ïeiclóeGouaa/rit .100. Koppeling op de tocht; hard beleid op komst 10 2 3 4 7 13 13 Tossen om EG-functie mi 8 11 Lintjes CsidaeSouuvnt PREMIER LUBBERS: 10 Burgemeester Lemsterland weigert onderscheiding Recordaantal bezoekers bij bloemencorso 14 Dagen Gratis JP Uitgave Westerpers (behorende tot Sijthoff Pers), Postbus 11, 2300 AA Leiden, telefoon 071 - 122 244, fax 071 -134 941 t.b.v. redactie. T Directeur-hoofdredacteur: J.W.C Leune, chef-redacteur: G.J. Onvlee. Maandag 29 april 1991 82ste jaargang no. 25018 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Morgen wolkenvelden en vooral in het zuiden van het land kans op een bui. Mini mumtemperatuur rond 4 gra den, middagtemperatuur om streeks 12 graden. Zwakke tot matige oostelijke wind. s 4« r/M i demonteert'' in Den Haag 4 G Een technisch zeer •e rat heeft dit weekeinde gse Hazelaarstraat voor op- gezorgd. Het dier was op lende wijze zaterdag via het de auto binnengedrongen an binnenuit de bedrading 'enaar van het voertuig, die t starten opeens met allerlei te maken kreeg, zag geen •at te verwijderen en scha- dierenambulance en politie i intensieve zoekactie, aldus 'dvoerder van de politie, is gevlucht. De claxon en de tallatie zijn kapot, de rat EG steunt plan voor politiemacht in Irak De Britse minister van buitenlandse zaken Douglas Hurd. LUXEMBURG De EG-lan- den steunen het Engelse initia tief om een internationale po litiemacht naar Irak te zenden ter bescherming van de Kur- den. Het plan dat de Britse mi nister van buitenlandse zaken Hurd gisteren zijn elf collega's in Luxemburg voorlegde, is enthousiast ontvangen en zal in de VN-Veiligheidsraad wor den besproken. Minister van den Broek wilde niet ingaan op de vraag of de Nederlandse mariniers en landmachttroe pen in het Iraaks-Turkse grensgebied door marechaus sees zullen worden vervangen. Hij wil eerst een eventueel verzoek van de secretaris-ge neraal van de VN afwachten. Het is de bedoeling dat het be heer van de kampen in Noord- Irak op den duur aan de VN wordt overgedragen. Maar in de Veiligheidsraad zullen de Sovjetunie en China zich waarschijnlijk verzetten tegen het leveren van een VN-troe- penmacht in Irak. Om dit ver zet te ondervangen en ook om dat Irak waarschijnlijk minder bezwaar zal maken tegen de aanwezigheid van politiemen sen dan van militairen, is mi nister Hurd met zijn voorstel gekomen. De geallieerden hebben de veiligheidszone in het noorden van Irak verdub beld en zijn op zoek naar een geschikte lokatie voor een tweede kamp om Kurdische vluchtelingen op te vangen. De veiligheidszone zou aan vankelijk 1600 vierkante kilo meter beslaan en zich uitstrek ken tot 30 kilometer ten zui den en 60 kilometer ten oosten van de Iraakse stad Zakho. De nieuwe zone beslaat ongeveer 3500 vierkante kilometer. Vol gens legerofficieren werd tot de inrichting van een tweede kamp besloten omdat men be sefte dat lang niet alle ge vluchte Kurden naar het kamp bij Zakho wilden ko men. Pagina 5: Irak ontkent we deropbouw wapenindustrie Nep-cowboys serieus genomen UTRECHT Even nadat zij hun nieuw aange schafte speelgoedpistoolhes hadden uitgeprobeerd, keken twee mannen in de loop van politiepistolen. Echte pistolen wel te verstaan. Een misverstand leidde zaterdag in Utrecht tot vreemde taferelen op de oprit van de A28. Een 30-jarige man uit Hui zen en een 29-jarige Delftenaar hadden nep-pis- tooltjes gekocht voor een feest die avond, waar de bezoekers werden verzocht in cowboy-uitdossing te verschijnen. Na aanschaf wilden de twee pseu do-cowboys hun 'wapentuig' even uitproberen in de auto, die in de buurt van een benzinestation stond. Een oplettende burger zag het pistoolge- zwaai, concludeerde dat de twee een overval in de zin hadden en waarschuwde de politie. Toen de 'schutters' huiswaarts wilden keren, werden zij tot stilstand gedwongen door de politie, onder schot gehouden en verder volgens de regels als vuurwa pengevaarlijk behandeld tot bleek dat zij zij het niet achten na lschieten ienaar 1 De 27-jarige Jein uit Leiden is acht van zaterdag ag na een schiet- de Beestenmarkt voonplaats om het i gekomen. Die rtij vond rond ir plaats, kort na- met een groepje ruzie had gehad i parkeerplaats op we Beestenmarkt. de schietpartij begon scheeps politieonder- leidde in eerste in de aanhouding van ui bij de Morspoort. 1 echter niets met de ij te maken. Gister- erd in Utrecht de 19- [enares van de BMW et groepje had gere- jehouden. Zij werd 's veer op vrije voeten >en bleek dat ze niet 1 was geweest en an- lar auto hadden ge- la nieuwe aanwijzin- de een inval in een tan de Leidse Sophia- aar werden vijf man- jehouden van 19, 23, 28 jaar oud. Drie van in de loop van de rijgelaten. Twee van -en 28 jaar oud zitten en worden vandaag w/1 In het pand aan de tcAlfaat is een vuurwapen Ji. Het is nog niet dui- »vn daarmee de fatale «fcijn gelost. in n h 9: Ordinaire ruzie oukaal voor Leidenaar DEN HAAG Pre mier Lubbers voorziet het niet-volledig door gaan van de koppeling tussen lonen en uitke ringen, doordat de verhouding tussen werkenden en niet- werkenden verslech tert. Hij vindt dat het tijd wordt werkgele genheid weer boven inkomensplaatjes te la ten gaan. Dat zegt de premier in een van daag verschenen vraaggesprek met Onderneming", het blad van de werkge versorganisatie VNO. Een van de oorzaken van het op de tocht komen te staan van de volledige koppeling, is dat de loon kosten te sterk zijn geste gen, iets waartegen Lub bers zegt te hebben ge waarschuwd. Lubbers meent vorig jaar „roepen de in de woestijn" te zijn geweest, toen hij waar schuwde tegen de roep van sociale partners „laat die loonkosten maar aan ons over." De premier vreest dat er in het afgelo pen halfjaar ernstige scha de is aangericht. „Schade voor de werkgelegenheid en een ernstig risico voor de koppeling". Volgens de nieuwe koppe lingswet die in behande ling is, betekent het dat er, als de verhouding werken den en niet-werkenden verslechtert, moet worden ontkoppeld. „Ik ben bang dat deze bepaling actueel wordt," zo zegt hij, verwij zend naar de jongste cpb- cijfers hierover. De contractloonstijging (het koppelingspercentage) in termen van het regeer akkoord is kennelijk niet verantwoord geweest, wat werkgelegenheid weg drukt, met daar bovenop de tegenvallende ontwik keling bij ziekte en ar beidsongeschiktheid. De kans dat er pas op de plaats wordt gemaakt met de koppeling is nu aan zienlijk. „Het gaat immers in de eerste plaats om werkgelegenheid. Ik heb hier tijdig voor gewaar schuwd," aldus Lubbers. De eerste minister sluit spoedig centraal overleg met sociale partners niet uit al willen de werkge vers dat beslist niet. Hl MONDORF-LES-BAINS Met het tossen van een munt hebben Belgische en Britse mi nisters van buitenlandse zaken Mark Eyskens en Douglas Hurd gisteren beslist wie van hen de nieuwe secretaris-gene raal voor het buitenlands be leid van de Europese Gemeen schap mag leveren. De functie wordt per 1 juli vacant. Bij een stemming van de twaalf mi nisters van buitenlandse zaken staakten de stemmen tussen de Belgische topdiplomaat Pierre Champenoy en Brian Crowe, de Britse ambassadeur bij de Heilige Stoel. Volgens de Lu xemburgse minister Jacques Poos, die de vergadering voor zat. konden toen twee dingen gedaan worden: de vierjarige ambstermijn in tweeèn delen of een muntje opgooien. De Grootste vlag bergbeklimmers hebben zaterdag morgen de toren van het Leidse stadhuis gehuld in de grootste Nederlandse vlag die ooit werd gemaakt. De vlag werd in drie delen en met grote omzichtigheid rond de toren gedrapeerd, waar die blijft hangen tot Koninginnedag weer verleden tijd is. De actie „Vlag in top" moet de Leidse bevolking inspireren om morgen massaal de vlag uit te steken. pagina 9: „Als hij maar niet naar beneden komt" 20P/Ü3TNA'S Dales tot kerken: 'doe maar gewoon' Aantal overtredingen in bedrijven verdubbeld Koningin Beatrix bezoekt'haar bakermat' Tegenhanger Burgerforum gespleten Bird-prijzen voor Rita Reys en Frans Eisen Sportcomplex Wasbeek Sassenheim in handen stichting „Spelen met bloemen" grandioos bloemen: prookje Wethouder wil misbruik met subsidies uitzoeken Jan Siemerink verlengt de stijgende lijn Hooman tijdelijk uit Oranjeteam geestelijk leven/opinie BINNENLANDS 4 buitenland lintjesregen kunst/rtv leiden en omgeving rtv-programma s weer/puzzel/menu sport13 f ?»Vam er niet uit de enorme pijp die een Schot had gemon- m zijn trapauto. Hij nam gisteren, gekleed in kilt deel aan "•de Franse fietswagenkampioenschap in Parijs. Aan de 3nen twintig fraai versierde trapauto's deel. foto: ap jë kaapt record langste trein van NS tffcL De nationale spoorwegmaatschappij van België fweekeinde tussen Gent en Oostende de langste trein ter te hebben laten rijden. De trein telde zeventig wagons totale lengte van 1.773,95 meter. Het oude record stond Jtig wagons op naam van de Nederlandse Spoorwegen, ^rd van de trein bevonden zich driehonderd mensen. De pging werd ondernomen in het kader van een geldinza- pctie ten behoeve van de kankerbestrijding. LEMMER Burgemees ter G.F. Eijgelaar van de Friese gemeente Lemster land wil niet in aanmer king komen voor een ko ninklijke onderscheiding, zo heeft hij meegedeeld. De burgemeester zou in het kader van de jaarlijkse lintjesregen worden be noemd tot Ridder in de Orde van Oranje-Nassau. ,,Ik ben niet tegen ko ninklijke onderscheidin gen, als het maar om een onderscheiding gaat en niet om automatisme", al dus Eijgelaar. „Als je een bepaalde periode burgemeester bent, kom je au tomatisch in aanmerking voor een lintje. De gemeente Lem sterland stond dit jaar blijk baar op de nominatie. Men heeft nooit navraag gedaan naar mijn verdere werkzaam heden. Ik was gewoon aan de beurt om een onderscheiding te krijgen, en daar voel ik niks voor. Het is hetzelfde als ie mand die 40 jaar ambtenaar is. Dat vind ik ook geen onder scheiding waard, als er niet eens wordt nagegaan wat die gene in die 40 jaar heeft ge presteerd". Tussen de 2.200 en 2.300 men sen, Nederlanders en buiten landers, krijgen dit jaar ter ge legenheid van Koninginnedag een koninklijke onderschei ding. Dat zijn er volgens de Kanselarij van de Nederlandse Orden minder dan vorig jaar, toen tegen de 3.000 mensen in de „Lintjesregen" stonden. Pagina 6: Koos Postema, ambassadeurs in Irak en Kuwayt en fregattencommandant Van Gurp onderscheiden Het bloemencorso dat zaterdag voor de 44e keer door de Bollenstreek reed heeft opnieuw alle toeschouwersrecords gebroken. De mensen stonden vele rijen dik langs de route om niets van het bloemenspektakel te hoeven missen. Dit jaar waren ook opvallend veel mensen uit het voormalige Oostblok naar de Bollenstreek gekomen om het corso te bekijken. Afgezien van het uitvallen van de verlichting bij twee praalwagens en wat verkeersproblemen in de Noordwijkse Voorstraat verliep het corso zonder problemen en redelijk pagina 10: Spelen met bloemen grandioos bloemensprookje. Hoewel vandaag heel wat mensen weer door het lint zullen gaan - mogelijk zelfs nadat zij het even daarvoor officieel hebben doorgeknipt - krijgen tussen de 2200 en 2300 Nederlanders er een met enig ceremonieel opgespeld bij gelegenheid van de morgen te vieren verjaardag van de vorstin. De am bassadeurs in Irak en Kuwayt ontvangen het lintje in Irak en Kuwayt fregattencommandant Van Gurp krijgt het aan boord van zijn fregat en Koos Postema in zijn klas. De lintjesregen valt, terwijl tegelijkertijd het Oranjezonnetje schijnt. Vandaag daarom een uitgebreid 'weersoverzichf in de Leidse Courant. De krant die zich elke dag al van andere onderscheidt. Ik wil de Leidse Courant 2 weken lang, gratis en vrijblijvend, ontvangen. Ik wil een proefabonnement van 5 weken Ik hoef voor slechts 3 weken te betalen, t.w. f 18,5 Noteer mij direct als abonnee De eerste 2 weken krijg ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen per: maand f. 25,70 (met automatische betaling) kwartaal f. 78,60 Dhr/Mevr: Voorl: Postcode/Plaats: Telefoon:(voor controle op btvoiginq, Deze bon opsturen in een open envelop - zonder postzegel - naar Leidse Courant, Antwoordnummer 998. 2501 VC Den Haag Of bel 071-313 677 8 711848'003000

Leidse Courant | 1991 | | pagina 1