toere taal Vlieg na ïgang tafeltennissers emerink ondanks zege geen enkelspel in Davis Cupploeg Puzar beheerst klasse 250 CC Iffrt t>lh '«in der Pol ere-voorzitter Sportwereld )RT CeidaeSou/iont MAANDAG 29 APRIL 1991 PAGINA 15 inen verspelen op medaille De Finse ijshockeyers hebben jp een medaille verspeeld. Voor ei- ioliek (11.800) werd gisteren in Turku 3_1 ;1 (1-1 0-0 0-1) verloren van de Vere- rijzerStaten. Door de nederlaag zakte Fin- 'iaar de 'degradatiepoule'. Bang voor latie hoeven de Finnen niet te zijn. 8-24iet kwartet Zwitserland, Duitsland, 2bslowakije en Finland daalt niemand A-poule wordt uitgebreid. Op het vol- [v WK zijn twaalf landen aanwezig. In f I63!re en Turku nog slechts acht. Canada 5 tweede nederlaag, 4-3 tegen Tsjecho- -35-4jije. Het verlies had geen gevolgen. 829b beginnen de Canadezen met schone 2SI de playoffs, tegen Zweden. Wereld- i'nkJen Sovjetunie verloor het eerste >-5 tegen Zweden. Matt Biondi na zijn Mark Spitz Spitz raakt ver achterop MISSION VIE JO De poging van Mark Spitz om negentien jaar na zijn af scheid terug te komen in de zwemsport kan worden bijgezet in het kabinet van sport-rariteiten. Bij de tweede „testwed strijd" zaterdag in Mission Viejo bleef de 41-jarige zevenvoudige kampioen van Munchen '72 op de 50 meter vlinderslag exact twee seconden achter bij de ze ventien jaar jongere Matt Biondi, 26.51 tegen 24.51 voor Biondi, die zei niet eens vermoeid te zijn geraakt. De tijd van Spitz was 0,2 seconden beter dan twee weken geleden geleden tegen Tom Ja ger, toen de zwemlustige veteraan ook al afgetekend verloor. Spitz hield aan het met veel publiciteit omgeven treffen wel 15.000 dollar over tegen Biondi 35.000. Bij het eerste duel was de verde ling van de verdiensten: Jager 20.000 dollar, Spitz 10.000. De Bruijn verrast WIJCHEN Jean-Paul de Bruijn is gisteren in Wijchen benoemd tot 'meester' biljar ter. De speler uit het Zeeuwse plaatsje Hulst veroverde in Wijchen de nationale titel bij het 'Classic Masters', de strijd om het gemengde kampioen schap libre, kader en bandsto ten. In de eindstrijd van het evenement, waar alle 'grote' Nederlandse biljarters schitter den door afwezigheid, versloeg hij Boer in drie sets. De De- ventenaar was de sterkste in het libre, in het kader en bandstoten toonde De Bruijn zich de ware meester. Hij ver diende met zijn zege 2500 gul den. Australië langs Duits hockeyteam MADRID Het Australische mannenhockeyteam heeft gis teren het zeslandentoernooi van Madrid gewonnen. In de finale wonnen de Aussies met 2-1 van Duitsland. Spanje werd derde voor Engeland, Pakistan en Argentinië. De Duitsers leidden bij de rust door een treffer van Andreas Becker in de 19e minuut. In de slotfase zette Australië de wedstrijd alsnog naar zijn hand. Acht minuten voor tijd maakte Jay Stacy de gelijkma ker en in de slotminuut zorgde Stephen Davies voor de win nende treffer. Probleemloze zege voor volleyballers ASSEN Het Nederlands volley balteam heeft ook de laatste van de serie van drie oefenwedstrijden tegen Argentinië in drie sets ge wonnen. In Assen gaven de Zuida merikanen geen verzet van bete kenis: 15-3, 15-0, 16-14. De selectie van Harrie Brokking klaarde het karwei in een uur en een kwar tier. Er waren in sporthal De Spreng 1500 toeschouwers. De Ne derlandse ploeg treft Argentinië opnieuw tijdens een toernooi, dat op 1 mei in Bottrop begint. Overi ge deelnemende teams in de Duit se stad zijn de Sovjetunie, Cuba, Bulgarije en het gastland. Toppers bij laatste acht snookertitel SHEFFIELD De toppers bij het wereldkampioenschap snooker in het Engelse Sheffield zijn doorge drongen tot de kwartfinales, die morgen worden gespeeld. Zowel Steve Davis als Stephen Hendry als John Parrot heeft zich ge schaard onder de laatste acht. Ook Wilkinson verschijnt morgen in de kwartfinales, tegen de winnaar van White/Foulds. Parrot ontmoet Griffiths, Hendry moet het opne men tegen de winnaar van James/ Reynolds en Davis is gekoppeld aan Taylor of Jones. Voor de win naar van de wereldtitelstrijd wacht een bedrag van 135.000 En gelse pond. De verliezend finalist ontvangt 80.000 pond. op (A Jan Vlieg is van ker- 1 ge uitspraken. De sch directeur van de landse Tafeltennis- liet aan de voora- Ise van de wereldtitel- in Chiba geen mis- nd bestaan over zijn We kunnen iedereen winnen", p e kleurrijke Gronin- betrekking tot ïs n ndentoernooi. In de n d jk bewees Oranje ïgendeel. Zowel de n in- als de vrouwen- degradeerde. 1-1 naaipn wedstrijden, elf ne- Aj&.n en twee degradaties. 3m£s de trieste eindbalans rootje Nederlandse selectie, Om ir twee jaar in het sub- EC lp Acapulco (Mexico) nd«ï mag proberen de verloren A- status te heroveren. Het vrou wenteam speelde sinds 1983 op het hoogste niveau. De man- nenploeg promoveerde bij het vorige WK in Dortmund naar de eerste categorie. In Chiba nam Nederland voorlopig af scheid van de wereldtop. De troostronde, om de plaatsen 17 tot en met 24, levert louter nietszeggende partijtjes op. De dubbele afgang van Oranje kwam hard aan bij Vlieg. Na de vijfde en beslissende neder laag van zijn manschappen za terdag tegen Tsjechoslowakije (3-2) maakte hij een aangesla gen indruk. Van zijn bekende branie was niets meer over. Vlieg besefte terdege, dat de reputatie van het Nederlandse tafeltennis in de Japanse ha venstad een fikse deuk had opgelopen. Manmoedig tracht te hij zijn teleurstelling te ver bergen. Tevergeefs. In een po ging de troosteloze prestaties van zijn selectie in een breder perspectief te plaatsen, droop de ellende van zijn gezicht. „We blijven ons de komende jaren oriënteren op het niveau van de eerste categorie", sprak Vlieg stoere taal. „Met beide degradaties had ik beslist geen rekening gehouden, maar in paniek ben ik allerminst". Vlieg had geen moeite het on verwachte falen van de vrou- wenploeg, slapjes geleid door bondscoach „voor het leven" Dusan Tigerman, te verklaren. „Mirjam Hooman speelt tot dusver ver onder haar norma le niveau. De aanwezigheid van haar privé-coach Frits Kantebeen geeft de nodige complicaties, die ze mentaal met aankan. Het gaat me ech ter te ver alleen Mirjam ver antwoordelijk te stellen voor de degradatie. Het is tenslotte een teamprestatie. Bettine Vriesekoop heeft zeker niet slecht gespeeld, maar kon op beslissende momenten even min een doorbraak forceren". De mannenploeg bleef in Groep B op twee overwinnin gen (Sovjetunie, Hongarije) steken. Met Frankrijk eindig de het jeugdige Oranje-trio bo ven Hongarije op de zevende plaats. Op basis van het onder linge resultaat (3-0) moest Ne derland wijken. De gedwon gen afdaling verleidde Vlieg tot een breedvoerig verhaal. Het simpele gebrek aan kwali teit liet hij vreemd genoeg bui ten beschouwing. „Vooraf was de algemene gedachte, dat twee winstpartijen voldoende voor lijfsbehoud zouden zijn. Achteraf gezien, hebben wij tegen de verkeerde landen ge wonnen". Straf Zlatko Cordas, de Joegoslavi sche trainer van de Duitse ta feltennisploeg bij de mannen, Mirjam Hooman en Jan Vlieg in betere tijden. werd zaterdag de toegang tot de wedstrijd vloer ontzegd. De maatregel werd genomen door de jury van de Internationale Tafeltennis Federatie (ITTF). Zaterdag trok de Duitse ploeg zich bij een voorsprong van 2- 0 op China terug omdat de drie Duitse spelers last hadden van 'maagkrampen'. Zowel China als Duitsland wilde het duel verliezen om in de halve finales een confrontatie met ti telhouder Zweden te voorko men. Tijdens het evenement werd ook besloten dat de vrouwen in de Superliga-oude-stijl niet foto: sp meer welkom zijn. Met ingang van het nieuwe seizoen wor den in Europa twee geschei den competities afgewerkt. Dat heeft de Europese Tafel- tennisunie (ETTU) tijdens een vergadering in Chiba besloten. Nederland zal zowel bij de mannen als bij de vrouwen in de hoogste liga uitkomen. AAG Jan Siemerink .deel uit van de Neder- ye' tennisploeg die het ko- 3 Weekeinde in Lissabon y^vel tegen Portugal aan- ,.,f De andere leden zijn C1J 1 [aarhuis, Mark Koever- Richard Krajicek en Cltingh. Haarhuis en kaarmans brachten het af- Monte Carlo door een zege op het als eerste geplaatste Spaanse koppel Casal/Emilio Casal. Gisteren bleef- de eind zege tegen de op papier veel zwakkere Amèrikaan Jensen en de Australiër Warden bui ten bereik (7-5 6-7 4-6). Bondscoach Stanley Franker was getuige van die laatste wedstrijd. Hij had met welge vallen vernomen van de zege van Siemerink. „Het gaat steeds beter met de resultaten van de Nederlandse tennissers. Ze trekken zich duidelijk aan elkaar op", zei hij. „Aan het spel op zich kan bij de jonge jongens nog wel wat worden gesleuteld. Het grote gevaar dat nu om de hoek komt kij ken, is het geld. Jongens als Siemerink en Krajicek gaan ineens heel veel verdienen. Ik hoop, dat ze er zich niet door laten bederven. Het zou funest zijn als ze te snel tevreden zijn". Franker bouwt de Davis Cup- ploeg om de meer ervaren gra- velspelers Haarhuis en Koe vermans. „Over de samenstel ling van het dubbelspel neem ik na de eerste twee singles een beslissing. Het hangt er van af of het zware vijfsetters zijn of gemakkelijke potjes. Ik wil in elk geval twee fitte spe lers op de laatste dag. De winst van Siemerink op een andere ondergrond in Singapore heeft hier verder geen invloed op". Siemerink bleef als beste Ne derlander van de wereldrang lijst (in de top-veertig) over eind tegen achtereenvolgens Kratzmann, Herrera, Matsuo- ka, Connell en Bloom. Hij stond op het hard court van het Kallang Tenniscentrum geen set af. Hij incasseerde een cheque van 60.000 gulden en pakte 103 ATP-punten. De enkelfinale van Monte Carlo kwam niet tot een be slissing. Bij de stand 5-4 0-15 voor Boris Becker werd het duel met de nog altijd in bla kende vorm verkerende Span jaard Sergi Bruguera wegens de regen afgebroken. Op 5-3 had Becker drie setpunten la ten liggen. De Duitser mag nu vandaag zijn pogingen om het eerste graveltoernooi van zijn loopbaan binnen te halen voortzetten. In de halve fina les won Becker in anderhalf uur van de Joegoslaaf Prpic (6-3 6-3). Bruguera bleek veel te sterk voor de Oostenrijker Skoff. Sport op tv Nederland 1, 16.26 uur: ncrv Sport op 1. Nederland 2, 18.53 uur: avro Sportpanorama. Nederland 3, 22.15 uur: Studio Sport Journaal. BRT 2, 20.55 uur: Tofsport. BBC 2, 22.00 uur en 00.25 uur: Snooker. Sportnet, 18.00 uur: Sport. Eurosport, 18.00 uur: Sport. MORGEN BBC 2, 15.40 uur en 17.00 uur: Snooker. Duitsland 2, 13.45 uur: Sport ex tra, WK Ijshockey finaleronde en WK Tafeltennis finale teams. Sportnet, 08.00 uur: Sport Eurosport, 09.00 uur: Sport. Van der Heide op erepodium HEERENVEEN Het venijn zat uiteindelijk helemaal in de staart. Terwijl de ronde van Zuid-Friesland even rustig leek te verlopen als de weers omstandigheden, sloegen op de laatste meters de gebeurtenis sen toch nog op hol. Met in de hoofdrol Kasper Ozers, één van de renners van de ploeg van Letland. Een formatie die tot en met een vinger in de pap hield in de strijd. Meer dan een vinger en overduide lijk gebruikte Ozors zijn han den om met name Joop den Braber van zich af te schud den. Die was misschien de rap ste van de groep van twaalf die arriveerde na 160 kilome ter. Het Letse gedrag was zo duidelijk, dat er snel recht volgde. Maar terwijl Den Bra ber daardoor in de dranghek ken ging en in de remmen moest, lag voor Erik van der Heide de gulden middenweg open. Dolblij was de renner uit Giethoorn, nadat rond de jury wagen het internationale veto was uitgesproken en Ozers naar de vijfde plaats was ver bannen. ton Senna ïtigt record SU Ayrton Senna ra heeft een nieuw gevestigd in de for- Hij werd de eerste die een seizoen met drie overwin- ,reo in drie races. Dat 'ie lfs de legendarische Fangio in zijn gepresteerd. (67. |31) voltooide zijn hat- i Imola. Een half uur d| race werd het circuit en door een onweers regenval duurde hoog- rw'S half uurtje, maar had 'M'me uitwerking. Al- McLarens van Senna Gobtoer verdronken niet, de ild de aërodynamische et boven water. Na 10 61 ronden stond de n Senna vast. vtien ronden viel de één 'u-unttnder uit. Het begon met Prost. Le Professeur, idig wereldkampioen, j-races, beging in de ronde een kapitale r. Slippend en schui- de ranke bolides vft water op het 5040 me st age circuit. etitflaning was de oorzaak, ft eta werden Mansell, Pi z4 Alesi, de tweede Fer- /ier, binnen twee ron- slachtoffer. Het drietal met hun wagens in Te hoge snelhe- rbaij stukken waar door de Snedige waterval nog uffelO kilometer haalbaar 2 eejesi was de meest roeke- Ddetin het trio. Hij onder dat ioodleuk een bijzonder E inhaalmanoeuvre en |het grind in. ■aafscï'ijd was door de regen- n Dun sprake. Alleen Patre- ïna en Berger en de ?ht> bleven heel in het op- janjie water. Patrese ove- inaar negen ronden. De BCie Italiaan, bezig aan Hooije Grand Prix, nam na headi -Ayrton Senna is tevreden met een nieuwe zege. foto: ap Mecanicien na val overleden IMOLA David Jacques, een 28-jarige mecanicien van het Lo tus formule I team, is zaterdag in een ziekenhuis in Imola over leden. Jacques viel een week geleden in het hotel van de ploeg in Imola door een glazen plafond. De technicus, die drie jaar bij Lotus werkzaam was, werd bewusteloos naar een ziekenhuis ge bracht. Hij raakte in coma en overleed zaterdag. de start onvervaard de leiding met zijn Williams. Met de ron de voerde hij zijn voorsprong op de voorzichtig rijdende Senna op. Na zes ronden be droeg de winst maximaal 6,3 seconden Op het snel drogen de circuit vond Senna toen de ideale lijn en kreeg Patrese problemen met de computer. Hij ging de pits in voor een bandenwissel, slicks voor re genbanden, de motor viel uit en hij kreeg zijn auto niet meer aan de praat. Vanaf dat moment lag Senna rotsvast aan de leiding. Halverwege kreeg hij last van de oliedruk, maar een gevaar voor zijn der de overwinning vormde dat niet. Hij werd in de rug gedekt door stalgenoot Berger. De Oostenrijker was veruit de snelste in Imola, maar stalor- ders dwongen hem genoegen te nemen met de tweede plaats. ischouf ferack flK In zijn laatste voorzitter heeft Klaas fc °*e Koninklijke Ne- i!se Zwembond door een n Boa; moeilijke periode ge- Bolïn perspectief gegeven ^hetere toekomst. Niet sjt aantrekken van een iei'dspponsor, wat nog altijd elstarljomwens is, maar door V). ijning, bezuiniging en hulp van vrienden. Het door tegenvallers en misslagen bij na weggeteerde vermogen groeide in één jaar, zo bleek zaterdag tijdens de jaarlijkse algemene vergadering in Ni - kerk, tot een half miljoen gul den Overigens nog altijd slechts de helft van wat een middelgrote bond als de KNZB met een bestand van 165.000 leden nodig heeft. De dankbare vergadering be noemde de afscheid nemende Van de Pol tot ere-voorzitter. Het eveneens afscheid nemen de lid van het dagelijks be stuur Pieter Joustra kreeg de Moeder Triebelsbeker. Vice- voorzitter Berend Winterink werd lid van verdienste. DEN HAAG Motocros ser Alessandro Puzar heeft afgelopen weekein de weer huis gehouden in de 250 cc-klasse. De Itali aanse Suzuki-óoureur, die vorig jaar al zijn rivalen tiranniseerde, won in Da- lecin beide manches en rukte in de tussenstand op naar de tweede plaats achter Bervoets. De Nederlandse prestaties vie len in Dalecin zwaar tegen. Van den Berk werd in de eer ste manche weliswaar tweede, maar gaf in de tweede reeks op wegens problemen met een blessure aan zijn rechter-arm. Dave Strijbos moest zich te vreden stellen met een zesde en vijftiende plaats, Gert-Jan van Doorn met een vijftiende en twintigste. Teus Visser ver wierf een zestiende en negen de plaats, Edwin Evertsen een elfde en achtste. Twee weken voor de Grand Prix van Nederland 125 cc presteerde Pedro Tragter in het Franse Dardon meer dan naar behoren. Hij demon streerde klaar voor Markelo te zijn door als tweede te eindi gen achter algemeen winnaar Donny Schrhit. De Ameri kaanse wereldkampioen won de eerste manche voor Trag ter, die in de tweede serie als vierde werd afgevlagd. In de tussenstand om de wereldtitel' neemt hij de vijfde plaats in. De Belg Jacky Martens won de Grote Prijs voor 500 cc-cou- reurs in Finland. De KTM- Moment van de wedstrijden in Halle. Benny Janssen en Frans Geurts van Kessel coureur won beide manches. Zijn teamgenoot Nicoll behield de leiding in de race om het wereldkampioenschap. Beste Nederlander was Carlo Hul- sen. Kees van der Ven, pas Eimbert Timmermans en Eric Verhagen wonnen gisteren de Grand Prix van Nederland voor zijspannen in Halle. Voor het Brabantse duo was het een f>rimeur. Voor het eerst in zijn oopbaan zegevierde het in een wedstrijd om de wereldtitel in eigen land. Rugbyploeg herstelt zich NA ARDEN Voor de opge luchte coach Theo Snijders tel de na de triomf van 17-4 van de nationale rugbyploeg op Duitsland slechts de winst, de eerste in de strijd om de FIRA-Cup. Vergeten zijn de nederlagen tegen Polen en België echter niet. Daarvoor waren er te veel zwakke mo menten, leed de ploeg te veel balverlies en lieten de mannen zich ook nog te vaak het initi atief ontnemen. Vooral de te rugkeer van Broers en De Vries bleek een forse verster king. Toen Van Altena in de 37ste minuut met een try Oranje in veilige haven bracht (14-4) viel de spanning weg. Twee minuten voor het einde bracht Michelsen uit een straf- kick de eindstand op 17-4. Spelmoment van het duel Ne- derland-Duitsland. Rob Boers (DIOK) in het midden in actie. foto: anp Atletiek De 4 x 200 meter ploeg van de Amerikaanse Santa Monica atletiek club (Lewis, Marsh, Burrell en Wi- therspoon) heeft bij wedstrij den in Philadelphia het we reldrecord tot op 0.07 seconden benaderd (1 minuut en 19.45 seconden). Autosport In de strijd om het Brits Formule 3-kampi- oenschap heeft de Nederlan der Albers in de vierde race de zesde plek behaald. De Zwee- de Rydell leidt het klassement. Albers is zevende. Atletiek Het 23e toernooi om de Europese indoor atle- tiekkampioenschappen zal in 1994 van 11 tot en met 13 maart in Parijs worden gehou den. Basketbal Het Nederland se jongens kadettenteam heeft zich niet geplaatst voor de Eu ropese titelstrijd. Tijdens het kwalificatietoernooi won de ploeg slechts één keer, van Oostenrijk. pese kampioen in het lichtge wicht nadat de Brit Steve Boy le in de zevende ronde had op gegeven. Boksen De boksbond van de Sovjetunie heeft zijn schuld van 250.000 dollar (bijna een half miljoen gulden) aan de wereldboksbond voor ama teurs (AIBA) voldaan. Boksen Het gevecht om de Europese titel boksen in het halfzwaargewicht tussen Gra- ziano Rocchigiani (Dui) en Alex Blanchard is uitgesteld tot september dit jaar Worstelen Olympisch kan didaat in het Grieks-Romeins worstelen Toffik el Fallah uit Utrecht is bij de strijd om de Europese kampioenschappen in Aschaffenburg in de ge wichtsklasse tot 62 kg als zesde geëindigd. Ijshockey Marc O'Brien is komend seizoen de nieuwe doelman van de ijshockeyve- reniging Rotterdam. Hij ver laat landskampioen Utrecht voor het geld van de Panda's.

Leidse Courant | 1991 | | pagina 15