map aanzienlijk meer materi aal bevatte dan alleen 'een velletje papier' haastte de ge meente zich toch om alsnog een 35-pagina's tellend draai boek naar de pers te sturen. Alleen een aantal ouders en leerkrachten van Culemborgse scholen ging de oranje-euforie iets te ver. Hen schoot de keu ze van de liederen die de schoolkinderen de koningin zullen toezingen, in het ver keerde keelgat. Daartoe be hoorde ook de hymne 'Neer- landsch bloed'. Vooral de zinsnede 'Wien Neerlandsch bloed in d'aderen Het Betuwse plaatsje Buren aan de Korne (een zijriviertje van de Linge). Op de achtergrond I Lambertuskerk waarin in 1551 het huwelijk werd gesloten tussen gravin Anna van Buren enjl Willem van Oranje. U0J FOTO'Sf Prinses Juliana en mr. Pieter van Vollenhoven zijn morgen jarig. De prinses wordt 82, haar schoonzoon 52. FOTO'S: ANP vloeit van vreemde smetten vrij' vonden sommigen te na tionalistisch, ja zelfs op het ra cistische af. Ongepast in elk geval, temeer daar de konin gin op 30 april ook kennis zal maken met een aantal Culem borgse allochtonen, tijdens een zogeheten 'multiculturele pre sentatie'. De stuurgroep die de activiteiten in Culemborg op Koninginnedag coördineert besloot daarop 'Neerlandsch bloed' maar te laten vervallen. Liesbeth Cerdas uit Costa Rica, die een klein jaartje in Culemborg verblijft en ook haar steentje zal bijdragen aan de multiculturele presentatie, is de commotie rond 'Neer landsch bloed' ontgaan. Ge confronteerd met de perikelen rond de nationalistische, hym ne knikt ze enkel en reageert vervolgens met een verbaasde uitroep in het Spaans. Deze maatschappelijk werkster is samen met zes collega's uit Costa Rica en Honduras in Cu lemborg verzeild geraakt dank zij het Ielab (Instituut voor Europees/ Latijnsamerikaanse betrekkingen). Het Ielab maakt deel uit van de faculteit Sociaal Agogische Opleidingen in Culemborg. Liesbeth Cerdas is in Nederland om kennis te maken met deze opleiding én het systeem van sociale instel lingen in Nederland. Nuchter De veronderstelling dat zij als buitenlander het gedoe van de Hollanders rond Koninginne dag van nuchter commentaar kan voorzien, blijkt niet hele maal gegrond. Ja, ze moet wel een beetje lachen als ze vertelt dat alle gebouwen worden op geknapt voor de koningin. „Ie dereen heeft het er hier ook over en is vrolijk en trots", zegt ze. Maar vreemd vindt ze het niet. „Als onze president Rafael Angel Calderón een be zoek brengt aan een dorp of stad, doen de mensen toch pre cies hetzelfde?". Carla Kist van het Ielab, die optreedt als tolk, wijst er pp dat het bezoek van ae konin gin een buitenkansje is voor Liesbeth en de zes anderen. „De uitwisseling heeft ook tot doel kennis te maken met el- kaars cultuur. Het bezoek van de koningin aan Culemborg is natuurlijk bij uitstek een cul turele activiteit. Het is zo'n ontzettend toeval dat ze dat nu kunnen meemaken". Liesbeth Cerdas beaamt dat ze dit typische staaltje van Hol landse cultuur wel eens wil zien. Toen de Costaricanen en Hondurezen door de gemeen ten werden gevraagd om het programma luister bij te zet ten, hoefden ze niet lang na te denken. „We zijn hier in Cu lemborg goed ontvangen. De eerste tijd hebben we in gast gezinnen gezeten, we worden bij alles geholpen en we zijn vaak gevraagd om kopjes kof fie te drinken. Dus we willen wel wat terugdoen voor de Culemborgse bevolking op Koninginnedag". Sympathie En ook de koningin en vooral prins Claus kunnen op de sympathie van Liesbeth Cer das rekenen. Ze zijn immers geïnteresseerd in ontwikke lingswerk en nu de gelegen heid zich voordoet wil ze best haar 'solidariteit' met koningin en prins tot uiting brengen. Dat doen de Hondurezen en Costaricanen samen met een Culemborgse marimba-band, met muziek en in authentieke kleren uitgevoerde dans. Liesbeth Cerdas is al i bevangen door de oranjell dat ze met dezelfde ni]i vraag zit als de bestuui van Erichem en Oranje. V veel aandacht zullen konf en prins besteden aanlap' presentatie en is er mis*! "r een kansje dat het komr|^n paar stopt om een praa'P maken? Liesbeth Cerdas en Carla hebben daar nog meer trouwen in dan de Eric: ^mer mers. Ze hebben vooral abië hoop op Claus gevestigd zijn zelf het nodige bijdraag! i An ontwikkelingsamenwerkii vijf „We bereiden ons daar Rafl op voor", aldus Carla „Onze stand is helemaai liter, richt op het ontwikkel 50.I werk van Ielab". Met geld se d de gemeente Culemborg sl rsm de instelling namelijk ook telii aantal Indianengemeensc 5f g pen in Midden-Amerika ;n c moet Claus wel aanspre üj q denken de twee vrouwen (alli, Het bestuur van Erichen jn Oranje stelt er zich bij 1 baat al op in dat het ben ere aan de schapenmarkt korfens zijn. „We moeten er toch te veel heisa van maken", cluderen de bestuurslede! chtt gens tegen het einde vai d H vergadering. „Ze zijn sch maar hooguit vijf minute >n - ons". d ti Maar ondanks die nuct xdei constatering bliiken de chemmers even later toch kern op wat meer aandacl r e( rekenen. „We hebben he: luk dat we vooraan op plantsoen staan", zegt van Alphen. De anderenk ken instemmend. „En i 5H jaar liep het bezoek toch uit". ANNE DE AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB HET MEXICAANSE AFGODSBEELD QN885 Grote feesten worden op touw gezet, wanneer „Vlie gend Hert" met Rob bij zijn stam terugkeert en met veel ceremo nieel wordt Rob tot... opperhoofd geïnstalleerd. Hij krijgt de Indi aanse hoofdtooi en een sierlijk gewaad en „Vliegend Hert" deelt hem mede dat hij voortaan onder de Indianen bekend zal staan als „De Stoutmoedige Zeehavik". Rob laat zich alles maar welge vallen en zo goed en zo kwaad als het gaat neemt hij aan deze feestelijkheden deel. Maar na enkele dagen moet hij afscheid ne men. Hij vertrekt naar Mexico-City, wenst Diaz veel geluk met zijn opgravingen en neemt het vliegtuig naar New Orleans. Daar ligt de „Vrijheid II", nu weer zeilklaar, aan de wal gemeerd en twee dagen later is Rob onder zeil. Hij steekt de Golf van Mexico over met bestemming Colon, de ingang van het Panamakanaal. „We gaan een tijdje rust nemen, Skip", zegt hij; „dat hebben we beiden wel nodig". DEN HAAG In de industrie zijn inmiddels in ongeveer tach tig cao's harde afspraken gemaakt over het terugdringen van het ziekteverzuim en arbeidsongeschiktheid. Ingrepen in de wao door het kabinet zullen daarom meer kwaad dan goed doen, zei CNV-coördinator Terpstra gisteren voor de Avro-radio. Politici vergeten volgens Terpstra dat afspraken over de wao in de bedrijven moeten worden gemaakt. „Want daar onstaan de problemen", aldus Terpstra. Minister De Vries van sociale zaken sprak van een bemoedigende ontwikkeling. „Het bewijst dat de afspraken over deze problematiek in het Najaaroverleg van vo rig jaar serieus worden genomen. Dat wil nog niet zeggen dat daarmee alles is opgelost. Er is nog wel degelijk een avies van de SER nodig. Maar mocht in de loop van dit jaar blijken dat als gevolg van de cao's de zaken zich gunstig ontwikkelen dan zal de politiek ook veel minder neiging hebben om hard in te grij pen", aldus De Vries. Hij ontkrachtte daarmee enigszins zijn vo rige week uitgelekte voorstel om de wao voor nieuwe gevallen af te schaffen. (ADVERTENTIE) van 11.00 uur tot 17.00 uur Carpet-Land Den Haag Binckhorstlaan 168 - Tel.: 070 - 385 33 02 Edisonstraat 170 - Tel.: 070 - 363 60 00 (hoek L.v. Meerdevoort) ijtiffiP RH EUROPA'S GROOTSTE TAPIJTSPECIALlSfc

Leidse Courant | 1991 | | pagina 4